Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen No. 98. DINSDAG 10 MAART I 931. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Si W1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zilting van 3 Maart 1 31. Aanwezig alle leden, nl. de heeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. G. Claessens, A. Th. 't Gilde, E. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Biok, burgemeester, secretaris de neer J. L. J. Maris. II. 5 Be io» uien Stembureau. Voor de aanst. veikiezingen worden door stemming de vol gende stembureaux gevormd I (Raadzaal) F. Blok, Burg. (Arnbtsh. Voorz J. de Feyter, A. 't Gilde, J. L. J Maris, piaatsverv. J. de Kraker Rz. id. II (Bijz. School Nieuwstr.) Oggel, Voorz., P. de Feijter, Wo firt, M. H. van Duijn, piaats verv-, H. van Luyk, id. III (R. K. School) Koster, Voorz., Dieleman, vai de Bilt, J. A. de Smidt, piaats verv., P. Augustein, id. IV (O. L. School) Kruijsse, Voorz., Esselbrugge, Claessens, A P. Ie Feber, piaats verv., A. P. de Ruyter, id. 6. Benoeming onderwijzer. Wegens de vacature van dhr. C. Dijkwel heeft benoeming plaats van een onderwijzer aan de o. 1. school. Er zijn 9 sollicitanten, waaruit gezien het bericht van het hoofd der school en het ad vies van den Inspecteur nage- melde voordracht is opgemaakt. In het schrijven d.d. 19 Febr. 1931 van het hoofd der school, den heer D. van Houte stelt deze voor op grond van ingewonnen informaties en het doen geven van proeflessen de voordracht voor onderwijzer te beperken tot 2 personen, resp. 1 A J. J.ansen en 2 G. W. Smeenk. De eerste candidaat vooral komt hem voor zijn school bijzonder geschikt voor. Daar deze spoedig een benoeming in een dorp in Noord- Brabant wacht, doch eventuset de voorkeur aan Axel zou gever, ware een spoedige benoeming zeer gewenscht. Van de overige candidaten komt geen, voorzoover dit uit de ge gevens in de stukken te vinden is op te maken, ondergeteekende geschikt voor, terwijl een waar schijnlijk nutteloos, kostbaar en tijdroovend onderzoeken onder geteekende ongewenscht voor komt. In een schrijven d.d. 21 Febr. van den Inspecteur van het L. O., inspectie Neuzen zegt deze zich volkomen met het bericht van het hoofd der school te kunnen vereenigen en adviseert deze de voordracht aldus op te maken. Met aandrang wil de Inspecteur candidaat no. 1 voordragen, om dat die hem in diverse functies in Z. VI. bekend is als een uit stekende kracht; bovendien is hij wachtgelder en verdient daarom zoo spoedig mogelijk herplaatst te worden. Dhr. KOSTER vindt de wijze, waarop de benoeming plaats heeft niet goed. De Raad moet nu iemand benoemen, dien we totaal niet kennen en ook niet gezien hebben. Op papier wordt alles omtrent den eersten persoon naar voren gebracht, om hem benoemd te krijgen en van de anderen weten we niets. Feitelijk wordt die persoon door het hoofd en den inspecteur aan den Raad op gedragen. Spr. had die persoon gaarne gezien en eens met hem gesproken. De VOORZ. merkt op, dat het niet de gewoonte is geweest, dat B. en W. tot een candidaat zeg gen „bezoek ook de raadsleden eens". De sollicitant is hier ge weest en heeft proefles gegeven, wat door de autoriteiten is bijge woond. Nu is het wel gewoonte geweest, dat de candidaten ook een bezoek brachten aan de raads leden, maar dat is door dezen blijk baar niet gedaan. Dhr. KruijsseZe waren afge- Dat zij van den markies houdt i| zeker, zeide laatstgenoemde. Hare sproken om dat niet te doen dat gebeurt zelden meer. Dhr KOSTERZeker, maar nu is het niet gemakkelijk voor ons om een keuze te doen. De VOORZ We hebben toch een deskundig advies. Het hoofd der school is toch de man, die ermee moet werken en die heeft kennis met hem gemaakt en de insp. draagt hem voor en dus kur.n.en we vertrouwen, dat we in die persoon een goede keuze doen. Dhr. DIELEMAN is het eens met dhr. Koster in zoover, dat er één aanbeveling is. Maar van den 2en niet en dus moeten we no 1 maar benoemen en wat gauw ook, anders gaat-ie naar N. Brabant De VOORZ. Neen, neen, dat is zóó niet bedoeld. StemmenJa, ja, dat staat er duidelijk. Dhr. ESSELBRUGGE zegt uit onderwijzerskringen gehoord te hebben, dat Jansen een zeer goede kracht is en ook de Insp. zegt dat, die hem blijkbaar ai meer malen heeft nagegaan bij zijn inspectie en daarom een gunstig advies kon uitbrengen. Hij heeft ook te kennen gegeven, dat de openbare school te Axel een der beste is uit den omtrek en kan in dat verband ook Jansen voor deze school aanbevelen. De VOORZ. zegt niet te be grijpen, dat men er iets achter zoekt. Alles heeft zijn gewoon verloop gehad en B. en W. heb ben het deskundig advies gevolgd, zoodat hij verzoekt tot stemmen over te gaan. Dhr. Jansen krijgt 5 en dhr. Smeenk 6 st., zoodat laatstge noemde is benoemd. 7. Verzoek van „Concordia" en „Orelio" om een repe titielokaal. Ingekomen is een adres van de Besturen van de Harmoniever- eeniging „Concordia" en de Zang- vereeniging „Orelio" om een repetitielokaal in de O. L. School. Beide vereenigingen vragen tij delijk gebruik te mogen maken van eer, der leegstaande lokalen van de Openb. Lagere School, aangezien de vereenigingen het gebruik van hun oefenlokaal per 24 Febr. j.l is opgezegd. De besturen geven in hun ver zoek te kennen, dat vroeger be sloten is, om de school niet meer voor vereenigingen, maar enkel voor het onderwijs te bestemmen. Naar hun bescheiden meening kan echter ook muziekbeoefening hetzij vocale of instrumentale tot onderwijs worden gerekend. Het is niet in het belang der ver eenigingen, te repeteeren in een café, daar verscheidene hunner werkende leden zeer ernstige be zwaren daartegen zouden hebben en het repeteeren in een café dus aanleiding zou kunnen geven tot bedanken van werkende leden, zoodat de vereenigingen zouden verzwakken. Verder meenen zij dat het niet op hun weg ligt, het cafébezoek te bevorderen, maar dat juist mu ziek- en zangbeoefening een mid del kan zijn om het cafébezoek te verminderen, althans te be perken. Door de besturen is overal rondgekeken naar een andere ge legenheid, doch er was niets te ontdekken, zoodat er tenslotte niets anders op zou zitten, dan hun intrek te nemen in een café. Het is hun bekend, dat weer wordt getracht een vereenigings- gebouw te stichten en zij hopen van harte, dat die pogingen zullen slagen. Waar de Raad ook schoollo kalen geeft voor de Avondvak- teekenschool, voor oefeningen van de Burgerwacht, tentoonstellingen der Axelsche V. V. Vmeenen adressanten bij den Raad te mo gen aankloppen om nu de nood dringt gebruikmaking der school te mogen vragen. Zij hopen, dat deze gebruik making van korten duur zal zijn, en op hun verzoek een welwil lende beslissing zal volgen. Over deze verzoeker, is aan het Hoofd der School advies ge vraagd. Overeenkomstig diens advies stellen B en W. voor, om gedu rende de maanden April tot en met Sept. a.s. het groote boven lokaal (thans in gebruik door de Vereeniging „Ambachtsbelang") tot wederopzeggens in gebruik af te staan, onder voorwaarden le dat alle beschadigingen aan gebouw en meubelen hersteld zullen worden voor rekening der Vereenigingen 2e dat de gebruikmakende Ver eeniging van het lokaal zorgt, dat geen onbevoegden zich in het overige deel van het gebouw op houden 3e dat na elke repetitie lokaal en gangen schoongemaakt worden van achtergelaten voorwerpen 4e dat alle voorzorgsmaatrege len, ter voorkoming van brand gevaar streng in acht genomen worden. Overigens een en ander te re gelen met het Hoofd der School. Dhr. J. DE FEIJTER vraagt, of de lessen van „Ambachtsbelang" dan niet in 't gedrang komen, waaroo de Voorz antwoordt, dat deze dan net geëindigd zijn. Het voorstel wordt hierna z. h. s. aangenomen. 8. Geldleening. Bij Raadsbesluit van 11 Febr. 1930 is aan het R. K. Kerkbe stuur medewerking toegezegd voor den bouw van een nieuwe Lagere School. De aanbesteding heeft dezer dagen plaats gehad, waaruit blijkt, dat de bouwkosten zijn f31.000; daarbij de kosten van grond, meubileering en honorarium bouwkundige gerekend, stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan tot ten hoogste f40.000 met een jaarlijkschen aflos van minstens f 1.000 rentende hoog stens 47i Rente en aflos te voldoen uit de gewone middelen. Vervolgens stellen zij vooraan Ged. Staten machtiging te vragen om de door het R.K. Kerkbestuur te storten waarborgsom in min dering te brengen van de ten be hoeve der school benoodigde gelden. Dit voorstel wordt z. h. s. aan genomen. AXELSCHE Bureau Markt C.4. Telef. 56 - Postrek. 60263. 44; De markies van Charlemont voegde zich bij de groep, welke Eugenie om gaf, en Sofie werd door Marie Barti- neux ter zijde genomen, die van on geduld brandde haar te spreken en dit wel tot grooten spijt van graaf Beau- court, die gehoopt had het volgende half uurtje met Sofie door te brengen. Ik heb u iets bijzonders te zeg gen, juffiouw Lepage, zeide mevrouw Bartineux terwijl zij op eene canapé plaats nam en Sofie uitnoodigde naast haar te gaan zitten. Sofie knikte. Ik geloof dat het u bekend is, welke beteekenis de tegenwoordigheid van mevrouw Mixtome hier heeft Hoe bedoelt u dat, mevrouw? De markies van Charlemontdingt reeds lang naar hare hand, ceide me vrouw Bartineux, maar verwend door de vele vleierijen, waarmede zij over laden wordt, heeft zij hem tot voor korten tijd geen bewijs harer gunst gegeven. Zij is de trotsche dochter van een der meest trotsche hertogen van Frankrijk. De hertog van Mont- facon werd, wegens zijne strengheid, onverbiddelijkheid en tirannie, de her tog met de ijzeren hand genoemd. Mevrouw Mixtome zou, indien zij wilde een hertog kunnen huwen, en in 't vorig jaar dong zelfs etn Duitsche prins naar hare hand. Zij heeft nooit van zijn aanzoek gesproken, daarvoor j! lij eene te volmaakte edelvronw, maar de prins maakte er geen geheim van, dat hij was afgewezen. Niet lang geleden twijfelde ik nog. dat zij den markies zou trouwen, of schoon hij zelf er nooit aan twijfelde haar voor zich te winnen nu zij ech ter op zijn verzoek naar Montfacon is gekomen, dat zij zoovele jaren had ge meden, blijkt het duidelijk, dat zij hem aanmoedigt. Dat schijnt zoo, zeide Sifie. Het werd haar erg om de borst. Gedurende haar verblijf alhier, maakte de markies haar onophoudelijk het hof, vervolgde mevrouw Bar tineux, en zij heeft het met bijzondere welwillendheid aangenomen. Mevrouw zweeg, maar Sofie ant woordde niet. Begrijpt gij mij niet vervolgde de oude dame Eugenie Mixtome kwam heden hier als verloofde van den markies. Zijn zij dan werkelijk verloofd? vroeg Sofie. En is haar aanwezigheid daar geen bewijs voor Zou zij alleen hier gekomen zijn, om hare voormalige ka mer te zien, en daarin naar een teeken van hare vroegere bewoners te zoeken. Neen, zij heeft geheel andere redenen. Zij is niet koel meer voor den markies. Zij staat alleen op de wereld en hoe trotsch zij ook wezen moge, toch heeft zij behoefte aan genegenheid. Wat kan anders de oorzaak harer komst zijn, dan de wereld onrechtstreeks te zeggen, dat zij de vrouw van den markies wil worden. Sofie bleef zwijgen, ofschoon me vrouw Bartineux een bevestigend ant woord scheen af te wachten. eerzucht zal bevredigd worden als zij weer in het bezit der titels komt, die vroeger zoo binnen haar bereik lagen. Zij verliet eens Charlemont overladen met smaad en zal er zegevierend terug- keeren. Het denkbeeld was voor Sofie niet nieuw, maar toch deed het haar pijn het telkens te moeten hooren. Terwijl haar vader in eene schandelijke ver banning leefde, stond zijne van hem gescheiden vrouw op het punt den man te huwen, die de plaats innam, welke haar vader regelmatig toekwam. Sofie's gemoed kwam tegen zulk een huwelijk in opstand. Zij gevoelde dat zij het hare moeder nooit zou kunnen vergeven, wanneer deze opnieuw en wel het minst wan neer zij met den markies van Charle mont ia het huwelijk trad. Sofie had al hare zielskracht noodig om hare gemoedsbeweging te verbergen. Maar haar hart dreigde te breken, wanneer zij aan hare schoone, maar trotsche moeder en aan haren armen vader dacht. Is het plan na het huwelijk van mevrouw Mixtome nog bij haar te blij ven? vroeg Marie Bartineux kort daarna. Neen, antwoordde Sofie. Dat is onmogelijk. Dat dacht ik wel. Eugenie Mix tome heeft dan gezelschap aan haren echtgenoot en zal uwe diensten niet meer behoeven. Het huwelijk staat voor de deur. Ik ken den markies te goed om te weten, dat hij op spoed zat aandringen. Wanneer mevrouw u ontslaat, waar gaat hij dan heen Ik weet het niet, zeide zij ik heb daar nog niet aan gedacht, Niet? Maar gij moet daaraan denken, juffrouw, Ik heb er echter wel aan gedacht. Gij bevalt mij, en ik zou u gaarne altijd bij mij hebben. Indien gij niet genoodzaakt waart me vrouw Mixtome te verlaten zou ik zoo niet tot u spreken. Maar gij zult spoe dig eene andere betrekking noodig heb ben. Wilt gij bij mij komen Bij u Ja, ik had gaarne een gezel schapsjuffrouw met wie ik op en neer zou kunnen gaan. Ik ben kinderloos en heb een matig maar voldoend in komen. Ik ben altijd ziekelijk en de geneesheeren kunnen mij niet helpen. Wanneer de markies zij ie bruid hier brengt, moet ik Charlemont verlaten. Ik zou dan te Parijs willen gaan wonen met eene goede gezelschapsjuffer, die mij verpleegt als ik ziek ben. Ik kan u geen groot loon geven, maar gij zult nooit redenen hebben over mij te kla gen. Wat zegt gij daarvan Uwe woorden verrassen mij, me vrouw. Ik weet waarlijk niet wat ik moet zeggen, antwoordde Sofie. Gij behoeft nu nog geen besluit te nemen, hernam mevrouw vriende lijk. Wanneer Eugenie zich naar Parijs begeeft om haar bruidsjapon te bestel len, dat binnen twee of drie weken zal geschieden, kunt gij wellicht bij mij komen. Wij zullen dan elkander leeren kennen. De markies zal u als gast begroeten en voor mij zou het zeer aangenaam zijn, want ik ben anders zoó alleen. Zoodra mevrouw Mixtome vertrekt, verlaten ook onze gasten ons en het slot wordt eenzaam. Ik zal er met mevrouw Mixtome overspreken. Het hart van het meisje klopte. Als gast op Charlemont te wezen, op de plaats, waar het bekende familiedrama werd afgespeeld, dat zou een groote itap nader zijn tot haar doek Hare oogen flikkerden en hare wangen gloei den toen zij mevrouw Bartineux voor hare uitnoodiging vriendelijk bedankte Ik zal komen, zeide zij, indien mevrouw Mixtome het toestaat. Ik zou hier gaarne eenigen tijd verblijven om het kasteel eens goed te zien en de sagen hooren, welke er van bestaan. Ik dank u, mevrouw, voor uw vriende lijk aanbod. Als gij meent, dat het u hier zal bevallen, kunt gij 'ot Eugenie's huwe lijk hier wel als gast vertoeven, zeide mevrouw Bartineux. En wanneer gij daarna kunt besluiten bij mij te blij ven, dan gaan wij samen naar Parijs. Sofie dankte den hemel voor het aanbod, dat haar een geheel vermogen waard was. Meer dan ooit gevoelde zij zich overtuigd, dat de Vooisienig- heid haar leidde. Nu. zeide mevrouw Bartineux, de vreugde van het meisje bemerkende, ik cal met Eugenie spoedig over deze zaak spreken misschien reeds mor gen. Op dit oogenblik kwam graaf Beaucourt aanstappen en werd begroet door mevr. Bartineux. Ha, mijnheer, voegde zij er bij, toen graaf Beaucourt naderde, gelief bij ons plaats te nemen. Ik dank u. Ik kwam alleen om de juffrouw te halen, zeide de graaf hoffelijk. Ik wenschte haar eenige zeldzame bloemen in den wintertuin te laten sien. Sofie nam de uitnoodiging aanmet hooggekleurd gelaat stond zij op en verwijderde zich met graaf Beaucourt, Ik ben gelukkig, dacht mevrouw Bar» tineux. Ik kan haar hier houden, en mij door haar laten bedienen, zondef haar te moeten betalen. Ja, ik ben geluk* kig dat Ik dit meisje voor mij gewonnen itebk Wordt yervoigd,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1