Parol bij Raadsverslag. lekker brood bakken kon met 80 pCt. Fransche tarwe van e«n mislukten oopat. De heer Coppenolle meent, dat het juist de oppositie is, die de partijen doet ingrijpen. De landbouw-specialiteiteu in de Ka mer zijn niet de ware. Men moet eischen: weg met de lasten der sociale wetgeving en invoering van het staatspensioen. De heer Van Nuner, van den R. K. Landarbeidersbond zeide, dat men met den strijd van de boeren zeer medeleeft, want hier zijn de belangen vaD boeren bd landarbeiders niet te scheiden, en spr. zegt allen steun toe en juicht toe de woorden van den heer Siebenga, dat loonsverlaging 't allerlaatste moet zijn. Wij ont zeggen het recht aan de Neder landers te profiieereu van goed- koope prijzen, als men niet rekent met de producten. De heer Doets geestelijk ad viseur van den R. K. Boeren bond, zeide, dat als alle verpach ters deden als de kerken en 15 tot 25 pCt. de pachten verlaag den men een heel eind zou ko men. Men moet één zijn bd niet altjjd op een aader afgeven, dat hij niets doet. Als de pachten verlaagd wor den, moeten geen andere boeren gereed staan, die meer willen geven. De heer J. J. Dieleman zegt, dat men als jonge boeren geen steun vraagt om een beter leven te bebben, maar om de bedrijven te kunnen blijven voortzetten, om niet uit armoede de hofsteden te moeten verlaten. De heer F. Dekker, de laatste spreker, meent, dat men geen ODgenotgen geboord heeft, doch wel g irechtmatigde klachten. Spr. waarschuwde de Chr. Boe ren tegen het socialisme, en tegen het weigeren een spade in den grond te steken. Als er niet beter voortgemaakt wordt, zal er één boerenpartij komen. Zeeuwsch-Vlaanderen wil bij Nederland blijven en dat spe ciaal voor onze geliefde vorstin msar het eischt nu steun voor den landbouw. Helpt deze ver gadering niet, dan naar Den Haag. De voorzitter wees op de vele en vaardige woorden die gehoord zijn en stelde de volgende motie voor, dis by acclamatie werd aangenomen „De vergadering van afgevaar digden en leden van den Chr. Boerenbond voor Zeeuwsch- VUanderan (-W. deel), de Ge westelijke Atdeeliüg Zeeland van den ChristslijkeD Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den Kring Hulst van den Noord-Bra- brantschen Boereobond, den Kring Zuid-Beveland van den Dioceaanen Land-®n Tuinbou w- bocd en de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, gehouden op 19 November 1930 te Goes gehoord de inleidingen en dis cussies over den toestand van den landbouw in ZeelaDd, de suikerbietenteelt en den fiuan- cieelen toestand van de land bouwers wijst uitdrukkelijk op den nood toestand waariD de landbouw in. n. de akkerbouw, verkeert en de gevolgen welke deze zal hebben voor de plattelandsbe volking en de geheele samenle ving herinnert het Nederlandsche volk aan de jaren 1914- 1918, aan de maatregelen, welke de boerenstand zich in die jaren heeft moeten getroosten voor de voedselvoorziening van de ge- "heele bevolking; overtuigd, dat evenmin als in andere landen, zonder steun van Staatswege aan de steeds toene mende moeilijkheden het hoofd kan worden geboden overtuigd, dat het urgentie programma der drie centrale landbouworganisaties een aantal maatregelen omvat, die by oogen- blikkelyke toepassing verlichting zouden kunnen brengen constateerend, dat de Regee ring met het oog op het^steeds ernstiger worden van den toe stand wainig kraehtig optreedt en te langzaam is met het nemen van maatregehn of doen van voorstellen aan de Volksvertegen woordiging, welke de gevolgen van den crisis kuunen verlichten en deze kunneD bepeiken, terwijl de steun aan de suikerbietenteelt absoluut onvoldoende is om loonend in stand te houden constateerend, dat de Volksver tegenwoordigiDg rog allerminst doordrongen eebynt te zijn van de toenemende moeilijkheden en van de beteekanis van onzen landbouw voor de volkswelvaart; constateerend, dat groote groe pen van de Nederlandsche be volking bij voorbaat stelling ne men tegen eventueele maatre gelen i. c. bet maalgebod eischt van het Nederlaudsche volk thans een wederkeerige medewerking om den noodtoe stand in het Nederlandsche landbouwbedrijf te helpen ver lichten en draagt aan de besturen van de genoemde organisaties op om met klem by de Regeering en Volksvertegeuwoordiging aan te dringen op spoedigs steunmaat regelen en om deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, Volks vertegenwoordiging en de Neder landsche pers." De voorzitter sloot te ruim 5 uur met dank voor aller opkomst de welgeslaagde vergadering. M Crt. AXEL. 25 November 1980. De waterstand was wat ge zakt, doch is na den regen van de vorige week weer even hoog ge komen. Zaterdagnacht was het noodweer. Een orkaan beukte de daken en vele menschen stonden op uit vrees, dat er ongelukken zouden gebeuren. Het is echter gelukkig goed afgeloopenwe hoorden althans enkel van wat glijdende pannen en waterschade, maar groote schade kwam niet voor. Te Magrette was de waterstand zoo hoog, dat de brandspuit werd gevraagd, om het overtol lige water weg te pompen. Pol derbesturen kunnen nu zien, waar de afwatering faalt. De jaarmarkt. Gisteren werd alhier de jaar- lijksche veemarkt gehouden. Het is jammer, maar telkens moeten we constateeren, dat deze markt een kwijnend bestaan heeft. On danks het feit, dat ons gemeen tebestuur tal van premiën in geld of medailles uitlooft, is er toch niet de gewenschte mede werking van de landbouwers. En o.i. tot hun schade, want het is een algemeen verschijnsel, dat toch op de markt de prijzen ge maakt worden. Trouwens de weekmarkten be- wijzen dat; ze worden steeds drukker bezocht. En als nu de jaarmarkt niet wordt geanimeerd door de land bouwers, krijgt men ook geen koopers uit den vreemde en wordt het steeds slapper. We herhalen dat het jammer is, om dat we nog altijd terugzien op de vroegere jaarmarkten, die zóó bevolkt waren en zoo'n aanvoer hadden, dat het marktplein als een samenkomst van feestelin gen geleek en handgeklap en zweepslagen door de lucht da verden. Thans bestond de aanvoer uit 8 paarden, 43 stuks hoornvee en 20 varkens. Deze cijfers bij elkaar geteld, heeft men misschien het aantal bezoekers De prijzen we.rden toegekend als volgt Voor het schoonste paard 3—7 jaar le, 2e en 3e prijs (1 groote en 2 kleine zilveren med.) geen aanvoer. Schoonste hengstveulen 12 jaar: 1 pr. kl. zilv. med.Jan den Hamer; 2 pr. kl. bronzen med. M. van Fraaijenhove. Schoonste merrieveulen 1—2 jaar: le pr. kl. zilv. med. A. Haak te Zaamslag; 2e pr. kl. bronzen med. M. van Fraaijenhove. Schoonste hengstveulen M. de Regt, een kl. zilv. med. Schoonste merrieveulen M. van Fraaijenhove, kl. zilv. med. Schoonste veulen van 3 4 jaar: le pr. kl. zilv. med. M. van Fraaijenhove 2e pr. gr. bronzen med. A. Haak te Zaamslag. Voor den schoonsten 2 jarigen hengst: kl. zilv med. geen aan voer. De schoonste baatgevende of kalfdragende koe: le pr. gr. zilv. med. H. Bossche te Sas van Gent; 2e pr. gr. bronzen med. G. Ver biest te Sas van Gent. De schoonste kalfdragende vaars: le pr. gr. zilv. med. G. Weijns; 2e pr. gr. bronzen med. G. Ver biest te Sas van Gent. Het schoonste 2-jarige rund le pr. f5, Verbiest vnd.2e pr. f 3, B. Blankert. De schoonste hokkelingf3, Gebr. Mattelé. De vetste os of stierf 10, Gebr. Verstraten. Voor het vetste rund: f 10, B. Blankert. Het vetste varken; f5, Gebr. Verstraten. De heeren bij wier namen geen woonplaats is gemeldt, wonen te Axel. Leerzame Alm. Denk om de film-avond, zoo staat in een advertentie in dit blad en ook wij wenschten dat te zeggen tot degenen, die wel eens gelezen en gehoord hebben van het eeuwige ijs. En dart de vertooning van H.M de Koningin te Axel, wat moet dat aardig zijn. Het slotnummer is prettige vacan- tie, dat ontspanning zal brengen in de onvermengde aandacht waarmede ongetwijfeld de beide vorige films zullen gevolgd wor den. Wie nog geen kaart heeft, schaffe die aan, het is een prachtgelegenheid om te genieten. Gisterenochtend in de vroegste 'uren kwam aan de co- kesfabriek te Sluiskil de werk man H. K., uit Axel zoodanig te vallen, dat hij per auto huis waarts moest worden gebracht. Het ongeval deed zich gelukkig leelijker aanzien dan het was. De man is goed vooruitgaande. Bij de Rijkspolitie alhier werd Vrijdag aangifte gedaan, dat van Van R. een 4-tal schapen waren gedood, welke op een weide in den Buthpolder liepen. Uit een nader onderzoek bleek, dat de dieren, doodgebeten waren en later werd onder deze ge meente een hond opgevangen, die naar alle gegevens de dader bleek te zijn. Deze hond is reeds eenige maanden zwervende en heeft ook elders al meer schade aangericht. Door de Rijkspolitie werd Dinsdag op de Axelsche Vlakte een stier neergeschoten, daar het beest gevaar opleverde voor zijn geleiders, TeSluiskil is op initiatief van den heer H. P. Geirnaerdt, bur gemeester van St. Jansteen, een R. K. kiesvereeniging 'opgericht. Voorzitter is de heer J. Cock, verdere bestuursleden de dames J. Cortvriendt en I. Verhelst, en de heeren R. Simoetis, P. van de Troost, F. Lafort en E. Kalle. Tijdens den storm van Zaterdagnacht is een mossel schuit van Hansweert naar Ter- neuzen nabij Hellegat tegen den dijk geslagen en vol water ge- loopen. De bemanning wist zich te redden. Zondagavond bleef onder de gemeente Clinge plotseling de trein staan, tengevolge van de noodrem. Bij onderzoek bleek een employé uit den trein geval len te zijn, die ernstige kwetsu ren had opgeloopen. Te Moerbeke is overleden mevr. douar. H. Lyppens, geb. de Kerckhove de Denterghem, moeder van den Belg. minister, Z Exc. Maurice Lyppens. De overledene was 75 jaar en be halve in België ook in deze streken zeer gezien en bemind. Vergadering van 13 Nov. 1930. Aanwezig alle leden benevers de secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. IV. Art. 16 Schrijfbehoeften, por ten, vracht, enz. f 600. 17. Druk- en bindwerk f700. 18. Onderh. gemeentehuis f 750. 19. Aankoop kantoor meubelen f750. Deze post betreft het aankoo- pen van 5 bureaux voor de ambtenaren, wegens het gemis van een geschikte bergruimte en ook is in deze post begrepen het meubileeren van het ont vangerskantoor. Dhr. 'T GILDE acht het niet noodig, dat daar zoo'n hooge som voorgezet wordt. De ambtenaren ter secretarie hebben toch ieder geen bureau noodig De VOORZ. zegt, dat de ambte naren thans geregeld heen en weer moeten loopen naar de kasten om hun werk. Als nu ieder zijn bureau krijgt, zal dat veel tijdsbesparing geven. Op den duur zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. Dhr. KOSTER voelt wel iets voor nieuwe bureaux, maar vraagt of die zoo duur zijn. Dhr. J. DE FEIjTER vraagt: was het niet beter dezen post te bespreken bij de verbouwing De VOORZ antwoordt, dat de post in dit hoofdstuk behoort en wat de prijs betreft, dit kunnen de heeren wel aan B. en W. overlaten. In die f 750 is nl. ook nog begrepen het inrichten van het kantoor voor den ontvanger. Dhr. 'T GILDE acht die bu reaux overbodig en wil die post op f 250 brengen. Dhr. CLAESSENS vindt dat die bureaux nog al hoog geschat zijn en wil de post op f350 brengen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tegen de h.h. Die leman, 't Gilde en Claessens. Art. 20. Vuur en licht f225. 21. Dag- en weekbladen en boekwerken f250. 22. Archief f50. 23 Omroeper f 40. Het salaris van den omroeper is verhoogd, daar wegens uit breiding van de gemeente de omroeper in meer wijken moet komen. 24. Adverleitiën f 150 25. Reis- en verblijf kosten f 175. 26. Postrekeningen f 30. 27. Telefoon f200. 28. Contributie Vereen. van Nederl. gemeenten f 98. 29. Kiezerslijst, enz. f350. 30. Stembureaux f300. 31. Kadaster f 10. 32. Ambt. Burg. Stand. (J. A. de SmidI) f 270. 33. Reg. Burg. Stand f 50. 34. Bevolkingsreg. en jaarwedde wijkmeester (J. Oosting f 100) f250. 35. Volkstelling f900. Dhr. KOSTER vraagt of die kosten heelemaal door de ge meente betaald moeten worden, waarop de VOORZ. antwooidt, dat het Rijk ook een gedeelte daar van betaalt. 36. Ongevallenverzekering van den omroeper f 1. 38. Ziekteverzekering f25. 39. Brandverz. gemeente huis f 65. 43. Bijdragen voor pen sioenen van de gem. ambt. onder dit hoofdstuk ge noemd f2145. 47. Bijdr. voor inkoop van de pensioenen f 205. 50 Verificatie van kas en boeken van den gem.- ontv. f 300. Bij dezen post werd bij het afdeelingsonderzoek opgemerkt, dat de accountantscontrole nogal duur is, waarop de VOORZ. zeide, dat het tarief zoo billijk mogelijk is berekend. Er is nog wel zoo'n bureau van de Vereen, van Nederl. gemeenten, doch of dat goedkooper is, weet spr. niet. 51. Kosten voor offi- ciëele ontvangsten f 100. Dhr. 'T GILDE vindt die post nogal hoogdat komt toch wei nig voor? De VOORZ. antwoordt, dat hierbij ook wordt bedoeld het ontvangen van besturen van muziek- en zangverenigingen. Wanneer deze een festival of concours hebben, wordt in den regel gevraagd een officiëele ontvangst op het stadhuis, dat dan wordt toegestaan en ook daarin voorziet deze post. 52. Kosten Raadverslag f300. 53. Kosten vergaderingen f 95. 54. Verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid f 40. 55 Regeling gemeenschap pelijke belangen f 10. Dhr. 'T GILDE zegt, dat deze post bedoelt de contributie voor de „Vereen, van burgemeesters en secretarissen" en omdat deze vereeniging zich hoofdzakelijk bemoeit, met de stoffelijke be langen van hare leden, en de gemeente reeds lid is van de Vereen, van Nederl. gemeenten, zal spr. tegen deze post stem men. Niet om het bedrag, maar om het principe. De VOORZ zegt dit reeds bij het afdeelingsonderzoek te heb ben weersproken en acht verdere verdediging niet noodig. De post wordt hierna ver worpen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de h.h. Oggel, Kruijsse, Esselbrugge, van de Bilt en Wolfert Tegen de h.h. Koster, Claessens, 't Gilde, Dieleman, J. en P. de Feijter. Hoofdstuk 3. Openbare veiligheid. 60 Salaris gem. veldw. f 3208. 61. Gratificatie mare- chaussée f 90. 62. Toelage kleeding en rijwielen van de veldw. f290. 63. Toelage woninghuur van de veldw. f 200. 64. Huisvesting van tijdelijk politiepersoneel f 100. 65. Wettel, aansprakelijk heidsverzekering auto mobielbrandspuit f260. 69. Vergoeding voor politie f 50. 70. Telef. en radio-tele grafische berichten f 15. 71. Vakbladen en boeken voor politie f 50. 72. Advertentiën f25. 73. Arrestanten f20. 74. Uitzetten van vreem delingen f20. 75. Passanten f 180. 76. Geneesk. behandeling der veldwachters f 50. 77. Belooning brandweer personeel f 720. Bij het afdeelingsonderzoek is gevraagd of de betrekking van Secretaris bij de Brandweer nog reden van bestaan heeft Hij zag gaarne die vraag door Burg. en Weth. beantwoord. Vroeger met het groote personeei dat aan de Brandweer verbonden was, had dit reden van bestaan. Thans komen toch alle rapporten van den Opper-Brandmeester. De VOORZ. zegt, dat die vraag nader onderzocht is en daarover van het bestuur van de brandweer een rapport is inge komen, waarin wordt medege deeld: le dat bij de reorganisatie der brandweer door ons is be tracht al datgene, wat wij meen den te kunnen missen, af te schaffenhiertoe behoorden in de eerste plaats manschappen en beambten 2e dat om de kosten, die een dergelijke reorganistie mede brengt, voor de gemeente niet te bezwarend te maken, wij het aan schaffen van de noodige mate rialen zooveel mogelijk verdee- len over verschillende jaren. Hoe wel aan een en ander soms groote behoefte bestaat, zien wij ons tot gelegener tijd te be helpen 3e dat zelfs uit den boezem van den Raad ons voorstellen bereiken, die de gelegenheid geven meerdere dingen aan te vragen, dan wij op onze agenda hebben staan, welke voorstellen wij echter ten zeerste op pJijs stellen en waarom wij ons ten zeerste aanbevolen houden 4e dat evenwel het secretaris schap der brandweer niet kan worden opgeheven, wijl dit een ernstige inbreuk zou maken op onze organisatie. Dat de meeste rapporten onderteekend door den opperbrandmeester binnen

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 6