PUROL bij Ruwe Handen. Doos 30 ct. Raadsverslag. Landbouw. Hoe Dal is in het algemeen moeilijk aan te wijzen De toe standen zijn in de verschillende deelen van ons land zoozeer verschillend, dat het spr. voor komt, dat door een algemeen systeem de hulp niet kan wor den verleend. Daarom is noodig, dat men met de centralisatie-gedachte breekt en een systeem gaat toe passen, waarbij de verschillende provinciale besturen worden in geschakeld, teneinde in lokalen zin te beoordeelen, wat gedaan moet worden voor de hulpver leening, die dan moet toegepast worden, daar waar ze noodig is, om den ondergang van egn onzer voornaamste bronnen van be staan te voorkomen. De hulp zelf mag niet worden een bron van welvaart, maar moet alleen dienen om nood te voorkomen. Voor de hulp is geld noodig. Hier is een tweede punt, waai- op spr. zich niet vereenigen kan met het tot dusver door de Re geering gevolgde beleid. Een erisisfonds. Er is bij de Regeering een zeer groote vrees voor het terug loopen van de middelen van den Staat. Spr. vreest dat het met de volgende begrooting moeilijk zal worden, nog moeilijker dan in 1922 en 1923. Onder die omstandigheden uit de gewone middelen te willen steunen, leidt er toe, dat er niet, of niet genoeg, gesteund wordt. Wat spr. wenschelijk wil voor komen Is, dat evenals in den oorlog, een crisisfonds met eigen middelen wordt gesticht, waaruit de steun, die in overleg met de provinciale organen wordt ver leend, wordt bekostigd. Alleen op die wijze is een bevredigende oplossing mogelijk. Wat mogelijk is, behoort te worden gedaan. Daarvoor kan men op den steun der A.R. en van spr. rekenen. Maar tot het onmogelijke is niemand gebonden en spr. kan dat dan ook niet in uitzicht stellen. Zitting van 30 December 1930. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. III. 9. Ontheffing art 13 Bouw verordening. Van Joh. C. Deij is een verzoek gekomen om ontheffing van art. 12 der bouwverordening in zake het terrein achter zijn verbouwd perceel in de Kerkdreef. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken. Dhr. VAN DE BILT: Het huis is haast klaar. Dhr. OGGEL: Ja, maar als nu dit verzoek niet werd toege staan, zou hij het niet mogen bewonen. x Z. h. s. wordt het verzoek in gewilligd. 10. Overdracht concessie voor het spannen van draden In een schrijven geeft G. J. A. de Jonge, electricien alhier, te kennen, dat hij van de N.V. Zuid- Nederl. radio-distributiemaatsch. te Vlissingen in koop heeft over genomen de te Axel bestaande radio-distributie-installaties waar voor destijds door den gemeente raad concessie is verleend voor het overkruisen van gemeente grond met het geleidingsnet; dat hij gaarne deze concessie op zijn naam zag overgeschreven dat genoemde maatsch hier tegen geen bezwaar heeft en dat eerst de concessie van gemeente wege dient te worden gewijzigd, alvorens tot wijziging van die van het rijk kan worden over gegaan reden waarom adressant ver zoekt lo. meergenoemde concessie op zijn naam te doen over schrijven 2o. om de overkruisingen waarvoor thans per meter moet worden betaald, te willen doen wijzigen in een vast bedrag van pl.m. f 50, aangezien de bestaande regeling het bedrijf te veel drukt. B. en W. stellen voor de con cessie ten name van adressant te 'plaatsen, doch het onder 2e ge noemde verzoek niet in te wil ligen, omdat de vergoeding van 25 cent per meter thans tct resultaat heeft, dat zoo weinig mogelijk draden de straten krui sen. Dhr. VAN DE BILTHet is weer zoo, aan een persoon wordt vergunning gegeven en een ander krijgt geen kans. Is die conces sie nu niet uit De VOORZ Neen, als het verzoek niet wordt ingewilligd, dan behoudt de maatschappij te Vlissingen de concessie. Dhr. VAN DE BILT Dan zou ik het niet toeslaan ook, want dan maken ze er een zaakje van. Spr. vindt het bevoordeeling van den een boven den ander. De VOORZ. meende, dat juist, nu het een ingezetene geldt, er reden was om het verzoek toe te staan. Destijds was er niemand hier, die het deed en toen is er aan de Mij. te Vlissingen voor 5 jaar concessie verleend. Dhr. VAN DE BILT zou het beter vinden, dat als die 5 jaar uit zijn, de gemeente het zelf deed, want nu krijgt een ander nooit de kans. De VOORZ.Het is nu niet de tijd, om daar over te spreken. Dhr. OGGEL merkt op, dat er aanvankelijk twee aanvragen wa ren, doch een er van is ingetrok ken. Er was toen niemand uit Axel, die het deed of vroeg, an ders had de Raad kunnen beslis sen wie het kreeg, maar nu er maar een was, werd het aan de Maatschappij te Vlissingen gege ven. Dat treeft trouwens een paar jaar geduurd, dus was er intus- schen nog gelegenheid genoeg voor anderen om het ook te vra gen. Nu heeft die Mij met de Jonge gewerkt en later heeft deze die zaak overgenomen, zoodat het in de lijn ligt, dat hij nu ook de con cessie overneemt. Er is van be voorrechting hier geen sprake. Dhr. 'T GILDE bevestigt dat en gelooft ook niet, dat de Mi nister voor twee aanvragen ver gunning zou hebben gegeven Het verzoek wordt hierna z. h. s toegestaan. Ten opzichte van de 2e vraag vraagt dhr. 'T GILDE welk be zwaar er is om ook dat toe te stci cin De VOORZ. Door de bestaan de bepalingen voorkomen we, dat er overal draden over de staten komen en nu per meter betaald wordt, wordt dat zooveel moge lijk bespaard. Dhr. OGGEL wijst erop, dat aan de P Z E.M. destijds is op gelegd om de kabels ondergronds te leggen ter voorkoming van ont siering der straten en dus zou het onbillijk zijn om dit verzoek toe te stcicin* Dhr. KRU1JSSE zegt, dat er geen reden is om de concessie te wijzigen, want daar zal ook wel rekening mee gehouden zijn, als de koopsom bepaald is voor de overdracht. De VOORZ Dan zou er juist wèl sprake zijn van bevoorrech ting. Het voorstel van B en W. wordt z.h.s. aangenomen. 11. Verzoek tot plaatsing van oen nieuwe brug- Van A Th. 't Gilde en J. D Freeker.horst, resp. voorzitter en secretaris der Axelsche voetbal- vereening „Axel" v/h „Wilhelmi- na", is een adres ingekomen waarin zij te kennen geven dat de brug, welke niet alleen aan het schietterrein, maar ook aan het speelveld hunner vereeni ging toegang geeft, in deernis- waardigen toestand verkeert en zelfs tengevolge van den hoogen waterstand is weggespoeld dat het voetbalterrein en het schietterrein zoodoende verstoken zijn van een behoorlijke com municatie met den Kinderdijk dat het op groote bezwaren stuit, het veelal talrijke publiek dat de voetbalwedstrijden wenscht te bezoeken zonder gevaar en be zwaar toegang tot het terrein te ver schaffen, gezien de tegenwoordige situatie dat zij daarom den raad verzoe ken (in het belangder publieke vei ligheid) spoedig maatregelen te willen treffen dat een zij het ook voorloopige behoorlijke toe gangsweg tot hun terrein kan wor den verzekerd. Omtrent den to'estand dezer brug is door den gemeente-op zichter rapport uitgebracht, waar- in%deze erop wijst, dat de brug van zijn plaats is geraakt, wat z.i. niet alleen is te wijten aan den hoogen waterstand, maar waaraan ook wei menschen zullen gewerkt hebben. De brug is slecht en kan niet op zijn oude jukken gelegd worden, en of schoon de brug nu weertusschen de oevers hangt, kan toch van herstel niet veel komen. Een nieuwe brug van beton en ijzer met houten brugdek zal f 300 kosten en een voorloopige brug f 150. B. en W. stellen voor om, be houdens vergunning van het pol derbestuur een nieuwe brug te leggen, onder voorwaarde, dat de voetbalvereeniging een derde van de kosten bijdraagt, dat te voren moet worden gestort Dhr. KOSTER vraagt of het niet wenschelijk is, dat ook de schietvereeniging een derde bij draagt, dan was het voor ieder f 100. De VOORZ. merkt op, dat die niet meer bestaat en de gemeen te destijds terwille van de Bur gerwacht de verplichtingen dier vereeniging voor f jaar op zich heeft genomen. Dhr. KOSTER wil dan dat ieder de helft betaalt. Aan dit voorstel kan hij zijn stem niet geven. Dhr. 'T GILDE had gedacht, dat men in 1931, dat voor de voetbalvereeniging een bijzonder jaar is, nu zij daarin haar 20- jarig bestaan zal herdenken, van de zijde der gemeente wel een beetje meer toegevendheid zou hebben getoond voor de sport, die van groot belang is voor de lichamelijke opvoeding. Die brug is juist midden in het speelsei zoen stuk geslagen en (misschien door toedoen van kwaadwilligen) weggedreven. En nu ligt ze wel weer op haar plaats, maar het is te gevaarlijk er over te pas- seeren. De gemeente had het onderhoud van die brug op zich genomen en nu wordt daar op eens een derde van de kosten gevraagd aan de voetbalvereeni ging voor een nieuwe brug. Spr. weet wel, dat de voetbal vereeniging niet kan bogen op veel medewerking van de ge meente, maar nochthans heeft zij zich na 20 jaar worstelen weten te hardhaven en duizenden vreem delingen in onze gemeepte ge lokt. Het voorstel getuigt niet van veel waardeering voor dat werk, ook niet voor sport, of schoon die toch ook ter wille van de lichamelijke opvoeding van hoogerhand wordt bevorderd. Spr. wijst erop, dat onze plaat selijke club thans behoort tot een der toonaangevende in de pro vincie Zeeland en dat er ook cultureele beteekenis aan ver bonden is. Zoo onthouden de spe lers zich, als ze gaan spelen van het gebruik van steken drank en wordt het herbergbezoek vermin derd, waardoor ze toch de sym pathie van velen krijgen. Wat de financiën betreft is de club zwaar belast. Nu men mee speelt in de competitie van den Ned. Voetbalbond, worden de uitgaven, die vroeger f 1500 be droegen, dit jaar wel f2000, doordat er veel grootere reis kosten gemaakt moeten worden. Spr. meent, dat B. en W. zich op billijker standpunt hadden moeten plaatsen. Voor de schiet vereeniging en de Burgerwacht nemen ze de kosten op zich en de voetbalvereeniging moet f 100 bijpassen. Spr, weet wel, dat men van rechtsche zijde zich op het stand punt plaatst, dat er altijd op Zondag gespeeld wordt, maar in de groote steden steunen zelfs de rechtsche fractie's uitgaven voor sport, kunst en wetenschap en worden zelfs gelden voor sport terreinen gevoteerd. Daarom had spr. een milder voorstel verwacht. De VOORZ. zegt, dat B. en W. het verio.'k voldoende onder het oog hebben gehad en door dit voorstel reeds b|ijk geven van waardeering voor de sport, doch niet verder wenschen te gaan. Dhr. ESSELBRUGGE is het daar niet mee eens en kan zich vereenigen met het betoog van dhr. 't Gilde. Hij zou willen dat de gemeente de brug bouwt en de voetbalvereeniging het onder houd op zich neemt. Dhr. F. DE FEIJTER zegt op het standpunt van dhr. Koster te staan. Als de vereeniging er zoo florissant voor staat, moeten de leden ook zelf de brug maar bekostigen. Dhr. ESSELBRUGGE: Maar het is niet alleen voor de voet balvereeniging, Men moet ook rekening houden met dekijkers; dat is een groot deel van het publiek. Mij laat het spel koud en ik ga er ook niet kijken, want ik snap niets van heel het spel, maar ik vind het van algemeen belang, dat de voetbalvereeni ging wordt gesteund en daarom doe ik dat voorstel. Dhr CLAESSENS zegt dat te steunen. Dhr. D1ELEMAN zou dat voor stel ook kunnen steunen, als er des Zondags niet gespeeld werd. Onder die voorwaarde krijgen ze van mij de geheele brug cadeau. Maar we moeten ons principe getrouw blijven en dat is in strijd met het voorstel om de geheele brug te schenken. Ik wil het voorstel van B. en W. steu nen om de kosten te verdeelen, omdat ik ook wel voor sport gevoel als zoodanig. Ik kan het voorstel van dhr. Esselbrugge niet steunen, tenzij hij er de voorwaarde aan verbindt voor den Zondag. Dhr. ESSELBRUGGE Dat is een verschil van inzicht. Men hindert toch dhr. Dieleman niet, als hij naar de kerk gaat, welnu, laat hij dan ook die jongens gaan spelen, als ze er lust in hebben. Dhr. DIELEMAN Maar dat is heel wat andersDat is per soonlijk. Maar als we als ge meenteraad besluiten om die brug te maken, dan geven wij de gelegenheid voor dat spel op Zondag en dragen wij de ver antwoordelijkheid daarvoor en m.i. mag de overheid daartoe niet meewerken. Spr. gelooft, dat de vereeniging veel verder zou komen, als ze 's Zaterdags hun wedstrijden hielden. Dhr. KRU1JSSE zou het voor stel van dhr. Esselbrugge kunnen steunen, als het ging over een sportterrein in 't algemeen maar het gaat hier over de voetbalver eeniging. Andere vereenigingen mogen er niet spelen en als die ook om steun komen, waar is dan de grens 1 Er kan straks wel een vereeniging vragen om een concertgebouw. En om nu te toonen, dat we toch iets willen doen, hebben we voorgesteld een derde der kosten, ofschoon we eerst dachten ieder de helft te la ten betalen. Dhr. T' GILDE vindt die voor stelling niet juist. Hij herhaalt, dat de gemeente de brug terwille van de Burgerwacht in onderhoud heeft. Vroeger betaalde de ge meente dus geheel en nu voor tiër. jaar een derde der kosten. Dat anderen het terrein niet gebruiken mogen, is ook onjuist. Het is meermalen afgestaan, o a. voor korfbal, openluchtspel, volks spelen, enz. bij nationale feesten. En wat het spelen op Zaterdag betreft, dat is niet mogelijk. Als men van hier naar Zierikzee moet voor een wedstrijd, moet men 's ochtends 4 uur op weg en is men eerst 's avonds 11 uur thuis. Dan schiet men natuurlijk met een vrije Zaterdagmiddag niet op, De VOORZ. wijst erop dat de voetbalvereeniging reeds 10 jaren gratis geprofiteerd heeft van die brug en er zelfs het meeste ge bruik van heeft gemaakt. Spr. vindt daarom, dat er geen reden tot klagen is, nu zij in de kosten van een nieuwe brug ook een gedeelte bijdragen en meent, dat B. en W. daarmee zelfs een billijk standpunt innemen. Dhr. KRUYSSE merkt op, dat als dhr. 't Gilde zegt, dat er ook andere vereenigingen op het ter rein zijn toegelaten, het dan juist blijkt, dat zij er zeggenschap over heeft, en bewijst, dat we voor zichtig moeten zijn, omdat het een particuliere zaak is. Dhr. 'T GILDE erkent, dat de voetbalvereeniging het terrein ge huurd heeft; dat is te danken aan een nobele daad van H. M. de Koningin zelve, of de administra tie van Hare Domeinen. Dhr. OGGEL zegt, dat er op pervlakkig de schijn is van on billijkheid, als de voetbalvereeni ging moet bijdragen en de schiet vereeniging gratis is geholpen, waarvan nu ook de Burgerwacht profiteerd. Maar spr. wijst erop, dat in dat geval kan worden vol staan met een klein eenvoudig brugje. Maar dat is nu niet vol doende, als er een stroom van volk over moet voor de voetbal wedstrijden. Nu moet het een flinke sterke brug worden en daar om vinden we het zoo billijk mo gelijk, dat die vereeniging iets bijdraagt in de meerdere kosten, temeer nu blijkt, dat die vereeni ging over kapitaal beschikt. Dhr. CLAESSENS: ls dan ook het onderhoud van de gemeente? De VOORZ Ja, maar het voor stel van dhr. Esselbrugge is, dat de vereeniging voor onderhoud zorgt. Het voorstel Esselbrugge wordt verworpen met 7 tegen 4 st. Voor de h. h. Esselbrugge, Wolfert, Claessens en 't Gilde. Het voorstel van B. en W. wordt hierna m. a. s. aangenomen. Dhr. 'T GILDE vraagt of nu ook rekening zal gehouden wor den met den hoogen waterstand en den sterken stroom. De VOORZ: Ik zal een en an der met hef polderbestuur over leggen. (Slot volgt Voor nood 1(J den de boeren. Op de vragen van den heer van der Sluis, betreffende de van Overheidswege te nemen steunmaatregelen ten behoeve van noodlijdende boeren en tuinders, antwoordde de Minister van Binnenlaudsche Zaken en Landbouw, dat het hem bekend is, dat vooral in de akkerbouw- itreken landbouwers, als gevolg van de ongunstige uitkomsten van hun bedrijf, moeilijkheden ondervinden bjj het betalen van pacht. Wat betreft de vraag, wat door het Departement van den minister zal worden gedaan, moge worden verwezen, aldui de minister, naar de reeds ge nomen maatregelen, zooals de verlaging van vrachttarieven voor het vervoer van aardappe len, de heff.ng van een com- penseerend invoerrecht op sui ker, de indiening van een ont- werp-Tarwewet en van een ont werp van wet tot het varleenen van steun aan de aardappel- meelindustrie, terwjjl voorts de invoering van andere maatrege len wordt onderzocht. Met ingang van Maandag 12 Januari is volgens den Moni- teur door de Belgische regeering de invoer van Nederlandsch vee verboden langs de grenskantoren Clinge-Station, Clinge-Dorp en Clinge-De Paal. AXEL, 13 Januari 1931. Gisteren werd alhier bij den heer H. P. Dieleman door notaris Callenfels te Ter Neuzen krach tens artt, 1223 en 1255 B. W< in het openbaar verkocht; I

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2