Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V1 a a li d e r e n No. 85. VRIJDAG 23 JANUARI 1931. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc e ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoermiddag 11 ure. Ontwapening. Zooals men weet komt over een jaar in Zwitserland de ont- wapenings-conferentie van den Volkenbond bijeen de volkeren der wereld zien er met verlan gen naar uit. Gisteren zijn er in Génève weer goede dingen in verband daarmede gezegd. Henderson, de Engeische Minis ter van Buitenlandsche Zaken, wendde zich scherp tegen het gevaar van het praten over oor logsgevaar. Hij was overtuigd, dat de Volkenbondsleden door de ontwapeningsconferentie tot een succes te brengen, zullen toonen, dat zij niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest afstand hebben gedaan van hun recht om een aanvals oorlog te verklaren. Alle menschen in alle landen der wereld zien met verlangen de ontwapeningscon ferentie tegemoet. Alle volkeren verafschuwen den oorlog. Wan neer Henderson dan ook aan dringt op een succes voor de ontwapeningrconferentie, is hij overtuigd dit ook te doen in naam van millioenen uit ver schillende volkeren, die hun stem niet in den Volkenbondsraad kun nen laten hooren en die hun hoop op de ontwapeningscon ferentie hebben gevestigd. Hierop verklaarde Curtius, de Duitsche staatsman, dat geen land oprechter naar de confe rentie kan verlangen dan het zijne en Briand sprak het ware woord, dat men zich niet zal mogen bepalen tot stabiliseeren, maar dat er nu eens verminde ring zal moeten komen. Met groote instemming zal de wereld van al deze uitlatingen kennis nemen. Moge er naar ge handeld worden. Het praten over oorlogs-gevaar wij hebben er al meermalen tegen gewaar schuwd is verderfelijk. Het ongeloof in den oorlog moet worden gepropageerd. Ik zie er niet lijdend uit) her- Andere klanken. Op de jaarvergadering der ver- eeniging tot onderzoek van de oorzaken van den oorlog en ter voorkoming van toekomstige oor logen, te Washington gehouden, heeft de chef der Amerikaansche marine, admiraal Pratt, een rede gehouden, waarin hij oa. ver klaarde, ooriogen in de toekomst onvermijdelijk te achten. De met Engeland gesloten vlootovereenkomst noemde hij gebaseerd op de overtuig, dat beide landen nimmer tegen el kaar zullen strijden, maar dat zij integendeel, bij toekomstige oor logen, gezamelijk moeten optre den, hetzij actief, als neutraliteit égoistisch of niet te rechtvaardi gen zou zijn, of als Westersche beschaving op het spel zou staan, hetzij als gemeenschappelijk neu traal front, ter handhaving van den wereldvrede en tot het loca- liseeren van conflicten, In za.ke de vrijheid der zeeën verklaarde admiraal Pratt, dat het standpunt der neutralen, die de vrijheid der zeeën eischen, om aan den oorlog te verdienen, zelfzuchtig en onhoudbaar is. Veel humaner is eventueel een strikte biokkade, teneinde aan het moorden een einde te maken. Amerika heeft in het verleden zelf rechten van neutralengeschon den, o. a. bij de blokkade van Havana, in den oorlog met Spanje, en in het jaar 1917, toen op de Hudson Nederlandsche schepen door Amerika in beslag geno men werden, nadat het vóór dien tijd voor zichzelf als neutrale mogendheid op vérgaande rech ten aanspraak had gemaakt. Volgens Pratt was het denk beeld om de levering van levens middelen uit neutrale landen aan de burgerlijke bevolking der oor logvoerende staten, mat uitslui ting van elke handelswinst te organiseeren, ten zeerste de over weging waard. D# gelegenheid maakt den dief. Niet zonder leedvermaak con- stateeren de Fransche uiterst rechtsche en linksche bladen, dat onder degenen, die bij de gedu rende de laatste weken aan het licht gekomen lange reeks finan- cieele schandalen betrokken zijn, de socialisten zulk een belang rijke plaats innemen. De „Figaro" citeert dan ook met welbehagen de „Humar.ité", en de „Huma- nité" haalt de „Figaro" aan. Het onaangenaamste voor de socialisten is wellicht het geval- Uhry. Het Kamerlid Jules Uhry is nl. dezer dagen door de soci alistische federatie uit de partij gezet Het heet, dat Uhry, die behalve Kamerlid ook lid van den Algemeenen Raad voor het dep. Oise is en maire van Creil, maandelijks 28 000 francs zou hebben opgestreken voor zijn démarches ten gunste van de belangen van een machtig indu strieel uit de streek. Tegen het socialistische oud- Kamerlid Lagrosillière is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd "naar aanleiding van de fraude, ontdekt bij de toewij zing van uitvoering van openbare werken op Martinique. Voorts is de bankier Jacotte, een socialist, in staat van beschuldiging gesteld wegens gepleegde verduisterin gen, terwijl het socialistische Kamerlid Moutet gemengd is ge weest, in zijn hoedanigheid van advocaat, in de manupulaties tot het doen noteeren ter beurze van 155 000 aandeelen der Société des Naphtes te Bakoe. Ten slotte dan zou Leon Blum ten bate van de „Populaire", het orgaan der socialistische partij, geld van „kapitalistische zijde" hebben aangenomen. België. De directie van de Fairy Avia tion Company, waaraan het Bel gische departement van lands verdediging 45 vechtvliegtuigen en een aantal bombardemenis- vliegtuigen bestelde, heeft naar de „N.R Ct." meldt, besloten te Gosselles, in de provincie Hene gouwen, een fabriek in te rich ten, waar 20 der bestelde bom bardementsvliegtuigen zulier. wor den vervaardigd. Ook nadat deze Sofia had niet veel tijd on het ge- vliegtuigen aan het Belgische leger zullen zijn afgeleverd, zal de Faire-fabriek te Gosselles blijven voortbestaan, indier. zij tenminste inmiddels een vol doende afzetgebied op het vaste land weet te veroveren. Nage noeg het geheeie personeel, met uitzonderingevenwel van de direc tie en de ingenieurs zal uii Bel gische arbeidskrachten bestaan. Jeugdig moordenaar. Te Meyreuil bij Marseille is Zondag een moord, begaan door een vijftienjarigen metselaarsleer ling op zijn veertienjarigen kame raad, aan het licht gekomen. De ouders van het slachtoffer ver wonderden zich Zaterdagavond, dat hun zoon niet thuiskwam. Zij zochten hem in den omtrek en vonden op een smallen weg zijn lijk. Het hoofd van den on gelukkige was zoo goed als ver brijzeld. Eenige uren daarna werd de dader, van deze afschuwelijke misdaad reeds gegrepen. De jeugdige moordenaar verklaarde, dat hij zijn kameraad, op weg naar huis, om geld had gevraagd, om den avond prettig te kunnen doorbrengen. Daar beiden hun weekgeld pas ontvangen hadden, weigerde de ander hem het geld te leenen. Hierover was hij zoo woedend geworden, dat hij hem van achteren met een metselaars hamer op het hoofd had geslagen. De getroffene viel neer en de moordenaar nam al het geld uit den zak van zijn slachtoffer. Toen de ongelukkige nog tee kenen van leven gaf sloeg de ander er nog eens op los, Des Zondagsochtends werd hij gear resteerd. Hij toonde zich ten hoogste verbaasd over het feit, dat de politie hem zoo spoedig gevonden had. Zuinigheid aanbevolen. Op 27 Jan. a.s. zal te Londen, volgens de „Morning Post", met een groote vergadering een krach tige campagne voor grooter zui nigheid in het beheer van staat en gemeenten worden ingeleid. De beweging draagt geen par tij-politiek karakter, wat reeds daaruit blijkt, dat op de eerste vergadering, de liberaal Lord Grey en de conservatief Sir Ro bert Home, de vroegere kanse lier van de Schatkist, fiet woord zullen voeren. De „Morning Post" verklaart, dat het duidelijk is, dat geen der politieke partijen zich tot een programma van grooter zuinig heid zal laten overhalen, wanneer niet door de openbare meening in deze richting een krachtige druk wordt uitgeoefend. Drie kinderen van een mijn werker te Dilsburg, in het Saar- gebied, zijn, terwijl de ouders bij kennissen op bezoek waren, door rook omgekomen. Toen de ouders na een afwezigheid van vier uur thuis kwamen, vonden zij de wo ning geheel gevuld met een dich ten rook. Waarschijnlijk is wasch- goed, dat in de keuken te drogen hing, aan het smeulen en later in brand geraakt. Een begin van brand was spoedig gebluscht, maar alle pogingen om de levens geesten der kinderen op te wek ken mislukten. Te Maidstone, in Kent, is bij een brand een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, van 13 en 5 jaar, omgekomen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, werd haar medegedeeld, dat er niemand meer in het huis was. Nadat men daarop het vuur van buiten af bestreden had, vond men bij het binnentreden van het gebouw, de lijken der ongeluk- kigen, die den verstikkingsdood gestorven waren. Volgens een bericht uit New York hadden in de binnenstad botsingen plaats tusschen werk- loozen en de politie, waarbij ver scheidene personen verwondingen opliepen. De werkloozen bewerkten dt agenten met emmers water, waar tegenover de politie den gummi stok stelde en geduchte klappen uitdeelde, ook onder hen, die de relletjes gadesloegen. Daaronder bevond zich een vrouwelijk jour nalist, die met een gummistok deerlijk werd toegetakeld. (Wordt varvolgd.J AXELSCHE COURANT 33; Sofie volgde de bediende en juist kwam ook mevrouw Mixtome uit hare kleedkamer. Eugenie Mixtome droeg een japon van perzikkleurig fluweel en was met diamanten getooid. De levendige oogen van het meisje druk ten hare vreugde uit over de schoon heid van de vrouw, die hare moeder was, maar geen denkbeeld had van de bloedverwantschap tusschen haar bei den. Voor de eerste maal kwam bij haar den wensch op, dat de naam van haren vader gezuiverd mocht worden van den vloek, die op hem rustte, op dat een hereeniging van beiden zou plaats hebben maar de gedachten aan de voltrokken scheiding, aan het wan trouwen der vrouw in de onschuld van haren echtgenoot, de gedachte, dat zij in den nood zich van hem had af gekeerd, benam alle hoop. Mevrouw Eugenie Mixtome lachte hare jonge gezelschapsjuffer bevallig toe. Wees welkom in uwe nieuwe woning, juffrouw Lepage. Het was mijn plan, u bij uwe aankomst te ont vangen, maar ik had mij te slapen ge legd en was zoo moede, dat ik niet kon opstaan. De tocht op deontstui- mige zee heeft meer van mijne krach ten gevergd, dan ik aanvankelijk meende. Maar gij ziet er nu weer goed Uit, meikte Sofie beleefd aan, nam mevrouw met een glimlach. Heeft Johanna u gezegd, dat wij vandaag dischgenooten krijgen Het zijn on ze buren van Charlemont. Zij kwamen zooeven aan en bevinden zfch in de kleedkamer. Wij zullen ons naar de zaal begeven, om hen daar te ontvan gen. Zij ging voor en Sofie volgde haar de breede trappen af naar de zaal, die in eene zee van licht schitterde. Bij hun binnen treden stond een man op en trad haar tegemoet. Markies van Charlemont, zeide mevrouw Eugenie Mixtome zachthem de hand reikende. De markies nam hare hand en hield die lang in de zijne. Het verheugt mij u te zien, me vrouw, zeide hij. Ik maakte mij reeds ongerust, dat de stormachtige tocht u niét goed zou bekomen zijn. Neen, zooals ge ziet, zeide Euge nie koel maar zeei beleefd. Juffrouw Lepage, mag ik u den markies van Charlemont voorstellen. Markies, deze nieuwe dame is mijne gezalschapsjuffer. De markies bcog. en met aanwen ding van al hare wilskracht sloeg Sofie de oogen op en hield die strak op het gelaat gericht van den man, welke de plaats innam, die haar vader toebe hoorde. Haar hart was tot hartens toe vol en toch moest zij bedaard schijnen. Slechts met de grootste moeite gelukte het haar hare gewaarwordingen te ver bergen en den blik van den markies van Charlemont te verdragen 1 Opdat oogenblik doorstond zij eene folterende pijn. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. De markies van Charlemont, vroeger August Bartineux, geleek niet in het minst op de mannelijke leden van het oude geslacht, wiens laatste vertegen woordiger hij thans was hij miste het blonde haar en de blauwe oogen der Charlemonts, mocht zich volstrekt niet beroemen op een flinke gestalte, ter wijl hij evenmin kon bogen op de edele fierheid, waaidoor al de mannelijke leden dezer familie zich sedert eeuwen hadden onderscheiden. Sofie verwonderde er zich over, dat de markies zoo weinig op haar vader geleek. Ofschoon van middelbaren leeftijd zag de markies er nog tame lijk jeudig uit Hij was klein van ge stalte, had een lang smal en bleek ge laat, waarop gemaakte vriendelijkheid lag. Ondanks zijne zachtheid en vrien delijkheid bezat hij een vasten wil en zijn stijfhoofdigheid in het doorzetten zijner plannen, bezorgde hem in de meeste gevallen de overwinning, wat hem tot een invloedrijk lid in de sa menleving maakte. Augnst Bartineux was nooit getrouwd geweest. In zijn jonge jaren had hij, uithoofde van zijn financiën niet kun nen trouwen, en eenmaal tot rang en rijkdom gekomen, gaf hij zich geheel aan het genot van een vrij leven tot dat hij voor eenige jaren Eugenie Mix tome ontmoelte en hcpelooze mede dinger werd naar hare hand. De markies voelde den scherpen blik van Sofie, toen zij tegenover hem stond en was er onaangenaam door getrof fen. Hare schoonheid viel hem op, doch de doordringende blauwe oogen verrasten hem. Hij meende haar meer gezien te hebben en zij herinnerde hem aan iemand, zonder dat hij wist aan wie. Daarom werd hij onrustig, als hij het meisje aankeek, laat van den markies op te nemen j want spoedig trad een oude, ln het zwart gekleede dame binnen. Zij was mevrouw Bienjour, de weduwe van een baron, die zijn groot vermogen verkwist en haar arm achtergelaten had, zoodat zij zelfs verplicht was een onderkomen te zoeken. Sedert lang had mevrouw Mixtome haar tot zich genomen. Mevrouw Bienjour was lang en mager, met een hoog ernstig gelaat. Het grauwe hair was gedeeltelijk on der eene witte muts verborgen. Hare oogen met een gouden bril gewapend, waren klein en scherp, en drukten den grootsten argwaan uit. Zij mocht Eugenie Mixtome zeer gaarne lijden en droeg haar achting toe, terwijl zij ijverzuchtig was op ieder, die hare gunst zocht te winnen, behalve cp den markies van Charle mont. Zij geloofde namelijk, dat Euge nie Mixtome eens met een harer tal rijke vereerders in den echt zou tre den en hoopte haar ouden dag op het kasteel Charlemont te kunnen slqten. Op alle andere personen, die recht streeks met mevrouw Mixtome in aan raking kwamen, was zij ijverzuchtig, daar zij vreesde, dat deze voorgetrok ken mochten worden of zij zooveel invloed zouden krijgen, dat hare be langen er onder zouden lijden. Mevrouw stelde Sofie aan de barones voor, die het meisje koel en scherp aangluurde. Mevrouw Bienjour was de vorige gezelschapsjuffer niet gene- gen geweest, wijl Eugenie met deze meer ophad dan met haar, en zoo vatte zij ook onmiddellijk een feilen haat op tegen Sofie, toen zij bemerkte, dat dit meisje in staat was de gene* genheid van mevrouw te winnen» Gij zult hier niet lang zijn, dacht zij. Is dat een gezelschapsjuffer I Ze ziet er eer uit als de telg uit een voornaam huis 1 Wamieer ik nog een beetje invloed op Eugjnie heb, zal dit meisje binnen een maand het slot ver iaten. Noch met de oogen, noch met de woorden liet zij echter iets van hare bedoeling blijken. Zq was beleefd en vriendelijk en knoopte met Sofie een gesprek aan, terwijl de markies van Charlemont en Eugenie Mixtome lang zaam naar den schoorsteen gingen. Uwe nieuwe gezelschapsjuffer is zeer schoon, mevrouw, zeide de mar kies, zijne oogen op het meisje richtende. Het is me alsof ik haar meer heb gezien. Gister was zij toch nog niet hier Waar hebt gij haar gevonden Ik ben daarin zeer gelukkig ge weest, antwoordde mevrouw, het meisje vriendelijk aanziende. Zij is vreemd in Frankrijk, maar ik heb nooit innemen der gelaat ontmoet. Ik hoop intusschen dat uwe ver bintenis niet om hare schoonheid alleen is gesloten, bemerkte de markieslachend. Zij had goede aanbevelingen. En ook zonder deze zou haar gelaat toch een voldoende aan beveling geweest zijn. Gij weet immers ging zij, als tot zich zelf sprekendevoart, dat ik geheel alleen op de wereld sta, Mijne ouders zijn dood, mijn broeder heeft het te druk met zijn eigen familie en met de politiek. Ik gevoelde be« hoefte aan genegenheid, en vriend schap en daarom zie ik met zulke groote belangstelling op dit meisja neer, dat, naar ik hoop, mettertijd meer zal worden dan mijn betaalde ge zelschapsjuffer.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1