Schortel) on ten SATINET. opruiming Karpetten, Behangselpapier en Tafelzeil. Belangrijk Bericht. J. ÏISSER-KOOLE - Axel. M. den Engclsman-Zegers. Yoor Wijnen en Top-Bronwater In verband met de prijs daling der grondstoffen wij onze prijzen regelmatig en stellen onze cliënten aldus in staat hiervan DIRECT te profiteeren. Mag. „DE DUIF\ Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. avondcursus voor vervolgonderwijs, Advertentiën. ONTVANGEN: Nieuwste dessins en waschechte kleuren. Pulüe We houden tegen spotprijzen I. J. BRAKMAN. B IJ L 0 0 S Hoofd Eau de Cologne! C. B. ANTHEUN1S. A. Nevejan en Zoon Predikbeurten te Axel. Zondag IQ October ]930. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Toen Dinsdagmorgen de knecht van schipper A. uit St. Pniiips- land in zyn kastje moest zyn, kwam hij tot de ontdekking dat zija geldkistje was opengebro ken en het daarin aanwezige geld was verdweneD. Waar de schalt van 7 tot 10 uur onbe heerd heeft gestaaD, wordt ver moed, dat de dader dit heeft geweten. Tusschen deze uren is de diefstal gebeurd. Ook ver miste de schipper een zyuer roeiriemen, zoodat wordt aan genomen, dat de dief gebruik heeft gemaakt van deze boot. liet vliegveld op Schouwen. Te Haamstede (Schouwen) heeft de burgemeester, jhr. L. van Citters, de eerste spade in den grond gestoken voor het op de terreinen van de n.v. Nieuw- Haamstede aan te leggen vlieg veld. Met medewerking van de K.L M, hoopt men niet alleen passagiersvliegtochten daar te doen eindigen en beginnen, maar vooral ook zal men zorgen voor vervoer van groenten en fruit. Een mooi cadeau. Naar gemeld wordt, heeft de directie van de A.K.U. na over leg nut de Nederlandsche ver- eeniging van Pabrieksarbaiders •en som van f 1.100.000 in het pensioensfonds voor de aan de A K.U.-fabrieken verbonden ar beider» gestort. Genoemd bedrag was reeds in vorige jaren afgeschreven en ge reserveerd doch eerst thans, na dat de arbeidersorganisaties zich bereid hebben verklaard drie procent van de loonen aan premie bij te dragen, is het tonds in werking getreden en is het ge reserveerde bedrag in het fonds gestort. Het geheim der dertien mille. Er is nog geen licht gekomen in het geheimzinnig verdwijnen van de f 13.000 uit de actetasch van den 15-jarigen bediende van den effectenhandelaar op de Kei zersgracht te Amsterdam, De verklaringen, die werden afge legd, zyn zeer logisch. Het jonge mensch is na zyn boodschappen by deD fietsenhandelaar gekomen, waar hij altyd zyn karretje stalt. De man stond in den winkel met een flescbje in de hand, op het punt, naar by zeide, even wat melk te haleD. Toen de jongen in den winkel kwam, vroeg hy hem even de boodschap voor hem te doen, omdat hij moeilijk weg kon, want zijn vrouw laag ziek te bed. De jongen heeft toen de fiets met de tasch neergezet. Hij is nauwelijks drie minuten weg ge weest. heeit toen de tasch ge nomen en is naar zijn kantoor gegaan. Er zat toen niets meer in. De rijwielhandelaar verklaart precies hetzelfde. Hij is in dia drie minuten niet uit zijn winkel geweest en er is ook niemand in zyn wiokel geweest. Boven dien verklaart de jongen, dat hy onderweg nergens is afgestapt. Een huiszoeking by den rij wielhandelaar heeft niets opge leverd. Behalve het geld zaten geen andere papieren in de tasch. Te Rotterdam heeft zich len huize van de familie K. in deMartinus Steynstraat, een dra ma afgespeeld. Drie jongens waren in de huiskamer aan het boeien en gingen hiermee voort, wettegenstaande de vader het verbood. Een der aanwezigen heeft, in de consternatie, die volg- 3e, een mes van de tatel geno men en dit naar de jongens ge worpen. Het mes kwam terecht in den buik van een der jonge lieden, M. J. K. en veroorzaakte een ernstige wonde. De getroffe ne werd aanstonds naar het zie kenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar bloedtransfusie moest worden toegepast. De moeder van den j mgeman liet zich het bloed atnemen en was daardoor zoo zwak, dat ook zij in het zie kenhuis moest wordenopgenemen. Gisteren is de 49-jarige wielryder L nachtportier der Philips-fabrieken te Eindhoven, door een Ford-auto aangereden. De man werd naar het gasthuis vervoerd, waar hij aan de be komen verwondingen is over leden. Hij laat een vrouw en negen kinderen achter. Te Doodewaard heeft een ernstig ongeval plaats gehad. De heer J. H. R., rijksveearts te Zetten, die zich per rijwiel naar deze gemeente begat werd door een hem tegemoet komen den auto overreden en bekwam daardoor een ernstig6 schedel fractuur. In zorgweskenden toe stand werd hij naar het Diaco- nessenbuis te Arnhem vervoerd. Als oorzaak van het ongeval moet waarschynlijk worden aan genomen, dat een naast het ry- vviel van den heer R. loopende jachthond plotseling voor den auto sprong, waardoor deze een zwenking maakte en den heer R. greep. Boerderij in ascli gelegd. Te Wieringen brak brand uit in de groote boerderij van den heer J. Doves. Huis, inboedel, ongeveer 40 wagens hooi, een groote partij gedorschte granen en eenig landbouwgereedschap gingen in den vlammen op. De varkens konden in veiligheid worden gesteld. Oorzaak van den brand onbekend. Verzekering dekt de schade. Woensdagmiddag is de 13 jarige E. Prange, bij het spele varen op eeD vlot in de vyver van Benteraderhof te Heerlen verdronken. Pogingen om den jongen nog te redden mochten niet baten. De politie heelt na een half uur dreggen het lyk opgehaald. Te Eindhoven is het kind je van elf maanden van de fa milie C. M. uit de Hofstraat in een teil water gevallen en ver dronken. Toen Zaterdagavond te balt 10 de postzakken op het postkantoor te Winschoten aan kwamen, werd uit de post van Pekeia, die in een specialen postwagen per stoomtram, bege leid door een besteller, naar Winschoten wordt vervoerd, een postzak met f 1500 vermist. De politie heeit een uitgebreid on derzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. De bege leider van de post, de bestel ler Sis voorloopig aangehou den. Hy verklaart echter nergens van te weten. De gemeentepolitie te Ren- kum heeft een tweetal perso nen aangehoudeo, die aldaar een valsch bankbiljet van f 10 had den uitgegeven. De aangehoudenen hadden by een caféhouder een flinke ver tering gemaakt, en zoowel de bezoekers als den caféhouder getracteerd. Toen zy daarna be taalden met een biljet van f 10, spoedde de caféhouder zien naar het postkantoor, waar meh hem zeide, dat het biljet valsch was. De caféhouder ging het tweetal achterna en een agent kon tenslotte de beide mannen arresteeren. Een van hen zag nog kans een portemoncaie weg te werpen, doch eenige voorbij gangers hadden dit gezien. Er bleken nog eenige valsche brief jes van tien gulden in te zit ten. Het betreft hier een 44- jarigen hotelhouder en een 32- jarigen steendrukker, beiden af komstig uit Dordrecht. De beide te Scheveningen ontsnapte gevangenen zijn Maan dagavond weer tot hun tevre denheid opgepikt, De taenscheo wisten niet waarheen en hielden zich schuil ia een boscbje. Ze hadden zich door een paar in braken veedsel weten te ver schaffen. Hulp van buiten by hun ont vluchting acht men uitge sloten. Waar ze de vijl baalden waarmede de tralies zyn door- gevijld, gelieven ze echter niet te zeggen. Te Zaandam heeft een on bekend manspersoon getracht de 26-jarige mej. E. S. aan fe ran den, doch door het flinke optre den van de vrouw is de aanslag mislukt. Mej. S. was met den laatsten trein uit Amsterdam gekomen. Dicht bij haar woning werd zy aangesproken door een man, die op een rijwiel zonder licht reed. Zonder antwoord te geven liep zy door en juist toen zy, by haar woning gekomen, den buis sleutel in het slot wilde steken, werd zy door deD man van achteren aangegrepen. Zy wist dezen aanval af te slaan door den man een Bterigen trap tegen den buik te geven. De man haalde toen een hard voorwerp uit zijn zak, waarmee hy de vrouw op het hoofd sloeg. Hoe wel mej. S. duizelde, wist zy nog luid om hulp te roepen, waarop de man het hazenpad koos. In de kliniek moest de vrouw de 7 c.M breede hoofd wonde laten verbinden. Dc po litie stelt een onderzoek in. Te Eindhoven had een doodelyk ongeluk plaats. De 16-jarige C. v. H, kwam op zya fiets de Schoelstraat uit rijden en werd aangereden door den motorrijder J., die in volle vaart over den Boschdyk reed. H. werd van zyn flets geslin gerd en bekwam niet-ernstige verwondingen aan de beenen. De heer J. D., die op de duo zat, was er evenwel ernstiger aan toe. Hy liep een ichedel- basisfractuur op en werd doo delyk verwond naar zijn woning vervoerd, waar hij is overleden. Dinsdagavond is de woon wagen van Van Koezem nit Enschede nabij de vesting te Doesburg door een geederentram aangereden en totaal versplin terd. Een jongetje van 4 jaar werd terstend gedood. De drie andere inzittenden kwamen na genoeg met Jen schrik vry. De conducteur Wissink uit Terborg bekwam verschillende verwon dingen. Omtrent de oorzaak ver nemen wij, dat ter plaatse de weg is opengebroken, waardoor de wagen in het mulle zand te dicht by de trawlyn is vastge- reden met het vermeld noodlot tig gevolg. Aardverschuiving. Uit Oslo wordt gemeld, dat Bergen in Noorwegen geteisterd is door een ernstige aardverschui ving door de doorbraak van een dyk op de Floejfeld. Groote aardmassa's stortten naar beneden op bebouwde stads wyken. De waterleiding werd op vele plaatsen vernield en een groote watermassa bedreigde de laagst gelegen deelen der stad. Op vele plaatsen werd ook aan gebouwen schade aangericht. Op het kerkhof werden ver schillende graven beschadigd. De materieele schade is zeer groot. De vorige week speelde zich te Dalekarlien bij Stockholm een vreeselijk familiedrama at. Een 35-jarige arbeidersvrouw giDg met haar vyf kinderen, in den leettyd van vier maanden tot elf jaar, naar het meer waar zy een boot losmaakte en met de kinderen het meer opvoer. Midden op het meer gekomen, wierp zy haar vier kinderen over boord en sproDg, met de zuige ling vast aan haar borst gebon den, zelf eveneens te water. Het oudste meisje slaagde erin aan land te komen. Toen er hulp kwam opdagen waren de vrouw en de vier kinderen reeds ver dronken. De vrouw is waar schijnlijk door maatschappelijke ellende tot haar daad gedreven. Hollandsche eiersans. 6 eierdoziers, 75 gr. boter ia s/4 ons, s/t d.L. bouillon of water, 1 Vs 2 eetlepels citroensap, zout en peper. Bereiding. De boter roeren tot ze zacht en roomachtig is ge worden, daarbij één voor één de eierdooiers voegen en de massa eenigeo tyd blijven roeren tot ze licht van kleur is. Er dan langzaam de overige ingrédiënten byvoegen en de saus onder voortdurend roeren au bain Marie verwarmen. De saus wordt warm bij ge- kook'e visch gegeven. Coöperatieve Vrachtenveiling Zeeuwsch-Vlaanderen ga. te Ternenzen. Veiling van 15 Oct. 1930. PERENPondsperen 15 ct., Giesenweldeman 16 ct., Nouveau Pateau 30 ctKleiperen 8 tot 16 ct., alles per K.G. APPELSZure Bellefleur 18 tot 23 ct., Keien 14 tot 18 ct., Rembours 5 tot 16 ct., Zoete Hellaert 16 tot 23 ct., Sterappel 3o ct., Huismanszoet 24 ct„ Hondsmuil 19 ct„ Corpendu 16 ct., Goudreinetten 30 tot 31 ct., alles per K.G. GROENTENAardappelen f2.50 toi f3.70 per 100 K.G, Princessen 21 tot 44 ct. per K.G., Andijvie 1 cent per krop, Snij- boonen 25 ct. per K.GChi- neesche witkrop 3 ct. per K.G., Savoye kool 7 cent per stuk Wortelen 1 tot 3 ct. per K.G., Roode kool 2 ct. per stuk, Witte kool 3 tot 4 ct. per stuk, Bloem kool 8 tot 25 ct. per stuk, Prei 2 ct. per stuk, Selderij 20 tot 23 ct. per bos, Tomaten 20 ct. per K.G. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat zij, die wen- schen deel te nemen aan den te houden zich daartoe kunnen aanmelden bij het Hoofd der Openbare Lagere School vóór of op 1 No vember 1930. Axel, den 9 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. met en zonder randen, ruiten en gebloemd. Aanbevelend, te koop, bij L. VKRBERKMOES, Oudeweg, Axel. van een p a r tij Aanbevelend, Stationsstraat. ONTVANGEN Tel. 81. is het adres i SAS VAN GENT. Hoofdvertegenwoordigers voor Zeeland van de Top-Bronnen en voorWijnen van het gekend Huis DE STAERCKE JOURET te Gent. Te Axel dagelijks verkrijg baar bij L. DIELEMAN, Kerkdreef. AANB EVELEND, Voorm. 9','g ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Ds. Hermanides (van Hulst 's Av. 5.30 Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Herdenking 150 jarig bestaan der Zondagsschool. Voorm. 9 ure Ds. De Vries (van Schoondijke). Nam. 2 Dezelfde. PRUSyËRLAGING. verlagen

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 3