Raadsverslag. volkingsregisters op het eind van 1929 waren toegenomen Provincie 1920 Z.-Holland N -Holland N.-Brabant Gelderland Limburg Overijsel Fiiesland Groningen Utrecht Zeeland Drente 1.678.670 1 .298.051 733 936 729.688 440.364 438 818 382 876 365 586 342.322 245 117 209.718 1929 .929 940 .483739 881.467 818.759 543.368 513 191 402.175 391 546 399.139 247.963 221.624 Totaal 6.865.314 7.832 911 Men kan dus veilig voorspellen, dat het cijfer nu wel de acht m i 11 i o e n zal naderen. Of we er overheen gaan,is de vraag. Maar het kan. Zitting van 30 December 1930. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. Na de opening met het ge bedsformulier stelt de Voorz. de agenda aan de orde. 1. Notalen. Daar de notulen van de vorige vergadering niet gereed zijn, wordt behandeling ervan uitge steld. 3. Ingekomen stukken. Voor dit punt verwijzen we naar hetgeen reeds is gemeld in ons vorig nummer. Ter aanvul ling zij gemeld, dat naar aanlei ding van de jaarwedde-verhoo ging van gemeente-ambtenaren zooals deze is voorgeschreven door Ged. Staten, door dit Col lege vóór 1 Januari opgaaf wordt verwacht van het bedrag, waarop de salarissen door den Raad worden bepaald. Aan de hand van de nieuwe regeling zullen de jaarwedden met ingang van 1 Januari 1931, c.q. 1 Sept. 1931 als volgt be dragen F. Blok, burgemeester f4600, J. L. J. Maris, secretaris f4600, W. A. den Boggende, ontvanger, f1540, (1 Juni 1932, '34 en '36 telkens f 120 meer). De wethouders vanaf 1 Sept. 1931 elk f300. Dhr. P. DE FE1JTER vraagt zich afwat doet de Raad eigen lijk nog? Niettegenstaande een klein percentage van de gemeen ten voor die verhooging was, misten Ged. Staten toch den moed hun voorstel in te trekken en had evenmin de Kroon als hoogste overheid den moed het besluit van de hand te wijzen. Spr. zal niet spreken over de tekorten, die millioenen bedra gen, maar hij kan niet begrijpen, dat het college van Ged. Stdie den toestand toch zoo goed kennen, zoo iets doen. Spr. zegt, dat er wel niets tegen te doen is, maar om het misnoegen van den Raad te doen kennen, zou hij toch willen voorstellen om namens alle gemeenten in Zeeland protest aan te teekenen tegen dit besluit bij Ged Staten zoowel als bij de Kroon. De VOORZ: Hoe stelt u zich dat voor, een adres, dat door alle gemeenten geteekend wordt Dhr. P. DÈ FE1JTER Iedere ge meente kan doen wat zij het best acht. Dhr. ESSELBRUGGE: Het meest afdoend middel zou ik vin den, dat door de stembus getoond werd, of men voor die verhoo gingen is. De VOORZ. zegt, dat als er een beslissing is gevallen, die niet overeenkomstig het beslui van den Raad is, kan de Raad dat betreuren en dat aan de Kroon mededeelen. Maar hier, vervolgt spr, is het een anderezaak. Het is alles gebeurd overeenkomstig de gemeentewet, want niet de Raad, maar Ged. St. regelen die salarissen. De Raad wordr er slechts over gehoord. Dhr. P. DE FEIJTER Ja juist, maar als ze het toch zelf be slissen, waarom moeten ze dan nog de meening van den Raad vragen, dat is maar ophitsen en totaal overbodig. Dhr. 'T Q1LDE zegt, dat hij ook niet gedacht had, dat dit college van Ged St. zoo zou hebben gehandeld in plaats van het voorbeeld te volgen van de provincie Geldeiland. We zijn hier toch in een landbouwende provincie, .waar de crisis zich geducht doet gevoelen. Maar spr. zal er niets meer van zeggen, want het is toch lood om oud ijzer. Dhr. D1ELEMAN wil ook zeg gen, dit het hem hoe langer hoe meer tegen de borst stuit, dat Ged St. die zaak maar door drijven. We -mogen toch veron derstellen, dat Gtd. St den toe stand wel kennen en als ze desondanks toch hun voorstellen doorzetten, dan blijkt z.i. daaruit, dat ze wel meepraten over crisis, maar niet meevoelen met dege nen, die erdoor lijden. Spr. wil daarom ook voorstellen om bij dit college te protesteeren tegen de houding, die het ten dezen aanneemt. Dhr. VAN DE BILT Hoe wordt dat dan geformuleerd De VOORZ.Dat de Raad van Axel het betreurt, dat geen reke ning is gehouden met het besluit van den Raad, om de salarissen niet te verhoogen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de h. h. Kruijsse en Wolfert. 1. Uit het proces-verbaal van kasopname blijkt, dat het batig saldo van 1929 bedraagt f10399.48 inkomsten f 178.220.90, totaal aan baten f 188.620.88. Uitgaven f155.331.22 alzoo in kas f33.28966 overeenkomend met de aanwezi ge gelden en bescheiden. m. Naar aanleiding van het adres van den plaatselijken Raad der S.D.A.P. vraagt dhr. 't Gilde of er ook aan gedacht is 5m de zen keer, evenals vorige jaren, aan de werkloozen een kerslgave te verstrekken De VOORZ. Daar is wel aan gedacht, maar niet aan gedaan. Dbr. 'T GILDE zegt. dat hij reeds vroeger gewezen heeft op het naderend onheil der werkloos heid, ofschoon hij zich niet had voorgestelt, dat die zoo'n grooten aanvang zon nemen. Het spijt hem daarom, dat er geen kerst- ga re is geweestdat zou toch z.i. wel het votum van den Raad heb ben weggedragen. De VOORZ. zegt, dat B. en W. een en ander hebben overlegd met de commissie van bijstand, die van meening was, dat er dit jaar geen reden was voor een kerstgave, maar dat als gewoon met ingang van 1 Januari zal worden aangevangen met het ver strekken van werkloozensteun. Dhr. 'T GILDE: Als er nu geen reden was voor een kerst- gave, dan was die er vroeger nog minder, toen de werkloos heid veel mindergroot was dan nu. Maar afgezien daarvan is11 spr. het eens met het adres van de S. D. A. P., waarin gezegd wordt, dat een post van f 2000 onvol doende is voor werkloozensteun. En wat betreft om het adres om advies in handen te stellen van de commissie van bijstand, dit heeft niet sprekers instem ming. Die commissie heeft geen geld en het wordt allicht weer Februari eer de Raad samen komt. De VOORZ. merkt op, dat dhr. 't Gilde zeer goed weet, hoe de Raad in dezen denkt te handelen wat die commissie be treft, deze heeft nog steeds tot aller tevredenheid gewerkt Mocht uu blijken, dat f2000 niet ge noeg is, dan kan altijd nog een voorstel komen om meer en zoo veel als noodig mocht zijn be schikbaar te houden. Ook dhr. P. DE FEIJTER is het daarmee eens en acht het adres eigenlijk overbodig, daar men weet, hoe de Raad gewoon is te handelen, tenzij het verge ten mocht worden. Dhr. VAN DE BILTIk heb ook gezegd, dat f2000 te weinig was, doch heb geen voorstel tot verhooging gedaan, omdat B. en W. zeiden, dat dit maar een voorloopige raming was. Dhr. F. DIELEMAN zegt niet huiverig voor het adres te zijn, maar voorziet de moeilijkheid, dat als de Raad eerst in Februari weer vergadert, de f 2000 dan misschien op zijn. De VOORZ Dan beleg ik direct een vergadering, ik zou in overweging willen geven om een beetje meer vertrouwen te stel len in het beleid van den Voor zitter en eens af te wachten, wat we doen zullen. Dhr. OGGEL zegt ook, dat al tijd nog gebleken is, dat de Raad in zake sleun welwillend is en ziet daarom ook niet in waarom de post verhoogd moet worden. We weten toch niet, hoeveel er noodig zal zijn en spr. voelt er niet veel voor om dat nu te doen naar aanleiding van dat adres. Dat lijkt maar een mooi gebaar tegenover de werkmenschen, maar in werkelijkheid is het precies hetzelfde, of we het doen of niet, want als er te weinig is begroot, wordt er toch meer gegeven. Dhr. 'T GILDE is het niet eens, dat het adres overbodig is en vindt het in tegendeel zeer goed, dat men weet, wat er leeft in de gemoederen der werkmenschen, van welke organisatie ze ook zijn. Het is z.i. gewenscht, dat de mee ning dier menschen tot uiting komt. De VOORZ. De menschen zijn er toch niet door geschaad, als die zaak wordt uitgesteld Dhr. P. DE FEIJTER zegt niet erg gerust te zijn over Ged. St. en vraagt of er al antwoord is op de vraag of de steun over de commissie mag loopen inplaats van door het armbestuur. De VOORZ.Zoodra mocht blijken, dat zulks niet kan beleg ik een spoedeischende vergade ring, zoodat er geen reden tot ongerustheid is. Dhr. KRUIJSSE zegt niet in te zien, waarom men die post niet mag verhoogen. Er zijn nu al zooveel woorden over gevallen en we hooren den geest der vergadering, dus was het z.i. het best om maar te verhoogen als er tekort is moet dat toch en nu is het toch hetzelfde wan neer? Op den duur gaat men denken, dat er iets achter zit. De VOORZ.Daar zit heele- maal niets achter, maar het is niet noodig. Dhr 'T GILDE handhaaft zijn voorstel, omdat hij niet gerust is over de beslissing van Ged. St. Die verhoogen maar en zouden de menschen maar naar 't arm bestuur verwijzen. Dhr. OGGEL Dat doen niet de Staten, maar de Minister. En weet nu dhr. 't Gilde hoeveel er noodig is Men kan wel opbieden, 4, 6, 8, tot 10,000, maar dat is alles onnoodig. De menschen weten, dat ze steun krijgen en voldoende ook, en daarom zou spr. zich niet storen aan dat adres. De VOORZ. zegt in het voor stel een blijk van wantrouwen te zien. Dhr. DIELEMAN acht dat ver wijt niet noodig. Toch zou hij het voorstel gaarne zien inge trokken, omdat het niet noodza kelijk is en de Raad zich heeft uitgesproken. Het mag niet de schijn hebben, of we het voor stel aannemen omdat dat adres daar ligt. Dlf-. 'T GILDE handhaaft zijn voorstel, dat wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de h.h Esselbrugge, Die- Ieman, 't Gilde, Kruijsse, Wolfert en Claessens. Tegen de h.h. Oggel, Koster, van de Bilt, J en P. de Feijter. De h.h. Oggel en van de Bilt motiveeren hun stem, omdat zij het voorgestelde bedrag niet vol doende achten. (Wordt vervolgd.) AXËL, 6 Januari 1931. Bij den correspondent der arbeidsbemiddeling alhier staan 160 personen als werkloos inge schreven. Met ingang van 1 Januari is de heer E. van den Berg, thans boventallig onderwijzer aan de R. Kath. school alhier, ingevolge de gewijzigde onderwijswet, defi nitief als zoodanig benoemd. Op Nieuwjaarsdag 'had een Belgisch chauffeur onder de ze gemeente een benauwd oogen- blik. Nabij de Rondeputten was hij uitgeweken met zijn auto voor een collega en trachtte weer op den weg te komen, wat echter door de gladheid van de kleiniet gemakkelijk ging. De chauffeur gaf toen vol gas en het ging maar het ging te hard want de wagen schoot aan den over kant van den weg en bleef ge lukkig op de treeplank en spat- sc'nermen hangen, anders was hij zeker in de put terecht gekomen. Paarden noch auto waren bij machte om den auto van de steile helling op te halen en dus werd gewacht tot den anderen dag om het "met een tractor te doen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Muziek en Zang. Uit de verschillende Christelijke zang- en muziekvereenigingen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een commissie samengesteld, welke een zang- en muziekdag (geen c o n c o u r s) zal trach ten te organiseeren voor Chr. Ver. in O. Z.-Vl. Hieraan hebben hun medewer king toegezegd: Het Chr. muziek gezelschap „Hosanna" en de Chr. zangverenigingen „Asaf" beide te AxelKinderkoor, Axel„Ex celsior", Hulst; „De Lofstem", Kloosterzande„Excelsior", Ter Neuzen „Cressendo", Sas van Gent; „Zingt den Heere een nieuw lied", Zaamslag en „de Heere is onze Banier", Zaamslag (Veer). Doel van deze organisatie is Zang en muziek onder de be volking in O. Z.-Vl. op hooger peil te brengen en meer samen werking te bevorderen onder de verschillende vereenigingen. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren F. Wisse, Zaamslag, voorzitter; Joh. J. Hoebé, Axel, secretaris; M. de Zeeuw, Sas van Gent, penningmeester; P de Koster, Kloosterzande en C. van Tatenhove, Axel, leden. De eerste zang- en muziekdag zal gehouden worden te Zaamslag op de zeer gunstig gelegen weide van den voorzitter, den heer F. Wisse. Als voorloopige datum is aan gewezen Zaterdag 27 Juni e.k. De katholieke kerk te Halst. Zooals gemeld, is op Oudejaar 1930 dat gedeelte der kerk, dat l/m 1930 door de Protestanten in gebruik was genomen, doch op 25 Oct. 1929 was verkocht aan het R. Kath. kerkbestuur, overgedragen. Het was te be grijpen, dat de katholieken, die reeds bij verschillende gelegen heden hun blijdschap van en buiten den kansel hadden te kennen gegeven over het feit, dat zij nu in het bezit waren gesteld van de geheele kerk en daarvan de restauratie konden ter hand nemen, niet lang zouden wachten om hun geloofsgenooten van dat bezit te overtuigen. Reeds den anderen dag, op Nieuwjaarsdag is een samen komst belegd in het vroeger pro- testantsch gedeelte der kerk en heeft de officiëele in bezitneming feestelijk plaats gehad. Bij den aanvang, om half drie, vulde zich het geheele gebouw met belangstellenden, onder de tonen van het schoone orgel, dat eveneens door de katholieken was aangekocht van de Hervormde kerk, omdat het voor het nieuwe kerkje te groot was. Naar het „Hulst, blad" mede deelt, opende de HoogEerw. heer Deken de vergadering met den Christelijken groet en het Onze Vader en Wees gegroet, waarna door de menigte het „Groote God U loven wij" werd gezonge'n Daarna bracht Z.Eerw. dank, in de eerste plaats aan God, voor het groote voorrecht, dat de pa rochie thans weder in het bezit is der geheele kerk en vervolgens aan allen die aan dit ideaal hebben meegewerkt, in het bijzonder burgemeester Truffino, wiens be middelingspogingen daartoe zoo veel hebben bijgedragen. Vervolgens zeide spr., dat er nog veel geld noodig is, omdat men niet den aankoop nog niet is waar men zijn moet. De res tauratie, die nog moet plaats heb ben, is begroot op 400 000 gld. waar weliswaar Rijk, Provincie en Gemeente in bijdragen, maar waarbij ook nog giften van de Katholieken noodig zijn. Als een eersten steun beval Z.Eerw. het boekje van Kapelaan Dekkers aan, dat door velen voor een gulden werd gekocht. Nadat nu weer een lied ge zongen was, nam de Burgemeester het woord. Spr. zeide, dat na dank aan God, in de eerste plaats dank toekwam aan het Kath. Kerkbe stuur, dat het had aangedurfd dit deel der Kerk aan te koopen voor f 120.000. Daartegen is wel van sommige zijden tegenspraak ge komen, maar dat ziet men altijd bij belangrijke zaken. Tegen spraak is er abijd geweest zelfs bij de Geboorte, den Dood en de Opstanding van den Christus. Spr. was echter dankbaar dat de Katholieken nu weer dit oude kerkgedeelte terug hadden ge kregen en bracht bijzonderen dank aan Kapelaan Dekkers die door zijn boekje de belangstelling voor dit monumentale gebouw heeft weten op te wekken. Daarna de geschiedenis der Hulstersche kerk nagaande kwam spr. tot de restauratie, waarbij hij de opofferende milddadigheid der Joden, bij den wederopbouw van den tempel, ten voorbeeld stelde. Zoo ook moeten wij bijdragen om deze kerk te herstellen en onder houden. Spr. zeide verheugd te zijn, dat er reeds zooveel giften zijn in gekomen, een bewijs dat de res tauratie van dit gebouw, die na de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft en den Dom van Utrecht als de voornaamste be schouwd wordt, injiet teeken der algemeene belangstelling staat. Een hartelijk applaus volgde waarna de HoogEerw. heer Deken den heer Truffino dank bracht en de aandacht vestigde op de plan nen voor de restauratie, die aan de muren waren tentoongesteld. Na het zingen van het „Aan U o Koning der Eeuwen" sloot Z.Eerw. de bijeenkomst met den Christelijken groet. Terwijl velen het gebouw nog eens rondliepen en de plannen bekeken, voerde de heer Aug. Eeckhout, die het orgel bespeelde, nog enkele muziekstukken uit. Aotobngconcessies. Ged. Staten hebben gunstig beschikt op het verzo'ek van de Société auxiliaire d' autobus te Brussel van 6 October om ver gunning tot het in werking bren gen van een dagelijkschen auto busdienst van de Nederlandsch- Belgische grens naar Sluis en omgekeerd. Ook is gunstig beschikt op het verzoek van E. J. van Dors- selaer te Lamswaarde (gem. Hon- tenisse) om vergunning tot het in werking brengen van autobus diensten le van Kruispolderhaven naar Lamswaarde (alleen op Zon dag) 2e van Kruispolderhaven naar Hulst (alleen op Maandagen) en van Lamswaarde naar de Nederlandsch-Belgische grens (al leen op den eersten Donderdag van elke maand). De gemeente St. Jansteen is bij ministerieel besluit nader ver deeld in 4 stemdistricten. Het eerste omvat wijk A nos. 1 185 en wijk C alles behalve 195; het tweede wijk A nos. 186—315 en 357—410; het derde wijk A 315—356 en wijk B geheel en het vierde wijk C nos. 195. De 3000ste Inwoner van Breskent. Vrijdag was het feest in Bres- kens, toen de 3000ste inwoner in het bevolkingsregister kon worden ingeschreven. Het was Pieter Willem Burgers zoon van Willem Burgers en Magadalena Cornelia Roest. De aangifte ge schiedde bij den burgemeester zelf en een-der wethouders was getuige. De Breskensche vlag wapperde van het gemeentehuis. Volgens het desbetreffend raadsbesluit ontving de nieuwe wereldburger 3000 centen op een spaarbankboekje.

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 2