Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit het onderzoek bleek, dat 's morgens een jonge, slecht ge- kleede man in den winkel was geweest. De politie slaagde erin, hem te arresteeren, terwijl hij in een hotel dineerde. Om 4 uur 's middags was hij den winkel binnen gegaan en had om werkbroeken gevraagd. Ter wijl de vrouw van den winkelier die alleen was, het gevraagde opzocht, greep hij een ijzeren staaf uil de étalage en sloeg de •vrouw neer. De winkelier, die intusschen was thuisgekomen, greep een mes uit de keuken, om den man te lijf te gaan. Hij werd echter eveneens neergeslagen. De onverlaat greep daarop het geld uit de lade en verdween door een venster. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Presentiegelden. De afdeeling Ede van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond heeft voor de jaarvergadering van dien Bond het volgende voorstel ge daan „De algemeene vergadering ver zoekt de Tweede Kamerfractie het initiatief te nemen tot een voor stel, beoogende wijziging te bren gen in de vergoeding voor Kamer leden, welke meer in overeen stemming dient te worden ge bracht met het aantal bijgewoonde zittingen." Het Hoofdbestuur ontraadt de aanneming van dit voorstel. Terecht zegt de „Avp." „In de eerste plaats is een der gelijke wijziging niet te bereiken zonder Grondwetsherziening. Art. 90 der Grondwet bepaalt de scha deloosstelling op f 5000 (voor den President op het dubbele). Wat de afdeeling Ede wil, is het be drag bepalen in verhouding tot het aantal bijgewoonde vergade ringen. Doch hiervoor is geen afdoende regeling te vinden. Wie controleert of een lid, na getee- kend te hebben, ook werkelijk blijft? Men kan de presentie lijst teekenen, en heengaan. Dit geschiedt veelvuldig. Een beter criterium zou zijn het deelnemen aan de stemmingen, maar ook dit heeft allerlei bezwaren." Het best zou o.i. zijn, geen salaris, maar flink presentiegeld met contröie aan de deur. Hier zou best een goed betaalde en betrouwbare controleur op over schieten 1 Maar zoolang de heeren hun eigen diensten hebben te waar deuren en hun eigen salaris heb ben te bepalen, zal „net baantje" wel goed betaald blijven. K.n dat hier ook l Naar gemeld wordt, zuilen de geabonneerden op de gemeente lijke radio-distributie in Den Haag reeds in het begin van de volgen de week van een storingvrije ont vangst op de 298 mete;-golf kun nen genieten. Van een particuliere radio distri- buant te Bussem, waar een zeer zuivere ontvangst bestaat, wordt over een speciale lijn naar de residentie doorgezonden, waar de verdere distributie naar de ge- abonneerden plaats heeft. Ook de gemeentelijke radio distributies te Alkmaar, Zutfen, Apeldoorn, Nijmegen, Deventer en Hoogeveen ontvangen reeds via den Bussumschen exploitant De directie van den gemeente lijken telefoondienst wacht nog slechts op de bekrachtiging der gevoerde onderhandelingen door den directeur-generaal der P.T T. Wederom blijkt hieruit, dat de Telefoon directie er steeds op uit is, haar radio-distributie zooveel mogelijk te vervolmaken. De aardappelmeelindustrie. In een conferentie van 26 burge meesters uit Groningen, Drenthe en Overijssel is de noodtoestand in de aardappelmeelindustrie be sproken, alsmede de malaise die hiervan voor de geheele streek het gevolg is. Er werd besloten een adres te zenden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Landbouw en Arbeid, waarin deze toestand wordt belicht. Als middel om tot een oplossing te komen wordt aangegeven 10 pCt. aardappel- bloem te laten verwerken in het wittebrood. De Commissarissen der Konin gin in Drenthe, Groningen en Overijssel zullen aangezocht wor den zich voor deze aangelegen heid te interesseeren. AXüL, 11 Novemb®r 1#30. Aanst. Donderdag zal alhier om half twee uur openbare ver gadering worden gehouden door den gemeenteraad, waarin de volgende punten zullen worden behandeld 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming keurmeesters en arbiter voor de jaarmarkt. 4.a Verzoek van Fr. Dieleman om een perceel grond te koopen in de Prins Hendrikstraat. b. Alsvoren van P J. van Bendegem-Koole i.d. Juliana- straat. c. Alsvoren van J. C Kense te Oostburg i.d. Prins-Hendrikstr. 5. Voorstel inzake het woon wagenkamp. 6. Voorstel tot uitbreiding van het slachthuis. 7. Voorstel tot verlenging van de huur van het terrein voor de schietbaan. 8. Aanbieding van de reke ning van het grondbedrijf, dienst 1929. 9. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de gemeente rekening, dienst 1929. 10. Voorstel tot vaststelling van een begrootingswijziging, dienst 1930. 11. Reclame schoolgeld. 12. Behandeling van diverse begrootingen, dienst 1931, waarbij in behandeling komen wijzigin gen van enkele belastingveror deningen. De meisjes met hun speld jes en busjes hebben jl. Zater dag weer hard hun best gedaan om de dubbeltjes voor „Zonne gloren" binnen te halen. Ze hadden totaal f 98,78, waarop het comité met dankbaarheid aan gevers en medewerkers terug ziet. Kalksalpeter. We gelooven niet, dat er jl. Zaterdag boeren en handelaars op de markt waren, welke niet getrokken werden tojr de minia- tuurfabriek van kalksalpeter, welke in een der zalen van „de Graanbeurs" was opgesteld van wege het land- en tuinbouw- bureau der 1. G. Farbenindustrie A G te Amsterdam Behalve door de opstelling werd ook door een zeer duidelijke uiteenzetting het begrip bijgebracht, dat de fabri cage drzer meststof ge c liedt door een zorgvuldige behande ling van salpeterzuur en kalk steen, waardoor e.n brij of laag van kalksalpeter ontstaat, die na een zuiveringsproces weer als een korrelige massa wordt ver strooid, zoodat op den duur het product wordt verkregen, dat in silo's opgeslagen wordt, vanwaar 't wordt opgezakt om naar de land bouwers te worden verzonden, die er een uitstekend en goed koop hulpmiddel inzien, om hun productie aan granen, enz. te verhoogen. Wegens den hoogen water- s'a ;d heeft men te Ossenisse de R K. school moeten sluiten, om dat de leerlingen de school niet konden bereiken. Zelfs hebben sommige men- schen hun huis moeten verlaten en bij anderen onderdak moeten vragen. Te Overslag poogden Zon dagmiddag een dertigtal ingezete nen van Belgisch Overslag een dijk door te steken teneinde het overtollige water naar Neder- landsch Overslag te spuien. De plaatselijke politie stelde zich in verbinding met de gendarmerie van Wachtebeke en wist zoo doende dif onheil te voorkomen. Z. Koer. Goed algeloopen. Woensdagmorgen had nabij het Zwaantje een ongeluk plaats. Een wagen, bespannen met twee paarden kwam de tram tegen, welke een wolk van rook op den weg naliet. Naast de tiam kwam een auto uit Axel, die door dien rook den wagen niet opmerkte. Een botsing was onvermijdelijk. De auto raakte eerst het bijde- handsche paard en daarna den wagen, zoodat de paarden los van den wagen kwamen. De voerman kon door uit den wagen te sprin gen de paarden nog in bedwang houden. Beide voertuigen liepen averij opde bestuurders kwa men met den schrik vrij. Naar de Tarn. Crt. meldt, doet de politie onderzoek. Te Graauw wordt de broodprijs met 1 ct. per K G. ver laagd. Bij Kon. besluit is met in gang van 18 Dec. a.s. benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groot- en Klein-Baarzande, de heer D. H. van Zuyen te Breskens De waterleiding. Donderdag is onder de leiding van den Commissaris der Konin gin een vergadering gehouden van de besturen der gemeenten die zich bereid verklaarden toe te treden tot het kleinere water leidingplan (3 of 8 gemeenten.) Uit de besprekingen bleek, dat, voorloopig moet worden afgezien van de waterleiding vanhet Weste lijk deel, en is alleen overgeble ven de uitvoering van het plan voor de gemeenten Ter Neuzen, Sas van Gent en Huist. Reeds is een verzoek gericht tot de Provinciale Staten, voor het verleenen eener risico garantie. Naar gemeld wordt is door den heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, een adres gericht tot de Staten, waarin hij verzoekt aan het waterleidingplan geen steun te verleenen, op grond dat hij nog steeds de meening koestert, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen voor een waterleiding geen water aan wezig is. Door Ged. Staten is met ingang van 1 Jan. 1931 benoemd tot goederenklerk bij den Prov stoombootdienst te Terneuzen de heer F. G. M. Goedhals, aldaar. De marechaussee te Sluis kil heeft j I. Zaterdag in zijn wo ning aldaar aangehouden, een Italiaan wiens uitlevering door de de Belgische Regeering wordt gevraagd, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een ernstig zedendelict. De Provinciale Stoombootdienst in Zeeland. Volgens de rekening over 1929 bedroegen de uitgaven van de stoombootdiensten op de W.- Schelde f646.639.17 en de ont vangsten f472.384 92, alzoo een tekort van f 174.254.25, voor 1931 wordt een tekort geraamd van f252 550. In 1929 leverde alleen de lijn Vlissingen—Bres kens een goed slot op en wel van f3194.72. Op de lijn Vlis singen—Neuzen was het tekort f52 395 65, op die van Neuzen naar Hansweert f64572 93, op die van Hansweert naar Wal soorden f37.985.77 en op den tramdienst Vlake Hansweert f 22494.62. De dienst op de Oosterschelde leverde een tekort op van f4130 42 voor 1931 wordt f 17.000 kwaad slot geraamd. De veerdienst Kortgene Wol- phaartsdijk bracht voor de pro vincie een goed slot van f 16044.32 en de veerdienst Veere Kam perland een kwaad slot van f 108086. Het reservefonds der boot diensten steeg van f937.250 tot f 1.618 426. Het blijkt dus weer, dat on danks de verbinding van de tram Hoedekenskerke—Goes het traject Nmzen Hansweert weer het grootste tekort geeft op de stoombootdiensten. Zal dit tekort ondervangen worden door opheffing van de tram Hansweert—Vlake Dan kan de lijn Walsoorden—Hon- tenisse de strop krijgen. Te Hulst is tijdens de af wezigheid van de bewoners Za terdag avond ingebroken in de woning van den heerj. W. Toen de bewoners omstreeks 11 uur thuis kwamen, vonden zij enkele ruiten van een glazen afdak stuk, waar de ongewenschte gasten klaarblijkelijk door heen getrapt hadden bij hun poging om langs een bovenraam de woning bin nen te dringen, daar dit hun blijk baar door de achterdeur niet ge lukt was. Een door de politie ingesteld onderzoek leverde tot heden geen resultaat op. Ook kon niet worden geconstateerd, dat iets vermist werd. St. Jansteen. Zaterdag werd alhier onder voorzitterschap van dhr. P. C. van Helsland een buitengewone ver gadering gehouden van vlassers, waarin de heer P. H. Geirnaerdt, burgemeester dezer gemeente op- tradt als voorganger en wees op het groote belang, dat de gemeen te heeft bij de vtasindustrie. Spr. heeft dan ook met het oog op de toekomst bereids in overleg met het bestuur der vereeniging voor stellen geformuleerd en ter ken nis gebracht van autoritieten. Ten einde niet alleen het be stuur, maar ook de meening der leden te hooren. was deze ver gadering belegd en ontstond een levendige gedachtenwisseling, waaruit in 't bizonder bleek, hoe deze pogingen door den burge meester ingesteld op prijs werden gesteld. De vergadering was ondanks het late uur zeer druk bezocht- Met blijdschap werd ook ver nomen, dat verschillende der be handelde punten bij de Regee ring in goede aarde waren ge vallen. Als het zaad nu ont kiemt, dan is er nog veel hoop op goede vruchten. Ketclcmtploffing. Vrijdagmiddag werd Selzaete verrast door den slag van een hevige ontploffing bij een der fabrieken. Angstig vroeg men zich af, wat het zijn mocht. Het bleek, dat een gascompressor van de cokesfabriek was gesprongen, juist toen de aflossing van het werkvolk plaats had. Dit was een geluk, want daardoor werd het getal getroffenen beperkt tot 5 personen. Direct werd genees kundige hulp gehaald, die spoedig aanwezig was. De gewonden waren 2 personen uit Selzaete, 1 uit Eecloo, 1 uit Wondelgem en 1 uit Bouchaute. Ofschoon ernstig gewond, was er geen gevaar voor hun leven. Anderen bekwamen nog lichte kwetsuren. De materieele schade is aan zienlijk. Het geheele dak werd stukgeslagen. Gevonden. Aan ons bureau werden als gevonden opgegeven de onder staande goederen, welke verkrijg baar zijn aan de daar achter staande adressen Rijwiel-belasting plaatje. Kazerne Kon. marechaussée. Handelsregister. In de week van 20 '27 Octo ber werd bij het Bureau der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren aangifte gedaan van da volgende inschrijvingen Coöperatieve Nieuwvlietsche Roomboterfabriek U A., Nieuw- vliet. Voorzitter: iz. van Cruy ningen Zuidzande. Bestuursleden: C E. v. d. Hemel, GroedeA. A. Dusarduijn, BreskensD. Erasmus, Cadsand en A. J. Pro voost, Nieuwvliet, Secretaris- Penningmeester. A. Iz; Leen- houts, Retranchement. N.V. Uitgevers Maatschappij „Neerlandia", Hulst. Bedrijfslei der J. W. H. Zoetmulder, Breda. Wijzigingen Van Heel Co., Nieuwstraat 16, bankiersbedrijf en graanhan del. Proc. A. van dor Valk ont slagen. Nieuwe proc. J. C. Da gevos Ophelflngen Roomsch-Katholieke Coöpera tieve Verbruiksvereeuiging „St. Eloy", Oostburg, Langestraat 52. Sportnieuws. Voetbal. De Axelsche voetballers hebben Zaterdag getoond kranige pioniers te zijn. Tot den avond zijn de jongens in de weer geweest om een soliede hulpbrug te bouwen over den grooten waterpUs( die den toegang tot hun terrein af sneed. De wedstrijd tegen Vlissingen 11 voor de 3e klas van den K. N. V. B kon dus doorgang vinden en zooals we verwachtten, zijn de Scheldestadbewoners met een nederlaag naar huis gestuurd. De cijfers (3 1 voor Axel) zijn nog gunstig voor de bezoekers; indien de Axelsche voorwaartsen wat beter en gelukkiger hadden geschoten, zouden waarschijnlijk wel dubbele cijfers bereikt zijn. Bovendien stond in het Vlissing- sche doel eer. slanke jongeling, die zijn vak verstond en er een menigte schoten van zwaar en licht kaliber uithield. De andere verdedigers stonden hem trouw ter zijde, vooral na de rust tijdens de hevige Axelsche aanvallen. Onze stadgenooten begonnen met den wind tegen, doch waren over 't algemeen toch sterker. Na een kwartier maakte de links binnen er 1—0 van; een poosje daarna ving de rechtsbinnen een voorzet van links ineens op en bracht den stand op 2- 0. Kort voor de rust hadden de Vlissin- gers met een hunner aanvallen succes en verkleinden daardoor den achterstand tot 2 1. De tweede helft bood een vrij eentonige strijd Axel bijna door loopend aanvallendVlissingen stug verdedigend, daarbij af en toe snel uitvallend, met welke aanvallen de Axelsche verdedi ging echter wel raad wist. De Vlissingsche keeper stond als een rots in de branding en hield er zelfs tot tweemaal toe een straf schop uit. Een paar doelpunten van Axel werden ongeldig ver klaard, als zijnde niet gemaakt volgens alle regelen der kunst. Ten slotte wist de Axelsche mid denvoor zich door de Vlissingsche verdediging heen te wringen en met een hard schot den eindstand op 3—1 te brengen. Axel II speelde voor den Z.V.B. te Lamswaarde tegen Oranje. Over het terrein aldaar waren onze stadgenooten niet best te spreken. Behalve dat het uiterst glibberig was, waren ook nog sporen aanwezig, die er duidelijk op wezen, dat het terrein niet enkel gebruikt wordt om er op te voetballen, doch ook dienst doet als voederplaats voor her kauwende viervoeters en knor rende krulstaarten. De voetballers van Lamswaarde wonnen den wedstrijd met de merkwaardige cijfers 6—5. Op de Maai onder Hendrik Ido Ambacht voer sen sleep met twee Rjjnaken. Op het achterste schip, een Duitsche Rijnaak, ge beurde een ongelukje, waardoor de vrouw vau den schipper dus danig schrok, dat ze niet meer wist, wat ze deed en over boord sprong. De knecht van den schipper sproüg de vrouw on middellijk achterna en hield baar ongeveer tien minuten boven water. Inmiddels was op het hulpgeroep de motorboot „Oving III", kapitein M. Westbroek, toe geschoten, waarna de beide dren kelingen aan boord werden ge haald eri*' naar het Rynschip teruggebracht. - Bij het schoonmaken van een gastoestel ten huize van de familie S te Delft, werd de 16- jarige dienstbode, doordat waar schijnlijk de gasleiding is losge gaan, bedwelmd. Dr. Waszink wist haar weer by te brengen. De politie, die met een zuur stofapparaat ter plaatse was ge komen, behoefde geen hulp te verleenen. - Te Doetinchem is het 8- jarig zoontje van den heer Kop- mels in den Oude-IJsel gevallen en verdronken. - Te Albergen is de kapitale boerderij van de wed. J. van der Aa tot den grond toe afgebrand. De inboedel, de oogst, een var ken en een toom kippen kwameü in de vlammen om, Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbe kend,

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2