Hcttco Bij Griep Landbouw. Gemengd Nieuws. Meer belasting op cigare.tten. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Leeningwet 1914 en tot hef fing van dertig opcenten op den tabaksaccijns op cigaretteu. Aan de Memorie van Toelich ting is het volgende ontleend JDe huidige crisis-omstandig heden nopen tol het treffen van bijzondere steunmaatregelen De uitgaven welke deze met zich brengen, zijn op de Rijksbegroo- ting voor 1931 niet gedekt en kunnen ook niet gedekt worden door een te verwachten hoogere opbrengst der middelen', aange zien, in afwijking van vorige jaren, van een hoogere opbrengst thans geen sprake zal kunnen zijn. Derhalve zal naar versterking in de dekking van bedoelde uit gaven worden gestreefd. Deze versterking zal kunnen worden gevonden door een tijde lijke opcentenheffing op den tabaksaccijns op sigaretten. Naar een globale raming zal de opbrengst der opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten eene jaarlijksche bate opleveren van een f5millioen". Van de zijde der fabrikanten en groothandelaars in sigaretten wordt (natuurlijk!) tegen deze belasting geprotesteerd. Steun wordt toegezegd, maar komt droppelsgewijze en smelt als sneeuw in de zon, als het in rekening komt bij het uitgaven- f budget. Het verslag eindigt met een variatie op het bekende ge dicht van Poot „Hoe genoeglijk j rolt het leven des gerusten land man heen", enz. De financiëele uitkomst wees op f 1547 aan inkomsten en 1541 aan uitgaven, zoodat er 6 over is. Ook de rekening wordt goedgekeurd. Wegens periodieke aftreding had ook bestuursverkiezing plaats. Herkozen werder. met bijna alg. stemmen de heeren D. J. "Dees (voorz.), Terneuzen, M. Wauters vice-voorz.), Sas van Gent, J. Scheele (penn.), Zaamslag en M. Wolfert, Hoek. Naar aanleiding van een vraag van dhr. J. Ramondt aangaande te wachten crisismaatregelen gaf ir. J. Siebenga een uiteenzetting van den stand van zaken, die weinig bemoedigend was voor degenen, die het oog op Den 4aag gevestigd hebben. Verder werden nog bespre- dngen gehouden aangaande de paardenfokkerij, ge wassen keuring en vertegenwoordiging in het Hoofdbestuur. en ziek 'door gevatte koude, als mede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpenMijnhardt's Grieppoeders. Hoofdpijnpoe ders. Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiek- poeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop 1 Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Zeeuwsehe Lsndbonw Maat schappij. Zaterdag werd alhier algemeene ledenvergadering gehouden van de kring Axel der Z. L. M., on der voorzitterschap van dhr. D. Dees, die de ongeveer 30 aan wezige leden en in 't bizonder dhr. ir. Siebenga, alg. secr. van de Z. L. M., welkom heette. In zijn openingswoord zette de voorz. uiteen, dat de oorzaak van de crisis niet ligt bij de landbouwers zelve, zooals som migen beweren, maar dat die het gevolg is van economische toestanden en voornamelijk de tariefmuren, die het buitenland aan de grenzen heeft gesticht en waartegenover ons land machte loos staat, dus zeker ook de landbouwers. De hoop op een spoedige uitkomst van regee- ringswege is ijdel gebleken, daar dit uiterst langzaam gaat. Met den wensch voor een betere toe komst opent hij de vergadering. De secretaris, dhr. J. K. de Putter, geeft hierna lezing van de notulen, die onveranderd goedgekeurd worden en daarna van het jaarverslag, waarvan, zbo- als te begrijpen is, geen aange name tonen uitgingen. Herinnerd werd aan het over lijden van dhr. Ph. J. van Dix- hoorn, wien hulde werd gebracht, voor hetgeen hij in het belang van den landbouw en voor de kring heeft gedaan. Het aanta leden neemt voortdurend toe. Gewezen werd voorts op slechte weersgesteldheid en als gevolg daarvan een slechte oogst: bui tengewoon lage marktprijzen, zoodat het zelfs velen moeilijk viel om uit de opbrengst de pachtsom te betalen. Velen trok ken ter crisis-vergadering naar Goes, doch de Regeering bleef Oost-Indisch doof. Wanneer we zien aldus luidt het verslag wat in het buitenland voor den landbouw wordt gedaan, loop ons het water uit den mond, terwijl we versmachten onder den invoer van buitenlandsch graan, vleesch, boter, dumpings maatregelen en sociale wetten AXEL, 13 Februari 1931. Ziezoo, de jeugd heeft zijn zin. Of ook volwassenen zich ver heugen, is nog dubieus, maar feit is, dat er vandaag een laag sneeuw viel, die de omgeving weer in een schilderachtig win terlandschap omzette. „Naar het Licht". De arbeiders-tooneelvereeni- ging onder dezen naam gaf ..gis terenavond op de bovenzaal van mej. Gilijamse een wel geslaagde uitvoering, welke begon met de klucht „Slachtoffers van den schoonmaak". Daarna werd ge geven een drama in 4 bedrijven, onder den scherpen titel „Ge- trapten", waarin solidariteit den hoofdpersoon drijft tot zelfmoord, liever dan baas te worden op de fabriek, waar staking is uitge broken. Natuurlijk kwam in dat nummer nogal iets kijken over de risico var den arbeid, doch verschillende aanwezigen namen het nogal van den vroolijken kant op. Meer reden tot lachen gaf het slotstukje „de Kleerma ker", of „verliefd op R. Tauber". De zaal was propvol, wat zijn reden vond in de lage toegangs prijs voor werkloozen. Na afloop werd nog een beetje gejaszband". „Orelio" Maandagavond hield de Alg. Zangvereen. „Orelio" alhier hare jaarvergadering bij dhr. J. Blan- De voorzitter, dhr. J. K. Essel- brugge opende deze vergadering met een woord va» welkom en sprak den wensch uit, dat de besprekingen mogen bijdragen tot groei en bloei der vereeni- ging. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secre taris ontlokte een stormachtig applaus en werd eveneens onder dank aan dezen goedgekeurd Hierin werd o.a herinnerd aan den dag van 23 Juli „Orelio's Gloriedag", het bezoek van H.M. de Koningin en de laatste suc cesvolle uitvoeringen, welke een toename van ongeveer 20 dona teurs tot gevolg hadden. De leden werden opgewekt hun best te doen en trouw naar de repetitie te komen, om zoo doende dit jaar te trachten weer behoorlijk voor den dag te komen op het a.s. concours. Het finantieel verslag gaf een achteruitgang aan, maar geen reden tot bezorgdheid. De oor zaak van het tekort is voorna melijk gelegen in het korte ver eenigingsjaar, bovendien kosten mooie uitvoeringen veel geld. Het verslag werd onder dank aan den penningmeester voor zijn be heer, na controle goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. K. Esselbrugge, A. van Hoeve en A. van 't Hof werden met op één na algemeene stemmen herkozen en namen hunne benoeming onder dank aan. Hierna deelde de secretaris mede, dat de voorzitter en de herkozen commissaris juist 10 jaar geleden tot bestuurslid wer den verkozen, terwijl ook de penningmeester dezen zomer op een 10-jarige waarneming van die functie kon terugzien. Ge noemde heeren werden onder applaus der vergadering met dit feit gecomplimenteerd en ge- wenscht werd, dat zij nog lang in het belang van Orelio werk zaam mogen zijn. Verder werd nog voorgesteld om het bestuur uit te breiden met 2 dames, doch daar dit voorstel onverwacht ter tafel kwam en een reglementswijzi ging daartoe noodig zou zijn, werd dit voorstel in handen van iet Bestuur gegeven ter overwe ging- Tot slot werd besloten in het vervolg een kascommissie te be noemen en werden voor dit jaar een drietal werkende leden ge kozen. Hierna sloot de voorzitter, wij zende op het prettige verloop der vergadering, met dank voor de belangstelling. Landstorm Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal op Vrijdag a.s. een propaganda-avond worden gehouden door de hier bestaande afdeeling van den Vrijwilligen Landstorm, waarbij een drietal sprekers zullen optreden. Wan neer we herinneren aan vroegere avonden, die deze afd. gaf, dan zullen ongetwijfeld de toen aan wezigen weer opkomen. Maar gezien, dat ook wordt aange kondigd de vertooning van de overal zoo geroemde landstorm film, die inderdaad' schitterende vertooningen geeft van den natio- nalen Landstormdag in 1928 te 's Gravenhage gehouden, van de Koninklijke familie en de hoogste autoriteiten, wien het bestuur en de handhaving van ons land is opgedragen, verwachten we, dat er "dezen keer buitengewone be langstelling zal zijn. Lofwaardig is het, dat ook de kinderen na schooltijd gratis in de gelegenheid worden gesteld om met ons Vorstenhuis (op het doek) kennis te maken. Woensdagavond werd de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging voor Christ. Nationaal schoolonderwijs. Op de gebruikelijke wijze werd door den Voorz., den heerj. M Oggel, de vergadering geopend. Door den Secr., de heer H. van Luijk, werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek, dat de school steeds in groei toenemende is. De Penningmeester, de heer A. P. de Ruijter, rapporteerde dat in het geheel ontvangen was f28,102,30 en uitgegeven f25,855,33, zoodat er een saldo was van f2,246,97. Het hoofd der school meldde in zijn verslag dat in het afge loopen jaar de school was be zocht door 433 leerlingen. Het onwettig schoolverzuim was dit jaar gering, en zo-u nog minder zijn wanneer de ouders op tijd kennis gaven en de juiste reden mededeelden van de afwe zigheid hunner kinderen. Door enkele leden werd de wensche lijkheid uitgesproken om weer, evenals vroeger, ouder-samen- komsten te houden. De vergadering werd door ruim 60 leden bijgewoond, en koos in plaats van den heer G. Heijnsdijk, die bedankt had, den heer C. Overdulve als bestuurslid. Door den heer P. Le Feber werd deze vergadering met dank gebed beëindigd. Zondugschool. De Herv. Zondagschoolvereeni- ging hield Dinsdagavond haar jaarvergadering met 40 leden. Na de gewone opening door den voorzitter, dhr. P. A. Wondergem, werden de notulen en het jaar verslag gelezen door dhr. H. Smies Cz.( als secretaris. Dit laatste was in blijden toon ge steld, gezien de mooie financiëele resultaten, die 1930 had opge« leverd, dank zij het succes van de bazar, die ruim f 1200 winst gaf. Met voldoening werd ook melding gemaakt van het Kerst feest. Het aantal leden bedraagt juist 300- De penningm. gaf bewijs, dat de kas goed stond. Er waren f2098.89 ingekomen er. f 941.66 uitgegeven. Met het batig saldo van 1923 maakte dat f2496 92 bezit Onder de inkomsten was f260 aan lokaalhuur, f46.90 aan collecten, f301.25 contributie en f150 subsidie van de Herv. kerk- Bij de uitgaven zagen we o.a. de volgende posten belasting f 2716, vuur en licht f89 99, aflos en rente f 255,25, kerstfeest f 76.56, bazar f25, onderhoud enz. f 113.84, drukwerk f 17.65, bode f 85, boeken, enz. f 182. De aftredende bestuursleden, M. J. Loof en J. Meesen werden met resp. 23 en 28 stemmen her kozen. Uit het rapport van mej. Looy, die we hoofd of liever de ziel der school zouden kunnen noe men, bleek dat er 230 leerlingen zijn, waaronder enkelen moeten worden aangespoord om ook in de zomerdagen de school trouw te bezoeken. Het getal leerkrach ten was van 12 op 9 gedaald, wat echter nog voldoende geacht wordt. Overigens gaf ook dit verslag reden tot tevredenheid. Besloten werd om f 1250 af te lossen van de f 3400, die de ver- eeniging nog schuldig was. Nadat bij de omvraag nog werd besloten om eenige afdrukken te maken van het reglement, dat dan aan kostenden prijs is te krijgen, werd de vergadering met dank- zegging door ds. Ruysch van Dugteren gesloten. Werkmansbelang. Dezer dagen hield de vereeni- ging tot uitkeering van schade vergoeding bij sterfte van varkens alhier haar jaarvergadering. Het afgeloopen jaar waren er f346 ontvangen en f 328 uitgegeven, zoodat met hetgeen in kas was, het bezit thans f 1036 27 is. Aan 6 leden was f 204 in totaal uit gekeerd. Als bestuursleden werden her kozen de heeren P. J. van Driel, M. Loof en A. Maas. Het aantal leden bedraagt 59. De uitkeering bleef bepaald op 50 cent per K.G., de contributie op 40 cent per maand. Het oude verweerde ge bouw, waarin vroeger de Rijks normaallessen werden gegeven, is thans onder sioopershanden. Naar we vernemen, zal a s. week aan verscheidene arbeiders van de kunstmestfabriek te Sluis kil weer ontslag worden gegeven. Een conferentie met den heer Burgemeester alhier met de di rectie, om dit te voorkomen, mocht niet baten. Voor telefoon-abonnée's wordt gemeld, dat zij hunne lijst kunnen aanvullen met no. 3, J. Verstraten—Boer, Kerkstraat. Verbetering. In het raadsverslag (zie het nummer van 6 dezer) staat een zin, die eenige wijziging behoeft Het betreft de lagere huren, waarbij dhr. Dieleman niet zeide, dat hij wat belasting aangaat niet te vergelijken was met ambte naren, die f 15 per dag verdie nen, maar antwoordde, dat hij ofschoon landbouwer ook liever geen belasting betaalde voor de salarissen van vijf, tien en vijf tienduizend gulden. (De beteekenis van beide zin nen loopt niet uiteen.) 2e Was het verschil in kosten tusschen een rechte weg of de ontworpen weg geen f 700, maar f 7000. Te Zaamslag hield de ver- eeniging „Onderlinge Hulp" haar algemeene vergadering op 31 Januari bij dhr. C. P. de Regt Uit de rekening en verant woording bleek, dat uitgegeven was f 906,28ontvangen f 872,77 derhalve een nadeelig slot van f33,51. Het zuiver bezit op 31 Dec. 1930 was f901,07, op 31 Dec. 1929 f900,21, zoodat de vereeniging vooruit is gegaan met f0,86. Er werden 16 ultkeeringen Geen dewone soda vet/ankert Hiaat 'alleen verleend voor onteigende varkens ten bedrage van f 466,85. De aftredende bestuursledee J. <aijser, J. Verhelst en C. Herre- bout werden herkozen. De prijs voor uitkeering werd vastgesteld over een vol jaar op 45 cent de Kg., de kleine beneden 3 maanden op f 12 per stuk, het entréegeld op f 1,50 en de con tributie op f2,50. Het boete stelsel werd gehandhaafd, evenals de inenting. Het aantal contri- bueerende leden bedraagt 175 in getal en dat der honoraire leden 47. Te Overslag vond Dinsdag een landbouwer in zijn schuur iggende tegen een hooischelf een man met zware verwondingen aan het hoofd. De dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Nader is gebleken, dat de verwonde een zwerverstype is, die zich in den voorafgaanden nacht op de hooischelf had te slapen gelegd. Vermoedelijk was de man toen dronken en is hij gedurende den nacht van de hooischelf gegleden en bij de paarden terecht gekomen, door een van welke dieren hij tegen het hoofd is getrapt. De man bleek een paar dagen te voren uit het Huis van Bewaring te Middelburg te zijn ontslagen. Oplichting. Aan de justitie te Middelburg is voorgeleid de leurder A. V., gedomicileerd te Hulst, die zich bij landbouwers uitgaf voor des kundige inzake behandeling van ziek vee, en ook wel zeide aan 'n veeartsenijkundige school te hebben .gestudeerd, doch met den oorlog daarvan af te zijn geraakt. De man adviseerde als middel tegen mond- en klauwzeer o.a. roet gemengd met urine, wat de beesten in den bek moest worden gesmeerd. Voor het advies werd uitgebracht moest eerst worden betaald. Toen aangifte bij de politie was gedaan werd V. aangehouden en bleek alles leugen en bedrog te zijn bij V. werd tevens een tasch in beslag genomen bevattende allerlei fleschjes, inhoudende „middelen" voor verschillende ziekten. M. Crt. Predikbeurten te Axel. Zondag 15 Februari 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/i ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Moordaanslag. Naar de Midd. Crt. verneemt, is de koster B., wonende te Ovezande, die er verdacht weidt een aanslag op het leven van zijn vrouw te hebben gepleegd, door een schot op haar te lossen uit een geweer, Zaterdag j.l. ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld. Ernstige vechtpartij. Te Zwartemeer (gemeente Emuaen) zaten in een café 3 jongelui, R. V., C. de M. en fl. W., arbeiders uit Zwartemeer, die na een woordenwisseling met den 46-jarigen H. L. en diens 20-jarigen zoon, buiten den str\jd voortzetten, waarbij het mes dienst deed. H. L. werd zeer zwaar gewond en werd naar het Ziekenhuis te Groningen vervoerd, maar hij overleed on derweg, Zijn zoon werderaiti| Niet los verkrijgbaar, doch alleen In de bekende verpakking met den Henkei-Leeuw. Eenif Imp E. Ostennun Ir Ca'i FabrikanteHenkei Cie A. 6. Handel Mjj., Amsterdam Damelderf

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2