Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-VI aan deren BGI11. No. 63. DINSDAG 4 NOVEMBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Graote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagveormiddag 11 ure. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is uiteen gegaan om de leden nog eenige dagen gelegenheid te geven tot bestudeering van de begrooting. Besloten is met 84 tegen 3 st. dat bij het algemeen politieke debat over de Rijksbegrooting, de tractie's een korteren spreektijd zullen krijgen dan gewoonlijk. De spreektijd is verdeeld als volgtr.-k. en s.-d. 2 uur, a.-r. en c.-h. l1/» uur, v.-d. en liberalen l1/* uur, staatk. gereformeerden en communisten 1 uur, en de andere partijen 7* uur. Dinsdag 11 Nov. zal het debat beginnen. De communist De Visser wenschte nog een interpellatie over de verhouding van den Paus als staatshoofd tot Nederland, maar de voorz. gaf hem geen kans en meende, dat dit wel ter sprake kon komen bij de Begroo ting van Buiteniandsche Zaken. In de avondvergadering kwam de radio-censuur aan de orde. Een tweetal motie's waren in gediend die neerkwamen op de volgende vragenMoet er pre ventieve censuur zijn (Albarda s.d.a.pen: Moet de politiek in den aether worden gehandhaafd (Boon, lib.) Dit onderwerp heeft de Kamer nog eenige uren bezig gehouden. Natuurlijk liepen de gevoelens zeer uiteen. Wèl bleek, dat het denkbeeld, uitgedrukt in de motie- Boon (zeer sterke beperking van uitzending van politiek) meer en meer veld wint in de Kamer. Waarmee dus ook meer en meer de juistheid van het standpunt der liberalen wordt bevestigd, die zich van meet-af tegen de ver politieking van de microfoon heb ben verzet. De vrijzinnig-demo craat Oud, de anti revolutionnair Van Dijk en de christelijk-histo- rische heer Krijger hebben er in principe hun instemming mede betuigdook zij wenschen een sterke beperking van de politiek. Maar de sociaal-democraat Vlie- s;en staat scherp aan den anderen Hij bracht een klein fluitje aanzijn "tond, waaraan hij eenen toon ontlokte kant. Hij wil niet weten van verbod of van beperking der po litiek. Is politiek dan zóó leelijk vroeg hij, is het zoo iets ver schrikkelijks Neen zouden wij willen antwoorden dat niet. Maar de politieke strijd in den aether is alles behalve stichtelijk, omdat zij gewoonlijk de verdeeldheid toespitst en de eenheid des volks uit het oog verliest. Bovendien is er in de pers en op de ver gaderingen nog geen gelegenheid genoeg, om aan politiek te doen Is het zóó dwaas om te verlangen, dat de microfoon hoofdzakelijk worde bestemd voor algemeene ontwikkeling en ontspanning? En weet men niet, dat (men kan het betreuren, maar het is zoo), honderdduizenden in ons volk zich voor de politiek bitter weinig interesseeren en om met prof. Slotemaker de Bruine te spreken „niet gewend zijn in politieke schema's te denken Maar de zaak is niet gemakke lijk. Wat is precies politiek? vroegen de heeren Vliegen en Van Dijk. Hoe zal men een ver bod precies uitschrijven. Daarom vroeg laatstgenoemde aan den Minister, of hij eens een onder zoek in het buitenland wilde in stellen, teneinde te zien hoe het zaakje daèr is geregeld. En de preventieve censuur? Ook daaromtrent groot meenings verschil. Aan de rechterzijde (het bleek uit verschillende redevoeringen) wil men ze handhaven, omdat ze niet kan worden gemist. Ook de liberalen staan min of meer op dit standpunt. Maar de vrij zinnig-democraten (de heer Oud) en de sociaal-democraten (de heer Vliegen) hebben er zich tegen verklaard, omdat ze on- practisch is en toch niet helpt. Beter is meenen zij dat men omroepvereenigingen, die verkeerd optreden, dus onge oorloofde dingen uitzenden, tot de orde roept en de uitzending dadelijk verbreekt. Maar overi gens willen zijvrijheid. Men zou uit het debat deze conclusie kunnen trekken, ten eerste, dat een stellige meerder heid in de Kamer wenscht te komen tot een zeer sterke beper king van de politiek in den aether en ten tweede, dat er een meer derheid is over de handhaving* der preventieve contróle. Deze beide dingen teekenden zich dui delijk in het debat af. Minister Reymer heeft na zijn uitvoerige rede van de vorige week nogmaals zijn standpunt toegelicht en opnieuw doen uit komen, dat hij zich kon beroepen op de door de Kamer zelf ge maakte wet. Wat de politiek betreftals men die wil verbie den, dan meende de Minister moet men er tevens de for mule bij geven, wat onder poli tiek wordt verstaan, en wat ver staan wordt onder zaken, die er verband mee houden. Thans bleek nóch de politieke Tweede Kamer nóch de politieke Regeering te weten, wat eigenlijk politiek is. Politiek is van alles. Intusschen bleef de Minister de preventieve censuur handhaven, doch hij beloofde naar een betere en meer vlotte uitvoering te zul len streven. Voorts deelde hij mede, reeds opdracht te hebben gegeven tot een onderzoek naar de vraag, hoe het in het buiten land met de politiek in de radio staatde resultaten daarvan zullen spoedig aan de Kamer worden overgelegd. Het resultaat van het debat was, dat de heer Albarda zijn motie handhaafde, (doch zij werd ver worpen), terwijl de heer Boon, zijn motie introk, onder de mede- deeling, dat hij binnenkort bij de behandeling der postbegrooting, op de zaak zal terugkomen en dan een nieuwe motie voorstel len zal. Verbetering van de Schalde. Op de Belgische begrooting van openbare werken voor 1931 zal, zoo meldt de N.R.C. uit Brussel, een bedrag worden voorzien van achttien millioen francs voor ver betering van het régime der Zee tk ken Leondari, zei cajjakeer schelde en het uitvoeren van baggerwerken op deze rivier. Meer aalarii. Zaterdag is in Den Haag een salaris-congres gehouden van de Centrale vereenigingen van per soneel in 's Rijksdienst. Een motie werd aangenomen, waarin de vergadering er bij de Volksver tegenwoordiging met kracht op aandringt voor het Rijkspersoneel eene duurzame verbetering in de salarieering aan te brengen o. m. door dit personeel met ingang van 1 Januari 1931 vrij testellen van de bijdrage voor de premie voor eigen pensioen. Ook voor Watorstaatapersoneel. Terzelfder tijd is te Den Haag een druk bezochte vergadering gehouden van personeel van den Rijkswaterstaat. Ook hier werd een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat een ge gronde regeling van de arbeids dienst- en rusttijden nog steeds is uitgebleven en ondanks alle pogingen de diensttijden van het Waterstaatspersoneel lang en on regelmatig zijn gebleven en wel in die mate dat zij een storenden invloed op het gezinsleven uit oefenen en daardoor het levens geluk van honderden beambten aantasten.Vastgesteld wordt voorts in deze resolutie, dat de verstrek king van dienstkleeding in 1929 en vooral in 1930 volstrekt on voldoende geweest is, hetgeen tengevolge heeft dat het water staatspersoneel geen toonbare kleeding meer bezit, ofschoon aftrek daarvoor wordt toegepast. Provinciale Staten. Aan de voorstellen, welke door Ged. Staten aan de leden zijn medegedeeld, is het volgende ontleend Het gemeentebestuur van St. Jansteen verzoekt om toekenning van een renteloos voorschot van f64.300 krachtens het Tertiaire- wegenbesluit voor de gedeeltelijke verbetering van de Wilhelmina- straat. Het te verbeteren wegvak, ter lengte van 2.1 K.M., maakt deel uit van de 7 86 K.M. lange verbinding St. Andries—St. Jan- steen, welke in 1893 bekeid werd. De keien der oorspronkelijke verharding en de later ter her stelling daarvan gelegde zijn thans zóózeer versleten, dat zij voor keibaan niet meer bruikbaar zijn. Ged. Staten kunnen zich met het plan en de begrooting vereeni gen, maar meenen dat, met het oog op het dagelijksch toezicht op de uitvoering van het werk, het bedrag ware af te ronden tot f 65.000. In den onderhoudsplicht, thans berustende bij de gemeente St- Jansteen, komt door boven genoemde verbetering geene ver andering. Qed. Staten van Zeeland wijzen de Provinciale Staten op den toestand van verval, waarin het beroemde stadhuis van Veere verkeert, zoodat het, als niet wordt ingegrepen, ten ondergang is ge doemd. Waar het Rijk bereid is voor het herstel f 100.000 bij te dragen onder voorwaarde, dat ook de Provincie en de gemeente financieel hulp bieden, stellen Ged. Staten voor uit de Provin ciale kas f 10.000 beschikbaar te stellen en wel in 1931 f4000 en de overige f6000 verdeeld over de volgende jaren, doch in ieder geval de laatste termijn in 1934. Na nadere overwegingen heb ben Ged. Staten er geen bezwaar tegen in het voorstel tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden alsnog eene veran dering aan te brengen en wel die, dat wagens of ladingen niet hoo- ger mogen zijn dan 3 70 in plaats van 3 80 M., om zoodoende 10 c.M. meer speling te krijgen tus- schen dit maximum aan hoogte en het minimum van 4 M. boven den weg voor de draden van het electrisch laagspanningsnet. Voor de verbetering van den toegang weg tot den steiger te Stavenisse stellen Ged. Staten voor een som toe te staan van f 26.000, waarvan 75 pCt. of (Wordt vervolgd). COURANT Bureau Markt C 4. Talaf. 56. - Peatrck. *026J. 14) Nooit I.... Ik gevoel niet de minste begeerte den schitterenden stand in te nemen, welken gij mij toe kent, en ik dank u voor uw aanbod. Ha I gij weigert riep de bandiet, net vlammende oogen. Gij eischt te veel om uwe vrijheid te behouden, en bij de sterren, zweer ik, dat gij mijne vrouw zult worden, of gij toe stemt of niet. Gij kent mijn antwoord, zeide mejuffer Lepage met waardigheid, ik heb er niets bij te voegen. En zij .vluchtte ijlings naar de woning, maar Leondari vloog haar na, en greep haar woest met beide handen. Zoo speelt men niet met mij, zeide Leondari met een fluitenden stem, men moet mij gehoorzamen. Lafaard schreeuwde Sofie, eene vrouw aanvallen, die zich niet kan ver dedigen, ik zal hulp roepen, en je door de knechten van mijn vader laten weg jagen. Maar gij zult niet roepen, ant woordde Leondari dreigend. Ik kwam heden hier om te zegepralen. Zachte woorden helpen niet, er blijft dus niets over, dan geweld uit te oefenen. Ge weid heeft reeds menige tiotsche vrouw deemoedig [en tam gemaakt. Gij zult Keen tijd hebben uw vader te waar schuwen. Gij zijt de mijne voor altijd en eeuwig 1 als een nachtvogel, en bijna op het zelfde oogenbllic sprongen twee gestal ten over den muur en snelden naar Leondari I Grijpt haar! beval hij, brengt haar weg naar het hol 1 Daarop nam hg zijnen mantel van de schouders en wilde die over het hoofd van het meisje werpen. Sofie ontsnapte echter door een snelle bewe ging en liep met een luiden kreet om hulp naar huis. De bandieten snelden haar na. Sofie had eenigszins op hen gewon nen, maar struikelde over een tak van eenen rozenstruik en stortte neder. Eer zij kon opstaan hadden de roovers haar ingehaald en gegrepen. Leondari wierp haar zijn mantel weer over het hoofd, maar door een wanhopige krachts inspanning gelukte het haar zich ge deeltelijk uit het omhulsel te bevrijden, en stiet een tweeden kreet om hulp uit, scheller en luider, dan de eerste. Óp eens vliegt een deur op de wa rande open en schiet mijnheer Lepage naar buiter, met een revolver in de hand en gevolgd door zijne bedien den. De bandieten, die hun prooi weer hadden gegrepen, trokken zich terug, maar voor zij aan den muur waren gekomen, welke zij wilden overklim- men, gat mijnheer Lepage vuur en Leon dari liet zijne gevangene ontsnappen. Het schot had zijnen linkerarm ver brijzeld Met de andere hand greep hij zijn revolver en keerde zich naar zijn vij anden, terwijl zijne gezellen op de vlucht gingen. Sofie stelde zich aan de zijde van haren vader bulten het bereik der ban* dieten. Een «stal gewapende mannen waren bereid haar op leven ef dcod te verdedigen en maar al tebegeerigora Leondari te dooden. Weerstand was nuttelooshem bleef niets «ver dan eene snelle aftocht. Hij stale den revol ver weer in zijnen breeden gordel. Gij durft toch niet op een on gewapend en gewonden man schieten zeide hij ruw. Maar wij kunnen hem gevangen nemen en aan de overheid uitleveren riep mijnheer Lepage uit, terwijl hij op hem toetrad. Leondari legde de rechterhand op den tuinmuur, sprong er snel op en gleed er aan de andere zijde af. Men zag hem near het nabijzijnde bjschje snellen, waarheen ook zijne makkers waren gevlucht. Verscheidene kogels werden hem nagezonden, maar hij werd niet getroffen. Toen hij in het boschje verdwenen was, gingen de bedienden en arbeiders in de keuken, terwijl Lepage en zijn dochter zich naar de woonkamer begaven. Hier bracht de vader zijn dochter naar een sopha en ging naast haar zitten, haar hoofd aan zijn borst drukkende, terwijl Sofie met beide armen lijn hals omklemde. Mijn kind lief. zei mijnheer Le page, verklaar mij toch, wat dat alles b.teekent, en hoe Leondari bij u kwam. Ik geloof, dat hij u mei geweld wilde wegvoeren, is 't niet zoo? Ja vader, antwoordde het meisje over al haar leden bevende, en het zou hem gelukt zijn, zoo gij my niet was ter hulp gekomen. Hfj heeft my dur ven voorslaan ztjne vrouw te worden, die ellendeling, en toen ik dat ontzet- tend en verfoeieiyk aanbod met ver achting afwees, verklaarde hij my met geweld te zullen ontvoeren. Lepage, hy zal zqnen aanslag hernieu wen, want hij geeft neoit een plan op, dat hij heeft vastgesteld. Hq zal ons met zqn geheele bende komen aanval len en wjj zijn niet sterk genoeg om hem weerstand te biedea. Ach t onze vrede is voor altijd gestoord't Is nu zestien jaar dat wij hier onbekend leven, maar voortaan is er voor ons geene veiligheid meer in dit land. Wq moeten een nieuw toevluchtsoord zoeken. Waar zullen wq dan heengaan vroeg Sofie zuchtend. 't Komt er niet op aan waarheen: naar Azië, naar Indië, of Afrika, als ik maar onbekend blijf voor heel de wereld, antwoordde de kluizenaar. *Geiukkig dat de opbrengst mijn wqnstokken en mqn oogst mij jaarlijks eene groote som geld verschaft heeft en wjj de middelen hebben om een lange reis te ondernemen. Maar gq zqt bleek en gij beeft, mqn dochter; ga slapen, mijn kind en vrees niets, ik zal over u waken. Sofie ging, na haren vader teeder omhelsd te hebben, naar hare kamer. Mqnheer Lepage nam verschillende aardrijkskundige kaarten, en ging deze bestudeeren. Deze gedwongen verhuizing, mon- pelde hy, zal zijne goede zqde hebben; als graaf Beaucouit in Griekenland terug komt, zal hq er ons niet weer vinden, en ons spoor verloren hebben. Mqnheer Lepage zat den geheelen nacht te studeeren op de landkaarten, doch vond geen plaats, welke hem dezelfde zekerheid scheen aan te bie den als zyn tegenwoordig tehuis, waar in hy zooveel jaren in rust en tevreden heid had gewoond. Dikwijls vermoeide hem de eentoonightid der oranjebosch* jes en wijngaarden van de donkere bergen, die hem alt de muren van een gevangenis insloten, maar hier was hy veilig en soms tevreden geweest. Hier had hq zjjn kind tot eene iiefelqke jonkvrouw zien ontluiken en gehoopt eenmaal zqne laatste rustplaats te vin den. Daarom viel het hem moeilijk deze plaats te verlaten maar het leek hem noodzakelijk en daarom ook had hq daartoe besloten. Dikwijls deed hem het [minste ge^ ruisch verschrikken, en was het alsot hy voetstappen hoorde, eenige maleB sloop hq zelfs naar de kamer van zqne dochter om zich te overtuigen, of zq nog veilig was en sliep. Leondari liet echter niets meer van zich hooren. Hij onderwierp de kaarten van Grie kenland, Turkqe en Rusland aan een nauwkeurig onderzoek, maar kon tot geen besluit komen. Zuchtend stond hq op en ging langzaam de kamer op en neer. Ik moet my verder naar het oosten begeven, zeide hy in zichzelf, Hoe verder van Frankryk verwijderd des te beter. Het liefst zocht ik eene oase in de woestqn Sahara ep, eene oase zoo {klein, dat zij zelfs niet door de Arabieren bezocht wordt. Daar lou den Sofie en ik, met eenige negers als bedienden, rustig kunnen leven en..,.i sterven. Graaf Beaucourt vroeg water van Sofie zou worden, ais ik dood ben. Deze vraag t.oadt ook my beiig. Kon zq maar ergens in een gesticht gaan, opdat ik ook van deze zware sorgen ontheven ware. Zonderling dat ik er niet vroeger aan gedacht heb wat van mijne dochter zal worden, wanneer ik er niet meer zal sqn.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1