Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 et. Bij Hoesten Landbouw. Reciitszaken. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen PUROL wezen en een gezonde publieke opinie. Tot slot geven wij nog de cijfers van deelneming aan de 24e Nederlandsche Jaarbeurs. Neder land 951, België 26, Denemarken 1, Duitschland 184, Engeland en Schotland 57, Finland 5, Fran krijk 20, Italië 3, Oostenrijk 34, Tsjecho-Slowakije l,Amerika30. Totaal aantal deelnemers 1349. AXEL, 13 Maart 1931. Wat het winterweer betreft zijn we er hier, in gunstige tegen stelling met andere plaatsen en streken, nogal goed afgekomen. Een paar dagen vorst, die de jeugd en de winkeliers naar de schaatsen deed grijpen en zelfs het IJsclubbestuur helaas tever geefs in actie joeg, eenige sneeuwbuien, die de jeugd ver maak gaf en de gemeentereini ging met de sneeuwploeg deed uittrekken, was alles wat we waarnamen. Nogmaals, als we de berichten lezen uit andere landen, rijst dankbaarheid in ons gemoed en als de thermometer nog iets hooger steeg, hadden we heden het heerlijkste lente weer. en ziek door gevatte koude, als mede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoe ders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders Maagpoeders. Rheumatiek- poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct Verkrijgbaar bij Uw drogist. Concordia. Bijgewoond door een matig ledental werd gisterenavond bi dhr. C. de Coninck alhier de jaarvergadering van „Concordia' gehouden. De voorzitter, dhr. A Pieterse herinnerde bij de ope ning aan wijlen dhr. Ph. J. van Dixhoorn, die een steun was ook voor Concordia en met gul den letters staat aangeschreven in de annalen der vereen. Het jaar had een goed verloop. Con certen werden gegeven en fees ten opgeluisterd, zoodat men zich weer op lofwaardige wijze van zijn taak kweet. Dhr. A. Kolfer werd als be stuurslid vervangen door dhr. A. 't Gilde, die een waardig opvol ger bleek. De kas toonde f835,64 ont vangsten en f846,44 uitgaven, zoodat er een tekort is van f 10 80 en dus de vereen, financieelen steun nog hard noodig heeft, want er is zeer zuinig geleefd. Men zou zeker op een f 1000 inkomsten per jaar moeten kun nen rekenen. Als bestuursleden werden her kozen-'de h.h. D. van Cadsand en A. van Maale, terwijl in de vaca ture-van Dixhoorn werd gekozen dhr. H. Wolfert. Na nog enkele besprekingen, waarbij tonen van dankbaarheid werden gehoord voor de wel willende houding van het ge meentebestuur ten opzichte van een gevraagd schoollokaal voor de repetities werd de ver gadering gesloten. Axelschc c-yters. Men was zoo vriendelijk ons eenige cijfers te verstrekken, welke getrokken zijn uit de gegevens, die de pas geleden volkstelling heeft opgeleverd. We zien dan. dat de 6000ste weer al geen nieuws meer is. Als we de 3082 mannelijke bij de 2978 vrouwelijke ingezetenen tel len, dan zijn er nu 6060 Axelaars. En die duizentallen zijn onderge bracht in 2 gestichten, een ka zerne en diaconiehuis, 1430 wo ningen en 2 woonkeeten. Boven dien zijn er nog 41 woningen en 8 ln aanbouw. Kan men het in deze niet goed vinden, dan ge ven 43 hotels, vergaderlokalen, herbergen, enz. u vriendelijk gast vrijheid en mocht er weer een „vlucht" uit België komen, dan kunnen die voorloopig geborgen worden in 8 scholen, 4 kerken en een evangelisatiegebuuw. We hopen echter, dat deze zich daar voor nooit moeten leenen, daar zij voor hooger doeleinden zijn ge bouwd. De handel zoekt zijn admini stratie in 7 kantoorgebouwen, ter wijl 171 pakhuizen, schuren en loodsen de bewaarplaatsen vor men van ongeregeld goed, te goedkoope tarwe, enz, enz. Ook de industrie is goed ver tegenwoordigd, want in 54 fabrie ken en weikplaatsen vinden nijvere werklieden werk. Dan hebben we nog 37 stallen en garages voor voertuigen, terwijl 2 molens en een machinale wals het goudgeel graan tot sneeuw witte bloem malen. Ten slotte nog een cijfer, waarvan we eigenlijk schrokken... daarom zetten we dat in woorden een honderd drie en veertig winkels. Dit cijfer zullen we niet illustree- ren we eindigen liever met de vermelding van één wijkgebouw, dat in ons aller belang is gezet en tot eere strekt van „Het Groene Kruis" en onze gemeente. Ongeluk, Gisterenmiddag verspreidde zich hier het bericht, dat aan deam- moniakfabriek een man uit Axel £ou zijn verongelukt, doordat hij bekneld was geraakt tusschen een kolenwagen. Gemeld werd, dat hij een arm en een been gebroken had en men voor zijn leven vreesde. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat het ongeval ge lukkig niet zoo ernstig was ge weest. Doordat de man van schrik en pijn het bewustzijn had verloren, vreesde men het ergste doch toen hij was bijgekomen en geneeskundig onderzoek meer nauwkeurig kon plaats hebben was van been- of armbreuk geen sprake. De man heet A. Haak en woont te Spui. Hij is dadelijk na het ongeval naar het R. K. ziekenhuis aldaar ter verpleging overgebracht Naar omstandigheden aldus meldt men ons maakt hij het z^er goed. Leerznam en onderhoudend zijn steeds de lezingen die de heer rrr. P. Dieleman geeft. We be hoeven dan ook geen aanbeveling te schrijvnn om den avond te doen slagen, die de Oudheid kundige kring „De vier Arnbach ten" hier aanst. Dinsdadag geeft (zie advertentie), maar we kunnen niet nalaten er de aandacht op te vestigen, opdat zooveel mogelijk menschen, die gelegenheid hebben en gaarne over oude geschiedenis hooren vertellen, zullen profitee- ren van dezen avond. Het is geen politiek, geen licht beelden avond, geen film, geen radio, geen preek, het is dezen keer een origineele vertelling van den historicus, die als zoodanig van leek en ingewijde waardeering ondervindt en ook toekomt. Zij een druk bezoek daarvan het be wijs. Soli Deo Gloria. Onze correspondent te Spui zendt ons het volgende verslagje van de feestvergadering, naar aanleiding van het 20-jarig be staan der Geref. Jongelingsver- een „Soli Deo Gloria" aldaar op Woensdag jl. Het was een goede gedachte om ditmaal niet te vergaderen in de school, daar deze voor een zoo groote vergadering zich min der leent. Een zeer geschikte zaal bood daartoe de bovenaf- deeling van het magazijn der Chr. Boeren- en Tuindersbond, te Magrette. Door meisjes uit de meisjesvereen. alhier, was dit tot een keurig versierde feestzaal ngericht, wat een prettigen in druk maakte. De leiding was opgedragen aan den heer J. W. Bakker, die jarenlang voorzitter der vereen is geweest en thans eere-voor- zitter is. Hij gaf een keurig over zicht van het onstaan, de moei lijkheden, waarmede men te wor stelen had, maar ook van haar groei en bloei. Ook de secreta ris en de penningmeester gaven een overzicht van den stand der vereeniging. Afgevaardigden van verschillende vereenigingen brach ten hun beste wenschen over aan hare 20-jarige zuster. Onder het genot van een geurig kopje thee en andere versnaperingen, door welwillende meisjes rondgedeeld, werd een rijk programma afge werkt, dat zeer in den smaak viel. Jammer dat de heer van Harn verhinderd was deze feest vergadering bij te wonen, zoo dat er een mooi nummer werd gemist. Dat er ook gezongen is. spreekt vanzelf. De voorzitter, die de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroe pen, dankte aan het einde allen voor hunne medewerking voor dezen avond, waarop deze wel geslaagde vergadering door een der leden met dankzegging weid gesloten. Zaamslag. Woensdag j.l. met Biddag gaf de Chr. zangvereeniging „Zingt den Heere een nieuw lied" alhier een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van haar directeur, dhr. H Wisse. Nadat de bijeenkomst was ge opend door -ds. G. van Dis, werd het programma, dat 13 nummers telde, vlot afgewerkt. Een paar maal liet zich ter afwisseling het kerkorgel hooren. Zeker tenge volge van het ongunstige weer, was het kerkgebouw slechts matig bezet en bijna uitsluitend met jonge menschen. Dit was jammer, want, hoewel de vereen, slechts klein is, deed zij toch veel goeds hooren. O.i. was het beter ge weest, dat de vereeniging op een podium had gestaan, terwijl tekst boekjes niet overbodig waren geweest. Zniddorpe. Zondag jl. werd alhier een al- gemeene vergadering van het Wit Gile Kruis gehouden. Uit het jaarverslag bleek dat er gedurende het afgeloopen jaar 14 nieuwe leden toegetreden waren. In totaal waren verpleegd 44 patiënten met 2198 bezoeken en 102 patiënten waren aan de kliniek verschenen met 207 be zoeken. Voorts waren 98 artike len uitgeleend. Het totaal in ontvangsten be droeg f747,27, terwijl de uitgaven f693. 19 bedroegen. Het batig saldo was dus f54.08. Door aansluiting bij Overslag wasset bestuur met 2 leden uit gebreid. De bestuursleden nl. Burgemeester Van Waes en merv. R. v.-Waes werden herkozen. Nadat nog gesproken werd over het houden van een verlo ting ten bate der T. B. C. werd door den ZeerEerw. Heer Pastoor hartelijk dank gebracht aan het bestuur en in het bijzonder aan de beide zusters. Te St. Jansteen is het zwin- gelhokje van E. v. D. door on bekende oorzaak door brand ver nield. De vlammen hadden da delijk zulk een uitbreiding geno men, dat de zwingelmolen niet meer kon weggenomen worden en mede verbrandde. van het hoofdstembureau in den kieskring Hulst, de volgende can- didatenlijsten ingeleverd Anti-Revolutionnaire-lijsf. Mr. P. Dieleman, Middelburg; D. Scheele Azn., Ter Neuzen; S. van Hoeve, ZaamslagJ M. Oggel, AxelA. P. de Ruijter, Axel. Chr.-Hist-lijst. A. de Feijter, Zaamslag; C. A. Kaan, Ter Neuzen; W. Bedet, Ter Neuzen Mr. R. M. van Dusseldorp, Middelburg. Lijst-Vrijheidsbond. L. J. Geelhoedt, Ter Neuzen C. Wind van Merkesteyn, Ter Neuzen; J. van der Peijl, Ter Neuzen; J. C. Vink, Axel; A. A. Marquinie, Sas van Gent; H. Wolfert, Axel J. D. de Feijter, HoekJ. Meertens Janz., Hoek. Vrijz.-Dem.-lijst. Mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; A. Staverman, VlissingenE. Bergsma geb. Bergsma, Zoute- landeE. J. vati den Broecke geb. De Man, Aardenburg; R. Gerritsen, Zierikzee W. de Graaf, Middelburg P. J. Blaas, Tholen W. Karelse, Schore M. J. Harts, Vlissingen W. Kik, Zierikzee B. de Jonge, KapelleJ. C. Pee man, Middelburg. Lijst Kath.-Soc. Partij. J. C. Coppenolle, SL Jansteen. Lijst S. D. A. P. A. C. de Pauw, Ter Neuzen L. Onderdijk, Middelburg A. C. de Baare, VlissingenA. M. Overhoff, Goesj. .Catshoek, Zierikzee C. Hamclink Kz., Axel J. N. 't Gilde, Ter Neuzen; J. de Leux, Sas van Gent. Lijst Staatk.-Geref. Partij. D Kodde, ZoutelandeD. Jo- ziasse, 's GravenpolderC. Boen der, Tholen J. J. van Klinken, Nieuwerkerk Iz. de Feijter, Axel A. C Heijboer, Oud-Vossemeer M. van Fraassen, Waarde A. van der Wekken, Noordgouwe C. van den Berge, Tholen H. Cijsouw, Westkapelle; K. Gravelijn, Kerk- werve M. Ringelberg, Zierikzee J. Moens, KoudekerkeP. Cy- souw, Wemeldinge A M. Coo- mans, Haamstede. Zonder Politieke richting. H. A. van Dalsum, Hulst. Zonder Politieke richting. P. Bauwens, Hulst ;J. J. Heme- laar, Hulst; A. P. J. F. Begheijn, Ter Neuzen; E. L. M. de Moor, Westdorpe. Lijst R.-K. Staatspartij. E. Kalle, Westdorpe; J. A. van Rompu, Ter Neuzen; J. L. Goossens, Sas van GentE. B. Dumoleyn, Hontenisse L. F. M. van Waesberghe, HulstJ. W. Vienings, Clinge C. E. Vermeer- sert", HulstP. V. M. Vercauteren, Clinge P. P. M. de Kort, Axel B. A. Th. M. Truffino, Hulst. Mooie wegen. Maandag reed de heer L. W. van Kloosterzande met zijn auto op den Hooglandschen dijk on der de gemeente Ossenisse in eer» wagenslag (het zal wel eene diepe geweest zijn) waardoor de auto kantelde, van den dijk tuimelde en in een watergang terecht kwam. Als door een wonder kwam de heer W. er goed af. De auto werd met paardenkracht op het droge gehaald. staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen een paar zwarte dameshand schoenen en een rijwielbelasting-plaatje. J. Oosting. „Arbeid Adelt". Zaterdag opende de heer Joh. de Feijter als voorzitter van bo vengenoemde vereeniging de eerste jaarvergadering en zeide da', met genoegen te doen. In zijn openingswoord wees spr. nog eens op de beweegredenen, die tot oprichting dezer vereeniging hadden geleid en gezien de ge houden veulenkeuring, een goed slot van den penningmeester en den moreelen steun van hooger zijde ondervonden, heeft men zich niet vergist en staat de vereen, er goed voor. Eveneens ook het N. T. S., dat geen zinkend schip is, maar als een flinke oceaan- stoomer evenkalm over kabbelende zeeën gaaf, als het de beukende golven doorklieft. Hengsten en merriën leveren bemoedigend materiaal. Jammer zegt spr., dat 2 goede paarden (Oranje en Certain) van hier weg zijn, want goede stamvaders zijn er nocdig. Gezien den toestand, toen spr. met verbetering der paardenfok kerij begon, behoeft men nog fiiet te vreezen. We moeten onzen naam, dat hier het beste materiaal zit, handhaven, door'te toonen, dat we voor goed fok- materiaal iets over hebben en denken aan onzen naam „Arbeid Adelt". Nadat het kasboek was nage zien, dat een goed slot toonde, werden de heeren P. Vael en Jac. de Putter als bestuursleden herkozen. Besloten werd in Juni vóór of na de Prov. keuring, maar op denzelfden dag weer een veulen keuring te houden. Steun aan tarweverbonwers. De heer Braat heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw gevraagd, of hij bereid is mede te deelen of hij maatregelen neemt om als nog de tarweverbouwers van het jaar 1930, zoowel voor de reeds verkochte, alsook voor de nog niet verkochte tarwe te subsidi eeren of te steunen. Predikbeurten te Axel. Zondag 15 Maart 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9Yt ure Dhr. J. Overdulve (van Moerbeke). Nam. 2 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. 's Av. 5.30 ure Dhr. Bout, Zendeling. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Di. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist Het R.K. Kerkbestuur van Groede heeft tot onderwijzeres aan de nieuw te openen school benoemd mej.A. J. Groothaert van Sluiskil. Statenverkiezing. Dinsdag zijn voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zeeland b'j dn v:?-;tter Belgische werklieden een gevaar Deze vraag wordt thans beant woord in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp aangaande steun aan bietenverbouwers. Daarin hebben eenige leden er op aangedrongen, dat ook de Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in de regeling zou worden betrokken. In verband hiermee werd opgemerkt dat in deze fa briek vele Belgen werken. Wel licht bestaat thans gelegenheid invloed.te doen gelden opdat bij deze fabriek zooveel mogelijk Nederlandsche arbeiders worden te werk gesteld. Gevonden. Aan ons bureau werden ais gevonden opgegeven de onder- Politierechter te Middelbnrg. Ia de zitting van 10 Maart 1931 werden de volgende uit spraken gedaan C. Soud 22 j., timmerman te Oostburg, omdat hij al« ge schenk heeft aangenomen gelds- edragen van f 10 en in twee keer f25, van S. C. d. R.,terwijl dat geld door diefstal of misdrijf was verkregen. 14 dagen hecht. P. v. EL, huisvr. A. d. B 55 j., te Sas van Gent, verdacht dat zy R. E de Smet heelt beleedigd. f10 of 10 dagen. A. G. J., huisvr. P. H. 44 j., werkvr. te Zaamslag, beklaagd dat zy Cornelia Jansen heeft be leedigd. t10 ot 10 dagen. A. S., 36 j., metselaar te Hulst, verdacht dat hij zyn echtge- noote Juliana Pauwels heeft ge slagen. 1 week gevangenisstraf. H. W., 30 j., handelaar te Sas van Gent, was door den Politie rechter veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en intrekking van het rybewys voor den t(jd van 0 maanden, tercake dit by op

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2