sen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaan deren No. 67. DINSDAG 18 NOVEMBER 1930. 46e Jaorg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greete letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franc© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van 13 Nov. 1930. Aanwezig alle leden benevers de secretaris. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. II. 5. Woonwaïenktmp. Naar aanleiding van het aan gehouden adres der bewoners uit de Oudewijk om een andere plaats voor woonwagens aan te wijzen, deelen B. en W. mede, dat er geen ander terrein is en stellen ze na ernstige overweging voor daar den grond te verharden, er een privaat te bouwen en een afdak voor paarden te maken in totaal geraamd op f 600. De gemeente-opzichter had ge adviseerd het kamp in te richten, waar de vroegere kruitkelder lag. Dhr. 'T GILDE protesteert sterk tegen het voorstel, om midden in een arbeidersbuurt zoo'n kamp in te richten. Daar is natuurlijk de Oude stad weer goed genoeg voor, zegt spr., maar de heeren moesten er zelf eens bij wonen. Waarom geen terrein buiten Axel koopen of huren De VOORZ. komt er tegen op, dat dhr. 't Gilde het voorstelt alsof men het de menschen fn de Oude stad lastig wil maken, maar omdat er nergens anders een geschikt terrein in eigendom bij de gemeente is, moet het kamp daar blijven en juist omdat de bewoners er zoo weinig mo gelijk overlast van zouden hebben stellen B. en W. voor om voor f600 die zaak in orde te brengen. Dhr. KOSTER zegt dat een woonwagenpark overal buiten de kom ligt, in Middelburg zelfs bij een vuilnisbelt, wat ook niet in orde is Het zijn toch ook men schen. Maar spr. gelooft, dat er toch wel ergens een stukje grond zal zijn voor de woonwagens; en voor de paarden acht spr. geen stalling noodigandere paarden loopen ook buiten. De VOORZ.En in den win ter? Denkt eens om de dieren bescherming. Dhr. VAN DE BILT vindt ook de Oudewijk geen plaats voor woonwagens. Hij vond dien grond van 't domein, dal inhuur is bij De Zeeuw, aan den Buth- dijk een beter terrein. Spr. geeft in overweging om nog geen be sluit te nemen en liever de Oude wijk verder op te knappen het is daar al veel verbeterd en op dien weg; moeten we voortgaan. Dhr. KRUYSSE zegt dat B. en W. daar ook over gedacht hebben, maar zij vonden geen vrijheid om daar een terrein voor te huren. Nu blijkt, dat de Raad genegen is om gelden te veteeren tot aan koop of huur van grond voor een woonwagenkamp, wil hij zoo'n voorstel gaarne steunen. De VOORZ. bevestigt dat. We zijn verplicht om een plaats aan te wijzen, als er woonwagens komen, maar het is niet eender waar. Dhr. J. DE FE1JTERMaar waarom moet dat juist buiten de kom zijn Dhr. OGGEL: Omdat dan de buitenbewoners er last van heb ben. Dhr. VAN DE BILT: Neen neen, dat behoeft niet en zal ook niet, als ze aan den Rijks weg langs den Buthdijk staan. Dhr. F. D1ELEMAN is het er ook mee eens, dat de Oudewijk geen geschikte plaats is en wil B. en W. in overweging geven om hun voorstel terug te nemen en later met een nieuw voorstel te komen. De VOORZ. zegt dat B. en W. dat doen en naar een ander ter rein zullen uitzien. 6 Verbouwing slachthuis De VOORZ zegt, dat tenge volge van de gebreken, die aan het bestaande lokaal zijn, wordt voorgesteld, het slachthuis te ver bouwen en uit te breiden. De kosten daarvan worden geraamd op f 800. De gemeente-opzichter heeft een plan ontworpen, en daarbij de volgende toelichting gevoegd „Volgens de voorschriften mo gen de handelingen van af den openbaren weg niet zichtbaar zijn, waarom een muur zal geplaatst worden rondom het gebouw, met twee draaideuren, die gesloten kunnen worden, zoodra een wa gen met een dood of gewond dier binnen is en blijft het pu bliek buiten. Door twee andere deuren rijdt men tot onder den takel, waarna het paard door de voordeur wordt uitgelaten. Het achterste lokaal kan dienst doen voor slachtingen door par ticulieren. Het portaal valt weg en de muren worden met tegels bezet, daar de bestaande niet te reinigen zijn. De keuringsveearts, hoofd van dienst, rapporteert o.adat hem uit teekening en beschrijving blijkt, dat er geen voldoende licht is en ook niet voldoende ventilatie. Ook mag er geen stank doordringen, en dient er daarom een riool te zijn met stankafsluiter. De onvoldoende gasverlich ting moet vervangen worden door electr. licht en ook is het wenschelijk, dat het ommuurde gedeelte wordt bestraat. Dhr. 'T GILDE vraagt of B. en W. die electrische verlich ting noodig achten. De VOORZ. antwoordt, dat het niet de bedoeling is om electr. licht aan te brengen. Zij achten de gasverlichting vol doende. Alleen zal die nog wat uitgebreid worden. Het voorstel wordt z.h.s. aan genomen. 7. Huur schietbaan. De VOORZ. deelt mede, dat de vroegere schietvereeniging „Prins Maurits" destijds van het Kroondomein het terrein heeft gehuurd, waar de schietbaan is aangelegd, en wel voor 10 jaar, eindigend Kerstmis 1930. Die vereeniging verbond zich tegen over het Rijk om de schietbaan 10 jaar lang te onderhouden, nl. vanaf Jan. 1922. De gemeente was daarvoor garant en daar de schietvereeniging werd ontbon den, was dus de gemeente ver plicht tot dat onderhoud tot en met 1931, zoodat de huur met een jaar moet worden verlengd. Daarvoor vragen B. en W. aan den Raad machtiging. Wat er later zal gebeuren met dat ter rein, kan besproken worden met de militaire autoriteiten. Spr. heeft daarover gesproken met den rentmeester, die de huur nog een jaar wil toestaan. Dhr. 'T GILDE meent dat de bedoelde verplichtingen niet best worden nagekomen, hetgeen blijkt uit het bruggetje, dat toegang geeft tot het terrein, en ook nog op ander gebied. Vooral over die brug, die ook toegang geeft naar het voetbalterrein, heeft spr. zich reeds vroeger bij den Voorz. beklaagd. Dat is geen brug meer. Er is nooit iets aan gedaan en zooals de toestand nu is, is het levensgevaarlijk. (Er wordt om gelachen). Neen, zegt spr., lach niet, want het is in ernst levens gevaarlijk. De VOORZ Nu de water stand zoo hoog is Dhr. 'T GILDE: Ja, maar ook als die nog een meter lager is. Binnenkort zal daar de wedstrijd Axel—Hulst worden gespeeld en gaan daar drie, vier honderd toeschouwers over. Spr. staat er niet voor in, dat er dan geen ongelukken gebeuren, als de brug niet gemaakt is. De VOORZ. zegt, dat dhr. 't Gilde weer een geheel ver keerde voorstelling van de zaak geeft. Hij stelt het voor, alsof hier de schuld ligt bij B. en W. en zelf schudt hij zich overal uit. Maar het zit heel anders in me kaar. Dhr. 't Gilde is eens op het gemeentehuis gekomen om erover te spreken en toen heb ik den gem.-opzichter gevraagd naar die brug te gaan zien. Samen hebben weertoen laterweer met dhr. 't Gilde over gespro ken en heb ik gezegd, dat de gemeente geen enkele verplich ting op zich laadt voor die brug ten behoeve van de voetballers. Er werd toen gevraagd het her stel en onderhoud pondsponds gewijze te betalen, maar toen heeft dhr. 't Qilde gezegd: „De voetbalvereen. kan niet veel be talen". Ik heb toen, zegt spr., voorgesteld, dat ieder de helft zou betalen. Spr. kan zich de som niet meer herinneren, maar weet wel, dat dhr. Gilde dat goed vond. Zoo is de toedracht der zaak. Dhr. 'T 01LDE Maar de Voorz. weet toch ook, dat de ingelanden van den polder bezwaar maken, dat nu door die brug het water tegengehouden wordt voor uit- loozing En dat ik voor behoud van die brug pleit, moet de heeren niet verwonderen, want dat is voor ons als voetbalvereeniging een levensbelang. En de dijkgraaf heeft ons het gebruik weer 7 jaar toegezegd. Dan is ook bekend, dat de gemeente in geen 7 jaar pacht betaald heeft. De VOORZ. zegt dat dit hem niet bekend is, ofschoon het wel mogelijk is, maar spr. heeft ook met den dijkgraaf over die zaak gesproken en gezegd, dat op dit oogenblik herstel niet mogelijk is, omdat we er niet bij kunnen door den waterstand, maar dat heeft de dijkgraaf gezegd, dat de brug niet weg behoefde, zoodat om die reden er geen bezwaar is om het terrein nog een jaar te huren. Z. h. s. wordt alzoo besloten. S. Rekening Grondbedrijf. De VOORZ. herinnert eraan, dat de rekening van het grondbe drijf over 1929 de vorige ver gadering nog niet gereed was B. en W. kunnen die nu aan bieden. Spr. benoemt tot com missie van onderzoek van die rekening de heeren Koster, van de Bilt en Wolfert De rekening sluit voor den gewonen dienst met f2392,73 aan baten, f 1452.52 aan lasten, batig saldo f940,21. De kapitaaldienst bevat totaal aan inkomsten f2098 74, aan uitgaven f 14 713.96, alzoo een nadeelig slot van f12615 22. 9. 1929. Gemeentereten ing Besloten wordt deze rekening vast te stellen voor den gewonen (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Tolof. 56. - Paetrek. 66263. 18, Het rechtsgeding eindigde, zooals verwacht werd. Alexe Mixtome, den narkies van Charlemont, werd door de jury schuldig verklaard aan den moord rijns broeders en ter dood veroordeeld. Droevige, vreeselijke weken volgden nu voor den ongelukkiger gevangene. Zijne vrouw kreeg geene toestemming om hem te bezoeken, maar dat zij hem nog beminde, niettegenstaande zijne veroordeeling, dat wist hij. Zij gaf hem nog een laatste bewijs van hare toewijding, maar tevens van haren trots. De dag bestemd voor de tenuitvoer legging van het vonnis kwam naderbij. De jonge vrouw, vond een agent die haar wil uitvoerde. kocht den ge vangenisbestuurder om, ten einde den levangene te laten ontvluchten. De taak was moeilijk maar geld vermag alles. Alexe Mixtome ontsnapte uit den kerker. Buiten werd hij door den agent ontvangen, die hem kleederen en alles gaf, wat noodig was om hem onken baar te maken, alsmede geld en een brief. Daarin raadde men hem aan, zoo 'Doedig mogelijk het land te verlaten ®i| een schip, dat op eene bepaalde Plats voor hem gereed lag en geen Hoging te wagen om nog eens zijne Vrouw weder te zien. De liefde tot het leven is bij ons hllen groot, vooral wanneer men too nabij de poorten van het graf heeft gcitatn. Alexe Mixtome herademde weder, toen hij zich in vrijheid bevond. Hij vlood naar de kust, waar hem een schip opnam, en naar Portugal bracht. Vervolgens ging hij naar Brasilië, waar hij twee jaar bleef en zaken deed om zich bezig te houden. Daar verwierf hij zich een vermogen. Eindelijk, door het verlangen ver teerd, om zijn geliefden nog eenmaal weer te zien, keerde hij naar Europa terug. Hij begaf zich naar Parijs en kocht daar twee jaargangen van een Fransch dagblad. Hij las de geschiedenis van den moord en zijne gevangenneming, het gerechtelijk onderzoek, zijne veroor deeling en zijne vlucht. Hij tas ook. dat een proces tot echtscheiding zijne jonge vrouw van hem, den moordenaar, had bevrijd. Deze slag, voor hem de verschrikkelijkste van alle, werd de oorzaak van een zware ziekte. De vluchteling reisde naar Marseille. Het was gemakkelijk voer hem, de villa van dsn hertog van Montfacon te ontdekken. De kwellingen der laatste jaren hadden den jongen levenslustigen en krachtigen man vreeselijk veranderd; door de zon verbrand, was hij onher kenbaar voor allen, die hem vroeger gekend hadden. Hij bezocht de villa en reikhalsde naar een blik van zijne lievelingen. Hij stond voor het ijzeren hek der villa, toen het gespan van den hertog voorkwam. Deze zat daarin trotsch en koel als marmer. Tegenover hem was mevrouw Mixtome gezeten, in diepen rouw gekleed. Zij zag er lijdende uil, maar koel en trotsch ais altijd. En bfl haar bevond zich hare dochter, een klein allerliefst kind, met lang, lokkig, goudblond haar en won» dervolle blauwe oogen, die den tot* schouwer in hare kinderlijke vroolljk- heid eer.e bloem toewier?. Het meisje was toen vier jiren oud. De vluchte ling zag het rijtuig na, totdat het ver dwenen was, toen wierp hij zich op het gras en weende, zooals slechts een sterke man in zijne vertwijfeling weenen kan. Van dat oogenblik af trok de viiia van den heitog hem met onweerstaan baar geweld aan. Hij zag gasten komen en vertrekken velen van hen dwongen naar de hand van mevrouw Mixtome, ofschoon deze voor de kerk niet kon trouwen. Hij vernam ook, dat er een prijs op zijn hoofd gezet, en de politie in alle landen verzocht was een oog op hem te houden en bij ontdekking aan Frankrijk uit te leveren. Hij durfde derhalve niet lang te Marseille blijven en besloot eindelijk heen te gaan, na dat hij voor de laatste maal de villa zou bezocht hebben. Het toeval bracht hem in eene buitengewone verleiding. Het ijzeren hek stond open. In het park was het kindermeisje met den tuinman in een druk gesprek, en de markiezin had zich ongemerkt op straat begeven. De vader, gedreven door eene overweldigende aandrift, die hij niet kon weerstaan, vatte het kind op. drukte het aan zijn hart en snelde de straat op. Zonderling genoeg, de kleine Con stance slaakte niet één kreet. Zij was zonder vrees en hield van iedereen. Zij had hem in de laatste dagen dikwijls gezien en hem bloemen toegeworpen. Zij scheen de daad van den man voor een grap te houden. Hij ontvlood, aletr de kleine vermist was en er gerucht kon worden gemaakt Sofie zuchtte stil, hoewel haar vader het niet hoorde. Hij sprak verder! Eene maand later las hij in de Atheensche dagbladen, dat de kleiac Constance verdronken was. Men dacht, dat zij naar de zee gegaan, in het water gevallen en door de golven was mede gevoerd. Niemand vermoedde, dat zij gestolen was geworden. Het instinkt deed het meisje haren vader liefhebben van het oogenblik af aan, dat hij het ontvoerde, en hij maakte het tot zijnen afgod. Misschien deed hij niet wel met haar van hare moeder te scheiden en deze in het denkbeeld te laten dat zij dood was. Denk echter eens na, Sofie. Onschuldig was hij ver oordeeld, van zijne gade gescheiden, veracht, vervloekt. Hij stond alleen en eenzaam op deze wereld. Het kind be hoorde hem evenzeer als haar. Had hij het recht verloren op hare liefde en hare onschuldige liefkoozingen Waar lijk nietHij overwoog niet, en zijne stem beefde, dat zij eens de waarheid vernemen, hem haten en verwijtingen zon maken, omdat hij haar had losge scheurd van rijkdom en glans Neen I [nooit viel het meisje hem in de rede, met heldere, lieve stem. Zij zal hem lief hebben, zooais zij hem thans lief heeft. Hare moeder had haar niet noodig. Haar vader had in zijn toestand een hoogere aanspraak op haar. Hij handelde goed. Lepage's gelaat helderde op. Hij zag zijne dochter met schitterende oogen aantoen bedwong hij zich en ging voort. Hij voerde haar weg als door plot selinge ingeving. Hij zou liever ge storven zijn dan haar onrecht te heb ben aangedaan. Maar zonder haar, ware hij krankzinnig geworden. Hij wist dat hij overal gezocht werd, dat zijn portret zich in de handen van alle politiebeambten bevond, dat de Fransch» regeering alle pogingen In het werk stelde om zich van hem meester te maken, ten einde aan de wereld te bewijzen, dat rang, rqkdom en invloed iemand die schuldig was bevon-ten aan een moord, niet van de rechtvaardige straf kon ontheffen. Hij wist, dat warneer hij gevangen werd genomen, de schande vernietigend op zijn kind zou vallen. Terwille van haar, meer dan terwille van zichzelven, trok hij zich in de eenzaamheid terug. Misschien ware het edeler en wijzer geweest, haar lot niet met het zijr.e te verbinden, maar zij was voor hem een levensbehoefte. Veroordeeld, uit de maatschappij gestooten, was hij toch onschuldig. O Sofie 1 zijn kind zal zich niet tegen hem keeren Dat zal zij nooit doen riep het meii-je in geestdrift uit. Sofie hief hare oogen aarzelend tot haar vader op en vroeg sacht Wie is deze markies van Charlemont, deze heer Alexe Mixtome, die schuldig bevonden aan moord, daarom ter dood wetd veroordeeld Haar vader bleef voor haar staan. Zijn oogen brandden in deingezonke ne oogholten, zijn gezicht was doods bleek, toen hij langzaam, met eene holle stem antwoordde Ik ben het Sofie... ik, uw ongeluk kige vader I Sofie had van haren vader geen an der anïwosrd verwacht. Het was uit zijn verhaal duidelijk genoeg geworden, dat de ongelukkige Mixtome geen an« der kon zijn dan haar vader t en toch vervulde deze mededeeling haar met smart en trot haar in het diepste van hare ziel.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1