Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw scli - Vlaanderen ©0^3 No. 57. DINSDAG 14 OCTOBER 1930. 46e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond- ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Brazilië. In den door zijn geurige koffie gerenomeerden Braziliaanschen staat hebben de zaken een on rustbarenden keergenomen. Reeds lang was het woelig in deze federatieve republiek, welker 37 millioen inwoners (die de ruimte hebben in dit 8 5 millioen vier kante kilometer beslaande gebied) niet allen even bijster tevreden waren met den bestaanden toe stand, zooals die zich onder het bewind van president dr. Washing ton Louis Pereira de Souza had ontwikkeld. Ondanks of mis schien wel juist door het over wegend heete klimaat loopen de gemoederen daar te lande klaar blijkelijk gemakkelijk en het feit, dat het staatshoofd op 15 Nov. aanstaande periodiek zou aftre den bracht de gemoederen ge ducht in beweging, met alle ge volgen daaraan verbonden. Want de Brazilianen zijn weinig ge neigd het bij woorden alleen te laten de geschiedenis der tallooze revoluties is daar om het te bewijzen in het alge meen als mannen van de daad. Dat aan deze overigens gunstige eigenschap ook schaduwzijden kleven, ondervond de Brazili- aansche vice president dr. Mello Vianna nog in het begin van dit jaar aan den lijve. Op 7 Februari namelijk zou deze staats man een verkiezingscampagne houden (men ziet dat de Brazi lianen er vroeg bij waren om de eveneens op 15 November be paalde Kamerverkiezingen in te luiden) toen hem op afdoende manier het spreken werd belet met behulp van enkele revolver kogels. 's Lands wijs, 's lands eer Sedert zijn we er niet op voor uitgegaan integendeel! Tot op volger van den staatspresident was bestemd dr. Julie Presters de Albuquerque, die zich nu niet bepaald in de onverdeelde sympathie zijner landgenooten mag verheugen. Althans ontstond een heftige agitatie tegen zijn aanstaand optreden als president en de revolutiewolk, welke zich I gedurende de laatste maanden herhaaldelijk boven de Zuid- Amerikaansche landen heeft ont last, begon gaandeweg meer het politieke uitspansel boven het land der Santoskoffie te ver duisteren. Het dreigde er naar onweer en thans is de bui los gebroken. Met een legermacht van ongeveer 40 000 man zijn de opstandelingen opgetrokken om kracht bij te zetten aan hun verlangens, welke voornamelijk zouden uitgaan naar invoering van geheim kiesrecht. Wat ver der tot hun eischen behoort, blijft in groote vaagheid gehuld. Maar een feit is het, dat ze zich hebben opgemaakt om met ge weld van wapenen hun wen- schen ingewilligd te krijgen. Tengevolge van de scherpe censuur is het niet mogelijk zich een beeld van de algemeene situatie te scheppen, maar de de regeeringscommuniqué's ade men een optimistischen toon. Of dat optimisme gerechtvaardigd is, valt van hieruit niet te beoor- deelen, daar de inkomende tele grammen in de meeste gevallen vol tegenstrijdigheid zijn beide partijen eigenen zich de over winning op papier toe. In elk geval voegt Brazilië in deze dagen weer een donkere blad zijde aan zijne geschiedenis toe. Een golf van revolutie slaat over de Zuid-Amerikaansche lan den. Volgens uit Buenos Aires ont vangen berichten, heeft het op treden van de revolutionnairen over het geheele land succes. Het schijnt hun er in de eerste plaats om te doen te zijn, de aangrenzen- den staat in- handen te krijgen. Met dit doel werd dan ook het offensief tegen dezen staat geo pend. Uit vier verschillende richtingen rukken 30.000 opstandelingen naar de stai Sao Paolo op. Tijdens deze opmarsch is het bij Castro in de staat Parana, tot een hevig gevecht gekomen, waarbij de Ga terug, Philippe, zeide de graaf, zij mag niet zien, dat wij acht op haar slaan. Ik denk, dat zij de dochter van onzen gastheer is. Zij heeft hetzelfde edele uiteilijk. Wie mochten dat zijn, zoo edel en zoo vol waardigheid, zoo afgesloten van de geheele wereld Toen het meisje den tuin verliet met eenige rozen liet Alfred, afgemat, zich in zijne kussens terugvallen. Eenige oogenblikken daarna kwam de oude Sara hem eenige verfrisschingen brengen en tevens een met rozen ge vulde vaas op tafel zetten. Wat zijn die bloemen schoon zeide de jonker, en wat zijn zij mij dierbaar De huishoudster moest er bij glim lachen. Zeg mij, goede Sara, hoe is de naam van mijn gastheer? Hij noemt zich Gerard Lepage. Hij is dus geen Griek? Neen mijnheer de graaf, hij is van een ander land gekomen, maar men weet niet vanwaar. De jongeman had de huishoudster °ok willen ondervragen over de jonge dame, maar kieschheidshaive deed hij dat niet, Den volgenden avond werd hem tegelijk met zijn avondmaal een tweede vaas met rozen gebracht. En toea de graaf de bloemen nauwkeu rig wilde beschouwen, hoorde hij een lieflijke stem roepen weerstand der regecringstroepen door de rebellen gebroken werd. De verliezen bedroegen 50 dooden en gewonden. In Noord-Brazilië trachten de opstandelingen uit Pernambuco den staat Bahia binnen te rukken. Vier aviateurs die uitgezonden waren om bij Natal in den staat Rio Grande do Norte bomaan vallen te ondernemen, hebben met - de opstandelingen gemeene zaak gemaakt. Ook de beman ningen van twee te Imbituda ge- stationneerde- torpedojagers sloe gen aan het muiten en liepen over naar de rebellen. Naar uit Montevideo gemeld wordt, hebben ook nabij de ste den Marcelina en Ramos, hevige gevechten plaats gehad, waarbij het aantal dooden en gewonden omstreeks 200 bedraagt. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de val van San Paolo aan staande is. Te Pernambuco zou den de insurgenten 30000 gewe ren en 447 mitrailleures hebben buitgemaakt. Bij den strijd om de stad zijn waarschijnlijk 150dooden gevallen. Engeland. Uitvaart slachtoffers van de R101 Zaterdagnacht zijn dr. Eckener en kapitein Von Schiller te Lon den aangekomen om als vertegen woordigers van de bemanning van het luchtschip „Graf Zeppe lin" deel te nemen aan de plech tige bijzetting van de slachtoffers der R 101. De Duitsche gasten werden aan het station door ver tegenwoordigers der regeeringen door eenige leden van het Konink lijkLuchtvaartkundig Genootschap ontvangen. Het was, alsof in de toch al niet opgewekte herfstatmosfeer van Londen op een triesten na jaarsdag nog iets bijzonder som bers hing, wat waarschijnlijk wel veroorzaakt werd, door de stille, bijna plechtige wijze, waarop de menschen zich door de binnen stad bewogen naar Westminster Hall en vandaar naar het station, vanwaar het stoffelijk overschot Vader I lieve vaderkom u toch buiten in de zachte luchtDe maan komt boven de golf op! De avond is prachtig. Sinds gistermorgen al hebt gij u op uwe kamer opgesloten. Uwe ongesteldheid maakt tnq bang. Als gij op de veranda niet kunt komen, moet ik veronderstellen, dat gij zieker zijt, dan gij mij wilt doen gelooven. Het hart van den jongen graaf beefde van verwachting. Het meisje was dus de dochter van Gerard Le page. Toen vernam hij het geluid van zware, afgemeten schreden. Lepage, niet in staat om zich aan te bieden, verliet zijn kamer en wierp zich in een stoel op de veranda. In de stilte van den avond en dewijl de glazen deuren, welke op de veranda voerden, half open stonden, kon de graaf ieder woord, door de zachte, lieflijke stem gesproken, hooren. Wat ziet gij er lijdende uit, vader? sprak zij in 't Fransch; gij zoudt geloof ik beter doen eens een dokter te raadplegen dan uw toe vlucht te nemen tot de geneesmidde len van Sara. Ik heb geen dokter noodig, zeide mijnheer Lepage met bitterheid het is mijn ziel, die lijdt en ware het niet ter wille van u, ik zou sedert lang den dood gewenscht hebben. Ik begrijp u niet, vader, welk nieuw verdriet kwelt u dan Mijn kind, wees niet ongerust om mijnentwillemorgen zal ik beter zijn. Het zien van dien vreemdeling heeft mij een soort van heimwee aan* gebracht, dat ik meende niet meer te kennenevenwel moest men zich ge lukkig gevoelen te leven en te ster ren ln het schoene Griekenland. Ik der slachtoffers van de R 101 naar Bredford en verder naar Cardington zouden worden ver voerd. Het leek, alsof in de an ders van straatrumoer zoemende City alle geluiden gedempt wa ren en langs den weg, waar de droeve stoet zou voorbijtrekken, heerschte inderdaad een indruk wekkende stilte, ondanks de groote menschenmenigte, die zich langs de kanten had opgesteld, Te 11 uur stelde de stoet zich in beweging. Zij werd geopend door bereden politie. Dan volgde de lange, lange rij van met zwart rouwfloers omhangen lijkwagens, waartusschen kleine afdeelingen militairen liepen. Daarna de eerste Minister, Ramsay Mac Donald en bijna alle leden van het Kabinet, vele leden van het Lagerhuis, de eerste Ministers van de Rijkscon ferentie, vertegenwoordigers der Dominions en de andere gedele geerden ter Rijksconferentie. Een droevig schouwspel vorm de de groote troep verwanten en familieleden in diepen rouw ge huld, die op de Britsche autori teiten volgde. Dan volgden ver schillende officieele instanties en particuliere vereenigingen op luchtvaartgebied, waarbij ook ver tegenwoordigers van de Britsche admiraliteit en daarachter het corps diplomatique, waarbij vele ambassadeurs en gezanten der te Londen gevestigde legaties, o.w. de Nederlandsche gezant dhr. nr. De Marees v. Sinderen en de vertegenwoordiger der Duitsche regeering, die speciaal voor dat doel dr. Eckner naar Londen had gezonden. Uit Beauvais wordt als de meenig der Britsche deskundigen gemeld, dat verder onderzoek van het wrak van de R. 101 niet meer noodig is. De gewenschte gegevens zijn verzameld en zekere deelen van het geraamte zullen naar Engeland worden gezonden voor onderzoek. Buistreinen. De maatschappij voor de onder- grondsche spoorwegen heeft men mag aannemen niet zon der trots verklaard dat de ver andering in de „buistreinen" nu gereed is gekomen. Met die ver andering wordt bedoeld dat alle ondergrondsche treinrijtuigen nu automatisch opende en sluitende deuren hebben, die geleidelijk de traliehekken, aan beide einden der wagens bediend door trein personeel, hebben vervangen. De Underground vertelt verder dat ongeveer vijf millioen pond ster ling is besteed om de reizigers van Londen en de voorsteden te voorzien van deze nieuwtse typen rijtuigen Het is niet zeker dat de reizigers er onverdeelde goed keuring aan hechten of dat ze de goede diensten, aldus bewezen, zullen waardeeren. De nieuwe ty pen zijn als stalen doozen, waar in de reizigers automatisch wor den opgesloten voordat de trein het station verlaat. Het is geen prettig gevoel zich opgesloten te weten in een trein, die diep on der den grond voortjaagt. Dit is weliswaar sporadische maar zeer complete gevangenschap. De oude rijtuigen met de ijzeren heksluit ingen aan beide einden en door een man bediend, gaven het ge voel, dat men zoo noodig den trein kon verlaten. Nu sluit een onzichtbare conducteur de reizi gers op. Het hangt van het be hoorlijk werken van het mecha niek der deursluiting af of men spoedig een vrij man zal zijn of niet. De ervaring heeft al geleerd dat het mechanisme wel eens hort en dat men aan het station van bestemming het rijtuig niet kan verlaten. Meer dan ooit zijn de reizigers overgeleverd aan de ge nade der machine. Niet lang ge leden weigerde de machine gena de te geven. Dat was in het ge val van een jonge vrouw, die op het nippertje, juist toen de deuren dichtgingen, nog wilde instijgen. Zij was te laat en haar rok raakte vast in de deur. Zij werd mee gesleurd en door de botsing met den tunnelgang gedood. Het was een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden. Maar het feit bewees, dat zulke ongeluk ken niet onmogelijk zijn. ben niet in staat geweest vandaag onzen gast te bezoeken hebt gij be richten van hem, Sofie Sara zegt, dat bij erg ziek is, en dat hij zich nog in geen maand op reis zal kunnen begeven. Laat ons hopen, dat hij weldra hersteld zal zijn. Morgen zal zijn vriend terugkomen met een dokter van Athene. Kom, Sofie, laat ons een oogenblik wandelen, dan zullen wij binnengaan. Den volgenden dag, tegen het val len van den avond, kwam Charles Bertin werkelijk aan, vergezeld van een dokter. Mijnheer Lepage ontmoette den vreemdeling onder de waranda, en verzocht hem beleefd binnen te komen. Charles was niet weinig verrast in den gastheer van zijn vriend een waren edelman te ontmoeten, teiwijl hij verwacht had zich in tegenwoor digheid van een Griekschen boer te zullen bevinden. Ik denk, dat de graaf gaan sla pen is, mijnheeren, zeide mijnheer Lepage; daar hij een zeer slechten dag gehad heeft, zult gij goed deen met hem niet te wekken. Men zal u uwe kamers wijzen, en ge kunt u wat opfrisschen, terwijl het avond maal wordt opgebracht. Een half uur later kwamen zij in de eetkamer. Lepage bewees niet alleen een goed gastheer maar ook een aan genaam en onderhoudend man in ge zelschap te zijn. Hij had nooit gasten gehad, zoolang hij dit huis bewoonde en derhalve bezat zijn tegenwoordig gezelschap voor hem het bekoorlijke van iets Hieuws. Onder den opwek* kenden invloed van beschaafde vreem delingen ontwikkelde hij eek volheid van gedachten en toonde een fijnheid en scherpte van geest, waarover baron Bertin in groote verbazing geraakte. Na het eindigen van den maaltijd, zond Lepage een bediende in de kamer van den zieke, die spoedig daarep met de tijding terugkwam, dat Alfred Beaucourt wakker was en bereid zijne bezoekers te ontvangen. Lepage bracht hen naar de ziekenkamer en ging toen naar de kamer van zijn dochter, die op verlangen van haar vader zich niet aan de gasten had vertoond. Wat ben ik gelukkig u weer te zien, mijn waarde Alfred, riep Charles Bertin, de kamer van den zieke bin nentredende, ik breng u een kundigen Griekschen dokter mede die h spoe dig genezen zal. Maar gij zijt hier niet slecht gehuisvest, vervolgde hij, met verwondering in het rond ziende. De dokter ondervroeg den jonker, onderzocht hem met zorg en zeide Mijnheer de graaf, gij zijt tot hiertoe zeer goed behandeldik zal slechts eenige medicijnen voegen bij die, welke men u toegediend heeft, maar toch zult gij gedwongen zijn nog ongeveer een maand in dit huis te blijven. Een maand 1 riep Charles ver schrikt uit. Het is zooals ik u zeg, ant' woordde de dokter. Al de gewrichten van mijnheer de graaf zijn gezwollen en zijne voeten, zoowel als zijn bee- nen, hebben het dubbele hunner ge wone dikte. Nu ben ik toch in vreeselijke verlegenheid, waarde Alfred, zei Char* les. Ik heb te Athene vernomen, dat m^n arme moeder van wanhoop ziek is geworden bij het vernemen van ons droevig avontuur. Ge begrijpt dat ik gejaagd ben om naar Frankrijk terug te keeren, haar weer te zien en gerust te stellen. Zeker, mijn vriend, ge moet zoo spoedig als ge kunt afreizen. En u alleen laten, te midden van vreemdelingen Maak u niet ongerust, mijn trouwe Philippe is hier om mij te verzorgen. Ik sta erop dat gij onmid dellijk vertrekt, en zoodra ik de reis zal kunnen ondernemen, volg ik u. Dan wil ik reeds morgen naar Athene terugkeeren, want overmorgen vaart er een stoomboot af. Neem den dokter met u mede, zeide de graaf. En dan moet ik u nog iets bijzonders vragen, Bertin. Mijn gastheer is een soort kluizenaar een menschenhater zou ik bijna zeg gen en ik verzoek u mijn adres noch aan Lotilleux, als gij hem zoudt ontmoeten, noch aan een van onze bekenden of vrienden in Athene te geven. Ik zou niet gaarne willen, dat mijn gastheer door bezoekers lastig gevallen of in zijn kalme levenswijze gestoord werd, en ronduit gezegd, ook Ik heb geen verlangen iemand te zien, voordat ik weder op de been ben. Charles Bertin beloofde het strengste stilzwijgen in acht te nemen omtrent het verblijf van sijn zieken vriend. HU bleef nog eenigen tijd bij den zieke en nam daarna hartelijk afscheid van zijn vriend. Den volgenden morgen bij het aan* breken van den dag vertrok Bertin met den geneesheer naar Athene met de soldaten, onder wier hoede zij da reis maakten. I (Wordt vervolgd)* AXELSCHE COURANT 9j

Axelsche Courant | 1930 | | pagina 1