Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig éen pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 9. Rekening en verantwoor ding Fröbelschool. Ingekomen is een verzoek van dhr. J. A. van Hoeve, om uitkee- rir.g van f 65.10, zijnde het tekort op de 'exploitatie van de onder zijn beheer gehouden Fröbel school. Hij zendt daarbij in een lijst van ontvangsten en uitgaven, waaruit blijkt, dat de uitgaven bedroegen aan drukwerk f 12.28, rente t 187,29, salarissen fl 186.20, onderhoud, reparatie, leermidde len, vuur en licht, enz. f333,96 totaal f 1719.73. De inkomsten bedroegen f 400 subsidie van de gemeente en f 1254 63 aan school geld, totaal f 1654 63. zoodat er een tekort is van f65 10. Adressant voegt bij dit verzoek zijn dank onder de volgende be woordingen aan Burg. en Weth. Daar wij thans, na een bestaan van 20 jaren der school aan een keerpunt zijn gekomen, met be trekking tot den vorm der finan tiëelen steun, dien ik voor de in standhouding der school van de Gemeente heb ontvangen, zoo dank ik uw college voor de mede werking, die ik in de verloopen jaren van UEd. heb ondervonden, waarbij ik het voortbestaan der school in uwe belangstelling aan beveel. Wil hierbij aan uwen Raad mijn dank overbrengen voor de gun stige besluiten, die zij steeds ten opzichte van den verleenden steun genomen heeft in de hoop, dat zij bij voortduring, met een wel willende gezindheid het voorbe reidend onderwijs zal blijven steunen. B. en W. stellen voor, evenals vorige jaren, om het nadeelig saldo uit te keeren. Waar de heer Van Hoeve op merkt, dat hij aan het eindpunt staat tegenover de gemeente, als bestuurder van de Fröbelschool en hij dankt voor den steun bij de exploitatie van zijn school van Gemeentewege ondervonden, is het Collegevan B.; en W. van oordeel, dat een woord van dank van den Gemeenteraad aan den heer Van Hoeve moet gebracht worden, voor het vele dat hij ge daan heeft in het belang van het kind en de gemeente, welk goed werk door een ieder met belang stelling en waardeering werd gadegeslagen en dat daardoor in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Dhr. ESSELBRUGGE wil eraan toevoegen, dat ook Mejuffrouw Van Hoeve evenals dhr. Van Hoeve een woord van oprechten dank toekomt, want ook zij heeft niet minder aandeel gehad in het welslagen der school. Dhr. OGGEL Man en vrouw zijn één. Dhr. ESSELBRUGGE Ja, maar ik wil dit even in verband bren gen met de geringe som, die voor dat werk gevraagd wordt, want als ze tienmaal zooveel vroegen was het nóg geen cent teveel. De VOORZ. sluit zich er bij aan, dat ook mej Van Hoeve een woord van dank in dezen toe komt, Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. 10. Vaststelling comptabili- teitsbeslniten 1930 en 1931. Deze worden vastgesteld, zoo als ze in ontwerp zijn overge- gelegd. 11. Mededecling van den Voori. De VOORZ. deelt mede, dat gebleken is, dat op het adres der bewoners van de Juliana- straat verschillende namen door denzelfden persoon waren ge schreven, waarbij van personen, die zulks niet eens wisten. Al thans is daaronder die van de Groote, den gemeentewerkman, die verklaarde niet alleen niet te hebben geteekend, maar zelfs gezegd had, dat hij ertegen was. Overigens kan spr. mededee- len, dat hij zich met den Minis ter in verbinding heeft gesteld over de huur en spr. nog wel niet weet, hoe de uitslag zal zijn, maar toch sterk vermoeden heeft, dat de Minister zal be sluiten in den geest van het adres en er dus wel iets bereikt gal worden, Omvraag. a. Dhr. CLAESSENS wil nog even terugkomen op" het invoe ren van bedrijfsbelasting in ver band met het feit, dat de fabri kanten te Sluiskil zooveel Bel gen in 't werk hebben. De VOORZ. zegt, dat de ver ordeningen voor de belasting zijn vastgesteld, en we weten nog niet, wat die brengen zul len als we eens een jaar verder zijn. Mocht het noodig blijken, dan kunnen we naar andere be lastingen omzien. Dhr. CLAESSENS zou liet wel goed vinden om de directie nog eens te vragen om meer Axelsche menschen te werk te stellen en dan een bedrijfsbelasting in uitzicht te stellen. De VOORZ.: Die zaak heeft onze aandacht al. Dhr. CLAESSENS leder land neemt maatregelen om vreemde arbeidskrachten te weeren, be halve Holland en daarom zou het wel nuttig zijn, dat we er eens iets tegen deden Dhr. D1ELEMAN vraagt, of er geen ander middel is. Hij stelt het op prijs, dat de burgemeester onzer gemeente meermalen te Sluiskil is geweest om er de men schen aan 't werk te krijgen Maar zou het niet goed zijn, dat er eens een adres van den Raad uitging en wat meer aandrang werd uitgeoefend De VÓORZ. acht dat niet mo gelijk. Het is een particulier be drijf met particulier kapitaal en nu kunnen wij daar niet gaan zeg gen zóó moet het gebeuren en u moet uitsluitend Axelaars ain 't werk zetten of Hollanders. Spr. zou aanraden een adres te zen den, maar niet om aandrang uit te oefenen we kunnen het vragen Dhr. 'T GILDEMaar ais we dreigen met bedrijfsbelasting, dan staat er toch een stok achter de deur Zóó schieten we niks op. De VOORZ. merkt op, dat het beste van al is, om er hier zoo weinig mogelijk van te zeggen Dhr. 'T Q1LDEEr is altijd gezegd, straks komen er fabrie ken, dan zal de werkloosheid ver minderen en nu is het nog erger dan ooit. Straks komen ze nog met een waterleiding ook. De VOORZ.Is dat dan niet goed Dhr. 'T GILDE: Ja, maar dan moeten ze ons de lasten niet op leggen. Dhr. DIELEMAN is van mee ning dat we ook hier moeten denken, dat door een gestadigen drup de hardste steen wordt uit gehold. En zoo moeten we als het ware niet van het kantoor te Sluiskil zijn. Het gros van de arbeiders kon er werk vinden en als men dan ziet, dat anderen je dat werk van onder de vingers komen halen, dan is het toch om razend te worden voor een werk- looze Dhr, 't GILDE: Maar dat helpt niet. De Voorz. heeft er al zoo véél voor gedaan. De VOORZ Heeft dhr. 't Gilde een ander idee Dhr. 't GILDE Ja, bedrijfsbe lasting. De VOORZ. Dat is van later zorg. Spr. zal met goedvinden van en namens den Raad een. brief naar de Directie sturen. Alzoo wordt besloten. b. Dhr, 't GILDE vraagt, of het antwoord van den Minister over de huishuur nog lang uit zal blijven Hij heeft met genoegen gehoord, dat er iets in die rich ting gedaan is, dat op verlaging wijst. De VOORZ. kan niet zeggen wanneer het antwoord komen zal. c. Dhr.'t GILDE heeft gehoord, dat er een onregelmatigheid plaats gehad heeft met de aanbesteding van de kruiwagens voor de ge meente. Dhr. Fermont is niet in de gelegenheid gesteld om prijs op te geven, niettegenstaande hij behoort tot de wagenmakers. B. en W. hebben hiermede z i. een buitengewoon grove fout begaan en schijnen zonderlinge begrip pen te hebben omtrent recht en billijkheid. Zelfs is al veronder steld, dat de m?n niet jn aan* merking kwam, omdat hij katho liek is. Dat kan spr. niet geloo- ven, hij is wel overtuigd, dat de kerk hier niet meespreekt, maar in elk geval is het niet in orde. Deze man ondervindt ook de ernstige gevolgen van de werk loosheid en had evenveel recht als de anderen. Spr. zou gaarne ingelicht worden omtrent de manier, waarop B. en W de inschrijving hebben gehouden. Is aan alle wagenmakers medege deeld, hoe de kruiwagens ge maakt moeten worden, wat hout soort, zwaarte, grootte en hoe veelheid betreft? Spr. heeft daar omtrent rare dingen gehoord. De Voorz. zegt, dat er krui wagens noodig waren voor het werk aan de nieuwe te leggen straat en die gemaakt moesten worden. Na heeft de gemeente opzichter bij de besteding daar van een verzuim gepleegd, door dat hij niet alle wagenmakers in de gelegenheid heeft gesteld om daarvoor in te schrijven. Dit is niet gebeurd omdat Fer mont katholiek is, maar is een voudig vergeten. We hebben zoodra we het wis ten Fermont bij ons laten komen en hem meegedeeld, hoe. het in elkaar zit. Ook te Kijkuit is een wagenmaker, die niet heeft inge schreven. Dhr. OGGEL: Ja, die was ook vergeten. De VOORZ. Maar nu was het geen openbare aanbesteding, of schoon spr. erkent, dat het hier een verzuim is geweest. En wal de soort en het hout betreft, dat is alles in orde. Dhr. OGGEL wil er nog aan toevoegen, dat het B. en W. een voldoen n^ schonk, dat Fermont mededeelde, dat hij toch de kruiwagens voor den aangeno men prijs niet kon maken Dhr. T GILDE is voldaan over het antwoord, maar betreurt het, dat B. en W. zich weer schuil houden achter een ambtenaar, hier de gein. opzichter. Dat is weer niet edel van B en W. Niet de opzichter, maar het Col lege draagt de volle verantwoor ding voor zulke dingen. De op zichter is voor mij, zegt spr., geheel buiten het geding. Het verwijt treft B en W. en geen ander. De VOORZ.We wisten er niets van. Het is geheel buiten ons om gebeurd, ofschoon ik erken, dat B. en W. verant woordelijk zijn voor die zaak en we vonden het ook jammer, dat het gebeurd is, maar de man is door die fout niet benadeeld geworden. En ter verontschuldi ging wil spr. zeggen, dat de opzichter soms veel en drukke werkzaamheden heeft, zoodai het kan gebeuren, dat er eens iemand vergeten wordt. Dhr. OOGELHet beste is voortaan een advertentie in de krant te zetten, dan kan ieder het lezen. Daar niemand nog het woord verlangt, wordt de vergadering met dankzegging door den Voorz gesloten. AXEL, 10 Maart 1931. Met ingang van 7 Maart jl. is de hulpbesteller A. Verver alhier, benoemd tot brieven- en telegrambesteller en werkzaam gesteld aan het postkantoor alhier. Onder meer dan gewone belangstelling werd hedenmiddag, het lijk begraven van P. L. Goos- sen, die Vrijdag zoo noodlottig aan zijn einde is gekomen. Door dat bij wijze van strooibiljetten alle werklieden waren opgeroepen om den lijkstoet te volgen, was de nieuwsgierigheid van honderden opgewekt. Een 80-tal personen had aan dien oproep gehoor ge geven en volgde de baar, die door een roode vlag was over dekt. Een krans van paarsche kunstbloemen, waaronder op een rood lint de woorde „Van de Socialistische Arbei dersbeweging te Axel. Kameraad rust zacht1', werd voor de baar uitgedragen, Nadat ds. Ruysch van Dugteren er bij de groeve op had gewezen, dat de heilstaat niet is te ver wachten hier op aarde, maar hier namaals en de groote leider daar van Jezus is, sprak dhr. C. Hame link en wees in korte woorden op den ijver en den geestdrift waarmede de overledene de zaak der arbeiders voorstond, waarna de plechtigheid was afgeloopen. Zaterdag had te Hoek de aanbesteding plaats van het bou wen van een rusthuis voor ouden van dag^n, van de Diaconie der Herv. Kerk. Het werk werd gegund aan M. W Nieuwelink, metselaar voor f 6746J van 't Hoff, timmer man voor f5940; L. Platteenw, smid voor f175; M. Wieland, loodgieter f661 P. C. Moens, schilder, voor f 1037 50 en P. van Hermon, electricien, voor f300. Groone Kruis te Terueuzcn. Vrijdagavond hield de vereen. „Het Groene Kruis" te Terneu- zen haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dokter Th. A. van Pienbroek. Het aantal leden is volgens het verslag der Tern. Crt., waaraan we dit bericht ont- leenen, 1293. De baten waren f5319 en de uitgaven f 4730, goed slot f588. Ten opzichte van de leden te Sluiskil dat hij gesteld vereen. deelde de voorzitter mede zich in verbinding heeft met den voorzitter der Het Groene Kruis te Axel, om nl. te komen te Sluiskil ter oprichting van een onderafdeeling onder bestuur der vereenigingen te Terneuzen en Axel gezamelijk. Men kwam echter niet tot eenig resultaah Momenteel behoort het dus nog tot de onmogelijkheden iets in die richting te doen. Als bestuursleden werden her kozen ds. Groeneveld en de heer Wabeke. Wat betreft het punt kraamver- pieging werd opgemerkt, dat dit niet onder het werk der vereen, wordt opgenomen. Wel kan aan vrou wen, die bij bevalling vrouwelijke hulp hebben en door omstandig heden van hulp verstoken zijn, door Het Groene Kruis hulp ge boden worden. Ten slotte wordt medegedeeld, dat een vrouw aangesteld zal worden, om hulp te bieden bij het afleggen van overledenen. Zaamslag. Donderdag 5 Maart vierde de C. J. V. „Stroomopwaart" alhier haar 10-jarig bestaan door een feestelijke jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer H. J. Wijn. Het ruime gebouw der Chr. Bewaarschool bleek te klein om de talrijke vrienden en begunsti gers een goede plaats te geven. De geheele avond is geworden een prachtige propaganda voor het jeugdwerk. In ernstige en vroolijke bijdragen toonden de leden, dat niet alleen het gewone vereenigingswerk, maar ook het organiseeren van een feestavond hun toevertrouwd was. Menig woord van dank is er gesproken voor de 10 jaren, dat „Stroom opwaarts" opgegroeid is tegen den stroom, die „links" wilde en zijn leden heeft geholpen „rechts" te houden. Dankbaarheid was er ook voor den groei, die er de laatste jaren weer in het werk zit, zoowel in de hoofdvereeniging als in haar onderafdeeling, de jongensver- eeniging „Samuel". Ook de be langstelling van buiten is voor uitgaand, wat hoopvol stemt voor de toekomst. Er zijn tranen gelachen, er is ook menige blijvende indruk ont vangen van de diepe ernst van het jeugdwerk. Het was uit aller hart gegrepen, toen de eerevoorzitter, Ds. van Dis, in zijn slotwoord het een „fijne avond" noemde, voor hij de vergadering met dankzegging sloot Dat de vereeniging moge voort gaan met haar werk. Daar is nog veel te doen en veel te bereiken, tot welzijn van onze gemeente. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C P. Geelhoedt, is benoemd tot orga nist der N. H. Kerk, de heer J. Wisse Jz. alhier. Den moed verloren. Naar de Viiss. Crt. verneemt werd Woensdag aan den commis saris van politie mededeelirg ge daan dat ten opzichte van een ambtenaar aldaar chantage was gepleegd door steuntrekkenden, die hiervoor op vrrschille de tijd stippen gelden had ontvangen. Bedoelde ambtenaar was Don derdagmorgen aan het bureau van politie ontboden om inlichtingen te versirekken. Hij gaf den wensch te kennen te wachten tot de com missaris van politie, die op dat tijdstip afwezig was, op zijn bureau zou zijn teruggekeerd, ten einde de zaak met den commis saris te bespreken. Woensdagavond laat had hij evenwel reeds een langdurig on derhoud met den commissaris op diens bureau gehad. Toen om circa 12 45 Donder dagmiddag een agent van politie in de wachtkamer kwam, bemerkte hij dat de boveibedoelde ambte naar een eind aan zijn leven had gemaakt. Onmiddellijk werden twee medici ontboden, die nog kunstmatige ademhaling toepasten, doch slechts den dood van den betrokken persoon konden con- stateeren. Ernstig ongeluk. Gistermiddag is J. Schippers uit Oostburg, die met zijn auto wilde oversteken van Wolphaarts- dijk naar Kortgene bij het oprij den van de veerboot Walzoorden doorgereden. De deuren der ver schansing aan de andere zijde werden stuk gereden en de auto viel in het water. De automobilist verdronk M. Crt. Teleurgesteld. Een lezer vraagt ons, waarom in ons blad geen verslag voor kwam van de lezing van Ex- Minister Van Dijk op 2Marrtj.l. voor de a. r. kiesvereeniging alhier. Ons antwoord daarop is, dat: le er bij ons geenerlei reden bestond, om dit achterwege te laten 2e wij verhinderd waren tot bijwoning dier verg. en daarom medewerking was gevraagd en toegezegd door iemand, die de zelfde beginselen huldigt, als de spreker 3e deze medewerker eerst Vrij dag j I. mededeelde, dat hij voor geen verslag had kunnen zor gen en 4e wij het voor heden te laat achten om nog uitvoerig melding van die lezing te maken. Gezien de publiceering van vroegere lezingen van die partij in ons blad, kan men hier moeilijk van voorkeur om het zacht uit te drukken spreken. Een dergelijk geval moesten wij ook ondervinden van andere zijde. Een feestvergadering werd Woens dag j.l. gehouden door Chr. meis jes- en knapenvereenigingen in de Zondagsschool. De leider van dien avond vond aanleiding daar van verslag uit te brengen voor de „Tern. Crt.", maar vergat de „Axelsche Courant". Wat zou de voorzitter van de winkeliersvereeniging daarvan zeggen, die de belangen beoogt van Axelsche neringdoenden Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter vermelde adressen Autoband met velling. Garage „Cito". Predikbeurten te Axel. Woensdag 11 Maart (Biddag). Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9.30 ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. lsAv. 6 Ds. B. van Neerbos (van Ter Neuzen),

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2