,\V/ p\ 11 I I 11 D Is ft schoonste sieraad van Uw huis. Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel Bij Griep Rechtszaken. Als een spiegel blinkt Uw fornuisplaat. Ata neemt alle roest en vlekken weg. Ge bruik slechts Ata het is zonder weerga in 't gebruik. Alles b!ijft als nieuw door een dalende dan een stijgende lijn vertoonen. Voorts overwoog de Kroon, dat het hier betreft een uitgave van rond f35.000, welke niet maar voor één jaar geschiedt, doch jaarlijks terugkeert, en dat zoodanige uitgaven, althans bij de tegenwoordige terugloopende conjunctuur, waarvan ook niet is aan te nemen, dat de gemeente Leeuwarden haar nadeeligen in vloed niet zal ondervinden,, uit een oogpunt van richtig finan cieel beleid bezwaar bestaat, zoo dat Ged. St. terecht hun goed keuring hebben onthouden. AXEL, 30 Januari 1831. Op de openbare Raadsverga dering, welke alhier op 3 Febru ari a.s. wordt gehouden, zullen de volgende punten worden be handeld 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek om aankoop van bouwgrond door C van Bende- gem en J. C. Kense. 4. Verzoek van V.V.V. alhier om gebruik van de openbare school voor een tentoonstelling 5. Voorstel tot doortrekking van de Prir.s-Hendrikstraat tot den Buthdijk. 6. Verzoeken om voorschot op de vergoedingen ingevolge art. 101 L. O.-wet. 7. Verzoeken om vergoeding volgens art. 13 der L.O.-wet. 8. Schrijven van de Z.-Vl. Waterleiding-Maatschappij. 9. Begrootingswijziging. „Orelio". Dinsdag en Donderdag gaf de Algem. Zangvereeniging „Orelio" alhier weer haar jaarlijksche uit voeringen voor de leden, onder leiding van den directeur den heer J. E. Blansaart. Is het eener- zijds te betreuren, dat we plaat selijk niet over een lokaal van voldoende ruimte kunnen beschik ken voor dergelijke gelegenheden, anderzijds stemt het tot dank, dat de vereeniging zooveel be langstellende leden en begunsti gers telt, dat zij tweemaal het gymnastieklokaal gevuld ziet, waartoe natuurlijk niet weinig meewerkt de roep, die van deze uitvoeringen uitgaat. Versierd met vlaggedock en guirlandes bood het lokaal een feestelijken aanblik, terwijl ook de electrische verlichting met verscheidenheid in kleurenscha- keering aangenaam aandeed. Het programma was weer twee ledig, n.l. zang en tooneel. Ten opzichte van den zang had de directeur het zich niet gemak kelijk gemaakt en waren het uit sluitend de nummers, waarmede „Orelio" eerste prijzen had be haald, die ten gehoore werden gegeven. Ze werden keurig uit gevoerd, als waren ze opnieuw ingestudeerd, zoodat het applaus wel verdiend was. Na den zang volgde een ope rette, getiteld „de wolf in 't ge bergte". Ofschoon het niet de eerste maal is dat dit werd op gevoerd en ook de rollen vrijwel in dezelfde handen waren, werd toch deze tweede uitvoering ten volle gewaardeerd door de toe hoorders en wel hoofdzakelijk om den romantischen inhoud en in de tweede plaats om de correcte wijze van opvoering door de hoofdpersonen. Zonder af te din gen op het spel der anderen dienen we hier toch een naam te noemen. Door verhindering moest n-1. een der hoofdrollen door een ander worden ingestu deerd. Het was P. Verijzer, die in een etmaal die taak op zich nam en tot een goed einde bracht Ook voor Roza trad een nieuwe ling op in de persoon van Mina de Jonge, die blijk gaf als ver liefde dochter goed in haar rol te zijn. Behoudens een paar zwakke momentjes in het orkest, liep alles vlot van stapel. Mede door het kleurig licht effect gaf het fraai gestoffeerde tooneel verscheidene aardige ta fereeltjes te zien. De pauze's werden aangevuld door eenige populaire gramofoon platen, die via een flinke luid spreker door bemiddeling van dhr. G. A. J. de Jonge werden uitgezonden. Van deze combi natie werd ook na het programma een dankbaar gebruik gemaakt in den vorm van dansmuziek en zoo was de korte wijzer al een kwartcirkel over de 12, toen men huiswaarts keerde van een genot vollen avond.. Ook het buffet, dat tot steun van de kas diende, telde goede klanten. Maandagavond werd in de Chr. Landbouwschool vanwege het land- en tuinbouwbureau Farbenindustrie te Amsterdam een prachtfilm vertoond aan gaande de fabricatie van stikstof en meststoffen. Ook de toelich ting was leerzaam, doch weinigen waren aanwezig om er van te profiteeren. Velen worden thuisgehouden door de griep, die hier algemeen heerschende is, al is het gelukkig niet van ernstigen aard. Ingezonden Mededaelingen en influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen ISijnhardi's Poeders U spoedig heipen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Valkenheide In het Zondagsschoolgebouw werd gisterenavond de film ver toond, welke een overzicht geeft van de stichting „Valkenheide". Op aangename wijze werd een en ander nog toegelicht voor de helaas weinigen die belangstelling toonden. Er bleek, dat zeer veel wordt gedaan om de verpleegden tot bruikbare menschen voor de maatschappij op te leiden, waar door de stichting inderdaad zeer nuttig werk verricht. Zooals be kend, is het een stichting van de Ned. Herv. Kerk. Telefoonaansluitingen. Na het verschijnen der laatste gids van het locale Rijkstelefoon net Axel zijn aangesloten onder nummer 94 Hoebé H. J., commandant brandweer. 86. Oggel E. C-, Noordstr. 17. 92. Peeters J. H., electriciteit en radio, Noordstr. B 20. 95. Ysebaert A. C., Langeweg. Vervallen is Vlaander A. G., Wilhelminastr. gg 14. Maandag had alhier een conferentie plaats van het ge meentebestuur met de heeren J. N. Kroone, hoofdbestuurslid van den R.-K. Fabrieksarbeidersbo id te Breda, A. J. Kunst hoofdbe stuurslid van den Ned. Bond van Chr. Fabrieksarbeiders te Rotter dam en voorzitter van den Chr Bestuurdersbond te Terneuzen. Am bochtsonder wij*. Wat moet ik mijn jongen laten worden, als hij straks de lagere school heeft doorloopen, zoo 2al menig ouder zich afvragen. Overal is werkloosheid. Moet mijn kind daar later ook aan bloot staan De crisis, die we nu doormaken, zal weer wel voorbij gaan, maar daarom nog niet de wereld uit zijn. Hjt is dus voor ouders, die zich bovenstaande vraag gesteld zien, een hoogst ernstige vraag, hierin een besluit te nemen. Wat echter in een tijd als deze het sterkst naar voren komt is, dat bij ontslaan van arbeids krachten diegenen toch het eerst als slachtoffer vallen, welke het minst presteeren. Het is een vaststaand feit, dat de werkgever het eerst zijn minst bruikbare krachten ontslaat en zal trachten zijn goede werkkrachten zoo lang mogelijk aan zich te verbinden, omdat hij bij vermeerdering van arbeid daarop het meest kan steunen. Tevens zal hij van de zich aanbiedende arbeiders ook weer de meest bekwame trachten uit te kiezen. Het belang van uw jongen eischt dus, dat hij een vak kiest, dat de meest mogelijke werkge legenheid biedt en dat hij dat vak zoo grondig en veelzijdig mogelijk leert. Om dit te bereiken, is het noodig hem de gelegenheid te geven zich de eischerf, aan het te kiezen vak gesteld, zoo goed mogelijk eigen te maken. De gelegenheid daarvoor biedt in de eerste plaats de ambachts school. De tijd van inschrijving voor nieuwe leerlingen is weer opengesteld. Denk er dus aan ouders, dat een goede keuze voor de toekomst van uw jongens niet alleen is in hun belang, maar ook in het uwe. Woensdag is afgekondigd Staatsblad no. 531, bevattende de wet van 31 December 1930, tot overbrenging van bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde gedeelten van de De Jongestraat en de Blokken, gelegen in de gemeente Terneuzen, in beheer en onderhoud bij die gemeente. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten over de week van 18 tot en met 24 Januari in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk Biggekerke 2, Terneuzen 2, Serooskerke(W) 1, St Jansteen. In een spoedeischende Raads vergadering te St. Jansteen werd hedenmorgen met 7 tegen 2 st. besloten om niet aan te sluiten bij de Z. VI. Waterleiding Mij en te handhaven het besluit om tot liquideering der N V. over te gaan. Tevens werd besloten om voor 40 pCt bij te dragen in de kos ten van grondophooging voor kerk en pastorie te Heikant, tot een maximum van f 1500, onder beding, dat het werk geschiedt door werklooze ingezetenen van Steen. Het Rijk zal 25 pCt., het kerkbestuur eveneens 25 pCt., en de Prov. wellicht 10 pCt. bij dragen. Ingaande 1 Januari 1932 zal tot wederopzegging, maar hoog stens gedurende 10 jaar eenjaar lijksche bijdrage van f500 wor den toegekend voor de stich- tingskosten der kerk. Statenverkiezing. Door de Centrale der Chr. Historische Kiesvereeniging in den kieskring Hulst zijn candi- daat gesteld de heeren M. W. Koster (aftr. lid) te Axel, A de Feijter te Zaamslag en C. A Kaan en W. Bedet te Terneuzen. De lijst, waarmede de Staat kundige Gereformeerde Partij in al de 7 kieskringen van Zeeland bij de a s. Statenverkiezing zal uitkomen, luidt als volgt: 1. D Kodde te Zoutelande (aftr.)2. D. Joziasse te 's-Gravenpolder (aftr.)3. C. Boender te Tholen (aftr.)4 J. J. van Klinken te Nieuwerkerk5. Iz. de Feijter te Axel6. A. C. Heijboer te Oud-Vossemeer7. M. van Fraas- sen te Waarde 9. A. v. d. Wekken te Noordgouwe9. C. v. d. Berge te Tholen 10. H. Cijsouw te Westkapelle11. C. Gravelijn te Kerkwerve 12 M. Ringeiberg te Zierikzee; 13. J. Moens te Koudekerke14. P. Cijsouw te Wemeldinge en 15 A M. Coo- mans te Haamstede. Verliooging van acctyns op het gedistilleerd. Naar wij vernemen zal, nu het daartoe strekkende wetsontwerp ook door de Eerste Kamer is aangenomen, de wet tot verhoo ging van den gedistilleerdaccijns van i 180 tot f 200 (in hoofdsom) per H.L ad 50 pCt. nog deze week tot stand komen. In verband met het feit, dat de verhooging wordt nagevorderd van voorraden van meer dan 100 liter (ongeacht de sterkte) waarbij men indien men in een gemeente meerdere opslagplaatsen heeft rrtoet nagaan of de gezame- lijke hoeveelheid boven de 100 liter komt moeten de gebrui kers van die opslagplaatsen a.s. Maandag 2 Februari daarvan aan gifte doen bij den ontvanger der directe belastingen en accijnzen Bij verdere inslag van gedis tilleerd waarover de accijns nog moet woJden nagevorderd (hetzij dat men reeds meer dan 100 liter in voorraad had, hetzij dat ten gevolge van bedoelde inslagen die hoeveelheid wordt bereikt) moet daarvan steeds den eerst- volgenden werkdag gelijke aan gifte geschieden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den betrokken ont vanger of dienstgeleider. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de Chr. school te de Lier de heer A. Naeije te Axel. Het kanaal Gent—Ternenzen. Aan het blad Navigation du Rhin wordt uit Gent geschreven, dat naar de meening van de Kamer van Koophandel aldaar het belang van Nederland bij de ontwikkeling van het kanaal naar Terneuzen eiken dag aan be- teekenis wint. Daarom zou Neder- land in de kosten van de voor genomen werken ruimer moeten bijdragen. Nederland zou uit het oogpunt van de spoortarieven de gelijkstelling van Terneuzen met de Belgische havens gelijk vóór den oorlog willen vragen. Te Terneuzen worden echter noch haven- noch kaderechten gehe ven. De havenwerken van de Nederlandsche stad zouden dien tengevolge boven Gent bevoor recht worden. Dienaangaande zouden waarborgen gevraagd moeten worden. Verder zou Wa terstaat voor de nieuwe sluis, door het Belgische voorstel op een breedte van 26 M. gesteld, een van 33 M. verlangen. De voorhaven van Terneuzen zou worden verruimd, want tegen woordig moeten vele schepen ter reede wachten, alvorens te kunnen schutten. De Kamer van Koophandel te Gent wil de zaak nog eens be- studeeren en de Belgische regee ring kennis geven. Predikbeurten te Axel. Zondag 1 Februari 1931. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y, ure Ds. G. P. A. Ruysck van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Dj. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Politierechter te Middelburg. De Politierechter te Middel burg heeft Dinsdag de navol gende zaken behandeld A. P., 30 jaar, landbouwer te Stekene (B.), verdacht van stroo- perij van suikerbieten te St, Jansteen op 4 December tea nadeele van P de Winne. Uitspraak i 10 b. i. 10 d. b. B. B. P34 jaar, schip persknecht te Sas van Gent, verdacht van verzet tegen de politie te Sas van Gent. Uitspraak f 15 b. s. f 15 d. h. C. F. D. de S., 25 j., arbeider te Koewacht, verdacht van mis handeling van P. de Schepper te Koewacht. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. b. C. S., 66 jaar, arbeider te St, Jansteen, verdacht van belee- diging van E. van Gassen tfl St. Jansteen. Uitspraak f 10 b. s. 10 d, b, -■en ii.Amsterdam Fakritran».. A, r1;. A P r\-IJ- t Eemg importeur E. öntermertn Co'b Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A, G., Düsseldorf

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2