Een Geschenk Bouwkundige en Leeraar N. O. MOUSON Qold-créms. Gemengd Nieuws. Buitenland. Advertentiën. J. WISSE, Crême- Dhr. ESSELBRUGQE zou het een prachtoplossing vinden. Met alg. st. wordt besloten de vergunning toe te staan. c Dhr. CLAESSENS vraagt of de ontbinding van de oude vennootschap der waterleiding nu definitief vast staat De VOORZ. Neen, want daar voor moet eerst een vergadering van aandeelhouders gehouden worden. Dhr. CLAESSENS vindt het vreemd, dat de Voorz. nog niets van die zaak afwist, toen spr. er in de vorige raadsvergadering naar vroeg. De VÖORZ.Als voorzitter van den Raad wist ik daar niets van. Dat gaat heelemaal buiten Axel om Op 'toogenblik zijn er 3 gemeenten, die vermoedelijk een waterleiding zullen stichten en spr. kan wel zeggen, dat hij getracht heeft dat ook Axel in de gelegenheid werd gesteld, om daarin deel te nemen, om te voorkomen, dat men zou zeggen Axel is uitgesloten. Het zit nu zoo dat spr. verwacht, dat er wel een verzoek tot aansluiting zal komen en ook andere gemeenten in de gelegenheid worden gesteld Dhr. 'T GILDE vindt het een zonderlinge taktiek, die men weer volgt. Spr. vindt, dat nu de zaak zoo stond, men toch wel een beter antwoord op de vragen van dhr. Dieleman had kunnen geven, in plaats van stiaks weer met een verzoek tot aansluiting te komen. De VOORZ antwoordt, dat het nieuwe plan niet komt van het Rijksbureau, maar is voortgeko men uit de oude vennootschap. En daar heeft spr. erop aange drongen, dat Axel ook in de ge legenheid zou worden gesteld om onder dezelfde voorwaarden als de andere gemeenten deel te ne men aan het beperkte plan en hij zou er prijs op stellen, dat de Raad zich daar nog eens over uit kon spreken. Dhr. 'T GILDE De actie voor deelname van de fabrieken is dus tevergeefsch, geweest of mag spr. verwachten, dat de fabriKaniei pondspondsgewijze zullen bij dragen en het water aan gereduceerden prijs zullen krij gen De VOORZ.: U heeft het alles kunnen lezen in de krant. Dhr. OGGEL meent, dat Axel er heelemaal buiten staat. Alleen kunnen we later nog besluiten, of we aansluiten of niet. Dhr. DIELEMAN vindt dat wel goed, maar de vraag is, of dat nu een goede tactiek is, om die vraag voor de derde maal te stellen. De VOORZ Al was het a! leen maar om te weten, dat de Raad daarvan de verantwoorde lijkheid draagt en ook om te voorkomen, dat Axel er buiten zou vallen en later tegen meer bezwarende voorwaarden zou toetreden, want dan zal het duurder zijn. Dhr. DIELEMAN denkt, dat men er hier anders over denkt. Maar zegt hij we mogen blij zijn, dat er drie gemeenten zijn, die deze dure waterleiding aanleggen, omdat we die dan ook wel hier krijgen en aan voordeeliger tarief. d. Dhr. 'T GILDE zegt nop dat het hem spijt dat zoo weinig wordt vergaderd door de gascom- missie, Hij is nu genoodzaakt hier te bespreken buiten de com missie om over de behande ling, die het personeel van de gasfabriek ondervindt. Die men- schen hebben een verzoek ge zonden aan B. en W., maar ze krijgen niet eens antwoord. De VOORZ. vindt het goed, dat daar naar gevraagd wordt. Dat verzoek is behoorlijk bespro ken bij B. en W. een ook reeds schriftelijk beantwoord. Doordat er telkens iets in den weg kwam is nog geen vergadering gehou den. maar hij zal die volgende week uitschrijven en dan komt het vanzelf ter sprake. e. Dhr 'T GILDE klaagt, dat hij de stukken van de vergade ring te laat kreeg, Het is geen toestand, als men die maar 2 dagen te voren krijgt en dan zijn nachtrust moet offeren, om zich behoorlijk op d? hoogte te stellen De VOORZ merkt op, dat de hoofdschotel - de begrooting reeds was besproken bij de af- deelingen. Daarna moesten B. en W. hun antwoord vast stellen en moesten de stukken nog klaar gemaakt worden. Bovendien had den de leden de begrooting al geruimen tijd in hun bezit. Dhr. 'T GILDE meent, dat voor de overige stukken nog wel 8 dagen noodig was. De VOORZ.Het kon niet vlugger en we kunnen toch ook niet met alles rekening houden. f. Tenslotte bespreekt dhr. 'T GILDE nog het Russisch graan, dat te Antwerpen werd geweigerd en in Rotterdam werd ontvangen. Hij laakt die dum- pingspolitiek van Sovjet Rusland en vindt het treurig, dat dat graan hier wordt verscheept, ter wijl de menschen in Rusland honger lijden. Het is verschrik kelijk dat zoo iets bestaanbaar is en ook voor onze landbou wende bevolking is dat van invloed. Spr. vraagt of de Raad daar niets tegen kan doen. De VOORZ. zegt, dat het al gemeen bekend is en ook de Minister weet het. Er is echter te Antwerpen ook op gewezen, dat men spijt had, dat het graan niet gelost werd. Daar zit veel meer achter en spr. acht zich niet bevoegd, om daar een oor deel over te vellen. Dhr. 'T GILDE.Maar het is toch ergelijk, dat in Rusland het graan gestolen wordt om het hier voor niks op de markt te gooien, alleen om de wereld te ruïneeren De VOORZ.Dat zijn we met u eens, maar we staan er mach teloos tegenover. Dhr. OGGEL zegt, dat een en ander het gevolg is van den vrij handel. Men wil daar niet af. In andere landen kan dat wel en weigert men zulke zendingen, of schoon juist is, dat er te Ant werpen veel over geschreeuwd is, dat de schepen nu naar Rotter dam vertrokken. Het is echter verkeerd, zoo te trachten alles kapot te maken en zoodoende op revolutie aan te sturen. En daarom moeten we ons daartegen verzetten. De regee ring moest dien invoer tegengaan. Niet door invoerrechten, want dan zou men weer roepen, dat het brood te duur is. Dhr. J. DE FEIJTER. De crisis wordt zoo afgezaagd als maar kan en van regeeringswege wordt maar niets gedaan. Dhr. OGGEL: Men kan een afgevaardigde naar Goes sturen, want deze Minister gevoelt niets voor den landbouw. De VOORZ.: Dat mag u niet zeggen. Dhr. OGGEL: Dat mag wel, we moeten ons laten hooren en ik kan be3t met dhr. 't Gilde meegaan om een motie te sturen. Dhr. 'T GILDE stelt daarop voor om de motie, reeds vroe ger in dit blad gemeld naar den Minister te zenden. DE VOORZ. vraagt of de Raad daarmede accoord gaat, waarop enkelen bevestigend ant woorden. Dhr. KRU1JSSE: De Minister zal wel dankbaar zijn voor die raadgeving 1 Met alg. st. wordt daarop be sloten de motie ter kennis te brengen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw en van de Tweede Kamer. Daar niemand verder het woord wenscht wordt de vergadering met dankgebed door den Voorz. gesloten. AXEL, 2 Decembar 1930. Gisterenavond werd alhier een propagandavergadering gehouden van den Chr. Besturenbond alhier. Een viertal sprekers traden op voor ruim 100 aanwezigen. Wegens eenige nagekomen ad- vertentiën moesten we het verslag uitlichten, dat nu in het eerst komend nummer volgt. Ook andere stukken moesten uitgesteld worden. Gisteren had bij een ingeze tene een begin van brand plaats, die door tijdig ingrijpen direct werd gesmoord, De huisvrouw wilde een doosje verhard schoen smeer door verwarming zacht ma ken en had dit voorzichtigheids halve op den sleutel van de ka chelbuis gezet, denkend, dat als het vuur niet bij het vet komt, er ook geen brand kan komen. Zij moest evenwel ondervinden, dat niet het vet, doch de daaruit ko mende gassen het gevaar ople veren en zoo ontstond er bij het opstoken van het vuur explosie, waarbij het schoorsteenkleed vlam vatte. Men zij hierdoor gewaar schuwd. Do Zuidpoolfilm. Nadat Vrijdagmiddag een 260 leerlingen van de lagere scholen hadden genoten van de filmen, die hier in de Zondagsschool door bemiddeling van den heer S. Ham waren vertoond, kwamen des avonds nog ruim een paar honderd bezoekers die voorstel ling bijwonen. De hoofdzaak was de ontdekkingsreis van captain Scott naar de Zuidpool en al was het nu en dan wat langdradig (vooral over de pingnins) toch waren er schitterende en interres- sante beelden by, die spanning gaven in de eeuwige stilte. Men vraagt zich wel eens af, welk nut heeft zoo'n tocht? Het antwoord is aan de natuur haar geheimen ontrukken, evenals de geleerde zich rust noch duur gunt voor hij in de geheimen der we tenschap is door gediongen en ond'.rzoekt de producten der aarde de raadselen der elementen en van het heelal één doelde menscheid te dienen door ver meerdering der kennis. dat altijd welkom is aan man, vrouw, jongen of meisje, is een doos of tube Purol. Protestvergadcring in Den Haag Men schrijft ons Er zijn in de laatste weken cir culaires verspreid en advertenties in de bladen geplaatst voor een protestvergadering in Den Haag, opgeroepen door een Comité van Actie, waarvan de heeren Mr. Wagtho en J. A. Baars, respec tievelijk voorzitter en secretaris zijn. De laatste is redacteur van de Fascistische Bezem. Als spre ker zal o.tn. optreden de heer Braat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de Plattelandsbond. Hieruit blijkt, dat we hier te doen hebben met een politieke actie, die door een protestverga dering van ontevredenen de aan dacht op zich tracht te vestigen. De georganiseerde landbouw staat hier geheel buiten, zoodat ook den landbouwers wordi aan bevolen om zich van deze actie geheel te onthouden. Een derge lijk optreden toch kan slechts de georganiseerde actie van de land bouworganisaties schaden. De crisisvergadering te Goes, die door 1600 personen is be zocht en door meerdere in andere provincies zal gevolgd worden heeft voldoende bewezen in welke richting we moeten gaan. Er moet een krachtig eenheidsfront ge vormd worden door de landbouw organisaties, die+ 160 000 leden omvatten. Iedere politieke actie op de wijze als door Braat en consorten is opgezet, zal de boe- renbelangen kunnen schaden. Wanneer er naar Den Haag moet worden gegaan, dan onder leiding van onze eigen voormannen, wanneer die daarvoor de tijd ge komen achten. Sportnieuws. ixel—Hulst 4—3. Uit verschillende plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren Zondag de sportliefheb bers opgekomen, om getuige te zyn van den wedstrijd Axel- Hulst, zoodat een talrijk publiek aanwezig was. Zooals we verwachtten, heeft het aan spanning niet ontbroken. Axel nam driemaal de leiding, waarop Hulst driemaal gelijk maakte. Tenslotte maakte de Axelsche middenvoor met een term schot het winnende pant. Het was ideaal voetbal vs eer, toen om 2 uur het spel begon. De Oranjemannen ontplooiden direct een enthousiast spel, zoo dat de Hulster8che verdediging in de eerste minuten reeds alle zeilen moest bijzetten om onh'il te voorkomen Een kogel tegen den onderkant van de dwarslat had beter lot verdiend. Het spel ging hierna gelijk op met wisselende kansen. Na een kwar tier volgde een snelle Axelsche aanval, waarbij de rechtsbinnen onder uiibundig gejuich den bal hard in het Hulstersche doel schoot. De Axelsche vreugde was echter van korten duur, want kort daarna kwamen de Hulstersche kelen los, toen een Bchot in het Axelsche doel ver dween. Volgens veler meening was de t al door het zijnet ge- gaan, doch de scheidsrechter kende het punt toe. Beide elf tallen lieten daarna vlug spel zien, waarby Axel weer eerst succes had met een schot juist onder de lat. Het tweede punt van Hulst was weer twijfelachtig, daar by bet stoppen van een Bchot op de lijn en daarop vol gend aanvallen de doelverdediger onklaar geraakte, zoodat feitelijk niet ouet zekerheid kon worden geconstateerd, et de bal de lyo gepasseerd was. De Axelsche spelsrs waran zichtbaar ontmoe digd toen de scheidsrechter aan Hulst het punt toekende, waar van de bezoekers profiteerden, om tot de rust, die kort daarna met 2-2 inging, vrij hevig aan te vallen. Na de thee waren onze stad- genooten de korte inzinking weer te boven en ondernameD onmid dellijk een serie aanvallen, by één waarvan Hulst een over treding binnen het strafschop gebied beging. De toegekende penalty leverde het derde Axel sche doelpunt op. Hulst viel nu verwoed aan, doch de kranige Axelsche verdediging hield stand, tot na een kwartier de druk te hevig werd en Hulst via de lat weer gelijk maakte. Beide ploe gen begouneu toen de eindspurt, de strijd om de overwinning Hulst geraakte zichtbaar ver moeid, terwijl Axel er streds Deter in kwam. Plotseling zig zagde de Axelsche aanvoerder door da Hulstersche achterhoede en knalde den bal hard en zuiver in den uitersten doelboek. Er was toen nog ruim een kwartier te spelen. Hulst spande nog eens alle krachten in, doch de Oranjemannen lieten zich niet overheerschen en drongen Hulst telkeDs op eigen heltt terug, zonder er evenwel in te kunnen slagen nog meerdere doelpunten te makeD. Toen dan ook de scheidsrechter voor het laatst fi Jot, had het pas gepromoveerde Axel het Hulstersche kampioeDs- elftal van het vorig seizoen met 4—3 verslagen. En nu Zondag bier weer een aardige strijd tegen De Zeeuwen, de andera niauwelingsn in de 3e klasse uit Vlissingen. Hopen we, dat dan de leidii g beter zó, want daarop was nog al een en ander aan te merken. Twintig jaar diefstal. Te Antwerpen is door de po litie een inval gedaan in de woning en de kantoren van den heer R. en diens zoon, da eige naren van een beurtdienst van Antwerpen naar Hasselt in L;m- burg. Er is gedurende de twin tig jaar dat deze zaak bestaat, in welken t(jd zy een zeer grooten omvang heeft aangenomen, steeds geklaagd dat er geduren de het vervoer goederen ver dwenen. Thans heeft men by dezen inval de bewyzen in han den gekregen dat R. en zyn zoon zelf de hand in de verdwij ningen hadden. Naar verluidt, moet de schade in die twintig jaar aan de klan ten is berokkend, zeker een be drag van twintig millioen francs benaderen 1 Zij zyn beiden ge arresteerd, maar ontkennen. Er zyn echter veel aanwijzingen, dat z\j schuldig sijn. Bij bet station Ploesti, ten Noerden van B >ekarast, liep een trein in volle vaart op een auto bus, welke volkomen vernield werd. De inzittenden werden op straat geslingerd. Elf hunner waren op slag dood en negen werden zwaar gewend opge nomen. Itallaansche ambtenaarssalaris sen verlaagd. De ItaliaanBche ministerraad heeft zich bezig gehouden met den toestand der staatsbegroting, die o®er het eerste kwartaal *an het loopende begrootinesjaar met een teksrt van 729 millioen lire sluit. Men blytt er by, om geen nieuwe belasting in te voeren of bestaande belastingen te ver- hoogen. Integendeel zal alles ge daan worden om tot verminde ring der belastingen te geraken en wel door middel van krasse bezuinigingsmaatregelen. Van deze maatregelen aal de verla ging der tractementen van staats- provincie- en gemeeante-ambte- naren met ingang van 1 Decem ber ten bedrage van 12 percent er ééa zyn. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 6,— a f 7,—. Rogge f 4,50 af 5.—. Wintergerst f 6,— k f 7,Zomergerst f 6,a f 7,-. Haver f 5— f 6,- Erwten f 7,—af 9,-Paarden- boonen f 0,a f 0,Duiven- boonen f 0,a fBruine- boonen f 3i f Lijn zaad f 10,—af 12,Blauwmaan- zaad f—a f Groen Vlas f 0,0,2 a f 0,0,5. Gebookt Vlas f0,0,3 af—,06 Gezwingeld Vlas f 0,35 a f 0.40 Aardappels f2,25 a f2,65. Stroo f 10,- k f 12 Koolzaad f a f Mosterdzaad f a f— Boter f 1,60 k f 1,65, Eieren f7,50 a f8,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 6,— a f 7,50. Rogge f4.— a f 5,Wintergerstf 6, af 7.—. Zomerg. f6.— a f6.50 Haver f 4.— a f 5,—. Erwten f 9.a f 10,—. Paardenboonen f 8.f 9.Duivenboonen f 10.a f 11Witteboonen f af Bruineboonen f 9.— a f 10.—Boekweit f a f Lijnzaad f 10.a f 12,—. Blauw Maanzaad f a fMosterdzaad f k fGroen Vlas f a f Gebookt Vlas f a f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 a f 0.00. Koolzaad f a f Stroo f—Eieren 26 stuks f 0, Slachtvee aangev. 21, verk. 11. Varkens aangev. 58, verk. 35. Eierveilingstuks f 0,per 100 stuks. GEVESTIGD üerkdreef JE 37 Plannen en Begrootingen voor alle bouwwerken. Opleiding voor de N. O.-akten. Bouwkundig teekenen. Privaatlessen. Leeraar N. O. Aanbevelend, C, Bi ANTHEUNIS,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2