Niemeijers Binnenland. iDeeranbaai-Tflbak Landbouw. Gemengd Nieuws. de vliegenier Dash eenige ern stige oogenblikken heeft door gemaakt. Een jongedame maakte als passagier den tocht mede. Op 1000 voet hoogte begon zij te gillen en onzinnige gebaren te maken. Gelukkig wist men haar tot bedaren te brengen. Toen zij echter opnieuw begon, sloeg de vliegenier haar bewus teloos. Zoo snel mogelijk is hij teen gedaald. Spoedig was de poiitie met een dokter ter plaatse. In het taschje van het meisje vond men een pakje vergif en een briefje, waarin zij schreef, dat zij zelfmoord wilde plegen. Wie zij is weet men niet, zoo dat zij onder strenge bewaking gehouden wordt, totdat haar familie bekend is. Men kan zich begrijpen dat Dash blij was toen hij van haar verlost was De uiterste wil. Zooals men zich zal herinne ren, stierf de vader van den beroemden aviateur Kingsford Smith enkele dagen, nadat zijn zoon erin was geslaagd over den Atlantischen Oceaan te vlie gen. In overeenstemming met den wensch van zijn vader zal Kings ford Smith thans de asch van den overledene boven de Stille Zuidzee neerwerpen. eens met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi,«acht en roosvrij UW haar wordt. Purolzeep is evenals4 Parol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Waterstaatsbegrooting. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Wa- terstaatsbegrooting is gevraagd, of reeds een beslissing is geno men ten aanzien van de scheep vaartkanalen in Zeeuwsch Vlaan deren, met name van een kanaal van Axel naar Hulst. In de memorie van antwoord betreffende de vorige begrooting, deelde de Minister mede, dat de vraag in overweging was geno men of de kosten daarvan wel te verdedigen zouden zijn en of Zeeuwsch-Vlaanderen niet door uitbreiding van het tramnet ware te helpen. Gevraagd werd, of hieromtrent reeds een beslissing is genomen. Door verscheidene leden werd betreurd, dat voor uitbreiding van de haven te Ter Neuzen slechts een memoriepost is uitgetrokken. Da uitvoering van dit werk moet spoedig ter hand worden geno men, te meer waar Gent zijn ha vens verbeterd heeft. Zij vroegen, of de Minister bereid zou zijn een bepaald bedrag daarvoor in de begrooting op te nemen, b.v. voor den aankoop van gronden, hetgeen in het belang van het Rijk is, om speculatie te voor komen. De hier aan het woord zijnde leden betreurden ook, dat slechts een beperkt plan zal wor den uitgevoerd, terwijl een groot plan reeds lang gereed ligt en de voorkeur verdient. Naar hun mee ning moet de haven van Ter Neu zen thans afdoende worden ver beterd. De noodzakelijkheid is bepleit eener breedere brug overdeOoste lijke kanaaiarm te Ter Neuzen. Maatregelen werden gevraagd tegen verzanding der haven van Philippine en van het tot die haven toegang gevende Axelsche Gat. Opnieuw is aangedrongen op clectrificatie van de kanaalbrug- gen te Sluiskil en Sas van Gent, aangezien de tegenwoordige toe stand dikwerfs moeilijkheden ver oorzaakt, ook voor de werklieden die zich naar hun werk moeten begeven. Gevraagd werd naar de mogelijkheid die bruggen op de drukke tijden van passage geslo ten te houden. Acht millieen. Op het einde van dit jaar zal de gewone tienjaarlijksche volks telling worden gehouden. En dan zal het resultaat wel uitwijzen, dat ons vaderland over de acht millloen inwoners is uit gekomen. Tien jaar geleden wees de uit slag een bevolkings cijfer aan van 6.865 314. Bijna zeven millioen dus. Inmiddels bleven we daarna beschikken over de gegevens der bevolkingsregisters, die elk jaar worden vastgesteld Deze brach ten het cijfer op het eind van het vorig jaar in totaal op 7.832 911. Het accres over 1930 zal stellig van dien zijn, dat we de 8.000 000 overschrijden. Het cijfer vormt uitteraard een voortdurende stijging. Over de laatste eeuw waren, in millioenen uitgedrukt en afgerond, de resul taten der volkstellingen deze 1830 2.61 1840 2.86; 1850 3.05; 1860 3.30; 1870 3.57; 1880 4.01 1890 4.51 1900 5.10; 1910 5.85; 1920 6.86. In juist een eeuw tijd zal de bevolking van ons land met on geveer 4.4 millioen zielen toege nomen zijn, of met 168 pet. Sterke stijging Inlandsch vleesch Blijkens een brief van den mi nister van Defensie, ingekomen bij de drie centrale landbouw organisaties, heeft de minister van Defensie beslist, dat op 19 November a.s. een inschrijving voor de levering van uitsluitend inlandsch rundvleesch zal worden gehouden ten behoeve van de soldatenmenages en de militaire hospitalen gedurende het tijdvak van 1 Januari 1931 tot en met 31 Juli daaraanvolgende. Dit bericht zal met groote in stemming ontvangen worden in de kringen van den landbouw, omdat hieruit blijkt, dat de mi nister van Defensie, die reeds in Mei van dit jaar beslist had, dat gedurende het tweede halfjaar van 1930 uitsluitend inlandsch rundvleesch voor levering aan het leger in aanmerking zou komen, op den ingeslagen weg wenscht voort te gaan. Geen kalenderhervorming. Men weet, dat er plannen tot kalenderhervorming aan de orde zijn. De zaak is zelfs reeds in den Voikenbond aanhangig ge weest. Zij zijn van tweeërlei aard. Er is een beperkt, partieel plan, om Paschen (en dus ook Pinksteren) voortaan op een vasten dag te stellen, b.v. den eerste of tweeden Zondag in April. Er is een groot, algemeen pian, om de geheele jaar-indeeling te wijzigen, b.v. 13 maanden, elk van 4 weken, of 12 evenlange maanden met z g. bianco-dagen. Wij gaan op de bijzonderheden nu verder maar niet in. Vooral niet, n.u gemeld wordt, dat de studie-commissie, welke zich hier te lande onder presidium van dr. A. A. Nijland heeft gevormd, weinig instemming met het groote plan onder ons volk heeft gevonden. Tegen het kleine (Paschen en Pinksteren) zijn over het algemeen geen ernstige bezwaren, maar de radicale verandering van den ka lender is, voor zoover er geen onverschilligheid voor bestaat (want het vraagstuk gaat feitelijk langs de groote massa heen) op zeer aanzienlijken tegenstand ge stuit. Een zoo diep ingrijpend iets als kalender-hervorming, die ge durende de gansche geschiedenis der menschheid slechts enkele malen is ondernomen, mag zeker niet worden doorgezet, of er moeten zeer overwegende redenen vóór pleiten. Die redenen zijn er hier niet, en uit hetgeen men zoo hier en daar hoorde, kan men wel concludeeren, dat ons volk van de kalender-hervorming zeer weinig moet hebben. De Do X. De vliegboot D. O. X is Woens dag te 8 uur 10 uit de hal te Altenrhein naar buiten gebracht en op het Meer van Constanz geankerd. Om 10 uur 10 kruiste het toe stel boven dit meer om de mo toren voor de laatste maal te probeeren. Na de motoren voldoende te hebben ingevlogen, startte de Dorniervliegboot om 11.27(10.47 A'damsche tijd) voor de vlucht naar Amsterdam. De D. O. X. vloog in Noorde lijke richting en volgde den loop van den Rijn, om boven het Zwarte Woud te verdwijnen. Met het oog op het snelle in vallen der duisternis werd be sloten niet naar Scheveningen te vliegen, doch de commandant wilde via Utrecht omstreeks 4 uur Amsterdam bereiken. In Scheliingwoude was alles paraat voor de ontvangst van de Do X. Er heerschte een opge wekte stemming door het feit, dat het thans zeker was, dat 's we- reld's grootste vliegboot door de lucht naar Amsterdam zou komen. Op het water koersten 2 pol i- tie-booten, die het vaarwater vrij moesten houden, opdat een vei lige daling van de Do X ver zekerd was Te 3 50 uur is de Do X Arnhem gepasseerd, Duizenden sloegen dit bijzondere schouwspel gade. De vliegboot verliet hier het water en ging in N. W. richting direct op Amsterdam aan. De Do X is dan ook om 4.30 aldaar aangekomen. De tocht is uitstekend ver- loopen. Volgens de draadlooze mededeelingen van den gezag voerder was alles wel aan boord. De motoren liepen uiistekend en de boot lag prachtig vast in de lucht. Het weer werd beter toen de Nederlandsche grens werd bereikt. Duizenden zijn getuigen ge weest van de aankomst van de zoo lang verbeidde Do X. Majes tueus vloog de grootste vlieg boot ter wereld over de stad om weldra in de buurt van het marine-vliegkamp te Scheliing woude neer te strijken. De bemanning werd een enthou siaste ontvangst bereid. A.X£L, 7 November 1830. Wat de hooge waterstand be treft doet onze gemeente voorde omgeving niet onder. Zelfs de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" geeft heden een kiek van de ondergeloopen landerijen, waar uit het weiland aan den Buthdijk niet te enderscheiden is, om nog niet te spreken van den omvang, die de Groote en Kleine Kreek hebben gekregen. In aansluiting met achter staande advertentie willen we nog even de aandacht vestigen op de demonstratie, die morgen alhier zal worden gegeven van de fa bricatie van kalksaipeter. We zagen zoo terloops de opstelling van de toestellen, die te zamen een miniatuurfabriekje vormen en zonder er verder nader over uit te wijden kunnen we voorai landbouwers en handelaren een bezoek daaraan ten zeerste aan bevelen Het is werkelijk inte ressant voor belanghebbenden. Bij Kon. besluit is be noemd tot leeraar aan de R.H B.S. te Veendam, D. W. F. Rommel, te Neuzen. Bij Kon. besluit is de in genieur van den Rijkswaterstaat ir. G. Giltjes te Ternenzen, bevor derd tot hoofdingenieur. o Friesche j 1Ö et 15 ct. tëet. I)) 10 ct. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Oct. 1930: Brieven Binnenland. 1, Hoofd arbeidsinspectie, Dor drecht. 2. Mej. J. Buijze, Weesperkar- spel. Brieven Buitenland. 3. Signor Marzocchi Luigi, Viella Volla, Aran, Spagna. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Predikbeurten te Axel. Zondag 9 November 1930. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91 j ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. J. S. Posf. 's Av. 6 Dhr. J. Dols. Geref. Gemeente. Voorm 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Sportnieuws. Voetbal. Indien de hooge waterstand, die den gewonen toegang tot het terrein onmogelijk heeft gemaakt, het eenigszins toelaat, zal Axel I hier Zondag den strijd aanbinden tegen Vlissingen II. Vorige week hebben de Oranjemannen reeds in een halven wedstrijd in storm en striemendtn regen getoond, dat ze van pian zijn hun mannetje te staan in de 3e klas van den Kon. N V. B. We kunnen dan ook niet anders verwachten, dan dat ze den voetballers uit de stad van M. A. de Ruyter wel een broekje zullen aanpassen. Axel II toert naar Lamswaarde en zal daar trachten een of twee veeren te bemachtigen in den strijd tegen de voetbalvereeniging Oranje aldaar. Keuring van uien. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat aanvragen voor keu ring van voor uitvoer bestemde uiten moeten worden gericht tot de na te noemen adressen voor Schouwen en Duiveland aan C. O. J. Hendrikse, Zierikzee, tel. 188; voor Tholen en St. Philipsland aan J. W. Elenbaas, St. Annaland, tel. 7; voor N. er. Z - Beveland en Walcheren aan P. Kasse, Middel burg, tel. 181 voor Zeenwsch-Vlaanderen aan S. I. de Braai, Terneuzen, tel 52. Crisisvergadering. Minister komt niet. Vanwege den Chr. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen (W.D.), Gewestelijke afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, Kring Huist van den Noord-Brabantschen Chr. Boe renbond, Kring Zuid-Beveland van den R.K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond en de Zeeuw- sche Landbouw-Maatschappij zal een crisisvergadering worden ge houden-op Woensdag 19 Novem ber a.s., des voormiddags 11.15 uur in het Schuttershof te Goes. De agenda vermeldt: 1. Ope ning door der. voorzitter, den heer mr. P. Dieleman Bespre king van den algemeenen toe stand van den landbouw in Zee land, in te leiden door de hee- ren C. P. Vogelaar te Krabben- dijke en A. H. de Milliano te Watcrlandkerkje3. Bespreking van den toestand van de suiker bietenteelt, in te leiden door den heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes 4. Besprekingen den financieelen toestand van de landbouwers, in te leiden door den heer ir. J. Siebenga te Goes 5. Gedachtenwisseling over de gehouden inleidingen en verdere besprekingen 6. Conclusie 7. Rondvraag en sluiting. Er zijn pogingen aangewend om op deze vergadering ook den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw tegenwoordig te doen zijn, teneinde Z.Exc persoonlijk van de grieven te kunnen overtuigen. Naar we ver nemen, lullen die pogingen slechts in zoover slagen, dat niet de Minister, maar wei een ver- egenwoordiger van zijn de a - iement aanwezig zal zijr. De vergadering is voorts toe gankelijk voor alle leden van bovengenoemde organisaties. Aan de besprekingen zu len kunnen deelnemen a. de vertegenwoordigers van de bovengenoemde organisaties; b de afgevaardigden van de kringen en afdeelingen c. de leden van bovengenoem de organisaties d. genoodigden. De te houden inleidingen zul len ieder circa 20 minuten duren. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Brutale jsweelen 'ielstal. Maandagmiddag ongeveer half één vervoegden zich bij de ju- weliersflrma Speijer en Co. te 's Gravechage twee dames en twee heeren, allen zeer ch que gekleede personen. De .heeren", die ongeveer 35 40 jaar oud leken, droegen lange ulsters rm t donkere gleufhoeden. De „dames" waren jonger, flink gepoederd en hadden zwaar rood geverfde lippen. Zij droegen kostbare lange donkere bont mantels De heer Speijer stond het viertal personen te woord. Ge vraagd werd, in gebroken Duitsoh naar paarlen-colliers. Verschil lende tableaux werden getoond, maar er scheen geen keuze te zijn. Terwijl nu nog meerdere tableaux werden gehaald, schynt het gezelschap kans te hebben gezien, 4 paarlen colliers, 31o»se brillanten en 1 paar paarlen oor knoppen in wit-goud vervat, weg te nemen en ijlings te verbergen. Tenslotte verklaarden de be zoekers uit de collectie geen keus te kunnen doen, waarna zij uiterst kalm en beleefd het magazijn verlieten. Toen nu de heer Speijer zijn tableaux wilde ordenen, en op ruimen, kwam hij tot de ontdek king voor eeD totale waarde van 20 mille beslolen te zyn. Aanstonds waarschuwde hij de politie, waarna by tevens al zyn collega.s-juweliers telefonisch van het gebeurde op do hoogte stelde. Een vrij uitvoerig aignalment werd aanstonds door de politie verspreid, terwijl alle grenssta tions werden gealarmeerd. Het huisraad op straat. Omstreeks middernacht ont stond in de rue de Bretagne te Parys, waar het op dit uur nog zser druk is, plotseling een groote oploop voorde huizen aldaar. Het bleek, dat een der vensters van de vijfde étage was opengescho ven, waarvoor een vroaw stond, die dreigende gebaren maakte naar de toeschouwers op de straat. Plotseling greep se een fauteuil en wierp dit meubelstuk door het venster op straat. Weldra volgden tafel, stoelen, kortom het geheele op deze étage aan wezige huisraad. De getuigen van deze zonderlinge ontruiming hadden zich bytyds in veiligheid weten te stellen en sloegen dezs gebeurtenis op eerbiedigen af stand gade. De onmiddellijk ge waarschuwde politie slaagde er in de vrouw te arresteeren Daar zy krankzinnig was, is zy naar een gesticht overgebracht. Groote schade. Te Iz=>gem (B is een borstel- fabriek door onbekende oorzaak afgebrand. Groote voorraden zy a verloren gegaan. De schade wordt geraamd op een halt mil lioen francs. Te Leuze heeft een hevige ontploffing plaats gehad in een textielfabriek. De door deze ont ploffing ontstane brand ver woestte de geheele fabriek, Vijf meisjes zijn zwaar gewond. PER HALF ONS

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2