Neus en Borst. Bjj Griep en Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis niet gesproken worden, omdat daarvan in de dagbladen uitvoe rige verslagen zijn verschenen maar nu deze campagne beëin digd is, kunnen daarvan nog we eenige samenvattende opmerkin gen worden gemaakt. Dan moet voorop staan, dat deze vergaderingen zeer geslaagd mogen heeten. De belangstelling was zeer goed en getuigde van meeleven. Maar ook kwam overal de dankbaarheid der genoodig- den tot uiting, dat zij op deze wijze in staat werden gesteld door uitvoerige inlichtingen van den kant der aanwezige direc toren van velerlei belangen nog eens weer grondiger kennis te nemen en die uitvoerig met hen te bespreken. Deze vergaderin gen bleken dermate in een be hoefte te voorzien, dat wordt overwogen dergelijke samen komsten hetzij jaarlijks, hetzij om het andere jaar, te beleggen waar over het werk, ook naar de Indische zijde, dergelijke me- dedeelingen worden verstrekt en dergelijke adviezen, zooals nu ontvangen zijn, worden ingewon nen. Uit den kring dergenen, die plaatselijk hun arbeid geven om de middelen gestadig te doen aanzwellen, zijn vele waarde volle wenken ontvangen, waar mede de directie haar nut kan doen. Ook t.a.v. de financiën zijn opmerkingen gemaakt, welke van nut zullen zijn bij het toe vloeien der middelen. Meer evenwel dan door dit alies gevoelt de directie zich gesteund door dit resultaat, dat het 'volgende getuigenis is uit gesproken „De aanwezigen ter vergade ring gehouden in de hiervoren genoemde plaatsen, leden der Hoofdbesturen en van Classicale Zendingscommissies en andere belangstellenden in de Zending bijeengeroepen door de Directie der Samenwerkende Zendings- Corporaties, gehoord de uiteenzettingen over den huidigen financieëlen toe stand en de geraamde behoeften voor het loopende jaar, gehoord de uiteenzettingen over de plannen en behoeften der Bin nenlandsche Actie, gehoord de op deze uiteenzet tingen gevolgde besprekingen, spreken hun vertrouwen uit in de leiding en nemen aan dat de geraamde bedragen een minimum aanwijzen van wat voor den ar beid noodzakelijk is en dat ieder hunner het als zijn persoonlijken plicht beschouwt naar vermogen mee te werken aan het.zoo regel matig en vroegtijdig mogelijk bij eenbrengen der gelden, spreken de wenschelijkheid uit dat de Directie der Samenwer kende Zendings-Corporaties zich richi tot alle Comité's, Afdeelin gen, Commissies enz., die voor deze Corporaties arbeiden met het verzoek het, met het oog op de toenemende behoeften en op het feit, dat de raming voor 1931 sterk gedrukt werd, het met alle kracht daarheen te sturen, dat de inkomsten voor 1931 die van 1930 met tien procent zullen te boven gaan, en stellen zich, ieder in eigen kring, beschikbaar om naar ver mogen mee te werken aan de uitvoering der door de Binnen- landsche Actie beraamde maat regelen ter versterking van de basis van het Zendingswerk". Bij neusverkoudheid en koude op de borst had men vroeger de goede gewoonte om neus en borst in te wrijven. Tegenwoordig ge bruikt men hiervoor de genees krachtige Purol. Nederland en België. Naar het correspondentiebureau verneemt hebben te 's-Graven- hage besprekingen plaats gehad tusschen delegaties der Belgische en Nederlandsche regeeringen over wederkeerigheid in de toe passing van de Belgische en Nederlandsche wetten op de ver zekering van arbeiders tegen gel delijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Deze besprekin gen hebber, geleid tot algeheele overeenstemming tusschen beide delegaties omtrent een aan de beide regeeringen aan te bieden ontwerp-verdrag betreffende de wederkeerigheid. AXEL, 3 Februari 1931. In een voltallige zitting van den Raad werd heden alhier door den Burgemeester de volgende openingsrede uitgesproken Mijne Heeren. Indien wij in deze eerste ver gadering een terugblik werpen over het jaar 1930, dan kunnen wij direct constateeren, dat dit jaar voor uwe gemeente niet onbelangrijk is geweest. In uwe vergadering werden verschillende voorstellen gedaan en vele besluiten werden geno men. Deze alle op te noemen lijkt mij niet neodig, maar toch wil ik de aandacht vestigen op de verschillende besluiten, die genomen zijn inzake ons belas tingstelsel, noodig geworden in verband met de inwerkingtreding der nieuwe wet tot regeling der financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Met groote aandacht zullen wij hebben na te gaan de uitkomsten over het eerste jaar, om te kunnen zien of de genomen besluiten juist zijn geweest. Ook onze gemeente lijdt onder de groote oeconomische crisis te meer omdat onze gemeente een landbouwende gemeente is Voor den akkerbouw en het vlasbedrijf is het jaar 1930 al een zeer ohgunstig jaar geweest Niet alleen waren qualiteit en quantiteit slecht, doch ook de prijzen waren ongekend laag. De opbrengst van suikerbieten was goed te noemen evenwel, daar de prijs van de suiker zoo abnormaal laag was, was de verbouw van de suikerbieten ook niet loonend. Mede door de slechte uitkomsten van den land bouw, daling der grondprijzen, nog bestaande hooge pachten, staan de landbouwers gebukt onder de zware lasten en zien met verlangen regeeringshulp tegemoet. De ammoniakfabriek te Sluiskil is einde 1930 ongeveer gereed gekomen, waaraan vele menschen uit Axel en omgeving bij den bouw hebben gewerkt. Een groote fabriek is thans tot stand gekomen, waarop een 700 a 800 menschen zullen kunnen werken. Jammer mag het genoemd wor den, dat er niet meer Axelaren op de fabriek zijn aangenomen geworden. Door het maken van de nieuwe haven voor deze fabriek is thans Axel voor zeeschepen te berei ken. Den 4den November 1930 kwam de eerste zeeboot „Bis- kaye" binnen met een lading pyrite. Was de vorige winter de werkloosheid nihil te noemen, thans heeft deze groote afme tingen aangenomen. Gemiddeld staan de laatste maand 170 per sonen als werkloos bij den Cor respondent der Arbeidsbemid deling ingeschreven. Het Ge meentebestuur heeft thans een vorrs'el bij Uwen Raad inge diend tot uitvoering van een be paald werk opdat een aantal werkloozen aan het werk zouden kunnen gesteld worden. Gaarne beveel ik dit voorstel bij U aan. Bevredigend zijn de resultaten van het Gasbedrijf, zulks ook in verband met de uitbreiding naar Terneuzen. In 1930 is er 50.000 M8 gas meer atgeleverd dan vorig jaar. In de reeds aanwezige kluis is de tweede oven ingebouwd, welke thans nog niet in gebruik is genomen. Het aantal straat- antaarns werd in verband met de uitbreiding der Gemeente uit gebreid. De gezondheidstoestand der Gemeente is goed te noemen besmettelijke ziekten kwamen er in 1930 niet voor. Vermeld kan worden, dat met de uitbreiding van Sluiskil, 75 woningen in deze gemeente zijn gebouwd. Het grondbedrijf verkocht 42 perceelen bouwterrein tot een gezamenlijke grootte van 4699 M2, voor een totaalprijs van f 12625,75. De factor voor de Inkomsten belasting bedroeg voor 1930 1. In 1929 bedroeg deze factor 1,2. In hoeverre belastingver hooging noodig zal zijn, in ver band met vermindering van in komsten, is thans bij benadering niet te schatten. De bevolking der gemeente steeg in 1930 van 5854 tot 6077 inwoners. Een vermeerdering al zoo van 223 personen. Geboren werden 119 personen, terwijl het aantal der overledenen 47 bedroeg en het aantal huwe lijken 39. Nu onze gemeente een zielen tal heeft van boven de 6000 in woners, zal het aantal raads leden worden uitgebreid tot 13, zulks ingevolge de Wet van 29 November 1930 (Stbl. ao. 442). De heer Van Dixhoorn die bi het begin van 1930 Lid van Uwe vergadering was, werd ons door den dood ontnomen. De heer Esselbrugge neemt thans zijn plaats in. Ook wil ik hier nog melding maken van het bezoek van H.M. de Koningin met Haar Gemaal en H.K H. Prinses Juliana op 16 Aug. 1930, waar tijdens haar be zoek zoo onomwonden de Oranje gezindheid tot uiting kwam. Mijne Heeren ik eindig met U allen ieder met de zijnen een gezegend Nieuwjaar toe te wen- sehen en de hoop uit te spreken, dat onze Gemeente voor rampen en onheilen moge worden be waard en dat God zijn onmis- baren zegen in ruime mate moge schenken op den door ons te verrichten arbeid. Na kennisneming van de inge komen stukken, w.o. ook een verzoek van den plaatselijken raad van de s.d.a.p. en de a.b.b. om een 2e vertegenwoordiger in de steuncommissie. Een adres van bewoners van de Julianastraat om vermindering van huur werd aangehouden, evenals een verzoek van bewoners van den Oudenweg tot demping eener sloot. Verzoeken van C. van Bende- gem, J. C. Kense en A. de Zeeuw inzake aankoop bouwgrond wer den ingewilligd, eveneens als het verzoek van V. V. V. tot gebruik van de openb school voor een tentoonstelling. Besloten werd bij wijze van werkverschaffing de Prins Hen drikstraat door. te trekken tot de Buthdijk, een werk dat f 30.000 kost. Z h.s. werd goedgevonden om de gevraagde voorschotten te verstrekken aan de Bijz. scholen ingevolge de L.O. wet. Alsvoren inzake verzoeken van P. Groothaert en J. Scheele Jz. om vergoeding voor schoolgaande kinderen. Z.h.s. werd besloten om mede te werken tot liquidatie van de Z. VI. Waterleiding-Mij. Vermeld zij nog, dat ingekomen was de volgende Motie. De werkloozen van Axel, in vergadering bijeen op 2 Febr. '31 te Axel gehoord de inleiding over de werkloosheid en de verwachtin gen voor de naaste toekomst gehoord de onvoldoende scha deloosstelling der getroffen ge zinnen ook in deze gemeente overwegende voorts de nood lottige gevolgen, die daaruit noodwendig moeten voortvloeien spreken als hun meening uit, dat alleen een veel krachtiger steun dan tot nu toe de bevol king voor nog grooter ramp kan behoeden dringen er met klem bij het Gemeentebestuur op aan om zui ver en algemeener steun te ver- eenen aan de werkloozen, daar toe desnoods geholpen door Rijk en Provincie, en besluiten deze motie te )ubliceeren in de Axelsche en de Terneuzensche Courant en det Volk. Besloten werd deze motie naar B. en W, te verwijzen om advies. Sanapirin-tabletten. Buisje 75 en 40 ct. Anga-siroop. Flacons van f 1.75 en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Steunregeling te Terneuzen. Te Terneuzen is op voorstel van B. en W. en naar aanleiding van het advies der daartoe be noemde raadscommissie, in ver band met, den crisistoestand eer. afzonderlijke commissie ingesteld voor het ondersteunen van valide uitgetrokken werkloozen. Voorgesteld werd als steun te verleenenf 10 per week voor gehuwden en ongehuwde kost winners, benevens f 1 per gezins lid, voor kostgangers f 8 per week. Hierbij valt echter in aanmerking te nemen, dat het steunbedrag nimmer hooger mag zijn dan 65 pet. van het grond loon dat zij bij 48-urige arbeids week zouden kunnen verdienen, dat voor transportarbeiders is vastgesteld op f 19, voor bouw vak- en fabrieksarbeiders opfl8 en voor landarbeiders op f 15 per week. Van de inkomsten, zoo van den uitgetrokkene zelf als van de leden van zijn gezin, wordt twee derde in mindering gebracht op zijn steunbedrag. De steunregeling zal eindigen 1 Juli 1931. Van de door den heer Hamelink voorgestelde amendementen wer den enkele door B. en W. over genomen, o. m. om de uitkeering voor gezinsleden te stellen op f 1 in plaats van 75 cent. Ten slotte werd bepaald dat de commissie zal bestaan uit 2 leden benoemd door den raad, 1 door B. en W., 1 door den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, 1 door den Terneuzenschen Be sturenbond, 1 door den R K. en 1 door den Chr. Besturenbond De directeur der arbeidsbeurs zal er als adviseerend lid deel van uitmaken. In afwijking met het oorspronkelijk voorstel van B. en W. zullen de vertegen woordigers der organisatie's vol ledig de vergaderingen van het college kunnen bijwonen en zich over de te behandelen zaken kunnen uitspreken. Tot gemeentegeneesheer te Terneuzen (kom) is benoemd de heer W. W. Stevens, arts aldaar. Donderdagavond hield de Gereformeerde Meisjesvereen. „Tryfena" haar 11e jaarvergade ring. Onder leiding van mej. Adriana Bakker werd een mooi programma afgewerkt. De inlei dingen getuigden van ernsiige studie, terwijl de voordrachten op keurige wijze werden voorgedra gen. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging bloeiend is. Het ledental nadert de 60, zoo dat men zich in het afgeloopen jaar genoodzaakt zag te splitsen in Tryfena 1 en 2. Een drietal tableaux, waarvan het „Lied van de Klok" het schoonste en het aangrijpendst „De Pelgrimsreis" was. „Moeder alleen" gaf een kijkje in de kinderkamer. Het was voor de meisjes en de vele belangstel lenden een leerzame en genot volle avond. Afgevaardigden van verschil lende vereenigingen brachten hun goede wenschen over aan hare 11-jarige zuster. Nadat tot slot gezongen was „'k Wil U mijn God mijn dank betalen" sloot ds. Post de samen komst met dankzegging. Te Overslag wil het met de electrificatie maar niet vlotten. Aangezien men met de P.Z E.M. niet tot overeenstemming kan geraken, zal men bij den Minister van Waterstaat requesteeren om toestemming te bekomen tot het betrekken van electrische energie uit België. St. Jacsteen. De raadsvergadering van jl. Vrijdag werd slechts door 9 leden bijgewoond, benevens den voor zitter den heer P. H. Geirnaerdt, burgemeester en den secretaris, Op de publieke tribune was vrij veel belangstelling. De Voorz. opende de vergade ring met een Nieuwjaarsgroet en dankte allen en ook de burgerij voor de talrijke felicitatie's. Hij wenschte wederkeerig dat het allen wel zal gaan en de crisis in 193! een einde zal nemen. Van de heeren Vergauwe en Ivens was bericht van verhinde ring gekomen. Na de uitvoerige notulen werd lezing gegeven van de ingekomen stukken. Voor kennisgeving werd aan genomen een bericht van Ged. St., dat door de provincie met 30 jaren aflos een renteloos voor schot wordt, gegeven van f6500 voor verbetering van de Wilhel- minastraat, de Hoogstraat en de Ellestraat, totaal over 2100 M. lengte. Verzocht is aan Ged. St. om op het wegenplan ook te zetten de weg van Heikant tot Zuid- dorpe. Dat is ook door de gem. Koewacht gevraagd. In zake het schrijven van de Z.-Vl. Waterleiding Mij. had de Raad een belangrijke beslissing te nemen. De Voorz. achtte bespreking overbodig en vertrouwde, dat het door de leden genomen stand punt zal zijn in het belang van de gemeente en hoopte dat daaraan de beslissing zal zijn getoetst. Dhr. Vael merkte op, dat de Raad vroeger gunstig heeft beslist en daarom nu voor groote uit gaven zal staan, als de kosten betaald moeten worden. Hij ge looft, dat bij vrijwillige aansluiting de waterleiding in het belang der gemeente zal zijn. Dhr. de Buck was het daar niet mee eens en meende, dat het zeer schadelijk voor de ge meente zou zijn. Het water wordt aan de landerijen onttrokken, zoodat deze niets meer waard zijn. Daarbij komt nog, dat men nu aansluiting als verplichting eischt, terwijl dat vroeger vrij gelaten werd. Spr. blijft er tegen. Dhr. Schiffer achtte een water leiding onmisbaar, maar gezien den toestand van St. Jansteen, dat goed water heeft, vond hij de hooge kosten niet evenredig aan de voordeelen. De h.h. de Kerf en Stevens sloten zich daarbij aan. De Voorz. zei, dat hij in prin cipe voor een waterleiding is, rnaar de wijze waarop deze tot stand komt, is hem niet onver schillig. Wat dhr. de Buck zei over het waterverlies kon spr. echter niet deelen, gezien de des kundige rapporten. Dhr. Schiffer zei, dat het adres spreekt van recht en billijkheid. Maar hij vindt het al niet billijk, dat er f 70000 aan onkosten ge maakt zijn, terwijl daarvoor geen opdracht is gegeven. Spr. acht het ook daarom de vraag of men wel recht heeft om die som te eischen. De Voorz. zei, dat dit later kan uitgemaakt worden, maar dat B. en W. geen voorstel hebben en den leden volle vrijheid laten, hoe ze stemmen willen. Dhr. De Buck wees erop, dat de ingezetenen bijna allen tegen aansluiting en voor ontbinding zijn. Niemand gaat goed water koopen, als hij het gratis kan krijgen. Hij acht het goed voor groote steden en voor gefortu neerde menschen, maar de min dere man hier zou erdoor gedrukt worden, als al het water wordt weggetrokken. Dhr. Vael zou het tegenwoor dig wel goed vinden, als wat water werd weggetrokken. En wat de onkosten betreftis reeds uitgemaakt dat we die betalen moeten. Door dus iets meer te geven, konden we evengoed aan sluiten. De Voorz. zei, dat de beslissing voor verantwoording van den Raad komt en gaat over tot stemming. Tegen aansluiting stemden de h h. Stevens, Schiffer, Vink, de Buck, Plasschaert, Verket en van Helsland. Vóór de h.h. Vael en Martinet, Alsnu kwam in behandeling het in de vorige vergadering aam gehouden verzoekschrift van het R,K, Kerkbestuur te Heikant, ont t

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2