sens. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - V] aan deren No.-61. DINSDAG 28 OCTOBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Pottrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. België. De groote sluis te Terneuzen. De burgemeester van Gent, de heer Van der Steegen, de wet houder van het havenbedrijf en de hoofdingenieur van de haven hebben eenige Gentsche jour nalisten ontvangen, met het doel, aan de pers een uiteenzetting te geven van den toestand, gescha pen door de aanvaring van de groote sluis te Terneuzen, welke het Gentsche zeekanaal met de Westerschelde verbindt. De bur gemeester betoogde, dat de stop zetting van een aanzienlijk deel deel van de scheepvaart, welke het gevolg is van dit ongeluk wel het beste bewijs is van de dringende noodzakelijkheid te Terneuzen een nieuwe sluis, grooter dan deze welke nu tijde lijk butien gebruik is gesteld, te bouwen. Zoowel de burgemees ter als de wethouder brachten hulde aan de Nederlandsche regeering en den Nederlandschen waterstaat voor den spoed en de groote welwillendheid, waarvan zij blijk gaven ter bevordering van de reparatie van de bescha digde sluisdeur. Dank zij de snelle tusschenkomst zal het ver keer voor groote zeeschepen volgende week kunnen -worden hersteld. Wethouder Siffer deelde iets mee over de schade, welke door dit ongeval aan de Gentsche haven wordt berokkend. 56 sche pen werden te Gent verwacht, 27 gingen naar Antwerpen. An dere schepen werden gelost in de voorhaven van Terneuzen. Trots de oeconomische crisis was het totaalcijfer van de ton- nemaat in het Gentsche haven bedrijf 100.000 ton meer dan het vorig jaar op denzelfden datum. Thans bedraagt het ver lies reeds 106.000 ton. De Gent sche gemeenteraad zal Maandag een motie aannemen, waarbij aangedrongen wordt op het on verwijld openen door het kabi- net-Jaspar van onderhandelingen met de Nederlandsche regeering, teneinde zoo spoedig mogelijk met het bouwen van een nieuwe sluis te Terneuzen een begin te kunnen maken. Wethouder Siffer meende rede nen fe hebben te veronderstel len, dat de Nederlandsche regee ring bereid zou zijn de breedte van de nieuwe sluis, voorzien in den tekst van de conventie van 1895 op 40 meter te brengen- Door den Belgischen mi nister van landsverdediging zal bij de hervatting der Kamer werkzaamheden aan het parle ment een bedrag van ongeveer dertig millioen francs, voor her stel der voornaamste forten van de vesting Namen, aldus de N. R. Crt. Evenals te Luik zullen tus- schen de forten dekkingen in beton worden gebouwd. De for ten zullen zoodanig worden her bouwd, dat zij bestand zijn tegen de felste beschietingen, terwijl het garnizoen op afdoende wijze ^egen alle gasaanvallen zal kun nen worden beschermd. Hoogere tolmuren ia België. •De landbouw commissie te Brussel heett besloten den re geering voor te stellen, de in voerrechten op suiker met trs. 50 per 100 K G. te verhoogen en op haver van trs. 10 op trs. 21. Zjj veroordeelt de verüoo- ging der rechten op aardappelen in Frankrijk en Duitschland. De commissie sprak nog den wensch uit, dat een grootere hoe veelheid binneulandsche tarwe in het brood zou worden gebruikt, zoowel voor de bevolking als voor het leger bestemd. Duitschland. Vrijdagavond laat kwam het in het Noorden van. .Dortmund tot een bloedig gevecht tusschen communisten en nationaal-socia- listen, die van een vergadering huiswaarts keerden. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de vechtenden reeds verdwenen. De politie vond slechts eenige door revolverschoten zwaar ge wonde personen die naar een ziekenhuis moesten worden over gebracht en waarvan eenigen in levensgevaar bleken tejverkeeren. De politie weet niet, wie de aanstichters van de vechtpartij zijn en van welke zijde met scherp geschoten is. E«n nieuwe Daitsch* rinding; Het Tsjechoslowaaksche pers bureau geeft onder zeker voor behoud een belangwekkende me- dedeeling weer van een chauf feur betreffende een proefneming van het Saksisch landsbestuur met een nieuwe Duitsche uitvin ding, de magnetische telo-stralen, die in staat zouden zijn alle voertuigen, die voor hun bewe ging een electro-magneet noodig hebben, onmiddellijk tot staan te brengen. De chauffeur reed in volle vaart op den straatweg Rieza—Wurzem, toen plotseling de ontsteking weigerde, Het zelfde geschiedde met ongeveer 40 vracht- en passagiersauto's over een wegvak ongeveer vier kilo meter. De bestuurders trachtten tevergeefs de auto's waaraan zij geen mankement konden ontdek ken, weer op gang te brengen. Na eenigen tijd verscheen een Saksisch gendarme op de fiets, die verklaarde, dat men eerst om drie uur verder zou kunnen gaan en tevens zijn verontschul digingen aanbood voor de storing, die de proefneming der regee ring teweegbracht. Inderdaad sloegen de motoren om drie uur weer aan en konden de auto's doorrijden. De werkloosheid in Dnitichland Het Rijksbestuur publiceert over de periode 1 15 October 1930 een rapport over de werk loosheid in het Duitsche Rijk. Het aantal personen, dat hoofde lijke ondersteuning ontving be droeg op 15 Oct. ruim 1.491.000 Er werden 488.000 crisisuitkee- ringen gedaan, dus 16 000 meer dan in het begin van de maand. Het aantal beschikbare werk zoekenden bedroeg op 15 October 3 184.000, van wie er 3.116000 als werkloos te boek staan. Dit is 112 000 meer dan in de vorige verslag-periode. De uitvoering van het Rijks- woningbouwprogram verschaft slechts in beperkte mate werk. Vorsteiyk hnwelflk. Vrijdag werd in het kleine bergplaatsje Assisi, waar eens de heilige Franciscus het levens licht aanschouwde, het huwelijk voltrokken tusschen koning Boris van Bulgarije en prinses Gio- vanna van Italië, derde dochter van koning Victor Emanuel van Italë en koningin Helena. De voorkeur voor Assisi is uitgegaan van prinses Giovanna, die vele uren in de basiliek van den heiligen Franciscus heeft doorgebracht. Aan het vrijgezellenleven van Koning Boris 111 is dus eindelijk een einde gekomen. Jarenlang is lichtelijk den spot gedreven met dezen celibatair, die van land tot land trok om zich een bruid te kiezen, maar ondanks den konings kroon, welken hij had aan te bieden, nergens kon slagen, tot voor de zooveelste maal zijn hart uitging naar schoon ltalio", dat met koningsdochters tamelijk rijk gezegend is. Prinses Giovanni, derde dochter van het Italiaansche Koninklijk paar, werd de uitverkorene. En toen dit eenmaal beklonken was, werd met de huwelijksvoltrekking zeer veel spoed betracht. Er doken echter bezwaren op. Koning Boris namelijk behoort tot de Orthodox Grieksch-Katholieke Kerk. Prinses Giovanni daaren tegen is Roomsch-Katholiek. En van de zijde van het Vaticaan werden nu bezwaren opgeworpen, welke de trouwplechtigheid alsnog dreigden te doen afspringen. Om dat te voorkomen, is de Bulgaar- sche Koning gezwicht voor de door den Paus gestelde eischen, o.m. inhoudende dat alle kinderen, uit dit huwelijk eventueel voort komende (dus de troonopvolger incluis) Katholiek zouden worden gedoopt. Daarbij werd er rekening mede gehouden, dat te gelegener tijd de Bulgaarsche grondwet zou worden gewijzigd, in diei voege, dat voor de toekomst alles zou geregeld worden geheel volgens de vvenschen van het Vaticaan. Het is begrijpelijk, dat in Bul garije over deze regeling ont stemming is ontstaan en dat de intocht te Sofia der nieuwe Ko ningin minder enthousiast werd begroet. Brazilië. De revolutie heeft gezegevierd. De nieuwe regeering, die on der leiding staat van generaal Nawna Barreto, bestaat verder uit de generaals Tassa Fragoso en Mala Dengrone. Naar verluidt, zou de afge treden president, Washington Luiz, die zich in arrest bevindt in één der barakken van het 3e regiment infanterie, verlof heb ben gekregen om zich binnen eenige dagen naar het buiten land te begeven. De nieuwe regeering heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in een beroep wordt gedaan op beide partijen om de vijandelijk heden te staken en den norma len toestand te bevorderen. Het nieuwe Braziliaansche ka binet heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin het mededeelt, dat de regeering alle bestaande internationale verplichtingen zal nakomen. DaiUch schip beschoten. Toen het Duitsche stoomschip Baden", van de Hamburg- Amerika lijn, met post en pas sagiers aan boord, de haven van Rio de Janeiro wilde uit varen, werd het door het fort Copa Cabana onder vuur geno men. Het schip keerde naar Rio terug, waar de 18 personen, die door het artillerievuur gedood of gewond werden, het nauw keurige aantal is nog niet be kend aan land werden ge bracht. Het schip was van Buenos Aires op den terugtocht naar Hamburg. De Braziliaansche re- AXELSCHE COURANT 13} Toen zij door den hollen weg en de olijvenbosschen reden, zag de graaf scherp uit, of Leondari in het kreupel hout niet tot een aanval gereed lag. Hij uitte zijn vrees aan een der Grie ken, deze zei lachend: Er is geen gevaar, mijnheer, in het geheel geen gevaar. Zijt ge daar zeker van vroeg de graaf. Ja mijnheer. Nadat Leondari u dezen zomer in vrijheid liet, maakten de soldaten in deze streken den roovers het zoo onaangenaam, dat zij een an dere schuilplaats opzochten, waar zij tot nu toe zijn gebleven. De soldaten hebben de vervolging reeds lang ge staakt. Leondari is hen te slim af. Dan hebben wij niets te vieezen merkte de graaf op. Neen I Morgen of overmorgen zou de zaak reeds moeilijker zijn, zeide de Griek zacht. Ziet mijnheer, de schuil plaats der roovers in deze streek is een natuurlijke vesting. Leondari houd zich ieder jaar, gedurende verscheide- maanden, hier op en trekt weer af, loodra er gevaar dreigt en de zaken slecht worden. Gisteren avond ont vette ik een van zijne manschappen, d:e hij als pion had uitgezonden, om 'e zien of de streek veilig is. Het was de zoon van een mijner vrienden en ml deelde mij mede, dat de roovers gedurende den geheelen zomer on'e- Vreden en betorgd waren geweest, omdat het meisje hunne schuilplaats kent Zij weigerden naar deze streek terug te keeren totdat Leondari hun beloofd had, maatregelen te nemen, dat het meisje niet meer in siaat zou zqa hun schade te berokkenen. De geheele bende is niet ver meer af; zij xalvan nacht in haar hol aankomen. De graaf schrok. De overtuiging, dat Sofie groot gevaar liep, bracht hem in de verzoeking om terug te keeren. Na lijp overleg besloot hij echter zijne reis te vervolgen en eenige oogenblik- ken later was de kleine trein op weg en kwam zonder verhindering tegen den avond te Athene aan. Alfred bracht een bezoek bij den Franschen consul, |die hem geluk wenschte met zijne ontsnapping uit de handen der bandieten en hem uit- noodigde om eenige dagen in Athene te blijven, omdat hij de held van den dag was geworden. Maar, omdat de graaf verlangde zoo spoedig mogelijk naar zijn land terug te keeren en ver nomen had, dat een Oostenrijksche boot de reis maakte naar Trifist, nam hij daarop plaats en verliet den volgen den morgen de hoofdstad van Grieken land, na vooraf Sofie's vader gemeld te hebben in welk gevaar zij thans verkeerden. Den avond van den dag, waarop Alfred Beaucourt zich van haar had gescheiden, wandelde Sofie Lepage treurend in haren tuin, zich te vergeefs afvragende, wat toch het noodlottig geheim mocht zijn, dat haar tot eeuwige echteloosheid doemde. Geheel en al ln die smartelijke ge dachten verzonken, was zij op een bank gezeten en beschouwde ze droef geestig de lieflijke maan, welke met hare bieeke stralen de omliggende bergen bespiegelde. Plotseling werd de stilte verbroken door het ruischen van den wijngaard, die den muur be dekte. Sofie zag verschrikt op. Op hetzelfde oogenblik spreng een man over den muur en stond na weinige schreden voer haar. Het was.... Leondari I Op het gezicht van den rooverhoofd- man sidderde het meisje over al hare leden. Niettemin groette zij hem en sprak hem beleefdelijk, evenwei eenigs- zins afwijkend toe. Welaan dan, jonge juffer, sprak hij op vroolijken toon. de politie is 't moede geworden zich met ons bezig te houden en sedert van avond hebben wij onze winterkwartieren weer rustig betrokken. Gij ziet dat ik niet iang g:wacht heb u mijne hulde te komen aanbieden. Verlangt gij mijnen vader te spreken? vroeg zij, opnieuw een stap achteruit gaande, ik zal u bij hem brengen. Neen, neen 1 ik weet dat het uwe gewoonte is, om 's avonds in uwen tuin te wandelen en 't is ruim een uur dat ,ik u bespiedik wenschte u afzonderlijk te spreken. Wat kunt gij mij te zeggen heb ben? vroeg het meisje verwonderd. O, verschillende dingen. Maar voor allts, begeer ik u te onderhouden over dien Franschen Graaf, die den geheelen zomer onder uw dak is ge bleven. Ik verneem, dat hij eerst heden vertrokken is. Is dat waar Zeker, zeide zij, dat is juist; maar het komt mij voor, dat wij vrij t.jn gastvrijheid te geven aan wien wij willen en zoolang wij willen, Zijt gij zelf niet gedurende twee maanden bi] ens verbleven? En die vervloekte Franschman is hier vier maanden geblevenonder brak de bandiet levendig 't is geluk kig voor hem, dat hij vertrokken is, want ik zweer u, als ik hem hier ge vonden had, onze spelonk opnieuw zijn verblijf sou zijn geworden. Is dat alles wat gij mij te zeggen hebt? vroeg Sofie bedaard. Wacht even, verzoek ik u. Mijne mannen zijn ontevreden, omdat gij het geheim onzer schuilplaats kent; ik heb vertrouwen in u, maar mijne mannen hebben ;dat niet, en ik ben hier geko men om u te zeggen, dat ze niet af hankelijk willen blijven van een meisje, dat hen te eenigen tijd kan verraden, hetzij met of zonder opzet. Ik heb gezworen te zwijgen en zal mijn woord houden. Daar ben ik van overtuigd, maar dat is niet genoeg om mijne gezellen gerust te stellen, en om dat geheel en al te doen, heb ik een plan gevormd, dat ik u zal mededeelen. Gij zijt schoon als een ster, vervolgde Leondari, haar met hartstochtelijke liefde aanziende, vlug, als eene hinde, slank als een pil.n- boom, moedig als eene leeuwin al die gaven bewijsen, dat de natuur u voor eene groote bestemming geschapen heef\ Alzoo sprekende was hij naast Sofie gekomen, en had haar de hand op den schouder gelegd, Blijf staan, zeide hij, ik ben niet uitgesproken. Ja, hernam hij met klim mende geestdrift, een wezen met zulke wonderbare hoedanigheden begaafd, is niet voor een gewoon leven geboren maar wel om mannen te bestieren, wier aanvoerder alom schrik verspreidt j om de gezellin te worden van Leondari, hunnen geduehten hoofdman, Haait u niet te antwoorden, zeide hij, ziende dat het meisje wilde spreken. Ik heb mij het gevreesde hoofd genoemd, maar voor u zal ik zoo zachtaardig zijn, als een duif en mijne mannen zullen voor u knielen. Uw kleeding zal in rijkdom die eener sultanin overtreffen, gij zult diamanten en paarlen in overdaad be zitten, roor u zal ik mij meester ma ken van de cachemiren der Indien, de kostbaarste van Frankrijk. Gij zult vertrekken hebben als eene koningin. Welnu, mijne j jnge juffer, die rijkdom men, dat gezag, die ik u aanbied, trek ken u die niet aan Neen I antwoordde Sofie kalm, maar mét vaste stem. Ik verkies daar boven mijn tehuis en de zekerheid, waarin ik leef. ik heb mij nog niet tot uw hart gewend. Ik ben niet gewoon op dezelfde wijze de hand van eene vrouw te wer ven, als andere mannen dit plegen te doen, antwoordde Leondari. Ik smeek u, mijne vrouw te worden en ik wil eenen geestelijke opzoeken, die ons trouwt. Als gij het verkiest, kunt gij in het huis van uwen vader blijven, tot gij gewoon zijt geworden aan de eervolle plaats, welke gij onder ons inneemt. Ik bemin u, schoone Sofie. Ik heb u lief gehad van het eeste oogen blik af dat ik u zag, maar ik zou het niet gewaagd hebben, u mijn liefde te vei* klaren, hadt gij den moed niet gehad mij in mijn hol op te zoeken. Gij scheent mij zoo ongenaakbaar, alt daarboven de jmaan, en de dankbaar heid, welke ik u verschuldigd was, dwong mij tot terughouden, Uw moed is beproefd, en mijne lieden verlangen er naar, u als koningin te begroeten. Het itaat aan u daarin te bewilligen* (Woidt vervolgd),

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1