Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw scli '807IV. VI aan deren. No. 78. MAANDAG 39 DECEMBER 1930. 46e Jaarg. BERICHT. Nieuwjaarsadvertentiën Inwijding der nieuwe kerk van de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Hulst. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. is niet overeenkomstig het oor spronkelijk plan, waarbij de toren op den voorgevel aansloot. Daar echter van de breedte op de rooi lijn niets af kon, is men tot het tegenwoordige overgegaan, daar de beschikhare oppervlakte naar achteren breeder uitloopt. Achter de kerk is een ruime consistorie gebouwd, welke geheel in uit voering bij de kerk aansluit. Een volledige beschrijving van het interieur te geven zou te veel plaatsruimte vorderen, doch we willen daarover toch het volgende vermelden. Het eerste wat ons bij de binnenkomst opvalt, is de monumentale preekstoel, welke uit de oude kerk naar het nieuwe gebouw is overgebracht, nadat zij is gerestaureerd en geschilderd. Dit prachtige beeldhouwwerk van de dikke laag verf te ontdoen is geen gemakkelijke taak geweest, doch de resultaten beloonden de moeite. Hetzelfde geldt voor de bank welke plaats biedt aan Kerkvoogden en Notabelen der Gemeente. Ook dit is een pracht stuk, zelfs is de tint daarvan mooier dan de preekstoel, welke iets lichter nog meer tot haar recht zou zijn gekomen. En om bij het oude te blijven, zien we vervolgens dat ook een gedeelte van „de tuin" het doophek zich in het nieuwe gebouw be vindt. Drie massief koperen kro nen sieren verder het interieur, ofschoon deze niet voor verlich ting dienen, want om deze stuk ken voor electr. licht geschikt te maken, zouden ze te veel aan waarde inboeten. Daarom heeft de verlichting plaats door de plafondlampen, die in de bekap ping zijn aangebracht en welker verlichting zeer zeker voldoende is. Wat betreft de hoogte, waar op de kronen hangen wordt het betwijfeld of wel voldoende re kening is gehouden met het feit dat een der kronen het zicht op den Predikant belemmert. Dit bezwaar zou wellicht gemakkelijk te verhelpen zijn door alle of de beide buitenste hooger te hangen, waardoor o.i. geen schade aan het aspect wordt gebracht. Na deze beschrijving der an tieke meubelen komen we tot de nieuwe. Dan wordt onze aan dacht het eerst getrokken door het orgel. Dit is geleverd door de firma Dekker uit Goes. Zoo wel de bouw als het geluid is van zeer goede kwaliteit. De luchtvoorziening geschiedt elec- trisch. De vraag of in een ge bouw als het onderhavige een dergelijk orgel niet te zwaar is, kunnen we in het midden laten. De banken totaal plaats biedend aan. ruim 200 personen zijn sober van uitvoering en in stijl geheel aaneensluitend aan het gebouw. Als een belangrijke vooruitgang wordt vooral gepre zen de verwarming. Deze is ge heel electrisch. Elke zitplaats is voorzien van een verwarmings plaat en terecht was de opmer king van een der sprekers tijdens de inwijdingsdienst, dat de ge meenteleden thans „om de kou" niet thuis behoeven te blijven, wat bij het oude gebouw wel eens als gangbare reden werd aangevoerd Al het vorenstaande in aan merking genomen, moeten we tot de conclusie komen, dat het nieuwe kerkgebouw werkelijk een vooruitgang is voor de Hulster- sche Protestantsche Gemeente, al viel het scheiden van het oude kerkgebouw velen zwaar en had de wijze waarop een en ander tot stand kwam, niet altijd de instemming van de meerderheid der gemeenteleden. Thans het verloop der inwij dingsdienst, welke om 2 uur aan ving. Reeds vóór dien tijd waren de beschikbare zitplaatsen bezet, ofschoon dit aantal door het plaatsen van stoelen zooveel mogelijk uitgebreid was. Behalve de vertegenwoordigers van het Classikaal Bestuur, het Provinciaal College van Toezicht, het Ringbestuur en de afgevaar digden der verschillende zuster- gemeenten merkten we ook op ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Gnsote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Donderdag 1 Jannari zal ver schijnen, en in de bom der ge meente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan 10 regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. Inzendingen worden gaarne in gewacht vóór Woensdag 31 De cember. DE UITGEVER. Zooals we meldden, werd j 1. Donderdag (le Kerstdag) het nieuwe gebouw van de Heiv. gemeente Hulst ingewijd. Men schrijft ons daarvan als volgt: Alvorens wij tot de beschrijving van de plechtigheid overgaan, willen we eerst een korte be schrijving geven van het gebouw We moeten dan aanvangen met een woord van bewondering voor den architect, den Heer A. Wisse uit Zaamslag, want ondanks vele technische moeilijkheden is het hem gelukt op de kleine beschik bare oppervlakte een gebouw te doen verrijzen, dat mede strekt tot sieraad voor Hulst. Ook den aannemers en uitvoerders komt een woord van lof toe en ver wacht mag worden, dat het so- liede gebouw evenals het oude honderden jaren zal trotseeren en ook voor het nageslacht zal dienen als Gods Huis, waarin op pro testantsche wijze de eerediensten zullen worden gehouden ter ver heerlijking van Gods naam. Het gebouw is geheel in nieu wen stijl opgetrokken. Het pl.m 25 M. hooge torentje bevindt zich ter rechterzijde en is ongeveer in 't midden tegen het schip van de kerk aangebouwd. Dit laatste Blijf een poesje bij mij xttten Had hij veel vijanden? vroeg Sofie. DRUKKER-U1TGEVER het volledige College van Bur gemeester en Wethouders der Gemeente Hulst. Nadat het Votum en de Zegen door den Predikant Ds. W. L. Hermanides was uitge sproken, zong de Gemeente de verzen 1 en 2 van Psalm 84. Hierna hoorde» de Gemeente staande de Geloofsbelijdenis aan, waarna de Leeraar las uit Ko ningen VIII de verzen 26-43 en voorging in gebed. Nauwelijks had het „Amen" geklonken, of het op de orgel galerij opgestelde zangkoor onder leiding van den heer H. Wisse van Zaamslag, zette in Psalm 146. „Prijs den Heer met blijde galmen Gij mijn ziel hebt rijke stof", enz. Na de inleiding tot de preek zong de gemeente van Psalm 118 de verzen 11 en 12, terwijl na de preek een inwijdingswoord door den Predikant werd uit gesproken, waarbij het nieuwe gebouw tot den dienst van den Almachtige werd gewijd en Diens hulp en zegen voor de Gemeente werd afgevraagd. De Gemeente zong vervolgens van gezang 247 de verzen 4 en 5, waarna de afgevaardigden werden toegesproken en het zangkoor zong „Dochter Sion, wees verheugd", enz. De eerste, die op de door den Predikant gehouden toespraak antwoordde, was de Burgemees ter van Hulst, namens het Col lege van B. en W* Deze ging in 't kort het verloop der trans actie na en wees vooral op het feit, dat ofschoon Katholiek en Protestant op sommige punten ver van elkaar staan, zij toch beiden in den eenen Almachtigen God en in Jezus Christus den Zaligmaker gelooven. Hij ver heugde zich over de ontvangen uitnoodiging en om te bewijzen, dat het Gemeentebestuur zoowel de belangen der Protestanten als die der Katholieken ter harte gaan, had het volledige College van B. en W., bestaande uit Burgemeester Truffino, de Wet- houders Burm en Lockefeer en de gemeentesecretaris Adriaan- sens aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Daarna voerden nog het woord de vertegenwoordigers van het Ciassikaal Bestuur en het Pro vinciaal Co lege van Toezicht, alsmede Ds. Maas van Hontenisse. Opgemerkt zij nog dat de Synode niet vertegenwoordigd was doch schriftelijk haar beste wenschen voor de Gemeente had gezonden. Het zangkoor zong nog „Vesper" waarna de Predikant het „Onze Vader" bad en de Gemeente zong van het in dezen zeer toepasse lijke Gezang 211 vers 2 „Zie de Woning hier verrezen" enz. en vers 3 „Zegen allen die hier naadren." Na het uitspreken van den zegen, was deze indrukwekkende plechtigheid geëindigd. Ongetwijfeld vormt deze ge beurtenis weer een mijlpaal in de geschiedenis van het leven der Hervormde Gemeente te Hulst. Mogen velen bij die paal hebben stilgestaan en hebben gedacht „Tot hier en niet verder met al wat scheidt." Mogen van dit oogenblik af allen medewerken tot bloei en éénheid dezer kleine gemeente, opdat ook zij moge strekken alleen en uitsluitend tot uitbreiding van Gods Koninkrijk. Crisis. Gemeld wordt, dat in 1931 de kolenprijzen aanzienlijk zullen dalen. Tevens verwacht men moeilijke tijden ook voor onze nationale mijnindustrie. Ten opzichte van de Nederl. ijzergieterijen wordt gemeld, dat die sterk concurreeren met het buitenland, en eventueele leve rantie voorgas-en waterleidingen aan velen in ons land werkge legenheid zou bieden. Het conflict in de A.V.R.O. Naar aanleiding van de beschul digingen tegen den heer Vogt, c 27) Beide vragen beantwoordde zij toe- Stemmend. Geene zelfzuchtige gedach ten, evenmin hare liefde voor den jon gen graaf, niets, wat het eok moge zijn, zou haar van hare heilige taak terughouden. De korte weg is dikwijls de beste, zeide zij tot zich zelve. Eugenie de Mixtome, die mijn vader in zijn ellende koel verliet en zich na diens veroor deeling van hem deed scheiden, wil ik zelfs in mijne gedachten geen moeder noemen, nooit, nooit kan ik dat. Wat ook de toekomst mij moge brengen, zij zal nimmer een plaats in mijn hart verkrijgen 1 Maar, wanneer ik naar haar toeging en bezigheid in haar huis vroeg, dan zou die misschien mij eene betrekking geven, en ik zou gelegen heid hebben den markies grondig te leeren kennen. Als de moed mij niet verlaat, zal ik morgen naar het huis toegaan. Ik kan het doen. Ik wil het, het geldt de eer van mijnen dierbaren vader en die van mij zelf. Ik wil sterk zijn en sterk blij ven. Het werd koëfer, nu het avond was geworden. Sofie liet dus vuur maken en zette zich half begraven in een grooten leunstoel, met het hoofd tegen het kussen geleund. Juffrouw Robinex Was ondertusschen teruggekomen, stak tene waskaars aan op de tafel achter hate meesteres, waarop zij zich zon der gedruisch wilde verwijderen. Maar £ofie hield haar terug. ik gevoel mij zoo alleen. Vertel mij eens iets van Charlemont. Zeer gevleid schoof de kamenier eenen stoel in het hoekje van den haard en zeide Daar valt heel wat van mede te deelen, juffrouw 1 Ik heb er iets van gehoord, zeide Sofie ernstig maar gij vertelt het mis schien geheel anders, en ik zou het wel eens van u willen'vernemen. Ais gij het wcnscht zal ik het gaarne doen, zeide zij, en ik geloof dat ik ze u anders zal vertellen, dan gij ze wellicht gehoord hebt, want ik diende toen op hel slot en weet alle omstandigheden nauwkeurig. Ik ben ook getu'ga voor het gerecht geweest en ken de gescheidenis beter dan allen, die ze in de dagbladen gelezen hebben. Ik was vroeger kamenier bij de mar kiezin van Charlemont, de moeder van den vermoorden markies en van hem, die van den moord schuldig werd be vonden en later ten tijde van den moord, was ik binnenmeid. Sofie knikte zacht met het hoofd ten teeken dat zij met belangstelling lui sterde. Toen de oude dame stierf, bleef ik in het slot en toen de jongere broe der van den markies zijne bruid in huis voerde, die reeds eene Fransche kamenier had, werd ik linnenmeid. De markies was lam en zoo twistziek en driftig, dat ik mij verwonderde, hoe iemand het bij hem kon uithouden.. Hij had op het gebied der liefde zeer on aangename ondervindingen, en dit in verband met zijn lamheid, was de oorzaak, dat hij alle menschen baatte. Hij was wraakzuchtig, wreed en had veel vijanden, Bureau Markt C 4. Telcf. 56. - Postrek. 60263. Men kon wel zeggen, dat hij evenveel vijanden had als hij menschen kende. Alle lieden, hoog of laag, haat ten hem of mochten hem niet lijden. Hij had gezegd, niet te zullen trouwen en dat zijn broeder zijn erfgenaam zou wezen. Tengevolge daarvan steeg de jonge broeder, Alexe Mixtome, hoe wel algemeen bemind en geacht, zeer in aanzien, Er was dan ook maar één man, zoo als hij, met een schoon gelaat en diepe blauwe, zachte oogen, groot en krach tig van gestalte, altijd vroolijk en ziels- goed een waar model van eenen edelman. Ik heb er over nagedacht aan wien gij mij herinnerdet, maar nu weet ik het. Gij hebt geheel en al de trekken van de familie Charlemont. Dat is zonderling, merkte Sofie eenigszins verlegen aan. Eene zonderlinge gelijkenis komt dikwijls genoeg voor. Alexe Mixtome werd verliefd op de eenige .dochter van den hertog van Montfacon. Als hij zich met het aandeel van een jon geren broeder had moeten tevreden stellen, dan zou hoogstwaarschijnlijk de hertog hem zijne dochter niet ge geven hebbennu echter was hij de erfgenaam van Charlemont en de her tog stemde in het huwelijk toe. Aleye Mixtome bracht zijne vrouw op het slot en woonde daar drie jaren, terwijl hij werd aangezien als de toekomstige heer en zijne jonge gade als eene soort van koningin. De kleine Constance werd daar geboren het mooiste en liefste kind dat ooit het licht der zon aanschouwde, en die, zoo zij nog leef de, eene zeldzame schoonheid zou zijn geworden. Niettegenstaande hare ernstige stem* ming kon Sofie niet nalaten te glim lachen toen zij aldus over sieh hoorde spreken. De oude hertog was even eigen- z nnig en trotsch als de lamme mar kies. Zij waren op politiek gebied in 't geheel niet eens en geraakten in een hevigen strijd. De markies werd woedend en be sloot te trouwen. Hij koos een dame wier vader verarmd was, en die in zijnen rijkdom eene voldoende vergoe ding ziende voor zijn lichamelijke ge breken, hatelijk karakter, zijn.1 toestem ming gaf tol het huwelijk. De verlo ving werd geheim gehouden, totdat op een avond de markies zijn broeder en diens gade in de bibliotheek tot zich riep en hun onder getuige verklaarde, dat zij den volgenden morgen het slot moesten verlaten, daar hij ging trou wen en dien dag zijn bruid thuis bracht. Ik was juist in de bibliotheek om het vuur wat op te stoken en hoorde al les wat er gesproken werd. Niemand zag naar mij om of bemerkte mij. Alexe Mixtome antwoordde zijn broe der vreeseltjk driftig en stiet bedrei gingen van wraak uit. Het was een cn'zAtend tooneel, dat jk mijn leven lang niet zal vergeten. Zij zweeg een'oogenblik, terwijl zij eenige kolen op het vuur wierp. Hare stem was op het einde zachter gewor den dan bij het begin van het verhaal en geheel haar aangezicht verried, dat de herinnering aan het tooneel haar nog deed beven. Sofie luisterde/in koortsachtige spin ning, in de hoop een spoor van den moordènaar te kunnen vinden en de gedachte aan een ontmoeting met hare moeder, die geloofde dat hare dochter dood was, verhoogde hare opwinding. In dien nacht, aldus ging de kamenier voort, werd de markies in zijn bed vermoord en den volgenden morgen Alexe Mixtome die zoo knap en altijd zoo vroolijk en vriendelijk was geweest gevangen genomen onder verdenking, den moord gepleegd te hebben. Hij werd verhoord en de bewijzen tegen hem waren verplet terend. Juffrouw Robinex schetste een beeid van het onderzoek en de daarbij aan den dag gekomen feiten, welke als bewijzen tegen Alexe Mixtome dien den zij vertelde de geschiedenis op dezelfde wijze als Sofie's vader. Hij werd aan den moord schuldig bevonden, alJus eindigde zij haarve,- haal, en ter dood veroordeeld. Hij ont kwam uit de gevangenis, doordien men den bestuurder had omgekocht. Beiden vluchtten uit Frankrijk en werden nooit meer gezien. Ik geloof, dat iedereen hem voor schuldig hield, niet waar? zeide Sofie oogenschijnlijk kalm. Hoe kon men iets anders geloo ven, na de aangevoerde bewijzen riep de kamenier uit. Zelfs zijne gade oor deelde hem schuldig en ging nooit tot hem, terwijl hij in de gevangenis zat. Zij was toen te Montfacon. Zij sloot zich met haar kind op en liet niemand tot zich toe Ik had altijd geloofd, dat de ongelukkige met levenslange tucht huisstraf er af zou komen, daar hij van edele geboorte, rijk en aan het Hof zeer gezien was. Maar het volk en de dagbladen sloegen een heftigen toon aan en vroegen of men hem genade zou geven, terwille van zijn titel Door den dood van zijn broeder was hij thans de werkelijke markies. De zaak verwekte groot opzien en het einde ervan was, dat de gerechtig* heid haren loop had en Alexe Mix« tome naar de galg werd verwezen. (Wordt vervolgd)»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1