Ruwe en Rootle Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Landbouw. Binnenland. moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30,60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten Nederland kan verwerven voor de uitbreiding der kanaalwerken ten behoeve der Gentsche havens. Dit is echter een zeer ingewik kelde geschiedenis, die druk be sproken wordt in de Belgische pers en handelskringen. Een andere zaak die onze be langstelling had, nl. die van kanaliseering van Zeeuwsch- Vlaanderen (het Kanaal Axel- Hulst) is nog geen stap verder gekomen en de huidige toestand aldus klinkt de verzuchting zal daarvoor wel niet gunstig zijn, evenmin als dit het geval zijn voor het tot stand komen van de nog nader ontworpen plannen voor uitbreiding der tramlijnen in ons gewest. De stoombootdienst op de Wester-Schelde onderging ver schillende verbeteringen, terwijl nog eenige van groote beteeke- nis in uitvoering zijn. In bestel ling is een tweede groote veer boot voor Vlissingen Breskens, en ook is besloten om een der gelijk schip van kleiner afmetin gen te bouwen voor Walsoor denHansweert. Voorts de ver beteringen aan den steiger te Walsoorden, het aanbrengen van losse kleppen en ten slotte het maken eener nieuwe aanleg plaats met ponton en brug te Hoedekenskerke, welke werd aan gevangen. Verkregen werd een aanmerkelijke verlaging van het vrachtgoederentarief, dat nu on langs nog is gevolgd door een aanzienlijke verlaging van het tarief voor het overzetten van auto's en invoering van een- daagsche retourbiljetten met 33 pCt. korting op de gewone vracht. Ook is groote verbetering tot stand gekomen in de verzending naar en de bestelling der post in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in den morgen. Het verbeteren van de wegen te land gaat niet in hetzelfde tempo. Spr. hoopt, dat de toe komst hierin verbetering zal brengen en dat het verzoek dat de Karrïer deswege tot de Staten van Zeeland heeft gericljt als andere middelen falen daar toe den stoot moge geven. De resultaten van het haven bedrijf te Ter Neuzen waren minder dan het jaar te voren, wat blijkt uit een opsomming van cijfers over de in- en uit gaande schepen en registerton- nen, gevende een uitgebreid over zicht, dat we onze lezers zullen sparen. Een en ander moet blijken uit een uitgebreid overzicht van ge tallen van de in- en uitgaande schepen en stukgoederen ook voor Sluiskil die we onzen lezers zullen sparen, als zijnde van meer plaatselijk belang voor Terneuzen. Eveneens wordt ten opzichte van die gemeente gewezen op voordeelen ontstaan door naasting van den spoorweg Gent—Ter- r.euzer. De Ter Neuzensche scheeps- bouwwerf had voortdurend werk. De tegelfabriek „De Hoop" had. te lijden onder de concur rentie, ontstaan door overpro ductie en de oprichting van vele kleine fabriekjes. De fabricage moest bij den aanvang dezes jaars geheel stopgezet worden. Fabricage van betonbuizen en trottoirbanden gaf voortdurend werk. De te Ter Neuzen gevestigde Zeeuwsch-Vlaamsche Stoomwas- seherij en Strijkinrichting blijkt in een behoefte te voorzien. De exploitatie verliep zeer bevredi gend. Wordt vervolgd. zorg voor de jonge werkloozen. In deze tijoen van crisis-werk loosheid valt heiaas het ver schijnsel te constateeren, dat tal rijke jonge menschen niet in de gelegenheid zijn, zich in het vak, dat zij gekozen hadden, verder te bekwamen. Velen van hen zoeken troost op de straat, met al de gevolgen daaraaan ver bonden. Het ligt voor de hand, dat een dergelijke gang van zaken te betreuren is, omdat daaruit èn voor de betrokkenen èn voor de maatschappij allerlei ongewensch- te gevolgen voortvloeien. Indien nu in die gemeenten, waar zich dit verschijnsel voordoet,' door eendrachtige samenwerking van het gemeentebestuur, de vakbe weging en jeugdorganisaties en andere corporaties, welke geacht kunnen worden rechtstreeks be lang te hebben bij of belang te stellen in het treffen van maat regelen, om het hier geschetste euvel eenigermate te bestrijden, het noodige zou kunnen worden gedaan, dan zou de Regeering •zulks in hooge mate toejuichen. De maatregelen zouden kun nen bestaan in eenvoudigen han denarbeid, zooveel mogelijk aan passende aan hetgeen in de vakken, waaruit de jonge men schen komen, moet worden ver richt, in goede algemeene ont wikkeling en in ontspanning, welke algemeene ontwikkeling zal kunnen bevorderen. Het ontwerpen van plannen dient plaatselijk te geschieden, omdat alleen dan door samen werking, als hiervoren aange geven, datgene naar voren komt, dat voor de plaatselijke behoefte het beste is. Het is gewenscht, dat dit ge- heele vraagstuk wordt gezien als crisis-verschijnsel en derhalve eventueele plannen worden op gezet, los van normale voorzie ningen op dit gebied. Wanneer in Uw gemeente on der verantwoordelijkheid van uw college en voorbereid in dien zin als hier aangegeven, plannen kunnen worden ontworpen, welke mij ter goedkeuring worden voorgelegd, ben ik iu beginsel bereid, de uitvoering van plan nen, welke practische vakbekwa ming en goede ontwikkeling be oogen mogelijk te maken door een in elk geval nader vast te stellen subsidie. Het zal mij aangenaam zijn, bij voorkeur zeer spoedig van u te mogen vernemen, of uw college van meening is, dat ter zake door u de noodige stappen kunnen worden gedaan, en of ik te zijner tijd voorstellen van u mag verwachten. Ook indien reeds een en ander op dit gebied in uw gemeente wordt verricht, ontvang ik daar van gaarne mededeeling. Vacantiekaarten. De vacantiekaarten zullen op de Nederlandsche Spoorwegen dit jaar worden uitgegeven van 3 tot en met 8 April (Paschen), 22 tot en met 27 Mei (Pinksteren) en van 1 Juli tot en met 15 September. gediplomeerde Javaansche ver pleegkrachten. De verpleegkosten in de ziekenhuizen bedroegen f 1.15 per dagpatiënt, zoodat wel kan worden vastgesteld, dat de efficiency in dezen arbeid tot een hood peil is opgevoerd Ook blijkt opnieuw uit den toeloop van patiënten, waarvan zeker 95 pCt- Mohammedanen, hoe groot het vertrouwen is, dat de be volking in de zendingsziekeuhui zen stelt. Woningverbetering. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft in een circu laire aan de gemeentebesturen meegedeeld, dat de aanschrijving van die besturen van 7 Juni 1928 betreffende steun voor verbetering van woningen ten plattelande als volgt is aangevuld Met inachtneming van de overi ge bepaling worden rijksbijdragen verleend tot een maximum van f300 per woning indien het gaat om de huisvesting van groote ge zinnen, in dier voege, dat slechte en voor de betrokken gezinnen te kleine woningen zoodanig wor den verbouwd, dat zij voor hun huisvesting geschikt worden. On der een groot gezin wordt voor deze regeling verstaan een gezin met zes en meer kinderen. Deze bijdrage wordt niet ver leend, indien een of meer der kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het gezin vol doende te kunnen bijdragen, en als regel niet, wanneer het aantal kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar minder dan zes bedraagt. Hoe werkt Kalksaipeter Ig op den grond Zorg voor jonge werkloozen. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw heeft aan de Gemeentebesturen de navolgende circulaire verzonden Een van de moeilijkste vraag stukken, welke zich bij de werk loosheid naar voren dringt, is de Ex. de Waal Malefyt. f Vrijdag is te Katwijk aan Zee op 79-jarigen leeftijd overleden de heer J. H. de Waal Malefijt, oud-minister van koloniën en oud burgemeester van Katwijk. Nieuws van het Zendingsveld Het Zendingsbureau te Oegst- geest meldt ons De statistiek der Medische Zending van het Ned. Zend. Gen. op Oost-Java vermeldt voor 1930 dat c.a. 8500 klinische patiënten in de ziekenhuizen te Modjo- warno en Malang met bijbehoo- rende ziekenhuizen werden op genomen met in totaal c.a. 180 000 verpleegdagen en 1200 groote operaties hadden er plaats daar nevens werd c.a. 100.000 maal poliklinische hulp verleend. Dit werk werd verricht door 6 artsen onder wie 1 Javaan, 6 Euro- peesche hoofdverpleegsters, 20 De Kalk in Kalksaipeter IG is, evenals de stikstof, direct in water oplosbaar en wordt daar door, in tegenstelling met de meest9 andere kalkvormen, di rect zeer tijn door den bodem verdeeld. Kalksaipeter IG brengt dus kalk in den grond, hetgeen zoowel voor de zand- en veen- grouden, als voor de kleigronden, van groote beteekenis is. De groote waarde van Kalk saipeter IG voor de kleigronden is een gevolg vaa hel feit, dat het een gunstige werking op de structuur van den atronci heeft Niet alleen verkorst Kalksaipeter IG den grond niet, doch deze wordt losser en beter van struc tuur, hetgeen door een gemak kelijker bewerking merkbaar is. Voor gronden, die gemakkelijk dichtslibben of verkorsten, is om deze redenen Kalksaipeter IG dus van de grootste beteekenis. Ir. O J. Cleveriuea, Rijkslandbou w- consulent te Zutphen, acht Kalk saipeter, dan ook deaaDgewtzen stikstofmest voor alle meer ot minder kalkarme kleigronden, zooals blijkt uit het „Ooderzoek der husmuszaDd- en kleigronden in Noord Gelderland in de Mede- deeliugen en berichten der Gel- dersch Overijsselsche Maatschap pij van Landbouw over 1929, Deel II." De hierboven genoemde gun stige invloed van Kalksaipeter IG op de structuur van den grond is geconstateerd door vele Kalksalpetergebruikers op de klei gronden in Zeeland, Groningen, Friesland, Noord- pu Zuid-Hol land, Gelderland, Overijssel en Utree at. Hoe frappant die werking in sommige gevallen dikwijls is, bl ij kt o.a. uit Droeven van Ir. C. M. v, d. Slikke, Rijkstuin- bouwconsulent te Leeuwarden Over zyn waarnemingen bij een vergelijkingsproet met verschil lende stikstof meststoffen op volle- grondscultures scbryft bij in het verslag van den proeftuin van de „Afslag" te Berlicun over 1927 o.m. het volgende: „De ontwikkeling van de ge wassen op het perceel met Kalk saipeter bemest, was het beste.... De structuur van 't Kalksalpe- terpercael bleef prachtig,.., de groei van de gewassen en de hoedanigheid van den grond was dus op het met Kalksaipeter be meste perceel het beste te noe men." AXEL. 17 Maart 1931. Zaterdag ontstond in de West straat, hoek Kerkdreef een groote toeloop, doordat een auto in botsing kwam met de tram. De heer D. van Westdorpe kwam met matige gang door de West straat Axel inrijden en bemerkte vermoedelijk doordat hij in druk gesprek was niet, dat de tram van half twaalf daar bellend en fluitend uiteen zijstraat kwam, zoodat de auto in aanraking kwam met de machine en vervolgens door de treeplank van een ba gagewagen tegen en op het trot toir werd gedrongen. Daarna werd de prachtige auto tusschen den wagen en den gevel van liet meubelmagazijn van dhr. Pot be werkt, zoodat carosserie, wielen, vooras en ruiten erg gehavend werden. Als door een wonder bekwamen de beide inzittenden geen letsel, al warer ze natuurlijk hevig ge schrokkeu. Het trampersoneel droeg geen schuld, maar juist omdat aanrij ding daar bijna onvermijdelijk is, is het gevaar des te grooter en was eenige voorziening daarin, vooral 's Zaterdags, met de markt dag. gewenscht. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z«ewsck- Vlaanderen. Zaterdag werd te Terneuzen door de K. v. K. een algemeene vergadering gehouden, waarin o.a werden herbenoemd, ais voorzit ter dhr. J. A. van Rompu, als voor zitter van.het grootbedrijf dhr. P. A. Neeteson en voor het klein bedrijf dhr. J. M. Oggel. De voorz. gaf lezing van het jaarverslag, dat elders in dit blad is vermeld. Naar aanleiding van d'e mede- deelingen over de onder leiding van Ged. Staten gehouden ver- keersconferentie, bracht dhr. Van Goethem ter spake het bijna ge heel ontbreken van verband tus schen den dienst van de spoor wegen in de richting Hulst en Sas van Gent, waardoor het lo- caalverkeer ten zeerste gedupeerd wordt. Van wege het bureau werd medegedeeld, dat dit ook reeds meermalen een punt van beraad slaging heeft uitgemaakt en ook pogingen om verbetering te krij gen zijn aangewend. De spoor wegen richten hun dienst in naar de aansluitingen in België. Er zou thans, nu de spoorwegen in één hand zijn een njeuwe poging kunnen worden aangewend. Daar toe werd besloten. In verband met den slechten toestand van den weg naar Hulst •via Absdale, waarin het moeilijk schijnt verbetering te krijgen wegens onwil der polders, be pleitte dhr. Van Goethem het verleenen van steun vooreen weg over Koewacht en St. Jansteen naar Hulst. De voorz. verwacht, dat men ten slotte wel tot de ge- wenschte oplossing zal komen. Ook werd erop gewezen, dat een weg van Axel naar Hulst over Koewacht een grooten omweg zou beteekenen. Ten bate van Sas van Gent zal getracht worden nog een latere postzending en bestelling te krij gen in den avond. Dhr. Van Goet hem wees er op, dat van parti culiere zijde des avonds nog het avondblad van De Maasbode wordt besteld. Hetgeen een par ticulier kan, is toch ook voor de posterijen mogelijk. Goedkeuring werd verleend aan een schrijven van het Bureau aan den Minister van Finaciën, in zake een voorgenomen reorganisatie van den dienst der Directe belas tingen en Invoerrechten en Accijn- sen, die gesplitst zou worden Voorzien wordt, dat daaruit on gerief voor den in Zeeuwsch- Vlaanderen van groote beteekenis zijnden internationalen handel zou ontstaan. Dringend is verzocht, indien de reorganisatie ondanks de daartegen van verschillende zijden aangevoerde bezwaren zou doorgaan, in verband met de geo grafische ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen daar toch zeker een Inspecteur der Invoerrechten en Accijnsen te vestigen. Steun zal worden verleend aan het adres der Rotterdamsche Kamer om voor de statistiek geen nieuwen last op den handel te leggen, aangezien de opbrengst van het statistiekrecht toch reeds zoo ruim overschrijdt de uitga ven voor die statistiek. Bij de omvraag wees de heer De Feijter op de groote betee kenis die de vlascultuur en -be werking heeft, in verband met de vele werkkrachten die daarbij noodig zijn. Hij betoogde, dat de steun, zooals die door de Re geering wordt voorgesteld voor den tarweverbouw .en de beet- wortelculluur er meer op schijnt ingericht, dat deze zal dienen voor werkverschaffing, aangezien zij den ondernemers geen kans op winst biedt en dat het met de maatregelen die blijkens de bladen worden genomen tot sieun van de vlasbewerking den zelfden weg opgaaat. Naar zijn meening zou de vlasindustrie be- hooren te worden gesteund door afname van regeeringswege van het bewerkte product tot een prijs, die loonend is. Hij beval dit denkbeeld bij de Kamer aan om zoo mogelijk in deze rich ting bij de Regeering steun te bepleiten. Waterleiding. Vroeger schreven we altijd .Zeeuwsch-Vlaansche" waterlei ding, maar nu de omvang van dit bedrijf helaas is geslon ken tot 3 gemeenten, kunnen we maar amper meer dien naam handhaven. Immers het blijkt, dat de gemeenten, die geen water leiding meer op de gegeven basis verlangden, thans dat standpunt hebben gehandhaafd en zelfs het acht-gemeenten-plan is verval len, zoodat men zich beperkt ziet het plan-Oost, voor de ge meenten Neuzen, Hulst, Sas van Gent. Het gaat er nu om, of de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Mij. zal worden ontbonden, dan of die zal worden gereorga niseerd. Bij ontbinding moet een nieuwe „N.V." gesticht worden, terwijl bij reorganisatie veel van het bestaande kan worden be houden. We vernemen, dat jl. Vrijdag een vergadering is gehouden van den Raad van Commissarissen, waarin deze kwestie is overwo gen en besproken en men tot het besluit is gekomen om eerstdaags een algemeene vergadering van aandeelhouders (de gemeenten) uit te schrijven Aan de afgevaar digden der bij de oude N.V. aan gesloten gemeenten zal dan wor den voorgesteld om de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding Mij. te ontbinden. Na aan neming van dit voorstel zal dan eventueel een nieuwe waterlei- ding-maatschij. worden gesticht, omvattende de 3 bovengenoemde gemeenten. Zaterdag hield de heer Bau- wens uit Hulst te IJzendijke een rede over de huidige Z. VI. Wa terleidingsplannen in verband met de a.s. Raadsverkiezingen. Op de bekende gronden werd het drieplaatsenplan bestreden. Spre ker wekte de aanwezigen op niet te rusten vóór de Maatschappij ontbonden is en bij de a.s. ver kiezingen voor raad en Prov. Staten hun stem uit te brengen op overtuigde tegenstanders. M.Crt. Zaamslag. De door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente opge maakte voordracht ter benoeming van een Gemeente-Ontvanger, vacature J. P. Geelhoedt, bestaat uit de volgende personen: le J. C. IJcke, 2e W. Verstraate en 3e J. Wisse APz,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2