is „Ata"het meest gewilde. ffSë I Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Binnenland. Dit is vanzelfsprekend, Ata reinigt vlugger, spaart tijd en moeite, is voordeelig in 't gebruik en kost in handi ge strooiflesschen 13 cent. '\>i Alles blijft als nieuw door Besckermingsdienst voor lucht bombardementen. Betrachtende de bescherming van de bevolking tegen luchtbom bardementen, stelt de Regeering zich op het standpunt, dat be- schermings-maatregelen van alge- meenen aard een onderwerp van Regeeringszorg dienen te zijn, al dus de Minister van Defensie in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Deze beschermingsmaatregelen bestaan uit de luchtverdediging (rechtstreeksche bestrijding van vijandelijke luchtaanvallen door de daarvoor bestemde militaire organen, als vliegdienst, luchtdoel geschut en zoeklichten) en den luchtwachtdienst (melding van vijandelijke luchtvaartuigen en al armeering van bedreigde gebie den). Deze algemeene maatregelen dienen evenwel aangevuld te wor den door een localen luchtbescher mingsdienst, bestaande' uit een plaatselijken waarschuwingsdienst en voorzorgmaatregelen ten be hoeve der bevolking en gemeen telijke organen. Voor de organisatie van dien dienst is directe samenwerking met politie, brandweer, reinigings- en ontsmeitingsdiensten, plaatse lijke Roode Kruis, enz. noodig. Het is dan ook volkomen logisch, de gemeente-autoriteiten, die over die organen beschikken, dan wel daarmede in nauwe aanraking zijn en voorts geheel op de hoogte zijn van de plaatselijke omstan digheden met dien beschermings- dienst te belasten. In het buiten land zijn of worden de luchtbe schermingsdiensten op dezelfde grondslagen georganiseerd. Teneinde de noodige voorlich ting te verschaffen) heeft de toen malige Minister van Oorlog eenige jaren geleden het geschrift„Aan wijzingen luchtbeschermings dienst'' aan de gemeentebesturen doen toekomen. Alhoewel het daarin ontwikkel de stelsel thans in algemeenen zin nog alleszins deugdelijk mag worden genoemd en als ge zegd in overeenkomst met de beginselen, welke ten deze in het buitenland worden gevolgd, heeft de Minister, in verband met de gebleken wenschelijkheid, van het verstrekken van uitgebreidere voor lichting, een nieuw ontwerp doen samenstellen, hetwelk binnenkort zal verschijnen. Voorts zijn door de betrokken militaire autoriteiten met de ge meentebesturen op ruime schaal besprekingen gevoerd. Voor de burgerbevolking zijn modellen van gasmaskers van een eenvoudiger type in beproeving en de Minister voorziet niet dat aanmaak in de voldoende hoe veelheid van die gasmakers op technische bezwaren zal stuiten In den loop van 1930 en 1931 zal in of nabij elk garnizoen een gaskamer worden ingericht. Deze gaskamers zijn deels gelegen bin nen de bebouwde kommen van de betrokken gemeenten, doch alle op zoodanigen afstand van .bewoonde huizen of openbare wegen geplaatst, dat eenige hin derlijke invloed van het in de gaskamers gebruikte, overigens onschadelijke traangas, uitgeslo ten moet worden geacht. De Regeering meent, dat in den geest van het protocol, nopens den chemischen en bacteriologi- schen oorlog van 17 Juni 1925, de voorbereiding voor het gebruik van offensieve middelen tot een minimum beperkt dient te blijven. Die voorbereidingen beperken zich tot een door de Directie der Artillerie Inrichtingen ingesteld onderzoek naar de productie van de in ons land aanwezige che mische industrie en naar de mo gelijkheid, om die industrie in het hiervoren genoemd geval voor den aanmaak van strijdgassen te gebruiken. Hoewel het natuurlijk prijzens waardig is. dat gezien de om standigheden, waaronder we leven bovenstaande maatregelen worden getroffen, kau men toch een gevoel van wrevel ten eene en angst ter andere zijde niet on derdrukken bij het lezen van bo venstaande toelichting op de oor- logsbegrooting. Wrevel, omdat ons redelijk verstand zegt, dat in een eeuw van beschaving als thans wordt beleefd, zulke maatregelen toch totaal overbodig zouden moeten zijn. Het tegendeel blijkt echter helaas maar al te waar. En daar om bekruipt u ook het gevoel van angst bij de te nemen maatrege len, welke toch duidelijk doen zien, dat bij een oorlog in de toe komst wie weet hoe gauw soldaat zoowel als burger ieder oogenblik bloot staat aan de mas sa vergiftiging, waarvan men zich zal bedienen en waarvan de ge volgen de geleden oorlogsellende nog overtreffen zullen. 't Is fraai. Hofbericht. De Koninklijke Familie zal de Kerstdagen op Hef Loo dc o bren gen en daarvoor Dinsdag 16 Dec. aldaar aankomen RUWE HUID AXEL, 12 December 1330 Gisteren had de begrafenis plaats van wijlen den heer P. van Vessem, ambtenaar ter secre tarie alhier. Onder degenen, die de lijkbaar volgden, merkten we ook op den burgemeester en de beide wethouders onzer ge meente. Namens het gemeente bestuur wijdde de burgemeester eenige woorden van waardeering voor de trouwe plichtsbetrach ting, die de overledene had be toond gedurende den termijn van 1 Januari 1898 tot 1 Jan. 1922, dat hij als ambtenaar ter secretarie werkzaam was geweest. Vanaf 1905 tot 1922 was de heer Van Vessem secr.-penningmeester van het Alg. Burg. Armbestuur. Voordrachtavond. Gisteravond trad op de boven zaal van „Het Gulden Vlies" al hier op voor de afd. Axel van de vereen. «Volksonderwijs" mej. Truus Hooyer, tooneel- en voor drachtkunstenares te Voorburg. Na een welkomstwoord van den voorzitter, begon voor noemde dame met een korte in leiding, waarbij zij te kennen gaf, voor een moeilijkheid te staan om voor een haar onbe kend publiek een geschikt pro gramma samen te stellen. Al spoedig bleek echter, dat mej. Hooyer daarin volkomen geslaagd was, getuige ook het hartelijk en welverdiend applaus dat haar na ieder nummer ten deel viel. De voorzitter sprak zeker namens allen, toen hij mededeelde dat mej. H. de aanwezigen een ge notvollen avond had bezorgd en haar daarom ook het „tot weer ziens" toeriep. Mej. Adr Visser, muziekonder wijzers alhier, verleende hare medewerking door het geven van pianomuziek. Bij b.eindiging van het pro gramma sprak de voorzitter nog een woord van opwekking tot de aanwezigen, om zooveel moge lijk de openbare school te steunen en wees op de mooie resultaten, die zooveel leerlingen van deze school reeds hadden bereikt, als vrucht ook van het daar genoten onderwijs. Na het officiëele gedeelte bleef men nog eenigen tijd in gezellig heid onder elkander. Drankbestrijding. Door bemiddeling van de hier bestaande afdeeling van de Ned. Chr. Geheel Onthoudersvereeni- ging werd hier gisteravond ver toond de film Hannele's Hemel vaart. Op ontroerende wijze werd daarin aangetoond de ellende van het drankmisbruik. De film was ook duidelijk. De avond stond onder leiding van ds Ruijsch van Dugteren, voorzitter der afdeeling, die open de met gebed en Psalm 138 4 In de pauze werd het woord gevoerd door een agent van de N. C. G. O V., die in eenvoudige trekken wees op den omvang van de drankkwaal. Bij het einde sprak de voor zitter vnd nog een woord ter op wekking en sloot met dankgebed. Ofschoon er matige belangstel ling was, kon de avond geslaagd genoemd worden, in zoover ook, dat het aantal leden weer toenam. „Steunt elkander." Op de bovenzaal van dhr. H. Dieleman-Koole alhier werd Woensdagavond een buitenge wone algemeene vergadering van de vereeniging „Steunt Elkander" gehouden, bezocht door 131 ge wone leden, aan wier bordeel werd onderworpen een voorstel van het Bestuur om de vereeni ging met ingang van 1 Januari a.s. te ontbinden. De voorzitter, dhr. J. M Oggel, wees er op, dat, nu de Ziektewet reeds eeni gen tijd in werking is, het be stuur den tijd gekomen acht om de vereeniging te ontbinden. Enkele leden wilden haar nog doen voortbestaan, doch de le Penningmeester, dhr. Kruysse, zette duidelijk uiteen, dat de vereeniging in de laatste jaren geen levensvatbaarheid meer toon de te hebben, daar bijna geen nieuwe leden meer toetraden. Bij stemming verklaarden dan ook 112 leden zich vóór en slechts 14 tegen ontbinding. Het bestuur stelde nu voor, de de in het loopende jaar betaalde contributiën aan de leden terug te geven en het overblijvende kapitaal te verdeelen onder de plaatselijke afdeelingen van „Het Groene Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis". Dit voorstel vond echter geen genade in de oogen der gewone leden, en dezen voelden er meer voor de overblijvende gelden gelijkelijk onder de leden te verdeelen. Bij stemming ver klaarden 121 leden zich hiervoor en slechts 9 er tegen. In den loop der maand Januari zal nu de uitbetaling der gestorte con tributie tegen afstempeling der boekjes geschieden alsmede de verdeeling der overblijvende gel den. De voorzitter drukte zijn te vredenheid er over uit, dat de vereeniging, die ruim 34 jaren heeft bestaan, te allen tijde aan haar geldelijke verplichtingen kon voldoen. Ook wees hij er op, dat hij onder de aanwezigen op merkte dhr. J. Verijzer, die in 1897 tot de oprichters behoorde en nu ondanks zijn hoogen leef tijd nog de kracht en den lust bezat om de vergadering te be zoeken, waarin omtrent het al- of niet ontbinden van de veree niging zou worden beslist. De voorzitter bracht ook dank aan alien, die in het belang der vereeniging waren werkzaam ge weest, in het bijzonder aan dhr. Kruysse. die meer dan 25 jaren geheel belangeloos met groote nauwgezetheid zich van zijr. taak als penningmeester gekweten had. Nadat dhr. Kruysse nog een afscheidswoord tot de vereeni ging gericht had, sloot de voor zitter de vergadering met een kort woord van dank voor de trouwe opkomst der leden. Van bevriende zijde ontvingen we bovenstaand verslag, waaraan echter (vermoedelijk bescheiden- heidshalve) ontbreekt de vermel ding, dat ook tot dhr. C. Dijkwel woorden van waardeering wer den gericht voor de bereidwil ligheid, waarmede deze steeds de werkzaamheden uitvoerde, welke aan het secretariaat ver bonden waren. We meenden dit wel aan het verslag te mogen toevoegen. Te Amsterdam slaagde voor Fransch akte B, de heer T. J. van Vree te Hulst. De N. V. Walzenmolen Sas van Gent fabriek van meel- pioducten te Sas van Gent zal voorloopig maar 5 dagen in de week meer werken. Dhr. A. ran der Weflde. Het was sinds geruimen tijd bij ingewijden reeds bekend, dat de heer A. van der Weijde, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, voornemens was, zich in verband met zijn stijgenden leef tijd bij de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten niet meer be schikbaar te stellen, waardoor hij dus eventueel ook ophoudt deel te maken van het Gedeputeerd college. Pas in de laatste dagen is aan dit voornemen meer ruchtbaarheid gegeven, en is dan ook de hoop die velen koesterden, dat hij als nog op dat voornemen zou terug komen; vervlogen. Men moet dit besluit eerbiedigen, maar toch zal het betreurd worden door de zeer velen in Zeeland, die den heer Van der Weijde en zijn werk ken nen. Hij was sinds 1913 lid der Prov. Staten en vanaf 5 Juli 1921 lid van het Gedeputeerd college. Hij was bijzonder doorkneed in waterschaps- en polderzaken, doch heeft zich in zijn loopbaan vrijwel op de hoogte gesteld van de behoeften der verschillende deelen onzer provincie. Die be langen hadden steeds zijn volle belangstelling, terwijl hij die ook, zooveel mogelijk was, trachtte te bevorderen. Betaling van belasting. Als gevolg van te lang wach ten met de betaling van belas tingen werden dezer dagen weer tal van zgn. maanbriefjes be zorgd. Zooals gewoonlijk haasten de menschen zich dan om te betalen en het gevolg is weer overstelping van drukte op het kantoor en dringen en wachten in het smalle gangetje van het belastingkantoor of in de hal van het postkantoor, gepaard gaand met mopperen en klagen. Vroeger gewerd ons nu en dan een berichtje met de waar schuwing, dat het tijd werd om te betalen, waardoor dan „maan briefjes" werden voorkomen, doch de laatste tijden niet meer, omdat men meende, dat het niet hielp. Toch vinden we het aan genamer onzen lezers geregeld te kunnen waarschuwen, zooals ook elders gebeurt. Zoo nemen we thans over een desbetreffend bericht uit de Midd. Crt., dat ook hier wel zijn nut kan hebben „De ontvanger der rijksbelas tingen te Middelburg herinnert belastingplichtigen eraan, dat de aanslagen in bovenvermelde be lasting, voor zoover de aanslag biljetten vóór 1 Augustus 1930 zijn gedagteekend, vóór het einde van December geheel behooren te zijn voldaan." Het verdient aanbeveling, ten einde gedrang bij de loketten aan het einde der maand zoo veel doenlijk te voorkomen, reeds thans met die betalingen aan te vangen. Betaling kan zoowel aan het postkantoor als aan het kantoor der directe belastingen geschie den. Predikbeurten ta Axal. Zondag 14 December 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Ds. G. P. A. Ruysck van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente. Voarm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Dinsdag 16 December. Nam. 2 30 ure Ds, Lamain (van Leidia). Av. 6 Dezelfde. Eenif Import»* E. 0.l.rm«.n U Co» Hondei Mij.. AmMerdam Fabr.kanta: Hcnk.l 6. Cic. A. C„ Diaaeldorf Schrale Lippen Gesprongen Handen

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2