Bij Griep »S" Dg Persil meiiiode |j is Je zuinigste en goedkoopste. Mphardt's Grieppoeders Landbouw. Keciitszaken. Gemengd Nieuws. ei cht de Roode Vakbewegings oppositie verwerping van alle wets voorstellen ter verhooging van indirecte belastingen op sigaretten en andere artikelen, die door het arbeidende volk worden verbruikt en voorts financiering van de werkloozenvoorziening op kosten van de bourgeoisie zonder eenige premie of andere betaling door de arbeiders. Zij verklaart zich solidair met de door de fraktie der Communistische Partij-Hol land in de Tweede Kamer ge voerde actie inzake voorziening in den nood der werkloozen." De gehuwde ambtenares. De afdeeling Dronrijp der S.D.A.P. heeft het volgende voor stel gedaan aan het congres der partij „Het congres spreekt de wen- schelijkheid uit, dat een ambte nares in Rijks- of Gemeentedienst, die in het huwelijk treedt met een ambtenaar, eveneens in dienst van rijk of gemeente, welke laatste een behoorlijk salaris geniet, haar betrekking zal opgeven". Dit voorstel bewijst wel hoe ook op dit punt de opvattingen onder sociaal-democraten zich wijzigen. Vele onderwijzers zullen dat niet graag hooren en ook vreezen we, dat er wel eenig meenings- verschil zal bestaan over de vraag wat „een behoorlijk salaris" is. Benoeming. Tot gezant te Caïro is benoemd jhr. mr. A. v. d. Goes, gezant te Rome. Tot gezant te Rome mr. J. A. N. Patijn, exburgemeester van Den Haag. AXEL, 27 Februari 1931. De agenda voor de aanst. Dins dag te 'houden Raadvergadering bevat de volgende punten. 1 Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van 4 leden van de Schattingscommissie, ingevol ge de Rijks-Inkomstenbelasting- wet, wegens periodieke aftreding van de Heeren J. M. Oggel, J. de Feyter Lz., C. Th. van de Bilt Iz. de Feyter. 4 Benoeming van Leden en Plaatsverv. Leden van het Hoofd stembureau voor de verkiezing van Leden van den Gemeenteraad. 5. Benoeming van Leden en Plaatsverv. Leden van de Stem- bureaux ten behoeve van de a.s. verkiezingen. 6. Benoeming van een Onder wijzer aan de O. L. School in de vacature van den Heer C. Dijkwel. 7. Adres van de Besturen van de Harmonievereeniging „Con cordia" en Zangersvereeniging „Orelio" om een repetitielokaal in de O. L. School. 8. Voorstel tot het aangaan van een geldleening van ten hoog ste f40.000. voor den bouw eener R. K. School. 9. Rekening en verantwoor ding van den heer J A van Hoeve van de Fröbelschool over het jaar 1930, met verzoek het na- deelig slot te dekken van het laatste jaar. 10. Vaststelling comptabili- teitsbesluiten 1930 en 1931. De C. J. V. Woensdag alzoo schrijft men ons hield de Chr. Jongelir.gs- vereeniging „Waakt en Bidt" haar gewone nu 11e jaarverga dering voor de leden, donateurs en verdere gencodigden. Na ope ning door den voorzitter op de gebruikelijke wijze, werd een mooi programma afgewerkt. De Bijbel inleiding van den voorzitter, als ook het opstel van een der leden over „Jesaja", zaten goed in'el kaar en hadden de volle aandacht, evenals de voorgelezen verslagen. Eenige samenspraken en voor drachten, die schitterend werden voorgesteld, oogstten een welver diend applaus. Etn voorgesteld tableau viel ook in den smaak. Na afloop van een en ander bood de voorzitter aan den Eere- Voorzitter, Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren een prachtige schil derij aan, als- uiting van dank baarheid voor het vele, dat hij voor de vereeniging heeft gedaan en als herinnering aan onze ver eeniging in zijn nieuwe stand plaats. Zichtbaar ontroerd dankte deze voor dit geschenk. Hij dankte ook voor wat hij heeft mogen be- en meeleven en ondervonden in het jeugdwerk. In zijn nieuwe gemeente zal het gezicht op deze schilderij steeds de herinnering opwekken aan de vereeniging in Axel. Vermelden wij nog dat de af gevaardigden der verschillende zustervereenigingen hun geluk- wenschen aanboden dat de voorzitter een aangrijpend woord sprak tot alle aanwezigen en dat ter afwisseling nog gezongen is geworden, dan kan men wel aannemen, dat deze genotvolle avond nog lang in het geheugen zal blijven. De zaal was goed bezet. Op de voordracht voor on derwijzer alhier zijn geplaatst de heeren A. J. Jansen van Retranche- ment (wachtgelder) no. 1. en G. W. Smeenk, tijd. onderwijzer te Doesburg. Er zijn 9 sollicitanten. Gisteravond hield de af deeling van Volksonderwijs alhier op de bovenzaal van mej. Gili- jamse een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer prof. dr. P. D. Eerdmans, hoogleeraar in de theologie aan de Leidsche universiteit, over de vraag Heeft het bizonder onder wijs reden van bestaan. Er was veel belangstelling. Het verslag moesten we uitstellen. Landstorm. Degenen, die de propaganda- avond bijwoonden, weten, dat er aan de leiding van dien avond, voorzoover die in handen van den burgemeester als voorzitter was niets ontbrak, integendeel, dat was in orde. Maar buitenstaan ders schijnen in ons verslag ge lezen te hebben, dat dit niet zoo was, waar wij van te gemoede lijke en te weinig geestdriftige leiding spraken. Het spreekt van zelf, dat waar een spreker aan 't woord is, deze zijn toehoorders Leidt en hij dezen min of meer in vervoering kan brengen. Dat nu was, wat we misten in de redevoeringen der beide sprekers van den avond, ofschoon we aan de strekking ervan niets toe of af willen doen. Gisteren was alhier zekere F. C., bij zijn ouders werkzaam toen hij plotseling neerzeeg. Hij werd spoedig op bed gelegd, doch is er nog denzelfden dag over leden, zonder bij kennis te zijn gekomen. De man was 27 jaar en slechts enkele maanden gele den gehuwd. Woensdag werd te Koewacht ten verzoeke v<»n dhr. Em. David aldaar publiek verkocht ten over staan van het kantoor Boggende te Axel, een woonhuis met schuur en erf te Koewacht-Zand, groot 90 A 20 c.A., waarbij in pacht 14 gem. bouw- en weiland. Kooper werd E. A. Scholter aldaar voor f2900. Aan het te 's-Gravenhage gehouden vakexamen voor assi stent bij den postdienst heeft o.a. voldaande kantoorknecht N. Scheele van het post- en telegraaf kantoor te Neuzen, Te Graauw is de groote steenen landbouwschuur van den heer P. Boënne, afgebrand, ver moedelijk ten gevolge van kort sluiting. Een paard kwam in de vlammen om en veel graan ging verloren. De Konijnen- en Pluim- veefokkersvereeniging te Biervliet hield op 21, 22 en 23Febr. haar le kringtentoonstelling van ko nijnen, pluimvee en watervogels. Zaterdagmiddag werd de tentoon stelling, door den burgemeester, geopend. Hij wees erop, dat reeds het eerste jaar een goed geslaag de clubtentoonstelling werd ge houden. Thans telt de vereeni ging 80 leden. Toch vraagt spr. zich af, of we van het goede niet te veel krijgen en of het geen overweging verdient die tentoon stellingen om de beurt te houden. Begunstigd door prachtig weer is Zondag de tentoonstelling door een talrijk publiek bezocht. Moerbeke. Ook alhier werd deze week een tentoonstelling gehouden van konijnen en pluimvee, waaraan O- a. werd deelgenomen tjoor enkele leden van „Ter Verbete ring" uit Axel, en wel met 9 konijnen, waarvan 8 bekroond werden, nl. voor Vlaamsche reus: Adr. Butler 2e en N. de Regt 3e prijs. En voor de Weener Blauwe H Schoof, le prijs, 2e prijs en.zeer eerv. verm. A. Butler 3e prijs. Voor papillons kreeg E. van Rijn de le prijs. De inzending onzerstadgenoo- ten werd ten hoogste geroemd om kwaliteit en teekening even zoo werd nog met lof gesproken over de hier gehouden tentoon stellingen. De afdeeling pluimvee was niet zooals verwacht werd, hoofdza kelijk waren het duiven. Over het algemeen is echter de ten toonstelling goed geslaagd. Door welwillendheid van direc teur en personeel van Z.V.T.M. liet het vervoer der dieren 'van Axel en terug niets te wenschen over. Influenza en gevatte koude zullen U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poeder als op de doos staat de naam Mijn- hardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Gevonden. Als gevonden ter beschikking gesteld var. den Burgemeester een bankbiljet van f25. Predikbeurten te *xel Zondag 1 Maart 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9* ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Gebruikt Nederlandsch Suiker bietenzaad. Naar het Hdlsbl. verneemt, heeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw zich met een schrij ven betreffende het gebruik van Nederlandsch suikerbietenzaad o a. tot de centrale landbouwor ganisaties gewend Aanleiding tot dit schrijven moet de minister hebben gevonden in den niet on- belangrijken invoer van suiker bietenzaad, en in het feit, dat het zaad, dat in ons land wordt ge teeld, niet voor het buitenlandsche zaad behoeft onder te doen. Daar voor beroept de minister zich in zijn schrijven op de resultaten van de proefnemingen, welke op de proefvelden van het Instituut voor de Suikerbietencultuur te Bergen op Zoom met tal van suikerbietenrassen worden geno men. Hoewel de resultaten van die proefnemingen niet worden gepubliceerd, zijn de leiders der suikerfabrieken hiervan wel op de hoogte. Bovenbedoeld schrijven van den minister beoogt nu, naar 't blad vernam, om er bij de Nederland- sche afnemers op aan te dringen om in het belang van de Neder- landsche kweekersbedrijven zoo veel mogelijk bietenzaad te doen uitzaaien, dat in ons land is voort gebracht. Niets aan te doon. De landbouwer Aeilkema uit Kalkwijk had een actie ingesteld tegen directeuren, commissarissen en leden van den Raad van Toe zicht van de Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsver- bar.d op grond, dat gedaagde, ge durende de jaren 1914—1918 zich hebben schuldig gemaakt aan het opmaken, onderteekenen, doen aannemen en publiceeren van be- driegelijke en veel te gunstige jaarverslagen, balansen en winst en verliesrekeningen van deze Bank, als gevolg waarvan bij het groote publiek het vertrouwen werd gewekt, dat de pandbrieven dier Bank als een soliede beleg ging waren te beschouwen, en deze pandbrieven verhandeld wer den tegen een koers, die de wer kelijke waarde verre overtrof. Voorts stelde Aeilkema. dat hij in of omstreeks Mei 1919 van den directeur Meursing twee pand brieven heeft gekocht ter geld belegging tegen den koers van 100 pet., welke pandbrieven later zijn gebleken, zoo goed als waar deloos te zijn. De rechtbank te 'sGravenhage wees deze vordering op grond van onrechtmatige daad toe. Het Haagsche Hof heeft thans in hooger beroep arrest gewezen. Het Hof besliste, dat het vereischte causaal verband tusschen de geïn crimineerde onrechtmatige hande lingen en de door Aeilkema ten gevolge van den aankoop van de twee pandbrieven geleden schade ontbreekt, vernietigde het vonnis der rechtbank en ontzegde alsnog de ingestelde vordering. De man blijft de dupo der op lichters, die vrij uitgaan. Niet ongevaarlijk. De dienstbode van den land bouwer v. d G. te Heel kreeg, toen zij bij het inspecteeren d -r varkenshokken met de omheiniDg in aanraking kwam een schok. Zy waarschuwde den zoon des huizes, die zich op de hoogte giDg stellen bij de stallen gekomen werd ook deze met een smak tegen den grond geworpen. Na den stroom der electrische leiding te hebben afgezet vond men in één der groote hokken, waar zich 21 vette varkens bevonden, er 18 dood liggen. Het bleek, dat een draad der electrische leiding- was doorgebrand, die op het hok was gevallen en dit onder stroom had gezet. In den horlogemakerswin kel van den heer R. in de Hoofd straat te Hoensbroek is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. Da dieven hebban de geheele etalage leeg gehaald. Er worden zeer veel horloges, juweelen en sieraden vermist. De politie is de dieven op het spoor. Een koopman deed aan gifte, dat zijn personenauto, staan de te Amsterdam, was ontvreemd. In verband hiermede is om l uur 's nachts door een brigadier een 28 jarige muzikant gearresteerd, die met nog twee andere per sonen, als bestuurder van boven bedoelden auto, op het Rem- brandtplein rydende, werd aan getroffen. Dinsdag is het 6-jarig zoontje van den heer J. T. te Wogum. dat plotseling den wtg overstak, door een autobus van de firma K. aangereden. De kleine bekwam een hersenschud ding en overleed spoedig. Dinsdag is door een amb tenaar der Posterijen te De Bilt, oemerkt, dat in den loop van den dag een postwissel was aan geboden, welke vermoedelijk vervaljcht was Deze postwis sel was reeds uitbetaald en bleek inderdaad, naar het „U.D." meldt vervalscht te zijn Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de po litie en reed3 spoedig mocht het gelukken den dader aan te hou den, die voor den burgemeester werd geleid. Daar gehoord, bekende hy spoedig het feit te hebben ge pleegd. Zelf bad hij den post wissel uit Utrecht aan zijn eigen adres in de Bilt geadresseerd en nadat hy hem aldaar had ont vangen, had hij het bedrag ver hoogd en daarna geïnd. Eenigen tyd galeden heb ben wij molding gemaakt van 't feit, dat een Hollander in den nachttrein van Keulen Brussel terwijl hij ingeslapen was beroofd werd van 400 frs. en I 350. zyn gouden horloge met ketting en verscheidene papieren. De Belgische politie heeft thans, meldt „Het Laatste Nieuws", kunnen uitmaken, dat de dader een Algeryn is. De zaak is als volgt bekend geworden. In den nacht, waarin de be- rooving geschiedde, had het trein personeel een vreemdeling aan getroffen in den trein Brussel Luik. die slechts een biljet had tot Tienen. De vreemdeling werd in Luik vastgehouden om zijn reisgeld Tieuen—Luik bij te passen, maar heeft van de druk te gebruik gemaakt om in den op vertrek staanden trein uit Keulen te springen, waar hij in de coupé den slapenden Hollan der aantrof, die hy beroofde. Het treinpersoneel heeft later, toen het signalement, dat de be roofde van den vreemdeling kon geveD, bekend gemaakt was, den man herkend. De Algeryn wordt thans gezocht. Student dood gevonden. In het Sydney Sussex-College, waarin de studenten te Cam bridge onder toezicht van profe- soren wonen, werd door een be diende, die de studenten kwam wekken, een 18-jarige Btudent dood op zyn kamer gevonden. De jongeman lag geheel gekleed op den vloer. Zyn polsen en enkels waren met zakdoeken aan elkaar geknoopt en ook voorzyn moud was een zakdoek gebon den. Er was in de kamer niet het minste teeken te viüden van oen gevecht en de politie zag zich dan ook voor een moeilijk plobleem geplaa'St. Detectives hebben tot dusver geen enkele aanwijzing kunnen vinden, die tot de ontdekking van den schul dige kan leideo. De jonge gtu- dent stond als een rustig en ijverig werker bekend, studeerde - Eenig Importeur E. Ostermann Co'a Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkel fc Cie. A. G., Düsseldorl

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2