Bij Hoofdpijn Na de Wasch Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. stead een noodlanding had ge maakt, was opnieuw opgestegen. De machine kwam in aanraking met een paar boomen en kwam in volle vaart tegen het dak van een huis terecht. Het dak werd vernield en de machine bleef in de bovenste verdieping hangen. Toevalig waren de bewoners uit gegaan, zoodat er geen persoon lijke ongelukken te betreuren zijn. Wonder boven wonder werd de bestuurder van het vliegtuig niet gewond. en ziek door gevatte koude, als mede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen Mijnhardt's Qrieppoeders. Hoofdpijnpoe ders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiek- poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Gemeld wordt, dat op 17 April de nieuwe haven te Vlis- singen zal worden geopend door H. M. de Koningin, die zal ver gezeld zijn van Prinses Juliana. De tarwewet. Bij de voortzetting van het debat over dit wetsontwerp zeide dhr. Dobbelman (R.K.), dat nie mand erin geslaagd is een beter middel aan te geven om in den nood van den landbouw te voor zien. Het verschaffen van werkge legenheid is beter dan steunver- leening. Natuurlijk zal dit wets ontwerp geld kosten. De brood verbruikers zullen wat meer moe ten betalen maar de verhooging van den broodprijs mag niet groot worden. Spr. drong aan op een goede voorbereiding van de uitvoering der wet en op strenge strafbe palingen tegen ontduiking. Hij zal voor het wetsontwerp stem men. De heer Van Embden (V.D.) zeide dat onder deze omstandig heden zijn politieke vrienden en hij over allerlei bezwaren tegen den maatregel willen heenstappen, waar de mogelijkheid nog be staat, dat de Minister alsnog het stelsel-Boon-Oud zal toepassen en de maatregel slechts voor 3 jaren wordt getroffen. Alle bezwaren zouden zijn voor komen door een bijslag op de geproduceerde inlandsche tarwe, desnoods ten laste van de schat kist. Indien men de wet uitvoert naar het stelsel van het mengge- bod, zal men nadeel toebrengen lo. aan de bakkers in het alge meen, wien het Nederlandsche eenheidsmeel, «de bloem der natie", zal worden opgedrongen; 2o. speciaal aan de kleine bak kers 3o. de binnenlandsche gros siers in meel en bloem 4o. de kleinere molenaars 5o. de fabri kanten van beschuit, macaroni, enz.6o. en bovenal de meelim- porteurs met hun personeel, wien ordergang dreigt. De meelfabrikanten daartegen over zullen een monopolistische positie krijgen. De wet zal ook nopen tot invoer van duurder bui tenlandsch meel, om een goed gemengd product tc krijgen. Wij zullen dus f27 millioen extra aan het buitenland moeten beta len, als gevolg van het mengge- bod. Aan dezen vorm van steun verlening is dus een enorme tarra verbonden. Bij het afname- gebod (het stelsel-Boon-Oud) zou dit bezwaar verdwijnen. Aan het blijven voortbestaan van den prijs- regelenden meelimport is een groot nationaal belang verbonden. Niet onwaarschijnlijk zal dit Amerikaansch meel vervangen worden door buitenlandsche tarwe van Russische herkomst. Al deze bezwaren vallen weg, indien men overgaat tot het at- namegebod. Spr. bestreed de bezwaren van den Minister tegen het stelsel- Boon-Qitd* Zonder de onaanneembaarver- klaring van het amendement-Boon- Oud zou de Tweede Kamer dat amendement hebben aangenomen. Gaat dit stelsel voorop, dan zijn wij bereid, lettende op den nood der tijden, voor dit ontwerp te stemmen. Maar dan zegge de Minister toe minstens gedurende een jaar een proef te zullen ne men met het afnamegebod. Minister Ruys de Beerenbrouck verdedigde het ontwerp en was van tneening, dat het ontwerp geen protectionistische gevaren bezit. Evenmin bestaat gevaar voor trustvorming. Noch de im port wordt belemmerd, noch de maalindustrie in een monopolis tische positie gebracht. Verwerking van een zekere hoeveelheid inlandsche tarwe zal van het brood eerder den smaak verbeteren dan verminderen. De tarweprijzen zijn over het algemeen weer tot het voor-oor- logspeil gedaald. Moet nu alleen de landbouwer de slagen opvan gen Bij een vermenging met het maximum van 25 pCt. in landsche tarwe zal, wanneer men 180 brooden van 4 ons per zak meel berekent, de broodprijs slechts met een fractie van een cent per 400 grain worden ver hoogd. lntusschen staat ook der gelijke verhooging nog geenszins vast. Het is der Regeering slechtste doen om den afzet van binnen landsche tarwe te verbeteren, Spr. stelde zich gaarne objec tief beschikbaar om te worden overtuigd van de uitvoerbaarheid van het stelsel Boon-Oud. In dien hij daarvan wordt overtuigd, dan zal hij geen oogenblik aarze len om het minder ver-gaande te verkiezen boven het verdergaande. De samenstelling van de com missie van advies biedt alle zeker heid voor een gelijkwaardige be schouwing van beide stelsels. De heer Wibaut (S.D A P.) repliceerend, diende mede namens de fractie van den heer Rink (Lib.) een motie in, luidende «De Kamer, overwegende, dat de toestand van de tarweteelt in Nederland op dit oogenblik alle aanleiding geeft tot het tijdelijk verleenen van Rijkswegen; dat deze steun behoort te wor den bekostigd door den Staat en niet de strekking mag hebben, den broodprijs te verhoogen, noch o.a. door een meng- en maalge- bod verstoring en benadeeling teweeg te brengen van bedrijven van verschillende groepen der be volking gaat over tot de orde van den dag." De heer v. Embden (V.D.) zeide, dat zijn fractie vóór de motie zal stemmen. Minister Ruys ontraadde de aanneming der motie en beval nogmaals de aanneming van het wetsontwerp aan. De motie werd met 24 tegen 19 stemmen (rechts-links) ver worpen. Het wetsontwerp werd daarn? met 23 tegen 20 stemmen aan genomen. AXEL, 24 Februari 1931 De kiezerslijst, welke gisteren door Burgemeester en Wethou ders voor deze gemeente is vast gesteld, bevat 2991 namen voor de Kamerverkiezing, 2968 voor de Prov. Staten en 2859 kiezers voor de Gemeenteraad. Ds. G. P. A Ruysch van Dugteren, predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier heeft het beroep naar die gemeente te Zonne- maire aangenomen. De B V. L. Het was zeker de bekendheid van de Houtrustfilm, die men hoopte te zien, dat Vrijdagavond velen naar het Zondagsschoolge bouw gingen, om de propaganda- avond bij te wonen van de Bui tengewone Vrijwillige Landstorm. De heer F. Blok, burgemeester dezer gemeente, verwelkomde de aanwezigen, als voorzitter der af deeling Axel en stelde aan de vergadering voor de heeren Overste H. Bierman en P. G. Laer- noes, resp. commandant en secr. van het Zeeuwsch Verband. Overste Bierman nam hierop het woord en zeide gekomen te zijn om eens kennis te maken met de Axelsche Landstormers en degenen, die er nog buiten staan, maar niettemin belangstel ling toonen. Tot goed begrip van wat de Vrijw. Landstorm voor corps is, zette spr. in 't kort uiteen, hoe die gevormd en ge organiseerd is. Spr. herinnerde aan de dagen van 1918 toen revolutie dreigde en er mannen waren, die zeiden „dat nooit". Vooraanstaande mannen, auto riteiten van allerlei richting heb ben toen een iandstormcommissie gevormd, teneinde H. M. te be schermen voor een herhaling van dergelijke vergissingen en te voor komen, dat we toestanden krijgen als in Rusland. Thans zijn 70.000 leden bij het corps aangesloten, waarvan in Zeeland 3000, verdeeld over 109 gemeenten. Zoo ook is in Axel een kleine afdeeling, onder leiding van dhr. Jac. van Meurs, dien hij looft om zijn stillen ijver. Toch kon de afd. hier grooter zijn en spr. wekte op degenen die zich nog kunnen aansluiten, om dit te doen, niet om te vechten of te moorden, maar om den vrede te bewaren. Zeker, het is een gevoelskwestie, een vrijwillige daad, afgescheiden van militairisme, maar die moet uitgaan van de gedachte gevoel ik mij verplicht om te verhoeden, dat we toestanden krijgen, als in Rusland Duitschland of Spanje. Wie in ernst daaraan denkt, sluit zich aan. Er is geenerlei verbinding voor noodig, alleen maar de belofte, om, wanneer de Regeering overtuigd is, dat ons land in gevaar is, dat men dan gereed is om op te trekken, ten einde het vorstenhuis en de re geering bij te staan. Spr. hoopt, dat na deze uiteenzetting velen zich zullen opgeven. Vervolgens sprak de heer Laernoes, die wees op den ernst der tijden. Overal woelt het en het is misschien door de weke lijksche berichten in de jaren van 1914 tot 1918, welke spra ken van duizenden gesneuveld, steden verwoest en verbrand, dat we minder aandacht schenken aan wereldrampen en revolutie's, waarbij honderden menschen voor goed valler. En zoo zier. we ook niet in, dat we eigenlijk op een vulkaan leven, die ieder oogenblik kan uitbarsten en zal uitbarsten, als niet wordt gezorgd voor een macht, die dat tegen houdt. Die macht is de B. V. L. en deze moet sterker worden. We zien reeds 16.000 socialistische stemmen in Zeeland, dat zoo Oranje-gezind is en dan de 80.000 stemmen der communis ten Spr. wees erop, dat die cijfers veel zeggen en evenzoo ook de 70.000 der B. V. L. Maar die moet nog grooter wor den, evenals ook het kamp der vijanden grooter wordt. In dat verband wees spr. op de ver- eeniging „Kerk en Vrede", die z-i. meer een gevaar, dan een behoud voor vrede is. Ook deze spr. sloot met een opwekking om zich voor den Landstorm op te geven. Bij afwisseling werd door mej. A. Visscher pianomuziek gegeven en kregen we eenige films te zien, waarbij de propaganda der B. L. V. in 'toog liep. Jammer voor de mooie films en de vele be zoekers, dat die films zóó vlug afdraaiden, dat zelfs de vertoo ning van H. M onze Koningin alle eerbied miste. Het was een avond vol belang stelling, die o.i. meer vrucht had afgeworpen bij een meer geest driftige en minder gemoedelijke leiding. Tot slot dankte de burgemees ter voor de belangstelling en ook degenen, die hadden meegewerkt tot het welslagen. Vermeld zij nog, dat de man schappen, die deel uitmaakten van de eere-wacht te Hulst, ter gelegenheid van het Kon. bezoek, een foto als aandenken ontvingen. De Avro ln Zecuwsch- Ylaanderen. Het is bekend, dat morgen (Woensdag) te Oostburg een pro- paganda-avond wordt, gegeven voor de A.V R. O., waarbij het omroeporkest onder leiding van Nico Treep zal mede werken en de heer W- Vogt zal spreken. We vernemen, dat de belangstel ling daarvoor zo© groot is, dat reeds Zaterdag jl. al geen kaar ten meer te verkrijgen waren. Thans worden ook van uit Terneuzen pogingen gedaan, om zoo'n avond te organiseeren. Kinderzorg. Zondagavond werd indeNieuwe kerk te Middelburg herdacht dat vóór 25 jaar is gesticht de in ge heel Zeeland zoo gunstig bekend staande inrichting „Kinderzorg". In deze wijdingssamenkomst ging voor dr. H. Th. Obbink. hoog leeraar te Utrecht, destijds predi kant te Middelburg en een der oprichters van deze stichting. Prof. Obbink sprak naar aan leiding van Joh. 6 9. Gisteren had de algemeene ver gadering plaats en 's middags de feestelijke bijeenkomst. Een tunnel onder de Wester- Sehelde. Enkele personen in de provincie Zeeland hebben, volgens de N.R.C. overwogen, of het technisch en financieel mogelijk zou zijn, een vaste verbinding tot stand te bren gen tusschen Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, ter vervan ging van de povinciale bootdien sten tusschen deze gedeelten van Zeeland. Naar aanleiding van deze overwegingen heeft een ter zake kundige een tunnel voor het verkeer in twee richtingen onder de Westerschelde ontworpen en een financieele basis voor dit plan opgezet. Blijkens dezen opzet zouden de kosten van aanleg niet veel meer bedragen, dan de ge kapitaliseerde jaarlijksche tekorten van de exploitatie der stoomboot diensten op de Westerschelde, van welke tekorten het rijk 80 pet. voor zijn rekening neemt, en de provincie 20 pet. De tunnel, die een lengte van 4200 meter zou hebben, is gedacht tusschen Hoe- dekenskerke en Terneuzen, een van de weinige plaatsen in de Westerschelde, waar zich geen geulen en zandbanken bevinden. De kruin van de tunnel zou vol gens het ontwerp ten minste 10 meter beneden het laagste water peil komen, zoodat de tunnel aan de scheepvaart geen moeilijkheden in den weg zou leggen. Het plan bevindt zich nog in het eerste stadium van voorbe reiding. Verwacht wordt echter, dat spoedig een comité in het leven zal worden geroepen om te trachten het te verwezenlijken. heeft men vaak last van schrij nende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Arroud. Rechtbank te Middel bnrg De rechtbank heelt de vol gende vonnissen uitgesproken J. A. K., oud 31 j., looda te Terneuzen, beklaagd van over treding Jachlwet, ia met beves tiging van het vonnis van den Kantonrechter vrijgesproken. L. v. C., oud 46 j., jager te Axe', ia wegens alsvoren, met vernietiging van het voianis van den Kantonreehter, vrijgespro ken. L, v. C., voornoemd, is wegens alsvoren, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter veroordeeld tot 60 boete of 10 dagen hechtenis en ver- b8urdveklaring van het geweer, inlevering daarvan of betaling van f 20 boete of 5 dagen hech tenis. J. A. W, oud 41 j., rijwiel handelaar te Zaamalag, beklaagd van overtreding Motor- en Ry- wielwet, ia met vernietiging van het vonnis van den Kanton rechter, vrijgesproken. E. O. L oud 32 j., landbou wer te Overslag, is wegens het goederen onttrekken aan een gerechtelijk beslag, ver oordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf, Al te beleefd. Een jongedame te Utrecht was al verscheidene avonden thuis gebracht door een jonge man. Zijn gezelschap scheen haar wol aan te staan, trouwens hij betoonde zich zeer voorko mend en beijverde zich haar allerlei kleine diensten te bewy- zen. Zoo hielp bij haar op een avond haar actetasch te dragen natuurlijk was za hem daar zeer dankbaar voor, toen zij bij haar woning waren aangekomen. Maar later veranderde haar opgewekte stemming wel eenigszins. Im mers het bleek, dat uit de acte tasch haar handtascbje verdwe nen was, waar zy een bedrag van f29in bewaard had. Er volgde aangifte bij de poli tic, welke daarop informaties ging inwinnen by den beleefden jongeman Hij ontkende ten stel ligste iets met de snoode daad uitstaande te hebben, maar men vond in zya bezit nog een aan tal postzegels, welke het meisje in haar taschje had gehad. Hij is voorloopig in verzekerde be waring gesteld. Te Geldorp kwam een autJ langs de tricotagefabriek, juist toen een deel van het per soneel huiswaarts keerde. Twee arbeiders werden gegre pen en ongeveer 15 meter mee gesleurd. Slechts even hield de chauf feur zijn vaart iD, maar daarna reed hij door en liet de beide manneD zwaar gewond achter. Bewusteloos en bloedende wer den beiden opgenomen. Een hun ner heelt 4 gebroken ribben, be nevens andere kwetsuren. De politie te DoetiDchem heett een landbouwer geverbali seerd wegens dierenmishande ling. De man had zijn door uit putting neergevallen paard aan den weg laten liggen. Het arme dier werd zoo meldt de N. R Crt. Donderdagmorgen ge heel ondergesneeuwd en sterven de gevonden. Meisje overreden. De tandarts dr. Roosen, die met zijn auto van Malden op wog was naar NymegeD, heelt Zondagmiddag h6t ongeluk ge had een meisje aan te rijden. Het kind kwam onder den auto terecht en overleed eenige oogen- blikken daarna. De auto botste tegen een boom. Dr R., dia zelf bestuurde, werd gekwetst, en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is gunstig. Oneerlfjk administrateur. Te Amsterdam is de admini strateur van de Maatschappij „Arti et Amicitiae" gearresteerd op grond van het feit, dat hij de kas van die Maatschappij en die van de stichting „Het Weduwen- en Weezenfonds" voor ruim een halve ton heeft benadeeld. Door ge fingeerde boekingen in de ad ministratie had de gearresteerde, die reeds geruiman tyd in be trekking was en het volle ver trouwen genoot, ontdekking van zijn knoeieryen weten te voor komen. De beschuldigde is op gesloten. Wanhoopsdaad. In het Paleis van Justitie te Parijs heeft zich een schokkend drama afgespeeld. Op een bank in eeD der gangen zaten een man en een vrouw, die in een hevige woordenwisseling waren gewikkeld. Plotseling trok de vrouw een revolver en schoot den man drie kogels door het hoofd. Hij was onmiddellijk dood Da daderes werd door eenige gendarmen gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Zij vertelde, dat zy twee kinderen uit haar eerste huwelijk had. Haar eerste man had haar ver laten. Zij was daarna voor ds tweeds maal getrouwd met den man, dien zy thans had vermoord. Onder voorwendsel, dat h(j met lijn minnares wilde breken, ver kocht hij de villa, waarin hij woonde, doch ging er met hét geld en z(jn minnares vandoor. De vrouw, die met drie kinderen achterbleef, ging ale huiihoudetef

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2