Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - V71 a a n deren. No. 70 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1930 -lOe Jaarg. J. C.'VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER tot 5 regels 60 Cent; voor Greote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Berate Blad. Vergadering van 13 Nov. 1930. Aanwezig alle leden benevens de secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. V. Art. 121. Onderh. straten f 120. 129. ld. wegen en voet paden f1400- (Graafjansdijk f 700, Zaam- slagsche weg f 600, Spuipad f 100). Bij het afdeelingsonderzoek maakte een lid zijn opmerkingen over den Zaamslagschen weg en sprak zijn leedwezen uit, dat voor dezen weg geen financieele steun kan verkregen worden om deze in een behooriijken toe stand te brengen. De VOORZ. wees erop, dat deze weg niet voorkomt op het vvegenplan en alleen steun ver kregen zou kunnen worden in den vorm van een renteloos voorschoten dan moet men nog aan verschillende eischen vol doen. Een ander lid vroeg naar de verbetering van den weg Axel— Roode Sluis. Het is een ver schrikkelijke toestand, waarin deze verkeert en spr. betreurde, dat er zoo weinig medewerking is. Hij zou er f 1000 voor over hebben, wanneer dit plan ver wezenlijkt werd. In de totkomst moet het voor den winkelstand van den zuidkant komen. De VOORZ. deelde mede, dat de weg Axel—Roode Sluis wegens gebrek aan medewerking niet tot stand gebracht kan worden. Voor verschillende polderbesturen is een bijdrage naar de grootte der polders afhankelijk gedu rende 40 jaar te drukkend. Een bedrag van f1000 gedurende zoo'n tijdvak zou voor deze ge meente ook te veel zijn andere wegen, die voor rekening van de gemeente liggen, komen daar eer der voor in aanmerking. Dhr. P. de FE1JTER vraagt om de putten in het Spuipadje met wat fijne sintels aan te vullen Dhr. KOSTER ziet f 250 slaan voor den Zaamslagschen weg, maar gelooft niet, dat de weg voor dat bedrag verbeterd kan worden. Hij zou die radicaal willen vernieuwen en daarvoor steun vragen bij het wegenfonds. Kan die dijk niet afgegraven worden? Dat zou ook een mooie voorziening zijn in de werkloos heid. Do VOORZ. acht het wel mogelijk er een renteloos voor schot voor te krijgen, maar moet opmerken, dat de leening, die voor den weg is aangegaan, eerst in 1935 is afgelost, dat is een bezwaar. En wat de werkloos heidsverzekering betreft, merkt spr. op, dat de grootste kosten bestaan in het aanschaffen der keien en loon voor de straat makers. Dhr. OGGEL zou het een goed werk vinden er is al eens een ontwerp voor afgraving ge maakt en dat zou aan veel men schen werk geven en het is toch geen weg voor den tegen- woordigen tijd. De VOORZ. wijst er op, dat als de leening niet afgelost is, men dan dubbele rente met aflos moet betalen. Dhr. ESSELBRUGGE: Is die weg en de Zaaidijk eigendom van de gemeente De VOORZ.Neen, maar we hebben ze in onderhoud tot de Ronde Putten. Besloten wordt, dat B. en W. een onderzoek zullen doen in stellen en dan een voorstel indie nen tot een grondigs verbetering. Dhr. D1ELEMAN vraagt of f 700 niet te veel is voor het bestrooien van den Graafjansdijk. De VOORZ. antwoordt, dat de macadam zeer duur is, maar als er minder noodig is, wordt er ook minder gebruikt. Het is een raming. 130. Marktmeesrer f 15. 132. Pompen en riolen f 1000 Dhr. VAN DE BILT vraagt of de sloot bij de r.k. kerk niet kan gedoleerd worden en ook die bij Jan Boer. De VOORZ De sloot bij de r.k. begraafplaats wel, dat is gemeentegrond, maar die bij Boer is een polderslootdat ligt niet op den weg van de gemeente. Dhr. VAN DE BILT: Het is daar toch en slechte boel en het behoort toch ook bij de kom De VOORZ.Dat is zoo, maar daar moet de gemeente niet voor opdraaien. Dhr. VAN DE BILT Dan had men geen permissie moeten geven om er te bouwen. Het is daar toch een treurige toestand en we moeten met iedereen reke ning houden. Er wonen meer menschen in Axel dan in de Lange Straat. De VOORZ.Maar andere menschen, die b.v. in het nieuwe gedeelte wonen, hebben ook voor de rioleering betaald. De VOORZ: Ze maken het zelf vui!we kunnen daar niets toe zeggen. Dhr. VAN DE BILTDan zou ik er voor zijn voortaan geen ver gunning tot bouwen te gever, alsvorens gerioleerd en bestraat is Dhr. P. DE FE1JTER is daar ook voor. We hebben het op de Sassing ook al eens ondervonden de menschen bouwen maar raak en later komen de klachten. Dhr. OGGELMen zou er de onderhoudsplichtige eens op kun nen wijzen. 133. Klokken f75 134 Begraafplaats f805. (Freekenhorst f 500, paaltjes f 125, heesters en macadam f 180.) 135 Gemeentereiniging f 1600. (Paard f520, ijzers f 100, los werkmanf f500, gereedschap f480) Dhr, 'T GILDE zegt, dat is geklaagd, dat de menschen op de Vlakte geen weg weten met het vuil. Vroeger werd het in een sloot geworpen, maar nu dat niet meer mag, vraagt spr. of daar de ophaaldienst ook kan komen De VOÜRZ: Als die menschen bij u klagen, weten B. en W. Jat niet en kunnen wij er ook niets aan doer, maar als ze bij ons komen, wordt het onderzocht en zoo behoort het. We weten het en zullen er een regeling voor treffen. f60. 136 Ziektewet 137. Verzekering en pensioneering personeel f 1100. 138. Brandschade f50. 139. Rente geldlee- ningen f 3777. 140. Aflos f5000. Dhr. CLAESSENS vraagt of 5 pCts.-leeningen niet geconver teerd kunnen worden. DE VOORZ.Dat is nage gaan, maar't is nog niet mogelijk. 143. Verstrating f 1000. 144 Kosten van leggers en opname wegen f 100. 145. Zegels f5. 146. Urinoirs f 50. In de afdeelingen is gewezen op noodzakelijke verbetering van twee urinoirs en te zorgen, dat die geen aanstoot geven voor voorbijgangers. Dhr. 'T GILDE merkt op, dat die bij de openbare school bui tengewoon onhygiënisch zijn. De VOORZ. zegt, dat ze al weer verbeterd zijn. 147. Teruggaat rechten f25. 148. Onderh. trekhond f 100. 149. Beerruiming f750. 150. Pensioenen f39, 151. Vergoeding rijwiel gem. opz. f 25. 152. Pensioen f 7.50. Hoofdstuk 7. Eigendommen. 159. Grondbelasting 160. Polderlasten f 10. 161. Verrekening f25. 162. Woning veldw. Kijkuit f 100 163. Innen rente f5. 164 Verrekening f 10. 164a. Teruggave huur tuingrond f 100. Hoofdstuk 8. Onderwijs, enz. 168 Jaarwedden onder wijzers f 15 645. 169 Onderwijzerswoning f250, Dhr, VAN DE BILT merkt op, dat dit een post is, die ieder jaar te hoog is, naar de huur gerekeud. De VOORZ.Het is niet juist dat deze post te hoog is, want er zijn zelfs nog kamers die sedert ze gebouwd zijn, nog niet zijn geverfd. Dat is dus niet te royaal. Dhr. VAN DE BILT: Het is een waarschuwing, dat de ge meente maar geen huisjesmelker moet worden, wantdat kost geld. 170. Onderhoud school f500. 173 Leermiddelen f650. 174. Vuur, licht en schoonmaak f 1500. (Schoonmaak f610.) 175. Oudercommissie f 5. 177. Pensionneering f 1329. 178. Brandverzekering f65. 179. Rente geldleening f360. 180. Aflos idem f750. 181. Advertëntiën f25. 182. Teruggaaf schoolgeld f 50. 183. Porto's f 15. 184. Vervolgonderwijs f4.28. Dhr. 'T GILDE meent, dat het getal leerlingen, dat noodig is om vervolgonderwijs te doen geven 12 is. Hij zou dat gaarne bepalen op 8, omdat dit onder wijs van groote beteekenis is. De VOORZ. zegt, dat dit getal niet bij de wet is geregeld. Er moeten 12 leerlingen zijn, maar als het krimpt tot 8, wordt er mee opgehouden. Wijziging is niet noodig, want op 't oogen- blik gaat het onderwijs door. Dhr. 'T GILDE zou 10 leer lingen beter vinden voor toela- ting. Dhr. OGGELAls ér 10 zijn, halen ze er nog wel twee op. Dhr. 'T GILDE vraagt ook of het niet beter zou zijn centrale verwarming in te voeren, dan was men van het gescharrel van de kachels af. Dhr. OGGELDat kost een hoop geld, misschien wel 7 a f 8000. De VOORZ. wil het wel eens onderzoeken. 185. Bijdrage van uitgebreid onderwijs in andere gemeenten f50. 191. Bijzonder lager onderwijs f21244. 202. Bijzonder uitge breid onderwijs f 350. 206. Voorbereidend onderwijs f 2400. Deze post is uitgetrokken van subsidie's van de bewaaischool, maar f 15 per kind en per jaar. 207. commissie van toezicht op het 1. o. f 100, Een zwakke leiddraad, een aftnvangs' (Wordt vervolgd)i i AXELSCHE COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 20; Sofie, ik kan, ik mag u niet Iz- ten gaan. Gij kent niets van Frankrijk. Uw schoonheid zou u aan veel geva ren bloot stellen. Spoedig zult gij ondervinden, dat uw taak te zwaar zal zijn. Neen, Sofie, de geheele wereld zou mij niet kunnen bewegen, mijn naam weder in eer te doen hersteller doe het niet, ter wille van uw vrede en geluk. Mijn geluk? Ik zal niet geluk kig zijn, vader, voordat ik u op de plaats zie, die u rechtvaardig toekomt. Hoe kunt gij zoo uwe rechten opg - ven? Lieve vader, denk aan de vele jaren, die gij, zoo wij vertrouwen, nog in het leven zult blijven. Ik heb hoop en moed. Mijn hart drijft mij, en ik weet, dat het mij gelukken zal. Denk aan mij, ik ben nog zoo jong. Als uw naam in eer hersteld, als gij voor de wet en voor de wereld gerechtvaardigd zijt, dan kan ik de gade van graaf Alfred Beaucourt wezen. Vader, ik heb vertrouwen in mij zelve. Laat mij gaar 1 Hare woorden, harstochtelijk en vol overtuiging, drongen in haar vaders gemoed, als een woedende oorlogs kreet, die den vijand verschrikt en doet vluchten. Sofie zag dat hij wan kelde. Met de geestdrift, hare edele hatuur eigen, riep zij uit: Oij zijt onschuldig, vader, en de schuldige moet gevonden worden door iemand, die de geheele zaak Btap voor Itap volgt, De moordenaar kan zich niet altijd verborgen houden. Achttien jaren lang heeft hij rust gehad, is er geen verdenking op hem gevallen, en als nu de bijna vergetene daad weder aan het daglicht wordt gebracht, dan moet hij zich zeiven verraden. Er moet nog een spoor zijn overgebleven. D hemel zal mij helpen en behoeden. O laat mij gi?n, vader De verzoeking om toe te geven werd zeer sterk bij Lepage. Haar zelf vertrouwen maakte een machtigen in druk op hem, zoodat ook bij hem het vertrouwen en de hoop terugkwamen, die in vereeniging met zijn; verteerend heimwee hem dwongen, zijne dochter ie laten gaan om hare groote plannen uit te voeren. De mogelijkheid bestond, dat haar werk zon gelukken, dat zij, hoewel slechts een zwakke vrouw, hem in zijn ter herstellen en hem de plaats ond, r zijn medemenschen zou veroveren, die hem rechtmatig toekwam. Indien gij niet zoo geheel alleen waart Sofie, zou ik toestemmen, zeide hij nadenkend. Maar zooals het nu is, kan ik u niet laten gaan. Gij twijfelt zeker aan mijne ge schiktheid, om op reis op mij zeiven te passen. Ik kan mijne oude gouve;- nante te Parijs 0/zoeken, die mij eene goede en geschikte vrouw zal bezor gen om mij te begeleiden. En dan Dan ga ik naar Marseille, in de nabijheid van uwen geboortegrond en geef acht, hoe en waar ik mijnwerk beginnen kan, Ik vrees niets, ik ver lang alleen met mijne zending een aanvang te maken en deze te volein digen, Laat mij naar Frankrijk vertrek ken, vader, en vertrouwen wij op God, Hem biddende, dat hij mij op het rechte pad brenge en zegen schenken moge. Lepage zag lang in het van geest drift stralende gelaat van het meisje, vol bewondering voor haren moed en standvastighc d. Ik kan u niet weerstaan, Sofie riep hij eindelijk vastbes'oten uit Dat God u behoede en geleide. Gij zult naar Franküjk gaan. Ik vrees echter, dat de taak, die gij uzelven oplegt, te zwaar voor u zal zijn hetzij dat het u gelukt uwen goeden naam te her stellen, hetzij dat gij er niet in slaigt mijne onschuld te bewijzen, ik zal u steeds zegenen voor uw vertrouwen in mij en uwe opoff, ring. Uw plan is gevaarlijk; ik beef als ik er aandenk, onze vijanden zullen u zoeken te ve - nietigen. Ik kan niets doen dan voor u bidden; maar gij hebt mijn woord gij moogt gaan, DE BEWIJZEN DER SCHULD. Mijnheer Lepage nam de belofte, om zijne dochter naar Frankrijk te laten vertrekken niet terug. Hare vastberadenheid, haar moed, haar vertrouwen op de voorzienigheid, vervulden hem met een nieuw leven. Voor de eerste maal sinds zijne on rechtvaardige veroordeeling drong een liefelijk gevoel van hoop in zijne ziel. De mogelijkheid, van het verschrikke lijke van zijn lot, van de veroordeeling wegens eene vreeselijke misdaad ont last te worden, zich weder vrij te kunnen bewegen, zonder vrees gevan gen genomen en terechtgesteld t v/orden, was een geluk zoo groot, dat hij het nauwelijks waagde er aan te denken. En toch kon het zijn dat hij dat geluk nog eens deelachtig zou worden. punt, dat bij het vroegere onderzoek over het hoofd was gezien, kon nog voorhanden wezen en tot onthulling van het geheim, tot ontdekking van den waren moordenaar aanleiding geven. Wie kon beter de taak op zich nemen dezen draad op te zoeken, dan zijne dochter, die de eenige hoop.de eenige trotsch in zijn ballingschap war. De liefde voor haren vader zju haar waak zaam en voorzichtig doen zijn. Hij wilde zijne zaak in hare handen leg gen, vertouwen stellen in de Voor- zienigieid, die over haar waken en haar op den rechten weg en tot de zege zou voeren. Hij was zoo opgewonden, dat hij den geheelen nacht niet kon slapen. Nadenkend ging hij de kamer op en neer. Nu en dan wierp hij zich ge kleed op het bed maar ook daar had hij geene rusthet stormachtig klop pende hart, het snel door zijne aderen vlietende bloed deden hem weder op staan. Hij verlangde zijne dochter naar Frankrijk te bcg.'leiden en zelf deel te nemen aan den arbeid tot het her stel van zijnen goeden naam maar hij was tot werkeloosheid gedoemd, hij durfde niet uit zjnen schuilhoek te voorschijn te komen, indien hij niet van den beginne af het welslagen on mogelijk wilde maken. Toen de morgen aanbrak liet hij zoodra mogelijk een dagVai brengen, om de scheepstijdingen door te zien. Hij besloot dat Sofie met de stoom boot, die van den Piraeus naar Triest afvoer, zou vertrekken. Er bleven nog eenige dagen over, om de noodige inkoopen te doen voor den uitzet van het meisje en de schiedenis in alle bijzonderheden na te gaan, opdat Sofie, nauwkeurig ingelicht, een voorloopig operatieplan kon opmaken. Hij ontbeet en ging daarna alleen uit om het bureau van de stoomboot op te zoeken en een plaats te bestel len. Bij de terugkomst zeide hij eene goede hut in de kajuit gehuurd te hebben op een stoomschip. Sofie betuigde hem haren dank. Wankelt gij niet in uw besluit mijn kind? vroeg mijnheer Lepage, O neen, vader, neen. Het na denken heeft mijn besluit nog meer bevestigd. Alleen mijn afscheid van u valt snij zwaar, doch ik moet gaan. De hemel zal de pogingen van uwe dochter begunstigen, om de onschuld van haren vader te bewijzen. Ik kan mijn plan niet opgeven. Wij zuilen uitgaan en het noodi ge voor u aanschaffen. Gij moet an dere kleeren hebben, want in uw Grieksch costuum kunt gij niet in Frankrijk komen. Al het overige, wat gij nog noodig hebt, kunt gij in Parijs koopen. In Frankrijk, zooals in alle be schaafde landen, zult gij naar uwe kleeren worden beoordeeld. Het is mijn bijzondere wensch u gekleed te zien als een dame, wat gij dan ook in waar heid zijt. Gij moet ook als een dame leven, vrouwelijke bedienden houden, waar gij die noodig hebt en u op geenerlei wijze bekrimper, Ik zal U rijkelijk van geld voorzien en als gij meer noodig hebt, behoeft gij niet te aarzelen en kunt gij mij schrijven. Ik heb genoeg zooa's gij weet. Geld is in den oorlog dringend noodig. Zon der geld zouden al uwe pogingen te vergeefs zijn. Heb maar geene zorg, vadef, ik zal uwe hulp inroepen als ik er be* hoefte aan hebt

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1