Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V 1 a a n d e r e n No. 79. DONDERDAG 1 JANUARI 1931. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. NIEUWJAAR. Wat zal het worden? Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56 - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tiktik tik tik, zoo gaat de klok 60 maal en een minuut is verloopen. Zestig van die minuten en we hebben een uur, 24' uren maken dag vol, 36/31 dagen een maand, en twaalf maal een maand geteld, doen een jaar verschuiven, neen versprin gen. Want het schijnt lang zaam te gaan en heel wat minuten, waarin de meest gewichtige voor vallen gebeuren en beleefd wor den verloopen, eer een jaar ten einde is en tocheenmaal voorbij, weten we niet, waar het jaar gebleven is. Gelijk de arend met snellen wiekslag het luchtruim door klieft, zoo volgt ook de tijd met stage zekerheid zijn loopbaan. Wat nog slechts kort gelêen als eersteling der dagen werd begroet, daalt schielijk in den onmetelijken oceaan van het eindeloos verleden. Zooals op den uitgestrekten watervloed de eene golf de andere overstroomt tot beiden zich ver liezen in het wijde strand var. den breeden oever, zoo volgen, komen en gaan de jaren elkan der onafwijsbaar op. En naar mate de verganke lijkheid in dit beeld duidelijk tot ons doordringt, naar die mate wordt ons de werkelijkheid har der. Geslachten sterven uit en verdwijnen van het wereldtoo- neeel, om plaats te maken voor nieuwe. De natuur, die nu nog kwijnt en doodsch en somber is, gaat straks herleven eft spreidt dan weer alle glorie ten toon. Onophoudelijk en onverstoor baar is in het heelal een wissel werking waar te nemen als vol gens een vaste natuurwet. Het gaat met de jaren niet anders. Zij scheiden van ons en we moeten ons haasten om nog gauw een blik achterwaarts te slaan en te achterhalen de tijd, die eerst zoo lang geleek en nu als een rookwolk is vervlogen. Nauw heeft een jaarkring zich ontsloten, of heengevloden is zij met haar wel en wee, met haar voldoening en teleurstelling. ln den beperkten kring van het gezin voelt men opnieuw de wonde, die in het afgeloopen jaar werd geslagen, omdat de avond, waarop zich de rol der feiten aan ons ontplooit, in vlam mend schrift de meest gedenk waardige, de meest smartelijke voorvallen aanduidt, en onze gedachten bepaalt bij het gemis van een dierbaar pand uit den vriendenkring, of nog nader, zoo men wil. Gelukkig zij, die zich mogen verblijden in dankbare feiten, welke hoopvol stemmen en met nieuwen moed weer het toeko mende jaar tegemoet doen zien. Want we moeten weer voor waarts. Slechts een heel korte stonde mogen we stille staan om eventjes te denken aan wat was. Maar het volgende oogenblik, de post, de school, het kantoor, uw werk roept u en het moet weer vooruit. We staan voor een nieuwe toekomst. Al is het, dat die toe komst niet los staat van het verleden. Wat achter ons ligt, blijft deel Van ons leven en oefent, zelfs wanneer het totaal vergeten lijkt, op dat leven nog altijd zijn in vloed. Aan ons staat het dien invloed nog zooveel mogelijk ten gunste van ons tijdelijk en ook van ons eeuwig leven te doen strekken. Aan ons staat het dien invloed ook voor onzen naasten, onze ouders, onze kinderen, onze vrienden, onze omgeving ten zegen te doen zijn. Wij hebben daar ten volle rekenschap van te geven en moe ten daarom in het verleden zien, om het te begrijpen, opdat we er onze plannen naar inrichten. Wanneer we dan op den Nieuwjaarsmorgen aan den eisch van een nieuw leven trachten te beantwoorden met nieuwe plan nen en nieuwe bedoelingen, dan moeten we dat doen in het licht, dat de Oudejaarsavond ieder jaar opnieuw over ons leven ont steekt. Het zij zoo. We gelooven, dat wel nie mand een nieuw jaar ingaat, zonder zich af te vragenwat zal dit geven Men vraagt dat voor zichzelf, voor zijn gezin, zijn gemeente,-zijn vaderland en eindelijk ook ten opzichte van den wereldvrede. Want nog steeds is er veel onrust van allerlei aard, en niet het minst of niet een nieuwe oorlog met nóg vreeselijker gevolgen ons zal teisteren. Zeker, de mensch denkt daar aan met afschuw, want in hem is het idee bewust geworden, dat iedereen recht op het leven heeft, voorzoover de Almachtige het ons niet beneemt. Maar ook het besef van recht op vrede is ge- meen-goed geworden. En dat is een ontzaglijke vooruitgang.... een zware rem voor de geheim zinnige machten, die nog tegen het goede in strijden. Het is de zon, die achter de wolken schijnt en die groote man nen als Kellogg en den Paus doen zeggen, „dat zij aan zulk een oorlog niet kunnen en niet willen gelooven. En toch is het nog donker. Toch is er nog veel onrust. De mensch wordt meer bruut naar mate hij in zijn macht gelooft, Zoo gaat het den kleinen man, zoo gaat het den leiders, zoo gaat het mannen als Stalin en Musso lini. Beide deze figuren toch vormen het gevaar van het oogenblik. In beiden is verpersoonlijkt de macht van het bolsjewisme en van het fascisme. De dictatuur van het proletariaat en die van den enkeling, wat eigenlijk het zelfde is. In de alleenheerschappij van Stalin zit al niet minder heersch- en eerzucht dan in die van Mussolini. Het fascisme keert zich tegen den parlementairen regeerings- vorm, d.w.z. tegen het bestuur, dat invloed, rechten en vrijheden des volks handhaafthet com munisme bestrijdt het kapitalisme en wil langs dien weg de macht der arbeidersklasse veroveren beide streven naar onderdrukking en wapengekletter is van beide het middel om aan hun wil te doen gehoorzamen. Stalin en Mussoline zij brengen beide onrust op de wereld en streven beide naar internationale macht. Als een der voornaamste oor zaken van dezen toestand wordt beschouwd, dat wij leven in een tijd van gisting en splitsing, waar in het blijkbaar steeds moeilijker wordt een duidelijke meerder heid te vormen, waarop het par lementaire regeeringstelsel steu nen en bloeien kan. Het kabinet Mac-Donald in Engeland heeft in het parlement slechts een min derheid achter zich en regeert bij de gratie der liberalen zijn spoe dig einde wordt verwacht. In Duitschland verkeert de regeering van Brüning eveneens in labiel evenwicht: ook daar geen dui delijke meerderheids-vorm. Het avontuurlijke der Fransche po litiek is bekendhet kabinet- Steeg balanceert op een zijden draad. In België wordt de val van Jasper spoedig verwacht. Men weet dat ook in ons eigen land sinds zeven jaar de parle mentaire regeerings-vorm niet meer normaal functionneert. Waarlijk bemoedigend is dat alles niet. Een gespannen toe stand in Spanje, met allerlei mo gelijkheden en af en toe niet minder in Oostenrijk. Denken wij voorts aan de vrijheids-bewegin gen, welke zich onder de tro pische volken openbaren, aan Ghandi, aan het stoken op ons eigen gebeid in fndië en aan de vele revoluties in Zuid- Ameri- kaansche staten. Welk een zalige rust gaat er dan, bij dit alles vergeleken, van de politiek der Scandinavische landen uit. Zij liggen, als het ware, in een beschut hoekje van Europa. En nu hebben wij het nog niet eens gehad over de econo mische crisis. De zwarte gedaante der werk loosheid sluipt over de -wereld en maakt alom haar slachtoffers. Men zegt dat er thans dertig millioen werkloozen op de we reld zijn. Is het niet ontzettend Is het wonder, zoo hier en daar de opstandigheid zich baan breekt? Werkloosheid is de grootste geesel der menschheid. De dood is onafwendbaarde ergste ziekte kan bestreden wor den bovendien, dit zijn dingen, die aan de menschelijke natuur vastzitten. Ook tegen den oorlog kan men vechten. Maar de werk loosheid, waartegen men op enkele kleine middeltjes na vrijwel machteloos staat, is ver schrikkelijk en doet een zee van zorg en onrust over de wereld gaan. Waarlijk ook wat dit betreft gaan we niet opgewekt het nieuwe jaar in. Intusschenhier moet de nieuwe vloed, het opkomend economische getij, worden afge wacht. De historie heeft het be wezen, dat een betere conjunc tuur zich weer vrij onverwacht baan breekt. Maar het is een bittere troost voor hen, die weten, dat er voedsel genoeg op de wereld is, maar die niettemin het brood voor zich en de hun nen slechts bedelend, en hoe dan nog, kunnen vinden. Laat ons echter niet wanhopen. Al zijn de vooruitzichten niet schitterend, Iaat ons met moed en geloof het nieuwe jaar ingaan. De tijden Van een eng en bene pen nationalisme zijn voorbij. De internationale gedachte wint veld. Met dankbaarheid mag worden ge tuigd) dat ons volk ziju taak op internationaal gebied verstaat. On ze leidende mannen doen in Ge- nève schier op elk arbeidsterrein van den Volkenbond goed werk. Op het veld van het internatio nale rechtsleven en van de inter nationale vredes-beweging staat Holland met opgestroopte mou wen achter den ploeg. De menscheid is als:de Moeder, die den knaap Vrede zoekt. Dat zij hem in het nieuwe jaar vin den zal, gelooven wij niet. Want hij is al zoo lang van huis en heeft zooveel dwaalwegen ge volgd. Maar als zij een eind na der komt tot zijn spoor, kunnen wij tevreden zijn, en dan zal zij hem in de toekomst ongetwijfeld vinden. Laat Holland met geloof en vertrouwen mede helpen zoeken, tot heil der wereld en tot het ge luk van komende geslachten. AXEL, 1 Januari 1931. In de Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering, welke door alle leden werd bijgewoond, werden de volgende mededeelingen van Gedeputeerde Staten voor kennis geving aangenomen i a. Goedkeuring van het raadsbe sluit tot verlaging van de zeker heidsstelling van den gemt. ontv. tot f 7000. b. Idem van drie raadsbeslui ten tot verkoop van grond, resp. aan F. Dieieman, P. J. van Ben- degem-Koole en J. C. Kense. c. Idem van de verordening art. 114bis der Gemeentewet, ten behoeve van het grondbedrijf d. Idem voor zooveel noodig het raadsbesluit tot opheffing van het grondbedrijf per 1 Januari 1931 0. Idem van de wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1930. f. Bericht van ontvangst van de wijziging van de algemeene politieverordening. g. Idem van de wijziging van de kermis te Groede. li. Idem van de kon. goed keuring van de jaarweddenrege- ling van burgemeester, secre taris, ontvanger en wethouders. Over dit schrijven drukten sommige leden hun teleurstel ling uit, dat ondanks de slechte tijden de overheid toch de ver hooging doorzette, terwijl toch door tal van gemeentebesturen was opgekomen tegen deze sala risregeling. Met 9 tegen 2 stemmen werd besloten èn tot Ged. Staten én tot de Kroon een schrijven te richten, waarin betreurd wordt, dat met de meening van den raad geen rekening is gehouden. 1. Een schrijven van Ged. St houdende gunstige beslissing op de reclame van den heer L. L Hüpscher, inzake de forensen belasting te Koewacht, belas tingjaar 1929—1930, werd voor kennisgeving aangenomen. j. Van mej. F. J. Van Vessem was bericht ingekomen van het overlijden van haar vader, P. van Vessem, terwijl zij tevens nog dankt voor den haar verleenden toeslag op het pensioen. Dit schrijven is beantwoord met een brief van rouwbeklag. k. Schrijven van de groep Nederland van het Alg. Nederl. Verbond, die wijst-op de be voegdheid van den Raad om een belastingverordening vast te stel len op openbare afkondigingen met het doel om het toene mende euvel te beteugelen in aankondigingen vreemde woor den te bezigen of deze in een vreemde taal te stellen. 1. Proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is be vonden. Ook deze stukken zijn voor kennisgeving aangenomen. m. Adres van den Plaatselijken Raad der S. D. A. P. waarbij hij zijn oordeel uitspreekt, dat een bedrag van f2000 te laag is voor steun aan werkloozen en beleefd vraagt de noodige voorbereidin gen te willen treffen, dat naast de zorg van ongeorganiseerden, ook die van de georganiseerden ter hand wordt genomen en wel in den vorm van toeslag op eventueel te lage uitkeeringen, zoowel als steun aan uitgetrok- kenen als aan nog niet recht hebbenden. Naar aanleiding van dit schrij ven ontwikkelde zich een leven dig debat. Sommigen wilden de toegezegde post ad f 2000 ver- hoogen, anderen wilden dit af wachten, alhoewel zij zich nog uitspraken voor verhooging. Zij achtten dit echter nu ontijdig, omdat men niet weet, wat er noodig is. Ten slotte werd met 6 tegen 5 stemmen besloten de post te verh.oogen tot f4000. n. Verzoek van het Bestuur van de Afd. Axel v.d. Nederl. Chr. Bond van Personeel in Pu- blieken dienst, om de werklie den C. van Bendegem, Kr. Kot- vis en S. Dieieman met 1 Janu ari 1931 een vaste aanstelling te geven. Besloten werd, met verwijzing naar het advies van de gascom- missie, dit verzoek voorloopig niet in te willigen. Herbenoemd werden als lid van het Burg. Armbestuur dhr. Lev. de Putter; als lid der commissie van toe zicht op het 1. o., de heer J. C. Bom en als leden van de comm. tot wering van schoolverzuim de h.h. Kruysse, Van Houte, A. Esselbrugge, Maris, Van 't Hoff, Hol, P. de Kort, Kesbeke en Coumou. Ter voorziening van 3 vaca tures in de commissie van advies voor werkloozensteun zal aan de werkliedenorganisatie's gevraagd worden, 3 personen aan te wijzen. Aan dhr. C. Dijkwel werd des gevraagd, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onder wijzer aan de o.l. school, met ingang van 1 April aar.st. Zonder hóófd, stemming werd besloten in te willigen de ver zoeken van F. Dieieman en A. de Zeeuw tot aankoop van bouw grond van J. C. Deij om ontheffing van art. 12 der bouwverordening (open erf achter het perceel); en aan G. J. A. de Jonge om over schrijving van de concessie voor radio-distributie. Een verzoek van dezen om een vast bedrag te bepalen voor het spannen van draden over de straten, werd afgewezen. Een verzoek van de voetbal- vereeniging V. V. A. om een nieuwe brug naar hun terrein, werd in zoover toegestaan, dat besloten werd een nieuwe brug te bouwen en te onderhouden AXELSCHE

Axelsche Courant | 1931 | | pagina 1