No. 94. C. B. Antheunis. Jongens- en Meisjesboeken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Welke Groenten we nu hebben? Weer geconserveerde Spinazie, eerste soort Witloof, prima Bloemkool, gesorteerde Spruiten, groene Savoyekool, roode Kool en Schorseneeren. „Nederland" Magazijnen J. VISSER- KOOLE, Axel. Wegens verandering te koop of te huur: 4 stnks voor 25 ct. fraai gebonden en aantrekkelijke C. VINK, Boekhandel, Buitenland. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 3 Februari 1931, Opper-Brandmeester Axel. D. JANSEN. Prijsraadsel Reclamecourant. Inkoopcombinafie „NEDERLAND" is onze kracht en macht, KOLINE Spoorwegongeluk. Maandagavond om 7 uur is een personentrein uit Nieuwer- gchans bij het binnenkomen van het station te Groningen op een goaderentrein geloopeD. De bot sing ws9 zoo hevig, dat 3 per sonen werden gedood, 5 zwaar- en 3 lichtgewond. Verscheidene reizigers moes ten worden uitgezaagd omdat de wagons geheel waren inge drukt. Het ongeluk geschiedde op 150 M. van het station. Als oorzaak worden opgegeven verkeerden wisselstand en het feit dat een verkeerd sigra»l op veilig stood. De 3 gedooden zijn passagiers. Een der zwaargewonden be hoort tot het peessneel. De botsing was vry hevig, verschillende wagons geraakten uit de rails. Twee wagor s van den personentrein werden mee gesleurd en tegen den goede rentrein aangedrukt. In den personentrein bevon den zich verschillende passa giers, die allen langs het ach terste gedeelte den trein uitren den om te zien wat er gebeurd was. Het beeld dat de voorste wagon vertoonde was ontzettend. Hier uit haalde men de lijken van 3 reizigers en 5 gebonden, die allen zware kwetsuren hadden bekomen en moesten worden uitgezaagd. De omgekomen reizigfers zijn de heeren Bollegra uit Utrecht, Diddens en v. d. Veen, aanne mers te Groningen. Zij bevon den zich in een 2e klasse-coupé Onmiddellijk waren politie en brandweer ter plaatse en ook het parket stelde een onderzoek in. De snelheid was door de bot sing nog vrij groot. Door den hevigen druk werd de postwa gen over den eerstee wagon heen geschoven, waardoor deze geheel versplinterd werd. Maandagmiddag hebben op den openbaren weg tusschen Esschen en Nieuwmoer drie ban dieten de 20-jarige rnej. Peeters aangerand, uitgeschud en aan den weg bewusteloos achtergelaten. De individuen waren in een auto gezeten en stopten toen het meisje naderde. Met een revolver eischten zij haar geld of haar leven. Het meisje had in het geheel 50 francs, die de onver laten haar afnamen. Daarna mishandelden zij haar en sneden haar de haren van het hoofd, waarna zij het slachtoffer in be- wusteloozen toestand langs een sloot legden en achterlieten. Sneeuwstorm en lawines. Uit Chambery wordt gemeld, dat de kabelspoor, waarmede ar beiders naar de naburige electri- citeitsfabriek werden vervoerd, door een lawine werd overvallen. De kabel brak en drie arbeiders werden meegesleurd. Twee hun ner worden later zwaar gewond gevonden, maar van den derde viel geen spoor te bekennan. Men neemt aan, dat hij is om gekomen. Sedert drie dagen reeds woedt in deze streek een sneeuwstorm. De verbindingen met Bonnevalle en omliggende plaatsen zijn ge heel verbroken. Aardbeving. Over de ernstige aardbeving, die Albanië geteisterd heeft, wordt bericht, dat de stad Ko- ritza, welke het centrum van de aardbeving ia geweest, ern- Btig beschadigd is. Ruim 500 huizen »yn onbewoonbaar ge worden. Alle licht- en telefoon- leidingen werden vernield, zoo dat de stad den geheelen nacbt in donker was gehuld. De bevolking, onder welke een paniek ontstond, bracht den geheelen nacht in de open lucht door. In het Huis van Bewaring te Breda heelt een dertigjarige Rotterdamsche Btoffeerder on langs een lepelsteel ingeslikt, toen by terecht moeit steen wegen» een met een ander ge plengde inbraak. Hy meldde zich ziek, doch de Rechtbank nam aan, dat hij simuleerde. Later heelt hy weer eenige metalen voorwerpen ingeslikt, met het gevolg, dat hy in het ziekenhuis moest worden opge nomen, waar hij geopereerd werd. Id den nacht van Zater dag op Zondag is bij daar ech ter o\Olieden. De Rechtbank had. op den dag der behandeling, overeenkomstig het requisitoir vau den officier van justitie, een onderzoeknaar 's mans geestes vermogens be volen. zo or zachte mooie huid In den nacht van Zaterdag op Zondag werd mevr. de wed. W., echtgenoote van wijlen den commissaris van politie te Schie dam, die in pension is by de familie G. aldaar, wakker ge schrikt door gestommel in de voorkamer. De 79-jarige dame draaide het licht naar haar bed in het achterkamertje, maar zag niets. Toen ze het licht had nitgedraaid, bemerkte ze plotse ling een manspersoon bij haar bed, gekieed in een lange overjas, met een bolhoed op. Ze gilde van angst, waarop de man baar aanraadde zich kalm te houden en niet te gillen. Hij legde zijn hand op haar mond, teneinde het roepen te beletten. De oude dame draaide zich echter om en begon opnieuw te roepen. De inbreker koos hierop het bazen- pad. Een kostganger, die in een kamer achter die der weduwe slaapt, had wel gillen gehoord, doch meende dat niets bijzonders aan de band was. Vastgesteld kon worden, dat de indringer zich door het openschuiven van het raam aan de straatzijde toegang heeft verschaft. Er wordt niets vermist. Vingeraf drukken werden gevonden. Te Amersfoort heeft een ernstig motorongeluk plaats ge had. De heer Schoonderbeek uit Laren, de bekende uitgever, reed met vry kalmen gaDg op zijn motorrijwiel door de Zonne bloemstraat, met den heer Wijt- hof, eveneens uit Laren, op de duo. Plotseling kwam een 11- jarig meisje den openbaren speeltuin hollend uitloopen. De heer S. kon onmogelijk nog remmen en het meisje werd gegrepeD. De motorfiets sloeg over den kap, waardoor de berijders tegen de straat werden geslingerd. Het meisje brak een been. De heeren W. en S kregen verwondingen aan armen en hoofd. Laatstgenoemde moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Hij heeft o.a. het neus been gebroken. De heer Wijthot koD na verbonden te zyn, naar Laren terugkeeren. Ontploffing aan boord. In de nabyheid van Alicante is eeo Spaansch stoomschip op een rots geloopen. Aan boord ontstond kort dawrop een ont ploffing, welke zes slachtoffer» eischte. Bij het reddingswerk werden zes matrozen van een ter assistentie uitgevaren schip zwaar gewond. Omtrent deze scheepsramp wordt uit Madrid gemeld, dat het betrokken schip een Spaansch stoomschip was met een lading carbid op weg van Barcelona naar San Sebastian. Onderweg kreeg het schip een lek. Op de S. O. S.-signalen kwamen 2 andere Spaansche schepen ter hulp, die het schip op sleeptouw namen en op het strand zetten, waar de lading werd overgeladen. Later, toen de duisternis inviel werkte men door by fakkellicht. Waarschijn lijk is toen een vonk in het ruim gevallen, waardoor een vreese- lijke entploffiog volgde. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook de in da onmid- dellyke nabyheid liggende, ter assistentie gekomen schepen aan, welke reeds een groot deel van de lading hadden overgenomen. Ook hier ontstond een ontploffing en r.og voor de meerderheid der leden van de bemanniDg zich in veiligheid bad kunnen brengen, waren van de drie schepen nog slechts uitgebrande wrakken over. 11 arbeiders werden gedood terwijl 4 ledsD der bemanning zware verwondingen opliepan. In het stadscentrum van Doornik is in den nacht van Zondag op Maandag een perceel, waarin een hoedenmakerij ge vestigd was, geheel uitgebrand. Verscheidene personen moesten in nachtgewaad over de daken vluchten en door de brandweer gered wordeD. Een winkelier en zijn vrouw kwamen echter in den brand door verstikking om het leven. De 70-jarige houdster van een kiosk te Parijs is het slacht offer gewordeD van een laffeD roofoverval. In den vooravond kwam een naar schatting 30- jarige man aan het loket van de kiosk en kocht een krant. Toen de oude vrouw hem geld wilde teruggeven, greep de man baar plotseling bij de keel en eischte, dat zij onmiddellijk al haar geld zou afgeveD. Toen zij verklaarde geen geld te hebben, brak bij een geldkistje opeD, waaruit bij 600 francs stal. De laffe aan rander nam met zijn buit de vlucht en liet zijn slachtoffer half versuft achter. Zoodra zij weer wat bijgekomen was, waar schuwde zy de politie, die oumiddellyk een uitgebreid on derzoek instelde. Hoewel do vrouw een nauwkeurig signale ment van den dader kon ver strekken, is het nog niet gelukt dezen te arresteereD. De oude vrouw is wel onge lukkig, want onlaDgs verloor zij op weg naar huis alles wat zy berat, een bedrag van 1200 tr. De thans gestolen 600 francs had zij geleend, om haar kioskb^drijt te kunnen volhouden. Iu de Wilhelmstrasse te Berlijn werd het uit man, vrouw, zoon en dochtertje beslaande gezin van den schoenmaker Beyer dood in de woning aangetroffen. Het geheele huis was gevuld met gas. Het betreft hier zeer waarschijnlijk een geval van zelfmoord uit maatschappelijken nood. Io het dorpje Merkstein bij Aken heelt de 40-jarige oorlogs invalide Max Martin zijn vrouw en 3 kinderen met revolver schoten van het leven beroofd en daarna zelfmoord gepleegd. Dr. Borms geweerd. In een dorpje bij Lier (België) heeft zich een incident voorge daan bij een doopplechtigheid in de kerk. Een dorpeling had dr. Borms verzocht als peter te wil len optreden bij den doop van zijn kind. De echtgenoote van het Vlaamsch-nationale Kamer lid, Herman Vos, zou de meter zijn. Even voor den aanvang der plechtigheid deelde de pastoor dr. Borms mede, dat kardinaal Van Roey een formeel, verbod had uitgevaardigd tegen den doop van het kind, als dr. Borms als peter mocht optreden. De vader weigerde een ande ren peter aan te wijzen, waarop mevr. Vos als peter en meter optrad. Het kind werd genoemd naar dr. Borms, August, en andere Vlaamsch-nationale voormannen, Edward en Herman. Het incident verwekte hevige verontwaardiging in en buiten de kerk. Nader wordt gemeld, dat de reden der weigering is, dat de plechtigheid tot een politieke zaak was gemaakt. Bij de ge boorte van den zevenden zoon had vader Vleminckx geweigerd, om, zooals in België sinds lang de gewoonte is, koning Albert als peter te aanvaarden. Thans, bij het H. Doopsel van den achtsten zoon, moest het een extremis tische Vlaam5che betooging wor den. Dit was de grond, waarop het bisdom verbood, dat dr. Borms als peter zou optreden. Aan dr. Borms, alsmede aan den leider der Vlaamsche nationalisten te Broechem was deze beslissing reeds te voren bekend gemaakt. Toen de heer Borms en ver scheidene andere nationalistische voormannen Zondag toch per auto naar Broechem kwamen, moest hij de weigering in het openbaar aanvaarden. Lurdborg gevallen. De bekende Zweedsche vlieger kapitein Lundborg, die door zijn wakkere redding van generaal Nobile bekendheid heeft verwor ven over de geheele wereld, is in de nabijheid van Lundkoeping met zijn toestel neergestort en overleden. De machine werd vernield. Geachte Redactie. Ten hoogste was ik verwonderd, toen ik in Uw blad van 27 Jan. jl. het stukje las van den heer F. Is genoemde heer dan vergeten.dat eenige jaren geleden op Hemelvaarts dag alhier een concours is gehouden van den Bond van Chr. zangvereni gingen en dat tot dat concours de volle medewerking van het Gemeente bestuur is verleend, daar immers de deelnemers officiëel ten stadhuize ont vangen zijn Zou, nu onze V. V. V. op Hemelvaartsdag een festival wil houden, het Gemeentebestuur zulks moeten weigeren Maar mijn waarde F., dat ware immers de grootste inconsequentie Wat U, mijnheer F. verder schrijft over het in eere houden van Chr. feestdagen, daar vraag ik mij in ge- moede af, wordt hier dan werkelijk de Hemelvaartsdag zoo hoog gehouden Och kom, mijn waarde F., gij weet wel beter. Gij weet, evengoed als ik, dat na afloop der kerkdiensten volop wordt gewerkt. Dat is toch geen vieren van den Hemelvaartsdag? Geachte heer F., gij zult toch wel met mij eens zijn, dat Hemelvaartsdag onmogelijk is, als het geen Paschen en geen Goede Vrijdag geweest is. En wat maakt men hier in Axel van den Goeden Vrijdag? Heusch mijnheer F., wanneer U wenscht, dat de Chr. feestdagen in eere worden gehouden, dan is er wel ander werk, dan te fulmineeren tegen de V V. V., die op Hemelvaartsdag een festival wil organiseeren. Met dank voor de plaatsing. OPMERKER. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des voormiddags ten tien ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 29 Januari 1931. De Burgemeester, BLOK. Burgemeester en Wet- houders van AXEL, brengen ter algemeene kennis, dat de (de Heer H.J. HOEBÉ telefonisch te bereiken is onder Zoodra de verbinding voor den nacht geregeld is, zal hiervan opnieuw openbare kennisgeving worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Aanbevelend, Er zijn 158 goede oplossingen binnengekomen, zoodat om de prijzen geloot moet worden. Allen, die onderstaande oplos sing inzonden kunnen aan de verloting meedoen en worden verzocht morgen, Zaterdag 31 Jan. om 10 uur 's morgens bij de trekking aanwezig te wil len zijn. De goede oplossing is coiffeur - oost - moot - bont - inzien - nietig - akker - turen - ida - etc. - nahollen - estaminet- deeg - eend - ramp - laat - abc - nihil - dutten. geschikt voor KOEMELKERIJ, staande AXEL-MAGRETTE. Te bevragen bij A, M. DE FEIJTER, Axel-Magrette. Aan de Zenuw- 9 achilge Personen. TIP-TOP-SERIE Prijs één gulden. Steeds voorhanden bij Doozen en Tuben 30-45 en 75 ct. Potten 1 gld. Verkrijgbaar bij Uw Drogist 5 Oe zenuwlijder is te beklagen. De minste prikkeling geeft hem hoofd- S pijn en ongemakken een verande- S ring. een onbeduidende verplaatsing 5 ontroert hem pijnlijk. Om niets is 9 hij van kwade luim. Overspan ning, ontroeringen, zorgen, sohrlk, buitensporigheden,^ kunnen het zenuwstelsel zoodanig X schokken, dat men de gevolgen waarneemt: hoofdpijnon, kram- x pen in de lenden, pijn In rug 5 en lenden, pijn la het gezicht, den hals, de armen en de gewrichten. 2 bloedaandrang, hartkloppingen. 7 slapeloosheid, droevige droomen. S beklemmingen, duizelingen, angst. ziekelijke gevoeligheid, vooral 's mor- gens bij het opstaan, gejaagdheid. O onverklaarbare slechte luim. verlies 9 van het geheugen, loomheid, ver- moeienis in de ledematen, beven van 9 handen en knieën bij de minste ontroering, blauwe randen om de oogen, oorgesuls. vrees zonder blijk- bare oorzaak. Zoodra die teckens zich voordoen. aarzelt niet en neem Uw toevlucht tot de echte zenuwhersteller KOLINE van Apotheker H. van Aken, Apotheker-Specialist te Sel- zaete. die reeds duizenden zenuw* lijders vólkernen genezen heeft. 1 Is verkrijgbaar by Apoth. ca Dreg. ad. f 2.50 per flacoa. Hoofddepot voor HoQeadt SCHULTB en THIEMB. Postbus 55 Middelburg.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3