Hoest, Keelpijn Landbouw. Gemengd Nieuws. Bjj Griep en Gevatte koude Bü Hoesten en Bronchitis de nota van toelichting heeft medegedeeid, voorshands niet be reid te zijn, tot de indiening van een afzonderlijk voorstel voor in voering daarvan over te gaan. Daaruit blijkt reeds duidelijk, dat hij ten aanzien van dit speciale onderwerp een ander standpunt inneemt dan zijn ambtsvoorganger. Dit geeft evenwel niet het recht te poneeren, dat bij hem voorop zou hebben gestaan de gedachte, dat de plaatselijke keuze niet be hoort te worden ingevoerd en dat de gedachte aan spoedige behan deling en zuivere stemming eerst later onder den invloed van den wensch naar schrapping van dat stelsel is ontstaan. De minister vat enkele over wegingen als volgt samen1 Plaatselijke keuze prikkelt tot verplaatsing van het gebruik van sterken drank naar het gezin wat een ernstig gevaar is; 2. zij legt een beperking aan het openbare leven op, die nutteloos is wijl zij op tallooze wijzen in particulieren vorm kan worden ontdoken 3. al ware pl. k. voor de bestrijding van het alcoholisme een doel treffend middel, dan zou het peil van het alcoholgebruik in Neder land dat door allerlei invloeden sterk gedaald is, niet motiveeren een belemmering van het open bare leven in te voeren die aan ruimere kringen der samenleving antipathiek is4. pl. k. kan als beperking van het openbare leven practisch tot haar recht komen in landen met verspreide bevol king, doch in een land met al dichter bevolking als Nederland, waar de bebouwing der aan "el kaar grenzende gemeenten steeds meer de gemeentelijke grenzen nadert, en de verkeersmiddelen sterk zijn toegenomen, heeft de beperking van het openbare leven in een gemeente geen wezenlijke beteekenis. De regeling der verpachting is nu uit het ontwerp vervallen. Daarnaast is als reden voor wei gering of intrekking van een ver gunning of een verlof A opge nomen, het gegronde vermoeden, dat het bedrijf niet op naam van en voor rekening van den ver zoeker, c.q. vergunning- of ver lofhouder zal worden of wordt uitgeoefend. Gratieverzoek afgewezen. De Ministers van Justitie, Ko loniën en Defensie, gezien de hun vanwege de Koningin verstrekte last en machtiging betrekkelijk het verzoekschrift om gratie ten behoeve van A. F. Borren, des tijds commandant der troepen op Curasao, veroordeeld door het Hoog Militair Gerechtshof te 'sGravenhage tot 1 dag gevan genisstraf, ter zake van het als bevelvoerend militair aan zijn schuld te wijten hebben, dat een bezette plaats door den vijand werd overvallengezien het advies van het Hoog Mil. Gerechtshof vnd., geven aan verzoekers te kennen, dat hun verzoek om gratie is afgewezen. Ingezonden Mededaelingen Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten De boterproductie. Volgens het „Alg. Ned.Land- bouwbl." bedroeg vóór de wereld oorlog uitbrak de boterproductie in ons land omstreeks 70 000.000 Kilogram. Tengevolge van gebrek aan kracbtvoeder in de oorlogsjaren en in de eerste plaats na den oorlog, daalde de productie met gem. 10 millioen KG. per jaar, om eerst na het zeer droge jaar 1921, dat in 1922 zich nog wreek te, in 1923 weer het peil te be reiken van vóór 1914. Met de kaas was het niet anders. In 1922 op de boerderijen in ronde getallen 51 millioen K.G. en in de fabrieken 44 millioen K.G. of 9ameti 95 millioen K.G. In 1917 was de productie op de boerderijen en in de fabrieken ■amen nog ruim 84 millioen K.G., doch ze daalde iu 1918 tot 52 millioen K.G. Het binnenlandsch verbruik neemt per hoofd der bevolking, nog voortdurend af, terwijl het gebruik van margarine steeds toeneemt en thans reeds l1/, maal zoo hoog is als dat van natuurboter. De reclame voor deze laatite, thans aangevat, moge in dan ongunstigen toestand betreffende het boterverbruik geleidelijk ver betering brengen. We willen hier aan toevoegen, dat er behalve reclame nog an dere tactoren meespreken in den minderen afzet, n.l. de duurdere prys van natuurboter en gemak zucht van het personeel. Het is een bekend feit, dat in Zeeuwsch Vlaanderen vele landbouwers geen melkvee houden, behalve voor eigen gebruik, omdat ze de koeien niet gemolken kunnen krygen, terwijl het dienstboden- vraagstuk in deze ook nog mee spreekt. AXËL, 27 Januari 1931. Toen gisteren de bijz. school in de Nieuwstraat aanging haast ten zich een drietal jongens van af de Stationstraat om nog tijdig binnen te zijn. Een hunner, v. D. wonende aan den Doorndijk, viel en werd met gebroken been op genomen. Men moet het maar ongelukkig treffen. Auto-ongev»l. Zondagavond geraakte even voorbij Sluiskil, tei; hoogte var. het casino behoorende bij de stikstof-fabrieken aldaar, een auto, waarin 4 menschen, door tot he den onopgehelderde oorzaak te water. De chauffeur, de heer E. alhier, wist zich het eeist te red den en is daarna begonnen met zooveel mogelijk het glaswerk van den wagen stuk te slaan, om daardoor ook aan de overigen gelegenheid te geven zich te redden. Al spoedig kwam hulp toe snellen en is hét daardoor ook gelukt de anderen te redden, wijl de auto betrekkelijk kort tegen den oever van het kanaal bleef liggen. Dhr. E. had bij zijn reddings pogingen zulke verwondingen op- geloopen aan zijn hand, dat ope ratief ingrijpen noodzakelijk was en hij daartoe naar het zieken huis werd gebracht, vanwaar hij echter spoedig weer huiswaarts kon keeren. De overigen kwamen met een nat pak vrij. De auto is gisteren op den wal gehaald en had natuurlijk ook vrij wat schade opgeloopen. Vanwege de Rijkspolitie wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak, die te meer in het duis ter ligt, daar de eigenaar-bestuur der van de auto bekend staat als een hoogst voorzichtig en kundig chauffeur. Zoo wist hij op het critieke moment het stuur nog om te gooien en de remmen vast te zetten. Zaamslag. Vrijdagavond had in de Ned. Herv. Kerk alhier een samen komst plaats ter herdenking van het 10-jarig bestaan der Christ. Jong. Vereen. „Stroomopwaarts", onderafdeeling van het Ned. Jong. Verbond. De samenkomst werd geleid door den eere-voorzitter Ds. G. van Dis, die in zijn ope ningswoord sprak van de dank baarheid, die er leefde voor de jaren, dat de vereeniging bestaan had. De heer Fallentin van Am sterdam sprak een feestrede uit, getiteld „Stroomafwaarts" en wees op de groote moeielijkheden voor de jonge menschen van onzen modernen tijd. Het is gemakke lijk genoeg om maar stroomaf zich te laten meedrijven met de massa, maar stroomop naar de bron van alle leven, dat is niet gemakkelijk. Hij wekte de jonge mannen op, om dien strijd vol te houden. De avond werd op geluisterd door zang van de Chr. Zangvereeni^ing, ondpr leiding van dhr. H. Wisse, die haar num mers op keurige wijze ten ge- hoore bracht. De cantate Psalm 150, met 'orgelbegeleiding was een mooie prestatie. De heer F. Dieleman van Axel deed in een 5-tal zangnummers begeleid door dhr. C. Missu, ge nieten van zijn zuivere basstem en muzikale voordracht. Het ge heel was een prachtprogramma. Jammer dat door het slechte weer en de heerschende griep slechts zoo weinigen er van genoten hebben. Zaterdag had in de consis torie der Ned. Herv. Kerk te Zaamslag de verpachting plaats van het aan de diaconie behoo rende bouwland, en wel in 14 perceelen. De pachtprijzen beliepen van f 41 tot f 60 per gemet. Brand. Door onbekende oorzaak ge raakte gisteravond de schuur van H. v. V. in de Klapstraat, onder de gemeente Koewacht in brand. Het huis bleef staande, doch ove- gens werd alles vernield, wat in de schuur was, w.o. ook een tweetal stiertjes en 2 varkens. Verzekering dekt de schade. Waterleiding. Door den gemeenteraad van IJzendijke is met alg. st. besloten om de 10 pet. van het aandeelen kapitaal in de Z.-Vl. Waterleiding Mij. niet te storten. Tevens werd met alg. st. besloten om mede te werken aan de liquidatie. Door de gemeente Nieuw- vliet is besloten het gemeentelijk electriciteitsbedrijf met ingang van 1 Januari 1931 over te geven aan de N. V. P. Z. E. M. voor een bedrag van f9250. Provinciale Statenverkiezing. Gedeputeerde Staten hebben den datum voor de verkiezing der leden voor de Provinciale Staten bepaald op Woensdag 22 April. Auto's met de Prov. booten Or.der de wenschen, die meer malen gehoord zijn in verband met de Provinciale stoomboot diensten, komt o. a. voor die ten opzichte van de vrachtprijzen voor auto's. Het bezoeken van Zeeuwsch-Vlaanderen per auto had o. a. het bezwaar het hooge bedrag voor het overbrengen van een auto. Thans is met ingang van 1 Februari daarin verandering ge bracht. Was de prijs tot nu toe 15 cent per 100 Kg., thans is dit geworden voor auto's voor hoog stens 6 personen f 1 en voor grootere^personenauto's f2. De Kamer van Koophandel te Breda heeft beslo «n te vol doen aan het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Middelburg om met deze Kamer en die te Terneuzen te confereeren over een eventu- eele betere avondverbinding per spoor van Roosendaal naar Zee land. De Kamer besloot adhaesie te betuigen aan een adres der Mid delburgsche Kamer tot 'verlaging der kosten van telegramadressen Men schrijft uit Sehaete De suikerfabriek „Tijtgat", die al meerdere jaren niet meer ge werkt heeft, zal eerlang verdwij nen. Het fabriekscomplex met terreinen en luchtsporen is over genomen door de teerfabriek van de firma Burt Boulton and Co Lmtd, een Engeische firma, die in meerdere landen, alsook in Engeland, fabrieken van dezelfden aard exploiteert. De Selzaetsche inrichting is de grootste inrichting in dat genre van Europa en gaat door bijtrek king van de suikerfabriek „Tijt gat" zelfs de moederfabriek in Engeland overtreffen. Reeds wordt de teerfabriek zelf door smalspoor met de nieuwe terreinen verbonden, om langs dien weg de aanvoer van het stookmateriaal, gemakkelijker aan te voeren. Ook zullen er een aantal dis tilleerketels bijgeplaatst worden, tzrwijl de creosorteerinrichting, welke deie fabriek als monopo liehoudster, van de Belgische Spoorwegen er op na houdt voor het creosoteeren van dwarsliggers en telegraafpalen, zal worden uit gebreid. Moordaanslag. Reeds geruimen tijd bestond er een gespannen verhouding tus- schen den 37-jarigen A. S. en den 25-jarigen J. S., beider, te Groningen. Zondag is A. S. in opgewonden toestand, gewapend met een aard appelmesje, naar het huis van zijn vijand gegaan. Daar bracht hij J. S. een steek vlak onder het hart toe. Later keerde hij nog eens met een bijl terug en wilde J. S. opnieuw te lijf gaan. Voor hij dit plan kon volvoe ren, werd hij echter gearresteerd. Een aanklacht wegens poging tot doodslag is tegen hem inge diend. De toestand van het slachtoffer is, hoewel ernstig, niet levensge vaarlijk. Boerdery afgebrand. In de buurtschap Averio bij Diepenveen is Zaterdag een groote boerderij, bewoond door den landbouwer J. van Muilen en eigendom van het „Groote en Voarstel Gasthuis" te Deventer afgebrand. De veestapel kon geheel, de inboedel gedeeltelijk word in ge red. Een belangrijke hoeveelheid landbouwwerktuigen, de geheele fourage#-voorraad en een groot gedeelte van den oegst gingen verloren. De brand ontstond in den hooi berg. Zondagmiddag begaf de heer R. zich per motor met zijspan naar Zeist om aldaar een voetbal wedstrijd bij te wonen. Op de duozitting had plaats genomen zijn hospes D. en in de zijspan diens schoonvader B. Ter hoogte van Soesterberg moest een woonwagen gepasseerd worden. Vermoedelijk heeft dhr. R. toen met de rechterrem den voerman, die wat ver van den wagen afliep, in diens jaszak ge grepen. Het gevolg was, dat de motor met zijspan over den weg geslingerh werd, waarbij dhr. R geen letsel kreeg. De voerman, D. en B. evenwel lagen bewus teloos op den straatweg. Zij werden naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd en daar ver bonden. Hun verwondingen zijn niet leveusgevaarlijk. De heer R. heeft blijkens het politieonderzoek geen schuld. Door de tram overreden. Maandag had te Dongen een ernstig ongeluk plaats. De heer J. van Bavel Jr. sprong van de nog in beweging zijnde stoom tram van de lijn Dongen Oos terhout. Hij kwam met beide beenen onder de tram terecht. Ernstig gewond werd hij hier onder vandaan gehaald en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Zondag is de 37-jarige A. Jansen, op den onbewaakten over weg onder Zaltbommel, door een trein, komende uit de richtirg 's-Her'ogenbosch, gegrepen en overreden. De man was op slag dood. De trein reed door tot Gelder- woude, waar van het ongeluk kennis werd gegeven. Bij de Amsterdamsche po litie is aangifte gedaan, dat een 35-jarig los werkman en diens echtgenoote de gemeente voor f 836 hebben opgelicht. Zij had den zich bij Maatschappelijken Steun aangemeld voor uitkeering. Geruimen tijd werd hun steun verleend, terwijl zij er geen recht op hadden. Te Apeldoorn is een vracht auto door de stoomtram gegrepen en een tiental meters meege sleurd. Van onder den totaal vernielden auto werd de 40-jari- ge eigenaar Duivelshof zwaar gewond te voorschijn gehaald. De ongelukkige ii met iware inwendige kneuzingen en een groote hoofdwonde door het trein personeel naar zijn woning ver voerd. Toen de 24-jarige dienit- bode in het Diaconessenhuii te Haarlem zich in een bad be vond, werd z\j door een flauwte overvallen en geraakte met het hoofd onder water In dien toe- stand vond men haar eenigen tijd later. Onmiddellijk werd getracht de levensgeesten bij het meisje, dat afkomstig was uit Den Helder, weer op te wekken, doch tevergeefs. In haar woning aan de Koolemans Beijnenstreat te Nij megen probeerde mevr. S Dins dag de kachel met petroleum aan te steken. Haar kleeren vatten hierbh vlam, waardoor zjj brandend de straat opliep. Teen door voorbijgangers de bran dende kleeren waren gedoofd, bleek mevr. S. ernstige brand wonden te hebben bekomen. Nieuwe dijkdoorbraak. Uit Raamsdonkveer wordt ge meld, dat de dijk, die vorigs week is gedicht, Zaterdagavond met hoog tjj te omstreeks balt twaalf opnieuw is doorgebroken. Het water stroomt met groote snelheid ia de richting van Raamsdonk. De autoriteiten zijn reeds ter plaatse geweest. Ver schillende zandschuiten zijn thans aangeveerd, terwjjl een 60-tal werkloozen uit Raams- donk bezig is, 't gat te dichten. De omvang van de overstroo mingen is thans niet zoo groot als een week geleden. De kerk dienst van Zondagmorgen kon gewoon doorgang vinden. Eenigs stralen zjjn ondergeloopen. Gisteravond is het gelukt hst gat weder te dichten. Er is voldoende zand aange voerd om de kade te verster ken. Het water stond gistereD in den nieuwen weg eu de Achterstraat. Hnisjes in de na burige straten stonden in het water. Langzaam trekt het water thans weg. Auto tegen een beom. Gisteren reed de heer B. J. Smits, ondernemer van een gla- zenwasscberjj te Enschede, in een ouden Fordautomobiel over den Rijkswog langs Bathmen. Op den door nachtvorst gladden weg slipte de wagen nabij het kasteel Bannink. Het gevolg was, dat de auto tegen een tweetal boomen botste, waar bij de heer Smits lichte- en zijn vrouw en zijn zwager, de heer Bodifa, verpleger in het krank zinnigengesticht to Medemblik, ernstige verwondingen opliepen. Alle drie moesten naar het zie kenhuis te Deventer worden overgebracht. Te Enschedé geraakte bjj een relletje een politieageat slaags met een zekeren B. Dezs wist den agent zijn sabel tc ontrukken, om hem daarmede een wonde op 't gelaat toe te brengen. Dd agent gebruikte zjjn revolver, waardoor de aanvaller levensgevaarlijk in de borst werd getroffen. Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. Gevaarlek volk. Zaterdagnacht heeft te Nieuwe Niedorp (Noord-Holland) een bru tale inbraak plaats gehad bij den hoogbejaarden kassier van de Coöp. Boerenleenbank, den heer H. Schoorl. Tusschen 1 en 2 uur ontdekte de heer Schoorl onraad. Twee inbrekers waren binnengekomen en zijn doorgedrongen tot de slaapkamer. Zjj vielen op hem aan, maar h\j wist met buiten gewone krachtsinspanning, een van hen over het ledikant te werpen, De andere overmand#

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2