Landbouw. len en aan de regeering te rap porteeren omtrent het werken van niet-Nederlandsche arbeiders in Nederland. Werkverschaffing. Het besluit van den minister om in de kosten van werklooze arbeiders, behoorende tot be paalde bedrijven, aan de betrok ken gemeenten een Rijksbijdrage toe te kennen, is uitgewerkt in een regeling, welke in hoofdzaak overeenstemt met de regeling van 1924. Voor toekenning van zoodanige bijdrage zijn de gemeenten ge houden de voorschriften na te leven en indien mocht blijken, dat daaraan niet wordt voldaan, wordt de subsidie-toezegging on verwijld ingetrokken. Afwijking van de voorschriften is niet toe gestaan. De werkloozen worden onder scheiden ina. uitgetrokkenen, b. dubbel uitgetrokkenen, c. regle mentair nog niet rechthebbenden op de uitkeering uit de werk- loozenkas en d. ongeorganiseer den. Het is de bedoeling, dat twee tarieven worden gemaakt, één voor de uitgetrokkenen, en een voor de drie andere categoriën. Hierbij is bedoeld dat de uitge trokkenen, die voor hun uitkee ring gestort hebben, daardoor recht hebben op een hooger be drag dan zij, die niet betaalden. Bepaald is, dat de onvrijwillig werklooze invalide arbeiders, die in de drie maanden voorafgaande aan het tijdstip, waarop zij werk loos werden, tenminste zes weken werkzaam waren in bedrijven met name. te noemen, indien zij geen recht meer hebben op de uitkeering uit de werkloozenkas hunner organisatie omdat zij zijn uitgetrokken.. Het maximum aantal weken, waarop in dit artikel wordt ge doeld, bedraagt 18 voör kost gangers, 24 voor gehuwden en ongehuwde kostwinners. De steun aan gehuwden en on gehuwde kostwinnaars mag nim mer meer bedragen dan 65 pCt. en aan kostgangers niet meer dan 55 pCt. van het loon, dat zij bij 48 urige werkweek in het bedrijf waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. In art. 10 wordt aangegeven wie geen uitkeering ontvangen, nl. a. zij die ouder zijn dan 60 jaar, welke personen zich tot ar menzorg moeten wendenb. zij, die een jaar of langer uit een werkloozenkas en-of volgens deze steunregeling uitkeering hebben genoten, zonder in dien tijd ten minste één maand in het vrije bedrijf te hebben gewerktc. zij, die moeten worden geacht niet meer aan het werk te zullen ko men in den bedrijfstak, waarin zij geregeld hebben gewerkt, d. vrou wen, omdat er groote vraag is naar vrouwenarbeid en veronder steld wordt, dat vrouwen niet werkloos behoeven te zijn. Voorts wordt in het algemeen, behoudens in gevallen, waarin de minister toestemming geeft, geen uitkee ring verstrekt aan hen, die na 1 Januari 1931 zijn gehuwd. Voor de 2e groep mag de steun aan gehuwden en ongehuwden nimmer meer bedragen dan 60 petaan kostgangers niet meer dan 50 pet. van het loon, terwijl de maximumduur der uitkeering is vastgesteld voor dubbel-uitge- trokker.en op 15 weken aan kost gangers en 21 weken aan gehuw den en ongehuwde kostwinners voor reglementair nog niet recht hebbenden en ongeorganiseerden op 26 weken aan kostgangers en 35 weken aan gehuwden en on gehuwde kostwinners. Een gehuwde werklooze of een ongehuwde kostwinner kan vol gens deze regeling dus een jaar lang steun trekken, nl. eerst na één wachtweek gedurende 6 weken uit de kas zijner organi satie, daarna 24 weken volgens deze regeling als uitgetrokkene en daarna nog eens 21 weken als dubbel uitgetrokkene. In deze regeling is het initiatief aan de gemeente. Aan niet volwaardige arbeiders, die niet tot de tijdelijke werk loozen kunnen worden gerekend, moet geen steun worden verleend zij dienen door de organen van armenzorg te worden geholpen. M. Crt. Baron Van Voorst tot Voorst f Vrijdag is J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter van de Eerste Kamer, te Arnhem overleden. Van 1914 tot 1930 heeft hij het voorzitterschap bekleed. Hij is 84 jaar oud geworden en bezat tal van ridderorden. Gisteren is door het Dagelijksch Bestuur der Z'euwsche Land bouw Maatschappij aan de Min. van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën, het navolgende telegram ver zonden „Dageiijksch Bestuur Zeeuw- „scho Landbouw Maatschappij ,in vergadering bijeen, over- wegende dat zaaiplan dringend „moet worden vastgesteld en arbeidsovereenkomsten moeten .worden afgesloten hetwelk on- .mogelijk is zonder bekendheid „of doelmatige steun aan suiksr- bietenteelt zal wordea verleend, „dringt ernstig aan op b^kend- „making van Regaeringsplannen „voor uiterlijk Februari. (w.g.) Dieleman, voorz. SiebeDga, secr." De N. C. B. Op Zaterdag 10 Januari werd te Axel en op 12 Januari te Hulst een algemeene vergadering ge houden van den Kring Hulst van den N. C. B. Op deze vergade ringen was aan de orde de recht- streeksche verkoop van granen en andere landbouwproducten op de diverse beurzen. Het on derwerp werd ingeleid door den heer van Carapen, die uitvoerig de werking van dezen, voor de streek nieuwen vorm van coöpe ratie, uiteenzette. Na zeer ge animeerde debatten werd baslo- ten mot de verzending een aan vang te nemen. Hierna kreeg de heer Lingen- horst het woord ter bespreking van de tarwewet ou van den toegezfgdea suikerbietensteun Spr. sielde ondor algeheeie in stemming der vergaderingen voor bij de Eerste Kamer aan te drin gen op aanneming van het ont werp. Naar aanleiding van de toegezegde steun aan suikerbie tenteelt, werd besloten het Mi nisterie uiteen te zatten, dat het noodzakelijk is dat de grootte van dezen steun begin Maart bekend is. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen klemt dit omdat de zaaitijd hier een dsg of tien vroe ger begint. Ten slotte ontspon zich een levendig en soms heftig crisis debat, waaruit viel te beluistfren, dat de stemming der boeren ten opzichte der overheid er niet beter op wordt. Hulstbl. AXEL, 20 Januari 1831. De heer C. A. Hol, klerk bij de directe belastingen enz. alhier, slaagde voor het Mercurius- examen boekhouden. Wegens storing a2n de electr. centrale te Westdorpe liet de P. Z. E. M. ons j 1. Vrijdag.- avond in de steek en kwam o:is blad eenigen tijd later uit. Het was binnen een half uur ver holpen, maar gezien de ar beidswetten, kan dat een dag verschil opleveren in de werk zaamheden. Oorzaak dus force majeure. Wegens uitbreiding van de gemeente heeft het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gem. alhier be sloten om het aantal ouderlingen van 4 op 6 te brengen. Alzoo zijn nog benoemd G. Meesen en D. Overdulve. Wegens bedanken van G. Koekkoek is in diens plaats be noemd Mart. Wieland. Het bericht aangaande de botsing tusschen een auto en paard met kar van den melkhan delaar J. Boer alhier, behoeft volgens deze in zoover verbete ring, dat hij niet „met een vaartje" reed, maar het paard juist „in draf" was. Het verschil hierin laten we ter beoordeeling van kenners of ooggetuigen. Storm. Het noodweer van Vrijdagnacht op Zaterdag heeft voor zoover ons bekend in deze omgeving geen ongevallen veroorzaakt. Patrimonium. Zaterdag jl. hield de afd. Axel van Patrimonium alhier een le den vergadering, ofschoon deze ook voor belangstellenden toe gankelijk was, waren slechts een 20-tal personen aanwezig. Mis schien, dat het onderwerp wat afgezaagd leek. De heer J Hui- zinga, burgemeester van Terneu- zen, zou nl. spreken over de landbouwcrisis. Maar wie goed las, zag er ook bij staan „Patri monium", dat wil o.i. zeggen de crisis gezien van uit arbeiders oogpunt en dus verwachtten we nieuwe gezichtspunten, die inder daad ook gegeven zijn. De heer Huizinga begon dan met zijn verwondering uit te spre ken, dat het zoo lang duurde, eer iemand den moed had, om te zeggen, waar eigenlijk de oor zaak van den toestand schuilt, nl. in eigen bcezem der landbou wers en niet in de wereldcrisis. Deze kon er zijn zonder land bouwcrisis en omgekeerd kon er landbouwcrisis zijn zonder wereld crisis. Intusschen, de feiten wij zen erop, dat er crisis is en daar aan was ook in de bestaande omstandigheden niet te ontkomen. Maar daarom moet men de wonde niet dekken met pleisters, maar men moet ingrijpen, al is dat ook pijnlijk. Hoofdzaak is een gansche reor ganisatie van het bedrijf. Wij zende* op het reglement van Pa trimonium, wordt daarin de eisch gesteld, dat iedereen voldoende grond heeft voor zijn bedrijf dat een pachtcontract alleen dan betaling kan eischen, als er winst is dat de hoeveelheid grond van elk bedrijf niet bovenmatig groot is en dat een Rijks credietbank worde ingericht. De bodem moet aan 1700 mil- lioen menschen voedsel verstrek ken en is zegt spr. ons van God gegeven als gemeenschappelijk bezit, waarmede spr. geen com munisme bedoelt. Groot grond bezit acht hij uit den booze, in dien dit speculatief is en niet dienende voor zijn naaste. In dat geval is productieve arbeid niet mogelijk, wegens de hooge grondprijzen en wordt het bedrijf ondergeschikt gemaakt aan den bodem, terwijl het omgekeerd moet zijn. Dan moet er ook zijn degelijke vakkennis bij den landbouwer zoowel als bij de arbeideis. En ten slotte kwam spr. aan de z.i. eerste eischeen goed geoutil leerde vakbond, welke zorgt, dat iedereen in de gelegenheid zij om zijn vak behoorlijk uit te oefenen. Nergens is de beunha zerij zoo groot als in den land bouw en spr. betreurt het, dat men niet beter is georganiseerd Men zou een steunkas kunnen hebben van millioenen, die een crisis zouden weerstaan. Spr. wijst op de verkeerde mentaliteit, dat teveel speculatief wordt ver bouwd. Zoo heeft in den oorlog niet, zooals sommigen beweren, de boer ons gevoed, maar Min. Posthuma. Was de boer baas geweest, dan hadden we wel veel bieten en vlas gehad, maar geen graan. Spr. wijst ook op de org. van de arbeiders die den boeren tot voorbeeld kunnen dienen. En zoo moest naast eenige goede zijden de Z. L. M. ook eenige veeren verliezen, vooral in ver band met het ontwerp-pachtwet. Ook het financieel beheer gaat in verkeerden zin. Men brengt de winst bij de banken, die het groote kapitaal bij de industrie onderbrengen, den vijand van den landbouwer. De wegenkwestie is eveneens een gevolg van ge brekkige organisatie, om van Ge- nève, tarwewet en suikerwet niet te spreken, waar de handel den landbouwer, als steeds de voet dwars zet. Met tal van voor beelden toonde spr. zulks aan en wees erop, dat samenwerking tusschen de arbeiders en de land bouwers gebiedend is. Men be- grijpe, dat er verband bestaat tusschen loon en arbeid. Het verheugde spr., dat het Zeeuwsch Belg. Stamboek is op getreden tegen het Ned. Trekp. Stamboek, omdat deze het Z. VI. paard negeerde. Nadat spr. nog op verschillende misstanien heeft gewezen, welke konden verbeteren door o.a. een verkoopbureau, onderwijs, op- slagplartsen, veiling, grondaan koop, enz kwam hij tot de vol gende conclusiën le. Erkennende, dat het bezit van den bodem niet gelijk is te stellen met het bezit van roerend goed, mag deze niet in de eerste plaats gebruikt worden voor kapitaalbelegging maar aangezien hij dienstbaar moet zijn voor de voeding van mensch en dier, dient de hoeveelheid grond die iemand mag bezitten, beperkt te worden. 2e, Waar het pachten van land noodig kan zijn. daar mogen de pachtvoorwaarden nietafwijken van de bepalingen van ons Bur- gerl. Wetboek, nl. dat pacht wordt betaald als blijkt, dat er winst werdt gemaakt, opdat het bedrijf niet de ondergeschikte is van den bodem. 3e. Door een juiste en krach tige organisatie van bedrijfsge- nooten, moet de landbouw zich- zelve voorzien van bedrijfs- en hypotheek-kapitaal. 4e. De vakbond(en) van land bouwers moet(en) door hun or ganisatorisch vermogen, zoo ge outilleerd worden, dat hij (zij) zeive de verkoop ljidt(en) van de voortgebrachte producten. 5e. Wetenschappelijke oplei ding van de landbouwers en hunne arbeiders, ten einde de gemeenschap te dienen met een zoo intensiefmogelijke verbou wing van den grond. 6e. De bestaansmogelijkheden voor den landbouwer en het te betalen loon aan de(n) arbeid(er) (ster) moeten op hetzelfde peil gebracht worden als bij de indu strie. Na de lezing werden nog eenige besprekingen gehouden, tot de voorz. dhr. G den Deurwaarder de vergadering sloot. V. V. V. Gisteravond werd alhier bij dhr. Blansaart de algemeene ver gadering gehouden door de Ver- eeniging voor Vreemdelingenver keer alhier. Het jaarverslag was op 82 leden. Het batig saldo over 1930 is f 515. Wegens bedanken van Ed. van de Casteel werd gekozen A. Ree dijk. Ter viering van het 5-jarig be staan zal een kunstavond gege ven worden op 3 Febr., waarbij de familie Speenhof zal optreden en waartoe elk lid met zijn dame toegang heeft. Voorts werd een programma van feestelijkheden vastgesteld, als volgt: 14 Mei (Hemelvaart) festival, 25 Mei (2e Pinkster) con cours hippique, in Aug. winkel- schouw en tentoonstelling. We komen op een en ander in ons volgend nummer nader terug, B(jbeltentoonsteHing. Gisteren was alhier de gean nonceerde tentoonstelling te be zichtigen van bijbels, uitgaven van het Ned. Bijbelgenootschap; tevens waren aanwezig tal van werkjes, voor degenen, die nader kennis willen nemen van het werk, den aard en het doel van het Genootschapen in de 3e plaats waren er aanwezig ver schillende oude en merkwaardige uitgaven van den bijbel, welke in 't bezit z(jn van ingezetenen onzer gemeente, waaronder echte familiestukken. En zoo zeide Ds. Post niet te veel, als hij in zijn openingswoord zeide, dat het de motite waard was om de ver zameling te komen bezichtigen, afgezien nog van den steun, die men verleent bij het mooie doel dat het Ned. Bijbelgenootschap beoogtVerspreiding in zoo ruime mate als mpgelijk is van Gods Woord, waarvan de wereld af hankelijk is en in de erkenning waarvan ook het behoud van de wereld is gelegen. GodsWoord brengt alom zegen, zei spr. en daarom kan het niet teveel ge lezen worden. Spr. spoorde daarom ook aan tot koopen van een of meer bij bels, hetzij voor zichzelf of voor anderen. Ds. Maas van Kloosterzande had de leiding in deze zaak en zette na een welkomstwoord na der uiteen, wat er te zien en te koop was. Hij dankte voor de belangstelling der aanwezigen, onder wie we ook opmerkten het Dag. Bestuur onzer gemeente. Behalve bijbels waren er ook nog enkele schilderstukjes aan wezig en te koop. Het was ama- teurswerk van een Belgisch lief hebber hier uit de buurt, die deze geheel en al voor het Belgisch evangelisatiewerk beschikbaar steldedus ook de opbrengst. Er waren al spoedig enkele verkocht. Was er 's middags matig be zoek, 'savonds was het beteren zoo vernamen we, dat een en ander weer tot voldoening van de ondernemers is verloopen. Te Sluiskil is de arbeider J. M. alhier van een stelling ter hoogte van ongeveer 6 M geval len en bleef bewusteloos liggen. Met een hoofdwond en geringe hersenschudding werd hij opge nomen en huiswaarts vervoerd. Zijn toestand is gelukkig van niet-ernstigen aard. De A. N. W. B. Het is meer dan bekend, hoe bij Absdaie, het gehucht op den weg van Axel naar Hulst en be hoorende tot de gemeente St. Jansteen, niet alleen de weg meermalen aanleiding gaf tot klachten, maar ook de gevaarlijke bocht bij de hofstede van den heer Plasschaert aldaar vroeg van menigen passant daar, zij het geen leven, dan toch geldelijke offers. Wij wezen meermalen op dien toestand en hebben ons behalve tot den burgemeester van St. Jansteen den Edelachtb. heer P. Geirnaerdt, ook gewend tot de A. N. W. B., met gevolg dat de burgemeester ons mededeelde, dat in dezen het polderbestuur de macht had en die geen kosten wenschte te maken, evenmin als de eigenaar van de hinderlijke hooge heg deze gratis wenschte te verwijderen. Van de A. N. W. B. ontvingen we bericht, dat de klacht in han den was gegeven aan de wegen commissie uit den Bond en heden bericht men ons, dat naar aan leiding daarvan aan de gemeente St. Jansteen voor verbetering vande bocht in den Absdaalschen weg een gezamenlijke bijdrage van f 150 is toegezegd door de A. N. W. B. (Ned. Toeristenbond) en de K. N. A. C. (Ned. auto mobielclub). Inderdaad mooi werk, dat naar we hopen velen aanleiding zal geven om aan een dier vereer.i- gingen een verzoek tot toetreding als lid te richten. Door het bestuur der Wo ningbouwvereniging Werkmans- belang te Terneuzen is het bou wen van 9 kleine middenstands woningen gegund aan de minste inschrijvers in perceelen, zijnde de heeren P. A. van Hoeve en Zoon te Axel, D. Basting te Zaamslag, G P. Vlaander te Axel, Gebr. Van Rijn te Axel en D. Riemens te Zaamslag. Tern. Crt. St. Jansteen. Naar men ons mededeelt heeft Burgemeester Geirnaerdt in ver- eeniging met den burgemeester van 's-Gravendeel ter bevoegder plaatse het nemen van crisis maatregelen voor de vlasindustrie nader besproken, Voor het vakexamen bij de posterijen slaagden dezer dagen te 's-Gravenhage de heeren J. Weijnen en J, van Pienbroek te Terneuzen en L. Hamel van het kantoor te Hulst,

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2