Vrouwenhanden Landbouw. een brief over welke bij het petitionnement is gevoegd. De voorzitter der Kamer nam het petitionnement in ontvangst en zeide het 'aan de Kamer te zullen overleggen. Na afloop hiervan beklom de heer Oudegeest op het Buiten hof den vrachtauto en sprak de wachtenden toe, waarbij hij er op wees, dat de vrede slechts ver zekerd kan worden door het proletariaat. Het verraad op Caratjao. Aan de overwegingen van het Hoog Militair Gerechtshof, waar door kapitein Borren werd ver oordeeld tot 1 dag gevangenis straf, ontleenen wij het volgende Het Hof acht bewezen, dat be klaagde als militair commandant van de te Willemstad gelegerde en in garnizoen zijnde militaire troepen zoomede van't Waterfort en als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van dat fort, en de aldaar gelegerde militairen, verzuimd heeft, doeltreffende maatregelen te ffemen, ter bewa king en verdediging van gemeld fort, tengevolge waarvan het fort volstrekt onvoldoende bewaakt is geweest en geheel open heeft gelegen voor een onverhoedschen vijandelijken overval. Voorts had beklaagde niet mo gen voorbij zien, dat hij was de Militaire Commandant van de troepen op Curasao en dat de verzekering van de veiligheid van zijn troepen en van de onge stoorde beschikking over het Waterfort zijn eerste en hoogste taak was en bleef. Het Hof wijst er op, dat bovendien, zooals de eerst na den overval genomen maatregelen hebben doen zien die veiligheid met de beschikbare middelen had kunnen zijn ver zekerd. Overwegende omtrent de op te leggen strafdat aan beklaagde zijne ernstige nalatigheid zwaar zou moeten worden aangerekend, ware het niet, dat zooveel guns tigs omtrent den persoon en de werkzaamheid van beklaagde, met betrekking tot de uitoefening van zijn poljtie-taak is gebleken, en tevens aan den dag is gekomen, hoe de Nederlandsche Regeering in het openbaar en ook in geschrifte tegenover den Gouverneur van Curagao, de politietaak der troepen steeds op den voorgrond heeft geschoven en aan hare zui ver militaire functie nagenoeg geen aandacht Jieeft ge wijd dat beklaagde op wien praktisch is gedemonstreerd, dat en ondanks zijn aanhoudend aan dringen, niet op volle sterkte ge brachte Rijkslandmacht, niet ter zelfder tijd kon dienen tot be scherming der kolonie en tot uit oefening van den politiedienst op Curasao deze proefneming niet al te duur zal mogen bekoopen recht doende in eersten en laatsten aanlegveroordeelt het Hof beklaagde tot een gevange nisstraf van één dag. Het schuldig is dus uitgespro ken, ofschoon het een minimum straf is. Maar de zaak zal hier mede wel niet uit zijn, want deze straf zal wellicht tengevolge heb ben, dat kapitein B. niet zoo als een ander (medeschuldige) „op verzoek, eervol en met dank betuiging" ontslag zal krijgen als officier zal krijgen, tenzij hem gratie wordt verleend. Er is recht gedaan. Of echter met dit vonnis, hoezeer formeel juist ook, het rechtsge voel der menigte bevredigd is, wagen wij in twijfel te trekken. Borren is als schuldig aange wezen. Er is een Barbertje ge vonden en dat Barbertje zal hangen. Ingezonden Mededeelingen altijd mooi door Regeling der Ziekenfondsen. Op het wetsontwerp tot rege ling van de ziekenfondswet is een derde nota van wijzigingen ingediend. De bedoeling daarvan is, blijkens de toelichting, de ziekenfondswet, nu de ziektewet in werking is getreden, te bezien in verband met de wet. Daarnaast zijn nog enkele andere wijzigingen aangebracht. Wanneer ook al een oogenblik de gedachte is gegaan in de rich- t ng van een gelijke verdeeling der ziekenfondspremie de re geering zon daarom voorzien een zéér laag peil der ziekenverzor ging hoofdzaak was toch de wensch, dat het door de ziekte wet beschikbare geld ten goede zou komen aan de ziekenverzorg ing der verzekerde arbeiders door de ziekenfondsen en dat het be schikbare geld zou zijn een tege moetkoming in de premie, die de verzekerde arbeiders aan de zie kenfondsen betalen. De bedoeling van den werkge ver zal het best tot haar recht komen als die in groote lijnen aldus verwezenlijkt wordtEener zijds en primair strekke de uit- keering tot verlaging van de pre mie, die de verzekerde arbeider voor de normale ziekteverzorging zou moeten betalen. Anderzijds worde zij besteed om de ziekenver zorging voor hem op eenigszins hooger peil te brengen. Bij een uit voering op dezen grondslagmag in ieder geval verwacht worden, dat het ziekenfondswezen in quanti tiet en qualiteit belangrijke vorde ringen zal maken. De wijzigingen van de artikelen 7*9 en 21 lei- dsn ertoe, dat ten aanzien van een bepaalde groep leden aan hoogere eischen moet worden vol daan dan ten aanzien van de le den in 't algemeen, indien een fonds voor toelating in aanmer king wenscht te komen en dat, indien Rijkssteun wordt gegeven, de sreun wordt beperkt tot die leden, die niet verzekerd zijn krachtens de Ziektewet en wier inkomen binnen de welstands- grens ligt. Het toezicht op de handelingen der aan de fondsen verbonden geneeskundigen enz. wordt opge dragen aan controlecommissies. Voorts wordt ingesteld een cen trale commissie voor het zieken fondswezen met een adviseerende taak. Aanwinst voor Rotterdam Te Rotterdam is gisteren door de N. V. Graansilo Maatschappij de grootste silo van het vasteland van Europa, staande aan de Maas haven-Zuidzijde, officieel in ge bruik genomen. Reeds sedert eenigen tijd be stond er behoefte aan nieuwe opslagruimten voor graan thans zijn deze tot stand gekomen. Burgemeester Drooglever For- tuyn verrichtte de openingsplech tigheid. De silo heeft een capaciteit van 44 000 ton en is voorzien van de meest moderne inrichtin gen voor het laden, lossen, wegen en zuiveren van graan. Derde postvlHcht. Het derde postvliegtuig voor Indië, de PH-AEN is gisterochtend te 6.10 uur van het vliegveld Schiphol naar Nederlandsch Oost- Indië vertrokken. Bestrijding mond en klauwzeer. Het hoofdbestuur van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond heeft te Tilburg in een vergadering aan een ernstige bespreking onderworpen het ver zoek van den Nederl. Bond van Veehandelaren, om zijn actie tot volledige opheffing van 2lle in voerverboden in bepaalde kringen (vastgesteld als middel ter be strijding en voorkoming van mond- en klauwzeer) te willen steunen. Allereerst werd gecon stateerd, dat de desbetreffende regeeringsmaatregel voor het ge bied waarover de N. C. B. zich uitstrekt Gelderland, bezuiden de Waal, Noord-Brabant en Zeeuwsch'Vlaanderen O. D. bijzonder gunstig hebben gewerkt. Geoordeeld wordt, dat het bestaande invoerverbod dient ge handhaafd te blijvenhet alge meen belang wordt er door ge diend en dit dient voorop te gaan boven de belangen van enkele groepen. De belangen van dezen zullen bij handhaving schade lijden. Maar zelfs dan werd geoordeeld, dat de taak der Re geering in de eerste plaats is de bescherming van de veehouders tegen verspreiding van mond-en klauwzeer. AXEL, 17 October 1930. Of nu ook beenbreuk epide misch wordt weten we niet, maar het is toch wel toevallig, dat op het oogenblik in onze gemeente zich zes gevallen voordoen van arm- of beenbreuk. De gevallen, of liever ongevallen staan natuur lijk wel op zichzelf, maar toch komen die, naar we vernemen, in den schoonmaaktijd wel meer voor. Geen wonder, dat de schoon maak dan duur wordt. De beste oplossing is maar „verzekering tegen ongevallen". Gisterenavond werd alhier de hulp der politie ingeroepen voor een bewoner van de Juliana- straat, die het in dronkenschap niet alleen zijn vrouw, maar ook zijn buren lastig maakte. We dachten, dat dergelijke tooneeltjes uit den tijd waren.... maar men treft altijd nog menschen aan, die niet met hun tijd mee gaan. Met de Staatscourant van 15 October zijn verzonden afdruk ken van de akten betreffende de Eerste Nederlandsche Coöp. Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Brand te Hulst. Gisterennamiddag om half vier uur brak brand uit in de schuur van N. Blommaert even buiten Hulst aan den weg naar Graauw. De schuur en een wagenhuis stonden in enkele minuten in volle vlam en tastten ook de schuur van A. Wuittack aan, waardoor groot gevaar ontstond voor diens aangrenzende woning Te meer nog, daar de watervoor raad spoedig was uitgeput en de gracht bij de wallen met de mo torspuit niet bereikt kon worden. Geseind werd om de autospuit uit Hontenisse, die spoedig aan wezig was. Nu kon men uit de vest spuiten en was dus het ge vaar geweken. Het vee was niet in de stallen. Van de varkens moest er één afgemaakt worden overigens zijn de schuren met inhoud een prooi der vlammen geworden. Bij B. was alles verzekerd, doch bij W. alleen de schuur, zoodat deze nogal wat schade heeft. Afgewezen. Door Ged. Staten van Zeeland is, als zijnde in strijd met het algemeen belang, vernietigd het besluit van den raad der gemeente Hoek, waarbij werd besloten tot aankoop van het perceel van den heer W. van Petegem met het oog op wegsverbetering en het na afbraak van het huis al daar bouwen van een muziektent. Benoemd tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te Ter- neuzen, mej. N. S. van de Made te Ambt-Ommen. Bij de dezer dagen gehou den examens voor waterbouw kundig opzichter uitgaande van de groep waterbouwkundige amb^ tenaren in Zeeland van den .Bond van technische ambtenaren in overheids- en in semi-overheids- dienst" zijn o.a. geslaagd de heeren J. C. Jansen, Terneuzen, H. Scheele, Aardenburg. en P. W. van Beveren, Breskens. Uit Sluiskil. De Eerw. Paters Bruno Fran- ciscus en de Eerw. Broeder Pius, zijn van hier overgeplaatst respec tievelijk naar 's-Hertogenbosch, Ijmuiden Oost en Tilburg. Pater Bruno was reeds bijna acht jaar directeur van het jongens en man- nienkoor onzer kerk en is dit voor het koor een groot verlies. Gedurende zijn verblijf alhier is onder zijn bekwame leiding de Gregoriaansche zang stukken ver beterd en stond ons k or, ook wat de meerstemmige muziek be trof in de omgeving goed aan geschreven. Dinsdag had de koewachter B. te Groede het ongeluk met een zijner armen in een bieten molen beklemd te raken, waar door een paar spieren zoo goed als doorgesneden werden. B. moest naar het ziekenhuis te Vlissingen vervoerd worden ter verdere behandeling. Verkeer Zeeuwsche eilanden Alsnog benoemd tot lid der commissie betreffende verbetering van het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Hol land en Noord-Brabant onderling, zoo wel wat betreft de veerver bindingen als de daarbij aan sluitende hoofdwegen, ir. D. A. van Heyst, hoofding. en dir. R. W. S. in de directie Zuid-Hol land en Utrecht te 's-Gravenhage. Keuringsdienst van Waren. We ontvingen het verslag over het dienstjaar 1929 van den keu ringsdienst van waren in het gebied Goes. Hieraan is het vol gende ontleend Gedurende het verslagjaar wer den door de keurmeesters Weder om de verschillende plaatsen, waar eet- en drinkwaren worden behandeld, bereid of bewaard, geïnspecteerd. Wat den alge- meenen toestand betreft, kan in de winkels van geleidelijken vooruitgang worden gesproken. Er is den laatsten tijd een dui delijk waarneembaar streven bij de winkeliers om hun zaken aan meer moderne eischen aan te passen. Bij nieuw- en verbouw wordt steeds meer zorg besteed aan de bewaring der eetwaren door net aanbrengen van afgesloten uitstal kasten, deugdelijk afgesloten win- kelbakken en doelmatige indee ling der beschikbare ruimte. Ook in de bakkerijen, waar bij de inspecties scherp wordt toege zien op de zindelijkheid van de bakkerij en het gebruikte gereed schap is vooruitgang te bespeu ren. In vele bakkerijen zijn de oude ovens vervangen door heete- lucht- of heetwaterovens. Als ge volg van het plaatsen van deze ovens ondergaat meestal ook de bakkerij zelve een grondige ver andering en verbetering. Ook de electrificatie van de provincie is nu van invloed op de bak kerijen, daar het nu gemakke lijker wordt om tot machinaal kneden over te gaan. Wanneer er bij de inspecties blijkt, dat er iets aan het bedrijf hapert, wordt met de betreffende winkeliers of bakkers overleg gepleegd om hierin verbetering of verandering te brengen. Blijkt b:v., dat het brood een te laag gewicht aan droge stof heeft, dan wordt met de bakkers nage rekend, hoeveel deeg zij moeten afwegen in verband met de door hen gebruikte hoeveelheid grond stof. Dergelijke voorlichting wordt over het algemeen zeer op prijs gesteld. Evenals vorige jaren werden ook dit jaar weer vele monsters melk onderzocht, die een te laag percentage in de droge stof bevatten. Gedeeltelijk moet dit worden toegeschreven aan het groot aantal kleine bedrijfjes en de weinige zorg, die aan de selectie van het vee besteed wordt. In meerdere gevallen was het echter een gevolg van onge lijke verdeelde melktijden en het niet mengen van de melk van alle koeien na het melken. Nadat op dit laatste geregeld is gewe zen, is er op vele plaatsen ver betering ingetreden. Met het geven van voorlich ting tot stalverbetering werd doorgegaan. Het groote vooroor deel tegen een groepstal, dat in Zeeland zeer sterk is, gaat zoet jes aan verdwijnen. De resulta ten, die op de meer modern in gerichte stallen worden verkre gen, bewijzen duidelijk, dat zoo'n stal veel vnordeelen heeft boven een z.g. Zeeuwschen stal. Op een goed ingerichten groepstal kunnen de koeien veel zinde* lijker worden gehouden, wat de melkwinning ten goede komt; bovendien geven zij een aanmer kelijke besparing aan stroo en arbeid. De boeren die hun stal hebben laten veranderen en nu over eenige jaren ervaring be schikken zijn de beste propagan disten voor den groepstal. De controle op de huisindustrie ging op dezelfde wijze door. De verpakking van bonbons in de woningen bepaalt zich uit sluitend tot de gemeente Bres kens, waar drie groote suiker- werkfabrieken zijn. Ook hier wordt geregeld conlröle uitge oefend. De omstandigheden, waar onder verpakt wordt geven geen reden tot aanmerkingen. Het ver pakken gebeurt bijna uitsluitend op den namiddag, als het ge wone huiswerk afgeloopen is en wat de toestand in de woningen zelf betreft, deze is alleszins gunstig te noemen. Bovendien wordt ook door of namens de fabrikanten zelf controle uitge oefend De inspecties geschieden dit jaar weer volgens aan den dienst bijgehouden lijsten, zoodat deze en -de genomen monsters zoo veel mogelijk gelijkmatig ver deeld zijn in verhouding tot het zielental. Ook werden af en toe op Zondag en Zaterdagavond melkmonsters genomen. Tevens werden de markten en kermissen bezocht en nagegaan of de waren behoorlijk werden bewaard en afgedekt. Het aantal door de keurmeesters verrichte inspecties bedroeg 7985, waarbij 344278 paitijen ter plaatse werden ge keurd In het laboratorium wer den 11895 monsters aan een meer uitgebreid onderzoek onder worpen. Bij dit onderzoek ble ken 1253 monsters niet aan de gestelde eischen te voldoen. In vele gevallen waren deze afwij kingen van niet veel beteekenis en werd met waarschuwen vol staan. Was dit wel het geval, dan werden de voorraden ver nietigd of aan den fabrikant terug gezonden. Bij het vernie tigen werd zooveel mogelijk reke ning er mee gehouden, of deze waren, nadat ze voor mensche- lijk voedsel ongeschikt waren ge maakt, voor dierlijk voedsel of technische doeleinden konden worden bestemd. Posterijen. Momenteel wordt de post uit het Noorden en bestemd voor het Zuiden des lands, die des nachts per trein naar Rotterdam te Lage-Zwaluwe aankomt, vanaf laatstgenoemde plaats verder per auto verzonden. De auto ver trekt des nachts uit Lage-Zwa luwe en rijdt via Breda naar Zeeland. Om 4.19 in den och tend wordt de post voor Hans- weert en het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen overgeno men door het personeel van de Schorebrug over het kanaal door Zuid-Beveland, zoodat de verdere verzending kan plaats hebben per Prov. boot welke 6 10 vertrekt van Hansweert en 6 40 te Wal soorden aankomt. Van Vlake rijdt de auto dan naar Vlissingen met de post voor het westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen en Engeland. Die voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gaat verder per Prov. boot van 5.50 uit Vlissingen en 6.20 te Breskens en die voor Engeland met de eerst vertrekkende mail boot. Het ligt in de bedoeling om de post vanaf Breskens ver der ook per auto te vervoeren naar alle plaatsen van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral voor Zeeland en in het bijzonder voor Zeeuwsch-Vlaan deren is een en ander een be langrijke verbetering daar voor heen de post van plaatsen boven Rotterdam eerst aankwam met den trein van 10.23 te Vlake en 11.03 te Vlissingen, roodat de verdere verzending kon plaats hebben per Prov. boot van 10.40 uit Hansweert en 11.30 uit Vlis singen. M. Crt. ERKEND DE BESTE

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2