Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-V laan deren No. 90. DINSDAG 10 FEBRUARI J931. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel- Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Qulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4- Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor alken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 3 Febr. 1931. Aanwezig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester. II. 3. Verkoop bouwgrond. Door C. van Bendegem is ver zocht om een perceel bouwgrond te koopen, groot 100 M8., gele gen aan de ds. Jan Scharpstraat. Besloten wordt dit verzoek toe te staan tegen den vastgestelden prijs en onder de gebruikelijke voorwaarden. Evenzoo wordt besloten aan gaande een dergelijk verzoek van A. de Zeeuw, om een perceel groot 100 M3., achter 'de chr. bewaarschool. Door J. C. Kense te Oostburg is gevraagd de koop van het per ceel aan de Prins Hendrikstraat te vernietigen, wegens familie omstandigheden. B. en W. stellen voor om daar aan te voldoen. Dhr. P. DE FEIJTER heeft er geen bezwaar tegen, maar zou, als er kosten aan verbonden wa ren, die voor rekening van Kense laten. De VOORZ. zegt dat B. en W. dat hebben overwogen, maar daar bij onderzoek gebleken is, dat de reden gegrond is, zijn ze voor bewilliging. Dhr. ESSELBRUGQE heeft ook geen bezwaar, maar meent, dat er aan die koopen wel eens de bepaling verbonden is om 1 jaar met bouwen te wachten en in dat geval kon men wel eens. 11 maanden wachten en dan de koop intrekken. In zoo'n geval zou spr. het gewenscht vinden een waarborg te storten. De VOORZ. zegt dat B. en W. daar ook rekening mee houden. Dhr. OGGEL zegt, dat Kense zijn verzoek reeds gedaan had, eer de akte was gepasseerd. We gens familieomstandigheden kon de man zijn woning niet kwijt, waardoor er geen contanten wa ren, voor een nieuwe woning. 87; Zij moest zich zelf bekennen dat de toekomst weinig hoop gaf op een be vredigende beantwoording dezer vragen Ik zal mijnen vader schrijven, zei ze halfluid. Ik weet, dat hij er naar ver langt iets van mij te vernemen en met eiken post een brief verwacht. Eb ofschoon hij zielsbedroefd zal zijn wanneer ik hem over zijn vrouw spreek, zal hij er toch gaarne van hooren. Zij stond op, ging aan een tafeltje zitten, waarop zich haar schrijfgereed schap bevond en begon. Nauwelijks had zij eenige regels op het papier gezet ef er werd geklopt en mevrouw Mixtome trad binnen. Opstaande schoof Sofle haren brief in de schrijfporte feuille. Vergeef mij, dat ik u stoor, juf frouw Lepage zeide mevrouw vriende lijk; ik wilde mij alleen overtuigen, dat het u aan niets ontbreekt en of gij tevreden zijt over uwe kamer. Ik dank u mevrouw, antwoordde Sofie, het ontbreekt mij aan niets en ik ben zoo tevreden, alsof ik bij mijn Vader ware. Zij zette een stoel bij de tafel, waarop mevrouw plaats nam. Gij wordt zeker door eene droe vige noodzakelijkheid van nwen vader gescheiden, zeide mevrouw deelne mend. Waarom keert uw vader niet naar Frankrijk terug? Dat kan hij niet, Er zijn redenen, yelke hem dwingen ln het buitenland Dhr. ESSELBRUGGE gelooft dat wel, maar de mogelijkheid bestaat toch dat men wacht. Dhr. OGGELMaar dan is gewoonlijk ook alles betaald en gaat het niet zoo gemakkelijk om erop terug te komen. De VOORZ. Als er binnen 1 jaar niet gebouwd wordt, wordt er ook boete geëischt. Z. h. s. wordt het verzoek in gewilligd. 4. Verzoek om gebruik van de school. Door de heeren A. van Maale en A. Th. 't Gilde wordt als voorz. en secr. van de vereen, tot bev. van het Vreemdelingenverkeer in een adres te kennen gegeven, dat besloten is om ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan dier vereen, een huisvlijttentoonstel- ling te organiseeren, met daaraan verbonden winkelstand, en wel van 31 Juli tot 5 Aug., dat alle pogingen tot het ver krijgen van een verenigingsge bouw tot dusver faalden en in de gemeente Axel geen gebouwen zijn, die zich tot het bovenom schreven doel momenteel beter leenen dan de openbare school, dat zij daarom noodgedwongen nogmaals gaarne van die school zouden gebruik maken reden waarom zij den Raad be leefd verzoeken over dat gebouw te mogen beschikken. Als antwoord op het gevraagd advies inzake dit verzoek schrijft dhr. D. A. van Houte, hoofd der openb. school, dat waar de Raad geen bezwaar had om levend gedierte in de school ten toon te laten stellen, hij weinig verwacht van advies tot niet-toelating van de huisvlijt-tentoonstelling. De school is voor het onder wijs, staat waarlijk niet ledig, zoodat alle bijzaken, niet met het onderwijs in verband, buiten de school behooren te blijven. De zomervacantie is ook vol strekt niet te lang voor een be hoorlijke schoonmaak van het groote gebouw, terwijl ook ge woonlijk allerlei reparatie's, meest al in dien tijd moeten gebeuren. te blijven, antwoordde Sofie eenigszins verward, toen zij eraan dacht van wien en tot wien ze sprak. Mevrouw Eugenie keek hare gezel schapsjuffer scherp aan. Dit meisje moest van fatsoenlijke ouders zijn. Waarschijnlijk verblijft mijnheer Le page in het buitenland om zijne schuld- eischers te ontgaan, dacht mevrouw, Dat zal de verklaring van het geheim wezen. Er volgde een poos stilzwij gen, waarin Eugenie's hart hoe langer hoe meer ontroerde naarmate zij het meisje aanschouwde. Waart gij bezig uwen vader te schrijven vroeg zij. Ja, mevrouw. Schrijf hem dan, dat ik u onder mijne bescherming neem. Weet gij, juffrouw, dat ik u meer gezien heb Ook graaf Beaucourt meende u vroeger ontmoet te hebben. Sofie verbleekte. Onmogelijk, zeide zij, want ik ben vreemd in Frankrijk. En toch heb ik vroeger zulke oogen gezien als de uwe, antwoordde mevrouw Mixtome in gedachten. Sofie begon te vreezen dat een trek van haar gelaat hare moeder op het spoor kon brengen. Zij hief de oogen angstig en smeekend tot mevrouw op, die bij dezen aanblik verschrok en bleeker werd dan het meisje zelf. O! nu weet ik hetl riep zij naar adem snakkend, want het was alsof haar keel dicht werd gesnoerd. Nu weet ik aan wie gij mij herinnert I Zij stond op en liep ontroerd de kamer op en neder. Sofie sag haar angstig aan. Zonderling, dat ik de gelijkenis niet terstond bemerktemompelde me vrouw, zoodra zij weer eenlgezins De gangen en trappen zijn pas geheel geverfd en komen er, na de verplaatsing van banken, tafels, enz. en de duizenden beenen, die ze passeeren, ook wel niet onge schonden af. Gaarne zag hij, dat de gemeen teraad voor goed weigerde de school voor andere doeleinden, dan waartoe ze bestemd is, te laten gebruiken. B. en W. zeggen in hun ad vies, dat hunne ondervinding van gelijke strekking is, doch afgezien daarvan stellen zij voor het ver zoek in te willigen. Z. h. s. of bespreking wordt alzoo besloten. 5. Werkverschaffing B. en W. doen een voorstel tot het doortrekken van de Prins Hendrikstraat naar den Buthdijk en herinneren eraan, dat over dit plan al meer gesproken is. Thans aldus luidt het prae- advies met de omvangrijke werkloosheid in deze gemeente, hebben wij naar diverse werken uitgezien om een werkvoorziening voor die arbeidskrachten te scheppen. Ook met andere auto riteiten en colleges is over werk verschaffing geconfereerd. Het aantal werken van beteekenis, als zijnde mogelijk voor uitvoe ring, tevens dienende tot algemeen nut, is zeer gering. Er is bijv. bij de verschillende autoriteiten op aangedrongen óm de verbetering van den weg Axel- Roode Sluis nu ter hand te nemen uit een oogpunt van werkver schaffing, doch door niet vol doende medewerking van onder houdsplichtige en aanpalende polders, kan dit werk niet worden uitgevoerd. Dit betreuren wij, daar de plannen gereed liggen. Den Zaamslagschen weg af te graven, te verbreeden en de ver harding te verbeteren, is al meer malen door ons onder de oogen gezien en met autoriteiten be sproken. Dit plan zal van uit voering f 60,000 kosten, waarvoor aan werkloon is geraamd f 6600. Dit beteekent slechts een klein gedeelte van het kapitaal. Het kalmer was geworden en hare blikken vestigden zich op het bleeke gelaat en het goudblonde haar. Gij herinnert mij aan mijn eigen kind dat jaren ge leden in de Middellandsche Zee ver dronk. Zij had dezelfde oogen als gij. Haar haar was iets lichter, maar ge lokt als het uwe. Ach I hoe gelijkt gij mij op mijne arrne Constance I Gij hebt zeker veel van haar ge houden, merkte Sofie op, nauwelijks wetende wat zij zeide. Van haar gehouden Zij was alles voor mijriep mevrouw met tranen in de oogen. Mijn lief, zoet kind! Mijn onschuldig schepseltjeI Ware zij voor mij gespaard gebleven, dan zou ik thans niet alleen staan. Wanneer zij nog leefdemaar waar om mij zoo te kwellen Zij is dood De laatste woorden klonken als een wanhoopskreet. Sofie sprong op. Hare oogen schoten stralen, hare lippen openden zich hare armen strekten zich uit... Zij stond op het punt zich aan het hart harer moeder te werpen en zich bekend te maken. Maar dat alles duurde slechts een oogenblik.de gedachte aan haren vader dreef boven. Het vuur verdween uit hare oogen.de armen zonken langs hare zijden, de lippen sloten zich, het woord, dat hare moeder zoo gelukkig zou gemaakt hebben, werd niet uitgesproken. Zij liet zich weer op haar stoel neervallen en staalde haar hart opnieuw tegen de echtgenoote van haren vader, die van hem gescheiden was. Maar mevrouw Mixtome had hare bewegingen gezien en hare ontroering bemerkt. Zij schreef deze toe aan innige deelneming, welke zich niet dorst te uiten tegenover de hoogge plaatste dame, en zij had er Sofia te overige is noodig voor verhar dingsmaterialen. Dit totale kapi taal zou, op verzoek aan de Prov. Staten wellicht als renteloos voor schot verstrekt worden, doch komt dan eerst in de zomerzitting van dat college in behandeling. Dit werk is alzoo niet uit te voeren in dezen winter. Het plan, dat wèl dezen winter uit te voeren is, is de doortrek king van de Prins Hendrikstraat naar den Buthdijk. Dit plan is nauwkeurig onder de oogen ge zien, en geraamd op f 30.000, ge specificeerd als volgt Aankoop £rond van J. A. Cappon e.a. f 13.000. Verharding met klinkers 7.500.—. Trottoirbanden en tegels 2.500.—. Rioleering 1.000. Werkloon 6.000.—. Totaal f30 000.—. In deze raming zit 20 procent werkloon en zij vraagt plaatse lijke werkkrachten voor het ma ken van trottoirbanden en riool buizen, daar deze in de gemeente gemaakt worden. De rioleering is op f 1000 ge raamd, welk bedrag, afgezien van dit werk, toch successievelijk ver werkt zal moeten worden, voor den afvoer van het stadswater naar de rioleering aan den Buth dijk, daar het niet langer langs den natuurlijken weg kan geloosd worden, tengevolge van de reeds ingekomen klachten van de om wonenden. Voor de werkloozen zal aan het Rijk en de Provincie eer. bijdrage gevraagd kunnen worden. Dit zal een bepaald percentage be dragen, afhankelijk van de klasse, waarin de gemeente voor dien steun is ingedeeld. De oppervlakte die gekocht moet worden is ongeveer 10.000 M". groot, en heeft een breedte van 50 Meter, zoodat aan weers zijden van den weg een strook grond ter breedte van 20 Meter overblijft voor bouwgrond. In totaal zal aan verkoopbare grond overblijven 7.000 M3. liever om. Niemand weet wat ik lijd, begon zij weer na een lange poos. Ik zou een jongere zuster of een kind innig liefhebben, een dierbaar wezen, dat ook mij wederliefde toonde. Ik heb eene groote genegenheid voor u opgevat, juffrouw Lepage, en hoop dat wij mettertijd elkander zullen lief krijgen. Het is wei vreemd dat ik met u zonder terughouding spreek, maar ik gevoel mij geheel tot u aange trokken. Er moet eene wonderlijke gelijkheid tusschen ons bestaan, iets wat men zielsverwantschap noemt. Sofie opende de lippen om te spre ken, doch kon geen.woord uitbrengen. Terwijl de goedheid en vriendelijkheid harer moeder, hare innige liefde voor hare dochter, haar lijden over het ver lies van haar kind, het meisje tot haar neigden, werkte de gedachte, dat de trotsche vrouw haren man in het ge vaar verlaten had, remmend ep haar hart. Ik geloof de menschen goed naar hun uiterlijk te kunnen beoordeelen, zeide mevrouw Eugenie, en zie, dat gij een edel karakter en een liefdevol hart bezit. Uwe liefde te winnen zal mijn doel zijn. Willen wij een ver bond van vriendschap sluiten juffrouw Sofie meende het van de hand te wijzen want zij dacht aan het onrecht haren vader aangedaan. En kon zij liefde schenken zonder vertrouwen Zou zij de vrouw kunnen liefhebben, die haren vader verlaten had Zij zag het edele gelaat dat van innige liefde getuigde, ea het gevoel van het meisje was te sterk, om er weerstand aan te kunnen bieden, Deze vrouw was hare moeder, die haar als dood beweend had en bij haar hart had zij als kind geruit ca dit Waar wij geen andere belang rijke werkvoorzieningen als object kunnen vinden, stellen wij U voor te besluiten a. tot aanneming van dit plan b. tot aankoop van dien grand c. de noodige subsidie's aan te vragen voor uitvoering van het plan d. een geldleening aan te gaan groot hoogstens f30.000, tegen een rente van hoogstens 4V3 pCt. en een jaarlijksche aflossing van minstens f 1000; deze rente en aflos te betalen uit de gewone middelen. Dhr. KOSTER zal niet tegen het voorstel stemmen, maar had toch liever gezien, dat B. en W. tegen den winter een plan hadden gemaakt voor den Zaamslagschen weg. Spr. kan nietgelooven, dat het afgraven van dien dijk niet meer werkloon zou opleveren en acht ook de raming der materialen aan den hoogen kant. Ook komt hem de prijs van f 13000 per hectare als koopsom van den grond voor de nieuwe straat buitengewoon hoog voor en dan is daar ook maar f 6000 loon geraamd. Als het plan voor den Zaamslagschen weg tijdig klaar geweest was, hadden Prov. Staten daarover reeds kunnen beslissen en zou het renteloos voorschot wel zijn verleend. Spr. zou toch nog willen aanraden om dat plan door te zetten en daarmede niet wach ten tot het volgend jaar. De weg is niet voldoende voor het tegen woordig verkeer en we moeten toch zorgen, dat de wegen geen gevaar meer opleveren. De VOORZ. antwoordt dat het college die zaak voldoende onder het oog heeft gezien. Alles ligt pasklaar voor opzending naar de Prov. Staten. Maar als we daarop een renteloos voorschot krijgen, in 60 jaar af te lossen, dan moet dat weer op de begrooting ge bracht worden. En nu hebben B. en W. overwogen, dat het plan van den weg naar Zaamslag duurder is, dan het hier voorge stelde plan, terwijl hier ook meer werkloon in zit. Van den Zaam- hart neigde zich nu tot het hare. Kon zij de liefde harer moeder afwijzen Sofie streed hevig, zij sidderde over alle hare ledematenzij zag haar me vrouw aan en strekte hare armen uit, als een kind. Deze drukte het meisje aan haar hart en kuste haar. Daarna liet zij haar los, trad eene schrede terug en zeide Wij hebben onzen vriendschaps- bond bezegeld, mag ik u nu Sofie noemen Het zal mij genoegen doen dezen naam van uwe lippen te hooren, ant woordde het meisje. Gij moet mij eens alles van u vertellen, van uwen vader en van Griekenland, zeide mevrouw, de hand op het hoofd var. het meisje leggende. Ik zal u niet langer van uw brief schrijven terughouden. Johanna zal mij ontkleeden en daar uw brief dan wel gereed zal zijn zal ik haar tot u zenden. Zij kan u met uw nachttoilet helpen en u zeggen wat gij wenscht te weten omtrent uwe plichten als ge zelschapsjuffer, voegde zij er schert send bij. Vraag haar alles wat gij wilt, zij zal u antwoordenwant zij kent mijne gewoonten, die ik niet gaarne afleg. Zij drukte nog een kns op Sofie's voorhoofd, wenschte haar goeden nacht en verwijderde zich. (Wordt vervolgd.) Hooger stijgt d« meSs'ch ia per soonlijke waarde, naarmate hij meer veer «aderen ieeftt AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1