Ziek MIJNHARDTS Binnenland. Aan de weduwe van maar schalk Joffre is door de Fran sche Regeering boven het ge het gewone pensioen een jaar lijksche toelage van 100 000francs toegekend. Wel een beetje royaa' Verlaging ambtenaarssalarissen In het loonconflict tusschen de Duitsche en Pruisische regee ringen eenerzijds en de ambte naren-organisaties anderzijds heeft de door het Rijksministerie van Arbeid ingestelie Commissie van Arbitrage een arbitrale uitspraak gedaan, welke voorziet in een salarisvermindering van 5 pCt. De vertegenwoordigers van beide regeeringen hadden aan vankelijk een verlaging van 6 pCt. voorgesteld. Zeeroorers. Dinsdagochtend heeft de Chi- neesche stoomboot Hsiming van de China Merchants Steam Navi gation Company uit de Honghai baai een radiogram gezonden waarin wordt medegedeeld, dat zij Zaterdag door zeeroovers is overvallen Het schip werd naar Honghaibaai medegevoerd, waar de bandieten van boord gingen met medename van drie passa giers, den ladingmeester en een groot deel der lading. Nog steeds is geen enke bericht ontvangen van of omtrent de „Tradewind", het vliegtuig waarmee Capt. Mac Laren en Mrs. Baryl Hart naar de Azoren waren vertrokken, om vandaar naar Europa te vliegen. Noch op de Azoren nog op eenig schip heeft men eenig teeken van hen ontvangen. De vrees, dat zij ver loren zijn, wordt steeds grooter. Het opruimingswerk in de eenige maanden geleden inge storte wijk van Lyon wordt nog steeds voortgezet. Gisteren heeft men wederom een lijk tusschen de puinhoopen gevonden. Boven dien heeft men in de onmiddel lijke nabijheid onder den grond een groote water-oppervlakte ge vonden, een soort onderaardsch meer, dat vermoedelijk de oor zaak van de ramp is geweest. Woensdag werd op het hoofdstation te Leipzig aan de Westzijde een rangeerlocomotief een leegen trein in de flank gereden. Beide locomotieven ontspoor den en sloegen om, waarbij een rangeerder zwaar gewond werd. De beide machinisten hadden lichte verwondingen, terwijl de materieele schade gering is. Te Szolnok is terechtge steld Frau Kardos, die haar zoon en haar 2den man door middel van arsenicum om het leven had gebracht. De terechtstelling vond plaats op de binnenplaats van het gerechtsgebouw. Er waren 860 toegangskaarten verstrekt aan rechterlijke ambtenaren, advoca ten, journalisten, en een aantal particuliere personen. Ingezonden Medadeelingen door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, als ook vastzittende Hoestin al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poedsrs U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Tarwe wet in de Ecrate Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het Wetsontwerp, houdende bepalingen in het be lang van de inheemsche tarwe- teelt. Verscheidene leden spraken er blijkens dit verslag er hun bevreemding over uit, dat zij, die vrijheid van beweging als het hoogste goed plachten te be schouwen, thans nu hun bedrijf niet meer winstgevend dreigt te worden, onverwijld de Regeering om bijstand verzoeken. Naar de opvatting van die leden, behoort de Staat zich niet slechts met den landbouw in te laten, wanneer deze een somber pers pectief biedt. Hiertegen werd opgemerkt, dat tijdens den oorlog de georgani seerde landbouw de Overheid zoo krachtig mogelijk gesteund he L thans doet hij een beroep op de Overheid om zelf, in een toestand van uitersten nood, te worden geholpen. Sommige andere leden waren van oordeel, dat de wetgever zich ir. het algemeen niet behoort te mengen in den onderlingen be langenstrijd tusschen de verschil lende groepen, waaruit de bevol king is samengesteld. Hoewel deze leden dit bedenke lijk achtten, verklaarden zij zich bereid over dit principieele be zwaar heen te zien, daar het hier geldt een tijdelijke maatregel tot verzachting der gevolgen eener zoo ernstige crisis als in meer dan honderd jaren in een voor ons land en volk zoo belangrijk bedrijf als dat van den landbouw waarin meer dan de helft onzer bevolking direct of indirect een bestaan vindt, is voorgekomen. De leden, die bevreesd waren voor benadeeling van groote groe pen der bevolking ten behoeve van den landbouwenden stand, hadden ernstig bezwaar tegen de hier gevolgde methode van wet geving. Aangaande den invloed van het ontwerp op de be'reiding en den prijs van het brood, waren ver scheidene leden ervan overtuigd, dat de verplichting om alle in Nederland geimporteerde bloem niet in den handel te brengen, alvorens haar te hebben vermengd met een zekere hoeveelheid bloem van inlandsche tarwe, het brood in elk geval duurder en waar schijnlijk ook slechter zal maken. Vele leden achtten een meng- gebod onpractisch, omdat het geen rekening houdt met de ver schillende doeleinden waarvoor de inlandsche tarwe wordt ge bruikt. Bovendien kan het voor vele importeurs den ondergang van hun bedrijf tengevolge heb ben, terwijl het gevaar van een abnormale, verhooging der prijzen van het gemengde meel geens zins denkbeeldig is. Vele leden vreesden, dat de ontworpen maatregelen de moge lijkheid zouden openen voor een ontzaglijke fraude. Een belangrijk bezwaar zagen eenige leden hierin, dat de tarwe- invoer zal stijgen en de meelinvoer dalen: De gevolgen daarvan zul len zijn, dat de leverantie van Rusland zullen toe-, die van de Vereenigde Staten zullen afnemen, hetgeen deze leden geen gunstige verandering achtten. Werkverschaffing. Op het oogenblik zijn bij de werkverschaffing, die in alle pro vincies wordt uitgevoerd en niet, zooals wel eens gedacht word*, alleen in de drie of vier noor delijke provincies, 9 a 10.000 per sonen tewerkgesteld, waarbij reke ning moet worden gehouden met het feit, dat de werkloozen der groote steden met wintervacar.- tie naar huis zijn. Het aantal te- werkgestelden is ongeveer ander half maal zoo groot als een jaar geleden. De voornaamste werkverschaf fingen zijn ontginning. In Drente het Witteveen, 1000 LA. met 800 werkloozen, het Zwindersche veld, 1100 HA. met met 500 werkloozen, stroomver- betering aan de Oude Vaart met 500 werkloozen in Groningen de werkverschaf- ïng in oostelijk Groningen met 1209 man, terwijl onderhande- ingen gaande zijn over een aan- coop van 750 H.A. grond in Westerwolde in FrieslandBuitenveld bij ^eeuwarden 400 H.AWolvega 400 H.AHankerveenpolder 350 H.A. (deze werkverschaffing is spoedig ten einde); Boornber- gumer Petten 325 H.A. in Overijselhet Land van Vollenhove 1400 H A., de Stap- horsterheide 650 H.A., de Wijte- manslanden 500 H.A., de verbe tering van de Regge, terwijl een aanvang gemaakt zal worden met de verbetering van de Schipbeek, voornamelijk met arbeiders uit de steden, waarvan 600 a 700 geplaatst kunnen worden (ruim een milli®en aan loon zal aan dit werk worden uitbetaald) iu Noord-Brabantde Hoeven sche beemden en de Boomvaart, Per jaar wordt in ons land in het geheel, door particulieren en overheid, de werkverschaffingen inbegrepen, ongeveer 12.000 H.A ontgonnen. Van de 450 000 H.A woesten grond in ons land is ongeveer 250 000 H.A. geschikt voor ontginning. De tijd is dus niet zoo heel ver meer af, waar op de dntginningsmogelijkheden zijn uitgeput. Steun voor de Merapi-ramp. De secretaris van het Merapi- Comilé deelt mede, dat gisteren telegrafisch honderd vijftig dui zend gulden ter beschikking is gesteld van den Gouverneur van Midden-Java, met verzoek deze en nog later te remitteeren gel aan te wenden ter leniging van de nooden van de slachtoffers van de Merapi-uitbarsting. Binnen enkele dagen zal een tweede verantwoording van de later ingekomen gelden plaats vinden. Het Giro-nummer van het co mité waarop men bijdragen kan storten is: 172700. Zendingswerk. De Directie der samenwerken de Zendingscorporaties te Oegst geest zal, gedrongen door den nood der tijden, op verschillende plaatsen van het vaderland verga deringen beleggen met hoofdbe stuurders, bestuurders van afdee- lingen, classiale commissies en andere hulpvereenigingen. Een der vergaderingen zal wor den gehouden op Dinsdag 27 Jan te Middelburg, alwaar spreken zullen de zendingsdirectoren, Dr. K. J. Brouwer en Ds. B. J. C. Rijnders, over den financieëlen toestand, die steeds moeilijker wordten over het werk van de binnenlandsche actie en de moei lijkheden en mogelijkheden, die zich daarbij voordoen.. Er zal ge legenheid zijn tot bespreking. Alle belangstellenden zijn wel kom. AXEL, 23 Januari 1931. „Steunt Elkander". Woensdagavond werd de laatste vergadering gehouden van deze vereeniging ze is nu ontbonden De voorzitter, dhr. J. M. Oggel wees er in zijn openingswoord op, dat hij met vreugde kon constateeren, dat gedurende de 34 jaren, dat de vereeniging heeft bestaan, men steeds in aangename verhouding heeft samengewerkt, wat vooral in d-.ze tijden niet zonder beteekenis is. Hij dankte daarvoor de gewone leden, maar ook de buitengewone leden komt een woord van dank toe, want zonder den steun van dezen had de vereeniging zich niet kunnen handhaven.- Dat blijkt ook daar uit, dat er nu een saldo was van f2200, terwijl de buitenge wone leden in dien tijd meer dan f 5000 contributie hebben betaald Na de notulen gaf de secretaris, dhr. C. Dijkwel lezing van het jaarverslag, waarin hij wees op de vergankelijkheid aller dingen, zoodat ook het komen en gaan voor „Steunt Elkander" geldt. Het scheiden is echter met eere. Van "een jeugdig plantje is zij geworden een flinke vereeniging, die nu nog 217 gevone en 41 buitengewone leden telde, welk ledental de laatste jaren station- nair bleef. Als gevolg van de wetgeving, d e nu van hcoger hand voor steun bij ziekte zorgt, is deze vereeniging overbodig geworden en heeft over haar de doodsklok geluid. Ook financieel stond de ver eeniging er goed voor. Waren reeds bij het 25-jarig bestaan de inkomsten f 33717,50, nu was het 52774 en blijkt dus weer, dat vele kleintjes een groote maken, want dit kapitaal werd door wekelijksche bijdragen van 15 cent opgebracht. Behalve teruggave van een jaar contributie, ontvingen de leden nog f 3,90 uit de kas. Spr. wenschte bij het scheiden, dat het allen wel moge gaan. De voorzitter dankte den secre taris voor zijn nauwgezette admi nistratie en het vastleggen der besluiten en feiten der vereeniging in uitgebreide notulen en jaar verslagen. Na 6 jaren de functie van penningmeester te hebben vervuld, heeft hij wegens het overlijden van dhr. Minjon nog 12 jaar het secretariaat waarge nomen op een wijze, die aile lo toekomt. Dhr. Kruysse bracht nu als penningmeester verslag uit van de kas. De ontvangsten bedroe gen f 1759,25, waaronder f 93 aan contributie van de buitengewone en f 1427,65 van de gewone leden, f 160,16 aan rente en f 75,94 koerswinst. De uilgaven waren f 2030,05 w.o. f 1990 aan ziektegeld. Op 31 Jan. 1930 was het bezit f 2543,59 en na een tekort van dat jaar ad f270,80, dus op 5 Jan. jl. f2272,79, dat onder de leden als volgt is verdeeld Terugbetaalde contributie 1930 f 1418.65, 217 lede-n ad f3,90 is f846,30, zoodat nog f7.84 over bleef, dat in vergaderkosten en advertentie is geconverteerd. De voorz. dankte ook nog maals den penningmeester voor zijn accuraat beheer, maar boven al voor de gehouden zittingen voor het uitkeeren van ziekte- gelden en innen der contributie's Dhr. C. Rinn vroeg hierna het woord en wilde namens de com missarissen en de gewone leden hun hartelijken dank overbrengen aan bestuur en donateurs, of schoon hij het jammer vindt, dat deze mooie vereeniging moest ontbonden worden. Dank aan dhr. Oggel voor de goede lei ding als voorzitter, welke hij na den dood zijns vaders op zich heeft genomen. Dank aan dhr. Kruysse, die de zwaarste taak had hij wist op de dubbeltjes te passen, die wij werklieden bij hem brachten en weer haalden. Dank ook aan dhr. Dijkwel, die getoond heeft hart voor de vereeniging te heb ben en steeds van alles nauw keurig aanteekening hield en mooie jaarverslagen leverde. Ook de overige bestuursleden wilde spr. niet vergeten, daar zij jarenlang den penningm. bijston den bij zijn wekelijksche zittingen. En ten slotte dankte spr. ook de heeren Bom en Hüpscher, die als geneesheeren de vereeniging steeds behulpzaam en ter wille waren. De voorz. dankte vriend Rinn voor die hartelijke woorden en stelde het bijzonder op prijs, dat ook van de zijde der leden woorden van erkentelijkheid wer den gehoord voor het werk van het bestuur. Dhr Kruijsse dankte eveneens dhr. Rinn voor zijn woorden van waardeering. Hij verklaarde ech ter de zittingen met genoegen te hebben gehouden en deed de uit- keeringen met liefde, waar ze een deel van de zorg van den werk man konden verlichten. Ruim 27 jaar heeft hij dat ge daan en zoo is de vereeniging een stuk van zijn leven gewor den. Het deed hem ook genoe gen, dat steeds aan de verplich tingen kon worden voldaan en men nooit met financiëele moei lijkheden te kampen had. De ziektewet heeft geleid tot ontbin ding der vereeniging en nu kun nen aan die wet nog fouten kle ven, maar spr. verwacht dat hier in wel zal worden voorzien. Dhr. Dijkwel sloot zich bij de vorige sprekers aan en dankte ook dhr. Rinn. Nadat de voorz. nogmaals had gewezen op den aangenamen toon, die steeds in alle vergaderingen doorklonk, verklaarde hij de ver eeniging ontbonden en sloot de vergadering. Teleurstelling. Woensdagavond waren velen opgekomen naar de Chr. Land bouwschool, waar oud-minister Van Dijk een politieke rede zou houden voor de antirevolution- naire kiesvereeniglng alhier. Of schoon men eraan twijfelde, of de reis wel ongestoord zou plaats vinden, omdat het dien dag erg mistte en de bootdiensten op de Schelde reeds storing ondervon* den. had men toch hoop, dat dit na den middag niet meer het geval zou zijn, althans zeker niet om 7 uur, toen hier de mist was opgetrokken. Toch schijnt Exc. Van Dijk den moed niet gehad te hebben om de overtocht te wagen en is hij te Hoedekenskerke weer terug gekeerd, na een telegram van verhindering te hebben gezonden. De Kolma-pan. Op uitnoodiging van den heer C.J. Schieman, ijzerhandel, alhier waren velen, zoowel des middags als des avonds naar het gebouw van de Zondagschool gekomen om daar een kook-demonstratie bij te wonen met de zgn. kolma- pan. Gekruid met de noodige humor gaf dhr. D. Kohlman, de uitvinder van die kookmethode, een uiteenzetting van de pan en wees erop hoe men daarin alle voedsel kan keken, wat trouwen3 met andere pannen ook wel gaat. Maar het groote verschil zit 'm daarin, dat eenmaal opgezet, men er niet naar heeft om te zien en doordat de groente, de visch, het vleesch, de soep, of wat u wil door waterdamp op temperatuur blijft, geeft het een reuzenbespa- ring op het gasverbruik, wat alles werd aangetoond, terwijl tevens hetgeen we zagen klaar maken, ook werd rondgedeeld, om zich van de smaak te over tuigen. Voor overige voordeelen ver wijzen we naar achterstaande advertentie. Ook geldt dat even eens als men op kachels en pe- troleumtoestcllen kookt. We hebben zoo'n idee, dat deze reclame goed geslaagd is en velen die pannen zullen aan schaffen, vanwege het gemak en het voordeel. Het was practisch gezien om aan deze reclame ook nog andere te verbinden. Zoo liet de firma de Wiljes te Winschoten de aan wezigen kennismaken met de door haar geïmporteerde koffie en thee, die er mocht zijn. Een keurig gedekte tafel deed het oog vallen op vorken en le pels van Sola-zilver en roestvrije messen, die mooi afstaken op het ongekreukte damast, dat de firma Visser-Koole had beschikbaar ge steld. En ten slotte was er een telefunken-radio-toestel van dhr. Peeters, dat voor goede muziek zorgde. Volksonderwijs". Woensdagavond vergaderde bij dhr. J. E. Biansaart alhier de afd. Axel van Volksonderwijs. Na de gewone plichtplegingen las de secr., dhr. 't Gilde het jaarverslag, waarin hij wijst op de spontane wijze, waarop deze afd. is opgericht en hoe de op richting eener chr. bewaarschool aanleiding gaf weer pal te staan tegenover het sectarisch scheiden van de kinderen vanaf de prilste eugd. Het feit, dat het ledental steeg vad 62 tot 98 leden, is wel be wijs, dat de vereeniging in bloei toeneemt. Herinnerd wordt aan de propaganda-avond in samen werking met de afd. Sluiskil. Het verslag eindigt met de aanspo ring om schouder aan schouder te staan in den strijd voor de openbare school. Dhr. Reedijk bracht als pen ningmeester financieel verslag uit. Ontvangen was f 113,40, uitge geven f82,84, alzoo een batig slot van f23.56. De aftredende bestuursleden A. Esselbrugge en A. Reedijk werden met op 1 na algemeene stemmen herkozen. Nadat nog enkele besprekim gen werden gehouden van inter nen aard sloot de voorzitter deze vlot verloopen vergadering,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2