Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - VI aan deren 30?13i No. 74. VRIJDAG 12 DECEMBER 1930 46e Jaarg. J. C. VINK - Ax@l. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De doodeiyke mist. Gebleken is, dat de doodelijke mist in het Maasdal geen vol komen nieuw verschijnsel is. In 1911 reeds zijn 11 personen tijdens een dikken mist gestikt. Het ble ken alle personen, die door het werk in de mijnen zeer verzwakt waren. In het zelfde jaar stierf er veel vee in het Maasdal, aan welke ziekte men den naam yan „mistziekte" gaf. Naast de vele verklaringen, die reeds van deskundige zijde zijn aangegeven omtrent het doodende karakter van den mist, wordt anderzijds een vrij simpele verklaring geopperd, die het voordeel heeft, dat zij steunt op bekende feiten, aldus de Msb. Toen op 26-27 Augustus 1883 de bekende geweldige uitbarsting van den Krakatau plaats had, hebben millioenen kubieke meters fijne stofdeeltjes zich bijna over den geheelen aardbodem ver spreid. En wat zeer merkwaar dig is vooral over het Noorde lijk halfrond. Zelfs een vol jaar na die uit barsting kwamen er resten van die aschmassa's neer in Zweden en Noorwegen. De Krakatau is een half jaar geleden weer geweldig bezig geweest. Zou het nu niet moge lijk zijn, dat de mist een massa van die stofdeeltjes naar den beganen grond heeft gevoerd, en die lavastof zoo gebracht heeft in de ademhalingsorganen van mensch en dier Opmerkelijk is, dat vooral menschen met zwakke adem halingsorganen de slachtoffers van dien mist zijn geworden. Ook gezonden ondervinden er nadeel van, maar niet zoo erg. Wat heel natuurlijk is Sterk ver giftig is die mist in elk geval niet; anders moesten ook de gezonden het slachtoffer ervan geworden zijn. Verder bedenke men, d2t reeds 'n 10 a 12 dagen geleden een soort modderregen geoonstateerd is in Frankrijk en in Nederland. Dat die „regen" elders op modder geleken heeft, of een roodbruine kleur heeft gehad, is niet te verwonderen. In lava- stoffen zitten elementen van alle mogelijke kleuren. De mist in de Maasvallei heeft overal een blauw-grijze zelfstan digheid nagelaten. Ook zou dat op vulcanische stoffen kunnen wijzen. Daar de verklaringen, geba seerd op het verspreiden van giftige stoffen door zinkfabrieken of door het overvoeren door de ucht van microben uit Afrika, tot nu toe niet blijken te steunen op werkelijke of bewijsbare fei ten, zou een onderzoek in hooger aangeduide richting wellicht nog resultaten geven. In de „Daily Telegraph" komt een verhaal voor over een grond- speculant, zekeren Greeves. Deze Greeves keerde met een aantal metgezellen uit het binnenland van Tasmanië terug, toen het gezelschap plotseling door een dichten mist werden overvallen. 3e mannen zakten ineen. Twee hunner stierven. Daar van gif gassen geen sprake kon zijn, werd aangenomen dat hier sprake was van verstikking, doordat zeer fijne ijsdeeltjes in neus en lon gen drongen. Bij de Belgische regeering is een verzoek ingekomen van het secretariaat van den Volkenbond, afdeeling hygiëne, om zoo spoe dig mogelijk een rapport te wil len zenden omtrent de aan den mist toegeschreven sterfgevallen in het Maasdal. In verband met de vele sterf gevallen te Engis en omgeving, tegevolge van den mist, heeft het Brusselsche blad La Nation Beige een onderhoud gehad met dr. Godenne, directeur van de kliniek voor arbeidsongevallen te Brussel, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Vól gens hem zouden de sterfgeval len te wijten zijn aan vulkanische werking. Hij komt tot deze ge volgtrekking door het feit, dat een 14 dagen geleden te Luiken te Parijs een modderregen is ge vallen, welk verschijnsel steeds veroorzaakt wordt door een vul kanische uitbarsting. Waarschijnlijk heeft deze vul kaan groote hoeveelheden ver giftige gassen de lucht in ge- stooten, die denzelfden weg ge volgd moeten hebben als de modderregen. Boven het Maasdal moeten deze gassen tot condensatie zijn gekomen, hetgeen trouwens niet zoo heel onwaarschijnlijk lijkt, daar de mist een sterke zwavel reuk had. Een te Chokier bij Engis wo nende industrieel verklaarde aan den verslaggever van hetzelfde blad, dat hij reeds jaren last heeft van zijn ademhalingsorga nen wanneer er een mist hangt in het Maasdal, terwijl hij op andere plaatsen nooit last heeft van den mist. Deze zegsman heeft den minister reeds op dft verschijnsel gewezen en wijt de oorzaak ervan aan de vele zich zich in de omgeving bevindende fabrieken van chemische produc ten. Een eigenaardige bijzonderheid is nog dat in het hoenderpark van genoemden industrieel een tweehonderdtal kippen aan ver stikking stierf. Volgens den Nederland- schen hoogleeraar Storm van Leeuwen uit Leiden, specialist op het gebied van asthma, die persoonlijk in het Maasdal is ge komen om onderzoek te doen ten opzichte van den doodelijken mist, moet er in den mist zich een tot dusver nog niet ontdekte stof be vinden, welke de sterfgevallen heeft veroorzaakt. Amsrika's Vlootplannen. Het jaarlijksche rapport van den minister van Marine is ge publiceerd. Daarin wordt mach- tiging gevraagd voor het moder- niseeren van drie slagschepen, de New-Mexico, de Mississippi en de Idaho, en de stichting van een luchtschepenbasis voor de marine aan de kust van den Stillen Oce- aan. Mede beveelt Adams aan het scheppen van waarborgen voor de verstrekking van petro leum en olie aan de marine. Ook wordt aangedrongen op het be letten van het maken van foto's, schetsen en teekeningen van be langrijke militaire en maritieme installaties. Eveneens wordt aan gedrongen op het vaststellen van een programma voor de vervan ging van onderzeeërs. Het rapport wijst op het belang der luchtvaart voor de vlootmacht. Daarom zal zoowel aan de slag- vloot als aan de kruiservloot een eenheid van zes patrouille vlieg tuigen worden toegevoegd, terwijl de nieuwe vloot van lichte krui sers zal worden toegerust met een verkenningseskader van 20 en één van 12 machines. Nieuwe vliegtuig-moedersche pen zijn noodig om het volle nut te kunnen trekken van de samen werking tusschen lucht- en zee macht. Aan de westkust moet noodzakelijk een luchtbasis ver rijzen, waarom het Congres wordt verzocht daarvoor ten spoedigste een plaats aan te wijzen, zonder er rekening mee te houden, of de Marine al of niet een nieuw bestuurbaar reuzenluchtschip laat bouwen. Gedurende het afgeloopen jaar werden niet voldoe: dmanschap pen aangeworven om alle schepen voltallig te bemannen, Het rapport verklaart dat het aantal marinewerven aan de Oost kust economisch niet is te ver antwoorden. De gezondheidstoestand bij de marine was buitengewoon gun stig. Er waren slechts 394 sterf gevallen, wat een laagterecord beteekent van slechts 3.36 per duizend. Behalve meer manschappen vraagt Adams betere bezoldiging en geregelder promotie. Autobandieten. De provincie Oost-Pruisen en vooral de plaatsen Gumbinnen, Mariënwerder, Braunsberg en Friedland, werden in de laatste weken voortdurend verontrust door autodiefstallen, waarbij de chauffeurs van de auto's door hun passagiers overvallen werden, beroofd en uit den auto geworpen, waarna de zoogenaamde passa giers er met den wagen vandoor gingen. Thans heett de recherche te Mariënwerder een aantal ver dachten gearresteerd, die beken den verschillende autodiefstallen te hebben gepleegd en dat zij te- Gueldenboden het huis van een dokter hadden geplunderd, na het dienstmeisje te hebben vastge bonden. In de gestolen kleeren traden zij als groote heeren op en lieten zich rnet taxi's naar een andere plaats rijden. Als van een gestolen auto de benzine was op gebruikt, lieten zij den wagen mid den op den weg staan. De Belgische vliegtuig-industrie. Door het personeel van Bel gische vliegtuigfabrieken, is aan den Minister van Arbeid een adres gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen den aankoop door België van vliegtuigen, onder meer 45 toestellen van het Brit- sche Firefly-type, in het buiten land. De Belgische vliegtuig industrie maakt een zware crisis door. Driehonderd arbeiders in deze industrie werkzaam, moesten onlangs worden ontslagen. Graan als brandstof. Volgens berichten uit Roland (Manitoba Canada), gebruiken de boeren, die momenteel minder dan l/4 dollar per bushel graan ontvangen, het koren als brand stof. Naar zij zeggen, komt hun dit goedkooper dan het stoken van hout of steenkolen, daar een bushel graan voldoende is om een geheelen dag een fornuis brandende te kunnen houden. Den hongerdood gestorven. Een 17-jarige zoon van den Britsch-Indischen leider Gacdhi is te Gandjarat in de gevan genis overleden. Dit overlyden is het gevolg van een gedu rende 60 dagen volgehouden hongerstaking. Zijn lijk is aan den oever van den GaDges ver brand. (Wordt vetvolgd). AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 23) Ja, sedert mijne vrouw en haar vader mijne vlucht wisten te bewer ken, heb ik niet de geringste hoop gehad, dat het onrechtvaardig vonnis opgeheven en mijn naam weer in eer hersteld zou worden. Ik vluchtte om aan mijne genade en kind de schande van een smaadvollen dood te besparen De bestuurder der gevangenis ontsnap te naar Amerika en werd niet ver volgd. Hij heefi voor zijne hulpeene aanzienlijke som gelds ontvangen en is naar ik hoop, welvarend en geluk kig. Mijne vrouw bewerkte eene schei ding en heeft alle betrekkingen met mij afgebroken. Het geheim te ontdek ken staat niet in mijne macht. Wie heeft mijn broeder gedood Was het een inbreker, die de juweelen stal, of een van de vijf genoemde mannen Was het iemand op wien geene ver denking kon vallen Een ding is zeker: op het oogenblik, dat ik voor de deur der kamer van mijn broeder stond, lag deze reeds vermoord in zijn bed of blies hij zijn laatsten adem uit. Terwijl tk voor de deur stond luisterde de moordenaar in zijne kamer, den Moe digen dolk in de hand. Qa eens na siechts een dunne muur scheidde hem van mij 1 Had gij een vijand, vader Voor zoover ik weet niet. De bewuste zakdoek was mij ontstolen geworden, evenzeer als de dolk, om de Verdenking op halen, Het schtjat mij toe, alsof alles het wel overlegde werk is van een vijand, maar tegen niemand kan ik verdenking koesteren soms heb ik gedacht, dat Piron het gedaan heeft want hij kon den man niet uitstaan en hij mij evenmin. Ik moet dit alles in mijn geheu gen prenten, zeide Sofie want aan het papier durf ik het niet toevertrouwen. De schijn was tegen u en ik verwon der mij «ok niet, dat vreemden u voor plichtig hielden. Maar dat ook de vrouw, die u liefhad, aan uwe schuld geloc- ven kon, dat is voor mij het grootste raadsel. Zij kende u te goed, zij moest weten dat gij niet in staat waart tot een moordIk zou dat nooit hebben kunnen doen vader. Hoe is het moge lijk, dat haar vertrouwen en liefde in dien tijd aan het wankelen zijn ge bracht Ik weet het niet. Zij was zeer trotsch en had veel ontzag voor haren vader. Ik denk, dat hij haar van mijn schuld heeft overtuigd. Ik zal haar nooit weerzien Sofie maar wensch toch om harentwille, van deze verschrikke lijke verdenking ontheven te zijn. Want ik kan het niet verdragen, dat zij mij tot aan haren dood schuldig gelooft. Zij zal het weten. Uwe vrouw zal u recht laten wedervaren. Gij noemt haar geen moeder, Sofie? Ik kan het niet. Zij heeft opge houden uwe vrouw te zijn. Zij wend de zich van u af in uwen nood, hoe kan ik haar dan moeder noemen Niettegenstaande haar gebrek aan vertrouwen was zij rein, edel en beminnenswaardig, maar ook trotsch in den hoogsten graad. Zij is uwe liefde waard. Ik vereer haar hoewel xij aan mij twijfelde en zich van mij afwendde. Als gij haar ontmoet, Sofie meld mij dan, hoe zij er uitziet, be schrijf haar zoo uitvoerig mogelijk. Deel mij mede, of zij genegenheid schijnt te hebber, voor den tegenwoor- digen markies van Charlemont. En waar zult gij blijven als ik weg ben, lieve vader? Ik zal mij een nieuwe schuil plaats in de bergen opzoeken, en mij streng afgezonderd houden. Stuur uwe brieven aan mijn agent te Athene en schrijf hem iedere week. Maar nu wil ik uw reisplan ontwerpen. Hij had een reisgids gekocht en be gon den weg aan te wijzen, dien Sofie zou volgen alsmede de hotels waar zij logeeren moest. En als gij in Frankrijk zijt aan gekomen, dan zullen de moeilijkheden en gevaren eerst beginnen, Sofie. Ik kan het voorgevoel niet ter zijde zet ten, dat u daar rampen wachten meisje. Het is nog niet te laat uw vermetel besluit op te geven. Lief kind, blijf bij mij, en wij zul len ons in de eenzaamheid verbergen en weer samen het leven ingaan. SOFIE NAAR FRANKRIJK. Het is niet noodig mede te deelen, dat Sofie haar plan geenszins opgaf en evenmin bereid was, zich met haar vader in de eenzaamheid te begraven. Nu zij het treurige geheim van haar vader kende, scheen haar geen plekje op aarde afgelegen genoeg voor een zeker verblijf. Zij wist dat zij bij iedere schrede sidderen en beven moest, zoo dra een vreemd gezicht zich vertoon de. Liever wilde zij het gevaar moedig onder de oogen tien, dit overwinnen en haars vaders naam in eer herstellen. ZQ (ging naast haar vader sitten en schonk hem een kopje koffie in. In de dagbladen staat gewichtig nieuws Sofie, zei mijnheer Lepage, nieuws dat voor mijne toekomst nog al van belang is. Leondari is gevangen genomen. Hij stak ons huis in brand, maar had den tijd niet, ook de wijn gaarden en verdere aanpiantingen te verwoesten, wat hij zeker voornemens was te doen. Graaf Alfred Beaucourt schijnt, nadat hij ons gewaarschuwd had, den directPur van politie en den Franschen consul te hebben medege deeld, dat Leondari teruggekeerd was, want eene groote afdeeling soldaten werd dadelijk afgezonden ten einde de roovers te vervolgen. De soldaten kwamen juist bij tijds in ons dal aan om ons huis in vlam men te zien. De roovers werden ge heel verrast en omsingeld en beproef den te vluchten. Sommigen werden neergeschoten, een of twee ontkwamen, de overigen echter, onder welke Leon dari, werden gevangen genomen en geboeid naar Athene gebracht. Dat verheugt mij, riep Sofie uit. Mij ook. Mijn naam staat in de dagbladen als Stasso, geene nationa liteit wordt opgegeven, zoodat men mij voor een Griek houdt. Het heet slechts dat de ontmoeting met de roovers op de hoeve van een zekere Stasso heeft plaats gehad. Er wordt zelfs niet eens vermeld dat ik een dochter heb. Leon dari is onschadelijk gemaakt en de bende ontbonden. Ik acht het dus het beste, naar de plaats terug te gaan, het huis op te bouwen en daar te blij ven, totdat gij bereid zijt naar mij terug te keeren. Of tot gl] zegepralend naar Frank rijk komt, antwoordde Sofie. Ik xal in een kleine zeilboot terug naar mijn landgoed varen. Ik wil geen poging doen om mijn schip terug te koopen of een nieuw aan te schaffen. En nu wordt het tijd, dat wij opstappen. Sofie zette haren hoed op, nam hare reistasch en ging met haar vader naar de haven. De korte afstand van daar tot aan de haven was spoedig afgelegd en daar aangekomen geleidde Lepage zijne dochter naar de boot, en namen daar afscheid. De hemel zegene en behoede u, Sofie, God geleide u op uwe wegen 1 Deze woorden sprak de bekommerde vader bijna niet hoorbaar uit, het was hem zoo wee om het hart, dat zijne stem schier verstikte. Uw leven is mij meer waard dan het mijne. Leef wel Moge de Vooiz'.enigheid ons wel en zeker weer te samen brengen. En in vrede, geluk en vreugde, met dankbaarheid jegens den Hemel voegde Sofie erbij, den blik ten hemel gericht. Vaarwel, lieve vader. Zij rukte zich van haren vader les en snelde weg. Lepage zag haar na, toen zij aan boord ging. Ze vond eene zitplaats en leunde tegen de verschansing, terwijl zij haren vader blikken wierp, waaruit geheel hare ziel sprak. Matrozen liepen af en aan, commando's weerklonken, passagiers stonden in groepen bijeen, luide sprekende en lachende. Sofie hoorde van dat alles bijna niets. Hare gedachten verbleven bij haren vader en het waren bange gedachten, vol treurigheid en vrees.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1