Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen SOfll. No. 91. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1931. 4Ce Jaarg. J. C. VINK. - Axel. Crisis-dienst. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Gedurende den oorlog is er een crisis-dienst geweesteen regeling van inkomsten en uit gaven, welke door de crisis noodzakelijk waren geworden. In 1924 werd deze dienst afge sloten. Thans heeft Minister De Geer voorgesteld, dezen crisis dienst weer open te stellen. Dat wil zeggen wat de aan leiding betreft, een geheel anderen. Immers, de crisis-dienst die in 1924 eindigde, was ingesteld met het oog op de gevolgen van de oorlogs-crisis, de oorlogsomstan digheden. Thans hebben we met een economische crisis te doen, die in enkele van haar oorzaken zeker ook wel tot den oorlog kan worden teruggevoerd, maar toch niet geheel. Er is wel eens meer een economische crisis ge weest, maar aan de instelling van een specialen crisis-dienst heeft men toen niet gedacht. Dat het thans wel gebeurt, spruit voor een niet gering deel voort uit het feit, dat nog altijd het Leeningfonds 1914 beslaat en dat hierin een saldo aanwezig is. Dit saldo bedroeg op 1 Janu ari, naar de „Avp." meldt, ruim 242 millioen gulden, doch aller lei aflossingen zullen dit bedrag allengs kleiner doen worden, tot het in 1943 ruim 41 millioen be draagt. In ieder geval is er in het fonds een overschot, en de Regeering stelt voor dit gedeel telijk aan te wenden tot dekking van de crisis-maatregelen, die thans noodig zijn. Intusschen mag er niet te veel aan het saldo geknabbeld worden en daarom wil de Minister gedurende drie jaar den tabaksaccijns met 30 opcenten verhoogen, een maat regel, die naar schatting 5 mil lioen gulden per jaar zal op brengen, dus in totaal 15 mil lioen. Deze zullen in het Lee ningfonds worden gestort, en dan acht de Minister dit sterk genoeg, om èn aan de oude èn aan nieuwe verplichtingen te voldoen. 38) Ik begrijp mij zelve niet, dacht mevrouw Mixtome toen zij in hare kamer was. Dit meisje heeft mij be- tooverd. Als ik bij haar ben, vergeet ik mijn gewone voorzichtigheid. Ik weet inderdaad niets van haar, dan dat zij in het bezit is van goede aan bevelingen. Zü heeft mijn hart gesto len. Sedert vele jaren heb ik met nie mand gesproken, zooals ik dat met haar heb gedaan. Ik schijn in haar gevonden te hebben wat ik zacht. Hare tegenwoordigheid schenkt mij rust en vrede. Ik zal alles doen wat ik kan.om hare liefde te winnen. Ik geloof dat de Voorzienigheid mij haar heeft gezonden, om mij te bewaren voor hetgeen de wereid mij noemt koel en zonder hart Zoodra Mevrouw Mixtome vertrok ken was, wierp Sofie zich op een Btoel en weende overvloedig. Nadat zij weer een weinig tot bedaren was ge komen, zette zij zich aan tafel om haar brief af te schrijven. Zij meldde haar vader, dat zij op Montfacon ge plaatst was, dat zij dien avond graaf Alfred Beaucourt en den markies van Charlemont had aangetroffen en gaf hem kennis van het gesprek met eerstgenoemde. Over den markies van Charlemont schreef zij De tegenwoordige markies schijnt tie goedheid zelf te zijn. Hij staat bij lijn onderhoorigen en bij de dorpe- Uag«q goed aangeschreven, Hij is Een wantoestand. Eenigen tijd geleden verscheen in de Pers een mededeeling van wege het Hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin o.m. werd medegedeeld, dat het verbruik van Deensch vleesch in Den Haag b.v. gemiddeld bijna vijftig pro cent der geheele consumptie van rundvleesch bedroeg. Naar aan leiding van dit bericht, dat voor velen ongetwijfeld een verrassing zal zijn geweest, werden nadere inlichtingen gevraagd "bij het secretariaat van de Holl. Mij. van Landbouw en deelde men mede, dat de invoer van vleesch uit Denemarken in ons land dateert van Februari 1929, toen Duitsch- land de invoerrechten op dit vleesch dermate verhoogde, dat de Deenschevleeschexporteurs er geen loonend bedrijf meer van konden maken en uitzagen naar een ander afzetgebied. Ons land, dat voor dezen invoer geen invoerrechten heft, kwam daar op de eerste plaats voor in aan merking. De concurrentie van dit Deen sche vleesch, dat geen bevroren, doch gekoeld vleesch is, was voor het versche Hollandsche rundvleesch zeer nadeelig, aan gezien de grossiersprijs lager is. De slagers koopen veelal dit buitenlandsche vleesch, dat zij verkoopen als versch Hollandsch vleesch, dus ook tegen den prijs van deze kwaliteit.- Hierdoor maken zij dus een extra-winst In enkele steden in ons land zijn door het gemeentebestuur verordeningen uitgevaardigd waar in wordt bepaald dat in elke slagerswinkel een duidelijk on derscheid moet worden gemaakt tusschen buitenlandsch (dus ook Deensch) en versch Hollandsch vleesch. Zoo is te Rotterdam be paald, dat het verboden is bui tenlandsch vleesch in een winkel of eenig ander, voor het publiek toegankelijk verkooplokaal, of op de markt, voorhanden te hebben, uit te stallen, te verkoopen of af vriendelijk en zacht en het zou on rechtvaardig zijn hem te verdenken zelfs ik, die met een vooroordeel jegens hein naar hier kwam, moet be kennen, dat ik hem onbekwaam acht zulk een misdaad te bedrijven. Lieve vader, ging zij voort, wat zal ik van haar, van Eugenie Mixtome verhalen Zij is boven alle beschrij ving schoon, schooner dan ik mij de schoonheid eener vrouw gedroomd heb zij neemt iedereen voor zich in, heeft aangename manieren en een waardige houding. Ik dacht dat zij koel was, doch heden ontgloeide haar hart tot een natuurlijke neiging voor mij. O, vader I mijn hart zwol onder deze omhelzing, de omhelzing mijner moeder! Had ik op dat oogenblik niet aan u gedacht, ik ware aan haar voeten gevallen en zou den zoom van haar kleed gekust hebben, ik bemin haar om hare goedheid en omdat zij met zulk een vurigheid denkt aan haar verloren gewaand kind, dat zij nog in stilte beweentmaar ik wend me van haar af wijl zij zoo wreed geweest is Jegens u, mijn armen vader Ik zou u schrijven of het waar is, dat zij met den markies van Charle mont zou huwen. De verloving is nog niet publiek gemaakt, doch ieder een houdt hen voor verloofd. Hij ge draagt zich ook aldus tegenover haar, maar uit zijn verder gedrag is niets bepaalds op te maken, ik zie, dat zij hem acht en eert en ik geloof ook, dat zij hem hare hand zal schenken, daar sij in de meening verkeert, dat gij niet meer in deze wereid zijt. Op zijn verzoek is zij naar Montfacon gekomen, dat zij sedert jaren nietbe» «echt heeft. Zij rijdt met hem in zijn te leveren indien het opschrift «buitenlandsch vleesch" niet op een uitvoerig omschreven wijze is aangebracht. Bovendien is het verboden in den kleinhandel buitenlandsch vleesch, in welken vorm ook, te verkoopen of af te leveren, tenzij gewikkeld in pa pier dat op duidelijke wijze be drukt is met de woorden „bui tenlandsch vleesch". Dit laatste artikel beoogt te voorkomen, dat een slager, die een klant buiten landsch vleesch als versch Hol landsch vleesch in de handen stopt, zich bij eventueele con- tröle in den winkel er op zou kunnen beroepen, dat bedoelde klant ook buitenlandsch vleesch wenschte. Ter illustratie van het boven vermelde, laten wij hieronder een lijstje volgen van in 1930 en 1931 uit Denemarken en Duitsch- land te 's Gravenhage ingevoerde geslachte runderen. 1930: Januari 293; Februari 426 Maart 773 April 396 Mei 891 Juni 1062; Juli 1152; Au gustus 1387 September 1690 October 1415; November 1180; December 858. 1931 Januari 697. Zonder dezen invoer worden gemiddeld te 's-Gravenhage per maand 2500 runderen geslacht. Deze cijfers zijn afkomstig van de directie van het Gem. Slacht huis. Aan de juistheid valt dus niet te tornen. Telt men nu het aantal in het slachthuis geslachte runderen in het jaar 1930 op, dan komt men tot een totaal van 12 X 2500 of 30.000. In die zelfde periode bedroeg de invoer van uit Denemarken afkomstige geslachte runderen 12.023 stuks of 40 procent van het aantal ge slachte Hollandsche runderen. In dit verband kan men daar gerust spreken van een wantoe stand. Het gaat toch niet aan, dat het nationale product op een dergelijke unfaire wijze wordt beconcurreerd door het buiten land. Secretaris-Generaal. In de vacature van mr. Kan, die Minister van Staat werd, is rijtuig, noodigt hem en zijn gasten ten diner, richt feestjes voor hem in en is zeer voorkomend jegens hem. Sedert het drama is zij niet meer op Charlemont geweest, maar heeft het plan overmorgen daarheen te gaan. Sofie sprak hare hoop uit, dat het haar gelukken zou hare plannen tot een goed einde te brengen en sloot den brief. EENIG LICHT IN DE DUISTERNIS. Nauwelijks had Sofie haren brief gesloten, of er werd zacht op de deur geklopt en Johanna trad binnen. Mevrouw heeft zich ter ruste gelegd, zeide zij en gelastte mij u te helpen. Wil ik uw haar in orde maken, mejuffrouw? Als gij wilt ja, Johanna, ant woordde Sofie met een vriendelijk heid, welke het hart der kamenier voor haar won. Johanna toog aan het werk, prees het schoone haar, maakte vleiende opmerkingen en sprak toen eensklaps over hare gebiedster, wier schoonheid zij tot in de wolken verhief. Sofie sprak eveneens over mevrouw Eugenie Mixtome en stemde met den lof van Johanna volkomen in. Gij gelijkt mevrouw in vele zaken, mejuffer, zeide Johanna. Ik zeide heden avond tot mevrouw, dat gij het hoofd draagt als zij en den zelfden gang hebt. En gij herinnert mij ook aan iemand Zij zweeg plotseling stil. Sophie's hart sloeg sneller j zij wist wie die iemand was. Mevrouw heeft de gelijkenis met dlea iemand ook bemerkt, vervolgde Johanna aa eenig dralen, en wel eer ik haar daarover had gesproken* Het ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berehend. Advertontiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. benoemd tot secretaris-generaal bij het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw mr. dr. K. J. Frederiks, thans administrateur-chef dierafdeeling. Mr. Frederiks is in 1881 ge boren te Middelburg en doorliep daar de lagere school en het gymnasium. In 1906 promoveer de hij tot doctor in de rechts wetenschap en in 1909 tot doctor in de staatswetenschap. Intus schen was hij in 1907 aangesteld bij de directie van den landbouw aan het toenmalige ministerie van landbouw, nijverheid en handel. De regeering erkende zijn ver diensten door hem in 1912 te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In 1930 werd mr. dr. Frederiks benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Niet naar finsland. Gemeld wordt, dat men van Nederlandsch socialistische zijde een „studiereis" wenscht te ma ken naar Rusland, teneinde er kennis te nemen van de econo mische en maatschappelijke toe standen aldaar, waarover al zoo veel is geschreven en verteld. Aan den bekenden voorman van de S. D. A. P., den heer Henri Polak, lid der Eerste Kamer was ook gevraagd, of hij de reis wenschte mee te maken, doch de heer Polak heeft dat aanbod afgewezen en gaf hierop het vol gende antwoord, dat ontleend is aan „Het Volk" „Al zou ik geld toe krijgen, ik ging er niet heen. Ten eerste omdat het malligheid is, zich te verbeelden, dat men in een paar weken ook maar iets van betee- kenis zou kunnen te weten komen omtrent de toestanden op velerlei gebied in een reusachtig land, van welks taal men tittel noch jota kent en waar het ove rigens niet zou baten als men haar wel kende, omdat toch niemand iets zou durven zeggen, dat den heerschers onwelgevallig zou kunnen zijn. Ten tweede, omdat ik er geen zin in zou is een zonderling toeval, zeer zonder ling, maar er zijn veel menschen die op elkaar gelijken. Menigmaal is dat het geval met personen uit verschil lende landen. Het zou ook wel een wonder zijn als onder de millioenen menschen er geen twee waren, die op elkaar geleken. Zeker, zeide Sofie. Maar op wien gelijk ik dan Op iemand, wiens lot ontzettend was, doch die thans dood is, ant woordde de kamenier met droevige stem. Zijn naam wordt door mevrouw nooit genoemd. Ik weet wien gij bedoelt, zeide Sofie ernstig. Ik vernam de treurige geschiedenis in het logement te Char lemont. Praten de menschen daar nu nog over? vroeg Johanna spijtig. Meer dan achttien jaren zijn over die ver schrikkelijke gebeurtenis heen gegaan Maar zulke dingen schijnen nooit te verouderen na honderd jaren zal men deze geschiedenis nog verhalen. De bewoners van het dorp spreken toch geen kwaad van mevrouw Dat is onmogelijk! Zeg mij, mejuffer, wat men vertelt. Zij spreken met de hoogste ach ting van mevrouw Mixtome en zeggen, dat zij spoedig in het huwelijk zal treden met den markies van Charle mont. Zij zeggen wat zij wenschen, hernam Johanna. Zij zouden haar gaarne als gebiedster op Charlemont zien. Juffrouw Robinex zeide dit ook. Nu, haar wensch moge in ver vulling gaan. Ik hoop, dat mevrouw met den markies aal trouwen ik ge* loof ook, dat zij het doen aal) om hebben mij te laten bedotten door vertooningen van allerlei fraais, dat vermoedelijk ten gerieve van buitenlandsche bezoekers gesticht werd en in stand gehouden wordt. Ten derde omdat ik bitter weinig opgewektheid gevoel tot een bezoek aan een land, door een tyran en zijn satellieten geregeerd, waar alle vrijheid ge dood is, waar niemand vrijelijk zich mag uiten, waar alle bladen regeeringsorganen zijn, waar geen oppositie wordt geduld, waar men omringd is door spionnen, waar geen mensch veilig is voor zijn medeburger, waar een gru welijke instelling als de Gepoe sluipt en moordt naar willekeur, waar de rechtszaak comedie- vertooning en propaganda-middsl is, waar men mijn partijgenooten vervolgt, verbant, kerkert, martelt en vermoordt, waar hun, die den dictator niet naar de oogen zien, de keuze wordt gelaten tusschen laffe, natuurlijk volkomen onop rechte erkenning van fouten of langzamen of onmiddellijkendood. Neen, ik ga niet met Nathans mee. Ook niet omdat ik het ge heel oneens ben met de stelling, waarmede hij zijne uitnoodiging inleidt, deze namelijk, dat „met het slagen of falen (van „wat in Sovjet-Rusland gebeurt") het lot van de geheele arbeidersbeweging ten nauwste verbonden is ten zij hij bedoelt, dat met het falen deze beweging gediend zou zijn, hetgeen Nathans echter niet be doelt. Naar mijn meening heeft het Russische communisme, en hetgeen er de uitwassen van zijn in andere landen, aan de arbei dersbeweging onnoemelijk nadeel berokkend, nadeel van allerlei aard en in allerlei vormen. De reis is bovendien overbodig. Want wij weten wel, wat Nathans, na zijn terugkeer zal te vertellen hebben. Het staat te lezen in de rapporten van al de uit half-com- munisten bestaande groepen ar beiders en intellectueelen, die sinds 1919 zich in Rusland met genoegen hebben laten ver lakken". schoon de verloving nog niet publiek werd gemaakt. Zij is er zeer ge heim mee j zelfs ik, die altijd bij haar ben en haar volkomen vertrouwen geniet, hoor nooit iets van hare plan nen. En hoe laten de menschen zich over het drama van Charlemont uit, mejuffer Wij zijn zoolang van hier geweest, dat ik niet weet, hoe over dit drama gedacht wordt. Juffrouw Robinex beweerde, dat er geen twijfel bestaat, of Alexe Mix tome is de moordenaar zijns broeders, zeide Sofie. Zij had besloten deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan en wilde de kamenier uithooren. Niemand geloofde destijds aan zijn onschuld Dan dwaalt juffrouw Robinex, viel Johanna haar in de rede. Een enkele gelooft niet aan zijn schuld, in weerwil van de verpletterende bewij zen tegen hem. Eén enkele was steeds overtuigd van zijn onschuld, ofschoon al zijn vrienden tegen hem keerden. Zijt gij dat, Johanna Ik spreek niet over mijzelve, want Philip Piron verdreef mijn twijfel. Hij verklaarde Alexe Mixtome schuldig. Neen, zijn eigen vrouw geloofde aan zijn onschuld. Sofie verschrikte en werd doods* bleek. Had zij vertrouwen in hem fluisterde zfj, (Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1