Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - V1 a an d e r e n §$711. No. 73. DINSDAG 9 DECEMBER 1930. 46e Jaanr. «spa J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Provinciale Staten. De vorige week kwamen de leden der prov. staten van Zee- iand weer bijeen voor de najaars zitting. Afwezig waren de heerenWel- leman, Catshoek, Overhoff en Dumoleyn, de beide laatsten wegens ziekte. Een verzoek om subsidie van de Vereening tot bevordering van de vakopleiding voor hand werkslieden in Nederland in de onkosten van het houden van een nationaal congres in 1931 werd om bericht en raad in han den van Ged Staten gesteld. Reglement op de wegen en voetpaden. Het eerst werd behandeld het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voet paden in Zeeland zoodat onbe schermde sterkstroomgeleidingen met lage spanning 4 M. en met kruisingen 5 M. boven den grond moeten hangen en met hooge spanning resp. 6 en 7. terwijl het aanleggen van werken ook boven den grond onderworpen zijn aan de goedkeuring van burg. en weth. Verder is bepaald, dat een voertuig of de lading niet hooger mogen zijn dan 3.70 M. boven den weg. Afkoop tollen. Het tweede voorstel om te be palen, dat de tollen op wegen van het Provinciaal wegenplan op verzoek der tolgerechtigden worden afgekocht tegen een hun te betalen afkoopsom ten bedrage van het drie vierde gedeelte van de gekapitaliseerde waarde der gemiddelde jaarlijksche bruto op brengst van den tol over de aan het jaar, waarin de afkoop ge schiedt onmiddellijk voorafgaan de vijf kalenderjaren. Na een opmerking van den heer Kodde werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Wegenbelasting verordening. Het volgende voorstel was dat om te bepalen, dat van ten Zou het tllet mogelijk kunnen hoogste 50 pCt. bijdrage voor wegsverbetering in bijzondere ge vallen kan worden afgeweken. De heer Kodde wilde toch een limiet stellen en achtte dit voor Ged. St. ook beter De heer v. d. Weijde ontkende dit en verze kerde dat Ged. Staten een be scheiden gebruik zullen maken van hun vrijheid. Het voorstel werd z.h s. aan genomen. Kinderbescherming. Nu kwam ter tafel het voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Bestuur van het Bureau voor kinderbescher ming te Amsterdam om subsidie. De heer de Bare zeide dat Ged. Staten zelf het nut van dit bureau toch ook erkennen en stelde voor om f 100 per jaar toe te kennen. De heer v.d. Putte noemde het een nuttige instelling, maar men kan niet aan alles geven wat nuttig is en men moet zuinig zijn. De heer de Baare zeide dat men zich voor f 100 op de zui nigheid beroept en bij een uit gaaf van f 100.000 niet. Het voorstel-de Baare werd verworpen met 31 tegen 7 stem men, die der S.D.A.P., V.D. en van den heer Reiling. Restauratie kerk en toren te Goes. Ged. Staten stelden voor af te wijzen het verzoek van burg. en weth. van Goes en de Kerk voogdij aldaar om een bijdrage in kosten van restauratie van den dakruiter en het torenuurwerk met klokkenspel der St. Maria Magdalenakerk. Naar aanleiding van het verslag der afdeelingen stelden zij nader voor het herstel van den toren te beschouwen als een onderdeel van het kerk gebouw en daarom 5 pCt. toe te kennen tot ten hoogste f 1200. Dit voorstel werd z.h.s. aange nomen. Herstel Raadhuis V e e r e. Ged. Staten stelden voor ten behoeve van het herstel van het Raadhuis te Veere f 10.000 toe te kennen, r.l. f4000 in 1931 en de rest verdeeld over 3 achter eenvolgende jaren. Een voorstel van den heer Kodde om de jaren weg te laten, waarin betaald zal worden, werd verworpen. Subsidie tuinbouw. Het volgende voorstel was om aan de Vereeniging tot bevor dering van Tuinbouwonderwijs op Schouwen-Duiveland voor de onkosten van een proef- en demonstratietuin alsnog voor een maal een aanvullende bijdrage te verstrekken van ten hoogste f 1.313,07. Na, langdurige bespreking en afstemming van een tegenvoorstel- Joziasse, werd het voorstel van Ged. Staten z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot het verleenen van ten hoogste f6000 in de kosten van oprichting van een lagere tuinbouwschool te Haam stede werd aangenomen z.h.s. Het voorstel om voor een proeftuin te Kapelle ineens f 10000 te geven, werd, nadat in de af deelingen en in het antwoord op het algemeen verslag was uiteen gezet, dat deze tuin iets anders wordt dan die in den Wilhel- minapolder, z.h.s. aangenomen. Electrificatie. Ged. Staten stelden voor aan de N.V. P.Z.E.M. een crediet te verleenen van f 3500 voor over neming van het laagspanningsnet te Waterlandkerkje. De vergadering vereenigde zich hiermee zonder stemming. Even eens geschiedde met een voor stel om een nader crediet aan de P.Z.E.M. te geven voor de electrificatie van de Noorpgroep groot f 100.000, nadat in het antwoord op het algemeen ver slag gezegd was, dat te Zicrik- zee geen huurkoopinstallaties worden geleverd, omdat voor alsnog de aansluitingen bevre digend zijn. Renteloos voorschot St. Jansteen-Koewacht. Bij het voorstel om f 65000 renteloos voorschot te verleenen voor de Wilhelminastraat, zijnde een deel van bovengenoemden weg, vroeg de heer Kodde of de eischen voor dezen weg niet te hoog zijn. De heer de Pauw drong aan op opname van arbeidsvoor waarden en een loods bij het werk. De heer v. Rompu meende dat men den weg ineens goed moet verbeteren en op behoorlijke breedte te brengen en acht de kosten van een loods te duur, omdat de tertiaire wegen meestal door bewoonde streken loopt, waar men kan schuilen. Het vöorstel is z.h.s. aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een voorstel voor een renteloos voor schot van f 85000 voor den weg Aardenburg-St. Kruis, na verde diging door den heer Erasmus. Nadat de heer Sonke het voorstel om f6500 uit te trekken voor verbetering van den toe gangsweg tot den prov. steiger te Stavenisse had toegejuicht, werd ook dit z.h.s. aangenomen. Bijdrage kanaalhavens te NeuzeD. Aan de orde was nu het voor stel om aan het Rijk een bijdrage te verleenen in de kosten van uitbreiding der kanaalhavens te Neuzen van f 250.000, te voldoen in 30 jaarlijksche termijnen. De heer Geelhoedt zeide, dat met dezen aanleg een groot be lang wordt gediend, en hij dankt dan ook Ged. Staten voor hun steun. De heer Vienings meende, dat men toch moet aandringen met hulp der regeering op lagere ta rieven bij de spoorwegen. De heer van Rompu zeide, dat Ged. Staten ook de uitzonderings tarieven zullen bepleiten. Het voorstel is z.h.s. aange nomen. Haven van Vlissingen. Het voorstel om voor f 50.000 deel te nemen in het kapitaal van de te stichten N.V. „Haven van Vlissingen" werd in alle afdee lingen met gemengde gevoelens ontvangen. De heer Onderdijk heeft met zijn fractie bezwaar tegen het voorstel en vreest, dat men later zal moeten bijpassen. Spr. doet een voorstel om in principe tot medewerking te besluiten, maar de eindbeslissing aan te houden tot de statuten enz. zijn overge legd. Nadat de heeren Adriaanse, Laernoes, Dieleman, van Waes- berghe en Kakebeke het voorstel van Ged. Staten hadden verde digd, trok de heer Onderdijk zijn voorstel in en werd dat van Ged. St. z.h.s. aangenomen. Verbindingen Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche eilanden met Noord-Brabant. Het voorstel om ten behoeve van de verbetering der vaartui gen aanlegplaatsen op de veren Numansdorp-Willemstad en Anna Jacobapolder—Zijne f 15892 be schikbaar te stellen en dan nog 3 jaar f 10150 en ten siotte om de bestaande subsidie-regeling nog te handhaven tot het voren staande is ingevoerd, werd aan genomen, nadat verworpen waren een voorstel-Boender om alle Zondagsdiensten stop te zetten met 34 tegen 3 en een voörstel- van 't Hof om geen uitbreiding op Zondag toe te laten met 20 tegen 18 stemmen. De bijdrage voor restauratie aan den Campveerschen toren te Veere is z.h.s. aangenomen. Kerk en toren te Hulst. De heer Kodde zal tegenstem men omdat in de toelichting ge zegd wordt, dat het gebouw zoo spoedig mogelijk gereed moet zijn voor den eeredienst. De heer van der Wart(chr. h.) zal voorstemmen, maar dringt aan op scherpe en duidelijke omschrijving, b.v. wat onder onderhoud moet verstaan wor den. Spr. heeft gezien, dat het Rijk op de restauratie der kerk aanmerkelijk bezuinigd heeft. Nadat de heer van de Putte (Ged. St.) geantwoord heeft, dat de voorwaarden zich zullen aan- (Wordt vervolgd)» AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 22) De arme kerel had meer dan iemand van de hevigheidüvan den mar kies te lijden. Hij was zoo ongelukkig des morgens vroeg reeds den toorn van zijn meester op te wekken en deze kwelde hem den geheelen dag. Na het tooneel in de bibliotheek, waarin ook ik een groote rol speelde, ergerde de markies zich opnieuw over hem en joeg hem oogenblikkelijk weg. Een paar uur later vond de markies zijn ontslagen kamerdienaar bezig in zijne kamerdit maakte hem zoo woedend, dat hij Philippe een hevige slag op den rug gaf, hem bij den kraag greep, de deur uitschoof en de trap afwierp. De ongelukkige viel tegen een bron zen standbeeld in de kleerkamer, waar van hij het lidteeken wel altijd zal behouden hebben. Philippe had dus ook redenen om zijn meester te dooden. Waarom werden deze mannen niet in de zaak getrokken Waarom werden zij niet verdacht en hunne schreden nagegaan Omdat alles samenliep om mij als de moordenaar aan te wijzen 1 Ik heb u reeds gezegd, dat ik eene poging deed den werkelijk schuldige te ont dekken maar niemand hielp mij daar in. Ik zat in de gevangenis, zonder hulp, door iedereen verlaten. Ik gaf al mijn geld uit voordat onderzoek, maar het had geen uitslag. De bewijzen tegen mij waren te verpletterend. zqn, dat de misdaad toch geschied is om roof te plegen Onmogelijk is dit niet, maar nie mand geloofde er aan. Mijn broeder had een groote voorliefde voor losse edelgesteenten, waarvan hij eene ver zameling van hooge waarde bezat. Na den moord werden deze steenen ver mist. Dus was de moordenaar tegelijk een dief vroeg Sofie. Hoor verder, zeide mijnheer Le page. Ik wil a het schandelijk weefsel waarmede een onbekende vijand mij omwikkelde.geheelonthullen. Arm kind, gij zult moeten inzien, dat het bijna onmogelijk zal zijn den schuldige te ontmaskeren. Het ontbreken der dia manten werd op verschillende wijzen verklaard. Bartineux getuigde, dat de markies hem gezegd had, dat de dia manten door hem verkocht waren. De kamerdienaar verklaarde hetzelfde. De juweelen werden nergens gevonden ook geene gioote som gelds was voor handen, waaruit de verkoop werd op gemaakt. Eenigen geloofden dat hij ze aan zijne bruid geschonken had deze echter verzekerde het tegendeel. An deren meenden, dat ik ze ergens had verborgen om aan mijne daad het aan zien van een diefstal met moord te geven en weer anderen spraken van inbrekers, totdat de bewijzen tegen mij groorer werder en hen tot zwijgen brachten. Wat van de juweelen gewor den is, die minstens eene waarde van honderd duizend gulden vertegenwoor digden, is een geheim gebleven tot op den huidigen dag. En vertel mij nu iets van de be wijzen tegen u, vader, vroeg Sofie. Ten eerste was uitgemaakt, dat ik tot s' morgens twee uur niet in mijn kamer was geweestten tweede, dat ik op het uur door den bottelier voor de deur van de katner mijns broeders was gezienten derde de wonde aan mijn hand en het bloed aan mijne kleederen ten vierde, de bedreigingen van wraak tegenover mijn broederten vijfde de redenen, welke ik had om den moord te begaan mijns broeders huwelijk dreef mij uit zijne woning, verstoorde mijne hoop op de erfenis, vernietigde mijn toekomst en stelde paal en perk aan mijn eerzucht. Hij had mij en mijne echtgenoote beleedigd, hare bloedverwanten zouden ontevreden zijn over mijne vernedering. Het lot van mijn kind werd geheel anders. Dit alles vereenigend, gaf dat gene, wat de nienschen verpletterende bewijzen noemen. Bez varend werkte vooral de verklaring van een man, den eerwaarden heer Duchampet, die door mijn broeder uitgenoodigd om het hu welijk bij te wonen, eerst laat in den avond te Charlemont was aangekomen. Hij zou. den volgenden morgen met mijn broeder naar de kerk rijden, die twee mijlen ver en het meest nabij de woning van de bruid stond. Hij sliep in eene kamer, tegenover die van mijn broeder. Gedurende den nacht van den moord ontwaakte hij, richtte zich op en keek op zijn horloge. Het was tien minuten voor tweeën. Hij luisterdehij begreep dat er eene woor denwisseling in de kamer van mijn broeder plaats had, er werd luid en heftig gesproken, vooral door den mar kieshij hoorde eene stem antwoorden, die hij vermeende de mijne te zijn. Toen werd het stil. Hij geloofde dat ik op dit ongewone uur naar mijn broeder was gegaan, om tot een betere vertandhouding te komen en dat allee in orde was. Hij legde zich neder en sliep weder in. Neemt nu deze om standigheden te zamen De bepaalde verklaring van den eerwaarden heer Duchampet, dat hij mijne stem tien minuten voor tweeën in de woorden wisseling met mijn broeder herkend hadde onder eede afgelegde verkla ring van den bottelier dat hij mij ten twee ure voor de deur van mijn broe der zag, dan het oordeel der genees- heeren, dat mijn broeder dezen nacht om twee uur vermoord werd. Maar dat was nog niet alles, wat tegen mij getuigde. In de hand van den vermoorde bevond zich een stukje lijnwaad de uitgerukte hoek Jvan een zakdoek die hij in den doodstrijd waarschijnlijk gegrepen en afgescheurd had. Dit droeg mijn naamcijfer. Het andere gedeelte van den zakdoek werd later door een politiebeambte in de kachel van mijn kamer gevonden, goed verborgen en half verbrandhet ge deelte met den afgescheurden hoek was ongeschonden gebleven. De zakdoek behoorde mij, Sofie, maar hoe hij op deze plaats of het stuk in de hand van mijn broeder kwam, is mij een raad sel. Nog meer: de moord was met een dolk uitgevoerd. Iemand herinnerde zich, dat ik zulk een soort van wapen bezeten en als curiositeit bewaard had. Er werd naar gezocht en een politie beambte vond den dolk in eene holte van een grooten eik, die nabij het venster van mijn broeder stond. De kling paste in de wond. De moorde naar had mijn wapen gebruikt en het toen uit het open venster in den boom geworpen. Gij ziet Sofie, de keten der bewijsstukken werd volmaakt. En tot 0vermate van alles zei nog een arbei* (jer in het park, dat hij det nachts een meisje uit het dorp naar het slot had gebracht en de klok juist twee uur sloeg toen hij afscheid van haar nam. Hij snelde naar huis terug, maar bleef aan den hoek van het park staan om nog eens een blik naar het slot te wei pen Daar zag hij bij het zwakke schijn sel van een nachtlicht in de slaapka mer van den markies een man aan het venster treden, dié echter op hetzelfde oogenblik weer verdween. De arbeider bevond zich op een tamelijken afstand en had den man slechts vluchtig opgemerkt, maar hij beweerde toch, dat zijn gestalte op de mijne geleek. Deze schijnbare bewij zen, hoewel deels uit niet bestaande gegevens geput, overtuigden allen van mijn schnld. Mijne gade kwam niet tot mij, zij schreef mij niet eens; mijn kind werd op mijn verlangen niet tot mij gebracht mijn verdediger ried mij aan, schuld te bekennen. Niemand geloofde aan mijne heilige verzekeringen van on schuld, Mijn verzoek tot opsporing van den werkelijken moordenaar werd in den wind geslagen. De gebeurtenis verwekte een ongehoord opzien. Bij de behandeling was de gerechtzaal vol toehoorders. De jury bleef slechts een half uur afwezig en verklaarde mij schuldig, Tengevolge van deze uit spraak werd ik tot de doodstraf ver oordeeld, uit te voeren door den strop. Eene vreeselijke keten van be wijzen, zeide Sofie vol gedachten. Haar gezicht was doodsbleek, toen zij de moeilijkheid van de taak inzag, die zij op zich genomen had.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1