Binnenland. Landbouw. geering heeft haar leedwezen uitgesproken en schadevergoe ding toegezegd. Green geld maar graan. Arthur Woods, die door Pre sident Hoover belast is met het nemen van maatregelen ter be strijding van de heerschende werkloosheid, (die zich over 4 millioen arbeiders zou uitstrek ken) die kunnen worden geno men, heeft een beroep gedaan op de Amerikaansche fabrikan ten, waarin hij hen aanspoort het maximum aantal arbeiders te werk te stellen. Met hetzelfde doel zijn plaatselijke commissies gevormd. Naar verluidt, zou geen werkloozensteun worden uitge keerd. De President van het Federal Farmboard, heeft voorgesteld, zestig millioen bushels graan ter beschikking der werkloozen te stellen, waardoor behalve steun, ook wordt bereikt, dat de graan voorraad in de Vereenigde Sta ten aanzienlijk vermindert. Incidenten in de. Tweede Kamer. Vrijdagmiddag is de vergade ring van de Tweede Kamer door den Voorzitter geschorst, nadat zich een reeks van felle inciden ten hadden voorgedaan tusschen den voorzitter, mr. van Schaik en het communistische Kamerlid, dhr. Louis de Visser. Deze hield bij zijn repliek i.z. het Vlootplan een zeer felle rede, waarbij hij het o.m. had over de „hetze van den Paus". De Voor zitter riep dit Kamerlid herhaal delijk tot de orde en ontnam hem tenslotte het woord. De heer de Visser'bleef ech ter zulk een rumoer veroorzaken, dat de volgende spreker niet aan het woord kon komen. Tal van afgevaardigden probeerden vruchteloos hem te kalmeeren. De Voorzitter schorste daarop de vergadering. Dhr. de Visser verklaarde, na de hervatting weer te zullen beginnen. Het is de eerste maal, dat onder dergelijke omstandigheden een vergadering der Tweede Kamer moest worden geschorst. Het rumoer, dat de heer de Visser maakte was oorverdoo- vend. Om half 4 werd de vergade ring heropend. Een oplossing schijnt echter niet te zijn ge vonden. Als de Voorzitter het woord gaf aan den heer Slotemaker de .Bruine begon de heer de Visser op geweldigen toon te schreeu wen. In weerwil van het hevig hame ren van den voorzitter, hield hij dit vol. Daarop stelde de voorzitter voor, op grond van art. ¥2 van het Reglement van Orde, den heer de Visser voor dezen dag den toegang tot de vergadering te ontzeggen. Toen het voorstel instemming kwam, bleef de heer de Visser schreeuwen. Het voorstel van den Voor zitter werd met op 1 na alge- meene stemmen aangenomen. De heer Wijnkoop stemde tegen. De heer de Visser weigerde te stemmen. De vergadering werd voor een half uur geschorst, teneinde den heer de Visser gelegenheid te geven zich te verwijderen. Hoewel de heer de Visser aan vankelijk weigerde de zaal te verlaten, heeft hij eindelijk het Kamergebouw verlaten. Een aan- taj rechercheurs was op dit oogenblik aanwezig ter beschik king van den Kamerpresident. Op het Bmnen! of bestond vrij groote belangstelling voor dit incident. Om vijf minuten over vier is de vergadti ng heropend er, werd het debat over het vloot- ontwerp voorigezet. De heer de Visser werd, toen hij zich over het Binnenhof naar het Buitenhof begaf, door drie rechercheurs begeleid. Benoemd tot burgemeester van 's-Gravenhage, met ingang van 1 December jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal, met gelijktijdig eervol ont slag ais burgemeester van Gro ningen. Onverkoopbare suikerbieten. Aan de „Limb. Koerier" wordt medegedeeld dat de landbouwers in da omgeving van Maastricht, geen weg weten met hun suiker bieten. KondeD die bieten vroe ger geregeld verkocht worden, hetzij hier of in het buitenland, thans kan men er nergens mee haen. Duitschland vraagt 18 in voerrechten per 1000 K G,, dus 180 per tientonswagon. Onder dien last is er catuurlyk geen sprake van uitvoer. Ook voor eigtn gebruik kan men de bieten niet gebruiken, want er is ander veevoeder volop Wanneer men nagaat, dat er landbouwers zyo, die zelfs met 10 a 12 wagons suikerbieten zit- un opgescheept, kau men zicb indenkcD, hoe die mengchen ge dupeerd zijn. In de omgeving van Maastricht zouden er in totaal 100 wagons, dus een millioen KG. bieten op die manier nutteloos gestapeld zyn. Een boerinnenbond. Te Utrecht is hetgeKomen tot de oprichting van een „Neder- landsche Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen". Ruim 120 vrouwen uit bijna alle provincies waren daar aan wezig, waarbij tal van vrouwen organisaties vertegenwoordigd waren. Het doel van den bond zal zijn de boerin in de samenle ving meer naar voren te brengen, haar ontwikkeling te bevorderen an op te komen voor betere plattelands toestanden. AXEL, 28 October 1880. We namen heden even een kijkje in het Zondagsschoo'.ge- bouw en zagen daar eenige jonge dames doende met het rangschik ken en versieren voor den dag van morgen, Reeds verscheidene bezienswaardigheden waren ten toongesteld, zoodat we kunnen zeggen, dat de bazar weer een goeden indruk zal maken. Waar de opening ditmaal is beperkt tot twee dagen, is het te voorzien, dat het druk zal zijn met bezoekers en koopers. Waar om ook niet, het doel is goed en iedereen is welkom. Volksonderwijs. Vrijdagavond hield de afdeeling Axel van „Volksonderwijs" alhier ten huize van den heer Verhuis! een ledenvergadering, welke werd geleid door den heer K. de Vries, uit Amsterdam, secretaris van het Hoofdbestuur. Dat deze de lei ding op zich nam, vond zijn oor zaak deels in het bedanken van den plaatselijken voorzitter, dhr. A. Pieterse, deels ook in het feit, dat in de vorige vergadering we gens de zwakke leiding en ove.- wegend protest door sommige leden tegenover bepaalde hande lingen van het dagelijksch be stuur een conflict was ontstaan, dat alleen door kundig beleid was bij te leggen en waarin dhr. De Vries dan ook meesterlijk is ge slaagd, doordat hij in keurige schildering het doel der vereeni- ging en het belang dat in open baar onderwijs schuilt, op zoo danig peil wist te stellen, dat daardoor alle vormelijke en per soonlijke grieven ver op den achtergrond schoven en allen zich bondgenoot voelden in het streven naar openbaar onderwijs. hl dezen gedachtenkring werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en werd kennis ge nomen van een schrijven van dhr. Pieterse dat hij als bestuurs lid bedankte, waarbij dhr. De Vries mededeelde ook een schrij ven met toelichting te hebben ontvangen van denzelfden datum en uur dagteekenend. In deze vacature werd gekozen dht. G. Koevoets, die later ook als voorzitter werd aangewezen Als lid van de propaganda- commissie werd gekozen dhr. P. Goossen. Besloten werd een afgevaar digde te zenden naar de Bonds vergadering te Utrecht, waarvoor werd gekozen dhr. C. Hamelink. Nadat dhr. De Vries zich be reid had verklaard om in Febru ari aanst. gaarne een propaganda- lezing te komen houden in open bare vergadering met vrij debat, was de agenda afgewerkt en volgde van den ervaren propa gandist een onderhoudende cau serie. Fel kwam daarin uit, hoe nog verschillende misbruiken ontstaan door letterlijke en verkeerde toe passing van de onderwijswet Uit eerbied voor andersdenkenden is men gekomen tot een zgn gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs, doch de praktijk wijst er nog dagelijks op, dat men zich riet ontziet daarvan tot schade van land en volk misbruik te maken, zoodat millioenen guldens zouden kun nen worden bespaard. Met een warm woord van op wekking, om voor onze kinderen te kiezen en te behouden de openbare school, die krachtens art. 33 van de L.O.-wet nog altijd dienstbaar is aan de opleiding tot christelijke en maatschappe lijke deugden, sloot de voorzitter onder applaus de matig bezochte vergadering. Zaamslag. Burgemeester en Wethouders alhier hebben voor de aanstaande volkstelling de volgende personen als tellers aangewezen J. C. Eijke, ambt- ter secretarie, F. Hamelink, gemeentebode, J. Stolk, gemeente secretaris als leider en J. van Westenbrugge, gem. veldwachter. Bij Kon. Besluit van 8 Oct. 1930 No. 22 zijn goedgekeurd alle door den Raad dezer gemeente dd. 18 Juli l.l. vastgestelde be lastingverordeningen, in verband met de gewijzigde financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De heer F. P. van Westen- brugge Jz vroeger te Zaamslag, thans onderwijzer aan de Chr. school te Ooltgensplaat, is met ingang van 1 januari als zoo danig benoemd aan de Chr. school te Fijnaart. Zondagavond omstreeks 9 uur is brand ontstaan in de nieuwe schuur van den land bouwer J. B. Becu fe Groede. Men denkt dat kwaadwilligheid de oorzaak is. (Avp.) Bezuiniging-. Door den gemeenteraad van Boschkapelle werd afwijzend be schikt op een verzoek van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Mij., om den termijn van 10 jaar, gedurende welke deze jaarlijks f 100 subsidie kreeg, te verlengen tot 20 jaar. Besloten werd die post te schrappen, op grond daarvan, dat de finan cieele toestand der gemeente niet rooskleurig is en die der Tramweg Mij. floreert. Zaterdagmiddag is op de Schelde ter hoogte van Hoofd plaat een schip met suikenbieten, afkomstig van Breskens gezonken- De kapitein van de sleepboot, die het schip op sleeptouw had, had het gevaar zien aankomen en de bemanning aan boord genomen. Het schip is gisteren gelicht en ofschoon beschadigd naar Sas van Gent gesleept. Verbetering van het kanaal Gent—Terneuzen. De Minister van Waterstaat heeft aan Ged. Staten van Zet land mededeeling gedaan van he^ voornemen om van Rijkswege de uitbreiding te bevorderen van de tot het kanaal Gent-Terneuzen be- hoorende kanaalhavens en wel met een drietal, waarvan twee voor schepen, die nu reeds door de bestaande schutsluis kunnen binnen komen en de derde voor schepen met nog grooter diep gang, welke mettertijd door een te bouwen vierde schutsluis het kanaal zullen binnenvaren. De volledige kosten worden geraamd op f9 350.000 doch voorloopig zou worden volstaan met onteige ning van den grond voor het ge- heele plan en den aanleg van een der havens, wat op f3 000.000 wordt geraamd, w.o. f 278 750 on voorzien. Gevraagd wordt nu een bijdrage van provincie en gemeente. Even als in 1912 met de los- en laad plaatsen het geval was, zijn de thans ontworpen havenwerken voor Neuzen een levensbelang, zij strekken tot bevordering van handel en industrie in die ge meente en zijn tevens een middel tot werkverruiming. Dat hiermede de bloei van oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen wordt bevorderd, be hoeft, naar Ged. Staten mee- nen geen betoog. Wijl de minister r.aar genoegen medeneemt, stellen zij voor f 250.000 bij te dragen en dit over een tijdsverloop van 30 jaar, ter wijl de gemeente in dien tijd totaal f200 000 zal subsideeren. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 October in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk Graauw en Langendam 2, DiphtherieVlis- singen 1. Tegen lioogc salarissen. Men schrijft aan de Maasbode* Eenigen tijd geleden hebben Gedep, Staten van Zeeland aan de gemeenteraden om advies ge zonden een nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ont vangers. Daar deze nieuwe re geling tevens een verhooging in hield en de crisis in den land bouw in Zeeland terdege gevoeld wordt, rees er tegen het door Ged. S'.aten voorgestelde in de meeste gemeenteraden een krach tig verzet. Niet alleen in zoo goed als alle dorpsgemeenteraden, maar ook in die van enkele stadjes achtte men het uitermate ongewenscht, in dezen tijd de salarissen van genoemde functio narissen te verhoogen temeer, waar in 1920 die salarissen nog waren herzien en sedert dat jaar de indexcijfers eer waren verlaagd dan verhoogd. Het verzet baatte echter niet. Nagenoeg ongewijzigd zonden Ged. Staten de door hen voorge stelde regeling ter goedkeuring aan de Kroon. Het was te voorzien, dat vele gemeenteraden hierover ontstemd zouden zijn. Sommigen leggen zich onder protest bij deze han delwijze van Ged. Staten neer, maar anderen wenschten het hier bij niet te laten. De gemeenteraden van Honte- nisse en 's-Gravenpolder wei gerden reeds de verhoogingen der salarissen op de begrooting voor 1931 te brengen. Dat zal dus op een conflict uitloopen. Dit conflict heeft te 's Graven polder reeds scherpe vormen aan genomen. Ged. Staten wilden destijds, dat het salaris van den gemeenteveldwachter met ingang van 1 Jan. 1930 met f 150 werd verhoogd. De Raad weigerde dit, met als gevolg, dat de begrooting voor 1930 nog steeds niet door Ged. Staten is goedgekeurd De vorige week vergaderde wederom de gemeenteraad. Een schrijven van Ged. Staten over de nog niet goedgekeurde begrooting 1930 nam veel tijd in beslag. In dit schrijven word' op den ernst van den toestand gewezen en te kennen gegeven onder ver wijzing naar art. 144 der grond wet, dat in de toekomst maat regelen genomen zullen moeten worden. Twee leden waren geneigd toe te geven. De andere blijven bij hun meening, dat het recht om het salaris van den veldwachter vast te stellen volgens de wel toekomt aan den gemeenteraad en het, gezien de ernstige econo mische crisis, onverantwoordelijk moet worden geacht neg een ver hooging van f150 toe te kennen. Bericnt zal worden gezonden aan Ged. Staten, waarin er op zal worden gewezen, dat de moei lijkheden, waarin de gemeente verkeert, iederen dog erger wor den en straks zullen uitloopen op sluiten der school, geen verlich ting der straten, geen macadam voor de wegen, enz. enz., dat de verantwoordelijkheid daarvoor niet berust bij den gemeenteraad, doch bij de Ged. Staten. De ge meenteraad meent volgens eed en plicht het uiterste te hebben ge daan en wil liever met eer weg gejaagd worden dan oneervol capituleeren. Naar ons verder wordt mede gedeeld, zal de A -R. en R -K. Kamerfractie met den toestand op de hoogte worden gesteld. Het ziet er naar uit, dat con flicten van dezen aard in Zeeland nu meer zullen voorkomen. Sc Janstecn. Donderdag heeft alhier de aai b at di ig plaats gehad voor het bouwen van drie woningen, voor rekening der gemeente. Hiervoor werd ingeschoven Voor perceel I. Timmerwerk: J. M. Bleijenbergh 1 3020. Metselwerk C. L Everaard f4200, J. Thoen en H. Mannen» f4000, P. Verstraeten (3950, D. F.eijser f3790, P. Thoen f3720, Tb. Mannens t 3624. Gias- en verl werk F. de Pot ter f693, Tb de Koek 1 679, A. Vijlders t 651. Voor peiceel II. Timmerwerk C. d' H ogh f 1748, J. Bleyen- bergk f 1688, P. D. Valk t!658. Metselwerk: P. Verstraeten 12000, F. Bauwens f 1785, C. L. Everaard f 1772, Thorn en Man- uens t i675, J. Pauwels 1 1651, P. Thoan 11617, D. Freijser f1580. Gias- en veriwtrk A Vijlder» f 382,50, Tn. de Koek f 375, F. de Potter t 362. Voor peiceel III. Timmerwerk: J Blejjenbe^gh f 1760, PJ Valk» tl748, C. d'Hoogbe f 1738. Metselwerk: P. Verstraeten f 2200, F. Bauwens f 1955, C. L. Everaard f 1910, P. ïhoen f 1886, Thoen en Mannens 11811, D. Freijser 1 1700. Glas- en vertwerk A. Vjjlders f382,50, Th. Koek 1 378. Voor ijzerwerk werd ingescho ven in massa: L van de Velda f320, Ed. Weemaes 1 268, Geb. Weemaes t 223, en in pereeelen. L. van de Velde t 192, t 64, en f 64, Ei. Weemaes f 157, f 6J, en t 60, en M. Giele alleen voor per ceel III t 52,63. Voor aanleg electriciteit schreef in M. van der Meulen voor 1 126,50, f 45 20 en f 45,20 en voor water leiding dezelfde voor perceel I (218.70. In de Vrydag gehouden raads vergadering zijn de werken ge gund als volgt: Perc. I aan J. M. Bleijenbergh, timmerwerk, Th Mannens, met selwerk, Gebr. Weemaes, ijzer werk, Alb. Vijlders, glas- en schilderwerk. Perc II aan M. van der Meulen, electriciteit en water leiding, P. Valke, P. Thoen, G.br. Wtemaes, Fr. de Potter en M. van der Meulen. Perc. III aan C. d'Hooghe, D. Fieijser, Gebr. Weemaes, Th.de Koek en M. van der Meulen. Kalenders. Het jaar nadert zijn einde en reeds komen de kalenders voor 1931 uit. De maandkalender van de firma Ls. van Waesberghe— Jar.ssens is de eerste, die ons komt begroeten. Ze is weer in dezelfde uitvoering verschenen en een practisch artikel gebleven voor kantoor-, winkel-, magazijn- en vergaderlokalen. Alleen doet de groene kleur der cijfers onder voor het diep zwart van vroeger. De eenvoudige randversiering met" aan de kop de firma-naam met mededeeling, dat de wijn handel reeds dateert van 1871, geflankeerd door het familiewapen en het Koninklijk wapen gevefl Ook de Oostecsche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht.

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2