3®ïia. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 76. VRIJDAG 19 DECEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Het Kanaal Hulst—Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Qulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels 60 Centvoor Greote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een ernstig woord. De Amerikaansche staatsman en jurist Kellogg, vader van het Kellegg-pact, heeft in een intervieuw het volgende ver klaard „De Europeesche volken zijn vredelievend. Het zal naar m(jn overtuiging nooit weer tot oor log komen. Ik verwacht dat alle staten, die het wereldpact heb ben onderteekend, er zich aan zullen houden. Geen staat is geneigd, in ontwapening zoo ver te gaan als de Ver. Staten, die zich beijveren om de vreed zame ontwikkeling in Europa te bevorderen. Da gisting, die in sommige staten heerscht, berust hoofdzakelijk op de economische crisis. Deze crisis, die over de geheele wereld haar deprimee- rendon invloed doet gelden, is echter van tijdelijken aard. Zij zal voorbijgaan eu met haar de onrust in menig land." Wie zal hat niet met hem hopen Intusschen doatdeze uitspraak weldadig aan tegenover den geest van twtel en onrust, die thans weer zoo sterk is. „Het zal nooit weer tot oor log komen. Ik verwacht, dat alle staten, die het wereldpact hebben onderteekend, er zich dan ook aan zullen houden". Inderdaad zóó dient er gesproken te worden. Als deze overtuiging veld wint, dan komen we inderdaad tot de geestelijke ontwapening, die noodzakelijk is om tot de materieels te geraken. Vertrouwen, dat een nieuwe oorleg onmogelijk is, en, ge steund daardoor, krachtig verder gaan op den weg naar inter nationale ontwapening ziedaar de goede weg. Laat de wereld Kellogg dank baar zjjn, dat hij tegenover het cynisme en het pessimisme van zoo-velen, die niets anders doen dan een nieuwen oorlog voor spellen, dit woord van geloot gesproken heeft. 25) Ongaarne laat ik u hier onder vreemden achter, zeide de goede ge zellin. Ik ;wenschte, dat ik bij u kon blijven, tot gij een goede kamenier hebt gevonden, maar ik word thuis verwacht. Zie vooral goed toe bij uw keuze. En nu vaarwelIk hoop dat de rozen spoedig op uwe bleeke wan gen zullen terugkeeren. Sofie zag het rijtuig na, totdat het achter boomen en huizen verdwenen wasnu wendde zq haren blik naar de zee, die als een groote spiegel voor haar lag uitgebreid. Zij trad aan het hoekvenster van haar logement, dat een heerlijk uitzicht bood over de zee, over den rotsachtigen oever, be neden over het dorp en het statige slot, dat zich vol majesteit op de hooge rotsen verhief, die zich scherp tegen den hemel afteekendenvan den vierkan ten toren woei de vlag met het ge slachtswapen. Zij behoefde geene opheldering, om zich te overtuigen, dat zij Charlemont, het slot harer voorvaderen, de plaats harer geboorte en van hare eerste kindsheid, voor zich had. Haar hart sloeg sneller en hare oogen schitterden. Daar ligt het rechtmatige eigendom van mijn vader! dacht zij. Mijn vader is de werkelijke markies van Charle ston, hoewel hij onder den ban van een onrechtmatig doodvonnis staat en hls een veroordeelde vluchteling leeft. Spanje. Weer is het in Spanje tot een militaire verzets actie gekomen. Wat onder Primo de Rivera zich herhaaldelijk voordeed, haatt thans navolging gevonden en zulks op bloedige wijze. In het garnizoensplaatsje Jaca bij de Pranscbe grens aan de Zuide lijke helling der Pyreneeën werd de vaan van den opstand geplant en vandaar ook ging het eerste sein uit voor de al gemeens omwenteling. Misver staan kon daze beweging be zwaarlijk worden, waar de op standelingen tegen de regee- ringstroepan oprukten onder den kreet„Lsve de republiek". Het geldt dus niet, zooals voordien zoo dikwijls, een opaplijk ver zet tegen da dictatuur alleen, maar de baweging strekt zich verder uithet gaat evenzeer tegen de monarchie. Derhalve staat de' recente aanslag op generaal Berenguer tot deze actie slechts in verwijderd ver band, wijl hiermede eene demon stratie tegen de dictatuur werd beoogd. De huidige opstand ech ter dient ter inleiding van een verder gelegen doelde stich ting der Spaansche republiek. Dat de regeering paraat was eu in een kort tijdsverloop da beweging kon neerslaan, be hoeft gaen verwondering te baren, aaügezien er voorteekenen te over waren, dat weldra de bom zou springen. Da val van Primo de Rivera is niet, zooals gehoopt werd door de tallooze ontevre denen in bet land, gevolgd door een ander en beter regiem. De zaak werd, behoudens geringe verzachting van sommige wel zeer drastische maatregelen, op den ouden voet voortgezet. Hei uit stellen der verlangde hervor mingen door Berenguer, telkens •n telkens weer, heeft tenslotte den beker doen overloopen, het geen uiting vond in da Jaci- revolutie, waardoor wonder lijke tegenstelling voor een deel mede in de kaart van ko- niDg Alions werd gespeeld. Deza immers wenschte dat de regee- Verbergen gindsche oude, grijze muren daar het geheim van het raadsel, dat ik gekomen ben op te lossen O, Vader daarboven, help mij den naam van mijn vader in eer herstellen en hem zijne plaats in de samenleving teruggeven I Nu moge de strijd beginnen, ik heb besloten, eerder te sterven dan zonder redding te brengen, tot mijn ongeluk- kigen vader terug te keeren. Er werd aan de deur geklopt en op Sofie's binnen verscheen de hotelhou der met het vreemdelingenboek, bene vens pen en inkt. Wilt gij zoo goed zijn, juffrouw, uwen saam hier in te schrijven zeide hij. En als gij iets begeert, ben ik tot uw dienst. Sofie schreef haren naam in. Ik denk eenige weken hier te blijven, zeide zij, misschien ook langer als het mij bevalt; daarom wilde ik eene kamenier hureu, een oude, goed bekende vrouw. Wilt gij zoo vriende lijk zijn, mij zulk een persoon aan te wijzen Ik zal het aan mijne vrouw vra gen, antwoordde de hotelhouder. Deze weet van zulke zaken meer dan ik. Ik zal haar dadelijk naar u toe zenden. Hij verwijderde zich, en weinige mi nuten later verscheen zijne vrouw. Deze had een gunstig uiterlijk. Sofie groette beleefd en herhaalde de vraag. Wat is dat voor een slot daar in de verte vroeg zij, nadat de oude dame haar beloofd had haar eene goede kameniei te bezorgen en wel in de persoon van een zekere juffrouw Ro- binex, die zooals zij vertelde, vroeger op het slot Charlemont in dienst is ge weest en als getuige voor het gerecht was verschenen. Dat ia Charlemont, het verblijf ring krachtiger dan tot dusver sou optreden en de jongste ge beurtenissen boden daartoe een schooue gelegenheid. Het komt er nu slechts ep aan, op welke wijze de toestand zal ontwikke len. De terechtstelling van enkele zich by de opstandelingen aange sloten hebbende officieren geeft eanigszins een kijk op de ge dragslijs, door de regeering in de naaste toskomst te volgen. En die wijst geheel in de rich ting door den Koning verlangd en aanvankelijk door den pre mier atgewezen. In dit verband zy herinnerd aan de plannen van öeD vorst tot wederinstel ling van de militaire dictatuur, waarin de premier niet wilde meegaan. Uit dit verschil van inz;cht vloeiden de militaire troepentransporten voort, welke den nacht van 21 November tot een zoo rumoerige maakten. De jongste gebeurtenissen dry ven den premier in de door den koning gewenscbte rich ting, en de afkondiging van den staat van beleg verleent aan de geschapen situatie nog een bij zondere n tint. Maar tevens wijst deze maatregel er op, dat, of schoon de opstandelingen uit Jaca verslagen zijn, de revolu tionaire beweging nog niet totaal is onderdrukt. Hoeveel tijd daar mede nog zal gemoeid zyn en zelfs of bet wel gelukken zal dien stroom te keeren, daarover valt voor bet oogenblik nog niets te zeggen. Deze eerste uit barsting van georganiseerd ge wapend verzet zal waarschijn lijk navolging vinden. En de geruststellende me iedeelingen van het gouvernement over het volkomen bedwingen van deze revolutionnaire poging zijn wel eenigszins in tegenspraak met de mededeeling, dat troepen nit Marokko zullen worden gere- qnireerd om aan de positie van de bewindvoerders de noodige kracht te verleenen. Het bruist en stormt in het land van Carmen en de gemoe deren zijn opgewonden tot een uiterste spanning. van den markies van dien naam, ant woordde de dame. De eerste vraag, die alle vreemdelingen gewoonlijk doen, betreft het slot. Ik vertrouw dat gij er van weet; moge'ijk echter is dit niet het geval, wijl gij mij zoo jong schijnt te wezen. Daar viel het drama van Charlemont voor. Hebt gij er nooit van gehoord J i, ik heb er zoo iets van ver nomen, antwoordde Sofie, maar ik zou er nog meer van willen hooren. Ik zal het bij gelegenheid gaar ne vertellen, juffrouw, ik heb het reeds honderd malen aan mijne gasten me degedeeld, maar ben nooit moede het te herhalen. Wat beteekent die vlag op den toren vroeg Sofie. Zij beteekent dat de markies op het slot is. Hij was anders altijd op reis; maar in de laatste jaren bleef hij thnis. Is hij zeer bemind De markies? Ja, hij is algemeen bemind en heeft veel vrienden. Hiermede was het gesprek ten einde en spoedig daarop nam de oude dame afscheid van Sofie. Na verloop van een uur kwam zij reeds met juffrouw Robinex terug. Deze won dadelijk de gunst van Sofie. Zij was eene bejaarde, kalme persoonlijk heid, eenvoudig gekleed en had een eerlijk, goed en bescheiden gelaat. Zij maakte een diepe buiging voor Sofie, die haar nauwkeurig opnam. Op de vraag van het meisje verklaar de zij zich bekwaam voor alle zaken van een kamenier. Zij werd aangeno men en trad dadelijk in dienst. En nu, zeide Sofie tot de stal- hooderes. zult gij mij wei wat eten willen bezorgen daarna ga ik eene De Spaansche minister ran Bianenlandsche zaken heeft aen de pers medegedeeld, dat de leiders der opstandelingen, ma joor Franco en generaal Queipo de Lano met 5 Spaansche offi cieren-vliegers met vier vlieg tuigen van het Spaansche leger op het Portngeesche vliegveld Alberque geland zijn. Z;j zijndoor de Portugeesche autoriteiten ge- internesrd en overgebracht naar de gevangenis Matra by L'ssa- bon. Aangezien zij politieke vluchtelingen zijn, zal van uit levering aan Spanje geen sprake zijn. Officieel wordt nog medege deeld, dat te San Ssbastiaan onlusten plaats vonden, waarbij twee politie agenten werden ge dood. In een kazerne te San tander worden 2 boeren bij een schermutseling gedood. Havas meldt, dat te Jaca op het oogenblik 6000 man troepen liggen, inplaats van het normale contingent van 600 a 800. Naar verluidt, is de zoon van den gouverneur van Saragossa gearresteerd. In Cantrane zegt men, dat een aantal burgers, die aan den opstand hebben deelgenomen, via don S^mport-pas de wijk naar Frankrijk zullen pogen te nemendaar in de omgeving van den pas de sneeuw 60 een timeter hoog ligt, is het op het oogenblik nog aau niemand ge lukt op Fransch gebied aan te komen. Het toezicht aan de grens wordt zeer scherp gehandhaafd. Slechte vooraitzichten. Zooals we kortelijks meldden, is dit onderwerp weer ter sprake gekomen in de Tweede Kamer en werd dit plan krachtig ver dedigd door enkele sprekers. De afgevaardigde uit Zeeuwsch- Vlaanderen he heer E. Locke- fear vooral, hield een warm pleidooi. Hij zeide, blykens de handeiiogen,- dat de Minister hem had teleurgesteld, omdat wandeling doen op de havendam en juffrouw Robinex zal mij vergezellen. Sofie trad weder aan het vensteren zag op naar het oude slot met de van den toren waaiende vlag. Zij brandde van verlangen om uit den mond van hare kamenier de geschie denis van den moord te hooren, maar zij beheerschte haar ongeduld. Ik zal tot den avond wachten, sprak zij tot zich zelve. Het is reeds eene kleine schrede voorwaarts, dat ik eene kamenier in dienst heb, die ten tijde van den moord op het slot getuige voor het gerecht was. In den loop van den tijd kan er iets gebeurd zijn, dat een lichtstranl iu het donker werpt. Ik wil geduld hebben tot den avond, en dan zal deze vrouw mij het dra ma van Charlemont vertellen. DE WANDELING. In den namiddag verliet Sofie, be geleid door hare nieuwe kamenier, het hotel en ging langzaam naar den dam. Zij droeg een zwart kleed en had een kleine sluier over haar gelaat. Juffrouw Robinex ging op eenigen afstand ach ter haar. Haar gelaat s raaide van vreugde over hare schoone en beval lige meesteres, die, dit stond bij haar vast, tot eene edele familie behoorde. Zij wandelden door de straat. In het voorbijgaan bezag Sofie de winkeltjes, de kleine aardige kerk, de bekoorlijke villa's die in groene tuinen lagen, tot dat zij eindelijk de havendam bereikte, waar de bewoners van de villa's en de hotels verzameld waren en een orkest speelde. Het geheele tooneel trof Sofie des te meer omdat het voor haar het bekoor lijke der nienwigheid was. Zij ging op eene bank zitten, niet hij gehoopt had, dat na het antwoord dat de Minister hem verleden jaar gaf, dit jaar een post op begroeting zou zyn uit getrokken voor het kanaal in quaesiis. De Minister heeft ver leden jaar gezegd, aldus ver volgde spr., dat deze zeer be langrijke aangelegenheid een nader punt van overweging uit maakte by de Regeering en dat deze zaak met welwillendheid zou worden bezien. Het ant woord van deD Minister geeft volgens mij niet heal veel bly- ken van zeer veel welwillend heid, of wel, en ik hoop dat de Minister zich daaromtrent nader zal verklaren. Ligt mis schien in dit antwoord tcch nog een zekere welwillendheid weg gelegd? Ik voor mij ben nog altijd overtuigd van de goede gezind heid van dezen Minister ten opzichte van deze kanalen, dia zoo zeer gewenscht worden door da bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen, De Minister zegt nog in deze zelfde Memarie van Antwoord van dit jaar „Omtrent de wenscbelykheid „om in plaats van iu Zeeuwsch- Vlaanderen een kostbaar kanaal „aan te leggen het tramnet uit „te breiden is nog een onder does gaande. Daarbij zal ook „moeten worden overwogen de „aanleg van de wegen voor ver- „voer per motorrijtuig en daar- „mede samenhangende vraag stukken." Ik concludeer hieruit, dat het kanalenplan door den Minister wordt vastgekoppeld aan de andore middelen van vervoer, aaa de andere vervoervraag- stukken. Nu geef ik heel graag toe, dat het nuttig is en zelfs noodzakelyk, dat men bij het bespreken en bepalen van een standpant ten opzichte van een dergelijk kanaal dit beziet. Maar men vergete niet, dat dit kanaal een ander vervoervraag- stuk moet oplossen dan de ver voermiddelen, die de Minister hier in de Memorie van Ant woord aangeeft. Dit kanaal moet lettende op de blikken, die an alle kanten op haar geworpen werden en wenkte de kamenier naast haar plaats te nemen. De bank bevond zich in de nabijheid van een breeden, sclroonen rijweg, die aan den eenen kant naar het slot en aan de andere zijde langs het strand zich zoo ver uitstrekte als het oog droeg. Dat is de strandweg, zeide juf frouw Robinex, toen zij bemerkte dat het jonge meisje daaraan hare bijzon dere aandacht schonk. Hij begint boven bij het slot Charlemont en loopt langs den rotsachtigen oever, acht mijlen ver totdat hij aan de andere zijde te Mon- tefacon, het verblijf van den hertog, eindigt. Sofie had gaarne omtrent de familie Montfacon eenige vragen tot hare kamenier gericht, maar haar hart sloeg zoo onstuimig, dat zij geen woord kon uiten. De tegenwoordige markies ver teert altijd veel geld, als hij op het slot is, aldus vervolgde de kamenier. Hij houdt niet van de eenzaamheid en daarom zijn er altijd logeergasten op het slot, terwijl het eene feest op het andere volgt. Hij staat hier in aanzien als een vorst. Het geheele dorp en alle landerijen rondom behooren hem toe. Ook aan de andere zijde bezit hÜ vele gronden met hofsteden, eene ijzer- en eene koolmijn, en nog goederen in andere deelen van het land. De her tog van Montfacon en zijne familie hebben uitgestrekte bezittingen, de her inneringen zijn voor hen hier te pijn lijk, Maar de zuster van den tegen- woordigen hertog kwam den vorigen zomer over en zooals ik gehoord heb, is zij thans ook weder hier, (Wordt vervolgd), AXELSCHEffi COURANT.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1