Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Binnenland. Gemengd Nieuws. Landbouw. schillende sporen wijzen er op, dat de misdadigers in Beieren ge zocht moeten worden. Op de door de misdadigers genoemde pldats hebben de rijksspoorwegen een paket doen deponeeren met waar- delooze papieren. De bandieten hebben zelfs kans gezien dit paket in handen te krijgen, zonder door de politie gesnapt te worden. Toen bleek, dat zij teleurgesteld waren, hebben zij opnieuw een dreigbrief geschreven. Spanje, In de tweede zitting inzake het proces tegen de Spaansche op standelingen werd een verklaring voorgelezen van den comm. van 't garnizoen te Jaca. Hij verklaart, *dat hij in kennis werd gesteld, van de opstandige beweging on der zijn troepen, toen hij zich niet ter plaatse bevond. Hem werd tegelijkertijd bevolen zich naar Jaca te begeven om rapport over den toestand uit te brengen. Den 12en December werd hij, toen hij ziek te bed lag, door de opstandelingen gevangen geno men. Toch wordt hij beschul digd van gebrek aan voortvarend heid bij het bedwingen van den opstand. Commandant Requeje, advo caat-generaal, heeft, naar uit Jaca wordt gemeld, de doodstraf ge- eischt tegen kapitein Sediles en de luitenants Mendoza Manjana- res en Gonzales Hernandez, die allen hebben deelgenomen aan de tegen de regeering gerichte relletjes in Spanje. Tegen 10 kapiteins en 51 min deren werd levenslange verban ning geëischt, terwijl de overige beklaagden wegens schuldig ver zuim zes maanden gevangenis straf tegen zich hoorden eischen. Verschillende berichten. Naar uit Bremerhafen wordt gemeld, is de directeur van de voormalige Duitsche visscherij- maatschappij te Wesermünde, de heer J. Wettering, die zijn aan de Haringhaven gelegen garage wilde binnenrijden, bij het ach teruitrijden over den havenmuur heen met zijn wagen in het water terecht gekomen. Toen de brand weer den auto op het droge bracht, vond men daarin het lijk van den heer Wettering. In een nieuwe woning in de buurt van Keulen woonde sinds enkelen tijd een gezin met vier kinderen. Daar de woning nog niet goed droog was, be sloten de ouders de slaapkamers van de kinderen te verwarmen. Een klein kacheltje werd in de kamer geplaatst. Dit kacheltje schijnt, defect te zijn geweest, want toen de moeder Zaterdag ochtend in de slaapkamer kwam, vond ze haar vierjarig dochtertje en haar zoontjes van 3 en 2 jaar dood in hun bedjes. Alleen het jongste kind leefde nog en kon worden gered. tuiging dat f4,— in de practijk niet voldoende zou kunnen blij ken, doch uit de overweging, dat het de voorkeur verdient om een cijfer te aanvaarden, dat meer al gemeen erkenning vindt, dan een, waaraan wat de uitwerking be treft, zoozeer wordt getwijfeld dan met f 4,het geval is. De Minister heeft deze wets- voordracht voorgesteld in het ver trouwen, dat de landbouwers, die door den onderhavigen maatregel in staat worden gesteld den bie- tenverbonw voort te zetten, het persoonlijk belang niet zullen stel len boven dat van de streek en daaruit geen voordeel zullen put ten ten koste van anderen. De Minister is bereid de rege ling aan te vullen met de navol gende bepaling: In het bijzonder geval, dat in verband met den suikerprijs de garantie zou moeten worden ge kort en tegelijkertijd de gezamen lijke opbrengst van pulp en me lasse lager is dan f 2 50 per 1000 K.G. bieten, wordt deze korting niet toegepast, voor zooveel boven bedoelde mindere opbrengst van pulp en melasse, berekend per 1000 K.G. bieten de stijging van den suikerprijs, eveneens bere kend per 1000 K.G. bieten heeft geneutraliseerd. AXEL, 24 Maart 1931. Het gerucht gaat, dat te dezer plaatse weer pogingen in het werk worden gesteld om alhier een bioscoop te vestigen. Zoo als bekend was zulks een paar maanden geleden ook het geval, toen getracht is voor dat doel de vroegere normaalschool te koopen. f4.50 voor 4e bieten-cnltuur. Biijkens de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van sui kerbieten, geeft de Rijksbijdrage van f 4 meer dan de andere in deze materie gebezigde gegevens, meer dan andere cijfers aanlei ding tot verschil van inzicht. Voor opgesteld, dat de Rijksbijdrage op practische gronden moest wor den worden begrensd, is in het bedrag van f4. neergelegd een taxatie van het algemeen belang, verbonden aan het behoud van een zekere mate van bietencul tuur in ons land. Het spreekt dus wel vanzelf, dat men. uitgaande van een taxatie, uitsluitend ge grond op overwegingen, onleend aan het belang van het landbouw bedrijf tot hoogere cijfers geraakt. Nu de feiten zóó liggen was er aanleiding, ernstig te overwegen, of een verhooging van het maxi mumbedrag tot f4,50 kan worden aanvaard. In aaamerking geno men den sterken aandrang in die richting meende de Minister te kunnen overgaan tot een verhoo ging van het maximun tot f 4.50; psulks echter geenizins in de over- Past op uw fiets. Zondag zocht een bezoeker van de voetbatmatch tevergeefs naar zijn fiets en meldde dit de aan wezige politie, die natuurlijk op onderzoek ging. Weldra bleek, dat iemand een verkeerde (betere fiets had meegenomen. Laten we er dadelijk bijvoegen, dat het hier een onschuldig geval betrof en allesspoedig op zijnplaatskwam... en dus niet vermeldenswaardig, zoo denkt de lezer misschien. We erkennen dat, maar het had ook ernst kunnen zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat er fietsen geruild en gestolen worden. En daarop wilden we de aandacht vestigen. Niet alleen op het voet balterrein maar 's Zaterdags ook tijdens de markt zien we meer dan honderd rijwielen onbeheerd neergezet, zonder dat er ook maar eenig toezicht op is. Moet nu, zoo vragen we, de politie oppas sen, dat niemand een mooie fiets wegpikt, of, moet de eigenaar ervoor zorgen Het ware gewenscht, dat de trot toirs vrij bleven en de rijwielen geborgen werden. Er is volop gelegenheid, het kost een kleinig heid, de bewaarder heeft een dag geld en risico is uitgesloten. Het hangt er maar van af of de politieverordering wordt gehand haafd en de zaak is in orde. „Ter Verbetering". Zaterdag hield de vereeniging van konijnen- en pluimveefokkers „Ter Verbetering" alhier hare algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr. C. den Toom. De secretaris, dhr. E. van Rijn I bracht zijn jaarverslag uit en I herinnerde daarin aan het verlies van 2 donateurs, die van meer dan gewone beteekenis voor de vereeniging waren, nl. wijlen de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. A. Dregmans. Beiden waren een groote steun voor de vereen. Het ledental bedraagt thans 70, w.o. 20 te Hoek, in onderafdee- ling vereenigd. Als gevolg van de malaise zijn de prijzen van huiden en vleesch van de konij nen goedkoop. De secr. herinnerde aan de pogingen om te komen tot meer centralisatie door aan eensluiting van andere vereeni- gingen tot een federatie, doch het is op te weinig medewerking van Terneuzen gestuit. Toch wil men het nog eens probeeren, om te voorkomen, dat er 3 a 4 ten toonstellingen in één week plaats hebben in dezelfde buurt. Ook werd gewezen op het welslagen van de tentoonstelling te Hoek, die gezien het de eerste maal was, een goed figuur sloeg. Ook op andere tentoonstellingen bleek, dat de Axelsche vereeni ging goede konijnen heeft en er gestreefd wordt naar de ver krijging van raszuivere dieren, zoo ook ten opzichte van de kippen. Ten opzichte van de Belgische vereen, te Moerbeke en Selzaete staat men in de beste verhou ding. Het verslag eindigt met een beroep op samenwerking en met den wensch, dat men den moed niet zal laten zakken, nu de tijden minder gunstig zijn. Hierna gaf de penningmeester, dhr. A. Ver maas, een beredeneerd verslag van de kas. Begonnen met een saldo van f55 06, bedroegen de baten f322.50 en de uitgaven f 303.39. Het kooienfonds had aan baten f 84.45 en aan uitgaven f 57,80. Totaal was er dus een batig saldo van f45.76. Medegedeeld werd, dat bij het uitreiken der kwitantie's verschil lende leden hebben bedankt en wel voornamelijk landbouwers, voor wie toch eigenlijk b.v. de kippenfokkerij, van groot belang is en die dus in de eerste plaats de vereen, zouden moeten steunen. Hierna had bestuursverkiezing plaats. Dhr. Den Toom trad af als voorz. en was helaas wegens vertrek niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen dhr J. A. Breepoel. De bestuursleden P. A. Loof en C. J. Schieman werden herkozen. Daar dhr. Breepoel reeds bestuurslid was, bestond er nog een vacature en werd daar voor gekozen Joz. Bareman. In plaats van Ph. J. Knieriem, die wegens een persoonlijke kwestie had bedankt, werd gekozen Em. Misseghers. Hierna kwamen in bespreking de plannen voor een tentoonstel ling op Kerstdag 1931. Indien het de kas niet bezwaart, zullen dan ook post- en sierduiven wor den getoond. In verband met de vereen, over de grens zal deze tentoonstelling internationaal hee- ten. De keurmeesters zijn reeds aangeschreven en na overweging 'zal de keuring weer vergelijkend geschieden inplaats van oppunten. In verband met daling der be zittingen onderhoud en opzeg van voorschotten werd aangedrongen op een zuinig beheer en aankoop van loten voor het kooienfonds. Daar het einde der vergade ring naderde nam dhr. Schieman ais oudste bestuurslid het woord en dankte den voorz. voor al hetgeen hij in 't belang van de vereen, had gedaan. Dit was veel en goed, zoodat dhr. Den Toom noode zai gemist worden in de vereeniging. Spr. hoopte, dat hij Axel niet zal vergeten en ook wel eens enkele tentoonstel lingen zal bijwonen. Dhr. Den Toom dankte weder- keerig voor deze woorden en ook voor het applaus der leden, dat van instemming getuigt met het door dhr. Schieman gesprokene. Het spijt hem ten zeerste, dat hij de vereen, moet los laten, maar hoogere belangen staan hier voor hem op het spel. Met genoegen zal hij steeds terug denken aan de samenwerking en de sym pathie, die hij in deze vereen, mocht ondervinden en spr. hoopt, dat latere tentoonstellingen zul len mogen uitmaken, dat nog al tijd naar verbetering is gestreefd. Na dit indrukwekkend oogen- blik hoorde men tonen, die niet minder verrassend waren. De afd. Hoek was namelijk goed vertegenwoordigd en sprak haar teleurstelling uit, dat er gewezen is op een tekort van f39 op de door hen gehouden tentoonstel ling. Verkoop loten en bezoek, het liep alles goed en er is ruim f750 ontvangen, zoodat mer, niet begreep, waar de kosten vandaan komen, want het bestuur van Hoek heeft alles zoo karig moge lijk beheerd en zelfs zijn veel werkzaamheden door eigen krach ten gratis verricht, De voorz. erkende, dat dit alles zoo is en dat ook het bestuur ten zeerste teleurgesteld en ont stemd is over sommige uitgaven, die sommige bestuursleden zich hebben veroorloofd. Spr. wil de verzekering geven, dat als hij uit hoofde van zijn beroep niet elders was geweest, dit zeker niet gebeurd zou zijn en dat er maatregelen zullen genomen wor den, dat zulks niet meer voor komt. Hierbij komt o a. ook aan het licht, dat een werklooze, die eerst zgn. was gaan prikken, en diensvclger.s steun had'ontvan gen, dienzelfden dag de kooien naar Hoek bracht en daarvoor f5 in rekening bracht, terwijl een ander het voor f3 deed. De voorz, keurde dat ten sterkste af en vond het immoreel om te knoeien met de contributiegeiden der leden. Hij verklaarde met nadruk, dat niet de afd. Hoek maar dat Axelsche bestuursleden de schuld dragen van het tekort. De afgevaardigden van Hoek drukten hun spijt hierover uit en deelden mede, dat diensvolgens hun was opgedragen het lid maatschap van „Ter Verbetering" op te zeggen en zelfstandig een vereeniging te vormen. De voorz. ontraadde dat ten sterkste. Het blijkt juist hoe lan ger hoe meer, dat alleen door samenwerking een krachtige ver- eeniging gevormd wordt, wat noodig is om een mooie tentoon stelling te krijgen van raszuivere dieren, terwijl versnippering leidt tot knusjes monsteren met buur- mans dieren. Spr. wekte daarom op tot eendrachtige samenwerking tot bloei van de sport en tot ver edeling van de rassen. De Hoeksche afgevaardigden zegden hierna toe alsnog een po ging te wagen tot terugkeer op hun besluit. Hierna werd de vergadering gesloten. Vrijdag hielden de leden van de coöperatieve suikerfabriek Roosendaal uit Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D. een vergadering te Kloosterzande ter bespreking of al of niet tot het zaaien van bieten voor de a.s. campagne zou worden overgegaan. Bijna alle leden waren tegen woordig en op een enkele uit zondering na wenschten de aan wezige leden van deze coöpe ratieve fabriek onder de bekende steunverleening geen bieten te leveren. Een commissie werd aange wezen om bij de directie aan te dringen om zoolang deze crisis duurt en geen betere regeerings- maatregelen worden getroffen, de fabriek stop te zetten. Tern. Crt Geslaagd aan de universi teit te Nijmegen voor het candi- daats-examen Nederlandsche taai en letterkunde de heer A. W. A. v. d. Bilt te Terneuzen, en voor het candidaats-examen Romaan- sche taal- en letterkunde, de heer A. M. Th. Cornelissen te Kuitaaat (Z Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft Maart 1931. Brieven Binnenland. C. L. Kolijn, den Haag. Brieven Buitenland. N. Hansser.s, Bruxelles. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. ding van het N. T. S. Bet leden tal wordt niet gemeld, wel dat het met 3 is verminderd. Ge constateerd wordt, dat de crisi» ▼oor den paardenhandel voorbij is. Als bestuursleden werden her kozen de h.h. H A. Suy, A. Leanhouts en L van Esbroeck. Besloten werd om veulen- keuringen te houden te Bier vliet, Terneuzen, Zaamslag of Stoppeldijk. Kalksalpeter IG. Deze kalkhoudende salpeter- mest bevat 15,5 pCt. stikstof en ongeveer 28 pCt. kalkrekent men deze kalk om tot koolzure kalk, zoo komt dit ongeveer overeen met 50 pCt. koolzure kalk. Zoowel stikstof als kalk zyn voor de bemesting zeer be langrijke bestanddeelen, waarvan de stikstof zeer speciaal den groei bevordert en de kalk niet alleen als plaatenvoedsel van groot be- laDg is, maar ook op de struc tuur van den grond een zeer guDstigen invloed uitoefent. Hij bevat geen spoor van bymeng- sels, die voor de planten schade lijk zouden kunnen zyn. De landbouwers weten reeds bij er varing, hoe deze meststof ver pakt is in nieuwe speciale zak ken, die van „ooren" voorzien zyo, geven veel gemak bij het transport en de verdere behan deling op de boerderij, terwijl de zakken zonder beschadiging gemakkelijk kunnen worden ge opend. Indien Kalksalpeter 1G op een droge plaats wordt opge slagen, blijft het uitstekend strooi- baar, zoo jat malen overbodig is. De tegenwoordige korrelvorm, waarin Kalksalpeter IG wordt geleverd, maakt, dat het uitzaaien zoowel met de machine als met de hand zeer gemakkelijk ge schiedt. Het blykt, dat niet al leen kleine bedrijven, maar ook de groote bedrijven hierin aan leiding hebben gevonden, om in de afgeloopen jaren groot6 hoe veelheden van deze goedkoops salpetermest te laten uitzaaien. Bij het beantwoorden van de vraag, of het thans gewenscht is stikstof, bijvoorbeeld Kalksal peter IG, uit te zaaien of niet, diene men het volgende in aan merking te nemen Granen, die gebrek aan stikstof hebbeD, groei en ijl op, leveren weinig stroo en slecht gevulde aren. Dat niet a'leen; maar een slecht met stik stof bemeste akker levert veel onkruiden wat gelijk staat met hooge onkosten voor het schoon houden. Bij een slecht gewas is daarom de kostprijs per H L. zeer hoog, de kans op winst dus zeer gering. Bij een goeden oogst wor den de uitgaven over een grooter aantal H.L. omgeslagen zoodat de kostprijs veel lager is en men de beste kans op winst heeft. Ook by de bemesting 7an aard appels en bieten dient men zich ernstig af te vragen, of een ver minderde bemesting wel voor deel en minder risico zou kun nen opleverenmen komt dan tot de slotsom, dat ook bij deze gowassen een goede stikstofbe mesting niet achterwege mag bly veD. Donderdag hield het Z Belgisch Stamboek onder voor zitterschap van dhr. M. van FraaijeDhove algemeene verga dering. De secretaris, dhr. F. C. Zonuevylle bracht verslag uit over hetgeen bereikt is en wees erop, dat het N T. S. geen federatief verband wenscht te vormen, wat spi;. afkeurt. Naar we in de Tem. Crt. lezen, cri- tiseerfc de itor. scherp de hou» Vliegtuig neergestort. Vrijdagmiddag heeft op het vliegveld Schiphol by Amster dam een ernstig ongeluk plaats gehad. Luitenant Wulffers was met een legervliegtuig aan het proefvliegen. Waarschijnlijk ia het toestel in een vrille geraakt, altbans men zag plotseling hoe het vliegtuig loodrecht omlaag stortte. Het lichaam van luitenant Wulffers werd bevrijd en naar een der hangars gedragen. Waar schijnlijk was hij op slag dood. Het ongeval verwekte onder de aanwezigen ontsteltenis. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 1 kind. De heer Wulffers vloog met een nieuw type Fokker-jager, uitgerust met een Curtiss-Con- queror motor van 600 P.K., welk toestel hy moest probeeren om daarover rapport uit te brengen aan de marine. Hy ging daar toe opzettelijk in een vrille welke

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2