Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wscli - V1 aan deren No. 97. VRIJDAG 6 MAART 1931. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 3 Maart 1931. Aanwezig alle leden, nl. de heeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruijsse, wethouders, M W. Koster, A. Esselbrugge, C. T. van de Bilt, H. Wolfert, Ch. G. Claessens, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris, J. L. J. Maris. De Voorzitter opent de ver gadering, spreekt het gebed uit en stelt daarna aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen van de vergadering van 3 Februari worden vastge steld, zooals ze door den ver slaggever zijn opgemaakt. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van goedkeuring van Gedeputeerde Staten van aan- en verkoop van grond en begrootingswijzigingen b. Circulaire van G. S., hou dende nadere uiteenzetting inzake steunregeling aan werkloozen. c. Rapport van het Dag. Be stuur der Z. L. M. te Goes, over het onderzoek van werkloos heidsverzekering en arbeidsbe middeling (reeds in ons blad vermeld). d. Verslag van de Commissie van Toezicht op het lager onder wijs alhier over 1930. Dit rapport luidt gunstig. De scholen in deze gemeente zijn alle door de Commissie bezocht en de rapporten luiden bevredi gend. Het peil van het onderwijs mag goed genoemd worden. Met lust en nauwgezetheid vervult het personeel zijn taak en voor zoover was na te gaan, is de onderlinge samenwerking goed te noemen. Klachten waren -er niet. De leermiddelen bevonden zich in goeden staat en waren vol doende voorradig. Ook de toestand der gebouwen is voldoende behoudens in één reeds meer genoemde school. De comm. hoopt, dat daarin verbe tering zal komen. e. Jaarverslag van den keu ringsveearts, hoofd van dienst in den kring Axel. Daaraan is het volgende ont leend De consumptie van varkens- vleesch is in 1930 veel toege nomen, want er waren 419 ver gunningen meer aangevraagd en 286 huisslachtingen meer, totaal waren er 2004. Het getal kalveren en rundvee dat geslacht werd, liep terug met 84. Er werd bij de normale keu ringen geen enkel dier afgekeurd en bij noodslachting 2 stuks. Runderen werden er in totaal 1134 gekeurd. Wegens t. b. c. als andersziqs werden verschillende organen, als longen, levers, nieren, enz afge keurd. Processen-verbaal kwamen niet voor. Aan keurloon werd ontvangen een som van f5646, w o. f2371 voor varkens en f3132 voor runderen. 1. Jaarverslag van den corres pondent voor de arbeidsbemid deling. Volgens dit verslag is 1930 een gunstig jaar geweest voor de arbeiders. De ammo- tiiakfabriek te Sluiskil werd vol tooid, zoodat het personeel dat bij den bouw betrokken was, tegen het eind van 'tjaar werd ontslagen. Als werkloozen stonden wei nigen ingeschreven het le kwar taal voornamelijk bouwvakarbei ders, behoudens eenige losse werklieden, die tevergeefs plaat sing zochten op de fabriek. Blijk baar was het aanbod ter plaatse van de arbeiders zelf van dien aard, dat bemiddeling van de arbeidsbeurs overbodig was. Doordat vele arbeiders, aan de fabriek werkten, die voorheen in den landbouw werkten, kwamen in laatstgenoemd bedrijf krachten tekort. Eind November werden de eerste werkloozen ingeschreven, die de reien openden van den buitengewonen toeloop, die dezen winter te zien geeft. De crisis deed veel landbou wers besluiten om een minimum aantal arbeiders te houden, terwijl van arbeid in de vlasindustrie geen sprake is, daar deze vol slagen is stop gezet. Eind December waren 200 werkloozen ingeschreven, waar van ongeveer 50 nu en dan werk vonden, o.a. ook bij de gemeen tewerken. De uitkeeringen der werklo zenkassen was in 1930 als volgt Ned. chr. bouwvakarbeiders f 134,90 R. K. bouwvakarb. f 9.50 Nederl. Ver. van Fabrieksarb. f563,15, R. K. Fabrieksarb. f 179, Ned. bond van arb. in land- en tuinbouw f 159,80, Alg. Ned. Bouwvakarb. f45,10 en Vereen. .Zelfstandigheid" f 123,20. totaal f 1214,65. g. Rapport van de controle op de administratie van de re- kenplichtige ambtenaren. Hiervan is het volgende ontleend Gemeente-ontvanger: Er had 6 maal controle en 5 maal kasopname plaats, waarbij nim mer kasverschil werd geconsta teerd. Wij ontvingen regelmatig mede- deeling van overboeking op de rekening bij de Bank voor Ned. Gem. en van de opdrachten tot opneming van gelden. De administratie werd geheel overeenkomstig de voorschriften bijgehouden. Grondbedrijf. Er had 4 maal kasopname plaatsgeen verschil werd geconstateerd en administratie steeds in orde. Vleeschkeuringsbedrijf. Er had 3 maal controle plaats. Kas en administratie in orde. Alg. Burg. Armbestuur. Hier werd 4 maal gecontroleerd en was alles in orde. Leges. Ter secretarie werd op 25 Aug. de kas opgenomen van legesgelden en bleek deze in overeenkomst met de aan wezige bescheiden. De stukken ag werden voor kennisgeving aangenomen. li. Verzoek van het Gemeen tebestuur van Arnemuiden om adhaesiebetuiging aan hun ge zonden adres aan de Kroon, in houdende een verzoek om zoo danige bepaling in het leven te roepen, dat van het verplichte vak .lichamelijke oefening" ver meld in art. 2 onder j der L O. wet 1920 ook na 1 Januari 1936, vrijstelling kan worden verleend. Burg. en Weth stellen voor om daarin toe te stemmen, doch dhr. Esselbrugge is daar tegen. Na stemming wordt het voorstel met 8 tegen 3 st» aangenomln. Tegen de h.h. Claessens, 't Gilde en Esselbrugge. i. Het Gemeentebestuur van Westdorpe vraagt adhaesie-be- tuiging aan hun gezonden adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, betreffende het treffen van maat regelen om buitenlandsche werk krachten te weren, waardoor de werkloosheid in deze omgeving vooral zou worden verminderd. Ook hierin stemmen B. en W. toe. Dhr. 'T GILDE vraagt Zich af, wat de uitwerking van dit adres bij den Minister zal zijn. Als men de in ons land gehuldigde taktiek t.o.v. ir,- en uitvoer, zoo wel als terzake var. deze aan gelegenheid kent, dan kan men omtrent het resultaat niet anders dan zeer pessimistisch zijn. Niet temin juicht hij de aanbieding van dit adres aan den Minister toe. Er heerscht een storm van verontwaardiging onder onze ar beiders, die dagelijks het werk van onder hunne vingers wordt gehaald door buitenlanders, in casu Belgen en Italianen. Indien het in het algemeen moeilijk is een maatregel te nemen om dit euvel tegen te gaan dan zou toch overigens voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder en met het oog op zijn geografische en zeer geïso leerde ligging ingrijpen gewenscht zijn Wij moeten toch in oogen- schouw nemen en het valt licht te begrijpen dat het voor onze arbeiders het moeilijkst en het kostbaarst is naar elders te ver plaatsen voor werk, b.v. voor de Zuiderzeewerken, de mijnen, etc. Voor Zeeuwsch Vlaanderen is dubbel en dwars ingrijpen gewenscht en is het in elk geval aan te bevelen voor onze ge meentebesturen om mede te wer ken aan dit adres door adhaesie betuiging. Dhr. VAN DE BILT is ook voor dit adres, maar merkt op, dat als men in Nederland niet genegen is om zijn kapitaal te steken in ondernemingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dan is het een logisch gevolg, dat als vreem delingen dat wèl doen, zij ook vreemdelingen meebrengen om hun werk te doen. We zien dat in meer bedrijven o.a. bij de Z.- VI. tram, waar de president-com missaris dus de man met de meeste aandeden ook een Belg is. De VOORZ. Dat wordt nu ook kenbaar gemaakt door dit adres. Dhr. VAN DE BILT: Jawel, maar de Min. mag wel eens weten; waar de oorzaak zit. Dhr. DIELEMAN is het daar mede eens. Bovendien moeten we de gezinnen zooveel mogelijk bijeen houden. Het is wel mooi van de Regeering om werkver schaffing te geven aan de Zui derzee, de Drentsche venen en in Limburg, maar daar kunnen we toch moeilijk menschen naar toe sturen, die hier hun gezin hebben. De VOORZ. zegt, dat hij zijn best gedaan heeft om te trachten er meer menschen geplaatst te krijgen van hier, maar het mocht niet gelukken. Dhr. 'T GILDE: Zou bedrijfs belasting niet helpen Dhr. CLAESSENS wil daar ook nog even op terugkomen bij de rondvraag. Met algemeene stemmen wordt nu besloten om het adres te steunen» j. De VOORZ. deelt naar aan leiding van het vorige punt nog mede, dat B. en W. voorsteller om het crediet van f4000 voor werkloozensteun te brengen op f 6000. Het kapitaal van f 4000 is bijna op, er was de vorige week f3453 aan steun uitgegeven, zoo dat er meer noodig is, want het is niet te voorzien, dat de werk loosheid ten einde spoedt. Zonder hoofdelijke stemmen wordt dit goedgevonden. k. Motie van de werkloozen van Axel op 2 Februari j.l. in vergadering bijeen, waarbij aan gedrongen wordt om ruimere en algemeener steun te verkenen aan de werkloozen, desnoods daartoe geholpen door Rijk en Provincie. De Commissie van Advies in zake steun aan werkloozen hier over gehoord, adviseert deze motie voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. kunnen zich hierbij aansluiten, daar zooveel mogelijk op de belangen van de werkloo zengezinnen wordt gelet, weshalve voorgesteld wordt, deze motie voor kennisgeving aan te nemen. 1. Adres van den Plaatselijken Raad der S. D. A. P. en N. V. V. waarbij verzocht wordt le aan ieder werkloos arbei der, zonder inkomsten steun te verleenen, met dien verstande, dat de eerste f 5.- weekinkomsten niet word gerekend, terwijl het be drag wordt berekend naar een dagloon van f3.- t.w. 60 pCt. en 40 pCt. en over 6 dagen 2e hel dagloon bij de in uit voering zijnde of nog uit te voe ren werken bij een arbeidstijd van 8 uur te bepalen op f3.- 3e aan alle ongehuwde werk loozen, onder bepaalde voorwaar den steun te verleenen. 4e aan alle werklooze jonge lieden van 14 t/m 21 jaar door de Gemeente in de daguren al gemeen vormend en vakonderwijs te geven 5e door de Gemeente een aan tal arbeiderswoningen te laten bouwen, waaraan, indien beschik baar, werklooze vaklieden en op perlieden te laten werken, zoo noodig deze laatsten aangevuld met ongeoefenden en tegen het in die vakken geldende loon. m. Adres van de R K. Werk liedenvereniging „St. Joseph" dat naar de meening der organi satie de plaatselijke steunregeling aanmerkelijk kan worden verbe terd en verzoekt die regeling te herzien zooals in hun adres en in de memorie van toelichting nader is uiteengezet. n. Verzoek van de Chr. Be sturenbond om het dagloon voor de werkverschaffing te bepalen op f3 per dag, daar een vergoe ding van f2,50 hun te laag voor komt. B. en W. zijn van oordeel, gezien de plaatselijke loonen, dat een dagloon van f 2.50 voor werk verschaffing behoorlijk is, mede gelet op het standpunt van den Minister dat het loon bij werk verschaffingen het gewoon gel dend dagloon niet mag over treffen. Overigens kunnen B. en W. geen andere voorstellen op die adressen doen, dan deze „voor kennisgeving aan te nemen", mede gelet op de bedragen, die den Raad voor steun en werkverschaf fing heeft gevoteerd. De VOORZ. zegt, dat hij zich met den Minister in verbinding heeft gesteld en 2Exc, heeft ge antwoord, dat hij bereid is een subsidie toe te zeggen van 30% der loonen, uit te betalen aan daarbij te plaatsen werkloozen, alsmede 30% 1° de kosten van rentezegels, onder voorwaarde dat alleen werkloozen hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin) worden te werk gesteld dat in accoord wordt gewerkt tegen zoodanig loon, dat bij flink werken gemiddeld 30 cent per uur kan worden ver diend de premie der ziekteverzekering van de helft.op de arbeiders wordt verhaald. Dhr. 'T GILDE zegt, dat het hem verheugt, dat thans van de werklieden eens een paar adressen zijn ingekomen, waar de Raad iets aan heeft. Inzonderheid draagt het adres van de R. K. arbeiders zijn sympathie weg. Daaruit spreekt een geest van maatschap pelijk besef en een inzicht van de werkelijkheid. Het is volkomen juist, dat het voor de arbeiders mogelijk moet zijn een behoorlijk loon te verdienen om in hunne be hoeften te kunnen voorzien en het is daarom te begrijpen, dat al de vakbonden eenparig verzet aan- teekenen tegen een zeer en ge motiveerde verlaging der loonen van gemeentewege. Daar is mo menteel voor de gemeente die in mijn oog nog steeds moet zijn een ideaal werkgeefster, weinig voor te zeggen. Ik betreur ten sterkste dat B. en W. zoo voort varend zijn geweest op dit ge bied en het particulaire bedrijf in dit opzicht voor zijn. De VOORZ Er heeft geen ver laging van loonen plaats gehad. Dhr. 'T GILDE: Ja, mijnheer de Voorzitter, het loon is maar f 2.50. De VOORZ.Het is een on waarheid, dat voor onze vaste werklieden een loon van f 2.50 per dag wordt betaald. Het stand punt van den Minister is, dat het loon in de werkverschaffing minder moet zijn, dan de gewone loonen. Wij willen niet bekend staan als loondrukkers en daar om protesteer ik tegen die woor den. We geven nog evenveel loon als vroeger. Dhr. T' GILDEMen kan dat zoo opvatten, maar ik ben over tuigd dat f2.50 per dag te wei nig is en het is ook van de zijde van den Minister een groote be- leediging aan het adres van de werkzame, nijverige en vlijtige arbeiders een vermaming te rich ten omtrent het vereischte flinke werken. Het lijkt wel of de ar beiders vanuit Den Haag be schouwd worden te zijn een korps luiaards en dagdieven. Ik vind het keurig om de subsidie van Rijkswege afhankelijk te stellen van „flink werken voor een uur loon van f 0 30." Daar zouden B. en W. bijna nog gerustig bij af gaan steken. Ze zijn in dat opzicht nog een dubbeltje royaler dan de Minister. Als men om bezuiniging schreeuwt en op bezuiniging aandringt vanuit Den Haag dan moet men het mes maar eens zetten in de salarissen van de Ministers en alles wat daar ver der van groote ambtenarij op volgt. Maar neen, het loon van een arbeider die als hij boft een maand of 6 per jaar kan wer ken en als hij veel boft ook eens een paar weken bij de werk verschaffing kan werken, op f 2,50 Stellen, dat ia gemakkelijker. Pa( AXELSC COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1