VlUJDAü 24 OCTOBER 1030. 46e Jiiarg. Nieuws- e 11 Advertentieblad voor Zee uwsc li - VI aan deren J. C. VINK - Axel. Het doel heiligt de middelen. FEUILLETON. No. 60 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Greote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franc» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure Onwillekeurig komt men tot deze uitspraak, als men ver neemt, hoe na eenige tot heden geheim gehouden corresponden tie en mondelinge besprekingen, welke reeds sedert enkele maan den gaande waren, er op eens melding gemaakt wordt van een nieuw plan, dat hopelijk zou lei den tot een Zeeuwsch-Vlaamsche drinkwaterleiding. Het eerste bericht dat uitkwam, was zeer bescheiden en in tegen stelling met de goede gewoonte, die men eerst had gevolgd, om de pers volledig op de hoogte te houden, werd slechts mede gedeeld, dat een nieuw water leidingplan was ontworpen, nl. voor 3 of 8 gemeenten, resp. Terneuzen, Hulst, Sas van Gent en Biervliet, Aardenburg, Oost burg, Sluis en Breskens. Zooals begrijpelijk is, stonden we daar eerst vreemd van op te kijken en dachten we, dat alle andere gemeenten zouden wor den uitgeschakeld, wat ons aan den anderen kant weer onaan nemelijk voorkwam, daar toch in de eerste plaats de tra m, de zgn. „Zeeuwsch-Vlaamsche" wel zou worden aangesloten. En hoe is het mogelijk zoo dachten we dat er op Drie Schouwen een waterleiding komt, zonder dat Axel daarvan zou kunnen profiteeren. We staken echter ons ücht op bij iemand, die het weten kon en zoo hoorden we dan, dat onze gemeente wel dege lijk nog van de wateileiding zou kunnen profiteeren, als men wilde. Zoodat er van uitsluiting geen sprake is. We weten echter nog niet onder welke voorwaarden onze gemeente eventueel zal kunnen aansluiten, maar we hopen, dat deze niet te bezwarend zullen zijn. Er is herhaaldelijk gezegd door de oppositie ten opzichte van de eerste plannen Bij d e z e waterleiding wenschen we niet aan te sluiten. Welnu, er is nu een nieuw plan en belangheb benden kunnen daarvan kennis nemen, nu in de Raadsvergade ring van 6 Oct, te Terneuzen ge houden, dit plan nader is bekend gemaakt. 12; LEPAGE VERLAATZIJN LANDGOED Den volgenden morgen was Sara, de oude dienstmaagd, reeds vroeg bij de hand en bezig het ontbijt gereed te zetten voor den gast, die het huis van haren heer ging verlaten. Graaf Beaucourt kwam iets later van zijn kamer en begaf zich naar de eet zaal waar Sophie's vader hem wachtte- Zij drukien elkander innig de hand, en setten zich aan tafel. Onder het maal werd niet gepraat doch zware zuchten verrieden, dat beide mannen ten prooi waren aan geweldige aandoening. Nu en dan luisterde Alfred, als verwachtte hij nog een laatste maai haar te zien verschijnen, die zijne ge dachten bezig hield. Uw paard zal aanstonds gereed a'in, mijnheer de graaf, zeide mijnheer LepagePhilippe ontbijt in de keuken en ik heb een zestal werklieden last pgeven u tot Athene te vergezellen. y* mannen zullen op muilezels rijden p. Memt mijn paard en uw bediende rhtllppe zal van de ponny mijner doch- t8r gebruik maken. .7" Alvorens wij elkander verlaten, mijnheer Lepage, wensch ik u mijn Hat plan is ontworpen door den Directeur van het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorziening, den heer W. Krul, die op ver zoek van den Commissaris der Koningin in onze provincie, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, daarbij een rapport heeft gevoegd, dat ongeveer luidt als volgt Gelijk U bekend is, was ik eenigen tijd geleden van meening, dat gestreefd moest worden naar een georganiseerde actie van de vele vooraanstaaande personen en corporaties in Zeeuwsch-Vlaan- deren, die mede op grond van het gunstig rapport der commis sie van onderzoek de totstand koming van de waterleiding ge- wenscht achten. Deze actie zou zich tot doel moeten stellen, de bevolking en de gemeenteraden te overtuigen van de ongegrond heid der motieven, die de oppo sitie met zooveel kracht ingang heeft doen vinden. Bij de door U met verschil lende vooraanstaan.de personen uit het gewest op 8 April jl. ge voerde bespreking is U gebleken, dat deze personen in een der gelijke actie geen heil zien, dat zij daaraan niet wenschen mede te werken en dat zij alleen suc ces verwachten van den bouw van een waterleiding van klei nen omvang voor enkele ge meenten, die de N.V. zijn trouw geblevende opzet zou dan zoo mogelijk zoodanig moeten zijn, dat latere uitbreiding zonder overwegende bezwaren mogelijk is, en men verwacht, dat het bestaan van een dergelijke water leiding een krachtig propaganda middel zal zijn voor de overige gemeenten. Waar een technisch onderzoek naar de uitvoerbaarheid van een plan van kleineren omvang aller eerst noodig is, heb ik te mijnen bureele uitvoerige berekeningen doen opstellen, gebaseerd op de voorhanden gegevens. Het voor- loopig resultaat daarvan heb ik op 20 Juni jl besproken met den secretaris der Kamer van Koophandel, den directeur der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij en den heer Ir. De Bel te Sas van Gent. Naar aan leiding van die besprekingen zijn nog eenige wijzigingen in den innige dankbaarheid te betuigen voor de gastvrijheid, welke gij mij zoo edel moedig hebt gegeven, alsmede voor de liefderijke zorgen, welke ik in uw huis heb genoten. Hetzelfde zou ik voor den eersten den besten gedaan hebben, mijnheer, maar ik had wel gewenscht dat de Voorzienigheid u een ander huis had aangewezen. Ik ben diep bedroefd, als ik aan mijne lieve Sofie denk, voor wie het leven voortaan geen bekoorlijkheid meer hebben kan. En nochthans, mijnheer Lepage, ligt het alleen aan u, om haar geluk kig te doen zijn. Is die afgrond dan zoo groot, dat noodzakelijk twee zielen van elkandergescheiden moeten blijven? Spreken we er niet van, spreken wij er nooit over, sprak mijnheer Lc- Dage met holle stem, ik begrijp, mijn jonge vriend, dat nw teleurstelling wreed is, maar de tijd zal uw verdriet lenigen. Gij zult later eene bruid vin den, van hooge geboorte, wier naam den uwen nieuwen luister zal bijzet ten gij stamt af van een groot ge slacht, en nooit hebben de Beaucourts zich deor een ongelijk huwelijk onteerd. Kent gij dan mijne familie? Ik heb over haar hooren spreken, antwoordde mijnheer Lepage verlegen. Sedert eeuwen zijn de graven Beau court bekend door hunnen rijkdom, hunne fierheid.,... Gij hebt dus in Frankrijk ge woond riep de graaf. Is het lang ge- opzet aangebracht en thans moge ik U hierbij een gedocumen teerde samenvatting van het on derzoek aanbieden. Aigemeeuo opzet. Op bijlage 1 is het buizennet aangegeven van een waterleiding voor de 8 „trouw" gebleven ge meenten Terneuzen, Hulst, Sas van Gent, Biervliet, Aardenburg, Ooslburg, Sluis en Breskens. Het onderhavige ,plan-1930" vormt eenerzijds een economi- schen opzet voor de 8 gemeen ten anderzijds is zooveel doen lijk de mogelijkheid van uitbrei ding in de toekomst voor oogen gehouden. Zoo zal Axel zonder veel bezwaar kunnen meedoen 1 Zoo noodig kan daartoe langs een omweg over Koewacht een tweede transportleiding worden bijgelegd. Aansluiting van Hon- tenisse en andere in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gelegen ge meenten, kan geheel volgens de oorspronkelijke plannen geschie den. In het westen kan toetre ding van IJzendijke en Schoon- dijke en eventueel andere gemeen ten door het vormen van ring leidingen, het leggen van een tweede transportleiding van Axel naar het kanaal Sas van Gent Terneuzen en het bijbouwen van watertorens mogelijk worden ge maakt. Aldus zal tenslotte een geheel kunnen ontstaan, dat minder economisch is dan het aanvan kelijk ontworpen groote plan Vermoedelijk zullen dan ook aan later toetredende gemeenten in sommige gevallen hoogereeischen worden gesteld, dan aan de thans in het plan opgenomen gemeenten, doch in deze onver mijdelijkheid zal men moeten be rusten. Behalve dit plan voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren (Plan O en W) is er ook een plan uitsluitend voor de 3 gemeenten Terneuzen, Hulst en Sas van Gent in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen gemaakt (plan O). Daarbij zij het volgende op gemerkt Begrooting van aanlcgkosten. Er is een naar verhouding groot bedrag noodig voor aan koop van terreinen, omdat de waterwinplaats voldoende be veiligd moet zijn en reeds van leden, dat gij in nw geboorteland ge weest zijt Mijnheer Lepage deed een teeken, dat in geenerlei zin kon worden uit gelegd. En is daar niemand, van wien gij gaarne berichten zondt hebben? Bij het hooren dezer woorden werd Sofie's vader doodsbleek; een plotse linge ontroering overweldigde hem en hij wendde het hoofd af om zijn be trokken gelaat voor de oogen van zijnen ondervrager te verbergen. Er is geen enkel persoon, in wien ik belang stel, noch in Frankrijk noch in heel de wereld. Zoudt gij ooit mijnen vader ge kend hebben vroeg Alfred opnieuw. Ik heb hem menigmaal gezien. Hij is sedert zes jaren dood en mijne moeder is hem van nabij gevolgd. Een vreemd gevoel overmeesterde den rampzalige, bij het hooren dezer woorden. Sedert zestien jaren had hij niets uit zijn land vernomen, hij wist niet of de menschen die hij had lief gehad, dood of levend waren. Neen hij wilde deze eenige gelegenheid niet laten ontsnappen, om een en ander uit t-ijn vaderland te vernemen. Toen ik in Frankrijk was, zei hij op schijnbaar onverschilligen toon, heb ik vele groote namen hooren noemen, Welke zijn tegenwoordig de geslachten, wier leden Zich het meest werk dadig met de staatkunde bezig houden den aanvang af op een redelijke uitbreidingsmogelijkheid moet worden gerekend. Overigens is de raming op dezelfde basis ge schied als voor het plan 1928. De aanlegkosten voor plan O en W (8 gemeenten) worden al dus begroot op f2.500.000, die voor plan O (Terneuzen,1 Sas van Gent en Hulst) op f 1.500000. Voor beide plannen is gere kend op een restitutie van een evenredig deel der voorberei- dingskosten. Kaming van het waterverbruik. Voor de onderhavige plannen is het te verwachten verbruik door de industrie van het groot ste belang. In 1922 is ten behoeve van het groote plan een enquete onder de industrieelen gehouden en het op grond daarvan be- groote waterverbruik is door de commissie van onderzoek nauw keurig nagegaan en goedgekeurd. I hans heb ik terzake het ge voelen van de heeren De Bel, Harte en Wind van Merkesteyn gevraagd. Dezen konden zich met de in de bijlagen lib en 111b aangehouden cijfers vereenigen. Deze komen hierop neer, dat voor het plan O en W hetzelfde industrieel verbruik is aangehou den als voor het oorspronkelijke plan voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, hetgeen voor de hand ligt, aangezien de industrie vrij wel in de 8 gemeenten en langs de transportleidingen van het plan O en W is geconcentreerd. Voor het plan O is op een indu strieverbruik gerekend, dat per etmaal 50 kub. M. minder be draagt dan voor het plan O en W. Het water voor de tram kon vrij nauwkeurig worden geraamd. Voor de industrie moest een schatting worden gemaakt. Daar bij is ervan uitgegaan, dat het betrekkelijk dure leidingwater al leen zal worden gebruikt voor ketelvoeding en voor drinkwater voorziening in de fabrieken en de daarbij behoorende gebouwen complexen en woningen, zooals ook is aangegeven in het U be kende adres van enkele indu strieën aan de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Voor het verbruik ten behoeve van vee is veiligheidshalve aan- df hooge ambten bekleeden De graaf noemde verscheidene na men, welke echter bij zijn gastheer geen belang schenen op te wekken, tot hij onverhoeds ook den naam noem de van den heer Alexander Charlemont. -- Ik meen, dat mijn voogd als een der toonaangevende persoonlijkheden kan worden aangewezen, merkte de Graaf op. Het spreekt van zelf dat hij thans mijn voogd nieT meer is, maar hij was het na den dood van mijnen vader, gedurende den tijd van mijne minderjarigheid. Den heer Lepage ging een rilling door de leden. Zoo, is mijnheer A'exander Charle mont uw voogd geweest vroeg hij met beklemde stem. Is hij getrouwd Neen, hoewel hij een der schoonste mannen is, die men kan ontmoeten. Het schijnt, dat hij sedert verscheidene jaren eene vrouw zoekt die zijne liefde niet beantwoordt. Evenwel sprak men veel over die verhouding voor mijne reis naar Griekenland. Ea wie is die vrouw Een deugdzaam mensch, hoewel zij niet meer in haar lentejaren Is. Zij heet Mevrouw Eugenie de Mixtome, dochter van graaf Montfacon. Een diepe zucht ontsnapte aan de lippen van mijnheer Lepage; zijn ge laatstrekken werden als van een lijk, Op dit oogenblik trok het paarden getrappel de aandacht van graaf Beau court, waardoor hij de ontroering vztt zienlijk minder geraamd dan in het groote plan, waarin de land bouwende gemeenten sterker ver tegenwoordigd zijn. Uit de bijlagen blijkt, dat voor het pian O en W het industrieel verbruik vrijwel aan het huis houdelijk verbruik gelijk is voor het plan O overtreft het eerste het laatste aanmerkelijk. Het in dustrieel karakter van deze be knopte plannen komt hierin sterk tot uitdrukking. Voor de raming van het huis houdelijk verbruik is weder van een (soepel toegepaste) ver plichte aansluiting uitgegaan. Raming der uitgaven. Voor het pompstation te St. Jansteen en het aanjaagstation te Philippine is op electrische drijf kracht gerekend op de basis van de indertijd met de P.Z.E.M. ge voerde onderhandelingen. De overige bedragen zijn zooveel mogelijk geuaseerd op de grond slagen van het plan-1928. Raming der inkomsten. De gemiddelde prijs van 20 cent per kub. M. werd aange houden, zijnde 10 cent goed- kooper dan in het oorspronkelijk plan. Aanmoediging der indu strie in een vorm van laag tarief komt noodzakelijk voor. Daarbij komt, dat de Zeeuwsch-Vlaam sche tram, in samenwerking met enkele industrieelen, ernstige voornemens heeft tot stichting eener eigen waterleiding met een waterwinplaats te St. Jansteen en een buisleiding tot Drie Schou wen. Wil een waterleiding tegen dergelijke eigen voorziening te concurreeren, dan moet zij voor betrekkelijk lagen prijs kunnen leveren. Voor huishoudelijk gebruik is uitgegaan van tarieven volgens het rapport van de Commissie van Onderzoek. Deze tarieven leveren voor de betrokken ge meenten een hooger gemiddelde per aangeslotene op dan in het plan-1928, omdat de perceelen in de 8 gemeenten over het geheel in hoogere klassen vallen dan in de 21 gemeenten van het plan- 1928. Rentabiliteit. Het blijkt, dat zoowel voor plan O. en W. als voor plan O. zijn gastheer niet bemerkte. Aan u moeten die namen wel bekend zijn mijnneer Lepage, heivaite Alfred, want het is omtrent achttien jaar geleden, dat door geheel Europa de mare van een bloedig treurspel de ronde deed, waarin die personages voorkwamen. De gidsen naderden luid sprekende de warande. Mijnheer Lepage stond op en was genoodzaakt zich aan een pilaar vast te houden, zijne knieën knikten. U vertrekt, mijnheer de graafvroeg hij met heesche stem. Het eeuigst wat ik u smeek, is dat gij met niemand ter wereld over mij of Sofie spreekt. Vaarwel, dat de Hemel u zegenel Met deze woorden drukte hij den jonker de hand, en ging strompelend naar binnen. Philippe bracht het paard voor zijnen heer en de graaf zette zich in het za del. Op eenigen afstand van het huis keerde de graaf zich in den zadel om. Lepage was niet meer zichtbaar, even min Sofie; maar zijn hart zei hem, dat zij achter een gordijn verscholen, hem nakeek. Hij wuifde voor het laatst met zijn hoed en zette met zijn bege leiders snel de reis voort. (Woidt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1