1 BSfia, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvscli- Vlaanderen No. 66. VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Stans aan de tarweteelt. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen in het be lang van de inheemsche tarwe teelt. Daarin wordt o a. bepaald, dat bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden verboden of niet dan voorwaardelijk toegestaan het vervoeren, voorhanden hebben of afleveren van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samen stelling niet voldoet aan door den Minister te stellen eischen (onder tarwemeel en tarwebloem verstaat de wet alle meel en bloem, ge heel of gedeeltelijk van tarwe afkomstig). Bij alg. maatregel van bestuur kunnen verder voorschriften wor den gegeven betreffende levering van hier te lande verbouwde tarwe en van daaruit gewonnen tarwemeel en tarwebloem. Een commissie zal kunnen worden benoemd, gehoord de aan te wij zen organisatie van belangheb benden, welke commissie, uit ten minste 5 en ten hoogste 9 leden bestaande, tot taak heeft de Re geering desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen. Overtredingen zullen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geld boete van ten hoogste f 10.000. Bij aanneming van het wets ontwerp zal de wet in werking treden cp den dag na dien harer afkondiging. Aan de memorie van toelich ting op het ingediende ontwerp- tarwewet ontleenen wij nog het volgende De minister meent, dat getracht moet worden de rentabiliteit van den akkerbouw zelf op te voeren, waarbij in de eerste plaats de aandacht valt op een maal- of menggebod van inlandsche tarwe. Voor de bereiding van brood- bloem wordt bijna uitsluitend buitenlandsche tarwe gebruikt. Voor de buitenlandsche brood voorziening is invoer noodig ter waarde van +91.000.000. Vol gens de landöouwstatistiek liep de met tarwe bezette opervlakte in Nederland terug van 81 564 H A. in 1851/60 tot 59.943 H A. in 1929. Voor het vervolg is, in dien er geen steun aan de tarwe teelt wordt gebodef), een ingrij pende vermindering te wachten. Het zal niet mogelijk zijn de binnenlandsche behoefte aan bloem geheel uit de binnenland sche productie te bevredigen, maar wel om in de mate, waarin dit reeds geschiedt, progressie ten gunste van de inlandsche tarwe aan te brengen. Op grond van proefnemingen staat echter vast, dat binnen be paalde grenzen een menging van binnenlandsche met buitenland sche tarwe of bloem een product geeft, dat in geen enkel opzicht voedingswaarde of andere belang rijke eigenschappen van het brood zou doen verminderen. Reeds thans wordt er wisselend quan tum inlandsche tarwe voor de bloemfabricage gebruikt. Indien de Nederlandsche tarweteelt door maatregelen van overheidswege eenigszins wordt aangemoedigd in de richting van het produceeren van een beter voor verwerking tot brood geschikte tarwe, dan biedt vermoedelijk de tarweteelt onzen landbouw, op de daarvoor geschikte gronden, een mogelijk heid om andere culturen, die door de concurrentie van het buiten land niet langer loonend zijn, te vervangen. Tevens zal het mogelijk zijn om een grooter deel van de Ne derlandsche behoefte aan tarwe in het binnenland fe dekken zon der dat dit voor eenige groep van betrokkenen ernstig bezwaar be hoeft op te leveren. Tot dat doel is hetnoodig.dat de Regeering zich de bevoegd heid verwerft om voor te schrij ven, dat tarwebloem en tarwemeel van bepaalde samenstelling moe ten zijn, d w.z. een zeker percen tage bloem en meel, van Neder landsche tarwe afkomstig moeten bevatten. De invoer van tarwe, meel en bloem blijft dan vrij. Nochtans moeten zoodanige maatregelen worden genomen, dat het" niet vermengde product niet vrijelijk in den handel kan komen en zou concurreeren met het gemengde. Voorts moet rekening worden gehouden met de belangen van hen, die uit technisch of econo misch oogpunt op het uitsluitend gebruik van onvermengd meel of onvermengde bloem zijn -aange wezen. Een algemeen percentage is uiteraard niet aan te geven. in verband met het groot aan tal belanghebbenden en de zeer bijzondere en veelal ingewikkel de eigenaardigheden van het maal en bakkerijbedrijf en den handel, kwam het wenschelijk voor een adviescommissie in het leven te roepen. Tweede Kamer. Bij de behandeling der pacht wetten gevoelde dhr. Floris Vos (Middenp.) zich niet verantwoord tegen te stemmen omdat het ont werp toch nog iets, al is het ook weinig, voor de pachters brengt. Dhr. Schokking (C.H.) ver klaarde dat het vaststellen van den pachtprijs door den rechter voor sommigen van zijn partij een zoodanig bezwaar is, dat zij tegen zullen stemmen. Dhr. v. d. Heuvel (A.R.) zou tegenstemmen wegens zijn be zwaren tegen het continuatierecht. Het ontwerp: nieuwe regeling van de pacht, werd aangenomen. 65/23. Tegen stemden de V.B de A.R. op Schouten en Smeenk na, de C.H.Krijger, Schokking, Tilanus, v. Boetzelaer en Rutgers v. Rozenburg, de communisten, de S.G.P. en de heeren Braat en Lingbeek. Het ontwerp tot regeling der pachtcommissie werd z.h st. aan genomen. Regeling der winkelsluiting. Verschenen is de Memorie van Antwoord in zake het ontwerp tot regeling der Winkelsluiting. Hieraan wordt het volgende ontleend De meening van de leden, die ADVERTENflËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. van de totstandkoming der Win kelsluitingswet tal van moeilijk heden vreezen, kan de minister in haar algemeenheid niet deelen. Dit wetsontwerp en de Zondags wet staan zoo goed als geheel naast elkander. Het voornemen der regeering is, na afhandeling van het onderhavige ontwerp de herziening der Zonda'gswet ter hand te nemen. De minister kan het niet eens zijn met die leden, die in de re geling, betrekking hebbende op het sluiten van Joodsche winkels, een achterstelling der Joodsche winkeliers zagen. Voorts wordt opgemerkt, dat de verkoop door middel van automaten, de verkoop van dag en weekbladen enz. buiten de toepassing der wet valt. in gemeenten, waar de levens gewoonten algemeen op een strengere Zondagsrust zijn inge richt, moet een plaatselijke rege ling in overeenstemming daar mede mogelijk blijven. Provinciale Staten. In de vergadering van Dinsdag avond sprak de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford eenige woorden van waardeering over het afgetreden lid, dhr. J. J. Wallien, die naar elders is vertrokken, Geïnstal leerd werd in diens plaats dhr. M. M. Schippers, te Wissekerke. Om bericht en raad werden in handen van Ged. St. gesteld de volgende verzoeken van de gemeenten Stoppeldijk en Boschkapelle om bijdrage in de tekorten van haar voormalig gem. electr. bedrijf en van J. de Cock te Zierikzee om deelname in het garantiefonds voor een vliegveld op Schouwen van Koewacht om renteloos voorschot voor verbetering van den weg Koewacht—Zuiddorpe van de gemeenten Hulst, Sas van Gent en Terneuzen om ga rantie voor de waterleiding. De voorzitter stelde hetzelfde voor inzake een verzoek van den heer H. A. van Dalsum te Hulst om afwijzend te beschikken op een eventueels aanvraag om Pro vinciaal subsidie voor de Z.-Vl. waterleiding. Dhr. Dieleman stelde voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Adriaanse zou het verzoek willen voegen bij dat inzake het verleenen van een risico-garantie ingekomen van Hulst, Sas van Gent en Terneuzen. Dhr. Dieleman meende, dat men bij dat laatste verzoek alles naar voren zal kunnen brengen, maar blijft er bij dit verzoek-van Dal surn voor kennisgeving aan te nemen. Hiertoe werd besloten met 38 tegen 2 stemmen. Al de reeds vroeger vermelde voorstellen van Ged. Staten wer den naar de afdeelingen overge bracht en zullen worden behan deld in het openbaar op 2 Dec. Aan de agenda werd o.a. nog toegevoegd het voorstel inzake het verleenen van subsidie en de kosten van herstel van de St. Willibrorduskerk te Hulst en id. van den toren van genoemd kerk gebouw. Vervolgens nog voor stellen tot het verleenen van na dere credieten aan de N V. P.Z. E.M. van f500 000 voor de elec- trificatie van de middengroep en van f 350.000 voor die van de Zuidgroep. Engeland. In het Hoogerhuis te Londen, is Woensdagmiddag geopend de Conferentie die een der belang rijkste beloofd te worden, die de laatsten tijd gehouden is en waar beslissingen zullen worden geno men die direct hun weerslag zul len hebben op den toestand, in Engeland, in het geheele Britsche rijk en vooral in het viermillioen zielen tellende rijk Indië. Deze belangrijke gebeurtenis is begon nen met een openingsrede van den Koning zelf. Een 'reusachtige menigte stond in de omgeving van het Hoogerhuis om de komst des Kor.ings en de aankomst der ge delegeerden gade te slaan. AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Ttlaf. 56. - Postrek. 60263. 17; De markies, de menschenschuwe oudere broeder, deelde in de vreugde dei anderen. Hij gaf haar den naam van Constance. Deze was een oude familienaam, dien de oudste dochter sinds eeuwen gedragen had. De stem van Lepage trilde. Hij bleef eenige minuten aan het venster staan, en toen hij zich omwendde en zijn verhaal voortzette, waren zijn trek ken donkerder en zijn stem klonk harder dan tevoren. Twee jaren leefden Alexe Mix- tome en zijn jonge vronw als in een paradijs. Hun kind werd een aanval lig klein schepseltje. Het was schoon, lief, vroolijk en vol innemende manie ren. Hun hemel was helder en wol kenloos. zonder voorteeken dat er een orkaan naderde. De markies van Charlemont en de hertog van Montfacon hadden over politieke strijdvragen twist gekregen. Beiden waten driftig en hartstochte lijk en in den nieuwen woedenden «trijd riep de markies uit, dat de kleindochter van den hertog nooit als meesteres in Charlemont zou heei- Icheti. Gedurende dezen twist was de markies boos en ontoegankelijk. Hij ging dikwijls van huis en zijn ge drag tegenover Eugenie Mixtome werd «oo afstootend, dat haar echtgenoot tusschen beide moest treden, en ge» noodzaakt was zijn broeder tot reden te brengen, wat dezen tot nog groo teren toorn prikkelde. Op een avond het is nu achttien jaar geleden riep de markies zijn broeder en diens gade in de biblio theek, tot het aanhooren van een mede- deeling. Er waren nog andere perso nen om getuige te zijn van de ver nedering van het jonge paar. Voor deze vergadering verklaarde de mar kies, dat het hem niet beviel, dat een nakomeling van den hertog van Mont facon zijn opvolgster zou worden en hij daarom besloten had te trouwen. Hij verklaarde verder, dat het con tract reeds gesloten en de bruid ge reed was. Zij was de jongste dochter van een verarmden edelman, en de invloed van haar vader had bewerkt, dat met terzijdestelling van het gemis van liefde, den ouderdom en de gebreken van den bruidegom slechts gelet werd op de hooge en aangename maat schappelijke positie en den onge- hoorden rijkdom van den markies. De markies deelde mede, dat het huwelijk den volgenden morgen zou plaats hebben. Gij kent het Fransche leven niet, Sofie, uit hetgeen gij in de boeken gelezen hebt, maar toch kunt gij u de ontzetting voorstellen, die deze mede- deeling op hen maakte. Zij hadden tot nu toe in het vaste geloof ver keerd, dat zij de opvolgers zouden wezen in het bezit van de titels en goederen en nu zoo plotseling onterfd te worden, aangewezen te zijn voor het geringe deel van een jongeren zoon, en bepaald zonder eenige oorzaak, slechts uit kinderachtige boosheid en wraakzucht, dat was niet te ver» dragen. Had de markies uit liefda gehuwd, daar gelaten zijn bepaalde verklaring ongehuwd te blijven, dan zou het jonge paar deze ontgoo cheling kalm gedragen hebben, nu echter verzette zich daartegen hun rechts- en eergevoel. Er ontstond een stormachtig tooneel, en dat in het bijzijn van zooveel ge tuigen. Alexe Mixtome drong bij zijn broe der aan om zijn besluit terug te nemen, deze echter hoonde hem. De markies bleef er bij dat het huwelijk reeds den volgenden morgen om elf uur zou plaats hebben. De markies hoonde ook mevrouw Mixtome es beval haar, naar haren vader te gaan, hij zeide dat hij den volgenden morgen haar kamer noodig had voor zijn bruid, die hij in huis zou brengen en het ware toch beter dat zii vertrok, voor 'en aleer de bruid haar intocht hield. Deze ongehoorde beleediging maakte haar echtgenoot woedend. In zijn ver bittering wierp hij zijn broeder menig onbedacht woord toetoen legde hij den arm van zijn gade in den zijne en wilde de kamer verlaten. Bij de deur keerde hij nog eenmaal om en riep op hevigen toon uitGij denkt morgen een bruid in dit huis te voe ren, met het plan mij van de erfenis te berooven, die gij mij beloofd hebt. De hemel zal zulk een onrechtvaar digheid niet dulden, Gij zult nooit uwe bruid naar Char lemont brengen En ik zweer u, dat ik mij voor dit opzettelijke onrecht, dat nooit tot uitvoering zal komen, wreken zal 1 Neem u in acht, markies van Charlemont 1 Dat waren zeer onverstandige woor den, in zijn woede met hartztochte- lijkheid uitgesiooten, maar zonder booze voornemens. Ik zweer het u, SofieHet waren wilde, krankzinnige uitdrukkingen, maar zij beoogden geen vooraf beraamde misdaad. Allen, die ze hoorden, bewaarden ze in hun geheugen, om ze naderhand te her halen, op een tijd, toen ieder woord een nagel was voor de doodkist van hem, die ze gesproken had. In denzelfden nacht werd de mar kies van Charlemont vermoord 11 den vroegen morgen vond zijn bediende hem, zwemmende in zijn bloed. Alexe Mixtome had een groot deel van den nacht buiten doo'ge- bracht, beproevende zijn verhit bloed in de frissche lucht van het park te verkoelen. Hij kwam door een zijdeur in huis, omstreeks twee uur des mor gens. en sloop naar zijn kamer. Hij moest het slaapvertrek van zijn broe der voorbij. Hij bleef een minuut staan met het voornemen zijn broe der te wekken om nogmaals met hem te spreken. Maar hij bedacht zich en ging verder. Toen hij zich zacht en langzaam verwijderde, werd hij opgemerkt door den bottelier, die op weg was naar een benedenkamer en droppels aochl voor tandpijn. Alexe Mixtome zag niemand. Hij trad in zijn kamer en vond zijn jonge echtgenoote nog wakker. Eerst laat sliep hij in en toen hij den volgenden morgen ont waakte en naar de ontbijtkamer ging, werd hij door een politiebeambte ge vangen genomen en beschuldigd Bijn broeder vermoord te hebben. Ik zal niet beproeven u den schrik van dien dag te beschrijven, Sofie. Een lijkschouwing had plaats en een onderzoek van de omstandigheden. De meest overtuigende bewijzen wer den tegen Alexe Mixtome aangevoerd en hij werd voor een gerechtshof gedaagd, om zich tegen de aanklacht van moord te verdedigen. Borgstelling werd afgewezen en vervolgens werd hij in de gevangenis van de naast- bijzijnde stad gebracht. De hertog van Montfacon haastte zich zijne dochter te troosten en te steunen. Binnen weinige weken kwam de aanklacht tegen Alexe Mixtome in behandeling. De bewijzen tegen hem waren ver pletterend. Hem werd medegedeeld, dat zijn gade hem voor schuldig hield. De hoofdgetuigen hadden hem woorden van wraak hooren uiten de bottelier had hem 's nachts om twee uur voor de kamerdeur van zijn vermoorden broeder gezien daarentegen was hij door niemand in het park opgemerkt, Er was bloed aan zijn kleederen en zijn verklaring hoe dit kwam, vond geen geloof. Hij had zich des nachts toevallig in de hand gesneden en de kleine onbe duidende wond laten bloeden. Er werd een geheel net van verdenkingen om hem heen gespannen en wel zoo sterk, dat hij er zich niet uit kon redden en niemand van zijn bekenden waag de het aan zijn onschuld te gelooven. Ik behoef wel niet te zeggen, hoe wanhopig hij voor zijn eer en leven streed. Hij ontbood de bekwaamste rechtgeleerden uit Frankrijk, doch deze lieten zijn zaak vallen, nadat zij de bewijzen tegen hem gehoord hadden, Hij riep anderen tot zich, maar zij hadden geen vertrouwen in hem. Men raadde hem zelfs zijn schuld te beken nen, opdat hij een zachtere straf zou ontvangen, (Wordt vervolgd;,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1