Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. sluiten bij die van het Rijk wordt het voorstel aangenomen met de stemmen der Stk. Gere" tegen. Begrooting 1931. De algemeene beraadslagingen over de begrooting gaven aan leiding tot breedvoerige discus sies. De heer Onderdijk acht den toestand der provinciale finan ciën niet verontrustend. Hij is'in dit opzicht optimistisch. Toch had hij op het financieel beleid van Ged. Staten wel het een en ander af te dingen. Door de heeren Kodde, Van 't Hoff, Laernoes, Adriaanse en De Ridder werd hulde gebracht aan de financieele politiek in Ged Staten. Door den heer Onderdijk werd voorgesteld f15000 uit te trekken om de gemeenten te helpen die het ergst getroffen worden door de werkloosheid. Dit voorstel werd na krachtige verdediging door de heeren On derdijk, Vienings en Moelker en bestrijding door de heeren Van Dusseldorp, Laernoes, Kodde en Van 't Hoff, aangenomen met 19 tegen 18 stemmen. Aangedrongen werd op verbe tering in den dienst Hansweert Neuzenen den dienst op de Oosterschelde en op het overne men van het veer tusschen Noord en Zuid Beveland. Verschillende punten van on dergeschikt belang werden be sproken en de begrooting ten slotte zonder stemming aange nomen. Besloten werd tot het verleenen van een nieuw crediet aan de N.V. P.Z E.M. van f500000 voor de electrificatie in de midden groep en van f 350000 voor de zuidgroep. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van Ged. Staten tot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en eveneens op die der inkom stenbelasting. Hierna werd door den Voor zitter een breedvoerige rede uit gesproken in verband met het afsluiten der 4-jarige periode en een woord van afscheid gericht tot de leden die niet meer terug- keeren. In herinnering werd ge bracht welke belangrijke beslui ten door de Prov. Staten'in deze periode zijn genomen. Vervolgens werd de zitting der Staten door den Commissaris der Koningin in naam der Koningin gesloten. Bcgrootingsdebatten. Bij de behandeling van de begrco.'ing van binnenlandsche zaken en landbouw, beantwoordde de Minister de verschillende sprekers en legde er inzake de landbouwdiscussies den nadruk op, dat de Regeering in bepaalde gevallen niet meer kan doen dan de helpende hand bieden. Dat het daarbij een belang is, om de loonen onaangetast te laten, er kende hij en hij wilde ertoe medewerken, om een dergelijke verlaging zooveel mogelijk te voorkomen. De adviezen van de commis- sie-Lovink moeten door de Re geering rustig bestudeerd worden, alvorens ze openbaar worden gemaakt. De Minister betoogde, dat de Regeering niet blind is voor de heerschende landbouw crisis, maar men mag daarbij niet uit het oog verliezen, dat er een algemeene crisis bestaat. Er zijn tegen vele maatregelen allerlei moeilijkheden aan te voe ren. Men vraagt aldus de Mi nister een complex van maat regelen, maar men vergeet daar bij, dat ook de commissie-Lovink haar voorstellen geleidelijk en suc cessievelijk inzendt. Verleden jaar adviseerde zij tot het Suikerwetje en nu tot het maal- en mengge- bod. De Minister bleef er daarom de voorkeur aan geven, om tel kens afzonderlijk een bepaald voorstel of een bepaalden maat regel te behandelen. Wat er dan nu precies op het programma staat? Dit: eerst moet het maal en tneng- gebod worden behandeld. De vol gende week komt er een ontwerp ter voorziening in den nood van de aardappelmeel industrie. Daar na zal er ook een ontwerp ko men voor de suikerbietenteelt. De verlaging der vrachttarieven kon behandeld worden bij de Begroo ting van Waterstaat. Tot aanstelling van een direc teur-generaal voor den Landbouw verklaarde de Minister niet te kunnen overgaan. Hij vond vol doende, dat de consulentin alge- meenen dienst de economische adviseur blijft en rechtstreeks van den Minister opdrachten zal ont vangen. Wel was hij bereid een commissie in te stellen, die ove rigens een zekere reorganisatie van de landbouwdirectie zal be- studeeren. Ziehier een zakelijke samenvat ting van 's AAinisters rede. Men zietZ.Exc. heeft eenigc maatregelen in uitzicht gesteld Binnenkort zullen we daar wel meer van hooren. AXEL, 9 December 1930. In den ouderdom van 87 jaren overleed Zondagavond alhier een onzer oudste ingezetenen, de heer P. van Vessem, oud-ambtenaar bij de gemeente-administratie al hier. Wijlen de heer Van Vessem was in zijn functie als „griffier" steeds actief al was het dat de laatste dienstjaren onder de gebreken des ouderdoms leden. Maar niette genstaande was hij welwillend en minzaam jegens iedereen, zonder aanzien des persoons. Ook als secretaris-penningmeester van het algemeen armbestuur was hij ve len ten dienste. St. Nicolaasfeest. Op initiatief van de Ouder commissie aan de openbare school alhier werd voor de leer lingen dier school ter gelegen heid van St. Nicolaasdag weer een feestje georganiseerd. Dit plan vond dermate instemming bij het onderwijzend personeel, dat zij volgaarne de taak op zich namen, om voor alles te zorgen zelfs voor de centen. Verscheidene bijdragen van voorstanders van het openbaar onderwijs vormden totaal een aardig sommetje, zoodat men in staat was een behoorlijk school feest op touw te zetten, dat Za terdag jl. is gehouden, 's Mid-, dags voor de eerste drie leer jaren en 's avonds voor de groo teren, terwijl ook de o aders waren genoodigd van de school gaande kinderen. Het gymnas tieklokaal was herschapen in een feestzaal, door aanbrenging van versieringen op velerlei gebied. Medegedeeld werd, dat men dezen keer St. Nicolaas zelf niet moest verwachten en ook niet Zwarte Piet, want dit tweetal was weeral verhuisd naar elders. Toch had de goede Sint ge zorgd, dat de kinderen zich wel vermaken zouden en daarvoor was dan gekomen de heer H. Jorna uit Sneek, die met zijn poppekast menigmaal den lach lust van groot en klein wist op te wekken niet alleen, maar ook door verscheidene fraaie staaltjes van goochelkunst de toeschou wers verbaasde om zijn handig heid. Het diene gezegd, dat men in den heer Jorna een goede kracht had aangetroffen, die allen op uitstekende wijze voldeed en ook niet verlegen behoeft te zijn, als hij onverwachts theevisite krijgt, terwijl zijn vrouw afwezig is en thee, melk, suiker en banket achter het slot zijn geborgen. Bij afwisseling werden met gulle handen versnaperingen rond gedeeld en toepasselijke liederen gezongen. De vreugde steeg echter ten top, toen bij het einde eder nog een zak met lekkers ontving. Indien sprake is van spontani teit, dan was het hier en nu, want ongevraagd en ongeweigerd be gonnen de kinderen uit vreugde en dankbaarheid gezamenlijk uit zichzelf hunne liedjes te zingent Beter bewijs was wel niet aan te voeren voor het feit, dat allen het bizonder naar den zin hadden en het uur van huisgaan eigenlijk allen nog verraste. Zij, die zich de moeite hebben getroost om tot het welslagen van dit schoolfeestje mede te werken, kunnen zeker met groote voldoening daarop terugzien. Postvervoer naar Westeiyk Z. Vlaanderen Met ingang van heden onder gaat het postvervoer naar't Wes telijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren een belangrijke wijziging, die een belangrijke verbetering beteekent. Bij gebreke van een aansluitende tram op de eerste boot uit Vlissingen zal nu de post per auto naar de binnenwaarts ge legen plaatsen worden vervoerd. In de betrokken plaatsen zal men de postzending dan minstens an derhalf uur vroeger ontvangen. In aansluiting op den eersten bootdienst Vlissingen—Breskens zal op werkdagen te 6,30 's mor gens jeen autopostdienst vertrek ken van Breskens over Gioede, Nieuwvliet, Zuidzande, Cadzand, Retranchement en Sluis naar Aardenburg en terug. Verder een autopostdienst eveneens om 6.30 's morgens, uit Breskens over Schoondijke, Oostburg, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat naar Bres kens. Het overige vervoer op den dag zal blijven geschieden met de trams. Te Ter Neuzen is opge richt een afdeeling Zeeuwsch Vlaanderen van de R.K. Artsen- vereeniging in Nederland. Als be stuursleden werden gekozen de heeren J. M. B. Puylaert, Sas van Gent, voorzitter, en P. A. Staal, Sluis, secretaris penningmeester. Zeeuwsche belangen by de Wa ter staatsbegrooting. Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. Waterstaatsbegroo- ting is het volgende onleend Omtrent de wenschelijkheid om in plaats van in Zeeuwsch-Vlaan- deren een kostbaar kanaal aan te leggen, het tramnet uit te brei den, is nd$; onderzoek gaande. Inzake de verbetering van het verkeer van de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden met den vasten wal, stemt de minister in beginsel in met de voorstellen der commissie van Rijckevorsel. Evenwel is aan de commissie nog inlichting gevraag omtrent de wijziging vveike haar voorstel len met betrekking tot de veer- verbetering Ooltgensplaat—Din- telsas en mogelijk ook voor de verbinding NnmansdorpWil lemstad wellicht rnoet ondergaan. Ten einde spoedig tot uitvoering te konen heeft de minister ge meend thans reeds de noodige posten te moeten uittrekken. Het betreft hier in de eerste plaats de bedragen, 'welke noodig zijn ten behoeve van de aanlegplaat sen e.a. en voor de veerbooten. Plannen voor een nieuwe breede brug over de binnenhaven te Terneuzen (Axelschebrug) zijn opgemaakt. Met belanghebben den wordt over de verdeeling van de kosten, in verband-met de overwegend plaatselijke en ge westelijke belangen, bij die ver betering betrokken, overleg ge pleegd. Het uittrekken van een post om met de uitbreidingswerken van de haven te Terneuzen een aan vang te kunnen maken, zou al leen mogelijk zijn, indien posten van andere werken met een in totaal gelijk bedrag werden ver minderd. Voor het oogenblik schijnt daartoe geen aanleiding te bestaan, te minder aangezien door uitvoering van het kleine plan in de naaste toekomst zeer voldoende in de behoeften van de haven te Terneuzen zal wor den voorzien. Het is dus niet noodig en ook niet economisch reeds onmiddellijk het groote plan uit te voeren. Vervoer van vee. De minister van binnenland sche zaken en landbouw heeft met ingang van 6 Deo ingetrok» ken zyn beschikking van 19 Sep tember, van 23 Octooer en van 29 October voor zooveel daarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwen de dieren en varkens naar den aaneengesloten kring der provin ciën Zeeland en Noordbrabant, alsmede van het eiland van Dordrecht en een deel der pro vincie Gelderland met inbegrip der daarbjj genoemde rivieren. Het betreffende verbod blyft derhalve gehandbaatd ten aan zien der provincie Limburg. (St. ct.) Faillissementen. In de week van 1 6 Decem ber 1930, zijn in Nederland uit gesproken 67 faillissementen. Volgens bet weekblad „Han delsbelangen" werden geduren de de maand November bij de gezamelijke griffies in Nederland gedeponeerd 164 crediteurenlys- ten m^t een totaal passief vaD f 4 564 460 82, waarvan preferent f 585 993.73. Vanat 1 Januari 1930 werden in totaal gedeponeerd 1429 ere diteureDlysten met een totaal passiet van t 30 010.716.53, waar van preferent t 5.101 235.07. f 10,000 boete. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in een civiele procedure tusschen A. E. Link en A. J. A. Ruijgrok, beiden slager te Delft. Bij inleidende dagvaarding had Link gevorderd van Ruijgrok betaling van een bedrag van f 10,000, wegens overtreding van een concurrentie-beding, bij den verkoop van zijn zaak aan Link gemaakt, benevens om binnen een bij vonnis te bepalen termijn uiterlijk eindigende met den dag, waarop dat vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, de exploitatie der vleeschhouwerij aan het Oosteinde te Delft te beëindigen, met bepaling, dat Ruijgrok voor eiken dag, dat hij daarmede in gebreke zal zijn, een boete van f 25 per dag verschul digd zal zijn. Bij den verkoop der zaak was nl. overeengekomen, dat het aan den verkooper verboden zou zijn binnen 10 jaar in de gemeente Delft of in een daara \n grenzende gemeente een vleeschhouwerij of een daarmede verwante zaak uit te oefenen of te doen uitoefenen, op overtreding waarvan een boete van f 10.000 was gesteld. Na getuigenverhoor heeft de Haagsche Rechtbank deze vorde ring toegewezen, welk vonnis thans door het Hof is bevestigd. Aanvaring. Zondagmorgen heeft op de Wester-Schelde een aanvaring plaats gevonden tusschen het Belgische s.s Pionier en het uit gaande Zweedsche s s. Bore. Het Belgische stoomschip werd al leen licht beschadigd boven de waterlijn. Beide schepen ver volgden hun reis. Tegen den avond is de Pionier, die bestemd is voor Antwerpen, bij Rilland- Bath aan den grond gevaren. De positie van het schip was niet gevaarlijk, zoodat geen sleep boothulp noodig zou zijn. Bij rijzend water zou getracht wor den het schip op eigen kracht los te krijgen. Te Middelburg zouden Don derdag een drietal jonge mannen, die aldaar een „boeren Sint Nicoiaas" hadden gehouden met een klein bootje door de Dom- burgsche watergang naar hun woonplaats, Biggekerke, »terug keeren. Men was nog maar kort onderweg, toen het bootje water schepte en omsloeg, twee der inzittenden wisten den kant te bereiken, doch de derde, de 24- jarige D. L, ongehuwd arbeider, werd een paar uur later leven loos opgehaald. Het geweten. Bij de Justitie heeft zich aaa- gemeld de 56-jarige J. W. M., directeur der Handels- en Land- bouwbauk, waarvan het hoofd kantoor te Den Haag is geves- en welke in verschillen deelen vaD hst laud filialen heeft. J M. vervulde ook een direc teurs-functie in de Holland-N. Amerika Hypotheekbank. Hy bekende aan de Justitie zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 150.000 en dit bedrag voor pri vé doeleinden te hebben gebruikt. Gebleken moet zijD, dat deze verduistering is gepleegd ten na- deele van genoemde Hypotheek bank. Hy bevindt zich thans in politiebewaking. De vroegere gevolmach tigde minister van Georgië te Parijs begaf zich naar een bij eenkomst, toen op de Place de l'Italie een handwerksman twee revolverschoten op hem lostte. De minister zonk dood ter aarde, De dader werd gearresteerd. Uit het onderzoek blijkt, dat de dader uit politieke motieven heeft gehandeld en wegeDS per soonlijke grieven. By het grijpen van den dader zyu twee personen licht gewond, doordat de politie op den vluch teling moest schieten, Dit Athene wordt gemeld, dat aardverschuivingen in de b.uurt van de stad hebben plaats gehad. Daarbij zijn 7 huizen ingestort en geheel vernield, terwijl vele andere huizen ernstig werden beschadigd. Lr heeft zich een paniek van de bevolking meester gemaakt. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 20. Meerdere aard verzakkingen worden ge vreesd. 40 kinderen vergiftigd. Bij de toebereiding van den maaltijd in een missieschool te Erode ia de residentie Madras (Br. Indië) was ongemerkt in de soep een gifslang meega- kookt. Aan de vergiftiging over leden 40 schalieren en de kok Tan de school. De 58-jarige concierge van de H.B.S. te Cannstatt (Duitsch- iand) is Zondagnacht door com munisten neergeslagen, toeD hy hij het aanplakken van reclams- affichea wilde beletten. De lei der der groep communisten gat den corcierga sulk eeti krachii gen slag met den vuist, dat hij viel en met het hoofd op het trottior terechtkwam. Geduren de het vervoer Daar zijn woniDg is de man overleden. Te Verona, in Italië, heb ben dieven op klaarlichten dag een diadeem van groote waarde gestolen in bet heiligdom van O. L. Vrouw de Prassino. Het kostbaar kleinood was voorzien van talrijke edelsteenen en dia manten en kroonde het Maria beeld. Tot nog toe is van de daders geen speor gevonden. Twee vrouwen, moedor en dochter, die eene kleine boer derij bewoonden in de omgeviDg van Tours, zyn vermoord in hun woning aangetroffen. Het onder zoek wees uit, dat de ongeluk- kigen mat bijlslagen om het le ven waren gebracht. Een kast was opengebroken. Daar in het huis geen geld werd aangetrof fen, neemt men aan, dat hier een roofmoord heeft plaats gehad. De verdenking deze vreese- lijke misdaad te hebben gepleegd is gevallen op een 72-jarigen arbeider van Poolsche afkomst, die eenige dagen geleden voor de beide vrouwen op de boer- derjj werk heeft verricht en thans spoorloos is verdwenen. Naar zijn verblijfplaats wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld, Te Ukkel nabij Brussel, zijn 6 kinderen in hun slaap deor ontsnappend gas gestikt, De gashaard was uitgegaan, ter wijl de gaatoevoer bleef geopend»

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2