Bieten rooien Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Een kortsluiting, met de bijtende gassen die er soms uit voortko men, kan een verschrikkelijke ervaring worden voor menschen, die in de stalen treindoos zijn opgesloten. Duitschland. Vrijdag was President von Hin denburg te Aken. Onmiddellijk na aankomst aan het station be gaf de president zich naar het Raadhuis, waar hij in de Keizer- zaal werd ontvangen. Onder de vele autoriteiten bevonden zich ook Nederlandsche belangstellen den, o.a de commissaris der Koningin in de provincie Lim burg, baron Hövell tot Wester- flier, namens de Koningin, het lid van Qed. Staten van Lim burg Maenen, dr. Poels, de heer Mous namens de directie van de Staatsmijnen in Limburg, de bur gemeesters van Maastricht en Heerlen, de heer Erkens, politie commissaris in het grensgebied te Heerlen en de Ned. consul- generaal te Aken jhr. Pelzer Berensberg. Het eerst werd het woord ge voerd door den regeeringspresi- dent Stieler, die wees op de geweldige malaise, die er heerscht in het Akensche industrie-gebied. Daarna sprak de Oberburger- meister van Aken dr. Romboch, die den president namens de stad het eereburgerschap verleende President von Hindenburg dank te voor de hem bewezen eer en spoorde de bevolking aan met moed te trachten den crisistoe stand te overwinnen en mee te werken aan den opbouw van een nieuw Duitschland. Hierna zongen de aanwezigen het Duitsche volkslied. De Prins gedoopt. Zaterdag is het tweede kind van kroonprins Leopold van België en prinses Astrid, gehuld in een shawl van kostbaar kant, gedoopt. Prins Boudewijn werd ten doop gehouden door zijn grootvader Koning Albert Ondersteuning aan weduwen van militairen. Naar gemeld wordt, ligt het in de bedoeling van den minister van Defensie, aan de weduwen van oud-militairen, die bij het tot stand komen van de Militaire Weduwenwet van 1909 voor pen sioen werden buitengesloten en thans een gratificatie genieten, ondersteuning te verleenen op den voet van het bepaalde van de wet van 26 Juli 1926 (de zg. Steunwet). Voor de uitvoering van deze wet werden kort geleden nieuwe normen vastgesteld. De minister heeft thans in de begrooting een bedrag van f 250,000 aangevraagd, om de -hiervoor vermelde bedoeling tot uitvoer te kunnen brengen. Bovendien is een bedrag van f 100,000 aangevraagd ter onder steuning van ontslagen militairen van zee- en landmacht, die waren de pensioenwetten voor de zeemacht en de landmacht van 1922 ten tijde van hun ont slag van kracht geweest des tijds uitzicht zouden hebben ver kregen op toekenning van een pensioen op 60 jarigen leeftijd, voor zoover dit pensioen hun alsdan inmiddels «reeds zou zijn toegekend en zij thans, naar het oordeel van den minister, aan eenigen steun behoefte hebben. Roe,- Ned. Landbouw Comité Vrijdag en Zaterdag vergaderde in de vergaderzaal van de Eerste Kamer, het Kon. Ned. Landbouw- comité, onder voorzitterschap van den heer J. L. Nijsingh. In zijn openingswoord wees de voorz. op dezen tijd van malaise, die groote moeilijkheden mee brengt voor de leiders van land bouworganisaties. Zij immers aldus spr. kunnen geen middelen aanwijzen om verbetering in den toestand ie brengen. Deze din gen zijn een gevolg van de ont wrichting der wereldhuishouding en zij moeten hun tijd hebben. Rationalisatie hoewel hier en daar nog wel mogelijk, zal alleen niet voldoende zijn. Zonder de hulp der Regeering zal het niet moge lijk zijn verzachting te brengen. Er is overleg gepleegd met an dere organisaties en het is gelukt een z g. groen front te vormen dat der Regeering maatregelen heeft geadviseerd. Inmiddels heeft de Regeering een commis- sie-Lovink ingesteld, die al be langrijke adviezen aan de Regee ring heeft doen uitgaan. Het reeds in werking getreden Suiker wetje is de vrucht van een advies der commissie. Een tweede ad vies geldt een maalgebod, waar van, naar spr. hoopt, de tarwe- verbouwers spoedig de vruchten zullen plukken. In de derde plaats is geadvi seerd over steun in de aaidappel- teelt in de veenkoloniënspr. hoopt, dat de veenkoloniën spoe dig geholpen zullen worden. Andere onderwerpen zijn nog in studie. Het Landbouwcomité heeft bij de Regeering aangedrongen op het tijdig mededeelen van haar maatregelen, ten behoeve van de tarweverbouwers. Van al deze maatregelen is er nog slechts één het Suikerwetje, in het Staatsblad verschenen. Dat is een mager resultaat. De Troonrede noemt alleen de hervorming van de economische voorlichting; ten opzichte van steunverleening of helpende maat regelen, biedt de Troonrede geen perspectief. Daartegenover vormt de aankondiging van allerlei maat regelen door den Minister van Arbeid, een schril contrast. Al lerlei maatregelen worden in het vooruitzicht gesteld, zonder dat men zich afvraagt of de landbouw hierdoor ook zal worden ge schaad. Wel zeer missen wij een zelfstandig Landbouwminis- terie. Toch wijst de Regeerirg op de uiterste krachtsinspanning, die noodig zal zijn om de moei lijkheden het hoofd te bieden. Van wie' moet die uitgaan Spr. concludeert, dat de landbouwers in hechte aaneensluiting hun heil moeten zoeken. De heer J. E. Doornbos te Schildwolde (Gr.) voerde het woord om een inleiding te hou den over het coöperatieve element in de Nederl. aardappelmeel- industrie. Nadat nog de heer Stroink (Steenwijkerwold) voorz. van de Overijsselsche Landbouwmaat- schappij het woord had gevoerd, diende de heer J. E. Eerkes, voorzitter van den Veenkolonialen Boerenbond, mede namens de Overijsselsche Landbouwmaat- schappij en het Drentsch Genoot schap van Landbouw, een motie in, waarbij werd aangedrongen op maatregelen van regeerings- wege, om den noodtoestand der veenkoloniale landbouwers te verzachten. De motie werd na eenige dis cussie met algemeene stemmen aangenomen. Bevolking van Java Uit de gehouden momenttel ling blijkt, dat de bevolking van Java in 1930 een dichtheid heeft van 320 zielen per vierkanten Kilometer. Het totaalcijfer der be volking is volgen? de telling 42.264.626, terwijl bij de telling 1920 dit cijfer werd vastgesteld op 34.984.171. Bietenoorlog in West-Brabant. Men meldt aan de N.R Crt. uit Zevenbergen De Coöp. Beetwortelsuikerfa briek te Zevenbergen maakt in den laatsten tijd benauwde dagen door. De boeren loopen met lijsten vergaderen en houden besprekin gen zonder eind. Een algemeene vergadering te Zevenbergen, ge houden in de nacht van Maan dag op Dinsdag j.l. heeft het vroegere bestuur, bestaande uit de heeren P. Vogelaar, A. Korte- weg en L. de Wit geschorst. Behalve de alom heerschende crisis in den landbouw komt het noodlot de landbouwers in deze streken nog meer vervolgen met een nieuwe catastrofe. Nagenoeg geen biet wordt nog geleverd, er heerscht een grenzelooze onzeker heid, zoodat het onzeker is, dat de fabriek binnenkort zal gaan draaien. Yellen van iepeboomen. In Stcrt. no. 190 is opgenomen een beschikking van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarin de aan dacht vaD alle gebruiksgerech- tigden van iepeboomen er op wordt gevestigd, dat het is ge bleken, dat de iepenspintkevers een groote rol spelen bij de ver spreiding van de iepenziekte, zoodat het noodig is deze kevers en hunne larven te bestrijden door velling van stervende ot reeds gestorven iepeboomen en het onmiddellijk onschadelijk ma ken van de schors. Belanghebbende worden er op gewezen, dat thans gemakkelijker dan wanneer de boomen blader loos zijn, kan worden uitgemaakt, welke iepeboomen sterveud ot reeds gestorven zijn. Verzocht wordt om dan ook die boomen ten spoedigste van een merktee- ken te voorzien en ze vóór 1 Februari te doen vellen en de schors onschadelijk te doen ma ken door deze dadelijk na de veiling te verbranden, of, al dan niet met den stam gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Gebruiksgereohtigheden van iepeboomen kunnen zich voor het verkrijgen van inlichtingen wen den tot de directie van het Staats- boschbeheer te Utrecht en tot de inspectie van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wage- ningen. Publiekrechtelijke lichamen, alsmede vereenigingen en stich tingen van algemeen nut wordeD er aan herinnerd, dat van het voornemen om te vellen of te dunnen ten minste een maand voor de velling of dunning schrif telijk moet worden kennis gege ven aan het hootd van hetStaats- boschbeheer. Dit geldt ook voor de voorgenomen velling van doode ot stervende boomen. AXEL, 14 October 1930. Zaterdag kreeg alhier een chauffeur, die de motor van een auto wilde doen aanslaan, de handle bij het terugslaan tegen zijn arm met het gevolg, dat het been werd afgeslagen. Dergelijk ongeval komt als het ware wekelijks voor en toch schijnt men er maar niet op be dacht te zijn, ofschoon het nu niet direct een pretje is, om die proef te ondergaan. Met ingang van 1 Novem ber aanst. is tot onderwijzer aan de bijzondere school te Spui, onder deze gemeente, benoemd de heer J. Verhoef, van Kampen, thans in militairen dienst aldaar. Toen Zondag de landbou wer v. D. zijn paarden in de wei liet, liep een der dieren op een ijzeren pen van het hek, waarbij het zich zoodanig ver wondde, dat het dood neerviel. Sluisdeur aangevaren. Zaterdag is te Terneuzen een Engelsch stoomschip in aanvaring geweest met een der ebdeuren aan de Westsluis, dus aan het groote kanaal. Het schip is met zoo'n kracht tegen de deur aan gekomen, dat deze geheel uit zijn stand is gelicht en ook de elec- trische installatie, waardoor de sluizen werden geopend en ge sloten, is beschadigd. Het ge volg daarvan is, dat het verkeer der groote schepen, waarvoor deze sluizen zijn gebouwd, van en naar Gent stil ligt. Het meer oostelijk gelegen kanaal laat alleen schepen toe tot 11 M. breedte, zoodat voor deze het verkeer wordt onder houden. Het gaat echter ook niet zonder bezwaar, want daar toe moet nu geschut worden bij de sluizen te Sas van Gent, ter wijl ook de diepte een bezwaar is, want het water is op het tra ject Terneuzen—Sas van Gent 50 c.M. afgelaten. Geen wonder dat met man en macht wordt gewerkt aan het herstel der sluizen, doch des niettegenstaande zal het nog wel eenige weken duren, eer het verkeer op dat kanaal weer zijn gewonen gang heeft. Gisteren is uit Dordrecht een bok ontboden, om de sluisdeur te lichten. Intusschen liggen er 18 groote stoomschepen op het kanaal te wachten, tot doorvaart weer mogelijk is en ook op de reede lagen Zondag eenige sche pen in afwachting. In scheepvaartkringen te Gent bracht dit geval eenige conster natie. Verwacht wordt, dat dit feit de Belgische Regeering aan leiding zal geven om te Terneu zen voor dergelijke gevallen een tweede groote sluis te bouwen, waarop reeds vroeger is aange drongen. Intusschen zal de aanvaring ook een groote schadepost zijn voor de verantwoordelijke par tijen. aardappelen rooien en andere landarbeid, ver oorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 et- PUROL Woensdag vergaderde te Terneuzen de R.K. Onderwijzers bond in Zeeuwsch-Viaanderen tot het houden van den vierden R K Onderwijzersdag. De vergaderirjg werd bezocht door een 130 tal leden. Het volgende programma werd afgewerkt. 1. 9 30. H. Mis tot intentie der levende en overleden leden der afdeelingen Hulst en Oostburg van den K. O. B. opgedragen door den Z. E. Heer A. Brouwers Bissch Inspecteur. 2. 10.30 Opening der bijeen komst en welkomstwoord door den Voorzitter v. d. commissie van voorbereiding. 3. Lezing over „Het Geschie denisonderwijs in de L. S." door den Eerw. Frater Thomas te Utrecht. 4. Bespreking over de defini tieve organisatie van de Onder- wijzersdagen. 1 uur Diner in het restaurant Galle. 5. 2,30 uur. Lezing door Sa piens van de Nieuwe Eenw. „uit Arctische nevels" (met lichtbeel den.) 6. Sluiting waarna gezellig samen zijn. (Zei.) Te Ossenisse stond de landbouwersknecht Jos. Arens— Boeting bij het suikerpeeën lossen op het voorbord van den wagen toen enkele daarvan tusschen de paarden vielen, waarvan de die ren schrokken. Arens viel tus schen de paarden en deze be gonnen hem met hun hoeven te bewerken, zoodat dit vreeselijk gekwetst werd. Daarna gingen ze met den wagen vooruit en scheelde het bijna niets of het wiel van den wagen was over zijn hoofd gereden. Het duurde een kwartier eer de man tot bewustzijn was. Gisteren kwam de tram nabij Walsoorden in botsing met de auto van den heer P. Zoowel de tram als de auto liepen eenige schade op. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Machinist en Raadslid. Op de vraag van het lid der Prov. Staten, den heer L. Onder- dijk, of Ged. Staten willen mede deelen welke bezwaren er zijn tegen het zitting nemen van den heer P. J. H. Willemsen, machi nist bij den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde, als lid van den Raad van Vlissingen, heeft dit college als volgt geant woord Inwilliging van het verzoek zou tengevolge hebben, dat aan de betrokkene niet slechts voor den duur der bijeenkomsten van den Raad der gemeente Vlissingen en van de commissies uit dat lichaam verlof zou worden verleend, doch, in verband met de dienstregeling voor de booten, voor een veel grootere tijdsruimte. Aangezien bovendien het werk van een ma chinist niet, gelijk dat wellicht bij andere ambtenaren mogelijk is, kan blijven liggen tot zijn terugkomst, zou hij dus geduren de den geheelen duur van het verlof moeten worden vervangen, hetgeen om verschillende redenen, bezwaar oplevert. Immers, daargelaten of het aan tal beschikbare personen voldoen de is, om periodiek een vervan ger te doen optreden, oordeden Ged. Staten het wenschelijk, dat de veiantwoordelijkheid vooréén- zeifde machine en daarmede voor den goeden gang van zaken te dien aanzien aan boord, steeds zooveel mogelijk door één en den zelfden persoon wordt gedragen. Sportnieuws. Zeeuwsehe Voetbalbond. Wedstrijduitslagen van Zondag 12 October 1930. Ie klasse A. Walcheren 2—Sinoto 2 3—4 Zierikzee 2—Hansweert 1—7 Vlissingen 3—Middelburg 3 2-3 le klasse B. ClingeBreskens 2—5 Hulst 2—Sassche Boys 0-4 2e klasse A. De Zeeuwen 2—Goes 2 1—4 Hansweert 2—Middelburg 4 1 0 Goesche Boys—Midd. Boys afgel. 2e klasse B. S.T.E E N. Oranje 5—2 Hontenisse—Graauw 1—2 3e klasse A. R C.S. De Zeeuwen 3 0—4 Z. Boys 2—Midd. Boys 2 7—1 3e klasse B. Sas. Boys 2—Clinge 2 1—2^ KoewachtST.E.E.N. 2 8—2 StoppeldijkFratelli 6—3 Uit de gevangenis te Sche- veningen zijn Zondagavond twee gevangenen ontvlucht, doordat ze met een vijl de tralies hadden doorgezaagd. Vermoed wordt, dat zij van buiten af geholpen zijn. Vergiftiging. Te Rotterdam hebben zich in het gezin van een arbeider, welk gezin bestaat uit den 50- jarigen Hagendijk, dien» 80- jarige moeder en 4 kinderen van 16 tot 24 jaar, vergiftigings verschijnselen voorgedaan, eeni gen tyd nadat de familie had gegeten. Een vriend des huize» de kantoorbediende van Heug den, die ook bad medege- geten, werd eveneens ongesteld. Aanvankelijk liet de vergifti ging zich niet ernstig aanzien, doch later verergerde de toe stand der patiënten zoodanig, dat de vader en zyn kinderen in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. De vader is intusschen overleden en een der dochters werd ernstig ziek. Gebleken is, dat allen van de pudding hebben gegeten en dat vermoedelijk daarin de bron der vergiftiging ligt. Door politie, geneeskundigen dienst en keuringsdienst, wordt een onderzoek ingesteld. Een groot verlies. Door den heer N. B wonende te 's-Gravenhage is by de poli tie aangiito gedaan van de ver missing van een paarlencollier van t 20.000, welk collier in een byoutoriedoosje was geborgen. De vermissing werd 's mid dags door dhr. B geconstateerd, terwijl hij eenige uren tevoren het kostbare kleinood nog in het doosje had zien liggen. Omtrent den dader tast de politie nog in het duister. Wel staat vast, dat van inbraak geen spoor aanwezig is. Het onder zoek gaat dan ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer Bdie zelt expert in juweelen is, „thuis" geacht kunnen worden, althans daar zeer wel bekend moeten zyn. Het collier bevat 70 rose paarlen, afloopend in grootte en zoodanig aaneengeregen, dat om den anderen een groote en een kleine paarl volgen, Verder is het collier voorzien van een platina-veiligheidsketting. Zijn baard in brand. Te Rotterdam zou de 81-jari» ge H. J. J. uit de Hovenieritraai

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 2