f19.500 uit het Prov. wegenfonds kan worden terugbetaald. Al onderschrijven üed. Staten gaarne, dat het Bureau voor Kinderbescherming te Amsterdam voor velen van nut kan zijn, zoo zien zij daarin geen direct pro vinciaal en zeker geen Zeeuwsch belang en stellen zij voor afwij zend te beschikken op het verzoek om subsidie. Naar aanleiding van het rapport, uitgebracht door de Commissie inzake de verbetering van het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Holland en Noord- Brabant en wel in het bijzonder betreffende de veren Zijpe—Anna Jacobapolder en Numansdorp Willemstad, stellen Ged. Staten voor ten behoeve van de verbe tering der vaartuigen en aanleg plaatsen op genoemde veren voor éénmaal een bedrag beschikbaar te stellen van f 15-892 en aan de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij voor den tijd van 3 jaar een jaarlijksche bijdrage toe te kennen van f 10.150 in de kosten van exploitatie dier veren. Ged. Staten doen dit voorstel niettegenstaande zij zich niet ge heel met de ontworpen plannen kunnen vereenigen en nog niet bekend is of de Minister daar mede genoegen neemt. Zij doen dit echter om de totstandkoming van verbetering te bespoedigen en omdat zij meenen, dat een half ei beter is dan een leege dop. AXEL, 4 November 1880. In den tijd dat de nieuwe aardappelen rijpen, hoort men de verkoopers nogal eens tegen elkaar opbieden door middel van den omroeper en is dit dus iets gewoons. Maar toen dit gisteren gebeurde aangaande het artikel blauwe druiven, die eerst voor 25, later door den omroeper voor 20 en later door een concurrent weer voor 15 cent per belleman werden te koop geboden, kan zeker wel als een bizonderheid worden gemeld. De fruitwinkels waren intus- schen gauw uitverkocht. Alhier is een afdeeling ge sticht van de „Vereeniging Ar beiders Radio-Amateurs", oftewel de V. A. R. A. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een partijtje graan en zaad, dat geborgen was op de Axelsche Vlakte en toebe hoorde aan K. Hamelink, te Axel- Sassing. Ofschoon gedeeltelijk verzekerd, wordt de schade toch nog op een paar honderd gulden geschat. De politie doet onder zoek. In de Kerkdreef had alhier gisteren weer een autobotsiDg plaats, doordat een auto uit de Schoolstraat kompnd een andere auto uit de Oosterstraat komend ontmoette en de straat op dat gedeelte eigenlijk te smal of te kort is om de regels van den weg behoorlijk te volgen. Loop der bevolking. Gedurende de maand Oct. zijn in deze gemeente Ingekomen: Jan B Fonrfse, onderwijzer, Kerkdreef E 91, van Stavenisse. Frans van Kampen, hande laar, Nieuwstraat G 70, van Hilversum. Jan Dieleman en gezin, ar beider, Kanaalkade A 98c, van Aardenburg. Hubrecht J. Fchout, mare- chaussée, Buthdyk J 16, van Ril'and-Batb. Geertrui Dregmans, zonder beroep, Noordstraat B 67, van Kapelle. Dingeman J. Oggel, idem, Noordstraat B 17, van 's-Gra- venhage. Mameli Goffredo en gezin, opzichter, Sluiskil P 71, van België. Aarnout P. Pujjpe, machinist, Sluiskil P 36a, van Rotterdam. Bernardin J. Koevoets, ban ketbakker, Zeestraat A 113, van Antwerpen. Jan Wiest, los arbeider, Oude Wjjk V 1, ?an Amsterdam. Johan van Noppen, bank werker, Julianastraat E 130, van Ooitburg. Pieternella J Kiel, huishoud ster, Julianastraat E 186, van Goes. Corns. M?nh*ere en gezin, land\ kn., Eorste-Verkorting 4, vaD Stavenisse. Alrianus van Tiggele, smid, Sluiskil P 65 ged., van Ter- neuzen. Pieter Jansen en gezin, tim merman, Kijkuit L 2, van Ter- neuzen. Margaretha M. Naessen», zon der beroep, Kanaal K 25a, van Stekene. Anna de Rijk, zonder beroep, Gentsche Vaartstr. C 77 ged., van Hengstdijk. Willem J. van Petegem, brood- baxker, Sassing Q, 13, van Hoek. Vertrokken: Minikns L. van Liore, brood bakker, Weststraat D 58, naar Hoek. P. Donze en gezin, arbeider, Kijkuit K 52, naar Terneuzen. Antonie Schmidt, monteur, Sluiskil P woonbarak, naar Ter. neusen. Hendrik W. WeeDink, id., id., idem, naar Terneuzen M .A. Koole en gezin, ver lofhouder, Weslstraat D 67, naar Vlissingen. Cerillus F. Durinck, schip persknecht, Sassing Q 14, naar Honsenisse. Maarten M Millenaar, slager, Buthdijk J 18a, naar 's-Heer Arendskerke. Maria P. van Luyk, zonder beroep, Sassing Q, 13, naar Ter- neuzeD. Authonius Fr. v. d. Walle, zonder beroep, Noordstr. B 85, naar 's-Gravenhage. Em. Coone en gezin, veld- arbeider, Kijkuit K 49a, naar Koewacht. Margaretha Overdulve, zon der beroep, Kijkuit K 43, naar Zaansslag. Geertruida Oggel, zonder be roep, Noordstraat B 18, naar Eindhoven. Ant. Clae8sens en geaiD, zon der beroep, Walstraat C 40, naar Gent. Jacobus M. Wolfert, landar beider, Buitenweg H 4, naar Wieringen. Jacobus M. Zegars, landar beider, Buitenweg H 41, naar Wieringen. Raad van Terneuzen. Donderdag jl. ving de open bare raadsvergadering te 10 uur aan en eindigde s avonds om 9 uur, na een tweetal pause's. Men had dus nog meer dan een 8-urigen werkdag en men behoeft duB niet te vragen, of er een woordje gewi33eld is. Trouwens de behandeling van de begroo ting, de algemeene beschouwiug en enkel* andere punten, gaveD daartoe wel aanleiding aan raads leden, die meer doen, dan luis teren wat aoderen zeggen. Aangaande bet behandelde ontleenen we het volgende aan het kort verslag in de „Tern. Crt": Het voorstel van dhr. Colsen, dat de gemeenteraad zich zou uitspreken over de wenschelyk- heid, dat Sluiskil en omliggende buurtschappen een afzonderlijke gemeente zou vormen, word m« t 10 tegen 2 stemmen voor ken nisgeving aangenomen. Het denk beeld werd door dhr Colsen ver dedigd, met het oog op de ge makken (fer bewoners van Sluis kil en aangrenzende buurtschap pen, die nu voor verschillende zaken, b.v. voor betalen van belastingen en aangiften burger lijken stand naar de hoofdkom men der ter plaatse samenkomen de gemeenten Ter Neuzen, Axel en Westdorpe moeten gaan. Hij schatte voor de nieuwe gemeente een bevolking van ongeveer 2800 zielen, en koesterde, in verband met de alsdan binnen de grenzen vallende tabrieksondernemingen geen vrees voor gebrek aan de noodige belastingopbrengst. Het denkbeeld werd bestreden door dhr. Hamelink met het oog op de belangen van Sluiskil zelf. Dhr. Bedet sloot zich daarbij aan. Vastgesteld werd een nieuwe schoolgeld vflrordepiog, waarbij reductie wordt toegestaan voor meerdere kinderen uit een gezin die gelijktijdig de school bezoe ken. Afgewezen werd een verzoek om subsiaie van de R.K. sticht- ting „Moederheü" te Breda. In gewilligd werd het verzoek om de subsidie voor het ziekenhuis te Ter Neuzen te verhoogen tot f6000, eveneens om de subsidie voor Cur. bewaarschool te Ter Neuzen te verhoogen tot f 1500. Afgewezen werd het verzoek tot verhooging der subsidie voor de ,.K. bewaarschool te Sluiskil. Aangenomen werd een voor stel van dbr Colsen om aan de stichting voor R K. ziekenver pleging te Sluiskil een bijdrage toe te kennen van I 500. Naar "aanleiding van een ver zoek der Ccöperatieve Vruchten- veiling Zeeuwsch-Vlaanderen, om voor 1931 te mogen beschik ken over de voor 1928 en 1929 toegezegde subsidies ad f 500 in een bedrag van f 1000, werd besloten voor 1931 voorloopig f500 toe te staan. Bij de algemeene beschou wingen verklaarde de heer iamelink, dat het moeihik was, om de balans voor het college van Burg. en Weth. op te ma ken, aangezien dit zich niet met een werkplan had aangediend. Over het algemeen was hij ar over tevreden, en was het hem een voldoening, dat het voor de bestrijding van de uitgaven voor verschillende werken meer uit de gewoue inkomsten put en niet alles me8r met leenin- gen wil dekken. De heer Van Aken wenschte in verband met de heerschende malaise verschillende posten voor nieuwe werken uit de begrootiüg te zien verdwijnen en sprak zich voor de omset- tiog van het Burgerlijk Armbe stuur, dat z.i. niet in de goede richting gaat, in een inrichtiDg voor Maatschappelijk Hulpbe toon. Da heer Colsan beklaagde zich, dat hy over verschillende dingen vroeger verkeeerd was ingelicht. Een onderzoek had hem bewezeD, dut het wel moge lijk zou zijn, dat ook te Sluiskil eon secretarie zou worden ge vestigd, en men daar zelts ook wel zou kunne» trouwen. De gemeente-secretaris be streed, dat vroeger misleidende inlichtingen gegeven zijn. De heer Colse» verklaarde, dat ook de mededeeliDgen van den Voorzitter, met betrekking tot de technische bezwaren van hei leggen van een trottoir te Sluis kil langs den weg langs het kauaal ODjuist waren. Hij be pleitte opnieuw verbateriug van den Bansdenweg en van den weg door den Pierssenipolder. De heeren Geelhoedt en de Voorzitter wezen op de onmo gelijkheid om een en aader tot stand te brengen, door gebrek aan medewerking van de be trokken bewoners of de polder besturen. De heer Scheele meende dat men by de algemeene beichou wingen acht had moeten slaan op den algemeenen crisistoe stand, die h»t raadzaam maakt voorzichtig te zyn met het doen van groote uitgaveu voor nieuw werk, en het opdrijven van die uitgaven. In dit verband gispte by het in Gad. S.aten van Zee land, dat deze, van dien toe stand kennis dragende, toch tegen den wensch van de groote meerderheid der gemeenteraden, toch een jaarweddeverhooging hebben doorgezet, eu dan niet ten voordeele van de kleinste salarissen, maar juist het meest hebben verhoogd, diegenen, van wie gezegd kan worden, dat zij het niet noodig hebben. Hij raadt de verschillende partijen aan bij de a.s. verkiezingen voor de Staten eens onder de oogen te zien en zich voor de toekomst wel voorat te verge wissen welke alge vaardigden men voor lid van het Gedepu teerd college kan afvaardigen, opdat men er van gevrijwaard zal zijn, dat zulke maatregelen tegen den wil van bijna allen door eeu kleine groep personen wordt doorgezet. De heer De Jager be'oogde, dat de malaise niet in alle krin gen zoo diep doordringt. De heer Geelhoedt stemde toe, dat de wethouders zijn op getreden zonder programma. De Aerschillende politieke partijen die bebb n meegewerkt tot de keuze van dit college, hebben geen sfspraken gemaakt en ook niets van hun zelfstandigheid ingeboet. De Voorzitter behandelde in zijn betoog de malaiseklachteu en bleek daaromtrent zeer opti mistisch. De heer de Bakker maande aan tot voorzichtigheid in finan cieel opziet t. Besloten werd het presentie geld te verhoogen van 13 tot f 4 per zitting. Goedgekeurd werd een post voor centrale verwarming in het stadhuis. Het voorstel tot het aanschaf ten eener brandspuit van groote capaciteit, en daarvoor uit te trekken"! 9600, werd verworpen. Meegedeeld werd, dat een adres te wachten staat, verzoekende demping van het nog overige deel der gemeente haven. Dhr. Colsen drong bij Burg. en Weth. aan eens te overwegen het bouwen eener nieuwe open bare school te Sluiskil. By be sprak ook het verleenen van kindertoeslag aan het gems^nte- personcel. Opnieuw ingeleide uitvoerige besprekingen over verbetering van wegen te Sluiskil leidden tot de toezegging, dat Burg. en Weth. die nader zullen overwegen. In de avondvergadering werd nog besproken de omzetting van Burg. Armbestuur iu een college van Maatschappelijk Hulpbetoon. De Voorz. sprak als zij n meen ing uit, dat de werkelijke armen behooren by het Burg. Armbe stuur te blijven. Voor het ver leenen van steun aan maatschap pelyk hulpbehoevenden, zou men een commisie kunnen beLO?men. Ten slotte is de begrooting met algemeene stemmen vast gesteld op een eindcijfer van f243.718 76 voor den gewonen dienst en vaD f51.474 94 aan den kapitaaldienst. St. Jansteen. Men schrijft ons Donderdag jl. kwam de Raad dezer gemeente des Dam. te 6 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de heer P. H. Geir- naerdt, burgemeester. Secretaris de heer E Francken. Aanwezig waren de heeren De Buck, VergauweD, Ferket, Van Helsland, Stevens, Vael, Martinet, Scheffer, Ivens en Vinck Afwezig met kennisgeving dhr. Plasschaert. Na opening der vergadering en lezing der notulen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, vroeg dhr. Vael het woord en wees op het blanco crediet, door B. en W. toegestaan tot verbe tering van den weg te Kapelie- brug, en verzocht dit ook te doen •trekken tot verbetering van den weg in Absdale, voornamelijk ▼oor het wegnemen van de ge vaarlijke bocht aan het erf van de familie Plasschaert, wijl daar door een te hooge haag het uit zicht wordt belemmerd en er gevaar voor aanrijding bestaat. De Voorz. merkte op, dat die weg in den polder Absdale ligt en den heer Plasschaert kon worden verzocht zich met hei polderbestuur te verstaan, ten einde door gezamenlijk overleg ts trachten verbetering aan te brengen, daar het gevaar daar ter plaatse niet denkbeeldig is. Men zou daar eeus ernstig op kunnen wyzen. Dhr. de Buck zou daar het bestuur van den Algem. Nederl. Wielrijders Bond eens opmerk zaam op willen maken, maar dhr. Vael merkte op, dat zulks reeds gebeurd is. Bij de ingekomen stukken behoorde le een schrijven van F. Picavet, te Nieuw-Namen, dat het hem niet mogelijk is, het bij besluit van 19 September 1.1. toe gestane subsidie te accepteeren, Besloten wordt, voor 1931 eane bydrage ad 100.te verlee nen, en het besluit van 19 Sep tember 1.1. in te trekken. 2e Een verzoekschrift van het Bestuur van de Parochie van de H Theresia van het Kindje Jt zus, ie Heikant, d.d 16 September 11., om eene bijdrage uit degemeecte kas te mogen ontvangen van 1000 per jaar, gedurende tien achtereenvolgende jaren. Dit adres werd verwezen Daar B en Wom advies. 3De Voorz. deelde mede, namens B. en W., dat het adres van eenige ouders van school gaande kinderen te Absdale, om de gelegeuhdi te willen open stellen, dat deze kinderen per autobus (althans gedurende de wintermaanden) naar- en van school zullen kunnen worden vervoerd, door hen is overwogen. Waar aanvankelijk de bedoeling heeft voorgezeten, aan het adres in zijn geheel te voldoeD, is achteraf ten gevolge van wette lijke bezwaren, geen afdoende oplossing mogelijk gebleken. B sloten werd belanghebben den hiermede in kennis te stellen. In de vacature van onbezol digd ambtenaar van den Burg. Stand, ontstaan wegens het over lijden van dhr. C. Yssbaert, werd voorz:eu door de benoeming van den huidigen burgemeester, dhr. Geirnaerdt. Door eenige ingezetenen werd er op gewezen, dat bij het plan voor meer lichtpunten niet is gedacht aan de Dijkstraat (naar Absdale). De Voorz. meende, dat de Raad het wel goed zal vinden om die punten alsnog ter kennis van de P. Z. E. M. te brengen. Hiermee was Z EiAchtb. ech ter niet klaar, want nu kwamen nog tal van andere punten op het appèl. Zoo wees dhr. Vael op punten bij Cocquit en De Vlieger, oude tol te Absdale dhr, Martinet wenschte meer licht bij de kerk te Heikant en dhr. Ivens bij Van Hoije. Vervolgens kwam de begroo- ting voor 1931 aan de orde. Dhr. Schiffer zei, dat toen hij voor de eerste maal deel nam aan de begrootingsdebatteH, hij er op gewezen heeft, dat het aantal inwouers van St. Jansteen p. 1 Jan. '27 bedr. 3530 envolgens de laatste tienjsarlijksche volks telling 3517 waaruit volgt dat de bevolking in een tijdvak van 7 jaar slechts was toegenomen met 13. Nu heb ik hier voor my liggen zegt spr. de volgende cijfers: bevolking per 1 Jan. 1930, 3446 zielen. Hieruit blijkt dus, dat er van toename geen sprake is maar van een terugloopen en wel van 71 zielen, sedert de laatste volkstelling. Dat is een abnor maal verschijnsel. Ik heb my afgevraagd wat kan biervan de oorzaak zyn. Is het geboorte cijfer gedaald ot is bet sterfte cijfer omhoog gegaan of zit het in den economischen toestand of zijn er andere oorzaken voor aan te wijzen Wy weten immers dat de be volking van Nederland jaarlijks toeneemt met 100000 zielen en het aantal inwoners 4 miliioen bedraagt dus is de toename in pCt. uitgedrukt 1,2, laat ons zeg gen 1, dan zou dat voor deze gemeente een toename beteeke- nen vaD 35 zielen per jaar bij gevolg in 9 jaar 9 X 35 315. En wij coustateeren jaar op jaar een teruggang En geen wonder: het geboor tecijfer daalt, daalt sterk. In de vooroorlogscbe jaren had men een gemiddeld geboortecijler van 135, toen de bevolking 3000 zielen bedroeg. In 1921 werden geboren 105 kinderen. In 1929 slonk het geboortecijfer tot 69, niettegenstaande de bevolking toen bedroeg pl m. 3500 zielen. Wat het 8terftecyter betreft dit bedroeg in 1921, 63 in 1929, 40] Het gemiddelde aantal over- lijdens kan men stellen op 50. Hieruit zou volgen dat er een geboorteoverschot is, dus dat de bevolking zou toenemen. Dit is evenwel niet het geval, waaruit volgt, dat er meer meuschen ver* trekken dan er zich komen vei*

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2