s Nieuws- en Advertentieblad v o o r Z e e u w sc h - V1 a a 11 d e r e n. No 62. VRIJDAG 31 OCTOBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Hoe radio te genieten? Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. T®l«f. 56. - Pestrek. 60263. Le#r eerst goed luisteren Het kan niet dikwijls en nadruk kelijk genoeg gezegd worden, dat het genot van het luisteren naar radio-uitzendingen in hooge mate afhankelijk is van de wijze, waar op men luistert. Ik spreek lie ver niet van de kunst van het luisteren, want tegenwoordig wor den zooveel dingen voor kunst uitgemaakt, dat het woord zijn bijzondere beteekenis verloren heeftmaar de bekwaamheid, om op de jiiiste manier naar de ra dio te luisteren, is dikwijls niet gemakkelijk aan te leeren. Er zijn menschen, die ook in een gewoon, rustig gesprek nau- welijKS letten op dc woorden, die de andere persoon spreekt, maar alleen denken aan wat zijzelf zul len antwoorden. Eigenlijk is luiste ren vreeselijk voor hen en zouden zij het liefst voortdurend zichzelf hooren praten. Dat zijn de onrus tige, zenuwachtige menschen, die in den grond van de zaak met zichzelf geen weg weten. Voor hen moet luisteren naar de radio een zware, zenuwmoordende in spanning zijn, vooral als in lange toespraken verschillende proble men behandeld worden en zij niet in staat zijn, daartegen hun eigen argumenten aan te voeren. Alleen strenge zelftucht en de ernstige poging om zich over te geven aan den gedachtengang van den spreker, kan deze menschen zoover brengen, dat zij van de voordrachten ook kunnen genieten. Een geheel ander slag van menschen zijn de bijna geniale menschen. die in een gewoon ge sprek door hun meelevend luiste ren den ander het spreken ge makkelijker schijnen te maken. Doordat zij zich geheel verdiepen in zijn gedachtengang, door een enkel aanmoedigend, van 'begrip getuigend woord, versterken zij den ander in het geloof aan de waarde van wat hij zegt. Dat zijn de rustige, met zichzelf tot klaarheid gekomen menschen, die intuitie hebben en die ook ge woonlijk met veel genot naar de radio luisteren. Het is voor hen niet moeilijk te zwijgen. Dit moet men niet zoo opvatten, dat zij het eens zijn met alles wat er gezegd wordt. Maar zij ontleden het gesprokene in hun gedachten en bepalen hun standpunt erte genover. In tegenstelling met hen, die tot het eetstgenoemde type behooren, is voor hen de juiste wijze van luisteren naar de radio iets, dat vanzelf gaat. Nu kan men het luisteren vorr Zichzelf al heel wat vergemakke lijken door een zorgvuldige keuze van het dagelijks aan te hooren programma. Dat is al zoo dikwijls gezegd, maar het kan niet te dikwijls ge zegd worden, omdat juist daarvan zooveel afhangt. Ten eerste de echte en blijvende vreugde, die het luisteren naaf de radio ons kan verschaffen, maar ook het verrijken van verstand en gemoed en de aanmoediging bij de eigen studie en liefhebberijen. Men mag niet afstompen door zonder het minste onderscheidingsvermogen alles aan te hooren. Wij moe ten onze hersens er niet mee ver moeien. Daarmee zouden wij immers alles verliezen, wat de radio ons anders zou kunnen geven. En dan moet ik nog iets noe men wat m i van buitengewoon belang is voor de juiste wijze van luisteren het verwerken in eigen gedachten van het gehoorde. Wie naar een concert of tooneelstuk gaat, is bij het betreden van de zaal vervuld van spanning en ver wachting. Hij is in avondtoilet en uit de dagelijksche sleur ge haald en bevindt zich temidden van :een groot aantal menschen in goede stemming. Daar heeft men het subtiele contact tnsschen publiek en podium of tooneel en het is niet moeilijk zich geheel te geven aan het gebodene. Dit contact ontbreekt echter bij het luisteren naar radioconcerten of hoorspelen. De luisteraar blijft in zijn dagelijksche omgeving en er is geen feestelijke, geanimeerde stemming om hem heen. Hij rookt zijn pijp of sigaar drinkt zijn potje bier, voert misschien zelfs een gesprek en luistert pas in de tweede plaats naar de muziek. Zoo kan er natuurlijk geen sprake zijn van werkelijke ontroering of geestelijke verheffing. Hiermede willen wij natuurlijk niet zeggen, dat het noodig is, zich in avondtoilet te steken, want daarvan hangt het niet af. Maar de luisteraars moeten toch wel, voordat zij naar het aangekondigde concert of hoorspel luisteren, in een paar oogenblikken van stilte tot zichzelf komen, zich vrijmaken van de dagelijksche beslommer ingen en zich in het program van dien avond inleven, door het eerst te lezen. Dan komt men vanzelf in een verwachtingsvolle stemming en is men geschikt om woori en muziek gaarne met vreugde aan te hooren. Zelf in evenwicht zijn en in die rust zich overgeven aan het gebodene! Dan kan de radio ook worden tot een kunstvorm, die sterke emoties vertolkt en wekt. Spoedciscliende Landbouw- vergadcring. Zaterdag werd alhier onder voorzitterschap van den heer D. J. Dees, een buitengewone ver gadering gehouden van den kring «Axel" der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij. Door dhr. W. Dekker Az. en 16 anderen was bij het bestuur «en schrijven ingekomen van den volgenden inhoud „Ondergeteekenden, allen land bouwers en lid der Z. L. M. «verzoeken uw geacht bestuur «dringend ten spoedigste een «algemeene vergadering van uwen «kring te houden, om de crisis, «welke er onder den landbouw |heerscht, eens ernstig onder de „oogen te zien en ten slotte „trachten maatregelen voor te „stellen aan de overheid. Wij „vertrouwen, dat elk bestuurslid „zich van den ernst bewust is „en hopen op uw aller mede werking. 't Schijnt soms, dat „er van onze organisatie zoo „weinig kracht uitgaat. Andere „afdeeiingen belegden reeds ver gaderingen hier echter hoort „men niets". Met de meeste Hoogachting, enz. De voorzitter wijst erop, dat de tijden bewogen zijn en de crisis ook in den landbouw aan de orde van den dag is en het is te prijzen, dat de belanghebbenden naar middelen uitzien, om daarin verbetering te brengen. Ofschoon er dan ook voor deze spoedver* gadering slechts 17 handteeke- ningen waren, terwijl er 25 moe ten zijn volgens het reglement, heeft het bestuur geen oogenblik geaarzeld om aan het verzoek te voldoen en spr. juicht het toe, dat zoovelen zijn opgekomen om van hun belangstelling te getui- 1 gen. Spr. kan zich goed met het schrijven vereenigen alleen niet met de laatste zinsnede, n.l. dat er van de organisatie niets wordt vernomen. Wie het orgaan leest, weet beter en kan zien, wat de vereeniging doet. Spr. wijst op het urgentieprogram van de com- missie-Lovink, als uitvloeisel van aen aandrang, welke is uitge oefend door het Kon. Ned. Land- bouwcomité, de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de N. C. B. (R.-K. boerenbond). Nu is echter bekend, dat deze commissie veel te langzaam werkt en daarop heeft nog deze week dhr. Sie- benga, de secr. der Z. L. M. met nadruk gewezen en gezegd, dat het een schande was, dat b.v. het maalgebod nog niet in de Staatscourant stond. Het heeft den schijn, alsof de Regeering de landbouwers in den steek wil laten en daarom kan spr. zich goed indenken, dat de boeren ongeduldig worden en eens willen hooren, hoe de leiders erover denken. Zeker, het is een levens kwestie voor de landbouwers en het is grievend, telkens te hooren, dat de Reg. goede voornemens heeft, maar er geen gevolg aan wordt gegeven, terwijl tijdens de mobilisatie allerlei wetten in een oogenblik werden uitgevaardigd. Alleen is er het suikerwetje, waar we niets aan hebben en spr. her haalt, dat dit voldoende wordt belicht door het hoofdbestuur. Dit zit niet stilspr. en ook an deren, die hier aanwezig zijn, weten dat dhr. Siebenga zich nacht noch dag rust gunt om maatregelen te bestudeeren. Zoo zal in Nov. te Goes een verga dering worden gehouden, waar alle organisatie's op landbouw gebied worden genoodigd en ook de Minister tegenwoordig zal zijn. Alles is in 't werk gesteld om Z.Exc. daar te ontmoeten, terwijl een drietal sprekers met beperk ten tijd eenige onderwerpen zul len behandelen, zoodat voldoende tijd overblijven zal voor de boeren, om hunne grieven kenbaar te maken. Ook te Axel zal op 22 Nov. nog een vergadering worden ge houden en zal dhr. Siebenga spreken over de werkwijze van de Z. L. M. Spr. spoort ieder aan om dan te komen en te ver nemen wat kan en moet gedaan worden ter oplossing van de crisis, voorzoover dat mogelijk is. Wat nu deze vergadering be treft, hoopt spr., dat men kalm en waardig naar voren brengt wat men verlangt, dan hoopt spr. daaraan ten volle te kunnen en zullen medewerken. Hij geeft nu het woord aan de vergadering. Dhr. J. de Putter Sr. had liever met deze verg. gewacht, tot men wist, wat de commissie-Lovink zou doen. Dhr. W. Dekker is verwonderd te hooren, dat deze verg. nog te vroeg is belegd.; we weten niet wat het zal worden met het maal gebod, doch wellicht wordt daar mee reeds door sommige boeren rekening gehouden, maar wat moeten zij doen, die den verkoop niet kunnen uitstellen Dhr. P. Dees Gz. vraagt hierop het woord en zegt het volgende i tot 5 regels 60 Cent; voor Greete letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën werdeH francs ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Mijnheer de Voorzitter 1 Dat deze vergadering is ge vraagd door een aantal leden is te begrijpen. We willen in onze kring de crisis eens bespreken en een woord van protest doen hooren aan onze Regeering. We verwachten van onze organisatie der Z. L. M. eens een krachtig optreden 1 We hebben een Mi nister van Binnenlandsche Zaken die tevens (doch slechts in naam) de landbouw vertegenwoordigt. Het blijkt dat deze Minister dankt voor de eer om zich eens ernstig voor de landbouw te interesseeren. Hij moet een gebak van Buiten- landsche bloem aangeboden door de bakkersbonden heerlijk ge vonden hebben. Laat ons hem een product in den vorm van een brood geven van onze onver- valschte Zeeuwsche bloem, zijn indruk zal zeer waarschijnlijk veranderen 1 Wat zou het ons goed doen Z.Exc. zijn beleid eens te hooren verdedigen binnenkort in Goes. Welke beteekenis en indruk heeft voor den boer Hol land nog als natie, daar we zien dat het Buitenland onverhinderde kans heeft ons door onmeedogen- looze dumpingspolitiek ons land bouwbedrijf onmogelijk te maken Hebben wij als jonge boeren indertijd daar voor aan de grens gestaan tijdens den oorlog in sneeuw en regen, terwijl toen de oudere boeren hun bedrijf moes ten regelen voor en ten genoege van de Regeering Nu in deze crisis zou men in Den Haag willen dat er geen boeren waren dan moest men er zich niet het hoofd voor bre ken, en ook geen maatregelen te treffen. Wat voordeel zal ons het sui kerwetje brengen Het aanhan gige maalverbod kan ook dien kant uit, went het komt ermaar op aan hoe het zal worden uitge voerd. Laat ons aandringen op een Ministerie van Landbouw; verder afschaffing van grondbe lasting 1 De sociale wetten kunnen niet worden onderhouden door een met verlies werkend bedrijf, wil men deze in eere houden, dan in den vorm van een algemeene belasting 1 We willen door de Regeering beschermd worden tegen de in dustriebonden, daar nu onze Re geering een slecht voorbeeld geeft in den vorm van haar eigen ammoniak en kolen 1 Wat het Buitenland kan is een voorbeeld In Frankrijk betaalt men den boer voor zijn tarwe f 15 tot f 18, hier moeten we te vreden zijn met f7 tot f8. Doch het brood is daar maar even duur als hier. Dat zijn cijfers die spreken. Dit mijnh. de voorz. is mijn indruk. De verg. stemt met applaus met deze woorden in. Ook van andere zijden komen dergelijke klachten en zegt men: de arbeiders zijn overal voor ge dekt, ongevallen, ziekte, ouderdom enz., en de boer moet alles be talen. In België wordt gesproken over loonsverlaging en hier is het steeds meer drukkend. De voorz. merkt op, dat het goed is, dat men gemeenschap pelijk optrekt om iets te bereiken, maar vindt het toch wonderlijk, dat zooveel wordt genoemd, wat eigenlijk reeds aanhangig is. Al wat ter tafel komt is reeds lang besproken in de bladen; zie maar het artikel „De Noodkreet'1 in het Landbouwblad, dat spr. ter lezing aanbeveelt. Bovendien is het zeer moeilijk om direct overal aan te voldoen. De Minister moet met tal van andere zaken, die eveneens van groot belang zijn, rekening hou den. Het is bekend, dat verschillende commissie's werkzaam zijn, om een en ander te onderzoeken en na te speuren. Een lid merkt op, dat men aan die commissie's zoo weinig heeft, het was beter, dat men de boeren er eens voorspande. De voorz. gelooft niet, dat die heeren zoo'n gemakkelijk werk hebben, b.v. den veeboeren gaat het nu weer goed, de stedelingen, de consumenten voelen er ook niet veel voor om duurder brood te eten en zoo zijn er verschil lende tegenstrijdige belangen, die spr. erkent, maar daarom behoeft de regeering die niet te gebruiken als kapstok, om daaraan de be langen der boeren op te hangen. Dhr. M. de Putter zou gaarne zien, dat den Minister eens een tulband, van ons graan gebakken, werd aangeboden. Er moet met klem geprotesteerd worden. Hoe hebben ze, vraagt spr., niet ge daan met de ammoniak? De Reg. steunt de trust en wij hebben dure meststoffen. Spr. vraagt wat hebben we eigenlijk nog aan Holland ze weten ons hier alleen te vinden, als het over de belas ting loopt. Was de annexatie met België doorgegaan, dan hadden we al die misère niet gehad. De Voorz. voelt er niets voor, om een krentenbrood te zenden naar den Minister. Wie dat voor zichzelf wil doen, meet het weten, maar als het dan moet, dan zou spr. de voorkeur geven aan een brood van zuiver tarwebloem. Dhr. C. van Hoeve Sr. is ook van meening, dat men liever mannen uit de praktijk moest nemen, om de zaken te bestudee ren. Zullen de onderwijzers het in hun hoofd krijgen om een boer af te vaardigen voor hunne be langen Evenzoo moest ook de Reg. het advies inwinnen bij mannen, die met beide beenen in de praktijk staan. Ook hier verdedigt de voorz. de mannen der wetenschap en noemt oa. dr. Oortwijn Botjes enNijsingh als hoogstaande figuren op het gebied der landbouw wetenschap en dan ir. Siebenga, die ook niet in de praktijk zit. Wie zal zeggen, dat hij niet van alles, wat den landbouw aangaat, op de hoogte is Dhr HuyssenDieleman zal ze niet allen over éen kam sche ren, maar vindt toch dat er per sonen aan het roer zitten, die er niet hooren. Dhr. P. B. van Hoeve vraagt inlichtingen over het contract te Genève. Waarom wordt dat niet geratificeerd De voorz. zegt, dat we er dan met onze producten heelemaal onder raken. StemmenWie heeft dat dan bewerkt AntwoordColijn I (Teekenen van afkeuring). Dhr. S. van Hoeve zou willen vragen aan de Reg. om f5 in voerrecht te heffen per 100 K.G. tarwe. Een ander lid voegt daarbij vermindering van grondbelasting. Gewezen wordt voorts op Frank rijk, waar 90 pet. iniandsche tarwe wordt verwerkt en de prijs f 15 tot f 18 is. Er wordt f 8 in*

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1