geneest mivew&aaié de fuud Bij gevatte Koude Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. b. personen, die als bedrijfs- hoofden zijn te beschouwen, b v. Directeuren van Naamlooze Ven nootschappen of Coöperatieve instellingen, in het algemeen dus personen, die aan het hoofd van zaken staan, zonder dat zij daar van eigenaar zijn. c. personen, die in meer onder geschikte positie in een zaak enz. werkzaam zijn en beiast met het toezicht over het ge wone personeel (b.v. bedrijfs leider, opzichter, meesterknecht, depót- en filiaalhouder, winkel chef e.d). d. personen, die als het ge wone personeel zijh te beschou wen en dus geen der onder a, b en c beschreven posities in nemen (arbeid'ers, waaronder ook voormannen, employés, beambten en dergelijke in een zaak enz. werkzaam). in hoofd en ledematen, Rheuma- tische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichts- pijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Bedrijfsklassen. Om het mogelijk te maken de verschillende door de bevolking uitgeoefende beroepen in een aantal groote bedrijfsklassen en deze wederom in kleinere be drijfsgroepen in te deelen, wordt voorts gevraagd den aard van de zaak, de onderneming, het b-drijfof de instelling op te geven waarin men werkzaam is. Vermelding van de afdeeling waarin men werkzaam is, is in vele gevallen onmisbaar om een juiste kennis van den aard van het opgegeven beroep te verkrijgen, b.v. in een machine fabriek de afdeeling bankwerkerij. Opgave van de bijzondere, in gebruik zijnde benaming van de werkzaamheid strekt al mede om het juiste inzicht in den aard van het beroep te bevor deren. Naam en adres van de zaak, waar men werkzaam is, worden gevraagd om gelegenheid te openen tot het vragen van nadere inlichtingen, ingeval de beant woording onvoldoende is voor een juiste rangschikking. Beantwoording met algemeene bewoordingen als „arbeider" of „werkman" ts het büjkt wél uit het bovenstaande geheel onvoldoende. Wederom een voorbeeld een „sterker'" in de N.V. Textief- maatschappij „Twente" heeft op te geven dat hij is „sterker" in dienst van een ander? „ja" en wel bij „de N V. Textiel- maatschapij „Twente," te Hen gelo", „Textielfabriek", afdeeling „weverij". Bestuurder, belast met toezicht „neen." Personen die meer dan één beroep uitoefenen, vermelden al leen hun hoofdberoep, namelijk dat hetwelk de voornaamste dagtaak vormt. Gepensionneer- den geven op: „zonder beroep" wanneer zij tenminste geen be roepswerkzaamheden meer ver richten. Doen ze dit wel, dan geven ze deze werkzaamheden als beroep op, ook al vormen ze geen volledige dagtaak. Die uitsluitend leeft van rente, uitkeeringén en dergelijke, ver meldt: „zonder beroep". Wie hoofdzakelijk leeft van huizen- bezit (verhuren) geeft op „huizen- exploitant". Schepen en woonwageus. Bijzondere moeilijkheden geeft het tellen van schippers en woon wagenbewoners. Een afzonder lijke regeling is getroffen voor deze bewoners zonder vaste woonplaats. Wanneer voor hen of door hen telkaarten zijn inge vuld of ingeleverd, wordt hun daarvoor een ontvangbewijs uit gereikt, dat zij gedurende de maanden Januari, Februari en „neen", Maart 1931 moeten toonen aan eiken ambtenaar van het Open baar Gezag, die daarom vraagt. Het is van belang, dat zij er op letten dit be wijs gedurende'die maanden goed te bewaren. In de omslagen bevinden zich ook groene kaarten. Deze dienen voor de Bedrijfstelling, welke gelijktijdig met de Volkstelling zal worden gehouden. Hierover wordt een afzonderlijke mede- deeling uitgegeven. Minister Kan. De oud-minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw mr. Kan is benoemd tot lid van den Raad van State met gelijk tijdige 'ontheffing van zijn functie van secretaris-generaal. Mr. Kan is tevens benoemd tot adviseur- Honorair van het departement waaraan hij zoo langen tijd in verschillende functies verbonden was een titel overeenkomende met vroegere Honorairen titel van Raad adviseur mede ten einde zijn regeerings-opdracht tegen over den ex-keizer van Duitsch- land te kunnen blijven vervullen. Klaas de Vries. Naar de Avp. verneemt heeft de heer Klaas de Vries aan de Vrijzinnig Democratische Vereeni- ging te Amsterdam bericht ge zonden dat hij bij de komemde gemeenteraadsverkiezing geen candidatuur meer wenscht te aan vaarden. De omstandigheid, dat zijn ar beid voor „Volksonderwijs" steeds meer zijn tijd vraagt, is oorzaak, dat de heer De Vries het lidmaat schap van den raad, dat hij on geveer 20 jaren heeft bekleed, meent te moeten neerleggen. AXEL. 23 Decamber 1930. Gisterenmiddag ging hier een stiertje, dat ter slachtbank werd geleid, aan den haal, wat onder de zich schoolwaarts begevende kinderen een ware paniek deed ontstaan. Een drietal kinderen liepen verwondingen op, ofschoon van niet einstigen aard. Gisteren geraakte de han delaar M. alhier met zijn auto nabij Absdale van den dijk. De auto kwam op den kop te staan Wonder boven wonder kwam M met den schrik viij. Zaterdag werd door het be stuur van den polder „Beoosten Blij Benoorden", in „Het Gulden Vlies" aanbesteed de levering van 150,000 K.G.' macadam 1 3 In schrijvers waren P. Blommaerl te Hulst voor f 4,18 per 1000 K.G franco op den weg. N.V. „De Hoop" te Ter Neuzen voor f4,13 alsvoren. Gegund aan laatstgenoemde. Op verzoek is met ingang van nader te bepalen datum naar het postkantoor Ter Neuzen ver plaatst, de kantoorbediende M. Verbrugge alhier. Tot onderwijzer aan de Openbare School te Borssele is benoemd de heer H. H. de Lc- zanne, alhier. De anti-rev. kiesvereeniging alhier heeft als no. 1 op de candidatenlijst voor de Proving dale Staten geplaatst den heer mr P. Dieleman te Middelburg. Ook door de centrale Hulst der anti-revolutionaire kiesver eeniging is als no. 1 geplaatst het aftredend lid de heer Mr. P. Dieleman. Zaamslag. Mej. M. P. Nijssen, onderwij zeres aan de openbare lagere school te Othene gem. Zaamslag heeft tegen 1 Maart 1931 eervol ontslag aangevraagdt in yerband met hare benoeming als zoodanig te Sluiskil. Op de door de gemeénte uit te geven geldleening ad f 73000 werd het laagst ingeschreven tegen f63000 ad 4% a pari en f10000 a 4*/o tegen den koers van 102,56%' In verband met de uitbrei ding van het leerlingen aantal aan de school voor C.V.O. alhier is met ingang van 1 Jan. 1931 benoemd tot onderwijzeres Mej E. M. Reijnhout te Middelburg. Hervormde Kerk te Hulst. Onder veel belangstelling is jl. Zondag de laatste kerkdienst door de Ned. Hervormde gemeente te Hulst gehouden in de oude kerk, die r\u in zijn geheel tot Katholieke kerk zal worden in gericht. Het nieuwe Hervormde kerkje is thans voltooid en zal op a s. Donderdag, le Kerstdag, worden ingewijd. Kamer van Koophandel en Fabiiek^n voor Ztcnwsch Vlaanderen. In de Zaterdag gehouden ver gadering deelde de Voorzitter, de heer J. A. van Rompu, ter toelichting van uitgegane stuk ken mede, dat de nieuwe boot, die besteld is voor den veer dienst Vlissingen Breskens zoo danig wordt geconstrueerd, dat daarmede ook spoorwaggons, ook geslotene, zullen worden over gezet, indien de toeleidende bruggen daarvoor te eeniger tijd zouden worden ingericht. Met betrekking tot den dienst Hansweert-Walsoorden deelde de voorzitter medé, dat in Januari as. de aanbesteding van een schip type van die voor den dienst VlissingenBreskens zal plaats hebben. De rekening der Kamer over 1929 is goedgekeurd in ontvang sten op f9560,68 in uitgaven f7191,70, goed slot f2378,93 De begrooting voor 1931 is vastgesteld op een eindcijfer van f8872,05, met een geraamd saldo van f 328,90. Naar aanleiding van het ant woord, dat ontvangen is op de adhaesiebetuiging aan het ver zoek van het gemeentebestuur van Philippine om ontheven te worden van een bijdrage ad 25 pCt. in de kosten van vernieu wing van den steenweg Philip- pine-Driekwart, stelde het Bnreau voor aan het Provinciaal Be stuur in overweging te geven voor de wegen voorkomende op het prov. wegenplan de volle kosten op zich te nemen. Thans wordt uit het rijkswegenfonds een bijdrage van 50 pCt. en van wege de provincie 25 pCt. ge geven. Niettemin beteekenen die 25 pCt., 'welke resten voor som mige onderhoudsplichtige ge meenten of polders nog bedui dende bedragen, in sommige ge vallen niet evenredig aan de draagkracht dier besturen of ge meenten, terwijl deze ook niet een daaraan evenredig belang hebben, aangezien het doorgaan de wegen betreft. Het gevolg van de bestaande regeling is, dat er van wegsver betering niet veel terecht komt, hetgeen voor het doorgaand ver keer, met name over den weg Philippine—Driekwart te betreu ren is. De voorzitter wees er op, dat de bepaling in de laatste Staten- zitting al iets soepeler is gemaakt Mogelijk zal voor den betrokken weg ook een goedkooper plan kunnen worden gemaakt, op de wijze zooals de voorziening tus- schen Aardenburg en St. Kruis zal worden gemaakt. De heer Catsman vond daarin aanleiding er op te wijzen, dat men er in Aardenburg ook in het geheel niet dankbaar voor is, dat men op grond van een oude over eenkomst zoo'n duren weg te leggen. Door den heer van Van Melle werd opgemerkt, dat iedere ge meente belang heeft langs een goeden weg bereikt te kunnen worden. Er is echter verschil.van belang. In het algemeen wordt een bij drage van gemeenten en polders niet onbiilijk geacht, maar men is ten deze afhankelijk vüi het inzicht der bestuurders, die het belang niet alle gelijk aanvoelen. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van het burean. Pogingen die door verschillen de weegbrughouders in het Wes telijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren worden aangewend om ver mindering te krijgen der van rijks wege opgelegde retributie voor het verbruik van Staatsgrond voor die inrichtingen, gaf de Kamer aanleiding om te besluiten zich tot de regeering te wenden met verzoek die vermindering toe te. staan. Door het overbrengen van de post uit Vlissingen met de eerste boot en het verder vervoeren met postauto's is een ongeveer idea len toestand, die echter toch voor Aardenburg een bezwaar is ge worden. In verband daarmede zal aan het bestuur der poste rijen worden verzocht de post- zending te verzenden om 11 uur met de tram, inplaats van met de ^óór 10 uur reeds vertrekken de postauto. Een belangrijk deel van deze zitting der Kamer werd gewijd aan bespreking van crisis-maat regelen ten opzichte van den land bouw, waarop wij nader terug komen. Het Birgergrst- en Weeshuis te Aardenburg. Donderdag passeerde te Mid delburg ter provinciale Griffie de acte betreffende den overgang der goederen van het Burgergast- en Weeshuis aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende armenir.stellingen. Namens Ged. Staten van Zee land compareerden de Commis saris der Koningin en de Griffier der Staten, namens het gemeente bestuur de burgemeester en de secretaiis, terwijl van verschil lende b :trokken partijen eveneens gevolmachtigde vertegenwoordi gers aanwezig waren. De opheffing der beide boven genoemde instellingen is hiermede een feit geworden. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adressen Een sierspeld (vermoedelijk goud), C. van Tatenhove, Nieu- wendijk 1 51. Een kinderkous, C. Griep. Predikbeurten te Axel. Donderdag 25 December (le Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. G P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Vrijdag 26 December (2e Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 ure Geen dienst. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Geen dienst. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Zondag 28 December 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Ds. E. Raams (van Hoek). Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Sportnieuws. Axel—Walcheren 7—1. Met klinkende cijfers hebben onze stadgenooten Zondag Wal cheren geklopt. De Middelbur gers mogen nog tevreden zijn, hoe zwaar de nederlaag overigens ook is. De Oranjemannen speel den niet in hun besten vorm, anders waren de dubbele cijfers wel bereikt. Een drietal doel punten van Axel werden boven dien ongeldig verklaard wegens buitenspel. Na den aftrap pakte Axel direct flink aan, zoodat de stand spoedig 2—0 was. Daar de Oranje-ver dediging nogal eens miste, maakte Walcheren kort daaina een tegen- punt, doch Axel bleef sterker en toen de rust aanbrak was de stand reeds 5 1. Ook in de tweede helft waren onze stadgenooten voortdurend sterker, doch doelpunten bleven het eerste half uur uit. Uit een strafschop werd eindelijk het 6e en kort daarna uit een hoekschop het 7e en laatste doelpunt in het Middelburgsche net gekogeld. Op Donderdag le Kerstdag speelt Axel I alhier een wedstrijd tegen de Red Star F. C. uit Ant werpen. Ar rond. Rechtbank te Middel burg In de zitting van 19 Dec. werd de volgende zaak behandeld A. v. P., 72 j landbouwer te Koewacht, gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij te Koewacht omstreeks Aug. '30 ter bedriege- Iijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers, in het voor uitzicht van zijn faillissement, dat op 29 Aug. j.l. is uitgesproken, aan zijn boedel heeft onttrokken 1 roode en 2 bonte koeien, of wel de opbrengst daarvan (pl.m. f 200), 6 varkens en een paard of de opbrengst (pl.m. f350), 2 koeien of de opbrengst ad f 485, een hoeveelheid tarwe, rogge en haver, of de opbrengst daarvan ad f 350, en dat hij eenige zijner schuldeischers heeft bevoordeeld. Mr. A H. Kuipers trad als verdachte,s raadsman op en vroeg verdachte's invrijheidstel ling. Tegen de getuigen F. C. v. P., J. M. van P. er W. Th. B werd een instructie wegens me need gevraagd De zaak werd ge schorst tot 29 Januari 1931. Van de 3 personen, tegen wie jl. Vrijdag bij de behandeling der zaak tegen A. v. P. te Koe wacht, beklaagd van onttrekking van goederen aan zijn faillisse ment, door den Officier van Justitie instructie werd gevorderd als ver dacht van meineed, werden na hun verhoor door den Rechter commissaris naar het Huis van Bewaring overgebracht W. Th. B. en J. M. v. P., resp. schoonzoon en dochter van verdachte. Faillissementen. De rechtbank heeft failliet ver klaard J. v. Bendegem,'«koopman ti Axel, Rechter-commissaris mr. J. H. Bybau, curator mr. J. Adr> aanse (e Middelburg. Een Treeseiyke ramp. Midden-Java is dooreen vree- seljjke ramp getroffen. Een uit barsting van den vuurspuwenden berg de Merapi heeft duizenden broodeloos en dakloos gemaakt. Maar dat is niet bet ergste, want reeds zy n organisatie's bezig aan steunverleening. Maar veel e ger is dat honderden mensche •!«- verB te betreuren z(jn. Doordat aanvankelijk de uitbarsting zich als niet zoo gevaarlijk liet aan zien, werd aangemaand totkalmte, tot volgende uitbarstingen on verwachts en in hevige mate de streek als tot een hel maakten. Een landstreek van 20 tot 30 K.M in lengte en breedte waar in duizenden landbouwende be woners buisden, werd verwoest, terwjjl meer dan 700 bewonen

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2