Gesprongen Handen VISSER'S Melkproducten. ZACHTE ZEEP J. C. VINK, Boekh. C. B. Antheunis. Gebruikt Is ze niet fijn? Prima Gemengd Nieuws. Buitenland. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Yersche Karnemelk Karnemelksche Pap. J. Verstraten-Boer Groen 9 cent per Glycerine 10 cent per pond. Ook de gemeenteraad van Ossenisse heeft protest gezonden naar de Kroon tegen de ver hoogde ambtenaarssalarissen. Maar als het gerucht waar is, dat eerlang deze gemeente met Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk één gemeente wordt, zal het niet lang last hebben van die verhooging. Te Aardenburg ontstond Vrijdagavond brand in een vlas- opper van den landbouwer P. Lannoye. De mijten waren met het stormweer gauw tot asch ver teerd. De opbrengst van 9 ge meten ging verloren. Daar ze op het land stonden, was er geen gevaar voor de omgeving en het verbrande vlas was verzekerd. Hoe het in brand kwam is nog niet bekend. Door Ged. Staten is be noemd tot adjunct-commies ter provinciale griffie van Zeeland de heer G. van Boven te Vlissingen, thans reeds als zoodanig tijdelijk werkzaam. Zangersbond. Zaterdag vergaderde te Goes de Zeeuwsche Zangersbond Van de 17 vereenigingen waren er 3 afwezig, waarvan twee tot hun spijt telefonisch berichtten, door den storm Goes niet te kunnen bereiken. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord aan de reis naar Axel en het, ondanks het slechte weer, welgeslaagde concours. Verder deelde hij mee, dat weer een der oudste leden van den Bond is afgevallen, nl. N. en St. Joostland. Hij verzoekt den secre taris verslag te geven van de twee reizen, die deze naar Utrecht heeft gemaakt, in verband met de eventueele oprichting van een Federatie van landelijke Zangers bonden, waaraan deze voldoet. Hij ziet er echter weinig van terecht komen. Rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Bij de Bestuursverkiezing wor den de Voorzitter, dhr. C. Flipse, Wissekerke en de Commissaris J. K. Esselbrugge, voorzitter van „Orelio" te Axel, bij acclamatie herkozen. Besloten werd dit jaar weer concours te houden, en na eenige discussie, waarbij gewezen werd op de bekwaamheid van beiden, met-ulgemeene stemmen de hee- ren Kallenbach en van Nieuwen- hoven weer als Juryleden te vragen. De plaats waar het con cours zou worden gehouden was dit jaar niet zoo gemakkelijk te kiezen. Een der leden was in per soonlijke correspondentie getre den met de V.V.V. te Breskens ten einde aldaar, mede uit een oogpunt van propaganda, het coucours te houden en zullen verder pogingen worden aange wend het jaariijksche concours in Breskens te houden. Lukt dit niet dan zal het Man nenkoor van Wissenkerke als ontvangende vereeniging optre den en wel op Woensdag 17 of 24 Juli. Na nog enkele interne aange legenheden werd de vergadering gesloten. Protest. De heer Albt. Jeronimus, lid van den gemeenteraad te Mid delburg, heeft dd. 15 Januari een schrijven tot de Kroon gericht, waarin hij, onder overlegging van een afschrift met bijlage van een schrijven aan Ged. Staten van Zeeland, verzoekt vernietiging (schorsing) van een besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van de eerste begrootingswijziging, begrooting 1931 voor de gemeente Middelburg, verband houdende met de bekende salarisverhoo- gingen van enkele ambtenaren, welke begrootingswijziging zi niet door den Raad is vastge steld, maar wel door Ged. Sta ten schijnt te zijn goedgekeurd Reclame. De firma Van IJzendijk, bekenc om haar koffie- en theehandel laat deze week een schenkwagen door Z.-Vlaanderen gaan, die be halve muziek iedereen gelegen leid geeft om een kopje thee of «offie, merk van IJzendijk te proe ven. Allen drinken het met smaak uit. Zondagavond ontstond te Mid delburg brand bij den winkelier A W. D., nabij het gasthuis. De brand was vrij spoedig geblu^cbt, 9e oorzaak is onbekend, doch iet onderzoek gaf aanleiding tot am statie van den winkelier. Ante-ongelukken De bloemenhandelaar M. B uit Boskoop, begaf zich vergezeld van zijn zoon, naar de veilDg te Aalsmeer. Op den GoudscheD Straatweg moest hij uitwyken voor een melkwagen met het gevolg dat de auto slipte en, na tegen een boom te zijn gereden, in een diepe sloot viel. Hulp was spoedig aanwezig en beide inzittenden werden na kor ten tyd aan wal gebracht. Da heer Bos bleek echter zulke ernstige verwondingen te hebben bekomen, dat hy reeds eeDige uren later overleed. Zijn zoon werd licht gewond. Te Darmstadt geraakten een personenauto van den Rotter- damschen koopman van Rossutn door de gladheid vao deD weg aan het slingeren en kwam in botsing met een vrachtauto. De wagen kantelde, met het gevolg dat de benzinetank ontploite en de auto in brand geraakte. Da heer van Rossum kwam er met lichte verwondingen af. De chauffeur, dia euder de auto was geraakt, hadzulkeernstige brand wondeü bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. Donderdagmorgen is te Halle brand uitgebroken iD een opslagplaats, welke verscheidene verdiepingen telt, van de sui kerraffinaderij Halle. Groote voorraden suiker zijn vernield, andere ernstig beschadigd. De schade ia door verzekering gil; dekt. Het bedryt ondervindt geen storing spoedig gaaf en zacht met In een Weensch sanato rium is de echtenoot van prof. dr. Robert Fischer aan arseni- cum-vergiftigiDg overleden. Na een diepgaand onderzoek kwam vast te staan, dat de in haar slaapkamer opgehangen ta- pyten deelen arsenicum bevatten. Te Parijs is teruggekeerd Robert Midy, een student van de Parijsche univeraiteii, die in de eerste dagen vaD Januari tijdens een bergbestijging in So- voje met zijn vriend Robert Jones door een sneeuwlawine werd overvallen, waarbij by zich kon redden, doch zy'Q vriend om het leven kwam. Na een verblyf in het hoog gebergte hadden Midv en Jones te Abriès hun intrek genomen. Voor hun vertrek besloten zy nog een lichte bestyging te on dernemen, die der Colette de Gilly. Volgens de verklaringen van de menschen uit de streek was de sneeuw zeer goed, en waren geen lawines te vreezeu. Da tocht zou in een paar uren worden volbracht. De jongelui vertrokken naar het dorp Roux, waar boeren hun nogmaals verzekerden, dat er geen gevaar te duchten viel, De bergstroom, de Chalande, werd zonder moeilijkheden over schreden. Jones liep vooraan en baande den weg. Eensklaps scheen de top van de Gilly als door een wolk omgeven, Midy wilde zyn vriend waarschuwen, doch te laateen lawine naderde zóó snel en onweerstaanbaar, dat hy zich meegesleurd voelde door een dichten sneeuwlaag, nog voor hjj iets had kunnen zeggen. Eenige minuten verliepen voor' dat de sneeuwlaag vlak was ge worden, Hy ztg niöts anders dan da verwrongen hand van zijn vriend, welke boven het sneeuwdek uitstak en nog zwak ke bewegiDgen maakte. Met groote moeite wist Midy zich los te wringen. Drie uren duurde het alvorens bij zich met zijn handen, die bijkans bevro ren waren, had vrij gemaakt. Bij het vallen van den avond en met de gedachten aan een nieuwe lawine zocht bij het sneeuwvlak af: geen spoor meer van zyn vriend te ontdekken. Bij onderzoek bleek, dat üe ongelukkige door twee lawines was getroffen de eerste die vac den Pic de Gilly zelf was ge- bomen en ook Midy had mee gesleurd, de tweede, die Midy had gespaard, omdat hij zestig meter achter liep. Jones' lijk, dat op tien meter diepte moet liggen, is nog niet gevonden. Stad verwoest. Tengevolge van de kracht van de aardbeving, in Mexico Ciiy, zijn in twee stadsdeelen branden uitgebroken, waardoor meer dan vijfiig huizen totaal verwoest werden. Volgens tot nog toe ontvangen berichten, zijn in totaal 25 personen gewond. De aardbeving is ook op groote af standen neg sterk waargenomen. De vulkaan Popokatepeti ver toont een krachtige werking. Volgens te New York ontvan gen berichten omtrent de aard beving in Mexico, werden in de. stad Oaxaca tot dusverre 7 doo- den en talryke gewonden gerap porteerd. Volgens de laatste berichten uit het aardbeviDgsgebied in Mexico hebben nieuwe aard- schekken de stad Oaxaca op nieuw geteisterd. Onder de be volking brak een paniek uit. De stad werd vrywel verwoest. In telegrammen aan de regee ring te Mexico City wordt ver klaard, dat er tot dusverre 30 dooden zijn. Sportnieuws. Voetbal. Hulst—Axel 0—2. Voor de tweede maal zijn onze stadgenooten er dit seizoen in geslaagd de Hulstenaren te over winnen en daarmede een gevaar lijke klip te omzeilen. De Oranjemannen waren ver gezeld van een groote schare supporters, die reeds dadelijk een vlugge wedstrijd te aan schouwen kregen, met aanvanke lijk gelijke kansen. Een geweldige schuiver werd door den Axel- schen doelverdediger schitterend tot hoekschop verwerkt en dit bleek vrijwel het eenige gevaar lijke Hulstersche schot te zijn geweest voor de rust. Axel deed kort daarna een snelle aanval, waaruit de rechtsbinnen met een fraai schot zijn elftal de leiding gaf. Hoewel tegen wind spelend, bleef Axel een tikje sterker, doch tot verdere doelpunten kwam het voor de rust niet meer. Na de hervatting trad Axel weer direct aanvallend op, zoodat Hulst alle zeilen moest bijzetten om onheil te voorkomen. Plot seling kregen de gastheeren toen een bevlieging er. traden over weldigend op. Angstige momenten ontstonden voor het Axelsche doel, dat echter schitterend ver dedigd werd. Snelle uitvallen van de Oranjemannen bleken inmiddels ook niet van gevaar ontbloot voor de blauw-gelen. Bij een dezer aanvallen schoot een Hulstersche achterspeler hard op eigen doelde bal ketste echter van de bovenlat terug. Tweemaal achtereen kwam de Axelsche middenvoor alleen voor den doelverdedigerhet eerste schot sprong van de paal terug, het tweede werd gestopt. Hulst kroop toen beide malen door het oog van een naald. Het spel geraakte daarna meer verdeeld, zonder dat evenwel gedoelpunt werd. Vijf minuten voor het einde kreeg de Axelsche rechts binnen echter den bal vrij, liep nog even door en schoot daarop hard in den hoek, onder den vallenden Hulsterschen doelver dediger. Hiermede was de strijd "eitelijk beslist. In de resteerende minuten wisten beide verdedigin gen stand te houden, zoodat Axel met 2—0 overwinnaar bleef. Ontegenzeggelijk heeft het beste elftal gewonnen en gebleken is, dat ais het moet, de Axelsche verdediging voor haar taak be rekend is. Pauseiyke encycliek over liet moderne huwelyk. Een Italiaansch blad de „Os- servatore Romano" heeft de pau selijke encycliek over het christe lijke huwelijk gepubliceerd. Na een inleiding over den oorsprong van het huwelijk uit God en de daaruit voortvloeiende consequenties, houdt het eerste hoofdstuk zich bezig met de opvatting van Augustinus, dat de hoofdzaken van het huwelijk na komelingschap, trouw en sacra ment zijn. Het tweede hoofdstuk behandelt de tegenwoordige op vattingen over de verhoudingen buiten het huwelijk. Geconsta teerd wordt, dat geen buitenech telijk verkeer geoorloofd is. Het huwelijk in kameraadschap en dergelijke verhoudingen worden eveneens verworpen. Ook elk misbruik van het huwelijk, zoo als geboortebeperking en elke vernietiging van het ontstaande leven, wordt als in strijd met de wetten Gods en als tegennatuur lijk afgewezen. De encycliek keert zich voorts tegen veelwijverij en omgang van gehuwde personen met derden. Uitvoerig worden behandeld en verworpen de ver wereldlijking van het huwelijk, het lichtzinnige tot stand bren gen van een huwelijk en in het bijzonder de moderne echtschei dingsprocedure. De encycliek wijst in bijzonder niet slechts op de gevaren, die door de echt scheiding voor 't gezin ontstaan, maar ook op de gevaren, v.;or den staat en de maatschappij. Het derde hoofdstuk handelt over de middelen, die aangewend dienen te worden om verbetering in de opgesomde misstanden te brengen. Naast de middelen van religieuzen en zedelijken aard in directen zin worden ook sociale en politieke maatregelen genoemd. De encycliek wijst nadrukkelijk op de economische verhoudin gen, die niet in de laatste plaats schuld zijn van de ontaarding van het huwelijksleven. In ver band hiermede wordt gewezen op de beteekenis van een vreed zame samenwerking tusschen kerk en staat in het algemeen en spe ciaal op het gebied van de her vorming der huwelijkswetgeving om een verder verval van de echtelijke gemeenschap tegen te gaan. Gedurende de maand Dec. 1930 GRAAUW. Gehuwd. 23. Fran- ciecus Raemdonck, 26 j. en Jnlia Staal, 19 j. Geboren. 5. Dora, d. van Petrus Durinck en Elisabeth vac Immersed. 14. Maria, d. van Jacobns Peersman en Albertina Maas. 17. Maria, d. van Cor celis Verschuren en Oranda Mag nus. 27. Emma, d. van Edu ardus van Immersed en Magda- lena Ongenae. HOEK. Gehuwd. 4. Thomas Pladdet, 33 j. en Suzanna Plad- der, 23 j. 18. Jan Hamelinb, 27 j. en Cornelia Donze, 24 j. 24. Jacobus Overdulve, 23 j. en Catharioa Kaijser, 21 j. Geboren. 11. Jozias, z. van Pieter Haak en Magdalena Rie- rnens. 19. Frarpois, z. van Gil lis Pladdet en Aaltje JauseD. 26 Leendert, z. van Benjamin Diele- man en Geertruy Wolfert. Overleden. 19. Jannis de Kra ker, 4 w., z. van Willem en Catharina Bedet. STOPPELDIJK. Gehuwd. Pe trus van Waterschoot, 26 j. eD Angela de Vree, 22 j. Geboren. Josepbus, r, van Paului Vergeer eh A. L Hoef ijzers. Elsa, d. van Theodorus Mel en M. C van der Veeben. Mathilda en Maria, d. van Alex ander van der Walle en W. van der Veeken. Overleden. Paulina Hermans, 64 j., echtg. vau Alphonsus van Bastdaar. Mathilda van der Walle, 9 u. eu Maria van der Walle, 2 d d. van Alexander en W. van der VeekeD. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 5,— a f 7,50. Rcgge 5,af 6.—. Wintergerst f 6, a f 7,— Zomergerst f 6S— a 7,—. Haver f 5,— a f 6,— ïrwten f 6,— a f 7,50. Paarden- boonen f 0,— a f 0,—. Duiven- 5oonen f 0,— a f—Bruine- boonen f a f Lijn zaad f 10,—af 12,Blauwmaan- zaad f k f Groen Vlas f 0,0,2 a f 0,0,4. Gebookt Vlas f0,0,3 af— ,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 af 0.35 Aardappels f3,50 a f4,Stroo f 10,a f 13—. Koolzaad f a f Mosterdzaad f a f— Boter f 1,50 a f 1,60, Eieren f5,50 a f6,—. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 6,— a f 7,—. Rogge f4.— a f 5,Wintergerst f6. af 7.Zomerg. f6.— a f6.50 Haver f 4.— a f 5,Erwten f 7.a f 8,—. Paardenboonen f 8.a f 9.Duivenboonen f 9.a f 10.— Witteboonen f7.ar 8.Bruineboonen f 0.af 0.Boekweit f f Lijnzaad f a f Blauw Maanzaad f a fMosterdzaad f fGroen Vlas f a f Gebookt Vlas f a fGezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f a f Stroo f—Eieren 26 sluks f 1,56. Slachtvee aangev. 13, verk. 8. Varkens aangev. 48, verk. 31. Eierveilingstuks f 0,per 100 stuks. GEREGELD en Verkrijgbaar bij wordt met steeds grooter zorg samengesteld. van af f0.55 tot f4 en hooger.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 3