Na de Wasch Raadsverslag. Zitting van 30 December 1930. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L J. Maris. II. n. Verzoek van de afd. Axel van den Chr. Bond van perso neel in publieken dienst om de werklieden C. van Bendêgem, K. Kotvis en S. Dieleman in vasten dienst aan te stellen. Zooals gemeld is besloten in gevolge het voorstel van B. en W. dit adres voorloopig niet in te willigen. De VOORZ. zegt, dat het de bedoeling is om het werklieden reglement te wijzigen in overeen komst met de nieuwe Ambtena renwet, dat half Maart zal wor den en dan ook de werklieden vast aan te stellen volgens dat reglement. Dhr. ESSELBRUGGE zegt wel niet tegen dit voorstel te zijn, nu het toegelicht is, maar anders dacht hij toch, dat het zoo zoet jes aan tijd werd om menschen, die 6, 3, er. 2 jaar in lossen dienst zijn, een vaste aanstelling te geven. Ze doen natuurlijk hun werk naar behooren, anders had den ze al lang klaar gekregen. De VOORZ.: B. en W. zijn van principe, dat zooveel moge lijk met vast personeel gewerkt moet worden. Dhr. VAN DE BILT zou wel willen, dat voor die plaatsen een oproeping geschiedde en dan de Raad de benoeming deed, want nu krijgt een ander nooit de Dhr. OGGELDan zou de instructie van den directeur moe ten veranderen, want die stelt het los personeel aan en de definitieve benoeming geschiedt door B. en W. Het is echter moeilijk, want als de directeur een paar jaar losse werkmenschen heeft, weet hij het best of ze geschikt zijn of niet en B. en W. r.emen voor aanstelling natuurlijk de meest geschikten. Voor de genen, die er nu een paar jaar zijn, is het natuurlijk schrijnend, dat ze nog geen vaste aanstel ling hebben. B. en W. hebben daar ook reeds op aangedron gen, want als er 2 jaar en langer los personeel is, blijkt het wel, dat ze er noodig zijn en kunnen ze dus wel aangesteld worden Dhr. VAN DE BILT: Maar daar loopt het bij mij niet over. Ik zou willen, dat de Raad be noemde, want nu gaat het ge woonlijk over één lijntje. De VOORZ Dan zouden we de verordening moeten veran deren. Dhr. OGGELHet ligt voor de hand, dat menschen, die er een paar jaar zijn, eenige routine hebben gekregen en dus de directeur zal adviseeren om die te benoemen, wat dan ook meestal gebeurt. En zoo loopt een losse aanstelling op een vaste uit, als het wat lang duurt. Dhr. VAN DE BILTDus dan gaat het net als bij Ged. St., dan trekken je er niks van aan, wat een ander zegt? Dhr. KOSTER kan zich wel met het voorstel vereenigen, maar zou dan spoed willen be trachten, anders hebben die men schen er in verband met hun pensioen enz. schade van. Toch zou hij ook willen, dat het met die aanstelling anders ging. De directeur neemt maar menschen aan, znndér dat de Raad er iets van weet en later wordt men verrast, dat ze er al 2 tot 4 jaar werken. Hij voelt wel iets voor hetgeen dhr. van de Bilt zei, dat de Raad medezeggenschap mocht hebben bij de benoeming en zou willen, dat ze als andere ambte naren met een jaar op proef werden aangestelddeugen ze niet dan kan een ander worden genomen. De VOORZ. gelooft dat dat toch voor de benoeming het zelfde blijft, of de Raad het doet of B. en W. Dhr. OGGEL Maar als iemand een paar jaar in lossen dienst is en blijkt dat zijn werk voldoet, kan men die toch niet wegstu ren en een ander benoemen Dhr. KOSTER Neen, maar ik vind het niet goed, dat als ze in lossen dienst komen, ze dan weten en er op rekenen, dat ze later vast aangesteld worden. Dhr OGGEL Dat komt, door dat de directeur in den regel losse werkkrachten aanstelt en zoo lang mogelijk houdt. We hebben al meer aangedrongen op verandering in dien toestand en op vaste aanstelling, maar dan zegt de directeur, dat ze voor vaste aanstelling ongeschikt zijn en dan zit je weer. De VOORZ. Ja, ik kan wel zeggen, dat de directeur liever met los personeel werkt. Dhr. DIELEMAN meent, dat hier een zaak in het debat wordt gebracht, die niet aan de orde is. Het gaat over het voorstel van B. en W., om nog wat te wach ten, waar spr. niet tegen is, als het niet te lang duurt, want het heeft al veel te lang geduurd. En nu is het spr. hetzelfde, wie be noemen, B. en W. of de Raad, maar spr. mag er toch zeker niet aan twijfelen, dat die menschen na een paar jaar op de fabriek ge werkt te hebben, nog de kans loopen om niet benoemd te wor den En daarom zou spr. daar voor nu wel de toezegging wil len hebben. De VOORZ.: Zóóver zijn we nog niet. Die menschen zijn hier nu genoemd en spr. gelooft niet dat ze op dat punt ongerust moe ten zijn, maar de stemming ge schiedt met gesloten briefjes en waar er nog iemand is, nl. Orte- leé, die toevallig niet genoemd is, kan spr. onmogelijk verklaren, dat de Wethouders deze 3 per sonen zullen stemmen. Dhr. DIELEMAN Dat is niet toevallig, dat Ortelee niet ge noemd is, want die is niet ge organiseerd. En B. en W., die zoo voor organisatie zijn, zullen toch geen rekening houden met een niet-georganiseerde Spr. zou het verschrikkelijk vinden, als die menschen nog op geen benoeming kunnen rekenen, nu ze twee jaar en langer daar zijn en elders meer zouden hebben kunnen verdienen. De VOORZ. zegt, dat de direc teur los personeel aanneemt en die menschen ook vrij zijn te blijven of niet, maar de Raad mist op dit oogenblik de be voegdheid om te benoemen, dat doen B. en W., gehoord het advies van de gascommissie. En nu kan spr. geen toezegging geven wie benoemd zullen wor den. Dhr. KRU1JSSE gelooft, dat er door al dat geredeneer weer een soort wantrouwen gekweekt wordt Hij kan wel zeggen, dat zonder dat adres dat nu bekomen is, de benoeming even goed zou plaats gehad hebben. Dhr. DIELEMAN Juist, nu zijn we er, ais nu dhr. Oggel dat ook zegt, dan zijn we klaar. De VOORZ.: Neen, die verkla ring leggen B. en W. n i e t af. U moet dat niet willen afdwingen, mijnheer Dieleman, daar hebt u het recht niet toe. Dhr. DIELEMAN Ik dwing niet, ik vraag slechts om een ver klaring. Dhr. OGGEL Die kunnen we niet geven en dat doen we ook niet. We kunnen nü toch niet verklaren, dat we na 3 maanden die menschen gaan benoemen, Als het werkliedenreglement niet gewijzigd moest worden, had er reeds een benoeming plaats ge had, maar nu we daarop wach ten, kunnen er zich nog onvoor ziene omstandigheden voordoen. Spr. kan wel zeggen, dat B. en W. niet van meening zijn, dat men schen, die 2 jaar en langer regel matig op de fabriek gewerkt heb ben, niet vast aangesteld behoeven te worden. Een verdere belofte of verklaring kan ik echter niet geven. Dhr, DIELEMANIk ben niet overtuigd, dat mijn verzoek on billijk is. De VOORZ.: Volgens u niet, maar volgens mij wel. Dhr. DIELEMAN heeft geen wantrouwen tegen B. en W. wil len uitspreken, maar het is toch niet noodig dat die menschen zoo j zoo lang in onzekerheid gelaten worden. Dhr. 'T GILDEDat is zoo en het is in arren moede, dat die menschen bij den Raad komen met dit verzoek, ofschoon de be noeming niet tot de competentie van den Raad behoort maar om dat het zoo lang duurde. Spr. stelt ten volle vertrouwen in B. en W. en in den voorzitter der Gascommissie ten dezen, die op het standpunt staan dat vaste aanstelling dient te geschieden. Zelfs is aan spr. bekend, dat een der werklieden naar elders solli citeerde en een goed getuigschrift kreeg van den directeur, waaruit dus blijkt dat hun werk voldoet. Spr. heeft maanden gewerkt om hun vaste aanstelling te krijgen, die naar hij vertrouwt, nu wel vol gen zal. Maar hij dringt aan op spoed en sluit zich aan bij de woorden van dhr. Esselbrugge, dat het hoog tijd wordt en zou als het eenigszins kon zelfs wen- schen, dat nog heden de benoe ming plaats had. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met alg. st. aange nomen. 3 Benoeming lid Armbestuur. Wegens periodieke aftreding van het lid Lev. de Putter, wordt deze benoeming aan de or de gesteld. Voorgedragen worden door B. en W. de h h. de Putter vnd. en R. C. Boeije Rz. Stemmen krijgen de h. h. de Puiter 9, Boeije 1 en 't Gilde 1. Dhr. de Putter is dus voor 5 jaar herbenoemd. 4. Benoeming lid Com van Toezicht. Wegens period, aftr. van het id J. C Bom heeft de benoeming plaats van een lid van de Com missie van Toezicht op het lager onderwijs in onze gemeente. Aan bevolen worden de h.h. Bom en C. A Dekker. Eerstgenoemde wordt herkozen (voor 5 jaren) met 10 St., dhr. Dekker heeft 1 stem. 5. Benoeming Schoolcom missie Wegens aftreding van de Com missie tot wering van school verzuim heeft weer benoeming plaats voor den tijd van 3 jaren Aanbevolen worden de heeren Dhr. VAN DE BILT merkt op, dat de meeste leden in die com missie geen schoolgaande kinde ren hebben en dacht dat daar mede ook rekening gehouden moest worden. Spr. is natuurlijk niet tegen de genoemde perso nen, maar bij aftreding kon de samenstelling beter worden. Hij gelooft niet, dat er op 't oogen blik ouders genoeg in zitten. Ik kan het mis hebben, maar dan is in elk geval die categorie slecht vertegenwoordigd Men versta mij wel, ik bedoel niet om de aftredenden te bedanken, maar om er bij voorkomende gele genheid b.v. voor de plaatsver vangers rekening mede te houden De VOORZ. meent, dat de commissie naar de wet is samen gesteld. Dhr. OGGEL Ja, er moeten 2 ouders van schoolgaande kin deren in zijn en die zijn er. Dhr 'T GILDE zou willen, dat er ook eens een arbeider in be noemd werd. De VOORZ. zegt dat er slechts een aanbeveling is, en men dus kan kiezen wien men wil. Bij de stemming worden de aftredenden met 9 en 10 stemmen herkozen. Voorts krijgen nog een stem de h.h. C. A. Dekker, J. A. van Hoeve en A. J. Schieman, terwijl 1 biljet van onwaarde is, omdat 10 namen waren aange geven. en C. M. van Tatenhove, als lid van de commissie van advies in zake steun aan werkloozen, moe ten 3 leden worden benoemd Dit bedanken is geschied o;n verschillende reden een wegens drukke werkzaamheden en de an deren, omdat zij geen lid meer zijn van de vereeniging, die zij destijds vertegenwoordigden. Ter voorzienig dezer vacatures zijn verzoeken ingekomen, om als lid aan te wijzen, dengene die in de respectievelijke verzoeken zijn genoemd. De „Axdsche Besturenbond" vraagt daarbij tevens op grond van hun groot aantal leden een tweetal plaatsen in die Commissie aan te wijzen en 1 aan de Chr. Bestuurdersbond en 1 aan de R.K. Werkliedenorganisatie. B. en W. stellen voor om resp. een lid te doen aanwijzen door de „Axelsche Besturenbond", de „Chr. Bestuurdersbond" en de R.K Werkl. organisatie „St. Jo seph". De VOORZ. zegt, dat de be trokken organisatie's zoo spoedig mogelijk aangeschreven zullen worden, waarna dan de leden kunnen worden aangewezen. 7. Ontslag onderw(jzer. Door den heer C. Dijkwel, on derwijzer aan de openbare lagere school a'her, wordt gevraagd om hem met ingang van 1 April 1931 ontslag te verleenen als zoodanig. Zonder hoofd, stemming wordt besloten op voorstel van B. en W. d t o its'ag op de meest eer volle wijze te verleenen. Dhr. Dijkwel is onderwijzer met verplichte hoofdakte. Diens volgens wordt aan B. en W. machtiging verleend om voor de ontstane vacature sollicitanten op te roepen. 8 Verzoeken aankoop bouw grond. a. F. Dieleman heeft verzocht alsnog een perceel grond te koo pen van de gemeente, gelegen aan de Ds. Jan Scharpstraat, en wel No. 101 van het plan tegen den vastgestelden prijs vap f 2,75 per M2. Het perceel is groot ongeveer 100 c.A. b A. de Zeeuw heeft gevraagd de perceelen No. 117 en 118, ge legen aan de Prins Hendrikstraat, te koopen tegen den vastgestel den prijs van f2.75 per M2. Het doel van adres^a it is om twee gelijkvormige gevels te bou wen, waarvan het eene als woon huis en het andere als timmer manswerkplaats zal ingericht wor den, welke laatste ook als woning kan ingedeeld worden. De grootte van deze perceelen is 230 M'. Z. h. s. wordt besloten deze verzoeken in te willigen. (Wordt vervolgd.) heeft men vaak last van schrij nende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. 6 Benoeming leden Com. adv. werkloozensteun. Wegens het bedanken van G. den Deurwaarder, P. L. Goossen AXEL, 9 Januari 1931. Ingevolge advies van nage- noemde organisatie's zijn door Burgemeester en Wethouders al hier aangewezen als lid-werk nemers van de commissie van advies voor steun aan werkloo zen, F. Tieleman, afgevaardigde van de R.K. werkliedenbond S'. Joseph, Jac.. Goossen van de chr. Bestuurdersbond en P. Huijssen van den neutralen Bestuurders bond. Voor de bouwvakarbei ders had reeds zitting J. C. van Driel. Zooals bekend hebben in de commissie ook zitting de werk gevers C. T. van de Bilt, F. Dieleman, P. de Feijter en H. Wolfert, raadsleden, waaraan nog toegevoegd zijn de heeren F. Blok, burgemeester, als advi- seerend voorzitter, en J. A. de Smidt, ambtenaar ter secretarie, als secretaris. Rtyks-steunregeling. Naar de Avp. verneemt, heeft de Regeering met het oog op de in enkele bedrijven voor komende crisiswerkloosheid be sloten, weder een steuregeling in het leven te roepen. Gemeentebesturen, welks voor een subsidie in de kosten voor steunverleening in aanmerking wenschen te komen, kunnen een daartoe strekkende aanvraag tot den Minister van Staat, minister van Binner.landsche Zaken en Landbouw richten» Het aantal opgegeven werk loozen alhier bedraagt heden 155. Men mag echter veilig aannemen, dat er met degenen, die niet of ficieel staan genoteerd, hun aan tal wel 200 zal halen. Waar ongeveer 80 pCt is ge organiseerd, ontvangen de mees ten steun uit hun bondskas. Van gemeentewege zal morgen worden begonnen met steunuit- keering aan niet-georganiseerden. Een vaste regeling is hiervoor niet getroffen, omdat elk geval op zichzelf wordt bepaald. Als gevolg van de gevoerde propaganda door den Chr. Be stuurdersbond en een gehouden lezing vanwege den Chr. Land- arbeidersbond is alhier een af- deeling gesticht van bovenge noemde vereeniging. Het dagelijksch bestuur is samengesteld uit P. C. Mangold (Sassing) voorzitter, P. Simons (Sassing) secretaris en W. de Feijter (Koestraat) penningmees ter. De heer C. A. Hol, klerk bij de Directe belastingen alhier, slaagde voor het diploma Boek houden, uitgeschreven door de Vereeniging van Leeraren in Boek houden. Bij beschikking van den minister van financiën is de rijks ontvanger der directe belastingen, enz., de heer J. Beaufort, alhier, verplaatst naar Sas van Gent. St. Crt. Auto ongeval. Toen gisteren de aardappel handelaar A. de R. uit Terneuzen met een flinke vaart op de Prov. weg in de richting Axel reed, sprong onverhoeds een voorband, juist waar die weg een bocht maakt voor de hofstede van dhr. Weijns te Spui. De man verloor zijn macht over het stuur en de auto liep met kracht tegen een boom aan, zoodat ze onderste boven tuimelde. Echtgenoote en zoontje van dhr. de R. werden ernstig gewond op genomen en naar het ziekenhuis te Terneuzen gebracht. De R. zelf kwam er goed af, maar de wagen werd erg beschadigd. Te Sluiskil viel Woensdag een schildersknecht, afkomstig van St. Nicolaas, die bezig was met het ruitenzetten aan de nog in aanbouw zijnde gebouwen, van een hoogte van ongeveer 15 meter, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat men voor zijn leven vreest. Hij wordt in het ziekenhuis aldaar verpleegd. N.V. Zecuirsch Vlaamscho aterleidingmaatsehappJJ. Aan de besturen der gemeen ten die indertijd zijn toegetreden tot het algemeene plan der Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding is het volgende schrijven gezon den De Raad van commissarissen acht zich verplicht U mede te deelen dat de gemeenten Terneu zen, Sas van Gent en Hulst be sloten hebben een drinkwaterlei ding voor zich tot stand te bren gen. De zich ontwikkelde indu- srii, de scheepvaart, het verkeer en de geheele ontwikkeling der gemeenten eischt dit dringend. Ook de gemeenten Breskens, Oostburg en Aardenburg zouden onmiddellijk de drinkwaterleiding tot stand wenschen gebracht te zien. Door het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening is een klein plan ontworpen, alleen voor die drie gemeenten benevens de 3 in het Westen benevens Biervliet en Sluis. Intusschen besloten Biervliet en Sluis niet tot dat kleiner plan toe te treden, zonder daarom hun eerder genomen be sluiten tot deelname in onze Mij. terug te trekken, hetgeen ook be- zwt'a lijk rechtskundig zou kun nen geschieden. Ook wij zijn van oordeel dat wij niet zouden kunnen blijven. Onze Maatschappij mag geen be lemmering zijn voor de tot stand- koming van een drinkwaterleiding waar men deze verlangt. Aan den anderen kant moet het algemeen belang steeds in het oog gehou den worden en dus ook de drink watervoorziening van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen, welke ont wikkeling en toekomst ook van 1. A. E. Kruy jse (aftr.) 2. J A. v. Hoeve. 1. D. A. v. Houte id. 2. C. Dijkwel. 1. A. Esselbrugge id. 2. P. A. v. Hoeve. 1. J. L. J. Maris id. 2. H. J. Hoebé- 1. A. van 'i Hoff id. 2. C. L.deSuiidt. 1. A J. Hoi id. 2 A. J. Schieman. 1P. P. M. de Kort id. 2. JA. Breepoel. 1. C. F. Kesbeke id. 2. C B. Antheunis. 1. A. Coumou id. 2. C. F. Dieleman

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2