MIJNHAl Ziek HetWiegekind Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. geering te ontgaan, dat ze aldus wel eens het paard van 1 roje konden hebben binnengehaald ge zien het optreden van den reeds vroeger begenadigden professor Unainuno, die zich na zijn terug keer feller republikein betoonde dan ooit. Maar waarschijnlijk trachten de Koning en zijn Minis ters door deze maatregelen de tot het uiterste verbitterde ge moederen te verzachten of schoon het zich laat aanzien, dat het nu te laat is. Het zekere voor het onzekere nemende, houdt de regeering een sterk militaire macht gereed om in te grijpen, wanneer dat noo- dig mocht worden geacht. On danks de opheffing van den staat van beleg zijn te Madrid de troepen in de kazernes gecon signeerd en wemelen de voor naamste straten en pleinen van politiemannen te paard en te voet. Dit machtsvertoon moet dienen om den schrik erin te brengen en te houden. Of het helpen zal Aan beide zijden, bij monarchisten zoowel als republikeinen, houdt men zich voorbereid op het oogenblik der uitbarsting, door allen voor voeld, maar nog niet gekomen. Nog niet.... en dat houdt de spanning erin. De Spaansche atmosfeer is zwaar geladen. tabletten Cr1* Conversielecningen. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk. Teneinde profijt te kunnen trek ken van de ingetreden daling van den rentestand, komt het den Minister van Financiën wensche- lijk voor over te gaan tot conversie van nationale schuld. Aangezien de leeningsvoorwaarden der 6 pCt schuld zich tegen aflossing in dit jaar verzetten, komt daartoe thans eerst in aanmerking de 5 pCt leening 1918. De te creëeren schuld zal een lagere rente moeten dragen dan de aflosbaar te stellen schuldbe wijzen, zoodat de rentelast der nationale schuld door de voor genomen conversie zal worden verminderd. De Koningin te Paard De Koningin heeft, naar'tVad. meldt, Vrijdagmiddag met gevolg te paard een tocht doordeWas- senaarsche duinen gemaakt. Te ongeveer 4 unr kwam men te Katwijk aan, waar op den boule vard twee hofauto's klaar stonden, waarin naar Den Haag werd teruggereden. Bloemententoonstelling. Zaterdagmorgen werd de win terbolbloemententoonstelling te Haarlem bezocht door de Koningin Grift van den Paus. Gemeld wordt dat door bemid deling van den Pauselijken Inter nuntius te Den Haag aan Prins Hendrik, als voorzitter van het Merapi-comité, namens den Paus een gift van f 4000 geschonken is voor de slachtoffers van den Merapi. Gezant bjj den Pans. Het Haagsch Corresp. Bureau verneemt dat binnenkort de be noeming is te verwachten van den heer mr. J. A. N. Patijn, oud burgemeester van Den Haag tot gezant bij het Quirinaaljhr mr. Van der Goes, thans gezant, zal binnenkort naar Caïroterugkeeren. De PH—AEZ uit lndië is gistermorgen te 11 u. 8 op Schip hol geland. De aardappelmeelindnstrie. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot beschikbaarstel ling van een bedrag van f 4 500.000 voor de veenkoloniale aardappel- Sneelindustrie, teneinde daaruit tegen een rente van 2 pet. voor schotten te verstrekken, met 31 tegen 2 stemmen aangenomen. De communisten stemden tegen. Een ameudement-v. d. Heuvel, om de voorschotten renteloos te verstrekken, werd onder protest teruggenomen, nadat de minister had verklaard, dat hij bij aanne ming daarvan net wetsontwerp zou intiekken. AXEL. 17 Februari 1931. Heden werd alhier ten over staan van den heer P. Ie Feber, bouwkundige aanbesteed het bou wen van een school voor het R.-K. kerkbestuur. De laagste inschrijvers waren Perc. 1, grond en metselwer ken: Ch. en A. van den Branden, Hulst f 12892. Perc. 2, timmerwerkE. Ver ijzer en J. de Meij, Terhole f 12100. Perc. 1 en 2. C. H. H. Wisse, Zaamslag f 28087. Perc. 3, ijzerwerk :.Gebroeders Schieman, Axel f319 en A. E. Waelput, Zuiddorpe f319. Perc. 4, lood- en zinkwerk Fa. P. H. van Leeuwen, Zwijn- drecht f 4536 Perc. 5, glas- en verfwerkC. Dees, Zaamslag f 995, Massa C. H. H. Wisse, vnd. f 34964. De gunning is aangehouden. Wie de oudste? Nu er nog een paar negenti gers in onze gemeente schijnen te zijn, bestaat er twijfel, wie de oudste is. Zooals we reeds schre ven, is dat officiëel ter secretarie moeilijk te weten te komen en nu schijnen sommigen dat moei lijk te, begrijpen. Wij voor ons begrijpen dat best. Het is toch niet wel doen lijk, om in dezen tijd van drukte ter secretarie van de ambtenaren te willen vergen of vragen om er eens een halven dag of een vrijen avond af te nemen, ten einde eens te onderzoeken, wie en op welken datum geboren is in den jare 1840 of vroeger en daarna na te gaan, welke van die menschen nog in leven zijn Daartoe moeten een paar duizend kaarten worden gecontroleerd en wie administratief een beetje thuis is, kan wel aannemen, dat zoo iets niet meevalt. We willen maar zeggen, dat met de al of niet officiëele bevestiging niets onaangenaams bedoeld was. Zaamslag. De door Burgemeester en Wet houders opgemaakte voordracht voor onderwijzeres aan de open bare lagere school te Othene alhier, vacature mej M. P. Nijs- sen, bestaat uit de volgende dames 1. H. A. Chevalier, Middel burg, 2. C. L. C. de Doelder, Ter Neuzen en 3. G. Wezeman, Zuid Beijerland. De hoogste inschrijvers voor de school met woning in den Groote Huissenspolder waren J C. Houg met A. de Kraker, voor f 2765, vrije opname. Nederl. Trekp. Stamboek. Vrijdag hield de afd. Zeeland dezer vereeniging te Goes ver gadering ODder voorzitterschap van dhr. H. A. Hanken, die bij de opening mededeelde, dat er «roer eenige opleving is in de paardenfokkerij. Besproken werd een voorstel ran J. Ie Clercq om paarden van vreemde afkomst weer tot het stamboek toe te laten, doch het hoofdbestuur wil daar niet van hooren. Door J. de Putter werd ver zocht uit België ingevoerde paarden na controle over te schrijven in het veulenboek, doch hy werd daartoe verwezen naar de Regelingscommissie. De secretaris, A. J. Lako, bracht zyn jaarverslag ui', waaraan het volgende is ont leend I Nog altijd is bet in deü paar denhandel en in de fokkerij wat men zou kunnen noemen „dood ty." Er was in de eerste zomer maanden van 1930 cea ver meerderde vraag naar goed- soortige speen veulens te consta- teeren, doch die vraag hield slechts enkele weken aan, ter wijl ook de bedongen prijzen maar even loonend kunnen worden genoemd. De overcomplete dekhengsten werden vrijwel alle verkocht Er is nu toenemende vraag naar ongekeurde twee jarige hengsten voor Frankrijk. De prezen zijn bevredigend. De stamboekkeuringen had den een vlot verloop, evenals de keuring voor tokpremiëu, waarbij aan de negen mede dingende hengsten een fokpremie kon worden toegekend. In het stamboek werden op genomen 13 hengsten en 319 merriëo, terwijl ruim 1100 veu lens voor inschrijving in het veulenboek werden aangeboden, welk laatste aantal op een terug gang van ruim 300 veulens wijst. Ook het ledental liep weer terug. Spr. dankt het H B. voor de toekenning van een subsidie groot f 1800 aan de afdeeling. Uit de rekening volgt een batig saldo van f5176 05. Bij de algemeens besprekin gen vraagt A. de Feijter op de begrooting f 3000 voor reclame in het binnenland voor het paard. J. Ie Clerq wil trekproeven nemen met het paard, doch de voorzitter zegt, dat sommige trekproeven van weinig waarde zijp, omdat ze over te Kieine afstanden gehouden worden Ook kan de sene voerman nit een paard veel meer haleu dan de ander. Jhr. van Vredenburg zegt, dat een vaste post voor reclame niet gewenscht is. Er is een groote post voor onvoorzien, waaruit geput kan worden. Vorig jaar is een reclameboekje uit gegeven. De secretaris wijst op het bericht, dat het Stemboek een eigen blad zal gaan uitgeven Dan kan daarin reclame gemaakt worden voor het trekpaard. Een trekproef is duur en kan ook wel eens Diet aan zijn doel be- autwoorden. Dhr. Bom is ook voorstander van reclame voor het paard en van een vasten post op de be grooting. De vergadering spreekt zich eveneens daarvoor uit. Het Hoofdbestuur vraagt de meening der leden over een nationale tentoonstelling in 1931. De voorzitter vindt het nu niet de tijd om zooveel kosten te maken voor een tentoonstel ling. Dhr. Dekker wil samenwer king met het Rundveestamboek. De voorz. wijst op het reserve fonds voor de tentoonstelling. Het ligt in de bedoeling eens in de vier ot vijf jaar een natio nale tentoonstelling te houden. Dhr. Aernaudts pleit wel voor een tentoonstelling. Het is nu juist de tyd, om oaze paarden aan de buitenlanders te laten zien. Ook Belg zit niet stil. Dhr. I. de Feijter is tegen een tentoonstelling dit jaar. door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een der hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoe ders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiek- poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Met 17 tegen 12 stemmen spreekt de vergadering zich uit tegen een nationale tentoonstel ling in 1931* Gevraagd zal wordeD aan de Z. L. M. om art. 7 vati het reg lement op da premiekeuringen te wijzigen. In behandeling komt nog het voorstel van le Clercq tot het weder opneman in het stamboek van niot-geregistreerde paarden (dwz. paarden van onbekende alkomst). Hij zegt, dat bet stamboek A is atgeslotrn in een tijd van hoogconjunctuur. Er zijn nu echter paarden, die zeker B merk zouden dragen, als het stamboek niet was afgesloten Alls leden moeten gelijke rechten hebben. Jhr. Van Vredenburg is wel voor een zoo goedkoop mogelijke inschrijving der veulens, maar voor inschrijving van paarden van onbekende afkomst voelt spr. niets. Bij de onderhandelingen met buitenlandsebe stamboeken is de aanwezigheid van de A- paarden steeds een bezwaar ge bleken. Dhr. Dekker (Axel) is tegen het voorstel-le Clercq. De ge legenheid tot inschrijving is er geweest. De voorz. voorziet, dat weer openstelling van het A-stamboek tot gevolg zal hebben, dat we door buitenlandsebe stamboeken niet zullen worden erkend. Dat zou een groote ramp zijn. Met op drie na algemene stem men wordt het voorstel-le Clercq verworpen. De aftredende commissaris P. Vaal, de afgevaardigden Alph Aernaudts en C. A. de Bruijckere de plaatsvervanger A J Linden- bergh en bet jurylid voor de merriekeuriugeu Iz. De Feyter worden allen herkozen. Bij de rondvraag komt A. de Feijter op tegen de afbrekende critiek in de landbouwpers op de gevolgde fokrichtirg Spr. wil een uitspraak van de vergade ring hierover. Het buitenland maakt van dit geschrijf gebruik. Dhr. I. de Feyter bepleit ver laging van de afdracht van dek- geld. De voorz. zal dit in het H. B. ter sprake brengen. Dhr. Dekker zou de venlens goedkooper willen laten in schrijven. Jhr. Van Vredenburg betreurt het, dat op een dergelyke wyze over onze fokkerij en over het stamboek is geschreven. Men moet ook de commercieele be langen in het oog houden. Hierna sluiting. ^Ontleend aan d6 Middb. Crt.) Landbouwloonen. Het is bekend, dat reeds het vorige jaar te Nieuwvliet een staking is uitgebroken onder de veldarbeiders, welke tot heden nog niet heelemaal is beëindigd, ofschoon er natuurlijk van sta king in dezen tijd niet veel te bemerken is. Iedereen in dat bedrijf is nu zoowat genood zaakt om te staken. Maar toch gist het er nog en daartoe geeft, naar we verne men, ook aanleiding de loon regeling, die de landbouwers in die streek zijn overeenge komen om aan te bieion. De loonen zouden voor veldarbei ders bepaald zyn op 23 cent per uur bij een werkdag van 9 uren, gedurende de wintermaan- en in de zomermaanden (oogst) 30 cent per uur. Dan is er nog de voorwaarde aan verbonden, dat de werk gevers zich het recht voorbe houden om de loonen te ver lagen, als de prys van de tarwe minder mocht zyn dan f 12 en de bieten minder dan f 14, wat zeer waarschynlyk zal volgen. De dagloonen komen dus hoog stens op resp. f 2.07 en f2.70. Algemeen wordt verwacht, dat als antwoord op deze rege ling de menschen eenparig tot staking zullen overgaan, als de kans op verhooging hun het grootst lijkt. Hengstenkeurlng. Aan den uitslag der jl. Don derdag te Goes gehouden cen trale Hongstenkeuriug ia het volgende ontleend i Hengsten van 1928, kleine maat) le Mageur van F. C. Dieleman, Waterlandkerkje, 2e Oranje van 8. van Hoeve, Axel, 59 Davids- zoon van A. Verschueren te Hengsdijk. 1928, gr. m. le Artiste van Verschueren vnd., 2e Labouren, 4e Carol van de Deckere, Hulst, 1927, kl. na. le Gacon, van Gebr. Aerncudts, Sluis, 2a Vic- torieux van „De Herleving" te Axel, 5e Papine van Jac. do Feijter, Boschkapello. 1927 gr. m. le Certain van F. Fassaert, Lamswaarde, 3e Bour geois van C. de Feijter, Bosch- kapelle en 4a Baldad van E. Claireu, Clinge. 1925 en 1926, kl. m. 38 Alban van J. da Putter, Axel, 4e Her- sour II van H. V. Stoppeldyk, 6a Franco van Boediüg, Stop peldijk en 8a Bristol van Ver- durmen te Kloosterzaude. 1925 en 1926 gr. m. 3a Frits van Verstraaten, Graauw, 5a Kban van Nieuw Leven te Axel. Oudere hengsten kl. m. le Dramant vau Aernoudts, 5e Moustache van de Koek, Honte- nisse, 7e Frans van J. Stallaert te Lamswaarde. Idem gr. m. 6a Wilson, van Lenshoek te Kloetinge, 8a Hu- bert van D. Ferket, Stoppeldijk. Kampioen Certain van Fas saert te Lamswaarde. Zaterdagmiddag te twee uur is een autobus, die met marktbe- zoekers naar Venray reed, op den overweg te Blerik door een trein gegrepen en ruim 150 meter meegesleurd. In de bus zaten 15 personen, waarvan er 3 onmiddellijk werden gedood, terwijl de overigen ern- stj£ gewond werden. De oorzaak van het ongeluk is, dat de afsluitbooomen bij den overweg niet gesloten waren. Hevige ontploffing. Zaterdagmiddag had telJmui- den ren ontploffing plaats in den tuin van den heer A. K., wo nende aan de Kennemerlaan. Deze was met zijn echtgenoote thuis, terwijl het dienstmeisje zich in de schuur bevond. Alle serreruiten in de woning van den heer K., werden ver nield en de stukken ijzer vlogen rondom. Een groote menschen- menigte was spoedig ter been. Ook de politie was dadelijk aan wezig en stelde een onderzoek in. Achter in den tuin was, aldus de N. R. Crt., een gat van 30 c.M. breedte en 25 c.M. diepte in den grond geslagen. Men vond een lont bevestigd aan een koperen bus, waaraan weer een stuk koperdraad zat. De stukken yzer zijn door de schuttiBg ge slagen en bleven in een schut ting op 15 meter afstand zitten. Ook in andere omliggende tuinen werden stukjes yzer gevonden en een boom was gespleten. Omtrent de oorzaak van deze ontploffing tast men in het duister. Petroleum ontploft. Toen de echtgenoote van den arbeider Zwiers, by BathmeD, met petroleum de kachel wilde aanmaken, sloeg de vlam over naar de bus met petroleum, waarna de bus met een hevigen knal uiteen sprong. De brand, hierdoor ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat de man en 3 kinderen, die allen nog te bed lagen, zich ternauwernood in nachtgewaad konden redden. Ook de vrouw moest, slechts gedeeltelyk, gekleed uit de wo« ning vluchten en is met een der kinderen licht gewond. Van den iöboedel, die laag veraekerd was, kon sleehti eon Bij Apoth. en Drogisten Moeders, geneest de gesmette deelan met Purol en houdt hetl huidje altijd droog metl -gau—-'^-«^.Purol poedert ^kBeide artikelen j )j bii Apoth. en 30cl yA Drogisten.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2