Ruwe Handen flannoÉTer. „Concordia Gebruikt U reeds de Economische KOLMAPAN. C. J. SCHIEMAN G. P. YLAANDER, Axel. Bericht van Instel. C. B. flnftieunis, flxel. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Adverteutiën. HET BESTUUR* a x EO r_j. Ruime sorteering. Versch. modellen. Lage prijzen. a. HEERENHUIS met erf en tuin b. HOFSTEDE en LANDEN c. I.24.G0 H.A. GROND d. HOFSTEDE en LANDEN Donderdag 12 Maart 1931, Verwaarloosde Verkoudheid, Zwakke Borst, Slepende Bronchitis, Dreigende Tering, Siroop Mirel. Vandenbussche Ducloy's Tel, 81. spoedig zachtmet^ Hongersnood in Mexico. Uit Mexicali wordt gemeld, dat drieduizend boeren de stad drei gen te plunderen, tenzij bun on middellijk werk en voedsel ver strekt wordl. De politie en een detachement soldaten staan ge reed om de stad te verdedigen. In de omgeving heerscht groote ellende. Tal van menscben zijn van honger omgekomen. Een groote menigte hongerende vrou wen en kinderen verdrongen zich voor de winkels en dreig den deze te plunderen. De Ka mer van Koophandel wendde het eerste gevaar af, door het instel len van een voedselui'deeling. Een klein natuurwonder. In een coconkweekerij nabij Verona (It.) heeft zich een voor Europa zeer zeldzaam verschijn sel voorgedaan. Toen een zijderupsenkweekcr de gereed zijnde cocons van het daartoe speciaal opgestelde rek nam, ontdekte hij tot zyn groote verbazing een breeden band zijde, welke van het eene einde van het rek naar het andere gespan nen was. Een zijderups had op die manier een 4 M. langen band gesponnen, in plaats van den bij Europeesche zijderupsen gebrui kelijken cocon. Volgens de mannen van het vak betreft het een in Europa hoogst zelden voorkomende soort zijdespinner, waarvan het mu seum voor zijdeteelt te Peking een exemplaar bezit. De gevlzijdeD, zeven c.M. bree- de en 3 30 M lange band is verbazend zacht, doorzichtig en licht als gaas en sterk als wet f- sel. Het meest bewonderens waardige aan dit meesterstuk van een nietig schepseltje is de nauwkeurigheid van het werk. De band is, naar de Msb. mede deelt, overal precies 7 c.M breed, zonder ook maar het kleinste deel van een m M. verschil. Om de draden samen te weven moet het diertje duizeuden en nog eans duizenden keeren heen en weer gekropen zijn. Het wonderlijkste is, dat aan de beide lengtezijden een weef- 8elKant van 2 m.M. loopt om hot uitrafelen van den band te voor komen. Na nauwkeurige onderzoekin gen is men te weten gekomen, dat de rups een kruising is van de Chineesche en gele zyde- spinner. Op de landbouwtentoonstelling, welke dit jaar te Verona gehou den wordt, zal het kleine natuur wonder te bezichtingen zijn. Sportnieuws. Voetbal. Axel 1 speelde Zondag te Mid delburg voor de competitie van den K. N. V. B. een wedstrijd tegen Middelburg 11, welke door onze stadgenooten werd gewon nen met 3—0. Het tweede elftal der Oranje mannen bracht er hier in den wedstrijd tegen Hontenisse 1 bitter weinig van terecht en verloor met 5—1. Gedurende de maand Febr. 1931. HOEK. Oodertr, 12. Simon MichieiseD, 21 j. bd Pieternella Berwald, 22 j. 26 Leenden Herrebout (van Ter Neuzen), 23 j. en Elizabeth Dieleman, 24 j. Gehuwd. 26. Sicnon Michiel- sen, 21 j. en Pieternella Berwald, 22 j. GeboreD. 13. Santioa, d. van Jacobus de Blaey en Jacomiia Leenhouts. 14. Sara, d. van Hendrik Mechielsen en Adriana ftaUie, Overleden. 9. Jacobus Hamr- link, 2 j., z. van Pieter en Dira Bikker. 13. Neeltje Verbrugge, 66 j., ecb»?. van Abraham de K-mning. 17 Willem M ertens 20 j., z. van Thomas en Maria Vinke. 21. Jan Roo?e, 75 j., weduwe, van Maatje Dieleman. SAS VAN GENT. Gehuwd. 21. Enrico Porcari, 24 j. cd Honorine Genetello, 24 j. Geboren. 3. Emma, d. van Ludovicus Vermoet en Eüza de Gerqiüère. 10. Franciscus, z. 'an Tneophile Steenkiste eD Elodie Goobert. Overleden. 20. Wilhelmina van Acker, 82 jwed. van Jan IJsebaert. STOPPELDIJK. Gaboren. Cle mentina, d van Fr. de Schepper- Van der Veeken. Rogier, i. van A. van Hove-Van Vooren. Overleden. Bartha Arens. 5 m. Petrus de Wael, 74 j., echtg van M. van Campon. Johannes van de Lavoir, 88 j wed. vaD Fr. de Bakker. Loop der bevolking In de afgeloopen maand heb ben zich in deze gemeente ge vestigd P. Vanzetti en echtg opzich ter, Sluiskil P 85, van Italië Boele Gerard Ritzen, electri- cien, Sluiskil P 85, van Ter Neuzen. Janna Dees, dienstbode, Nieu- wendijk I 85, van Biervliet. Willem Gilijamse, zonder be roep, Noordstraat B71, van 'sGra- venhage. Adriaan Hamelink, fabrieksar beider, Julianastraat E 141, van Eindhoven. Hendr. de Roover en echtg., dir. administrateur, Sluiskil P 68, van Eindhoven. Wed. Geert. Jansen en gezin, zonder beroep, P. Paulusstraat 13 van Ondelande, Al. Ca8alis en gezin, directeur l'Azote, Sluiskil P 61, van Ter Neuzen. Emma Pasolli, dienstbode, Sluis kil P 61, van Ter Neuzen. Maria W. Almekinders, zonder beroep, Nieuwstraat G 50, van Gent. Cornelis H. Overdulve, arbei der, Schapenbout O 44, van Canada. Latrice Dessi en gezin, meca nicien, Sluiskil P 32b, van Ter Neuzen. Jao de Kraker en gezin, los arbeider, Sassing Q, 3, van Hoek. Vertrokken: Joz. van de Velde en gezin, rijksveldwachter, Kijkuit K 48, naar Wissekerke. Gabriël Jacobs, bankwerker, Sluiskil P 36, naar Bergen op Zoom. Germaine de Keijzer, zonder beroep Stationstraat G 43a, naar Oudenbosch. Cornelis Zegers, leerl. monteur, Nieuwendyk I 58, naar Rotter dam, Abraham Naeije, onderwijzer, Weststraat D 28, naar De Lier. H. Nunnink en gezin, opzich ter, Sluiskil P 69, naar Sas van Gent. T. Janssen en gezin, scheikun dige, Sluiskil P 66, naar Brussel. J. Dieleman, geb. Koster, zon der beroep, Beoostenblij M 12, naar Zaamslag. Bertha E. v. d. Linden, zonder beroep, Kanaalkade A 84, naar Stekene. Banedictus Vink, arbeider, Buitenweg H 18, naar Wachte- beke. P. J. van Piuij88en en gezir, uitvoerder, Molenstraat B 30, nasr Geldermalsen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Axel, Steenbosch, Maart 1931. De suikerbietensteun. Geen bieten zaaien. Wat zal de Coöp. Suikerfabriek doen, nu de toeslag van de regeering A f4,— bekend is? Dit is de vraag, die elke aandeel houder zich stelt, en we kunnen ge rust zeggen de toeslag is te klein dit wordt een beetenprijs van f 11, per 1000 K.Q. bij de prijzen van de suiker die thans bestaanrekende dat de fabriek nog f2,— ?al bij betalen, dan wordt dit met de betaalde prijs van f5,— te zamen fit,—. Ons be sluit is niet minder te zaaien dan f12,— dus 't is gemakkelijk: geen bieten zaaien in 1931. We zullen de zaak nader onder 't oog zien, en eene berekening maken, en dan brengen de beeten op per gemet (0.44.56 H.A. gerekend a 17.000 K.G. 17 maal 11 is f 187, plus f 13 voor de beetenbladeren, is samen f200. En wat kost een gemet beeten Ik reken aldus a. rente koopsom van 't land A f 1000 rente 41/, pCt f 45 b. grond- en polderlasten 5 c. land bewerken van stoppel bloot tot en met zaaien en dichtrollen 35 d. zaaizaad 7 K.Q. a f0,75 5 e. bemesting 200 K.Q. kalizout 40 pCt, 300 K.Q. super en 300 K.Q. Chili en naar 't land brengen 50 f. wieden en opeenzetten 30 g. rooien en opladen 35 h. 20.000 K.G. bruto vervoer A f2 „40 1. weegloon en onvoorzien 10 f255 De bieten kosten dus f255 per gemet, en ze brengen op f200, dat is te kort per gemet f55; als men van f 255 f 13 aftrekt voor het loof, is dat f 242 gedeeld door 17, dan is de kostende beetenprijs f 14,25 per 1000 K.Q. netto, en met f2,75 winst er bij is f 17 minder zou 't niet mogen zijn, want een bietenverbouwer kan zonder winst ook niet leven. Van uit Den Haag wil men ons helpen, maar die steun is geheel on voldoende zoo als ik aantoonde, maar de steun wordt ook niet voor ons gegeven, die steun wordt gegeven voor de algemeene welvaart, men kan dat vinden in de cijfers van den heer Neeteson, die hij heeft kenbaar gemaakt in de Kamer van Koophan del van Terneuzen, en die zijn afge drukt in een verslag in het bijvoeg sel van de Terneuzensche Courant van 21 Jan jl. en die luiden aldus: a. aan loon voor onder houd, rooien, laden, stapelen f 1.770.000 b. voor tarreeren, laden op de wagons en schepen,, 200.000 c. vervoer der beeten door trams en treinen 485.000 d. aan schippers voor ver- voei beeten. enz. 200 000 e. aan werknemers in Zeeuwsch-Vlaanderen 450.000 f. aan kantoorpersoneef van twee fabrieken 100.000 g. voor laden en lossen der meststoffen 132.000 Samen f 3.37.000 Tot dusver de cijfers van den heer NeetesonEn voor deze cijfers moe ten wij beeten zaaien en moeten de fabrieken draaien. De steun wordt niet gegeven voor de landbouwers, die wordt gegeven voor de algemeene welvaart, want wij moeten met ver lies werkenDe kostende prijs is f 14,25 hier in Zeeuwsch-Vlaanderen, in Den Haag kosten ze minder, maa daar groeien ze niet Wjj landbouwers moeten de bee ten zaaien om de algemeene wel vaart te helpen bevorderen om de loonen op peil te houden, om de werkeloosheid te bestrijden, om de schipperij aan vrachten te hel pen, om de trams en treinen te doen rendeeren, om het kantoor personeel aan 't werk te houden, enz. enz., voor dat alles moeten wij de beeten zaaien, en dat willen wij doen ja dat zullen wy doen, maar niet met verlies! Absoluut niet! Al de bovengenoemden bestaan erop, en verdienen daar rijk hun brood in, en wij moeten de beeten verbouwen met verlies, nogmaals dat doen wy niet Wij weten best, dat wanneer wij dat niet doen' de algemeene toestand en welvaart daar zeer onder zullen lijden, maar dat ligt niet voor onze verant woording, die verantwoording wen telen wij geheel op onze regeering, die ons beetenverbouwers voor dat alles met verlies laat opdraaien, en ons niet voldoende steun biedt. Wij hopen dat geen enkele fabriek daarop in zal gaan, en ook de onze niet. Vele landbouwers meenen, dat we de bieten niet kunnen missen, en vooral de beetenbladeren nietwe kunnen die best missen; ik hoop U dit aan te toonen. Wat de beeten betreft waren wij gelukkig, dat wij ze enkele jaren kwijt waren, want er zijn er de laatste jaren veel te veel ge zaaid en onze landen toonden al eenige jaren teekehen van beeten- moeheidde bemestingen moeten al tijd maar verzwaren, en ziekten komen veel voor, alsook vreterij van insec ten, in en boven den grond. En wat de beetenbladeren betreft voor ons vee en paarden, die zijn te vervan gen op alle bedrijven door een gemet voederbeetenen een gemet gerst te laten vermalen, om bij de voeder beeten te voederen en dan nog wat stroo, om het vee zes weken vroeger te stallen. De nadeelen van geen beeten zaaien bereken ik aldus voor een hofstede van 100 gemet: a. een gemet voederbieten f 225.— b. 2000 K.Q. gerstemeel f6,50 „130.— voor 6000 K.G. stroo Af 11 per 1000 K.Q. 66.— voor stilleggen der fabriek zes aandeelen A f50 per aandeel )f 300.— Samen f 721.— De voofdeeleh bij stilleggen zoo* wel directe als Indirecte gijn van zeer groote beteekenis, en die over treffen de nadeelen zeer verrede voordeelen zijn a. in den wiedtijd twee arbeiders, ieder 8 weken A f 18.— per week is f 288.— b. in den rooitijd twee arbei ders minder, ieder 6 weken A f 20 week is 240.— c. in 't najaar 4 maanden een paardenknecht minder A f 18 week twee paarden 4 maanden minder in de kost, plus risico voor minder loon, wegens verlaging van de bestaande loonen over t jaar voor minder hoefbeslag voor minder reparaties bij smid voor minder reparaties bij den wagenmaker voor V» jaar rente van f1500.voor minder werk loon in voorrraad te hebben, rentende 5pCt., is circa voor het niet stuk trappen van vijf gemet weide a f 10 per gemet d. e. 800 100.- 100.- 100- 50.- Samen f 2442.— Indirecte voordeelen f2442.— De nadeelen af 721 Zuiver voordeel f1721.— Met het oog op den kleinen toeslag, en aan de hand van bovenstaande cijfers, zou ik iederen bietenverbou wer in geheel Nederland, en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen adviseeren Zaait in 1931 geen suikerbeeten. Bij voorbaat betuig ik U, mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsing. Hoogachtend, JAN DE PUTTER. Naschrift van de Redactie. Naar aanleiding van dit schrijven verklaart de heer Neeteson in de Tern. Crt. van 9 dezer, dat de ge noemde cijfers niet alle van hem af komstig zijn, doch ter verdediging van een verzoek om steun aan de beetwortel industrie in Maart 1929 enkele dier cijfers aan de Kamer van Koophandel en Fabr. in Z.-Vl. heeft medegedeeld. Dat is dus 2 jaar ge leden. Evenmin aldus schrijft de heer N. heeft de Kamer van Kooph. vnd. zich ooit schuldig gemaakt aan de belachelijke bewering, dat aan kan toorpersoneel der twee hier geves tigde suikerfabrieken f 100.000 wordt betaald, terwijl zij ook niet is te vin den in de courant, waaruit dat bedrag heet overgenomen te zijn. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 4,— a f 6,—. Rogge f4,- af 4.50. Wintergerst f 5, a f 7,Zomergerst f 5ia f 7,—. Haver f 4,50 a f 5,50 Erwten f 7,— a f 8,25. Paarden- boonen f 0,— a f 0,—. Duiven- boonen f 0,— a f—Bruine- boonen f 0,— k f 0,—. Lijn zaad f 8,af 10,Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f 0,0,2 a f 0,0,5. Gebookt Vlas f 0,0,3 a f ,06 Gezwingeld Vlas f 0,35 a f 0.40 Aardappels f 3,75 a f4,25. Stroo f 10,a f 12—. Koolzaad f a f Mosterdzaad f a f Boter f 1,50 a f 1,60, Eieren f5,- af5,50. HULST. Ter grianmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 5,— a f 6,—. Rogge f4.— k f5,Wintergerst f5 50 af 650. Zomerg. f6.— a f650 Haver f 4.a f 5,Erwten f 7.a f 8,50. Paardenboonen f 7.a f 8.Duivenboonen f 8.a f 10.Witteboonen f af 0.Bruineboonen f 6.— af 9.—. Boekweit f a f—Lijnzaad f 7.— a f 11Blauw Maanzaad f a fMosterdzaad f k f—Groen Vlas f a f—Gebookt Vlas f k Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a 0 00. Koolzaad f 0.— k f Stroo f—Eieren 26 stuks f 1,17. Slachtvee aangev. 8, verk. 5. Varkens aangev. 34, verk. 15. Eierveilingstuks '0,per 100 stuks. ALGEMEENE VERGADERING op Donderdag 12 Maart 1931, des n.m. 7V» uur bij den heer C. de Coninck. Op deze vergadering zal weer een aandeel uitgeloot worden, Vraagt inlichtingen bij De ONROERENDE GOEDE REN gelegen in de gemeenten Sint Jansteen en Koewacht, eigen dom van de Erven van wijlen de echtelieden den heer JOS. VAEL en Mevr. SER. DE MOOR, zijn ingesteld als volgt: op het dorp Sint Jansteen, ter grootte van 4.63 Aren (31 roeden) opf 9000.—. in de gemeenten Sint Jansteen, ter grootte van samen 31.19,20 H.A. (70 gemeten) in pacht bij diversen, op een totaal bedrag vanf39750.—. te Absdale, gem. Sint Jansteen, in erfpacht bij diversen ad samen f2.10.25 'sjaars, op f3110.—. in de gemeente Koewacht, ter grootte van samen 17.24.18 H.A. (38 gem. 208 roeden), in pacht bij den heer Jos. van den Broecke, op een totaal bedrag vanf22360.—. Samen op f74220.—. Alles breeder omschreven in veilingboekjes, welke verkrijgbaar zijn bij Notaris Dumoleyn te Hontenisse. VERBLIJF op des namiddags 2 uur, in het café bij den heer R. Weemaes te Sint Jansteen. Notaris DUMOLEYN. de geesels onder dewelke het menschdom gebukt gaat, kunnen in hun beginstadium genezen worden door het uitmuntend ge neesmiddel De codeïne en aconit welke deze siroop bevat, staan bekend als de beste hoeststillende- mid dels en zijn onschadelijk. Ook bevat zij de zuiverste en rijkste creosoot, waarvan het oordeel van Dr. Bouchard luidt dat het tot heden toe een onover troffen geneesmiddel is tegen slepende bronchitis en begin van ongtering. Overigens verhoogt het kalk- actophosphaat als herstellend en verkloekend middel, nog ten sterkste de hoedanigheid van deze beroemde Een Geneesmiddel. Verkrijgbaar bij t#OWS«» f. 324.- 490.- 40-

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3