Gevatte Koude Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. En dan gaat het toch een beetje zonderling, als de menschen eerst de volle huur moeten betalen en dan later naar den ontvanger moeten om het teveel terug te halen. Dat is niet de weg. Spr. blijft erbij, dat voor sommigen de huur veel te hoog is. De VOORZ.Moeten dan de particulieren daar voor betalen Het zijn toch belastinggelden en dan in zoo'n tijd? Dhr. D1ELMAN Daar zullen we maar niet verder op ingaan. Ik ben landbouwer, maar niet te vergelijken met ambtenaren, die f 15 of meer per dag verdienen. Dhr. OGGEL zegt, dat we toch moeten inzien, dat het geld is uil de gemeentekas en daar om moeten we zooveel mogelijk zorgen, dat er geen onbillijk heden voorkomen. De VOORZ. meent, dat men er B. en W. geen verwijt van kan maken dat er verkeerd zou gehandeld zijn. Hij wil ernstig in overweging geven om te wachten. Dhr. D1ELEMAN wil er ook het college geen verwijt van maken. De verantwoording rust op den Raad, die'een ontijdig besluit nam. Maar er moet nu toch iets gebeuren. Dhr. DE FEIJTER begrijpt de houding van dhr. Dieleman niet, die toch begrijpen kan, dat er hoopen menschen zijn, die even eens te veel huur geven en waar om moeten er dan bepaalde per sonen bevoorrecht worden Spr. kan er zijn stem niet aan geven. Dhr. DIELEMAN zegt, dat dhr. De Feijter uit het oog verliest, dat als de Raad opslaat, de par ticuliere huiseigenaren de huur ook verhoogen en omgekeerd. Dhr. 'T GILDE staat geheel aan de zijde van dhr. Dieleman. De regeling is niet goed en de weg is veel te lang. Er wordt wel gewezen op een gemeente-arbei der, maar het is een kleine cate gorie, die zulk loon heeft, terwijl B. en W. zelf die loonen ook te hoog vinden. Zij gaan blijkens bij mij ingekomen klachten uit van het standpunt, dat het ge middelde dagloon f2.50 is en dat wordt ook bij de gemeentelijke werkverschaffing betaald Waar B. en W. dus als loondrukkers optreden, moeten ze ook zorgen, dat de huur daarmede in overeen stemming komt. Trouwens toen de Raad de huren wijzigde, heb ben particulieren o.a. Van 't Hoff er zich eveneens naar geregeld. Spr. voorziet, dat er nog maanden van werkeloosheid zullen volgen, dus gaat het niet aan om die zaak op de lange baan te schuiven. De VOORZ. zegt, dat hetgeen dhr. 't Gilde aangaande de loonen zegt, onjuist is. Dhr. 'T GILDE meent het goed te weten en acht de tijd nog niet gekomen, om de loonen te ver lagen. Er zijn tal van menschen, die meer dan f2.50 geven. Dhr. ESSELBRUGGE merkt op, dat er ontzettend geboomd wordt. Er is immers aan den Minister gevraagd om de huur te verminderen en wat kan men nu anders doen, dan afwachten De VOORZ. acht dat ook het beste, waarop aldus wordt be sloten. (Wordt vervolgd). Verbetering. Bij nader onderzoek is ons ge bleken, dat aangaande het adres der bewoners uit, de Julianastraat dhr. Van de Bilt het woord „twee maal" niet heeft gezegd, zoodat dit vervalt. Red. Ingezonden Mededeelingen Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vast zittende Hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop 1 Vraag ze Uw Drogist. Tan Speyk herdacht. De heldendood van den marine officier Van Speyk, die gisteren vóór honderd jaren voor Ant werpen, liever dan zich aan den vijand over te geven, het kruit aan boord van de „Kanonneer boot 11" tot ontploffing brachten zoo met schip en bemanning in de lucht vloog, is door de Ko ninklijke Marine in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar het gedeelte der stoffelijke resten van dezen doode, dat naderhand is teruggevonden, ligt begraven, op plechtige wijze herdacht. Van de marine-kazerne ver trokken tegen tienen verschillende marinecorpsen naar den Dam, voorafgegaan door tamboers en pijpers, welke marschmuziek ten gehoore brachten. In de kerk bevond zich een zeer groote schare autoriteiten en belangstellenden. Na muziek en zang volgde een rede van vice-admiraal Quant als oudste vlag-officier der actieve marine. Na deze rede had de krans- 'egg'ng plaats op het graf van Van Speyk. De indrukwekkende plechtig heid werd besloten met zang en orgelspel. Godslastering. De Nationale Bond tegen Re volutie heeft een adres gezonden aan den Minister van Justitie, waarin wordt betoogd, dat wan neer aan het communistische dag blad „De Tribune" wordt toege staan voort te gaan met het pu- bliceeren van godslasterlijke taal en afbeeldingen als geschiedde in het nummer van 19 Januari j.L, bij voortduring het overgroote deel van ons volk in zijn heiligste gevoelens zal worden gekrenkt, Aangedrongen wordt op het nemen van maatregelen om gods lasterlijke publicaties voor het vervolg onmogelijk te maken en het ter lezing leggen van dit en dergelijke bladen in openbare leeszalen en andere voor het pu bliek toegankelijke lokalen te ver bieden. Zeker, wanneer het op prijs wordt gesteld, dat in verschil lende gemeenten strafbepalingen bestaan tegen het vloeken, dient toch eveneens tegen godslastering gewaakt te worden. AXEL, 6 Februari 1931. Het was een goede gedachte van het bestuur van V. V. V., om de gelegenheid te benutten, dat de familie Speenhoff naar Z. Vlaanderen kwam en deze ook hier te laten optreden. Dit kwam ook mooi van pas, nu V. V. V. juist haar 5-jarig bestaan vierde en alzoo een feestelijke tint gaf aan dat optreden, dat Dinsdag j.L op de versierde bovenzaal van „Het Gulden Vlies" alhier plaats had. De voorzitter, de heer A. van Maale, leidde dan ook de aan wezigen in met een overzicht van hetgeen in de 5 jaren was be reikt en noemde daarbij als glans punten een paar tentoonstellingen, een zeer gered geslaagd Ce ncours- hippique in 1930 en de winkel week. Hierna nam de heer Speenhoff het woord en gaf in vogelvlucht een kijkje op zijn reis naar en door Indië, wat hem wel bevallen is. Maar ofschoon in mindere mate beviel het hem ook blij kens zijn causerie in Zeeuwsch- Vlaandcren wel. Trouwens ge heel Nederland vindt in hem een warm verdediger en in lied en rede getuigde hij van liefde voor zijn vaderland. Bij ons Axelaren wil er dat wel in en zoo ontstond al spoe <Jig de gezellige toon, die dhr. Speenhoff noodig had om de refreintjes te doen begeleiden. Ook mevr. Speenhoff en dochter wisten door haar opt.eden het publiek te winnen en omdat ge zelligheid weinig rekening houdt met den tijd, werden ook na het officiëele gedeelte nog een paar uren gesleten in aangenaam sa menzijn. Hiertoe werkten ook mede de heeren J. Bierlé en H. de Vries uit Terneuzen, die voor zoover ze de muzikale leiding hadden, zich het vertrouwen waardig maakten voor het leveren van goede muziek. Meer steun Maandagavond werd alhier op de bovenzaal van mej. de wed. Gilijamse een vergadering ge houden van werkloozen, uitge schreven door de afd. van de S. D.A.P. en de Axelsche Bestu renbond. Als spreker trad op dhr. C. Hamelink alhier, die de volgende 5 stellingen verdedigde le. Niet de arbeiders, maar zij, die dezen maatschappijvorm ver dedigen en in stand houden, zijn verantwoordelijk voor den aood der werkloosheid. 2e. De door werkloosheid ge troffen arbeiders ontleenen daar aan het recht van vergoeding van loonderving, als gevolg van werkloosheid te ejschen. 3e. Zelfs de kapitalistische maatschappij heeft voor zijn voort bestaan een koopkrachtige ar beidersbevolking» noodig. 4e. Tot een zoodanige opvat ting en toepassing dier idee is echter de huidige economische leiding in de wereld niet in staat. De voorziening in den nood is zoo goed als overal onvoldoende, ook in Axel. 5e. Slechts de toepassing der sociaal-democratische opvatting van productie en distributie geeft de grootste waarborg voor een degelijk bestaan der geheele menschheid. Uit den aard der zaak was de geheele toespraak een aanbeveling van den socialistischen heilstaat, en vond deze bij de aanwezige werkloozen een willig gehoor, waar hun toestand als onhoud baar werd beschreven en het hun als een recht werd voorgespiegeld om minder hard te werken en meer loon of steunuitkeering te eischen. Ten slotte kwam spr. tot de steunregeling alhier, die hij on voldoende noemde. Wanneer de vermogens werden aangeslagen, waaruit z.i. wel een f 12000 is te halen, konden de werkloozen daaruit royaal worden gesteund, zonder dat de gemeente-financiën in de war kwamen. Er zijn nu 117 menschen voor steun opge geven, waarvan er 65 werden afgewezen. Op welke gronden is hem niet bekend. Als men in 1930 f800 heeft verdiend en opgeleefd, is dat z.i. niets te veel en heeft men zeker nog steun van noode als de verdiensten opholi- den. Spr. sluit met de conclusie, dat alleen een socialistische maat schappij waarborg geeft voor een menschwaardig bestaan, omdat daarin productie met distributie gelijken tred houden De voorz., dhr. C van Bende- gem stelde hierna voor om de motie ter kennis van den gemeen teraad te brengen, welke motie reeds in ons vorig nummer is afgedrukt. De motie werd met algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering, die door ruim 80 personen bezocht was, uiteenging. Statenverkiezing. Door Ged. Staten zijn benoemd met ingang van 18 Februari a.s. voor den tijd van vier jaren tot leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten in den kieskring Hulst de hee ren C. J. Burm E. Th. Locke- feer; Jos. Maertens en A- C- M Poppe en tot plaatsvervangende leden de heeren C. J. van de Walle; G. M. Veugelers en L F. M. van Waesberghe, allen te Hulst. Zaamslag. Zaterdag werd alhier aanbe steed het bouwen van een woon huis, waarvoor werd ingeschre ven als volgt Timmerwerk J. de Waal, Kui taart, f1133, J. Freijser, Terhole, f 1126, _K. Dieleman, Zaamslag,. f 1100, P. Burggrave, Hengstdijk, f 1000. Metselwerk P. de Rooy, Bosch- kapelle, f 1365. ijzerwerk L. Willemsen f23,85, J. Willemsen, f21,75 en H. K. Markusse f21, allen te Zaamslag. Schilderwerk: C. Dees, f240, D. Riemen?, f235, C. Kaijser, f223, C. Haak, f222, J.M. Wisse, f215, C. Wisse, f197 en H Wisse f 183, allen te Zaamslag. Loodwerk J. de Zeeuw, Zaam slag, voor f 91,55. Het werk is aan de laagsten gegund. Donderdag werd alhier door den heer Simpelaar, directeur van de Coöperatieve Vruchten veiling te Terneuzen, een lezing gehouden over de teelt van tuin bouwproducten, in zonderheid de groententeelt. Óndanks de moei lijke tijden gaf spreker in over weging zich voor de groen tenteelt op den export toe te leggen en de noodige zorg bij de behandeling der producten te betrachten. Bij verstandige en geregelde aanvoer aan de veiling zal er voor een goed product in de toekomst toch altijd nog een prijs zijn te maken. Spreker sprak de hoop uit, dat de leden door onderling overleg in aanplant en teelt, een gere gelde veiling der verschillende producten in de toekomst zullen willen bevorderen. De heer J. Jansen, hoofd der openbare school in den Groote Huijssenspolder is met 1 Februari jl. op wachtgeld gesteld. Gisterenvoormiddag kreeg dhr. J. Tollenaar, terwijl hij bezig was de motor van zijn auto aan te zetten, van den slinger een slag tegen zijn arm met het ge volg, dat dit lichaamsdeel brak en hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De verkooping van het café van A Fraaijenhove te Othene, welke gisteren ten over staan van notaris van Dalsum zou plaats hebben, werd van rechterlijke zijde uitgesteld. Axelsch villadorp. Men schrijft ons: Is 't villadorp derComp. Neer- landaise de l'Azote reeds een mooi gebouwencomplex met ruime ge plaveide straten en mooie af rasteringen, dit zal met de be planting van booraen, waar men thans mee doende is in de toe komst het effect nog meer ver hoogen en vele wandelaars in de mooie zomerdagen tot een bezoek uitlokken. De voordracht voor onder wijzeres aan de openbare lagere school te Oostburg bestaat uit de dames W. C. Zoethout te Hootd plaatH. A. Chevalier te Mid delburg en C de Doelder te Terneuzen. De heer J. de Bruijne, on derwijzer te Zuiddorpe is tijdelijk als zoodanig benoemd te Bergen op Zoom. Toen Zondagavond circa half 10 de laatste trein uit Sel- zaete te Sas van Gent arriveerde, constateerde de conducteur, dat er een ruit was gebroken. Daar geen der inzittende passagiers (een tweetal Italianen, een viertal Duitschers en enkele meisjes uit Terneuzen) beweerde te weten, wie het defect had veroorzaakt, sommeerde de conducteur het geheele gezelschap de coupé te ontruimen, waaraan echter niet zoo grif gevolg werd gegeven, zoodat de marechausée er bij te pas moest komen. De betrok kenen moesten maar zien, dat zij op andere wijze hun bestem ming bereikten. Z. Koer. Kori(Jnen. Op de te Vlissingen gehouden tentoonstelling van konijnen en pluimvee behaalden o. a de vol gende personen prijzenM de Ridder Iz. Hoek 1 eerste, 1 derde J. Meertens, Hoek, 1 eersteP. H. de Jong, Driewegen (Terneu zen) 1 derde; Adr. van Rijn, Axel, 1 eerste, 1 derdeA. van Luik, Terneuzen, 1 tweede; P. Dieleman Az. Hoek 1 tweede P. de Jonge Fzn. Hoek 1 tweede Abr. Loof, Axel 1 derde. In de afdeeling pluimvee be haalde de heer Abr. Loof Axel 1 eerste. De heer J, J. Kotvis, gebo ren te Hoofdplaat, assistent le klasse bij de post te Eindhoven, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen kommies P. T, Predikbeurten te Axel. Zondag 8 Februari 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure D.«. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. De vlasindnstrie in Vlaanderen. De toestand van de vlasin dustrie wordt met den dag be denkelijker, zoo schrijft de Brus- selsche ccrreapondent der N. R. Crt. Te Gent heeft de Linière des Flandres, welke 450 arbei ders in dienst had en 14640 spoelen telde haar bedryf stop gezet. Er staan thans in deza stad zes vlasspinnerijen stop, Ook in de streek van Kortrijk, Roeselaere en Zele zijn de vlas fabrieken fel beproeld door da economische crisis. In de groot# Gentsche spinoeryen is een voorraad vlasdraaa aanwezig, waarvan de waard3 op honderd millioen francs wordt geraamd, Politierechter te Middelbnrg. In de zitt'ng van 3 Februari werden de volgende uitspraken gedaan J. J. O, 22 j varensgezel te TerneuzeD, verdacht dat hij A, Klaassen, J. S. de Ridder en D. van der Beek heeft geslagen, 25 boete of 25 dagen hechteuis. J. B., 35 j., werkman te Phi lippine, verdacht dat hij Aug. Swagemakers heelt beleedigd, 10 ot 10 dagen hecht. C. M. de B., 37 j., te Stekene (B.), omdat hij te St. Jaasteen E. F. de Neve en diens echt- genoote heelt beleedigd, 10 of 10 dagon hecht. C. J. v. d. G., 34 jaar, mon teur te TerneuzeD, beklaagd dat hjj zich tegen den opper wacht meester heeft verzet, toen deze hem terzake van dronkenschap arresteerde, f 15 boete ot 15 dagen hecht. J. M30 j., timmerman te Sas van Gent, verdacht dat hjj zich in staat van dronkenschap te Terneuzen heeft verzet tegen de politie, 15 of 15 dagen hecht. Faillissementen. Blijkens opgave van het infor matiebureau De Graaf en Co. N.V., bedraagt het getal uitge sproken faillissementen over de maand Januari 1931 als volgt: Noord-Holland (exclusief Am sterdam) 39, Amsterdam 53, Zuid- Holland Exclusief den Haag en Rotterdam) 34, den Haag 22, Rotterdam 35, Utrecht 16, Gel- dirland 20, Nood-Brabant 43, Limburg 18, Zeeland 3, Fries land 14, Groningen 11, Drente 5, O verijssel 5. Totaal over Janu ari 1931 3!8 faillissementen. Totaal over Januari 1930 275 faillissementen. We zien dat Zeeland hierbjj nog een gunstig figuur maakt. Tegen G. Maliepaard, oudi 22 jaar, wonende te Óss,*die 29 September 1930 te Rotterdam in: haar woning zijn schoonzuster met bijls'agen vermoordde en daarna met f3000.— vertrok, is door het Openbaar Ministerie levenslange gevangenisstraf ge- eischt. De uitspraak is bepaald op 17 Februari. Te Hendrik-Ido-Ambacht waren de 5-jarige joDgetjes M. van Arkel en PI. de Sooo in de schuur van oen landbouwer aan bet spelen. Daarbjj heeft laatst genoemde bij ongeluk met een vork het andere jongetje in het oog gestoken. De hersens wer den geraakt en het jongetje wa* op il&g dood,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2